Pensioenen en Kindertoeslag Ziektebestrijding bij rundvee AUTOBUS NAAR ZEE HET T.B.C. ONDERZ MARKTEN VRIJDAG 16 FEBRUARI 1934 GEMEENTERAAD VAN BLOEMEND AAL Loonkorting van S pCt. gehand haafd en die van 8x/z pCt. op de pensioenen ingetrokken in afwachting van de rege ling volgens het rap port Schouten Ambtenaren-reglement vastgesteld Nieuw raadslid Ambtenaren-reglement Kindertoeslag en pensioen korting Uitbreiding autobuslijn Hamerpunten HAARLEMMERMEER In het afgeloopen boekjaar wer den 43.700 runderen onderzocht De beteekenis der zuivelfabriek HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE HEEMSTEDE BILJARTEN Overzicht Kampioenscompetitie Om de Zilveren Fruitmand DAMMEN Competitie 2e klasse Nederl. Dam- bond, district Noord-Holland Massakamp WATERPOLO HaarlemD. W. R. 33 ZWEMMEN Wedstrijden Zignea De raad van Bloemendaal kwam Donderdag middag in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester jhr. Den Tex. Aan de orde kwam het voorstel inzake toe kenning van wethouderspensioenen. De VOORZITTER zette uiteen, welke plaats de wethouders hebben in het gemeentebestuur en wees er op hoezeer hun taak, historisch ge groeid, verzwaard is. Het voorstel luidt: le. dadelijk ingaand pensioen aan hen, die na hun 65ste levensjaar ophouden wethouder te zijn; 2e. een uitgesteld pensioen met ingang van het 65ste levensjaar aan hen, die voor dien tjjd ophouden wethouder te zijn; 3e. een afloopende uitkeering (wachtgeld) aan hen, die vóór hun 65ste levensjaar ophouden wethouder te zijn; e. pensioen aan d eweduwe en de weezen van hen, die tijdens hun wethouderschap of pensionneering als zoodanig zijn overleden. Voorts de aanspraak op pensioen te beperken tot hen, die na 1 Januari 1934 ophouden wet houder te zijn en die gedurende een onafgebro ken tijd van ten minste vier jaar als zoodanig werkzaam zijn geweest. De heer WITTEMAN maakte bezwaar tegen het artikel over het uitgesteld pensioen. Hij wilde dit als volgt lezen: een uitgesteld pen sioen met ingang van het 65ste levensjaar aan hen, die met hun 60ste jaar ophouden wet houder te zijn. De heer SCHULTZ wilde die leeftijdsgrens lager stellen. De heer ENSCHEDE merkte nog op, dat niet over vrouwelijke wethouders wordt gesproken. De leeftijdsgrens werd daarna op 55 jaar gesteld. De heer QUARLES VAN UFFORD wilde in plaats van „weezen" lezen „ouderlooze kinde ren"; hiertegen verzetten zich de heeren Wit- teman en Schulz, waarna de bepaling in oor spronkelijke redactie bleef. De heer LUDEN merkte op, dat het een in consequentie is, den wethouder, die vrijwillig heengaat, wachtgeld te geven. De heer QUARLES noemde het woord „wacht geld" alleen niet juist, men moet lezen „scha deloosstelling". Deze wijziging werd aangebracht. De heer WITTEMAN zou de weduwe niet langer dan tien jaar pensioen willen geven. Hiertegen rezen protesten, bij stemming werd dit voorstel met 3 stemmen tegen aangenomen. Weezenpensioen zal tot en met het 18e jaar worden gegeven. De voordracht werd daarna met bovenge noemde wijziging aangenomen. Bij de mededeelingen was het bericht van den heer P. Dorhout Mees, dat hij door om standigheden genoodzaakt was als raadslid af te treden. De VOORZITER sprak eenige waardeerende woorden aan het adres van den scheidende, hem een goede gezondheid in de toekomst toe- wenschende. De geloofsbrieven van den heer D. Flemming werden in orde bevonden en de raad besloot tot toelating. Bö de vaststelling van de aanvulling van het Ambtenaren-reglement stelde de heer NOOR MAN voor, de gehuwde ambtenares niet te ontslaan als zij kostwinster van het gezin of nieuwe gezin is. Aldus besloten. De nieuwe regeeringsvoorschriften werden zonder debat als wijziging aanvaard. B. en W. stellen voor in te trekken het be sluit van 19 October 1933 om over 1934 een loonkorting van 5 pet. te heffen. Vast te stel len een verordening, waarin wordt vastgelegd een korting van 8lA pet. op de pensioenen, waarbij echter met de groote gezinnen, door na dere bepalingen rekening zal worden gehouden. De tijdelijke kindertoeslag zal alleen zijn voor rpesoneel, dat een inkomen heeft van 3000 of minder en meer dan twee minderjarige kinderen. Voor het derde en vierde kind zal elk 0.75 pet., voor het vijfde en zesde elk 1 pet. kinder toeslag gegeven worden. De heer LESTRIEUX HENDRICHS stelde een toeslag voor van vijf en zeventig cent per week en per kind, beneden de 18 jaar. De heer SCHULTZ verklaarde zich geen voor- Stander van kindertoeslag. Laat men de zaak aanhouden, straks zal de wet-Schouten ingaan en dan is toch weer wijziging noodig. De heer QUARLES noemde dezen kindertoe slag een tijdelijken, een overgangsbepaling als verzachting voor de verhoogde pensioenkorting. Laat men het ontwerp daarom thans aannemen. Principieel was ook spreker tegen kindertoeslag. Wethouder PRINSENBERG gaf een techni sche uiteenzetting van de bedoeling van dezen kindertoeslag, waarbij het principe al of niet toekennen ondergeschikt is. De heer WITTEMAN zette het Katholieke principe in deze materie uiteen en wees vooral op de billijkheid buiten het principe om. De heer SCHULTZ nam daartegen natuurlijk stelling en vreesde, dat de gemeente ten eeuwi gen dage aan kindertoeslag vast zou zitten, als nu een zoogenaamde tijdelijke maatregel geno men zou worden. Sprekers fractie heeft tegen den geheelen maatregel gestemd. Spreker stelde voor de kindertoelage te schrappen. Dit voorstel werd verworpen met 4 tegen 10 Stemmen. Het voorstel-Hendrichs werd eveneens ver worpen met 5 tegen 9 stemmen. Een voorstel-Schultz om de geheele ver ordening teniet te doen (dus ook 8j£ pet. pen sioenkorting) werd aangenomen met 8 tegen 6 stemmen. Voorgesteld werd vcjvolgens uitbreiding van de autobuslijn BloemenCaalsche Strand tot aan de Kleveriaan bij de spoorboomen. Wij publi ceerden deze route reeds. Er zijn echter eenige wijzigingen ingekomen. De standplaats zal zijn bij de Flantsoenlaan (voor de brievenbus), om dat de hoek Iepenlaan—Kleverlaan te druk en gevaarlijk is. Verder zal langs het station over den Noorder-Stationsweg worden gereden. De 4e suppletoire begrooting 1933 en le 1934 werden vastgesteld. Tot leden van de commisie van toezicht op het L. O. werden benoemd de heeren J. A. C. Bleeker, D. Kuiper, J. M. B. van Vlijmen en J. Mulder. Met ingang van 1 Maart 1934 werd aan den heer E. Strietman verhuurd een terreintje aan den Militairenweg. Van mevr. L. SchoenLelsz werd een stuk grond langs den Bloemendaalscheweg aanvaard. Aan den heer L. C. Punt Hzn. werd een strookje grond langs de Leidschevaart verkocht; eveneens aan den heer J. Schröer. Het kleedgeld van den bode werd terugge bracht tot 150 per jaar. Tot schoolarts aan de R. K. School te Aer- denhout werd benoemd de heer C. J. Bos te Overveen. Toegekend werden voorschotten ex de L.O.wet. De heer Teuwissen werd belast met de controle op de zanderij aan den Hoogen Duin- en Daal- scheweg; de in de nabijheid gelegen woning zal door hem betrokken worden. Een wijziging werd gebracht in de finantieele verhouding met de woningbouwvereeniging „Bosch en Duin". Enkele ontheffingen inzake de bebouwings voorschriften werden verleend. De nieuwe regeling voor de vergoeding aan plaatsvervangende hoofden L. O. werd vast gesteld. Besloten werd aan W. Dijkstra van 1 April 1934 af tot ultimo December 1936 voor den prijs van 2000 per jaar te verhuren een ter rein aan den Zeeweg, groot ongeveer 3700 M2, waar het Ronde Huis is gebouwd. De rondvraag werd besteed met een debat over het berijden van fietspaden. Daarop zal men t.z.t. terugkomen. De raad ging daarna in besloten zitting. Gevonden voorwerpen. Gevonden en terug te bekomen bij: O. E. Aland, Bloemendaalsche weg 251, Overveen, een schuif en diepte-maat; A. Boonacker, Dahlialaan 12, Aerdenhout, een gouden vulpotlood; Dekker, Sparrelaan 25, Aer denhout, een linnen prentenboek; A. Oppers, Spiegelenburghlaan 16, Aerdenhout, een zilve ren hangertje; Heemskerk, Vogelenzangscheweg 334, Vogelenzang, een heeren-handschcen; Nij- man, Hagelingerweg 183, Driehuis (Velsen) een nieuw bedlaken en een heerenhandschoen; Winterman, van Heesstraat 17, Haarlem, een hond (spaniel); Slot, Bloemendaalscheweg 112, Bloemendaal, een rozenkrans; aan het bureau van politie te Overveen, een schroevendraaier, een sleuteltje, een snoeischaax, een wollen hand schoentje, een handbeschermer van rijwiel. Het Witte Kruis De afd. Bloemendaal van Het Witte Kruis" houdt haar jaarvergadering op Vrijdag 23 Febr. in hotel „van Ouds het Raadhuis" te Overveen. Aan de orde komen jaarverslagen van secretaris en penningmees ter, verslag van den afgevaardigde naar de Toen ik begon had ik niets dan mijn hersens Wat eigenaardig .om zoo van niets aj aan te beginnen. Bulletin. Alg. Vergadering, verkiezing van 3 bestuurs leden wegens per. aftr. van de heeren J. Th. Bornwater, H. L. van Beusekom en A. IJzerman. Raadsvergadering. Donderdagmiddag kwam de Raad dezer gemeente bijeen, waarbij alle 21 leden tegenwoordig waren. De Bond van Zuid-Hollandsche kleine kwee kers afd. Lisserbroek vraag een commissie te benoemen om te onderzoeken op welke wijze de kleine tuinders gesteund kunnen worden. Voorgesteld wordt een vijftal personen uit de verschillende fracties te benoemen. Aldus be sloten. Een adres van de familie Knibbe om aan den Spaarnwouderweg een straat aan te leggen en woningen te bouwen, wordt in handen gesteld van B. en W. om praeadvies. Van het raadslid den heer B. Asjes is bericht ingekomen, dat hij ontslag neemt als zoodanig. In diens plaats is benoemd de heer H. J. Brands, tot wiens toelating wordt besloten. Tot leden van de commissie van toezicht op het lager onderwijs worden benoemd de heeren H. G. Bult, H. J. Post en A. Kroes. Besloten wordt tot het verleenen van een voorschot krachtens de Landarbeiderswet aan den aanvrager Van Krimpen. Aan de orde wordt gesteld een wijziging van de verordening, regelende het getal, den rang en de bezoldiging van de ambtenaren en be ambten in dienst der gemeente. De VOORZITTER deelt mede, dat het geor ganiseerd overleg heeft plaats gehad, maar dat verschillende leden afwezig waren, o.a. die van de Anti-Revolutionnaire fractie, met het risico, dat de uitslag bestreden zal worden; doch het lichtpunt is, dat het advies van het G.O. een parig is genomen en ook het advies van B. en W. De heer BIEMOND meent, dat het advies der wethouders en dat van den voorzitter nogal van elkaar verschilt. De VOORZITTER beaamt dat, doch spreker heeft zich tenslotte by het gevoelen der wet houders neergelegd om rekening te houden met het G. O. De heer VAN WIJK zegt ook prys te stellen op een advies van het G.O., doch acht het onjuist, dat een dergeiyk advies als basis wordt genomen. De heer DE ZEEUW betreurt, dat de voor zitter in dezen tyd nog meent, dat loonsverlaging in onze gepieente nog niet noodig is. Hy heeft zich geërgerd'aan de by lagen, waarin Haarlem mermeer wordt vergeleken met andere gemeen ten, waarmede zy niet te vergeleken is. De heer TROOST meent dat zooveel moge- iyk rekening moet worden gehouden met het advies van G. O. De heer BRAS is van meening, dat de heer Van Wyk geen recht heeft om zich te beklagen over het tot stand komen van het G. O. advies, daar de A. R. fractie afwezig was. De heer KONING vindt, dat de voorgestelde re geling der salarissen rechtvaardig mag worden genoemd, gezien wat in andere gemeenten is geschied. De VOORZITTER beantwoordt de sprekers. Hy acht een korting van 6 tot 8% pet welletjes; terwyi hier wordt voorgesteld 16 tot 18 pet.; hetgeen spreker onrechtvaardig acht. De VOORZITTER is van meening, dat de ge meente wel arm is, doch niet zoo arm, dat de ambtenaren nog eens extra in hun salaris moe ten worden gekort. Voorgesteld wordt de salarissen te korten met 7 procent wat de ambtenaren betreft, de bode, concierge en de verloskundigen met 2 procent. De heer VAN WIJK stelt namens de A.R.- fractie voor, om met ingang van 1 Januari 1934 de salarissen te korten met 8% pet. en met inbegrip van de reeds toegepaste kortingen in totaal 20 pet. De heer BEL JA ARS keurt 't af, dat de A.R.- fractie met dit voorstel komt, dat zoo weinig verschilt van het voorstel van het G.O. De heer ARENDONK zegt, dat de C.H.-fractie zich vereenigt met het advies van het G.O. De heer DE ZEEUW constateert, dat de salarissen eerst worden teruggebracht tot 1925 en dat eerst een verhooging wordt toegepast van 9 pet. en nu een korting van 7 pet., zoodat meerdere ambtenaren 2 pet. verhooging zullen krygen. De liberale fractie stelt voor om daar boven nog 5 pet. te heffen, plus de 8% procent pensioenverhaal. De heer TROOST constateert dat de R.K. en C.H.-fractie rekening wenschen te houden met het G.O. Hy zou in plaats van de eerste 1000 van korting vry te stellen, de eerste 1500 willen vrystellen van korting. De heer VAN WIJK wil opmerken, dat er kans is, dat een besluit zal worden genomen tegen de voorstellen der drie wethouders in door een compromis met het G.O. De heer F. BOS is het met Van wyk eens, Mevrouw is niet thuis, mis schien wilt u uw kaartje ach terlaten. Smith's Weekly. dat de salarissen in overeenstemming moeten worden gebracht met den levensstandaard. Hy acht de voorstellen onaanvaardbaar. De heer VAN WIJK rekent uit, dat het G.O. 17 pet. korting in totaal voorstelt en de A.R.- fractie 19.5 pet. als de Rykskorting 10 pet. wordt; doch indien dit 8% procent wordt, zou 't 18 pet. korting worden. Van de salarissen beneden 1000 wordt een mindere korting toe gepast. Het voorstel van de liberale fractie om in plaats van 7 pet. 12 pet. te korten, wordt ver worpen met 2 voor en 19 tegen. Het voorstel der A.R.-fractie om in plaats van 7 pet. 9 pet. te korten, wordt verworpen met 8 voor en 13 tegen. Het voorstel van B. en W. en G. O. wordt aangenomen met 14 stemmen voor en 7 tegen. Een voorstel om enkele ambtenaren te plaat sen in een hoogeren rang, waardoor salaris- verhooging zou ontstaan en ook een voorstel tot verhooging van het salaris van den gemeente opzichter, werd bestreden door den heer De Zeeuw en den heer Jooren en verdedigd door den voorzitter en wethouder Ouwerkerk. De heeren Ransdorp, Blom en Troost scharen zich aan de zijde der heeren de Zeeuw en Jooren tegen salarisverhooging. De voorstellen worden beide verworpen, resp. met 10 voor en 11 tegen en 4 voor en 17 tegen. Een voorstel, regelende de gemeentepolitie, waardoor de aanstelling zal volgen van een commissaris inplaats van een inspecteur, wordt niet aangenomen. Als zoodanig zou worden aan gewezen de tegenwoordige inspecteur, de heer Jelsma, zonder verhooging van salaris. Dit voorstel werd verworpen met 7 stemmen voor en 14 tegen. Aan Ged. Staten zal worden geadviseerd op de salarissen van burgemeester, secretaris en ontvanger een korting toe te passen, zooals Ged. Staten voorstellen. Een voorstel tot wijziging en aanvulling van het algemeen reglement voor de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente, wordt voorgesteld overeenkomstig de voorschriften. 25-jarig bestaan van „Vooruit". Vrydag 9 Maart zal het 25 jaar geleden zijn, dat op initia tief van kapitein W. G. v. d. Wal uit Heemstede de vereeniging „Vooruit" werd opgericht. In de jaarvergadering was men unaniem van oordeel dat deze belangryke gebeurtenis op eenigszins feesteiyke wyze dient te worden her dacht. Aan het bestuur werd machtiging verleend een plan te maken voor het organiseeren van een gezelligen avond, die geheel in het teeken van de paardensport zal staan. Jaarvergadering Kapitein van der Wal. In de bestuurskamer van het manegegebouw te Hoofddorp werd de jaarvergadering gehouden van de landeiyke ryvereeniging „Kapitein van der Wal". Met dankbaarheid wordt in het jaarverslag ge memoreerd, dat het aantal leden weer is toe genomen en enkele groote paardenliefhebbers als lid zijn toegetreden, van wie groote verwach tingen mogen worden gekoesterd om in de toe komst weer een achttal te verkregen, dat met kans op succes aan de wedstrijden in ons land zal kunnen deelnemen. Het verslag van den penningmeester was ook in biyden toon gesteld omdat een batig saldo viel te vermelden. Goedgevonden werd, dat in de komende zo mermaanden niet alleen in het manegegebouw maar ook op een buitenterrein by de boerderij van den heer Chris van Wyk zal worden geoefend. Tenslotte werd bepaald, dat omstreeks half April een uitvoering zal worden gegeven in het Aan het verslag van de werkzaamheden van de Vereeniging tot bestrijding van de tubercu lose onder het rundvee en van andere veeziek ten in Noord-Holland, over het boekjaar 1 Mei 1932—30 April 1933, ontleenen wy het vol gende: De ontvangsten bedroegen f 56.860.31. De uit gaven f 62.220.43, zoodat er een nadeelig saldo is van f 5.360.12. Hierdoor is het bedrijfskapitaal van f 18.539.15 verminderd tot een bedrag van f 13.179.03. Ter toelichting op deze ongunstige financieele uitkomst zy vermeld, dat by de begrooting van het afgeloopen boekjaar niet was gerekend op een zoo geweldigen toeloop van de veehouders voor aansluiting by de bestrijding. In 19281929 werden onderzocht 16.393 runderen In 19291930 werden onderzocht 21.712 runderen In 19301931 werden onderzocht 24.253 runderen In 19311932 werden onderzocht 31.300 runderen Voor 19321933 werd op een onderzoek van 35.000 runderen gerekend. Uit de rekening blijkt evenwel, dat het onderzoek 43.700 dieren be droeg. In aansluiting hiermee was ook de taxa tie voor de eventueel af te slachten runderen niet juist. Gerekend werd op bydragen in de kosten van afslachting van 177 dieren, terwyl dit aantal bedroeg 256 dieren. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat het bestuur zich genoodzaakt zag een begroo ting voor het komende jaar aan te bieden, waarby offers worden gevraagd: van de boeren van f 0.10 per onderzocht rund en een vermin derde uitkeering per afgeslacht rund van f 15; van de dierenartsen door een verminderd ho norarium van 0.10 per onderzocht dier en van de administratie van Vi cent per dier, In het afgeloopen jaar heeft in 33 plaatse- ïyke organisaties de bestrijding volgens de Regeerings-voorschriften plaats gevonden. Bü de 33 vereenigingen waren 2169 veehou ders aangesloten, die te zamen 43.700 stuks vee hebben laten onderzoeken. Van de 2169 bedrijven waren 647 koppels ge heel vrij. Van 43.700 runderen reageerden 11.438 dieren is 26.2 pet. Het vorige jaar was het reactiepercentage 23.8 pet. Oogenschyniyk is dit een achteruitgang, maar ten opzichte van de bestrijding is dit ge lukkig niet het geval, omdat deze achteruitgang wordt veroorzaakt door den grooten toeloop van nieuw aangeslotenen, waarby zelfs een vereeni ging met meer dan 50 pet. (Gewoonte is om de cyfers over de uitkom sten te geven zonder die van de Vereeniging te Amsterdam). De veebedrijven in het melkwinningsgebied van Amsterdam zijn van een geheel anderen aard, dan het gewone bedrijf, waar de aanvul ling van de veestapels geschiedt, door aanfok en waarop de bestrijding volgens de Regeerings voorschriften is gebaseerd. Het Amsterdamsche bedrijf met zyn gere- gelden aankoop van vee is uit een oogpunt van directen steun voor de bestrijding van geen beteekenis, maar indirect is het toch nog wel van eenigen invloed, omdat wanneer rondom Amsterdam de bes try ding toeneemt, door het premiestelsel en het daaraan verbonden voor schrift om na 5 jaar werken reactievrij vee te moeten koopen, dit tot gevolg zal hebben, dat de fokboer-bestryder een afnemer krijgt voor zijn afzet van tuberculose-vry vee. Buiten Amsterdam dan, waren in 32 Veree nigingen 1796 bedrijven aangesloten, waarvan 625 een geheel reactievrij veebeslag hadden. Dit is byna 34.8 pet. Het vorige jaar was dit 35.2 pet. In 32 vereenigingen werden in totaal 34.114 dieren onderzocht waarvan 7.095 is 20.8 pet. reageerden. Van de 34.114 onderzochte dieren waren er 25.776 stuks twee jaar en ouder, hiervan rea geerden 6.695 dieren is 26 pet. 8.338 dieren waren by het onderzoek jonger dan 2 jaar en hiervan reageerden 400 stuks is 4.8 pet. Dit laatste geeft een vooruitgang van 0.3 pet. De bestrijding volgens de regeeringsvoor schriften berust voor een belangrijk gedeelte op het vrijmaken van den aanfok der veesta pels. Men hoopt daardoor de tuberculose meer en meer terug te dringen; uit het ingestelde onderzoek over de 5 jaar dat de vereeniging werkt, biykt, dat het reactie-percentage van het jongvee in doorsnee vry belangrijk is gedaald in 16 vereenigingen. Opmerkeiyk zijn de resultaten van de groote zuivelfabriek te Opmeer, waarby 395 bedrijven volgens de rijks voorschriften zyn aangesloten. Begonnen in 192829, met een reactie-percen tage van 24 was dit in het afgeloopen jaar ge daald tot 4 pet. Meerdere voorbeelden kunnen hiervoor worden genoemd, b.v. de zuivelfabriek te Assendelft, waar in zeer sterke mate de tu berculose onder de veestapels heerscht, is het reactie-percentage voor het jongvee gedaald van 16.1 tot 6.4 pet. Dat van St. Maartensbrug van 25 pet. tot 2.6 pet. enz. Hieruit blijkt dus zeer duidelijk, dat met een rationeele bestrijding gunstige resultaten zyn te verkrijgen. Helaas moet naast deze gunstige uit komsten ook worden vermeld, dat er van 20 vereenigingen, er 4 zijn waarvan het reactie percentage gelijk is gebleven of gestegen, n.l. te Berkhout, Hauwert, Schagerbrug en te Stom- petoren. Voor twee dezer vereenigingen, n.l. die te Berkhout en Stompetoren moeten als oorzaak v. d. minder gunstige resultaten, de zuivelfabrie ken aldaar wel worden aangewezen. In alle ge vallen is van de zuivelfabriek te Berkhout aan te toonen, dat in een reactievrij veebeslag door het voeren der bijproducten der fabriek onder het jongvee reactiedieren kwamen. Ook voor de ongunstige resultaten te Stompe toren moet volgens de verstrekte inlichtingen de zuivelfabriek als oorzaak van de ongunstige uit komsten worden aangewezen. Het streven naar verbetering werd door de leden van de fabriek niet voldoende gesteund en alleen heeft men weten te verkrijgen, dat voor de tuberculose-bestryders karnemelk voor het jongvee tegen den prys der voederwaarde beschikbaar werd gesteld. Als zoodanig is dit ten minste een steun voor bedoelde leden. Voor de eerstgenoemde fabriek, die te Berkhout, is dit niet mogelijk, doordat men aldaar geen pas teur heeft. Uit een en ander blykt dus wel heel duidelijk van welke groote beteekenis de zuivelfabriek is by de bestryding der rundertuberculose en dat groepeering van de bestrijders om hun zuivel fabrieken het meest juiste standpunt is. Tenslotte wordt in het verslag melding ge maakt van een vraag van den directeur van een Keuringsdienst voor Waren in verband met de consumptie-melk-voorziening; n.l. hoeveel stallen by de bestryding der vereeniging waren aangesloten, die geheel reactie-vry waren en hoeveel melkkoeien deze bedryven te zamen telden. Het bleek, dat er in totaal 647 geheel vrije stallen waren, die te zamen 6.603 melkkoeien telden. Voor de voorziening van consumptie- melk is dit aantal nog van te weinig beteeke nis, maar toch is het stellen van deze vraag voor de veehouders al reeds een goede aan wij - zing. manegegebouw, in hoofdzaak om donateurs en vrienden van de paardensport een gezelligen en leerzamen avond te verschaffen en daarnaast als propaganda. Burgerlijke Stand. Geboren: S. van der BosTeerenstra z; W. van Wyk—Hafe d. Bloemententoonstelling. Nu voor de zesde maal is in het R, K. Vereenigingsgebouw dooi de bloemistenarbeidersvereeniging „St. Deus Dedit" een bloemententoonstelling geopend, welke tot Zondagavond zal duren. Toen wy gis teravond een kijkje gingen nemen, was men volop aan den arbeid onder leiding van den heer Carl van Empelen die ook nu weer op zich genomen heeft het geheel te arrangeeren. Deze expositie belooft alle voorgaande te overtreffen. De zaal is in haar nieuwen vorm en kleur veel meer geschikt voor exposeeren. De heer W. v. d. Lee, teekenaar der firma Koper te Benne- broek, heeft een nieuw zaalontwerp gemaakt Groepen langs de wanden en in het middenvak, met er tussc.ien haagjes van Buxes in Taxus. Dit om niet direct de geheele zaal te overzien. Hyacintten, vroege tulpen, dubbele en Mendels en triumptulpen vormen wel den hoofdschotel, maar men vindt er ook vele soorten bijgewassen als crocussen, scilla's, Freesia's, sneeuwklokjes, narcissen en Irissen. Voor de beste inzending is een wisselbeker be schikbaar gesteld. De schoolinzendingen. Van de plm. 1400 potjes, aan de leerlingen van elf verschillende scholen uitgereikt, zyn er in totaal 1151 ingezinden. Gezien de grootere moei lijkheid van opkweeken, doordat byna alle pot jes voorzien zyn van drie bollen, kunnen ook deze inzendingen over het algemeen keurig ge noemd worden. Konden alle schoolinzendingen de vorige ja ren nog op het tooneel geplaatst worden, nu moest voor twee scholen een plaatsje ingeruimd worden in de zaal. Dit jeugdwerk verdient zeker ieders belang stelling. Terwijl de eischen al zwaarder zijn, overtreft de kwaliteit der bloemen ook hier die van voorgaande jaren. Elke inzender of inzend ster krygt een prijs 65 pet. zijn troostprijzen). De overige 35 pet. krygen werkelijk iets moois en nuttigs. Beslist moet men een kijkje nemen in zaal 4, naast de groote zaal, waar die hon derden pryzen, waaronder voetballen, luxe-naai- doozen, werkmandjes, tasschen, manicuredoos jes, boeken etc. ten toon gesteld zyn. Met uitzondering van vandaag zijn de entrée- pryzen zeer laag gesteld. Daarvan wordt nog 10 pet. afgestaan voor het Crisis-comité. De werkloozen hebben Zaterdag op vertoon van werkloozenkaart vrijen toegang. Vandaag is de tentoonstelling geopend tot 9 uur, Zaterdag van 1010 en Zondag van 109 uur. Wij twijfelen er niet aan, of een ieder die maar even in de gelegenheid is, zal een kijkje komen nemen. Men zie verder de advertentie in dit nummer. Klasse D. Afd. 1. Doordat de ploeg van „Kets Niet" in eigen huis van de B. V. „Haarlem" verloor is de kans op deelname aan den finaledag te Utrecht voor het team uit Hoorn vrijwel verkeken. Onze stad- genooten hebben de zege inmiddels niet cadeau gekregen en zegevierden na zWaren strijd met 53. De kansen voor de Haarlemmers staan nu uitstekend. Klasse E. Afd. 1. In deze afdeeling staan de B. V. H. papieren aanmerkelijk slechter. Na in een spannenden kamp van de B. V. H. „Ceintuurbaan en Om streken" (Amsterdam) verloren te hebben met 53 werd dit viertal van de B. V. Haarlem Maandag andermaal geslagen. .Benoorden 't IJ" speelde nog sterker en deed haar laatste kans te niet door met 62 in de meerderheid te blijven. B. V. H. is zwaar ge handicapt door de sterk verhoogde totalen, die haar spelers moeten maken. Klasse F. Afd. 1. De ontmoeting „De Korenbeurs"—Insulinde 2 eindigde in een 53 overwinning voor de gas ten. Out (Korenbeurs) leverde een goede pres tatie door zyn beide partyen te winnen, terwyl praeses v. d. Linden voor het derde puntje zorg de door van Exel (Insulinde) ver achter zich te laten. Mede door de groote voorgift gingen de andere matches voor de thuisclub verloren, waardoor onze plaatsgenooten vrijwel uitgescha keld zyn. Onder groote belangstelling werd Woensdag avond in café „De Wijnberg" aan de Barteljo- risstraat een aanvang gemaakt met het jaar- lyksche toumooi om bovengenoemden prys. De eerste uitslagen zyn: P. Kobus H. Geestman H. Geestman W. Damman Zondag worden de wedstrijden voortgezet met de volgende ontmoetingen: 2 uur W. DammanV. Kappel. 4 uur V. KappelP. Kobus. 8 uur P. de LeeuwH. Geestman. 10 uur C. KeyzerP. de Leeuw. pnt. brt. h. s. gem. 350 16 92 21.87 222 16 33 13.87 210 30 32 7.— 350 31 49 11.29 Hieronder publiceeren wy bovengenoemde competitie. Deze luidt als volgt: Haarl. Damclub II Danmclub „IJmuiden" n Castricumsche Damclub I Damclub „Zaandam" II Damclub „Haarlem" II Beverwyksche Damclub I Heldersche Damclub I Haarlemsche Damclub III den eindstand van 7 6 1 86—54 12 7 5 2 86—54 10 7 5 2 67—73 10 7 4 3 85—55 8 7 3 4 68—72 6 7 3 4 66—74 6 7 2 5 66—74 4 7 0 7 36—104 0 De jaarlyksche massakamp tusschen de Haar lemsche Damclub en de Damclub „IJmuiden" zal plaats vinden op Maandagavond a.s. in het clublokaal van de Haarlemsche Damclub, hotel ,,'t Hof van Holland", Groote Markt 29, te Haarlem. Aan dezen massakamp zal door c.a. zestig spelers worden deelgenomen. Woensdagavond speelden de beide Haarlem sche clubs den returnwedstryd in Stoop's Bad. Onder leiding van den heer Braam gaan de beide zeventallen te water; Haarlem met twee invallers voor Bannink en van Ellinckhuyzen, terwijl bij de Waterratten Vrugt niet mee speelt. D. W. R. loopt direct hard van stapel en heeft spoedig succes met een ver schot, dat via de bovenlat in doel belandt. Het spel gaat vrij wel gelijk op. Beurtelings zijn beide doelen in gevaar: Haarlem is niet fortuinlijk met schie ten als paal en lat eenige malen voor D. W. R. redding brengen. Door opzwemmen van Kol- lerie, waarby van Gelderen onvoldoende dekt, vergroot D. W. R. zijn voorsprong, waarmee de rust intreedt. Van Koningsbruggen scoort direct na de rust nog eens, zoodat D. W. R. dan een 30 voor sprong heeft. Van Hemsbergen heeft eindelijk succes met een zuiver schot. Haarlem brengt verandering in zyn opstelling, door Zeeman voor te laten spelen. De Haarlem-aanvallen worden daardoor veel gevaarlijker, terwyl het samen spel tusschen Zeeman en Van Hemsbergen uitstekend vlot. Na vele vruchtelooze pogingen verkleint Zeeman den achterstand, en brengt Van Hemsbergen de partijen weer op gelijken voet; juist bijtijds, want kort daarop is het einde. Op het zwemfeest van Zignea zullen twaalf dames van deze vereeniging een nummer fi guur-zwemmen ten beste geven, onder leiding van den heer Venema. Het figuurzwemmen is altijd een van de grootste attracties van de Zignea-zwemfestynea en ook dit jaar is er weer voor geheel nieuwe figuren gezorgd; dit zal zeker een mooi num mer worden. Een komisch summer ontbreekt evenmin op het programma, n.l. tobbevaren. Maar voor de snelzwemmers en snelzwem- sters zyn er ook successen te behalen. Behalve nummers voor Zignea-leden en adspiranten vermeldt het programma o.a. 100 M. school slag voor dames van kring Haarlem en ver schillende estafettes, 5 x 50 M. vrije slag hee ren en 3 X 50 M. wisselslag dames. Voorwaar enkele nummers, die een spannen- den wedstrijd beloven. ALKMAAR, 16 Febr. Kaasmarkt. Aanvoer 34 stapels, wegende 35000 K.G. 31 fabr. kl. 24.00, 1 fabr. comm. 20.00, 1 boeren kl. 23.00. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Febr. 600 K.G. Peen 2.70. 70000 K.G. Roode kool 1.004.40. 75000 K.G. Gele kool 1.40—3.00. 35000 K.G. Deensche Witte kool 1.90—4.10. 7000 K.G. Uien: Gele Uien 1.301.90, Gele Drielingen 0.800.90. 1300 K.G. Bleten 1.802.00. BLOKKER, 14 Febr. „Op Hoop van Zegen" Spruiten 14.00, Bellefleur 15.00, Goudreinet 15.80 29.00, Pr. v. Engeland 11.1030.00, Winterjan- nen 10.4011.20, Winterlouw 12.60. BOVENKARSPEL, 15 Febr. „De Tuinbouw." Aangevoerd werden: 123 baal uien: grof 60 ct., groote gele 6575 ct., 8825 Kg. roode kool 1.20— 2.25, 1225 Kg. gele kool 1.902.20, 9 zak spruit- kool 1.60—1.80, 6020 Kg. bieten groote 1.20—1.75. Tulpen: La Reine ,911, Moore 13. Copland 11— 15. Narcissen 1112, Prosperity 12, Bartigon 16— 18. Pitt 1618, v. d. Hoef 1720 ct. Aangevoerd werden 1095 bossen. BOVENKARSPEL. Plantgoedveiling. Plantgoed gaat grif van de hand, al worden de prijzen over het geheel niet beter. Waarschijnlijk komt dit door den massalen aanvoer van de maat 2-4, de betere maten doen een goeden prijs. Noteering; Anmutt 6-10 1014, idem 2-4 5; America 6-10 46. idem 4-6 28: Bar. Jul. Hulot 6-10 30; Be- linde 6-10 2224, idem 4-6 10. idem 2-4 49; Bar. van Wijnbergen 6-10 1322, idem 4-6 22, idem 2-4 1012; Crimson Glow 6-10 1824. id. 4-6 22; Charles Dickens 2-4 18; Early Sunrise 6-10 44, idem 4-6 2632, idem 2-4 10—22; Em press of India 6-10 14, idem 4-6 1214, idem 2-4 4; Early Orange 4-6 12-15, idem 2-4 35; Edison 2-4 16; Flamingsword 4-6 1316, idem 2-4 35; Golden West 6-10 20—26, idem 4-6 14 18, idem 2-4 5; Gladness 6-10 60; Halley 4-6 10 13, id. 2-4 68; Jac. van Beieren 6-1Ö 1833, idem 4-6 1822, idem 2-4 67; L' Immaculée 4-6 1524, idem 2-4 513; Liebesfeuer 6-10 22— 46, idem 4-6 24, idem 2-4 7; Lady Boreel 2-4 8; Leviathan 4-6 2836; Mount Everest 2-4 23; Mar. Foch 6-10 24, idem 4-6 1319, idem 2-4 5-7; Mevr. van Konijnenburg 6-10 60, idem 4-6 4060, idem 2-4 18; Mount Cenis 4-6 10; Master Wletse 6-10 2428, idem 4-6 1620, idem 2-4 11; Nancy Hanks 6-10 79, idem 4-6 4—6, idem 2-4 24; Nimrod 4-6 12; Odin 2-4 6; Orange Queen 35; Orange Brillant 6-10 24; Peace,6-10 26, id. 4—6 22; Prince of Wales 6-10 2;. idem 2-4 5; Pfitzers Triumph 6-10 5590, idem 4-6 4655, idem 2-4 2428; Pink Perfection 6-10 1822, idem 4-6 8, idem 2-4 35; Pink Beauty 6-10 20, idem 4-6 48; Princeps 2-4 6; Quo Vadis 6-10 10, idem 4-6 3; Red Emperor 4-6 24, idem 2-4 6: Roi Soleil 2-4 18; Rose Précose 6-10 30 idem 4-6 24, idem 2-4 1418; Schwaben 6-10 32, 2428, idem 2-4 1011; Souvenir 6-10 0.30, idem 4-6 18, idem 2-4 7; Th. Edison 4-6 26; The Queen 8-10 1617, idem 4-6 13, idem 2-4 4; L' Unique 6-10 24; 4-6 1219, idem 2-4 46; Virginia 6-10 1214. idem 4-6 10; White Giant 6-10 16; War 6-10 28, idem 4-6 24, idem 2-4 11; Yvonne 6-1(1 32; Yellow Hammer 4-6 10; in centen per 100 kralen. Albatros 120165; America 4C45; Brillant 20; Boule de Neige 15; Bar. Jul. Hulot 1030; Belinde 2025; Bleriot 1025; Baron van Wijn bergen 45; Charles Dickens 3545: Catharina 15; Empress of India 1520; Flamingsword 1015: Golden West 1015; Gladness 2-70 350; Halley 1020; Jac. van Beieren 1020; L' Immaculée 20 —85: Liebesfeuer 1535; Lady Boreel 25; Levia than 4550; Mar. Foch 10_25; Mevr. van Ko nijnenburg 210230; Mac Laren 220230; Van der Neer 7080; Niagara 35; Odin 1015: Pfitzers Triumph 185240; Pink Perfection 10; Red Em peror 540; Rosette 20; Roi Soleil 120145; Schwaben 25; Scarlet Cardinal 10; Souvenir 10 15; Th. Edison 75; Venus 2025; Vireina 10; Willy Wigman 15; Wilbrink 30; War 20; Wolf gang van Goethe 450525; Yvonne 5; Yellow Hammer 15. Alles in centen per Liter Lilium Regalezaad 1.502.60 per K.G. HOOFDDORP, 15 Febr. Granen en Zaden. (Boerennoteeringen). Rogge 7.257.75, Ch. Gerst 4.755.00, Wintergerst 4.004.50, Haver 5.50 6.00, Duivenboonen 8.509.50, Paardenboonen 6.006.50, Bruine Boonen 8.509.50, Groene Erw ten 8 509.00, Vale Erwten 11.0012.00, Gele Mosterd 11.5012.50, Kanariezaad 6.006.50, Karwyzaad 27.0028.00, Blauwmaanzaad 19.00 20.00 per 100 K.G. LEIDEN.. Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemen veilingver. „Leiden en Omstr." Roode kool 1.807.00, Savoye kool 1.506.60, Groene kool 9.703.10, Prei 1.203.20, Selderie 4.106 00 Knolselderie 1.00—2.90 per 100 stuks. Witlof 6 00 28.00, Boerenkool 5.209.40, Spinazie 30.00— 37.op, Uien 1.002.80, Wortelen 2.80—7 00, Sprui ten I 12.0018.00, idem II 5.00—13.00. LEIDEN. Melkveiling, week van 18 tot en met 24 Febr. Consumptiemelk le kl. 6.75, 2e kl. 6.50. 3e kl. 6.25. Industriemelk 4.755.30. NOORD-SCHARWOUDE, 16 Febr. 300 KG Aardappelen: Friso 1.60. 8400 K.G Uien- Drie lingen 1.001.20. Uien 1.401.50, Grove Uien 1.601.80. 250 K.G. Kroten 1.20. 84500 K.G. Roode kool 1.204.20, idem doorschot 1.102 70* 34200 K.G. D. Witte kool 3.204.20, idem door schot 2.80—3.10. 18000 K.G. Gele kool 1.502 90 idem doorschot 1.502.10. WARMENHJJIZEN, 15 Febr. Gewone Uien 120 —1.70, idem groote 1.40, Drielingen 0.80, Gele f?.?,1 ?J70' ^em 11 1-40—2.00. Roode kool 1 20—4 70, idem II 1.10—4.00, Witte kool 3.30— 4.50. idem II 2.202.80 per 100 K.G. WOGNUM, 15 Febr. Witlof I 22—26 cent, Idem Foi 2 cent, idem III 11—16 cent, Uien 1.00— 1.90, Prei 2.506.90, Knolselderie 2.002.20, Sprultkool 13.00—18.00. ZWAAG, 14 Febr. „Bangert en Omstreken." Roode kool 1.403.50, gele kool 1.703.10. sprult kool 1224, witlof 2228, wortelen 24, prei 3— 4, uien 1.201.70, spinazie 3750. Kleipeer 10 13, Winterlouw 12.90, Gratiool 10, Brommen 10, Geld. Bellefleur 10—13. Brab. Bellefleur 8—12, Present 1628, Goudreinet 1828, Zoet 8—17. ZEVENHOVEN, Eierenmarkt. Aantal eieren 2639 stuks. Kipeieren 2.253.35 per 100 stuks, kaas 1618 ct. per pond, kool 78 ct. per stuk, appelen 1015 ct. per Kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9