STADSNIEUWS MARKTEN MAANDAG 19 FEBRUARI 1934 PRIESTERJUBILEUM EM. PASTOOR J. J. BRUNING ALWEER HET CONCERT GEBOUW De heer Visser wil de zaal aan de S.D.A.P. weigeren DE STRANDPACHTERS TE ZANDVOORT EN HET ZUIDERBAD Pensioen- en Toeslagfonds voor het Bloembollenbedrijf TOONEEL KOMEDIANTEN Verlaging der pacht gevraagd wegens groote concurrentie SCHOUWBURG JANSWEG Zwarte Griet VASTEN- EN ONTHOUDINGS- WET EN DISPENSATIËN BEKROONDE INZENDING 177 VIT DEN OMTREK BLOEMEND AAL DRIEHUIS HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE HEEMSTEDE SPAARNDAM SANTPOORT VELSEN 225.TO?EstukripfSsr9ll0an 12-17 Febr' AanV06r Zondag had de viering plaats van het veer tigjarig priesterjubileum van den zeer- eerw. heer Bruning, die als rustend pas toor in „Huize St. Bavo" te Heemstede ver blijft. Om kwart voor 9 droeg in de fraaie kapel van het huis de jubilaris een plechtige H. Mis op. In het priesterkoor hadden plaats genomen mgr. M. P. J. Möllmann, deken H. C. J. Son- daal, de pastoors H. A. V. IJzermans en J. M. van der Tuyn, terwijl in de kapel aanwezig waren broeder Emilius, broer van den jubila ris, een zuster en eenige andere familieleden, regenten van Huize St. Bavo en vele bewoners van dit huis. Bij het binnenkomen van den jubilaris zong een zuster- en dameskoor het tweestemmige „Veni Creator" van Francken, waarna de twee stemmige Missa „Salve Regina" van Sthele. Na de plechtige H. Mis werd een feestcan tate gezongen, gedicht door den zeereerw. heer pastoor H. A. V. IJzermans. Om twee uur had een zeer druk bezochte re ceptie plaats in de rijkversierde regentenkamer. Onder hen die hun gelukwenschen kwamen aanbieden merkten wij o.m. op Z.H.Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, de beide secretarissen van het Bisdom, zeer veel andere eerw. H.H. Geestelijken, ook uit Haar lem en de bewoners van het huis. Namens de laatsten voerde het woord de oud-voorzitter van Huize St. Bavo, de heer J. C. v. d. Weiden. Voorzeker zou dit jubileum voor U, jubilaris, aldus spr., grootscher geweest zijn, als U het nog had mogen vieren in uw parochie Pijn- acker, waar gij veel vruchtbaren arbeid hebt mogen verrichten. Nu zijt gij echter geworden een bewoner van «lit huis. Dankbaar zijn wij voor wat U vooral op geestelijk gebied voor ons hebt gedaan. Het grootste sieraad van dit huls is de goe de verzorging, welke de bewoners van dit huls vooral op geestelijk gebied mogen ontvangen. Hierin hebt ook U, jubilaris, een groot aan deel gehad. Daarvoor zijn wij allen U dank baar en ik mag U namens alle bewoners, zoo wel hen die hier in pension zijn als de bewo ners der groote zalen, van de meisjesschool en het personeel, een enveloppe met inhoud aan bieden, om daarvoor een blijvend aandenken aan dezen dag te kunnen koopen. In zijn dankwoord zei de jubilaris, zich ver geleken te hebben met de joden in de woes tijn, die ook veertig jaar hebben gezworven eer zij in het beloofde land aankwamen. Ook ik heb bijna veertig jaar gezworven en voel mjj hier in het beloofde land, dank zij de goede zorgen der Zusters, de prettige verstand houding met regenten en vooral om de pret tige stemming die hier altijd heerscht. Behalve vele bloemen ontving de jubilaris eenige geschenken en felicitaties. De ouden in huize „St. Bavo" werden extra getracteerd. Het feest werd besloten met een plechtig Lof door den jubilaris gecelebreerd, met als slot den lofzang „Te Deum". Het raadslid, de heer Johs. Visser, heeft aan B. en W. de volgende vragen gesteld: I. Is het aan B. en W. bekend, dat op Don derdagavond 22 Februari a.s. de Gemeentelijke Concertzaal verhuurd is aan de afdeeling van de S. D. A. P. alhier, voor het houden van een protestvergadering tegen de Oostenrijksche re geering? II. Zijn B. en W. gelet op 't besluit om de Gemeentelijke Concertzaal niet meer beschik baar te stellen voor de communistische par tijen en voor de „vrienden der Sovjet-Unie" eveneens niet meer beschikbaar te stellen voor de N. S. B., niet van meening, dat deze beslui ten dwingen tot scherp toezien op de strikte ónpartij digheid ten opzichte van corporaties aan wie het gebruik der Gemeente lijke Concertzaal wèl wordt toegestaan? En meenen B. en W., dit in aanmerking ne mende, aan een corporatie de genoemde zaal te mogen beschikbaar stellen voor een demon stratie tegenover een Buitenlandsche regee ring? 3. Zijn B. en W. bereid, om alsnog op grond van bovengenoemde overwegingen de beschik baarstelling der Gemeentelijke Concertzaal op gemelden datum aan de Afd. der S.D.A.P. in te trekken? prijzen werkt, beneden die van andere bad- en strandexploitaties. De adressanten wenschten aan het Zuiderbad het tweeslachtige karakter van thans te ontne men en óf het Zuiderbad tot volksbad te be stemmen en dan de prijzen te verlagen, óf het als concurreerende badinrichting te beschouwen en dan de tarieven van thans te verhoogen. Deze vereeniging kwam tot de conclusie, dat de gemeente gemakkelijk zoo'n inrichting kan ex- ploiteeren, daar b.v. de gemeente daarbij geheel handelt, zooals ze denkt te moeten doen, terwijl strandpachters en strandexploitanten steeds ge bonden zijn aan pachtprijzen, voorwaarden en allerlei beperkende bepalingen. Bepleit werd een omzetten van het Zuiderbad in een inrichting, zooals oorspronkelijk bedoeld was: Een volksbad, met prijzen van 10 ct. voor vol wassenen en 5 ct. voor "kinderen; goedkoope ba den voor ingezetenen van Zandvoort en koste- looze baden voor on- en minvermogende inwo ners. Verder geen uitbreiding der inrichting, geen stoelen verhuur en geen bijzondere reclame voor het Zuiderbad in de gemeente. Men zag hierin evenwel nog geen totale oplos sing van de kwestie. De grootste vergoeding zou bestaan in restitutie van de pachtsom of gedeelte daarvan. Een groot bezwaar had men ook tegen het zon nebad van het Zuiderbad, omdat men daar den ganschen dag in badcostuum mag vertoeven, terwijl de gasten niet in bodcostuum mogen ver toeven op dat gedeelte van het strand, bij de strandpachters in exploitatie. Vele pachters noemden het jaar 1933 tot nu toe het slechtste exploitatie-jaar. De gewoonte getrouw laten wij hier een over zicht volgen van de te houden tweede uitbe taling der toeslaguitkeeringen over het cont- tractjaar 19331934. Donderdag 22 Februari: Hillegom in den R.K. Volksbond van 57 uur. Lisse, in den R.K. Volksbond van 57 uur. Vrijdag 23 Februari: Sassenheim, in de K.S.A. van 56.30 uur. Noordwijk, in het Juvenaat van 5.306 uur. Zaterdag 24 Februari: Noordwijkerhout, bij J. v. d. Voet, N. Duinstraat F 24 's middags 3.30 uur. Voorhout, in het Patronaat om 2.30 uur Bennebroek, in den R.K. Volksbond om 2.30. uur. Heemstede in den R.K. Volksbond om 3.30 uur. Overveen, St. Aloysiusschool om 4.30 uur. De betrokken arbeiders kunnen ten behoeve dezer uitbetalingen een verklaring bij hun pa troon bekomen. Ter uitbetaling gelieve men trouwboekje mede te brengen. Door de Zandvoortsche strandpachters waren dezen zomer reeds bezwaren geopperd tegen de gemeentelijke exploitatie van het Zuiderbad. Om te onderzoeken in hoeverre de klachten tot ver laging van de strandpacht enz. gegrond waren, werd in de raadsvergadering van 27 September 1933 besloten een raadscommissie voor onderzoek in te stellen. Van deze commissie was de burgemeester voor zitter en waren leden de heeren J. Druijf, A. Elffers, J. Groen, B. van Rijnberk en J. van der Werff, terwijl het secretariaat vervuld werd door den hoofdcommies ter secretaris, den heer J. de Bruin. Op 6 October ving de commissie haar werk aan, nadat in een voorvergadering haar taak en werkwijze was vastgesteld. Besloten werd, alle strandpachters in de gele genheid te stellen hun bezwaren kenbaar te ma ken. Uitvoerige inlichtingen werden aan de strandpachters toegezonden. De Vereeniging van Strandpachters machtigde daarop het bestuur van de vereeniging voor haar belangen op te komen. De commissie heeft de leden van het bestuur van de strandpachtersvereeniging gehoord. Daarbij werden de volgende bezwaren naar vo ren gebracht. Een pachter, exploitant van een badinrichting verklaarde een aanmerkelijk verlies te ^hebben geleden door het Zuiderbad, omdat dit, Volgens hem, meer een zeer luxueuze instelling dan een volksbad is. Ook had deze pachter bezwaar tegen het plaatsen van de reclame borden voor het Zuiderbad overal in de gemeente. Deze exploi tant meende, dat reeds veel gewonnen zou wor den, als de naam Zuiderbad veranderd werd in Gemeentelijk Volksbad. Enkele anderen hadden bezwaren, dat hun vaste bezoekers nu naar het Zuiderbad waren verhuisd, of wel hun stoelen bij de strandpach ters huurden, maar hun consumptie b.v. op het terras van het Zuiderbad gingen gebruiken. De Strandpachtersvereeniging voerde als grond van aanvrage om verlaging aan dat bij het aan gaan van het pachtcontract in 1931 gemeend was dat het volksbad alleen verbeterd zou wor den. Niet dat een luxueuze inrichting zou worden gesticht volledig met restaurant en terrassen, zooals nu en waarbij de gemeente nog wel met Comedie in 5 bedrijven van A. N. Ostrowsky. Nieuw Schouw- tooneel, Stadsschouwburg. i In deze geestige Russische comedie, die zich omtrent het midden van de vorige eeuw af speelt, domineeren twee figuren. De eerste is een rijke weduwe, eigenares van een landgoed, dat in de bosschen ligt, en draagster van een naam, die op een vijfjarenplan schijnt bere kend: Raissa Pawlowna Goermyshskaja. Een nogal zonderlinge vrouw, die vroeger de zij paden van het leven niet schuwde, maar hoeft haar niet te beletten, haar oog te richten op Alexej Sergejewitsch enz., een jongeling, die geen kans zag op het gymnasium het eindexa men te halen, die financieel van Raissa enz. enz. afhankelijk is en veiligheidshalve de ge negenheid der bedaagde dame beantwoord, om haar of liever: haar bezittingen te kunnen trouwen. De weduwe heeft in haar huis nog een verre bloedverwante opgenomen; dat is het lieve jongemeisje Aksjoescka, dat graag de vrouw zou worden van den goeden, maar onzelfstandigen Pjotr Wosmibratow. Dit lukt de eerste vier be drijven niet, want de vader van Pjotr, van be roep houthandelaar en van aard gierigaard, verlangd een bruidssom van duizenden roebels en die heeft de weduwe, ondanks eigen ver liefdheid, voor het brave kind niet over. Er wordt in het leven van deze menschen volop comedie gespeeld dus moet er een comed'iant aan te pas komen, om waarheid en schijn duidelijk uiteen te zetten. Dat is de tweede tweede hoofdpersoon van het stuk: Gennadij Demjaytsch enz. enz. men kan van een zetter ook te veel eischen! een zwer vend treurspeler, die niet ten onrechte een zeer practisch „Pechvogel" bijgenaamd is. Hij voert uitsluitend zwierende, galmende, snikkende drama's op, niet alleen op de armzalige „plan ken" der jaarmarkten, maar ook met zichzelf en ook met allen die hij in het leven ont moet. Hij is een neef van Raissa en dus komt hij haar op haar landgoed „Penki" bezoeken. Volgens zijn aard speelt hij, de armoedzaaier, de rol van grand seigneur, geholpen door een collega, den komiek Arkadij, tevens „Geluks vogel" geheeten, die als zijn bediende optreedt. Het komt echter uit, dat zij maar komedian ten zijn en dan worden ze met verachting over stelpt. Dat is de satyre van dit spel. Men speelt in het leven komedie en men voelt zich daarbij hoog en fijn maar de tooneelspeel- kunst beoefend als beroep maakt den mensch maatschappelijk minderwaardig. Het is echter de treurspeler, een Don Quichot met heldere oogenblikken, die de moreele overwinning be haalt aan het einde en edelmoedig genoeg is om zijn pas verworven geld de arme Aks- joeschka als bruidschat in den schoot te wer pen Triomfantelijk stort hij zijn verachting uit over het ellendige groepje, dat aan de feesttafel zit om de verloving van de weduwe met het mislukte studentje te vieren en dan gaat hij, hand in hand met den komiek, arm en geweldig fier weer het zwerversleven in. Geen geringe opgaaf voor het Nieuw Schouw- tooneel, om een flikkerend spel als dit, met zijn heen en weer flitsen van schijn en waarheid, in den vereischten toon van het juiste tempo te spelen. Beter dan aan het ensemble gelukte dit aan enkele afzonderlijke personen. Zoo beeldde Jacqueline Royaards-Sandberg de huichelach tige weduwe met scherp aangeven van het grillig gemengde gemoedsleven boeiend uit. En Lau Ezerman hebben we in de rol van Pech vogel des te meer bewonderd, omdat deze figuur van hem een zooveel sterker inpanning vor dert dan zijn bekende, altijd interessante goed moedige typen. Ook bij hem hadden we meer „vaart" gewenscht, omdat nu het lichte der comedie enkele malen neergedrukt werd. Maar het was sterk en kleurig, zooals het spel vau zijn partner, Elias van Praag, licht en levendig en vol van vlotten humor was. Het samenspel van die twee bü den wegwijzer stond prachtig in de sfeer van het stuk. Dogi Rugani was de droevige Aksjoeschka en als gewoonlijk schoof zij ook nu weer in het sprankelend spel een zware dramatische figuur. Zij bezit meer dan gewoon talent en heeft dat bewezen maar zij voelt in het algemeen den blijspelgeest en zeker de trillende spirit van dit stuk niet aan. Jacques Snoek acteerde eveneens te nadrukkelijk en we bewonderen meer zijn ontwerpen voor de tooneeldecoratie, die uitstekend voldeed, dan zijn spel als jeune premier. Eduard Palmers had als de schuchtere Pjotr een moeilijker taak dan Frits Bouw meester in de rol van den houthandelaar, maar beiden typeerden goed. Als bedienden, die een karakter vertoonden, traden Henk Schaer en Lena Kley op; Arend Hauwer was een komi sche gast en Ko van D^k, die in het laatste bedrijf als regisseur een fraai tooneel schiep, teekende een bijrolletje bijzonder knap. Door het vele goede, dat de gebreken In de schaduw stelde, werd het een interessante ver tooning, die door volwassenen gewaardeerd kan worden. Er klonk aan het slot een hartelijk applaus en mevr. Royaards ontving bloemen. H. B. v. d. S. Drama in zes bedrijven van Rosier Faassen door het Holl. Tooneel. P. J. Faassen is nu reeds een kleine dertig jaar dood en de ouderen onder ons zullen zich hem zeker nog wel herinneren als een acteur en een schrijver, die in hun tijd, wat men noemt „en vogue" was. Hij speelde tooneel en schreef eenige stukken, waaronder ook het bovengenoemde drama. Er werd erbarmelijk bij gehuild, vooral bij de scène tusschen de van haat blakende, ont aarde moeder en den slechten zoon met goede inborst. Op den drempel van een moord komt de jongen echter tot inkeer en teekent voor koloniaal, na eerst zijn moeder de bitterste verwijten te hebben gemaakt en terwijl hij haar niet meer als zoodanig erkent. Dank zij de hulp van een eenvoudigen pas toor, wordt de moeder geheel gecorrigeerd en het stuk zou onvolledig zijn, indien in de zesde acte niet ieder loon naar werken kreeg en er een tooneel vol brave menschen resteerde. Wie gemeend heeft dat het stuk alleen toen tertijd indruk kon maken, vergist zich. De tra nen, die reeds den eersten avond zoo talrijk in de zaal gevloeid zijn, waren heusch niet minder oprecht gemeend dan van de vroegere generatie. Het Hollandsche Tooneel heeft dit stuk weer eens met een fonkelnieuwe bezetting opgevoerd en zoowel wat spel als décor betrof, groote zorg aan de uitvoering besteed. Wijlen Rosier had het zelf werkelijk niet beter kunnen doen. Er was een temperamentvolle Jozef van Ko van Sprinkhuijzen, een vlotte, natuurlijke Jan de Krijter van J Joha, een niet overdreven en alleszins aanvaardbare Pastoorscreatie van Wim Voltkamp, een heerlijk boeren paartje van Frits Engels en P. Harms en een gitzwarte, in het begin ietwat theatrale Zwarte Griet van Dora Boon, die zich later echter behoorlijk herstelde. H. Kluizenaar speelde het lastige rolletje van den veldwachter Noorman, terwijl Mientje van der Lugt Melsert een goede dochter en Antoi nette Sohns een dito tante is. Hoewel de eischen, welke men aan een mo dern tooneelstuk stelt, veel en veel strenger zijn geworden, gelooven we toch dat velen zich deze, misschien laatste kennismaking met Zwarte Griet niet willen laten ontglippen, het zij uit belangstelling, hetzij uit nieuwsgierig heid, om een met een vorige eeuwsch beroemd drama kennis te maken. L. V. L Vastendagen zijn: 1. Alle dagen van de Veertigdaagsche Vasten, uitgezonderd de Zondagen en Paasch-Zaterdag na 12 uur 's middags. 2. De Quatertemper-Woensdagen, -Vrijdagen en -Zaterdagen door het jaar. 3. De Vigiliedagen van Pinksteren, Maria- ten-Hemelopneming. Allerheiligen en Kerstmis, behalve wanneer zij op een Zondag vallen. Op al deze dagen zijn tot vasten verplicht, zij, die hun 21e jaar voleind hebben en hun 60e jaar nog niet zijn ingetreden en niet om wettige reden ontslagen zijn. Zij mogen op die dagen slechts éénmaal daags een vollen maal- tjj d, 's avonds een zoogenaamde collatie en 's morgens een stukje brood gebruiken. Het volle maal mogen zij echter ook 's avonds en de collatie tegen het middaguur nemen. II. Onthoud in Asdagen zijn: 1. In de veertigdaagsche Vasten: Aschwoens- dag, alle Vrijdagen, Quatertemper-Woensdag en Zaterdag in de eerste volle week en Paasch- Zaterdag tot 12 uur 's middags. Op de overige Zaterdagen behalve de twee genoemde ontslaan Wij krachtens bijzondere volmacht, voor dit jaar van de Onthoudingswet. 2. Quatertemperdagen door het jaar. 3. De bovengenoemde Vigiliedagen, behalve wanneer zij op een Zondag vallen. 4. Alle Vrijdagen des jaars. Op al deze dagen zijn tot onthouding ver plicht zij, die hun 7e jaar voleind hebben en niet om wettige reden ontslagen zijn. Zij mogen op die dagen geen vleesch noch jus uit vleesch gebruiken; maar eieren, melk, boter, kaas en spijzen met dierlijk vet bereid, zijn op alle da gen des jaars, zelfs op Goeden Vrijdag, aan al len geoorloofd. m. Indien op vastendagen vleesch is toege staan, mogen zij, die tot vasten gehouden zijn, slechts éénmaal daags en wel alleen bij hun hoofdmaaltijd vleesch en jus uit vleesch gebrui ken; zij, die van de verplichting tot vasten ont slagen zijn, mogen meermalen daags vleesch en jus uit vleesch gebruiken; allen mogen vleesch en jus uit vleesch, en visch nemen bij denzelfden maaltijd. IV. Indien buiten de Veertigdaagsche Vasten, een ter plaatse verplichte feestdag op een vas ten- of onthoudingsdag valt, houdt daardoor vanzelf dien dag de vasten- en onthoudingswet op; en indien een Vigiliedag op een Zondag valt, behoeft hij niet op Zaterdag vervroegd te worden. V. Krachtens bijzondere volmacht staan Wij voor dit jaar het gebruik van vleesch en jus uit vleesch toe op alle dagen, behalve alleen op Goeden Vrijdag, aan de volgende personen, ook als zij buiten Ons Bisdom verblijven: 1. Aan de militairen, maréchaussees en gen darmen, douaniers of tolbeambten, in zooverre deze allen in actieven dienst zijn, alsmede aan het politiepersoneel, als het denzelfden zwaren arbeid heeft te verrichten als de gendarmen, benevens aan hun inwonende familieleden en inwonende dienstboden en aan hun genoodig- den. 2. Aan de gevangenen. 3. Aan het personeel der stoom- of electri- sche booten, treinen en trams namelijk de sto kers, machinisten, conducteurs, seinwerkers, postbeambten en remmers in vasten dienst en ook aan hun inwonende familieleden en inwo nende dienstboden. 4. Aan de arbeiders, die doorgaans of boven mate zwaren of zeer ongezonden arbeid ver richten, zooals bijvoorbeeld de arbeiders der ko lenmijnen (zoowel onder- als bovengrondsche) de stokers en arbeiders bij ring-, gas-, aarde werk-, porselein- en glasovens; de glasblazers en glasslijpers, de zoogenaamde faienciers; de arbeiders die in de papierfabrieken onder een zeer hoogen warmtegraad werken; de arbeiders der suiker- en zinkwitfabrieken; de steenbak kers en de gravers en kruiers van natte turf. Deze dispensatie geldt evenzeer voor de huis gezinnen, waarvan de vader of een ander in wonend lid bovengenoemden arbeid verricht en ook voor hun inwonende familieleden en in wonende dienstboden. 5. Aan de samenwonende familieleden en in wonende dienstboden van de huisgezinnen, waarvan de vader of eenig ander hoofd niet- Katholiek is. Met inwonende dienstboden wor den gelijk gesteld alle dagbedienden, als zij den De stand van den heer P. J. van der Lin den te Heemstede, den winnaar thans tevens houder van den wisselbeker op de huisbroeitentoonstelling in het R.K. Vereenigingsgebouw aldaar kost des huizes gebruiken, waar zij in dienst zijn. 6. Aan allen, die op reis zijn, behalve wan neer zij bij particulieren (d.w.z. in hun parti culiere woning) den maaltijd gebruiken, met dien verstande, dat Onze onderhoorigen ook bui ten Ons Bisdom van deze dispensatie gebruik kunnen maken. 7. Aan de zeevarenden, voor zooverre zij als Onze onderhoorigen kunnen beschouwd wor den, doch slechts wanneer zij zich bedienen van den scheepskost en dan alleen gedurende de zeereis. VI. Degenen, die op de Zaterdagen in de Veertigdaagsche Vasten krachtens Onze dispen satie vlesch of jus uit vleesch gebruiken, zullen op elk dier Zaterdagen zevenmaal het Onze Vader en het Wees Gegroet met de twaalf Ar tikelen des Geloofs bidden, of met Paschen minstens 15 cents offeren. Tenslotte vermanen Wij alle aan Onze zor gen toevertrouwde geloovigen, om door aalmoe zen en andere goede werken aan te vullen, wat door het gebruik maken van de door de Ker kelijke Overheid ingevoerde verzachtingen en verleende dispensatiën aan hunne boetedoening ontbreekt. De offers en aalmoezen zullen gestort worden in de bus, welke daarvoor tegen Paschen in de kerk zal worden geplaatst. „Hij is net zoo'n spin, die de argelooze vlie gen en mugjes verschalkt. „Neen, een vliegenvanger met dikke lijm. Als het stomme dier er eenmaal aan vastzit, is het voor goed gesjochten en komt er niet meer van los." Ik behoef u wel niet te zeggen over wien die lieve vrienden het hadden: een spin, een lijm stok, en mijn goede weldoeners, vergeleken met muggen en vliegen. Dat laatste hadden ze er wel af kunnen laten. Maar dat eerste gedeelte ja, daar zit ik wel een beetje mee. En zelfs dat eenmaal vastzitten en niet meer los komen.... Ze hadden wel een ietwat dichterlijker ver gelijking kunnen gebruiken. Ze hadden u kun nen vergelijken met schoone bloemen, in wier kelken de nijvere bij honig komt zoeken of puren, zooals dat in de dichterstaal heet. Maar dat vastzitten en niet meer loskomen Ik moet eerlijk bekennen dat ik hierin met een bij verschil, dat ik graag weer bij dezelfde bloemen terug kom. En nu eens geen gekheid: Wilt u wel geloo ven dat mijn beste weldoeners, een paar jaar geleden, soms nog wildvreemde menschen, ook mijn beste en hartelijkste vrienden geworden zijn, bij wie ik altijd welkom ben, die erover klagen, als ik te lang wegblijf, en die voortdu rend de meest hartelijke belangstelling blijven toonen voor mijn werk. Zulke menschen geven niet alleen financieele hulp, maar zijn ook een moreele steun voor iemand, die aldoor in zware zorgen zit, veel op reis is en zoo nu en dan wel eens zoo'n toevluchtshaven noodig heeft, waar oprechte vrienden meevoelen en meeleven met een zaak, welke zij eenigzins ook tot de hunne gemaakt hebben. Hen loslaten? Neen, niet gauw. Ze zouden het trouwens zelf niet willen ook. Laat ik dan naar aanleiding van boven aan gehaalde plagerij dezen goeden vrienden hier nog eens zeggen, dat Pater Liefhebber hun o zoo dankbaar is voor hun daadwerkelijke vriend schap. Als hij later, krom en oud en versleten, terug zal denken aan dezen kommervollen tijd, dan zult u steeds in zijn geheugen de licht stralen vertegenwoordigen, welke zoo nu en dan door de zwarte wolken heen komen. St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn, postrek. 120937 Father LEFEBER Een testament zonder dit Missiehuis is maar half werk. Etalageruit verbrijzeld Zaterdagmiddag reed een auto, waarop zich musiceerende, werk- looze musici bevonden, op de Korte Kleverlaan door de étalageruit van de groentezaak van den heer V. De muzikanten zagen hun oogst van een heelen dag musiceeren al in gedachten verhuizen naar een glazenmaker voor een nieu we ruit, toen zij gerust gesteld werden door de mededeeling, dat de ruiten verzekerd waren. Een geluk dus bij een ongeluk. Hyacintententoonstelling Bij de in de school aan den Vijverweg gehouden tentoon stelling van door de leerlingen getrokken hya cinten (welke tentoonstelling een welverdiend druk bezoek trok) werden de volgende leerlin gen met een prijs bekroond: 6e klasse: 1 Henk van Heeden, 2 Guusta Bakker, 3 Reina Trap. Hoofdprijs bloemenmand Margriet Wijnstroom. 5e klasse 1 Hans Westenburg, 2 Herman Zaal berg, 3 Piet Soeters. 4e klasse: 1 Harry van Terthoolen, 2 Karei Kemper, 3 Willy de Vassy. 3e klasse: 1 Kees Dhont, 2 Kees Uylenhoed, 3 Femmie Overakker. 2e klasse 1 Frits Hage, 2 Ella Cremer, 3 Dick Wouters. Ulo-af deeling: 1 Ab Nijhof; 2 Ibe Jager. Jager. Er waren 20 prijzen beschikbaar, bestaande uit boeken, étui's, verfdoozen, passerdoozen, postpapier enz. R.K. Korfbalclub voor Dames Vrijdagavond heeft in het Huis te Velsen in Driehuis de op richtingsvergadering plaats gehad van een ka tholieke dameskorfbalclub; deze heeft men ge doopt: „Klein maar Dapper". Men heeft be schikking gekregen over een der keurige sport velden bij het „Huis te Velsen". Het bestuur is als volgt samengesteld; mej. M. Tromp, voorzitster; mej. C. v. Egmond, secretaresse en mej. E. Berkhout, penningmeesteresse. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden bij de secretaresse, Kweekerslaan 11, Santpoort. Burgerlijke Stand van 1—8 Febr. Getrouwd: J. A. Christiaan en A. Hoogeboom L. Kool mees en W. J. Wellan. Nieuw vaandel „Stille Omgang" Gisteren had te Heemstede de plechtige inzegening plaats van het nieuwe vaandel van het Genoot schap „Stille Omgang". Het vaandel is ontworpen door den heer Jan Wiegman te Heemstede en uitgevoerd door de firma Rietfort te Haarlem. Des morgens was in de parochiekerk van den H. Bavo voor levende overleden leden van het genootschap een H. Mis opgedragen en des avonds verrichtte ka pelaan J. Tesselaar onder het Lof de wijding. De heer Wieman heeft als hoofdmotief ge- nom het Mirakel van Amsterdam. In het midden de H. Hostie boven het vuur; dit is het symbool wat het meest spreekt. Bo ven de H. Hostie een paar zwevende engelen, dienende ter verheerlijking van het H. Sacra ment. Boven, tusschen de 2 engelen het wapen vh-n Amsterdam, omdat dit de stad is waar het wonder gebeurde. Boven dit wapen de kroon van keizer Maxiviliaan van Oostenrijk, die des tijds geschonken was aan de stad Amsterdam uit erkentelijkheid voor verkregen gunsten na zijn bezoek aan Amsterdam en welke kroon nu nog prijkt op de Westerkerk te Amsterdam. Het geheel is uitgevoerd op een achtergrond van zachte kleur, waarop de symbolen duidelijk sprekend uitkomen. De gouden en groene letters, die aangeven den naam van het genootschap, zijn aange bracht op een diep-blauwen achtergrond, her haalt zich nog even in den bruinen rand, welke een zeerd maakvolle omlijsting is van het ge heel. Het goud is zoodanig aangepast, dat het een aangename afwisseling is en tegelijk een voornaamheid geeft aan het geheel. Tijdens het Lof, Zondagavond, hield kap. Tes selaar een toespraak, waarin de beteekenis van het vaandel geschetst werd. Gevonden voorwerpen Terug te bekomen bij Amama, Hoogewoerdsdwarsstraat 48 Haar lem, een R. K. Kerkboekje, v. Gelderen, Zancl- voortschelaan 127, oliekan met trechter, A. van Stijn, Wiekenplem 8, een vulpotlood, Gerbran- da, Rembrandtlaan 32, een rijwielbelasting- merk K. Gielen, Eikenlaan 42, een grijs wol len muts, Van Leeuwen, Molenwerfslaan 68, een dop van een radiateur, Wessling, Eerelman- straat, een damesportemonnaie, Niezen, Achter weg 24, een autoband, Peperkoorn, Molen werfslaan 22, een halsketting, A. J. Lagendijk, Binnenweg 118, een rijwielbelastingmerk, Bu reau van politie, Raadhuisstraat, een das, een portemonnaie met inhoud, een dameshand schoen en een kinderhandschoen. Gemeenteraad Agenda der vergadering van den raad der gemeente Heemstede op Don derdag 22 Februari des avonds om 8 uur. 1. Vaststelling van de notulen der vergade ring van 25 Januari 1934. 2. Ingekomen stukken. 3. 3e Wijziging verordening begraafrechten. 4. Wijziging ambtenarenreglementen. 5. Couponbelasting. 6. Verhuur van tuingrond aan den Glipper- weg. 7. Onbewoonbaarverklaring. 8. Aanleg gedeelte riool Molenwerfslaan. 9. Overdracht strookje grond langs Zand- voorterallée bestemd voor weg. 10. Comtabiliteitsbesluiten. De Bloemententoonstelling Deze tentoon stelling, georganiseerd door de bloemistarbei- dersvereeniging „St. Deus Dedit" heeft zich mogen verheugen in een zeer groote publieke belangstelling, die zij dan ook ten volle ver diende. Zeker, ook vele vakgenooten waren onder de bezoekers, ook patroons. Maar ook vele ouders van schoolkinderen behoorden tot de bezoekers. Dit vooral moet een aansporing zijn voor de vereeniging om ook in de toekomst dergelijke school wedstrijden te blijven organiseeren. Mooie opdracht De beplanting van den nieuwen rijksweg tusschen Delft en Rotterdam is opgedragen aan de firma van Empelen en v. Dijk te AerdenhoutHeemstede. Aan dezelfde firma is eveneens de beplanting van den Provincialen weg van Landsmeer naar Zaandam opgedragen. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 12 tot en met 17 Februari geno men 653 douchebaden en 37 kuipbaden. Aan 30 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 24 uur. Van de ge legenheid tot kosteloos baden op Woensdag avond tusschen 5 en 8 uur werd door 29 vol wassenen gebruik gemaakt. Huldiging van den heer Dekker Zaterdag avond heeft de huldiging plaats gevonden van „Crescendo's" directeur, den heer F. Dekker, die het feit herdacht, dat hij 12% jaar als di recteur voor dit corps werkzaam is. Deze huldi ging vond plaats in he tcafé van den heer v. d. Putte. Bij het binnentreden van den heer Dek ker, mevr. Dekker en beide zooons, werd door „Crescendo" de „Crescendo"-marsch uitgevoerd, door den jubilaris gecomponeerd. Hierna felici teerde de voorzitter van „Crescendo" de heer v. d. Putte, den heer Dekker met eenige woor den namens het corps en overhandigde hem een prachtige schemerlanmp, tevens rooktafel. Mevr. Dekker werd een bloemstuk aangeboden. Na deze blijken van belangstelling werd zeer toepasselijk den jubileummarsch van S. Vles- sing uitgevoerd. Ook waren op dezen avond aanwezig de beschermheer, de heer P. Kok, met diens echtgenoote. Te half neg enwerd een srenade gebracht door een muziekvereeniging uit Haarlem, waar van de heer Dekker eveneens directeur is. De voorzitter dezer vereeniging feliciteerde ook den directeur met het feit en bood hem een prach tige bloemenmand aan. Ook dient nog vermeld, dat het muziakle ge deelte verzorgd werd door den heer Jonkhof en J. Berk, accordeon en den heer P. Berk voor slagwerk. Voor den heer Dekker is dit een zeer prettige avond geweest en ten volle verdiend. Santpoorts gemengd dubbel kwartet Het Santpoorts gemengd dubbel kwartet onder leiding van den heer N. J. Arisz, dat den laat sten tijd zooveel successen oogst, is uitgenoo- digd op te treden op den propaganda-avond van den Nederl. Bond van Koordirigenten, in de „Unie" te Alkmaar. Medische Sportkeuring De junioren-com missie der R. K. S. V. „Santpoort" heeft het besluit genomen, voor de junioren dier vereeni ging medische sportkeuring verplichtend te stellen. De uitvoering van dit besluit is mogelijk ge maakt door de welwillende medewerking van Dr. Naessens: deze zal, op geregelde tijden, zitting houden in het gebouw der R. K. U. L. O.- school in Driehuis. Zondag 25 Febr. zal reeds een begin worden gemaakt met keuring van een tiental jongens. Burgerlijke Stand Geboren: L. J. C. M. van Beem—de Booij, z. G. C. Lips—Wennink, z. W. A. M. Wilms Floet—Groot, d. D. Alders—Ter voort, d.; P. J. VisesrWartenhorst, z.; H. Geer lof®Post, z. C. A. LammertsLaurier, d.; G. de Greef—Ploeger, d.; G. M. Kramer-Jak, d.; J. RieskeTol, d.; M. C. ScheringaMol, d.; T. Kaales—van der Wiele, d.; M. A. Brasser- Groot, d. Overleden: Alida Horman 74 j., echtgen. van A. Schenk; Albert Stam, 73 j., echtgen. van E. de Groot; Aagje Meijering, 56 j., ongeh., Bover- wijk; Johanna Touw, 70 j., wed. van C. J. Moen, Utrecht; Marchien Wagenborg, 79 jaar, weduwe van A. Verwer; Lucas Stöve, 73 jaar, weduwn. van P. Kragt; Charitas C. A. P. M Davijt *9 jaar, echtgen. van P. A. Risch; Petronella M. Stegemeyer, 66 jaar, echtgen. van H. G. Mole naar; Ary Koppenaal, 15 jaar, zoon van T. Kop penaal; Piet van Dorp, 10 dagen, zoon van J. van Dorp. Febr. Veemarkt. Aange voerd werden: 540 vette koeien, waarvan de prij zen waren: le kw. 56—60 ct.. 2e kw. 48—51 ct ,46 ct- Per KS- slachtgewicht; 87 melk.' en kalfkoeien 160210 per stuk, 112 vette kal veren: le kw. 60—66 ct., 2e kw. 52—58 ct. 3e kw. 46—50 ct. per Kg. levendgewicht: 82 nuch tere kalveren 59 per stuk, 94 schapen 1519 stuk, 678 varkens: vleeschvarkens. wegende van 90110 Kg. 4344 ct.. zware varkens 42 varkens 4243 ct. per Kg. slacht gewicht: 32 paarden 60110 per stuk. 3 wa- geslachte runderen uit Denemarken. Marktverloop. Runderen, flinke aanvoer, stil le handel, prijzen iets lager. Vette kalveren, be hoorlijke aanvoer. handel vlug prijshoudend. Varkens, matige aanvoer, handel kalm prijshou dend. AMSTERDAM. Veiling van Land- en Tuinbouw producten. Bloemenveiling van 17 Febr Seringen: Mar je Legray I 1013 cent, idem II 5—7 cent, Charles Dix 57 cent, Stepman I 1216 cent, idem II 610 cent, Spath 812 cent. Diversen: Calla's 1520 ct. per stuk. Tulpen: Copland 120 1.80, Rose la Reine 1.001.50, Oosteni-ijk 1.20 1.40, Cramolsie Brillant 1.001.20. Ibis 1 2C— 1.40. Moore 1.00—1.20, William Pitt 1.40—1 60, Gele Prins 1.602.00, Bartigon 1802.00, v. d Rosf 1-702.00, La Reine 1.001.20, Couronne ?2f ,2„?°7r2,;®0- Prosperity 1.00—1.50. Murillo 1-401.7°, Schlegel 1.30—1.60 per 100 stuks. Fran, sche bloemen: Mimosa 2.003.00 per mandje Groentenveiling van 19 Febr. Peen 2.20—2 80, Waschpeen I 5.00—8.00, idem II 2.00-^3.50 Uien L8£„pe£ i°° K G- Prei 6.00—12.00, Selderie 9.00—14.°0, Peterselie 15.00—26.00 per 100 bos. Veldsla 6085 cent, Andijvie .701.10, Spinazie 6-801.20 per bak. Roode kool 2,507.00 Gele kool 2.006.00 per 100 stuks. Hoil. Lof 19 00 24.00, idem II 14.00—16.00, Spruiten I 16.00— 20.00, idem II 9.00—12.00 per 100 K.G Fruit- Goudremetten, extra 22—28 cent, idem I 18—20 cent, idem II 1416 cent, Bellefleuren I 1418 ïCoo 1?~12 cent Present van Engeland - 22 28 cent, idem II 1418 cent, Gieser Wil deman I 1418 cent, Winterlannen I 1215 cent, Zoete Appelen I 810 cent, idem II 46 cent per K.G. 19 Febr. Veemarkt. 63 vette koeien 120'00—220.00, 3 vette kalveren 47.0070 00 ld 300 i4(in°7w «fS1" 169 nuchtere slachtkalveren —39 cmM Handef matig 6nS' P6r K G' 35 kJ3E2?E.Ï*' F,ebr- Botermarkt. Prima fa- Sboter (contr.) 1 60. prima boerenboter 1.45 a,nvoe,ri 230 K*- Handel matig. LEIDEN. Groentenveiling. Roode kool 1.40— 6A9- Savoye kool 1.30—5.40. Groene kool 1.10— 3;40o F„leterseIle 4.80—9.20. Prei 2.10—4.20. Selde rie 2.405.30. Knolselderte 12.90 ner 100 stuks. !Roten *ek°okï 3—6. Witlof 6—28. Boerenkool ?'ln~E',oSpiilazi?- 31 4i. Peen 1—2.40. Wortelen Spruiten 1ste soort 1118. idem 2e k°st 3—12' Der 100 Ks' Andijvie 1.42—1.80 per OUDEWATER, 19'Febr. Kaasmarkt. Aanvoer 5 partijen, 245 stuks, 1225 K.G. 2e soort 21.00— 24.00. Handel matig. ALKMAAR, 17 Febr. N.V. Eierveiling voor Hollandsch Noorderkwartier Aanvoer 180000 kipeieren: 56-58 2.50—2.70, 58-60 2.60—2 80 60-' 62 2.70—3.00, 62-64 2.80—3.50, kleine 52-54 2.40 —2.70. BROEK OP LANGENDIJK, 19 Febr. 500 K.G. 30000 K.G. Roode kool 1.70 —4.30. 54000 K.G. Gele kool 1.403.00. 18000 TTi'Ü ko°' 2304.40. 15000 K.G. —0 90 Uien 1.101.70, Gele Drielingen 0.80 BLOKKER, 16 Febr. ,,Op Hoop van Zegen" SPru'ren 10.0014.00. St. Germain 6.6010.50. o „n0et 10.60, Comtesse 8.2012.40, Br Seedling 11.40, Gieser Wildeman 12.60-'13.00° ^i onememi12.40i27.00, Pr. van Engeland 12.50 1290 Winterjannen 10.40—11.40. Winterlouw BOVENKARSPEL. 17 Febr. „De Tuinbouw." Aangevoerd werden: 104 baien uien: grof 75 ct 132nne ctu drielingen 40 ct.. nep 40 ct.',' 2^2 50 Sil25 dK^k°SL?~3-90' 5370«ele kooi 112Ü bieten, groote 60 ct. fulpenCopland 714 ct., Bartigon 1719 11Ti rf ^,oef *3 c^*' Narcissen 1114 ct. Aanvoer 1296 bos. -?opR.N' 17 PeVr- Veemarkt. Aangevoerd werden 4 nuchtere kalveren 48 per stuk 1 zeug 60 per stuk 28 schrammen 12-18 per stukf 84 k'fjSen 4—12 per stuk. Handel goed. LISSE 16 Febr. Coop. Vellingsvereeniging voor Bloembollenkweekers H. B. G. (G. A.) te Lisse. onderstaande prijzen werden besteed voor: Crimson Glow 12-14 op 85 ct., 6-8 op 24 ct 2-4 ?P 8 ct.. Kralen per liter 22 ct.. Mount Everest ™~12 °P 48—-55 ct., 8-10 op 29—32 ct., 6-8 op 22 ct.. Boule de Neige 10-12 op 50 ct.. 4-6 op 20 ct Orange Queen 8-10 op 26 ct., 10-12 op 55 ct.. 9-10 op 38 ct., Rosette 10-12 op 4550 ct. 8-10 OP 23—25 ct.. 4-6 op 6 ct.. Hallev 12 op 70 ct., 10-12 op 55 ct., L'Immaculee 10-12 op 49 ct., 8-10 op 27 ct., 2-4 op 6 ct.. Prins of Wales 12 op 75 et., Bar. van Wijnbergen 14 op 1.15. 10 op 60 ct., 8-10 op 40 ct., 10-12 op 60 ct., Scarletta 10-12 op 4050 ct., Salmonea 10-12 op 45 ct., 6-8 op 12 ct„ 4-6 op 4 ct.. Pitten per liter 35 ct.. Kralen 12 ct„ Nancy Hanks 10-12 op 55 ct.. 4-6 op 10 ct„ 2-4 op 6 ct., Earley Orange 10-12 op 60 ct.. 2-6 op 4 ct.. Flam. Sword 12 op 1.00. Kralen per liter 14 ct.. Rol Soleil 12-14 op 1.55. Rubini 10-12 op 85 ct.. Lilac Wonder 14 on 1.10, Gen. Petaln 8-10 op 28 ct.. 4-6 op 18 ct.. Pelikaan 8-10 op 23 ct.. Car. Clusius 10-12 op 55 ct.. Red. Emperor 8 op 24 ct.. 4-6 op 18 ct., 2-4 op 8 ct., Kralen en Pitten oer liter 31 ct., Empr. of India 4-6 op 19 20 ct.. Nora 6-8 op 21 ct., 4-6 op 17 ct., 3-4 op 8 ct., Corry 4-6 op 22 ct., 2-4 op 8 ct.. Leviathan 8-10 op 40 ct., 4-6 op 22 ct., 2-4 op 1820 ct.. Souvenir Kralen per liter 9 ct., Brenchlyensis 2-4 op 56 ct.. White Citv 4-6 op 20 ct.. Harmonie 4-6 op 17 ct., Ph. Triumph 4-6 op 43 ct., Mar. Foch 4-6 op 20 ct.. Princeps 4-6 op 20 ct., Pr. Astrid 2-4 op 6 ct. Bijgoed. Montbr. Croc. Miaflora 10, Meteor 9. Potsie 910. Lil. Brownie 35. Lil. Henry 20 op 15, Lil. Tigr. Splendis 18 op 2.25. 12-14 op' 45. Lil. Ph. Phormosum 16 op 4.—, Lil. Regale 20 op 7.50, 18 op 4.70. 16 op 3.—, 16-18 op 2.80, 14-16 op 2.Lil. Tigr. Simplex 16 op 2.25. Spirea America 2Jaoonica 2.Anem. de Caen 6-7 op 21, 5-6 op 15. Ran. Gemengd per Kg. 1.30, Anem. Hollandia 35. Lig. Ovalifolium 1.50. Sja lotten per Kg. 7. Lil. Regale Zaad 1.per Kg. NOORD-SCHARWOUDE. 19 Febr. 4300 K.G. Uien: Drielingen 1.10, Uien 1.501.70. Grove Uien 1.50—1.80. 21200 K.G. Roode kool 1.30— 4.50, idem doorschot 1.002.20. 3300 K.G. D. Witte kool 3.70—3.80. 7600 K.G. Gele kool 2.30— 2.80, Idem doorschot 1.601.90.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 12