2 NATIONALE BASILIEK Prikkeldraad Roode beschaving I Nieuwe arrestatie te Den lip iti li Bi I MAANDAG 19 FEBRUARI 1934 In vestingbouw Het gebeurde met de „Spaarnesgroom" Geknoei met varkens 8 De veilingkwestie te Beverwijk Tegen verhooging der rijwielbelasting En onze treurige tijden m het midden deCdRQDTE BMIüELKtu Filmreclame kolder De uitlatingen van den N. S. B.-er Roelofsen berusten niet op concrete feiten GEZIN EN MAATSCHAPPIJ Congres van den Ned. R.K. Bond voor Groote Gezinnen STUDIELANDDAG FEDERATIE VAN R.K. VROUWENBONDEN PEULVRUCHTEN NAAR FRANKRIJK STEUN AAN DE SUIKER BIETENTEELT Invoervergunningen aanvragen vóór 22 Februari AANKLACHT TEGEN SOCIA LISTISCH SCHRIJVER SCHADE VOOR TAPIJT WINKELIERS Optreden tegen onjuiste aankon digingen werkt preventief DE HALVE CENT IN INDIK Tegenwerking van de handelaars INDISCHE CONVERSIE- LEENINGSWET 1931 KOOL NAAR DUITSCHLAND DUITSCHE CONTROLE IN NIJMEGEN? 3 BB Uil lil fill PK FS-vrJ DE BRAND IN DE CENTRALE NOORD HOLLANDSCH VAARTUIG BESCHADIGD FELLE BRAND TE OSS Brand te Uden VAN HET SMOKKELFRONT De Arbeiderspers kan er maar niet over uit, dat de sociaal-democratische vesting in Weenen werd aangescho ten. Dat uit de met vrouwen en kinderen geblindeerde ramen de socialisten met ma chine-geweren kogels knetterden op de soldaten van den Staat, had Dollfuss moe ten verdragen. Want Weenen was een ideaal-hoofdstad van den toekomststaat. De roode volksbla den beschrijven dat prachtig: ,,Het roode Weenen haalde het geld waar het was, en het bouwde er een nieuwe be schaving mede. Dit heeft den hartstochte lijken afkeer van de bourgeoisie gewekt; en Dollfuss geeft aan dien afkeer op de meest drastische wijze uiting: hij schiet met zijn kanonnen de arbeiderswoningen tot puin, die de roem waren van het nieuwe Oosten rijk, waarheen beschavingsapostelen uit de heele wereld bedevaarten ondernamen. Hij vernietigt Oostenrijks beschaving. Niet het katholieke Weenen, dat de Tur ken tegenhield, niet de Stephansdom en de musea, de kerken, kloosters en het katho liek vereenigingsleven vormden de bescha ving van Oostenrijk, maar de roode demo cratie, die „geld haalde waar het was en ermee een nieuwe beschaving bouwde, de roem waarheen beschavings-apostelen uit de heele wereld bedevaarten ondernamen." Het geld voor die geforceerde beschaving, genesteld in een vesting van roode arbei derswoning-complexen, werd gebrandschat door Herr Hugo Breitner uit belastingen, die Weenen verarmden. „De arbeidersmas sa aldus de apologie van „Het Volk" had zich om het roode Rathaus samenge trokken, en elk jaar werd dit leger sterker en machtiger, een burcht van het socialis me in het hart van reactionnair midden- Europa." Hoe die burcht met behulp van stemmen-zwendel, aanslag op den particu lieren eigendom, rooden huur-„woeker", verbolsjewiseering van het onderwijs, vrij- denkers-propaganda, dwang tot geloofsver zaking en terreur werd gefundeerd in so cialistische arbeiderswoningen, heeft de op ruiming van het roode schrikbewind in Weenen onthuld. Onder het metselwerk van de hoektorens zaten pantserplaten; coöperatieve gebou wen en gemeentelijke instellingen werden bergplaatsen van machine-geweren be vonden; de centrales bleken van de eene tot de andere gegordeld met veld-telefoon- verbindingen. Onder het roode, burgemees terlijk bewind en met medewerking der socialistische autoriteiten had zich in deze in het geheim met telkens nieuwe toerus tingen voorziene vesting het austro- Marxisme op de revolutie tegen het ge- heele Rijk voorbereid. Dollfuss dorst de nieuwe beschaving tot puin schieten, zij bleek niets dan een borstwering te zijn van partij-egoïsme tus- schen machinegeweernesten! Thans een reeder gearresteerd Naar wij vernemen, heeft de politie te IJmui- den aangehouden den reeder L. P. aldaar, die hypotheekhouder was van den stoomtrawler „Spaamestroom", welk schip den vorigen zomer is vergaan en waaromtrent door de justitie een Uitgebreid onderzoek is ingesteld. Er zouden zich in deze zaak nieuwe aspec ten hebben voorgedaan, vermoedelijk betrekking hebbende op de uitkeering van de verzeke ringsgelden. De aangehoudene is Zaterdag naar Haarlem overgebracht, om door de justitie aldaar te worden verhoord. ging, zoodat het de vraag is, of de opbrengst daarvoor wel zou dalen. Inzake de verhooging van de wegenbelasting (onder den naam van motorrijtuigen-belasting) bepleit de A. N. W. B. een verdere dan de voor gestelde vereenvoudiging van het tarief en de invoering van een algemeen tarief, met verrui ming van de gewichtsgrens tot 150 K.G. voor z.g. driewielers met hulpmotor, die door dui zenden venters en kleine middenstanders wor den gebruikt. Verder wordt er op aangedron gen, alle twee- en driewielige motorrijtuigen en alle motorrijtugen voor personenvervoer (met maximaal 6 plaatsen) te belasten naar den zelfden maatstaf per 100 K.G., met een nader te bepalen minimum (van b.v. 10.bij een heffing van 8.per 100 K.G. voor motor rijtuigen tot 60 K.G. en eventueel ook een mi nimum (van b.v. ƒ20.voor motorrijtuigen boven deze 60 K.G. Ten aanzien van de te heffen bedragen zelf acht de A. N. W. B. met name het voorgestelde bedrag te hoog voor rijwielen met hulpmotor, welke gebruikt worden door de financieel zwak keren. Ten slotte geeft de A. N. W. B. dringend in overweging, in de wet de mogelijkheid op te nemen, de wegenbelasting per maand te vol doen (eventueel met een geringen toeslag.) Naar aanleiding van de mededeelingen van den heer Roelofsen te Rotterdam omtrent de fraude met bacon-varkens, heeft de substi tuut-officier van justitie mr. Meischcke den heer R. gehoord. Bij dat verhoor heeft R. tal van feiten ge noemd, die hij ook op de openbare vergadering heeft gememoreerd. Naar aanleiding van de mededeelingen van den heer Roelofsen is overigens nog geen en kele vervolging ingesteld. De heer Meischcke had den heer Roelofsen verzocht op zijn parket te komen ten gevolge van een opdracht van den procureur-generaal in Den Haag. De procureur-generaal n.l. heeft, naar „De Telegraaf" mededeelt, na de vergadering op Dinsdagavond mede naar aanleiding van uit latingen aan het adres van den regeerings- commissarts, den heer S van Zwanenberg te Oss, aan het parket te Rotterdam opdracht gegeven den heer Roelofsen te vervolgen ter zake beleediging. In verband met deze zaak is de heer Roe lofsen dan ook op het parket gehoord, en Dij dat verhoor zijn uit den aard der zaak tevens aantijgingen, die hij op de N.S.B.-vergadering heeft geuit, ter sprake gekomen. Voor zoover tot nu toe kon worden nage gaan, berusten de uitlatingen van den heer Roelofsen niet op concrete feiten. In dit ver band wordt nog eens herinnerd aan wat de hoofdcommissaris van politie, mr. Einthoven, te Rotterdam eenigen tijd geleden in een persconferentie heeft medegedeeld ten aan zien van uitlatingen van den heer Roelofsen naar aanleiding van den aanslag op de tele fooncentrale te Rotterdam. Daarbij was reeds gebleken, dat de heer Roelofsen het oor leent aan fantastische verhalen, want de aanslag op de telefooncentrale bleek bij onderzoek terug te zijn te brengen tot een aanslag op den ka bel RotterdamParijs, die in het hartje van de stad gelegen is, zoodat dus verwerkelijking van dit plan wel nimmer ten uitvoer zou kun nen worden gebracht. De Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen organiseert den 2den Paaschdag, Maandag 2 April a.s. te 's-Hertogenbosch een landelijk con gres, dat gewijd zal zijn aan de beschouwing van het actueele vraagstuk der verhouding van Gezin en Maatschappij. Als inleiders zullen op dit congres spreken: dr. P. A. H. Schwijigman O.P., professor aan het Albertinum te Nijmegen over: „Het Gezin beschouwd in het stelsel van het individualis me en van het collectivisme"; prof. dr. Heijmeijer S.J. te Maastricht over: „Kinderzegen". de heer J. W. F. v. Meegeren, voorzitter van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen te Venlo, over: ,.De moeilijkheden voor het gezin in de huidige maatschappij en hoe deze zijn op te lossen". De bijeenkomsten zullen worden gehouden in de aula der R.K. Lycea. Zaterdag hield de federatie van R.K. Vrouwenbonden in Nederland een studieland dag in het gebouw voor K. en W. te Utrecht. De presidente, mevr. F. Steenberghe- Engeringh opent de vergaderinglinks van haar zittend, mgr. dr. J. H. Hoogveld, adviseur van de intern. Unie van R.K. Vrouwenbonden en de hoogeerw. heer Th. Knuvelder, deken van Utrecht De tweede communist naar 't Huis van Bewaring te Amsterdam overgebracht Maandagmorgen heeft de gemeente-veld wachter van Den lip en de brigadier der Rjjks- veldwacht opnieuw een communist in zijn wo ning in de buurtschap Den Up gearresteerd. De gezochte was Zaterdag en Zondag niet in zijn woning aanwezig. Incidenten deden zich bij deze arrestatie niet voor. De man is naar Amsterdam overgebracht en in het Huis van Bewaring ingesloten. Partijen nog niet tot overeenstem ming gekomen De onderhandelingen tusschen de coöperatieve veilingen „Kennemerland" en „Vrije Veiling'' te Beverwijk en de Spaarnebank te Haarlem, die het faillissement van beide vereenigingen heeft aangevraagd, hebben nog niet tot overeenstem ming geleid. Morgen, Dinsdag, eindigt de termijn, door de Haarlemsche Rechtbank vastgesteld, om partijen gelegenheid te geven tot een schikking te ko men. Intusschen zou het niet onmogelijk zijn, dat de rechtbank dezen termijn verlengt, ten einde alsnog het treffen van een accoord mo gelijk te maken. In tegenstelling met andere courantenbe richten daaromtrent kunnen wij mededeelen, dat er momenteel geen aanleiding is om te veronderstellen, dat partijen niet tot overeen stemming zouden kunnen komen. Integendeel het is zoo goed als zeker, dat een nieuwe verlenging op het verzoek wordt toegestaan. Wijziging van de Rijwiel- en Wegenbelasting bepleit De A. N. W. B. Toeristenbond voor Neder land heeft een schrijven gericht aan den Mi nister van Financiën, waarin, onder verwijzing naar den reeds eerder door den Bond, in sa menwerking met andere Verkeersbonden, ken baar gemaakte bezwaren van principieelen en practischen aard tegen het wetsontwerp tot instelling van een Verkeersfonds, de aandacht van den Minister gevraagd wordt voor enkele opmerkingen, waartoe de voorgestelde belas- tingverhoogingen op zich zelf aanleiding geven. Opgemerkt wordt, dat de voorgestelde ver hooging der rijwielbelasting, die een jaarlijksch offer van anderhalf millioen guldens betee- kent, vooral het financieel zwakste deel der Ne derlandsche bevolking treft, en waarvan te vreezen is, dat de rijwiel- eh rijwielbanden-in dustrie er de nafleelige gevolgen van zullen ge voelen. Dringend verzoekt de A. N. W. B. daarom 't voorstel tot verhooging dezer belasting wel te willen terugnemen. t Voorts wordt aangedrongen op wijziging van de bestaande rijwielbelastlng-wet, door te be palen, dat van 1 Mei tot 1 Augustus de be- lastingmerken voor halven prijs worden ver kocht. Hierdoor kan een einde worden gemaakt aan de onbillijkheid, dat die wet (anders dan b.v. de wegenbelasting-wet) geen reductie kent, zoodat degene die zich tegen het eind van het belastingjaar een rijwiel aanschaft, voor die enkele weken toch over een vol jaar moet be talen. De praktijk leert bovendien, dat vele rijwielen, die in den zomer aangeschaft worden (vooral voor scholieren en vacantie-toeristen) thans pas 1 Augustus in gebruik genomen worden, of voor dien bereden worden met een geleend of twee dehands gekocht rijwielplaatje, omdat een uit gaaf van tweemaal een rijksdaalder voor één zomer den betrokkene te bezwarend is, of on billijk voorkomt. Toeneming van het aantal in den voorzomer verkochte rijwielplaatjes zal dus ongetwijfeld het gevolg zijn van de aanbevolen wetswijzi- De Commissie inzake steun aan de suikerbie tenteelt maakt bekend, gezien het bepaalde in art. 7 der regeling 1933, dat overdracht van ga rantie 1933 slechts tot 1 Maart a.s. zal kunnen geschieden. De directie van den Landbouw deelt mede, van den Rijkslandbouwconsulent te Parijs het volgende bericht te hebben ontvangen: In den vorm van in het „Journal officiel" van 14 Februari 1934 opgenomen kennisgeving aan de importeurs van erwten en boonen voor de consumptie maakt het Fransche ministerie van landbouw bekend, dat, met het oog op een verdeeling van de beschikbare hoeveelheden van de contingenten erwten en boonen voor het le kwartaal 1934, de belanghebbenden hun aan vragen, die in viervoud volgens het model in het „avis aux importateurs" gepubliceerd in t „Journal officiel" van 2 December 1933 moe ten worden opgemaakt, vóór 22 Februari a.s. bij het „Comité Interprofessionel du Contröle des importations", 13 ue Casimir-Périer te Parijs, dat met de uitreiking der invoervergunningen is belast, behooren in te dienen. Als importeurs van peulvruchten worden be schouwd de in het handelsregister ingeschreven kooplieden, zoomede de landbouworganisaties. In het bovengenoemde „avis aux importa teurs" is tevens een opsomming gegeven van de bewijsstukken, die bij de aanvragen dienen te worden overgelegd. Deze stukken moeten be trekking hebben op den invoer van het betrok ken artikel over de jaren 1932 en 1933. Daarbij is vermeld, dat de vereischte docu menten niet opnieuw moeten worden overge legd voor het geval deze reeds voor den invoer van andere goederen aan het hierboven met name genoemde Comité zijn gezonden. De bijdrage in de onkosten, welke aan de af gifte van invoervergunningen zijn verbonden, is bepaald op 10 centimes per 100 K.G. De stor ting van het bedrag in kwestie moet tegelijker tijd met het indienen der aanvragen geschieden. Tenslotte zij nog vermeld, dat de reeds inge diende aanvragen niet behoeven te worden vernieuwd. Zoo noodig, moeten zij evenwel met de in de kennisgeving van 14 Februari opgesom de bewijsstukken worden aangevuld. Het „Comité interprofessionel du Controle des Importations" (sections léeumes secs) houdt aanvraagformulieren ter beschikking van be langhebbenden. Artikel zou in strijd met de waarheid zijn Jef Last deelt aan „De Tribune" mede, dat zijn advocaat bij den officier van justitie een aanklacht wegens smaadschrift heeft ingediend tegen den soc. dem. schrijver A. M. de Jong, op grond van diens artikel, „Jef Last pleegt letter dieverij", welks inhoud _jast in volstrekten strijd met de waarheid noemt. Bovendien heeft Jef Last als lid van de Ne- derlandsche Vereeniging van letterkundigen bij den secretaris dier vereeniging, den heer Come- lis Veth, een klacht tegen A. M. de Jong inge diend „tegen den laster, dat hij plagiaat zou heb ben gepleegd, en tegen de even schandelijke beschuldiging, dat, hetgeen hij over de vloot- historie vertelt, op leugenachtige fantasie zou berusten en geschiedkundig onjuist zou zijn." Jef Last verzoekt aan de Nederlandsche Ver eeniging var-. Leterkundigen een eere-raad tot onderzoek van deze kwestie te willen instellen. Door mej. Katz zijn vragen gesteld betref fende de door winkeliers in tapijten sedert de jaren 1930-1931 geleden schade ten gevolge van het in dien tijd aan veilinghouders ver leende consent van groote bedragen tot invoer van tapijten. Minister Verschuur heeft thans geantwoord, dat inderdaad mag worden aangenomen, dat winkeliers en het soopend publiek van deze praktijken schade hebben ondervonden, hoe wel het niet wel doenlijk is zich een nauwkeu rig oordeel te vormen omtrent de grootheid der schade. Bij het verleenen van consenten wordt te werk gegaan volgens de bepalingen der daartoe strekkende Koninklijke besluiten. In deze be sluiten is bepaald, dat de consenten worden verleend aan de importeurs naar mate van hun import in de basisjaren. Laten de gelden de voorschriften dus geen gelegenheid een ge- wijzigden maatstaf aan te leggen, het is ook bezwaarlijk aan te geven, waarin die wijziging in concreto zou moeten bestaan. De omstandigheid echter, dat thans tegen onjuiste aankondigingen zooveel mogelijk pre ventief en repressief wordt opgetreden, zal ten gevolge kunnen hebben, dat minder op open bare veilingen wordt gekocht en importeurs zich voor den afzet hunner artikelen meer tot de winkeliers zullen hébben te wenden. Een Aneta-telegram maakte er melding van, dat in Indië thans twintig millioen halve cen ten in aanmaak zijn. In verband met den crisistoestand wil men zooveel mogelijk zorgen, dat er een voldoende aantal van deze munt in omloop is. Een bericht uit Cheribon aan het Bat. Nbl. meldt, dat het met het in omloop brengen van den halven cent in de desa niet erg wil vlotten, omdat van de handelaren op de pasars weinig medewerking wordt ondervonden om dit klein ste betaalmiddel onder de bevolking te brengen. Uit een oogpunt van prijsopdrijving houden de kleinhandelaren deze geldstukken aan, ten einde de desalieden te dwingen voor tenminste één cent te besteden. Ook in Midden-Java merkte men dit op. In de verschillende regentschappen werd elk voor 500 halve centen in omloop gebracht. Het zal aanbeveling verdienen, meent het blad, dit bedrag belangrijk te verhoogen, indien men tenminste nuttig effect verwacht, want dan zullen de handelaren er wel niets meer voor voelen om groote bedragen aan halve centen onbenut aan de circulatie te onttrekken. Inlichtingen over de wijziging gevraagd Volgens het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Nederlandsch-Indische Con versie-Leening wet 1931 stelden sommige leden de vraag, welk nut het heeft de ingewisselde dollar obligaties in portefeuille te houden in plaats van die aanstonds in te trekken. Andere leden meenden, dat het volgen van de door de regeering gekozen gedragslijn nood zakelijk is, wijl bij niet volledige aflossing alleen op deze wijze de rechten van de houders der niet geconverteerde obligaties naar behooren kunnen worden gewaarborgd. Gevraagd werd, welk bedrag voor conversie is aangemeld. Gaarne zouden dezelfde leden voorts verne men, of de regeering voornemens is het restant vervroegd af te lossen, en, zoo ja, of daarbij ook voor de in Amerika geplaatste obligaties de goudclausule als basis zal worden aangenomen. Overeenstemming over de prijzen De in het Duitsch-Nederlandsche handels verdrag van 15 December j.l. ingestelde com missie ter regeling van den invoer van kool uit Nederland naar Duitschland heeft op 16 Fe bruari haar tweede vergadering te Berlijn ge houden. Hierbij werd overeengekomen, aldus vernam de N. R. Crt. uit Berlijn, dat de mini mumprijzen voor Nederlandsche en Duitsche kool op de Duitsche markt voorloopig aldus zouden luiden: 50 kilo eerste kwaliteit, vrij Duitsch bestemmingsoord: witte kool per kop van twee a drie pond M. 5.50; die van vijf pond M. 4.50; savoyekool resp. M. 6 en M. 5.50; roode kool resp. M. 6.50 en M. 5.50. Naar wij vernemen worden in Nijmegen en omgeving personen van Duitsche nationaliteit, op wie verdenking rust, dat zij niet geheel sym- pathiseeren met het huidige regiem, op hun gestes gecontroleerd door jonge Duitschers, Zoo is het dezer dagen voorgeko men, dat een uitgewezen Duitscher die Hollandsche lectuur over de grens gezonden had, deze geschriften terug ontving en later een soort contrólepost voor zijn deur kreeg, die eenigen tijd de gangen van dezen Duitscher na ging. Het blijkt ook, dat sommige Nijmegenaars bij de Duitsche autoriteiten zijn bekend gemaakt als tegenstanders van het Hitler-regiem. Iedereen weet, dat Christus tot de H. Marga- retha Maria Alacoque gesproken heeft aangaan de het tekort der menschheid tegenover Zijne Liefde. Geen hart genoeg tegenover Zijn groot Hart. En bijgevolg geen vertrouwen genoeg op Hem, die als Hij wil ons met alle onze kwalen en ellenden geneest, niet de ware middelen weten te benutten, die ons tot betere toestan den brengen. Niemand twijfelt er aan: de toestanden zijn èn economisch èn politiek uiterst kritiek. Waar om dan als mensch van geloof niet het mid del aangewend dat ons ongetwijfeld redt? Met hetgeen Christus aan de H. Margaretha Maria heeft bekend gemaakt, 'houdt de Kerk ook wel degelijk rekening; de eene Paus na den anderen spreekt: daar, in 't Goddelijk Hart ligt de redding. Alle standen en alle bestuurders klagen steen en been over den troosteloozen finantieelen toestand, bij alle ideeën, die als vliegtuigen van de nieuwste vinding elkander opvolgen, weet men ook in de politiek geen uitkomst. Wanneer zal ons volk aan de mensch heid ook hierin het voorbeeld geven en als ge- loovig volk gaan vertrouwen op Christus' Lief de, hart tegenover Hart stellen, overtuigd, dat Christus' Liefde de geestelijke en stoffelijke .zegeningen, ons in 't vooruitzicht gesteld, zal neer doen dalen over ons? Wanneer?.... Christus' geloften. Bij de H. Landstichting is Ten bewijze, dat het Christus met Zijne ge loften ernst is, staat er de H. Landstichting. Deze is geheel opgetrokken met het oog op 't altijd te doen geweest om te komen tot de Nationale Basiliek. Het was hare bedoeling ons volk eerst te laten zien wat kan als men Christus' Liefde zijn volle vertrouwen schenkt, en daarna tot het Nederlandsche Volk te zeg gen zijt gij nu overtuigd, welnu dan, spreek uw overtuiging uit in een nationaal monument aan Christus' Liefde toegewijd, kom in dat mo nument tijdens de kritische tijden bij elkaar en bezie alle vraagstukken in 't licht van Chris tus' Evangelie en de redding en uwe handha ving staat voor de deur. Aan het Nederlandsche Volk thans het ant woord. ICPf/* Met celluloidfilm gesticht? Bij het justitieel onderzoek naar de oor zaak van den brand in de Centrale Noord te Amsterdam heeft men verschillende proeven genomen. Men veronderstelt, dat een stuk cel«itao>' luloid-film moet zijn gebezigd en wel op het houten laadvlak van een lorrie, die op het oogenblik, dat de brand uitbrak, in de split singskamer stond. Dit laadvlak is in verge- vordenden staat van verkoling aangetroffen. Men weet: het is nog steeds gebruik in de wereld van de filmproducers en film-importeurs om hun film fian te kondigen met oorverdoovend lawaai, dat meestal in flagrante tegenspraak is met de verdiensten van de aangekondigde films, of op z'n minst ver beneden de geeste lijke waarde blijft. Men raast maar raak, om de film eens een schitterende allitera tie te gunnen! En zoo ontvingen we weer eens een van die verrukkelijke reclame-krantjes, vol non sens en bedoeld voor de pers en de bios coopexploitanten. Ditmaal gaat het gejuich over de komende film „Het liefdeleven van Hendrik VIII," die in Engeland niet zonder waardeering werd ontvangen, maar die zich voor ons reeds bij voorbaat als een précair geval voordoet. Het zou overbodig zijn en zonde van de plaatsruimte om uitvoerige aanhaling te doen uit het lallend geschrift, dat de firma Barnstijn op de Nederlandsche pers losliet, al is de verleiding groot. Maar een paar krakende uitvallen, die het geheel typeeren, zal de lezer ons toch moeten gunnen. Zie hier dan enkele aanhalingen uit het ru briekje „Slagzinnen", die ons en den bios coop-exploitant worden aanbevolen. Woorden zijn niet in staat om U de kwali teiten van deze film duidelijk te maken: U moet haar zien!De film, die niets dan enthou siaste kritieken kreegEen pikante pronk- film van een veelvrouwigen vorst.. Anders, be ter en interessanter dan u ooit gezien hebt.... Een creatie, die grenzeloos respect afdwingt Een koning met zes vrouwen. Drie Katharina's, twee Anna's en één Jane.... Wat een man! Wat een uitbeelding! Wat een film!.... Hen drik VIII, de merkwaardigste aller vorsten in een waarlijk grandioze en imponeerende filmHendrik VIII, machtige heerscher over Engeland en over zes vrouwen.... een gewel dige creatie van Charies LaughtonEen ar tistiek feest van kracht, schoonheid en levens durf„Leven en laten levenmaar niet te lang", zei Hendrik VIII, als hij over vrou wen sprakDoor hem verloren vrouwen haar hoofdletterlijk en figuurlijkDe eerste was onschuldig, de tweede eerzuchtig, de derde dom, de vierde speelde valsch, de vijfde was te knap en de zesde de beste, maar tevens de ergste. Arme Hendrik!.... Dit zijn slechts enkele staaltjes van film reclame-kolder, waar men daverend om zou kunnen lachen, als het niet zoo onwel riekend was. Leve de cultuur! Zij is wèl in goede handen Vermoedelijke aanvaring met lichtschip Het Nederlandsche motor-kustvaartuig „Neja- co" Groningen, eigendom van den schipper J. Oorburg, die zich met vrouw en kind aan boord bevond, is zwaar beschadigd het haventje Sal- combe aan de kust van Devonshire binnengeloo- pen. Het is Vrijdagnacht tijdens een dichten mist in het Kanaal vermoedelijk met een licht schip in aanvaring gekomen. De „Nejaco," die 227 ton bruto meet, werd in 1931 gebouwd. Winkelhuis vernield Zondagavond om half tien is het manufac- turenmagazijn met woonhuis van v. d. Zande op de markt te Oss door een zwaren brand ver nield. Ook de nabijgelegen opslagplaats van marktkramen werd een prooi der vlammen. Beide perceelen zijn verzekerd. Door het snelle ingrijpen van de brandweer, die met 2 motorspuiten ter plaatse arriveerde en het vuur met 5 stralen bestreed, kon een begin van brand in den aangrenzenden hout handel van Van Loonsbroek, spoedig worden ge- bluscht. Ook het K. J. C.-huis liep een oogen blik gevaar. Te Uden is Zondag een groote boerderij met twee schuren geheel uitgebrand. Tien varkens en een aantal kippen kwamen in de vlammen om. Eenig huisraad werd gered. Huiszoekingen te Roosendaal Na de huiszoekingen verleden week in eenige woningen aan de Waterstraat te Roosendaal, waarbij het den marechaussees nogal lastig werd gemaakt bij het opsporen van smokkel waar, hebben thans weer een aantal mare chaussees in de Kaldonkschestraat, aldaar, huiszoekingen gehouden. In verschillende woningen zijn wederom eeni ge partijen gesmokkelde suiker in beslag geno men, o.m. ook in de woning van zekeren F., waar op het alarm van de marechaussees niet spoedig werd opengedaan. De bewoner bleek te bed te liggen. Op zijn erf werd 20 K.G. suiker aangetroffen, doch de man beweerde niets te weten en dat die suiker niet van hem was. Natuurlijk volgde niettemin ook hier inbeslagname en procesverbaal. R.K. Universiteit NIJMEGEN, 17 Febr. Geslaagd is voor het doctoraal examen in de Klassieke Taal- en Letterkunde de weleerw. Heer J. H. H. Storms te Roermond en voor het candidaats-examen in de Ned. Taal- en Letterkunde de heer P. J. Peters, Broeder Herman Joseph van de Con gregatie der E.E. Broeders van Maastricht, te Nijmegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 10