De bedrogen slachtoffers Wie ooren heeft om te hooren. De Rijksmiddelen am Naar aanleiding van den Vastenbrief onzer Bisschoppen In Januari DE LEIDERS GEVLUCHT OF GEVANGEN Reactie in Madrid en Parijs ZATERDAG 17 FEBRUARI 1934 ONTMOETING TUSSCHEN TWEE CONCURRENTEN -mwm HU lllöiÉli De gasgeschiedenis te Boxtel Bij onderzoek is geen fraude gebleken EEN ONTROUW ONTVANGER TE HORST De gearresteerde stond bekend als een onkreukbaar man OOSTENRIJKSCHE VOORBEELD „Het „roode" front is weggevaagd. Zullen de verbitterden het „bruine" front ver sterken?" Een pyrrhus-zege van van Dollfuss Vijf terechtstellingen HEFFING OP OLIËN EN VETTEN? Standpunt van den Minister nog onzeker SCHEIKUNDE-CONGRES Ned. gedelegeerden aangewezen De opstand in Oostenrijk door de Spaansche en Fransche soci's goedgekeurd Aansporing tot opstand in Spanje De vechtpartij teT„0pik De burgemeester gelooft ineen aanslag met voorbedach ten rade PATER HONORATUS CAMINADA Weer terug van zijn visitatiereis PATER J. KRAANEN M.S.C. t Plechtige uitvaart en begrafenis Praag weet van geen wapen- uitvoer Een Pausfilm? Academische examens Landbouwhoogeschool Die Vastenbrief was zoo lang, er werd zoo vaag in geredeneerd: dat gaat over de hoofden heen, dat slaat niet in. Die Vastenbrief was haast heelemaal politiek: het religieuze zou veel meer gepakt hebben. Die Vastenbrief was te slap: de menschen vragen vandaag een „sterken man", die kort en goed zegt: dót mag niet en dót moet. Zoo wordt er links en rechts gepraat. Deze Vastenbrief is geen stuk, dat alleen be stemd is om één keer van den preekstoel te worden voorgelezen; hij is een document dat vraagt bestudeerd te worden; een document, dat leiding moet geven ook aan de meer ont wikkelden, die graag zelf inzien waarom zij tot iets verplicht zijn; een document, waarvan elke zinsnede verantwoord moet zijn, dat reke ning heeft te houden niet enkel met de onge- duldigen, maar ook met de voorzichtigen en minder-goed-willenden. Voor degenen, die hem met zorg lezen, is de Vastenbrief niet vaag en niet politiek en niet slap. I. Wat vorderen de Bisschoppen? Vooreerst, dat alle Katholieken in ons land zich afzijdig zullen houden van elke fascistische of nationaal-socialistische partij, „hoe ook ge richt", en van elke nationaal-socialistische be weging. Vervolgens, dat alle Katholieken één zullen blijven, óók in het staatkundige. Xs dat vaag of is dat slap? H. Waarom vorderen de Bisschoppen dat? Omdat elk fascisme en elk nationaal-socialis- me in ons vaderland gevaarlijk is voor onze geestelijke goederen, d.w.z. voor de vrijheid en de rechten der Katholieken in ons vaderland. Gevaarlijk voor de vrije werkzaamheid der Kerk. Gevaarlijk voor ons Katholiek onderv'ijs. Gevaarlijk voor onze Katholieke pers. Gevaarlijk voor onze Katholieke organisaties. Gevaarlijk voor onze Katholieke actie. Gevaarlijk voor het werk onzer kloosterorden. Gevaarlijk voor den rechtmatigen invloed van het Katholieke volksdeel op de openbare zaak. Is dat politiek? Is het religieuze niet schering en inslag van alles? Is dat gevaar niet denkbeeldig of ten min ste overdreven? De „leider" zegt immers, dat hij de religie wil respecteeren en vrijlaten! De Bisschoppen antwoorden: „Een zekere gematigdheid bij de hoofdleiding is geen waar borg voor de toekomstige ontwikkeling eener beweging. Niemand kan zeggen, tot hoever de consequenties der verkeerde theorieën zullen worden doorgevoerd, als de beweging eenmaal heeft gezegevierd." Kijkt eens naar Duitschland. Daar staat dicht bij Hitier de roomsche Von Papen. Deze ver zekert plechtig, dat de „Leider" al die excessen niet wil. Maar de excessen blijven en de Kerk wbrdt hoe langer zoo meer gekneveld. III. Maar waarom vermanen de Bis schoppen alléén, waarom geen categorisch be velen en verbieden? Is dat eigenlijk wel zóó; is het wel enkel ver manen? Kan men niet in vermanenden vorm iemand zijn strikten plicht voorhouden? Als de bevoegde Overheid onomwonden zegt: al wie de eenheid der Katholieken afbreuk doet, alwie zich aansluit bij fascistische of nationaal- socialistische partij of beweging, brengt onze allerkostbaarste geestelijke goederen in gevaar, zegt ze dan niet zakelijk en werkelijk: dus dat moogt gij niet doen. De vorm is mild; maar is het in grond en wezen niet zóó, dat gezegd wordt: Wy,. die van God gesteld zijn om u te leiden, verklaren, dat de eenheid der Katholieken verbreken of zich aansluiten bij fascistische of nationaal- socialistische beweging in de gegeven omstan digheid uiteraard ongeoorloofd is. Is dat niet genoeg; moet daar nog een vorme lijk verbod bij? „Moeten" niet, zegt wellicht iemand. Maar het zou duidelijker en kraohtiger geweest zijn. Zou het onzerzijds niet verstandig wezen, aan het oordeel onzer hoogste leiders zelf over te laten, welke vorm van optreden in de gegeven omstandigheden het meest gepast is: een zach tere of een meer krasse? Onze Bisschoppen weten, dat het overgroote meerendeel van ons katholieke volk volgzaam is, dat het Nederlandsche volkskarakter afkee- rig is van categorische imperatieven, dat on der degenen, die tot nog toe anders handelden, er zeer velen zijn, die niet uit boos opzet, maar uit gebrek aan inzicht zich lieten vangen door de verleidende woorden van scheurmakers of door de mooie beloften van fascistische voor lichters. Pleitten er derhalve niet goede redenen voor om, waar de zaak voor iederen goed-willende duidelijk is, mild te zijn in den vorm? „Wie ondanks dit Ons waarschuwend woord meenen hun eigen inzichten te moeten door drijven, mogen weten, dat zij een zware ver antwoordelijkheid op zich laden en dat zij zich tegenover God en hun geweten hebben te ver antwoorden over him kortzichtige roekeloos heid." Is dat niet duidelijk voor ieder, „die ooren heeft om te hooren"? Dr. G. VAN NOORT Minister Oud had het dezer dagen reeds aangekondigd dat de maan- delijksche staat der rijksmiddelen voor enkele belastingen anders zou worden opgesteld dan tot nu toe. Nu we het resultaat voor ons hebben lig gen, moet de opmerking van het hart, dat de nieuwe groepeering, al zijn daarvoor dan ook enkele redenen aan te voeren, heel wat minder overzichtelijk is dan de vroeger ge bezigde. Men heeft n.l. voor de vier voornaamste directe belastingen, de Grond-, Inkomsten-, Vermogens- en Verdedigingsbelasting, geen maandcijfers meer opgegeven. Wel staan naast de ramingen vermeld de totaalbedragen, welke voor den dienst 1934 (bestaande uit 2/3 van hét belastingjaar 1934/'35 en 1/3 van het belastingjaar 1933/1934) zijn ontvangen. Zoo blijkt dan, dat deGron dbelas- t i n g tot nu opbracht 2.432.000 tegen vorig jaar op dit tijdstip 2.302.000, alzoo een accres van 129 mille. Heel wat slimmer staat het met de I n- komstenbelasting. Vorig jaar werd tot ultimo Januari op dit middel ont vangen ruim 25 millioen. Nu bedraagt dit nog maar 19.829.000. Alzoo de aanzienlijke som van 5.272.000 minder. Eigenaardig is het, dat bij de V e r m o- gensbelasting een dergelijke da ling niet waar te nemen valt. Deze gaf tot nu toe een zuivere opbrengst van 5.088.000, tegen vorig jaar 5.280.000, dus slechts 191.000 minder. Hetzelfde kan gezegd worden van deVer- dedigingsbelastingl. Met 2.977.000 bleef deze slechts 43 mille ach ter bij vorig jaar. In totaal bracht deze eerste groep mid delen op een zuiver bedrag van 30 327.000 tegen vorig jaar 35.705.000. Een degres dus van 514 millioen. Wat nu de overige middelen betreft, hierbij is de oude, vertrouwde groe peering gevolgd. Allereerst dan de Dividend- en Tantièmebelasting. Hiervan valt de opbrengst niet bepaald tegen. In Januari 1934 bracht deze op 574.000 tegen 552.000 vorig jaar. Wel is waar is de ra ming voor 1/12 1.020.000, maar men be denke, dat dit middel, de eerste maanden van het jaar, wanneer nog maar weinig maatschappijen dividend declareeren, heel traag vloeit. Bijzonder groote belangstelling zal er deze maand zijn voor de opbrengst der Invoer rechten. Na de enorme bedragen, welke de laatste maanden van het afgeloopen jaar via deze belasting in de schatkist brachten, is de Januari-opbrengst ad 4.374.000 wel wat schraaltjes. Waarschijnlijk echter is de invoer in de vorige maanden zóó gefor ceerd, dat de terugslag In de eerste maan den van dit jaar wel te bemerken zal zijn. Van de diverse A c c ij n z e n is vermel denswaardig, dat het z o u t 14 mille min der opbracht dan vorig jaar, geslacht 74 mille minder, w ij n bijna 6 mille min der, gedistilleerd 80 mille minder, Bier 468 mille minder, terwijl suiker een degres had van niet minder dan l'A millioen. Gun stig was alleen Tabak met een accres van bijna een half millioen. Van alle middelen zal men het meest nieuwsgierig zijn naar de O m z e t b e- lasting. Welnu, de maandraming be droeg 6.791.000 en de Januari-opbrengst niet meer dan 3.345.000. Hierbij vergete men echter niet de volgende factoren: le. De eerste maanden van 1934 onder vinden den terugslag van den grooten in voer in de laatste maanden van 1933; 2e. er zijn groote oude voorraden, welke zonder omzetbelasting kunnen worden af geleverd; 3e. een belangrijk deel dezer belasting wordt voldaan in den vorm van een aan slag, die per maand of per kwartaal wordt vastgesteld; 4e. de gebruikte zegels zijn voor een deel op crediet ontvangen. Dit in aanmerking genomen valt de op brengst nog niet eens tegen. Van de resteerende belastingen vermelden we nog, dat de Zegelrechten met 1.603-000 het behoorlijk deden, al bleef er vergeleken bij vorig jaar nog een achter stand van 34 mille. Erger was het bij de Registratierechten, met een degres van 169 mille. ^Uitstekend waren de zoo wisselvallige Successierechten, die met 3.353.000 drie kwart mlllioén boven vorig jaar kwamen. In totaal bracht de tweede groep midde len op 25.554.000, bij een raming van 31.676.000. Dat de opbrengst van vorig jaar met rond 7 ton overtroffen werd, is alleen maar te danken aan de nieuw gecreëerde middelen. Al met al geeft deze maand wei nig reden tot verheugenis. y- :v Te Rijpwetering werd een auto op den onbewaakten overweg, aldaar, bijna geheel vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen wonder boven wonder niet voor. Het „Huisgezin" verneemt, dat bij het onder zoek door het Verificatiebureau van de Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten geen tekort of fraude bij de administratie van de gasfabriek te Boxtel is geconstateerd. Alleen de verduistering van 50.door den kantoor bediende is komen vast te staan. Voor alle zekerheid wordt nu nog een tweede zeer minu tieus onderzoek ingesteld, waarbij de gasmeters worden geïnspecteerd. Omtrent de verduisteringen, gepleegd door den ontvanger der directe belastingen te Horst (L.), die Woensdag gearresteerd is, deelt men ons nog het volgende mede: De heer S., die reeds een man op leeftijd was, genoot in het dorp de algemeene achting en gold voor een sympathiek ambtenaar van on kreukbare eerlijkheid. Tijdens den oorlog had hij eens bij de aanhouding van een belangrijk transport smokkelwaren, een hem aangeboden omkoopsom geweigerd, waarvoor hy destyds door het Rijk ruim beloond is. De man had een jaarwedde van f 3000.en daar fyj geen kinderen had en eenvoudig leef de, kon hü er met zijn inkomen best komen. Men begrijpt in het dorp dan ook niets noch van de gepleegde verduisteringen zelf, noch van de motieven die den heer S. tot zijn daad leid den. Het eerste spoor van de gepleegde malversa ties werd ontdekt in December van het vorig Dr. Henri Polak wil in plaats van den papieren klassenstrijd het „Oosten- rij ksche voorbeeld" desnoods navol gen. Een der doeleinden van de S.D.A.P. is volgens haar program, ,,het Nederland sche proletariaat te organiseeren ter deel neming aan den internationalen strijd der arbeidersklasse. Deze strijd is de klassenstrijd. Zoodra die op de barricaden agiteert, geschiedt dit on der „het eenheidsfront." Dit eenheidsfront behoort tot het Oostenrijksche voorbeeld. Wat beteekent dit? Dat maakt „De Tribune" duidelijk: „De revolutionnaire strijd in Oostenrijk, zoowel als de schitterend doorgevoerde al gemeene staking in Frankrijk, bewijzen, hoezeer de krachten van het proletariaat in den strijd tegen de bourgeoisie groeien. In de arbeiderswijken van Weenen, in de proletarische steden van Beneden-Oosten rijk, verwezenlijken de arbeiders in het be drijf en in de arbeiderswijken het eenheids front voor den felsten afweerstrijd tegen 't fascisme. Daar volgen zij de parolen, waar voor de illegale Communistische Partij van Oostenrijk hen onvermoeid heeft opgeroe pen, daar strijden zij schouder aan schou der, communistische, sociaal-democratische en partijlooze arbeiders, vereenigd in hun haat." De vereenlgde democratische haat der klassenstrijders, dat is het eenheidsfront. Als het Oostenrij ksche voorbeeld in Hol land wordt verwezenlijkt, zaf men op de barricaden onder de internationale roode vlag Polak, Schmidt, Sneevliet en Wijnkoop zien! (Van onzen Weenschen correspondent). De mitrailleurs knetteren en de kanonnen bulderen. Nog altyd. Ik zit ver genoeg van schot in een gemoedelijk café in de bin nenstad. Naast my zit een geestelijke, die me zooeven vertelt, dat hy maar met moeite zonder Passierschein door het cordon, dat de binnen stad niet haar talryke publieke gebouwen van de overige districten afsluit, gelaten werd. „U, een katholiek geestelijke, de regeering is toch katholiek en Heimwehr en Politie en mili tair behandelen toch de geesteiyken met de hoogste achting?" „Dat is zeker zoo. Maar de vaderlandsverde diger verklaarde me dat gisteren een geestelijke een Heimwehrman doodgeschoten heeft. Op myn verbazing verklaarde hy dan, dat 't later gebleken was, dat die geestelijke eigeniyk geen geesteiyke was, doch alleen het geestelyk befje droeg. Daarom, glimlachte de bajonetdragende, (zyn geweer was minstens 20 c.M. grooter dan hy-zlf) moet ik ook de befjes controleeren. Het uwe is echt, Eerwaarde, gaat u maar door." Dit is teekenend. Ondanks alles een zekere gemoedeiykheid. Een goed woord, een kwink slag vindt weerklank. Er is nauweiyks een hoek van een steegje, welke niet bewaakt wordt door een of ander melkgezicht. Maar de menschen worden by alle energieke resoluutheid niet méér lastig gevallen dan noodig is. Hoogstens, dat de zenuwachtigheid der menschen 't elkaar lastig maakt, 's Maandags tegen den middag begon de mislukte algemeene staking en de schietery, des namiddags 3 uur kregen de huismoeders by den kruidenier nog hoogstens een half pond meel en in de melkinrichtingen een kwart liter melk. Sinds vanmorgen (Woensdag) kan je weer van alles krijgen. Dus we zyn er op vooruit ge gaan. Maar de officieele radio moest niet zoo veel jokken, want dan gelooft ook de geduldigste Weener er niets meer van. Vanmiddag schreef ik u, dat natuuriyk om trent den afloop geen twijfel meer kan be staan, dat de regeering over de eindbeslissing beschikt, dat dit echter niet beteekent, dat 't spel reeds uitgespeeld is, dat in Floridsdorf (Distrlkt XXI) en Meidling (Distrikt XIH) en nog wel elders nog hard gevochten zal worden. Nauweiyks had ik dat geschreven en onze ge moedelijke radio-spreker deelde ons geruststel lend mee, dat nu eindeiyk alle gevaariyke nes ten uitgehaald waren. Zenuwachtigheid is over tollig. Hoogstens nog een paar schermutselin gen. De troepen hebben alles in de hand. De rest is op de vlucht. Een zelfbewust lachje kan ik niet weerhou den. Dan ga ik naar de post met myn brief en slenter een uurtje door de stille straten. Waar achtig, er ontbreken alleen nog de kinderwagens, zoo vredelievend is de aanblik der Donaustad. Dan ga ik, zooals gezegd, een kopje koffie drin ken, neem een der nietszeggende kranten in de hand en, haast was ik er zenuwachtig van ge worden, daar begint 't te donderen alsof we plotseling midden in de hondsdagen verzeild ge raakt waren. Myn betrouwbare zegsman had voor den zooveelsten keer gelijk. „Vanmiddag,"- zoo zei hy hedenmorgen tegen elf ur, „geht der Tanz wieder los. Van vier punten uit naderen de troepen de roode bas tille van Floridsdorf. Na den middag, misschien eerst tegen den avond, worden ze slaags, tenzü de roode Schutzbtindler in de als vestingen in gerichte „beroemde" gemeentegebouwen het ver loren spel opgeven, wat ik niet verwacht." Bom, bom, bom, dat gaat nu al uren lang. Waarschynlijk heel den nacht. En morgen kry- gen we nog een naspel. Doch zoo lang wil ik niet wachten. Ik maak dezen brief klaar, post hem nog en ga dan slapen. De menschen kunnen maar niet begrijpen, dat er nog altijd honderden fanatici zijn het zyn er duizenden die hun leven wagen voor een verloren zaak. Maar dan moet men de menta liteit kennen van die menschen, die jarenlang gedrild en geschoold en gefanatiseerd zyn voor het grootsche doel der bevrijding van het pro letariaat. Ze kunnen gewoonweg niet begrijpen, dat de taaie, systematische, voor heel de pro letarische wereld voorbeeldige opbouw van het Weensche socialisme plotseling in elkaar zou storten. Ze kennen de socialistische vestingen over heel de stad verspreid, ze weten dat hun broeders vanuit de nabije gemeentehuizen (als reuzenkazernen met 1000 tot 2000 inwoners) alle stations en heele staddeelen met hun mitrail leurs bestrijken kunnen, ze zyn overtuigd dat in andere gemeentehuizen zoo gevochten wordt als zy hier vechten, ze gelooven niet, dat zij door hoofdleiders (meestal Joden) smadeiyk in den steek gelaten zyn en dat anderen zich reeds lang in de handen der regeeringstroepen bevin- de, ze gelooven niet en kunnen niet gelooven en, als 't waar is, willen ze niet alléén sterven, Die arme, bedrogen slachtoffers, voor een niet gering gedeelte wild begeesterd voor een grootsch idee, ze zyn te betreuren en tot op zekere hoog te te bewonderen. „Manche der Unseren konten ein Beispiel nehmen an diesen armen Teufeln", zei me van avond een hoofdleider van het Vaderlandsche Front. Gevaar voor vreemden, gevaar voor inheem- schen? Wie niet wil, loopt absoluut geen gevaar ondanks dat Weenen sinds 1848 geen dergely- ken broedertwist gezien heeft. Terwyl in één staddeel misschien honderden slachtoffers val len omtrent 't getal offers circuleeren na tuuriyk de meest fantastische cyfers wordt in een ander gedanst, gespeeld, geflirt en ge musiceerd. Lang duurt 't niet meer en ook deze „revolutie" behoort tot 't verledene. En dan? Het „roode" front is Ingezakt en, zoo meenen althans velen, het „bruine" wordt zonder slag of stoot versterkt door de scharen der verbit terde arbeiders. Een Pyrrhus-zege? Afwachten. Vooralsnog hebben Fey en Starhemberg het heft in handen. WEENEN, 17 Febr. (Reuter). De ministerraad heeft in haar nachte lijke zitting besloten, den secretaris voor werkverschaffing, dr. Neustadter Stür- mer, die tot dusver deel uitmaakte van de Heimwehr, te benoemen tot minister voor Sociale Zaken. De tegenwoordige functionaris van dit departement, dr. Schmitz, die commissaris van Weenen geworden is, is tot minister zonder portefeuille benoemd. Schmitz werd voorts ook belast met het reorganiseeren der standen. Ten slotte bepaalde de ministerraad, dat de verordening, waarbij aan leden van de soc.-dem. partij wordt verboden openbare ambten te be- kleeden, in dier voege zal worden uitgebreid, dat alle socialistische mandaten als vervallen moeten worden beschouwd. Naar de „Reichspost" meldt, heeft de mi nisterraad ook besloten een verordening af te kondigen, waarby de „Arbeiterbank A.G." wordt ontbonden en geliquideerd. WEENEN, 17 Febr. (Reuter) vyf ter dood veroordeelden zijn gisteravond opgehangen. In het proces tegen vyf trambestuurders uit Floridsdorf heeft 't standgerecht twee beklaag den tot den dood door den strop veroordeeld. De andere drie beschuldigden werden naar de gewone rechtbank verwezen. Algemeen wordt aangenomen, dat bondspresident Miklas de twee doodvonnissen zal wijzigen in zware gevange nisstraffen. LONDEN, 17 Febr. Zooals wij bereids me dedeelden, heeft de Italiaansche ambassadeur te Londen, Grandi, aan de Engelsche regeering voorgesteld, dat Engeland, Frankrijk en Italië een verklaring zouden aflggen, waarin de on- afhankelykheid van Oostenryk werd gewaar borgd. Minister Simon wees er echter op, dat de verontwaardigde Engelsche openbare mee ning niet zal toelaten, dat Engeland zyn stem geeft aan een verklaring tot steun van de bin- nenlandsche politiek van Dollfuss. Naar Reuter verder te Parijs verneemt, heb ben de antwoorden van Engeland, Frankrijk en Italië op het Oostenryksche dossier inzake de Duitsche inmenging in binnenlandsche aange legenheden van Oostenryk, meeningsverschil- len in het leven geroepen. Vooral de houding van Italië met betrekking tot het te hulp roe jaar, toen de heer S. wegens vacantie eenige weken afwezig was en een surnumerair tyde- lijk zyn functie waarnam. Deze ontdekte on regelmatigheden in de boekhouding, en naar aanleiding daarvan is een uitgebreid onderzoek ingesteld, dat reeds in Januari tot de schorsing van den heer S. geleid heeft. Deze is destijds echter geheim gehouden. Het bedrag van de verduisteringen zal onge veer f 1000.— bedragen. Naar aanleiding van een bericht door ver schillende bladen dezer dagen overgenomen uit het Nederlandsch Weekblad voor Kruideniers waren, deelt de Crisis-Zuivel-Centrale ons mede, dat tydens de besprekingen gehouden tusschen den Regeeringscommissaris den heer Bückmann en belanghebbenden in de olie- en vetindustrie, verschillende zeer verschillend luidende adviezen zyn gegeven. De voorstelling, als zou slechts één advies aan den Minister zyn uitgebracht, is geheel onjuist. De vraag, welk standpunt de Minister ter zake zal innemen, is nog volstrekt onzeker, daar de betreffende afdeelingen hem nog niet hebben geadviseerd. By K. B. zyn benoemd tot Gedelegeerden van de Nederlandsche Regeering op het 9e Interna tionaal Congres voor zuivere en toegepaste schei kunde, dat van 5 tct 11 April 1934 te Madrid zal worden gehouden: Prof. Dr. H. R. Kruyt en Prof. Dr. E. Cohen, hoogleeraren aan de Ryks- universiteit te Utrecht, terwyl als hoofd dezer delegatie is aangewezen Prof. Dr. H. R. Kruyt. MADRID, 17 Febr. (Reuter) Door de uiterst linksche partyen werden gisteravond heftige demonstraties gehouden, waarby op zeer scherpe wyze kritiek werd geleverd op de regeering, daar deze in het geheel niet geprotesteerd had tegen de vervolging der socialisten in Oostenryk. De politie moest eenige charges uitvoeren, waarbij eenige personen werden gewond. De socialistische bladen sporen openlijk tot een gewapenden opstand aan. Zij houden aan de Spaansche socialisten het voorbeeld voor oogen van hun Oostenryksche party-genooten, die zich zoo dapper verzet hebben. PARIJS, 17 Febr. De socialistische party heeft gisteravond hier een groote byeenkomst ge houden in verband met de gebeurtenissen in Oostenryk. Alle sprekers keurden de houding van hun Oostenrijksche party-genooten goed en protesteerden tegen de geweldmaatregelen van de regeering-Dollfuss. Toen een der sprekers uitriep: „De Weensche Communie zal in de Parysche Commune haar revanche krygen," hieven alle aanwezigen de Internationale aan. Léon Blum verklaarde o.a., dat de Oosten ryksche socialisten zich opofferden voor de eer van het socialisme. Tenslotte verzocht Blum den aanwezigen, om het parool van de Ween sche sociaal-democraten „Freundschaft" in het Duitsch uit te roepen. Burgemeester H. M. Oldenhof, te Lopik, heet in 'n onderhoud met „De Telegraaf" de schiet partij in zyn gemeente aldus geschetst: „Een verraderlijke aanval met voorbedachten rade, waarby men er ernstig op uit was de N.S.B.ers te vermoorden". De burgemeester had den stelllgen indruk, dat de overval was voorbereid. In de pauze tijdens de vergadering waren twintig personen, die links georiënteerd zyn, naar buiten ge gaan en in dezen tyd hebben zy de zaak be disseld. Dat er een afspraak moet zyn geweest, daarop wezen de keien en de bewapening met knuppels, want steenen zyn er ter plaatse niet en vyf tig man loopen niet zoo maar rond met knuppels. Het is een groot geluk geweest, vervolgde- de burgemeester, dat de gebeurtenissen niet nog erger zyn geweest. Vroeger was Jaarsveld, vanwaar een groot deel der aanvallers komt,, berucht, omdat er dadelijk het mes werd ge trokken. Dit nu was niet het geval. Ook had den de aanvallers gelukkig geen vuurwapenen oy zich. Men heeft, naar 's burgemeesters over tuiging, te doen gehad met een volkomen locale actie, zonder inmenging van buiten af, waarbij men uiterst ruw is opgetreden. De ergste belhamel was de 28-jarige A. B., een werkloos arbeider, te Jaarsveld woonachtig. Deze man was het, die op den groepsleider der N.S.B. heeft losgeknuppeld, hetgeen de veld wachter en nog een getuige hebben gezien. Toen de politieman den groepsleider wilde ontzetten, is hy door B. beetgegrepen. Des nachts om kwart over twee is de man van zyn bed gelicht en meegenomen naar het gemeentehuis, waar by hy geen verzet pleegde. Tydens het politie verhoor verklaarde hy, het fiiet aangenaam te hebben gevonden, dat de S.DA.P. was aange vallen, doch hy ontkende zich aan strafbare feiten te hebben schuldig gemaakt. Vast staat echter wel, dat men te doen heeft gehad met gebeurtenissen, die heel wat erger zyn geweest dan een gewoon relletje na een politieke vergadering. Het staat thans wel vast, dat de gemeente-, veldwachter van Jaarsveld het schot gelost heeft, waardoor mej. H. Verheul en haar zoon werden getroffen. Pater Honoratus Caminada, Provinciaal der Minderbroeders in Nederland, is Vrydag na een afwezigheid van ruim zeven maanden in het klooster te Weert teruggekeerd en is er te mid den van zyn medebroeders ontvangen onder- het zingen van een hartelijk Te Deum tot dank zegging voor de buitengewoon voorspoedig vol brachte visitatie-reis. In het begin van de maand Juli 1.1. vertrokken, bezocht de Provin ciaal achtereenvolgens de verschillende -Missies van de Nederlandsche Minderbroeders in het Verre Oosten: het Apostolisch Vicaraat van Luanfu in de binnenlanden van Shansi (Chi na), de Missie van Java en het nieuwe Missie gebied van Sind en Balutchistan in het Noor den van Voor-Indië met hoofdplaats Karachi. ,1,0. den, loop van de volgende week zal Pater Honoratus, het bestuur van de Provincie weer op zich nemén, en zal het Provincialaat weer van Amsterdam, waar het tydelyk verbleef, worden overgebracht naar Weert. Vrydag heeft in het Missiehuis der Paters Missionarissen van het H. Hart te Tilburg dé plechtige begrafenis plaats gehad van den hoogst-verdienstelyken missionaris Pater Jos. Kraanen M.S.C., die onlangs, na 27-jarigen missie-arbeid in Nederlandsch Nieuw-Guinea, naar Holland teruggekeerd, na een kortstondige ziekte overleed. De hoogeerwaarde Pater Provinciaal A. Broe ken droeg de plechtige Uitvaartmis op, geassi steerd door Pater H. Croonen M.S.C., Missio naris op Celebes, en Pater Jos. Vliegen M.S.C., oud-Missionaris in Nederl. Nieuw-Guniea, waarna de begrafenis op het kloosterkerkhof geschiedde. Behalve de confraters, ook van andere huizen der Provincie, hebben ook familieleden en vrienden van den overledene de plechtigheid bygewoond. pen van den Volkenbond heeft Oostenryk zeer ontmoedigd. Het voorstel der Italiaansche re geering, om gelyktydig in Bonden, Parys en Rome een verklaring te doen publiceeren waar in gezegd wordt, dat de onafhankelijkheid en souvereiniteit van Oostenryk in acht moet wor den genomen, is daarom bestemd, om de over dreven geruenten over de oneenigheid tusschen de groote mogendheden te niet te doen. LONDEN, 17 Febr. (Reuter) In verband met de in de bladen verschenen berichten, dat de Oostenryksche sociaal-democraten wapens en munitie uit Tsjecho-Slowakye hebben gekregen heeft de Tsjechische legatie alhier aan Reuter medegedeeld, dat deze berichten geheel onjuist zijn. De Katholieke Filmliga in Vlaanderen ver spreidt een communiqué, waaraan wy het vol gende ontleenen: „We meenen het geloovig publiek te moeten waarschuwen voor al te hooggespannen ver wachtingen met betrekking tot een zoogenaam de film, die thans de ronde doet in de bjj- zonderste steden des lands. De film wordt door een rondreizende groep, vooral aan de kerkdeuren, met een afschuwe- ïyk gekleurd briefje, geadverteerd als „de eenige en echte groote film van den Paus Pius XI, die de wonderlykheden van het Va- tikaan voorstelt en het leven van den Heiligen Vader, alsook het Vatikaan in kunst en ge schiedenis"; er wordt zelfs gespeculeerd op den eerbied der geloovigen, waar men vraagt uit fatsoen en eerbied het beeld van den H. Va der niet weg te werpen. Ten slotte is deze maar een zeer gewone documentaire, uit al lerlei brokjes en stukjes aaneengelymd, waarin de Kardinalen voorbyloopen en de Heilige Va der enkele keeren verschijnt, al was het maar om in volle vlucht zyn zegen te geven. Min of meer aangepaste muziek- en geluidsplaten ver gezellen de vertooning. De bezoekers verkrygen byiange niet wat ze voor hun buitensporige ingangspryzen en na de gevoerde reclame meenden te mogen ver wachten." Deze waarschuwing nemen wy over, omdat de mogelykheid bestaat, dat bedoelde film ook in Nederland zal geïmporteerd worden. LEIDEN. Geslaagd: doet. ex. rechten de da mes C. M. Dunnebier en E. S. A. v. d. Hoop. LEIDEN. Cand. ex. rechten de heeren S. C. H. Coebergh en F. M. Wolf son. Doet. ex. rech ten de heer M. Kryger. LEIDEN. Bevorderd tot arts K. F. Wassen- burg, H. J. B. van Wel, B. H; Opdenberg en K. F. Hordijk. WAGENINGEN. Bevorderd tot doctor in ds Landbouwkunde de heer L. Koch, geb. te Soe- rabaja, op proefschrift met stellingen, getitelds, „Cassaveselectie".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3