STADSNIEUWS Onrust in Spanje Haarlem, 19 Febr. BEURS VAN AMSTERDAM Groote Propaganda Avond Weenen en Berlijn De vroegbeurs Wisselkoersen llfffllll Mr. C. GOSELING Prof. Dr. A. STEGER 1 MAANDAG 19 FEBRUARI 1934 R.K. VOLKSBOND Bestuursraadvergadering K.J.C.-week-ends voor Jeugd leiders IÏERWONNEN LEVENSKRACHT De tweede nationale loterij „St. Raphaël" Haarlem I VERKEERSONGEVALLEN Auto in de sloot Te sterk geremd URKERS IN APPEL Gevaren zonder certificaat en vergunning MUZIEK AVONDCONCERT H. O. V. Solist Jo Juda (viool) Ned. Natuurhist. Vereeniging JAN VAN GILSE Gastdirigent bij de H.O.V. „Kindervoeding" Hij had zijn draai niet R.K. Commissie voor Arbeiders ontwikkeling De heer André tien jaar chef VAN ONZE RECHTBANK De „zwarte" boord Een dito geval BURGERLIJKE STAND H.V.B. Nagekomen uitslagen I I m ff BHSH Proteststakingen Schandaal der gratie- verleeningen Het stoffelijk overschot van Koning Albertopgebaard op een praalbed Van Egeren voor de tweede maal aangehouden Explosie te Hannover Averij opgeloopen De K XV en K XIV in de haven van Cadix binnengeloopen AGENDA 20 Februari J. M. F. L. STEGER t Directeur stenografische inrichting der Staten-Generaal overleden STAAT VAN BESOMMINGEN RIJKSVISCHAFSLAG Beurs-thermometer Zware mist in Engeland Nederlandsch schip ramt Britsch lichtschip in het Kanaal Maandag 19 Februari 1934 iot% Woensdag 21 Februari des avonds 8 uur. houdt de R. K. Volksbond voor alle besturen der on derafdelingen een bestuursvergadering. Aan de besturen dr onderafdeelingen is het volgend schrijven verzonden: Zooals u reeds bekend is heeft het Verbond voor het jaar 1934 een bedrag van f 30.000 be schikbaar gesteld, om, mede met een subsidie van het Nationaal Crisis Comité, jongelui, (jon gens en meisjes) naar leer en -verkkampen, ■waarin ze voor een week (we hopen binnenkort voor twee weken achtereen) nuttig en aange naam zullen worden bezig gehouden en dus eens even uit de ellendige sfeer waarin ze verkeeren, zullen worden weggenomen. In aanmerking komen jongens en meisjes tot den leeftijd van plm. 25 jaar, die lid zijn van Stands- of Jeugdorganisatie en Vakorganisatie beide of van het wederzijdsche lidmaatschap door het Hoogw. Episcopaat zijn vrijgesteld, dan wel op grond van bijzondere omstandigheden, ter beoordeeling van het Verbondsbestuur, aan deze verplichting niet kunnen voldoen. V/ij verzoeken u dringend ons zoo spoedig mo gelijk adressen van jongens en meisjes op te wil len geven, die voor uitzending in aanmerking willen komen. Zooals bekend is, stelt zich de topleiding der katholieke mannelijke jeugdbeweging op het standpunt, dat jeugdleiders, die alléén tech nisch ontwikkeld zijn, maar de diepere betee- kenis van het jeugdwerk, den godsdienstigen grondslag niet aanvoelen, meer kwaad dan goed kunnen doen. Ter versteviging van dien grondslag worden, op geregelde tijden, vanwege de Diocesane K. J. C. zoogenaamde „week-end-cursussen" (van Zaterdagmiddag tot Zondagavond) georganiseerd in het Centrale Huis der Mannelijke Jeugd beweging, Laan Copes van Cattenburch 127, Den Haag. Deze cursussen kunnen aldaar gevolgd worden door alle katholieke jeugdleiders: leiders van Jonge Wacht, Verkennerij, S. F. L. en Sport. In het Centrale Huis Wordt gezorgd voor slaapgelegenheid: eten en drinken wordt aldaar verstrekt. (Aan deze week-end-cursussen zitten geen examens vast en er worden geen bijzondere diploma's verstrekt). De onkosten dier week-end-cursussen bedra gen slechts 2.50 per cursist. Op de navolgende data zullen te Den Haag, in het Centrale Huis, bedoelde cursussen gegeven worden: 2425 Februari, 34 Maart en 2425 Maart. Gegadigden kunnen zich opgeven (met opgave van cursusdata), schriftelijk, bij den secretaris der K. J. C., district Haarlem: H. W. M. van Os (Ged. Oude Gracht 76). Bij het bestuur van het plaatselijk comité van „Herwonnen Levenskracht" zijn thans loten ver krijgbaar om de vlottende schulden van den bouw van het nieuwe sanatorium „Eerg en Bosch" te Bilthoven zoo spoedig mogelijk af te doen. Het bestuur van H. L. heeft het aangedurfd om een groote tweede nationale loterij te organi- seeren van 120.000 loten a f 0.80 per stuk. We zeggen „aangedurfd" omdat er wel durf voor noodig is om zoo'n groote actie, die vóór Juli a.s. moet zijn afgehandeld, op te zetten. De prijzen, 2000 in getal, vertegenwoordigen een winkelwaarde van plm. f 12.000, waaronder de volgende hoofdprijzen, een landhuis ter waar de van f 5000; een ameublement; een motor rijwiel; radiotoestel; schrijfmachine; traapnaai- machine; waschmachine; enz. De loten zijn verkrijgbaar bij de leden van het bestuur, nJ. de heeren P. Dijt, LeidschestraatJ. de Graaf, Grebbestraat 2; J. Reinerie, Teijler- plein 25; S. A. v. d. Landen, Dennestraat 12; B. Reiinders, Zomervaart 134. Ook zij, die „H. L."-loten wenschen te verkoo- pen, gelieven zich te vervoegen bij den penning meester den heer J. de Graaf, Grebbestraat 2. Bovengenoemde Bond heeft een cursus ge organiseerd waarin zal worden behandeld „de Dieselmotor". Deze cursus wordt geleid door den heer Jacobs, hoofdwerktuigkundige der Ned. Spoorwegen. Het bestuur der afd heeft als eersten cursus-avond bepaald 19 Febr. De cursus zal ongeveer vijf weken duren. Zooals bekend is zullen in Mei a.s. deze motoren door de Ned. Spoorw. in gebruik worden genomen. Zaterdagavond reed de heer v. d. B., wonen de te Heemstede, in de Chrysanthemumlaan aldaar, ter plaatse waar die weg zich versmalt, door de duisternis misleid met zijn auto in een langs den weg liggende sloot. Daar die sloot niet diep is, kon hij zichzelf uit zijn ongewone positie bevrijden. Persoonlijke ongelukken von den niet plaats. De auto is later met een -raanwagen uit de sloot getrokken. Zondagmiddag had op den Heerenweg te Heemstede een auto-ongeval plaats dat nog goed afliep. De heer v. E., uit Rijswijk, bemerk te bü het uitwijken, dat de stuurinrichting van den auto niet goed werkte. Hij remde toen zóó krachtig, dat de wielen geblokkeerd werden, waardoor de auto omviel. De vijf inzittenden, alsmede de bestuurder kwamen met den schrik vrij. Met den auto kon de reis voortgezet wor den. wortels mycorrhiza's. Een zelfde boom kan met verschillende zwammen een samenhang vor men. Uit proeven is gebleken, dat de boom hier wel bij vaart en waarschijnlijk door middel van deze mycorrhiza's in staat is, voedingsstof fen uit den humus op te nemen, welke hij met de gewone wortels niet kan opnemen. Tijdens zijn interessante voordracht liet dr. van der Lek mooie lichtbeelden van padden stoelen zien. Hedenmorgen stonden voor de Haarlemsche rechtbank terecht 21 Urkers in 36 strafzaken. Zij hadden in het voorjaar van 1933 de IJmui- derhaven verlaten zonder een certificaat, be doeld in de Schepenwet, en zonder een schrifte lijke vergunning, bedoeld in de Zee-ongevallen wet. Het ging in deze zaak om de premiebetaling voor de Zee-ongevallenwet, die de Urkers te hoog vonden en daarom niet wilden betalen. Daarom werden hun certificaat en vergunning ingetrokken. De kantonrechter had de Urkers in eerste in stantie veroordeeld tot 7 dagen hechtenis en een boete van 50. Nadat zij in verzet waren gekomen, werd deze straf teruggebracht tot 15 dagen hechtenis en 25.boete. Hedenmorgen kwamen zij in appèl voor de Haarlemsche Rechtbank. Als gemachtigde trad óp de voorzitter van de Vereeniging voor Vis- scherijbelang „Urk", die hetzelfde aanvoerde, als hij bij den kantonrechter gedaan had. Als getuige trad in al de zaken op de inspec teur van de Scheepvaart, die zeide, dat de zaak nu geheel met de visschers in orde was ge maakt. Op grond hiervan eischte de Officier van Ju stitie, bevestiging van het vonnis van den kan tonrechter met wijziging van de straf die hij reduceerde tot f 5.of 1 dag. De gemachtigde vroeg nog clmentie voor de visschers, die meer dan een overtreding ge pleegd hebben. Uitspraak 1 Maart. Dit Zondagavond-concert onzer Haarlemsche Orkestvereeniging bracht, wanneer men het Viool-concert in G kl. terts van Max Bruch uit zondert, waarmee de solist Jo Juda optrad, wei nig nieuws. De Fidelio-ouverture van Beethoven hoorden we nog pas VrijVIagavond, en Dvoraks Symphonie Aus der Neuen Welt op een der voor laatste uitvoeringen. Zijn beide werken op zichzelf dus bekend, in de verklanking door ons orkest bemerkten we hedenavond verschillende accurater verzorgde détails, en ook enkele minder gelukkige momen ten in hoorn- en hobo-partij vooral, waarin de zuiverheiid nogal eens te wenschen overliet. Daartegen wogen de fraaier afgewerkte onder- deelen, vooral in Dvoraks Symphonie evenwel ruimschoots op, zoodat dit móóie klankwèrk waarvan slechts het slotdeel wat breed is uit gemeten en in herhalingen treedt toch alles zins bevredigde. Terecht behaalde dirigent Schuurman en zijn musici er een mooi succes mee. Niet minder succesvol was het optreden van den nog jeugdigen solist Jo Juda met het viool concert in G kl. terts van Max Bruch. Al kan men dit veel gespeelde werk ook al niet nieuw noemen, het is in ieder geval een dankbaar opus voor het publieke oor, en, wilde men niet al te zeer in herhaling vallen, zoo was dit uiterst me lodieuze werk van Bruch als aangewezen voor 'n concert op dezen Zondagavond. Jo Juda speelde het alleszins muzikaal en fijn verzorgd was zoowel de voordracht als de tech niek. Deze violist beschikt ever 'n fraaie streek, en zijn toon is van edel gehalte. Het zangerige middendeel met de fijne canzona op de g-snaar moet een kolfje naar z'n hand zijn. Jammer was het dat aan het slot even een lapsus memoriae intrad, waardoor het Allegro energico minder energiek besloten werd. Deze failure werd nochtans idoor weinigen opgemerkt en het ap plaus was er niet minder hartelijk en welver diend om. Het was nochtans een hoogelijk te waardeeren daad van den jongen violist om de aanwezigen, als een overigens overbodige amende honorable, het eerste deel voor te spelen van Bach's Sonate in g kl. terts. Het werd niet slechts een volkomen rehabilitatie, maar tevens een overtuigend bewijs van den grooten violis- tischen aanleg, welke in dezen speler aanwezig is. Want, zooals men weet schreef Joh. Seb. Bach zijn eerste zes viool-sonates voor den uiterst vaardigen Joseph Spiers, een lid van Prins Leopold's Cöthen-kapel, die evenals Bach, 'den vorst op zijn ceremoniëele reizen vergezelde. Jo Juda beantwoordde in zijn geacheveerde vertol king volkomen aan de zeer hooge technische eischen in dit opus gesteld, en zoo mogelijk ge noten we nog meer van deze heerlijke toegift dan van het Concert van Max Bruch, .dat men onzentwege een dezer dagen wel eens van het concert-repertoire mag schrappen of althans voor geruimen tijd op wachtgeld stellen mag. J. S. Dezer dagen hield de bekende mycoloog, dr. H. A. A. van der Lek een lezing over: de be trekkingen tusschen boomen eri paddenstoelen. Uitvoerig stond spreker stil bij het verschijn sel, dat bepaalde paddenstoelen steeds in de buurt van bepaalde boomen worden aangetrof fen. Het wetenschappelijk onderzoek heeft ge leerd, dat inderdaad die boom en die padden stoel elkaar noodig hebben en men hier kan spreken van een symbiose. Frank ontdekte o.m. dat een groot deel van de boomwortels in de bosschen „verpilzt" was. De wortels, die zich in de ruwe humus uit strekten, ondergaan veranderingen. Speciaal de kleine zulgworteltjes blijven kort, verdikken en vertakken zich tot koraalachtige vormen. Een microscopisch onderzoek bracht aan het licht dat die wortels omgeven waren door een wand van schimmeldraden. Men noemt deze Het H. O. V.-concert van Dinsdag 20 Fe bruari zal geleid worden door den bekenden Hollandschen componist Jan van .Gilse, oud dirigent van het U. S. O.: een van de veie kunstenaars die zich tijdens de ziekte van den heer Schuurman spontaan en belangeloos be schikbaar gesteld hebben voor de H. O. V. Onze gevierde Haarlemsche zangeres Annie Woud zal als soliste optreden met aria's van Gluck en liederen van Gustav Mahler. Het programma bevat verder werken van Cherubini, Mozart, Grieg en Jan van Gilse. Teneinde zooveel mogelijk iedereen in de ge legenheid te stellen, dit zeer aantrekkelijke concert bij te wonen, zal de toegangsprijs lage- zijn dan gewoonlijk. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoe- testraat 1243 porties, Overtonstraat 1110 por ties, Byzantiumstraat 786 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L. O. 95 porties verstrekt. Zaterdagmiddag ongeveer 1 uur reed een 6- wielige vrachtauto op den Wagenweg in de richting van de stad. Hij moest naar links uit halen voor een wielrijder, doch deze, de 61- jarige F., week plotseling zonder een teeken te geven naar links uit. De auto draaide mee naar links, doch raakte hem toch. De wielrijder viel en kreeg een wond aan zijn wang. De dokter, die in de buurt was, verbond hem, waarna hij naar huis terug kon keeren. De auto bleef echter doordraaien, reed door een hek van een voortuin aan de linkerzijde heen en vervolgens tegen den erker van een huis aan, welke beschadigd werd. Proces-verbaal werd opgemaakt. De uitgestelde ontwikkelingsavond die de vo rige week zou plaats vinden, is thans vastgesteld op Donderdag 22 Februari. De heer Ferd. Spit uit Amsterdam zal behandelen het onderwerp: „De mensch en de economie." Heden is de heer P. J. André, administr. ter gemeente-secretarie, chef van de afdeeling fi nanciën en verificatie ten jaar chef van zijn afdeeling. In verband met dit feit ontving de heer André van de ambtenaren, zoowel te zij nen huize als ten stadhuize blijken van be langstelling. y Op 8 November werd in het Concertgebouw een N. S. B.-vergadering gehouden. In de hal was een bezoeker gekomen, die op een helder wit overhemd een pikzwarten boord en das ge dragen had. Voor dit feit er is immers een uniform verbod had de jongeman reeds voor den kantonrechter terecht gestaan en deze had 1.— boete geëischt. Hiermede was de ver dachte echter niet tevreden, dus had hij hoo- ger beroep aangeteekend. Maandagmorgen mocht hü zich toen voor de Rechtbank verdedigen. Hem was ten laste gelegd, dat hij het uni formverbod had overtreden, daar de zwarte boord en das een uitdrukking waren van zijn staatkundig streven. Verd. beweerde niet geweten te hebben op dat moment, dat het niet mocht. Sindsdien heeft hij zich in die dracht niet meer vertoond. De Officier vroeg bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Uitspraak 1 Maart. Een andere „mijnheer" had eveneens op die vergadering een zwarten boord en das gedragen, doch deze wist wel dat het niet mocht. Hij vond het echter onrechtvaardig, dat een communist wel met een rood hemd mocht loo- pen en hij niet met zijn zwarten boord. Hij had van den kantonrechter ƒ5.boete gekregen. De Officier vroeg ook hier bevestiging. 1 Maart uitspraak. Geboren 15 Februari, E. M. C. Oldeman- Duyfjes, d., M. M. Blom-Lowensteyn, z., 16 Februari, J. C. A. Tourneij-ten Wolde.d., S. M. Moolenaars-de Wilde, d., D. M. Hage-v. Mook, z. 17 Februari: A. de Vries-Hollander, z. Overleden: 16 Februari, W. Aartsen, 59 j., Spaanschevaartstraat, E. G. Martens, 53 j., Raaks, W. J. M., 11 mnd, z. v. W. J. Lasschuit, Ged. Oude Gracht. 2A: HFC 4DWO 15; Zeemeeuwen 3— Kenau 31. 2C: Hillinen 2—DCO 1—2. 2D: Spaarnevogels 2VSV 3 63; Spaam- damDIO 2 13. Hjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ op VRIJDAG 23 FEBR. 8K uur, in het gebouw ST. BAVO, Smedestraat Sprekers: Voorz. R.K. Staatspartij. Onderwerp: GEZAG en VRIJHEID j§ en j| Onderwerp: STAATSLEER en GEZOND VERSTAND. Toegang vrij voor R.K. Kiezers. Het Bestuur s R.K. Kiesvereeniging MADRID. 17 Febr. (Eig. Tel.) Hedenmorgen werd het ministerie van Buitenl. Zaken docr betoogers met steenen bekogeld, een aantal ruiten werd vernield. De politie, die chargeerde wist de demonstranten uiteen te jaren. Van avond hadden twee relletjes plaats op de Calle Callao bij het uitgaan der theaters. Op ae groentenmarkt moest de politie bij het uiteen jagen van een betooging gebruik maken van vuurwapenen. Een persoon werd gewond. Buitengewone politieke voorzorgsmaatregelen worden thans getroffen. Op alle auto's, die Madrid binnenkomen of verlaten wordt streng toezicht gehouden. De werkgevers en de werknemers in de bouw vakken nebben een overeenkomst geteekena, waardoor een einde wordt gemaakt aan de sta king. Men verwacht dat de bouwvakarbeiders Maandag het werk zullen hervatten. (United Press) Naar Reuter uit Ceuta verneemt, is daar de algemeene staking uitgeroepen uit protest te gen het ontslag van 300 havenarbeiders. Uit Ciudad Real wordt gemeld, dat 2000 mijnwerkers in staking gingen, bij wijze van protest tegen de vermindering van het aantal werkuren. PARIJS, 17 Februari. De Quai d'Orsay pu bliceerde Zaterdagavond het, tegelijkertijd te Rome en Londen bekend gemaakte, volgende communiqué: „D^ Oostenrijksche regeering heeft zich ge wend tot de regeeringen van Frankrijk, Enge land en Italië om haar meening te vernemen over het dossier, dat zij heeft voorbereid om de Duitsche inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van Oostenrijk te constatee- ren, en dat zij aan de betreffende regeeringen heeft medegedeeld." De besprekingen, welke hierover tusschen de drie regeeringen plaats vonden, hebben geleid tot een overeenstemmende opvatting over de noodzakelijkheid de onafhankelijkheid en in tegriteit van Oostenrijk overeenkomstig de geldende verdragen te handhaven. In de zaak van de gratieverleningen waren, naar men zich herinnert, de verdachten op vrije voeten gesteld. Vrijdag is echter, naar „Het Laatste Nieuws" van Antwerpen meldt, de po litie opnieuw overgegaan tot de aanhouding van den directeur van het bureau der gratie- verleeningen in het ministerie van justitie, Van Egeren. Bij een huiszoeking bij Van Egeren was een brief gevonden, met het hoofd van het minis terie. Deze brief had betrekking op een gratie verzoek van een zekeren Thiéret, die te Brussel wegens mishandeling en wederspannigheid was veroordeeld. In den brief was sprake van omzetting van de straf in frs. 700 boete. En het stuk was ge parafeerd door minister Janson. Dit scheen bij nader onderzoek verdacht daar Thiéret een recidivist is, met een zestal ver oordeelingen. In zijn dossier vond men boven dien een ongunstig advies van den procureur des konings en van den procureur-generaal. Er was in het dossier verder geen enkel stuk dat het besluit van den minister rechtvaardigde, of waarop het steunde. Thiéret werd in het onderzoek betrokken en zoodoende ontdekte men dat Thiéret naar Van Egeren was gestuurd door een gewezen politie agent uit Elsene, die ook in het schandaal is betrokken. Opnieuw bij den rechter van instructie ont boden bekende Van Egeren dat hy zelf het be sluit van de omzetting van de straf van Thiéret in frs. 700 boete had geschreven en dat hij de parafeering van den minister had nagemaakt. Thiéret heeft bekend dat hy frs. 1000 heeft betaald aan den gewezen politie-agent. Van Egeren werd op grónd van een en ander opnieuw in hechtenis genomen. HANNOVER, 17 Febr. Zaterdagochtend heeft in een huis van twee verdiepingen een ongeluk plaats gehad, waarvan de gevolgen nog niet zijn te overzien. Door mistroomend gas is in den kelder brand uitgebroken. De direct ontboden brandweer vatte, gesteund door beambten der gasfabriek, de blusschingswerkzaamheden aan. Plotseling was een f.ioote steekvlam merkbaar en even later vond een ontploffing plaats, waar door de geheele voorpui van het huis instortte. Het dak hangt by na „geheel los" en de brand weer probeert het thuns te stutten, ten einde een instorting te voorkomen. De politie heeft her huis en de omgeving af gezet. Op het oogenblik van de instorting van de voorpui bevonden zich eenige personen in den kelder. Nader wordt gemeld, dat drie brandweerlie den zwaar en vijf licht zyn gewond. Van de be woners van het huis zün drie vrouwen en een meisje gewond, terwijl ook twee beambten van de gasfabriek gewond zyn. Er zijn geen personen om het leven gekomen. Bhjkens by het departement van Defensie ontvangen bericht hebben H.M. onderzeeboo ten K XV en K XIV op de reis van Lissabon naar Straat Gibraltar slecht weer ondervon den. Beide booten hebben avery aan het ach- terduikroer opgeloopen. zy zijn Zondagavond Cadix binnen geloopen om de averij te doen herstellen. Sociëteit „St. Bavo" R.K. Bevolkingsbu reau 8 uur R.K. Commissie voor Beroeps keuze 8 uur. Hotel Lion d'Or Kruisweg Tuinbouw en Plantkunde, kwart over 8 uur. Stadsschouwburg Fritz Hirsch Operette, 8 uur. Brinkmann Groote Markt Alg. Bond van Forensen, half 9. Kamer van Koophandel Nassauplein 8 uur. Rembrandt-Theater „De Twee Weezen" Op het tooneel: Mary en Erik comp. 7 en 9.15 uur. Palace ,De Privé-secretaresse" Op het too neel: Amsy Moïna 7 en 9.15 uur. Gebouw ,St. Bavo" L. T. B. half 11 Le denvergadering „Onderling Belang", 8 uur Ledenvergadering „St. Marcus", 8 uur St. Caecilia, 8 uur Cursus R. K. Volksbond, 8 uur Rechtskundig bureau half 9. Hedenmorgen is na een langdurige ongesteld heid in den ouderdom van 62 jaar overleden de heer J. M. F. L. Steger, directeur der stenogra fische inrichting van de Staten-Generaal. De thans overledene heeft zyn gymnasiale op leiding ontvangen oy de Paters Jezuïeten te Katwijk en werd -.Jaarna ingeschreven als stu dent aan de universiteit te Amsterdam om te studeeren in vakken der wis- en natuurkunde. Hij gaf er echter al spoedig de voorkeur aan om te worden werkzaam gesteld bij de stenogra fische Inrichting, waarvan zijn vader die door de verbeteringen, sve.ke hij heeft aangebracht aan het stenografisch stelsel Tetar van Elven, mede aan dit stelsel zijn naam verbonden heeft, directeur was. Een veertigtal jaren heeft de thans overledene by de stenografische inrichting gewerkt. De heer Steger is t Januari 1924 onderdirec teur geworden, als opvolger van den heer Lampe, en 1 November 1925 uirecteur, als opvolger van den heer Goedhart. Hij heeft ook de leiding ge had van den stenografischen dienst van den ge meenteraad van 's Gravenhage en van dien der provinciale staten van Zuidholland. Tientallen jaren is hij voorts werkzaam geweest als steno graaf bij den gemeenteraad van Nymegen. van de heden aan den Ryksvischafslag aan gekomen stoomtrawlers: Alkmaar 500 manden 3460.—, Amstelstroom 130 manden 1500.—, Ade lante 350 manden 3000.—, Azimuth 305 manden 3100.—, Dordrecht 130 manden 1750.—, Elie Chenivière 250 manden 2600.—, Zeeleeuw 90 manden 2000.Jennie Elza 75 manden 1650. Loggers: KW 140 660.—, KW 62 980.—, KW 158 810.—, KW 163 820.—, KW 173 860.—, KW 38 1000.—, KW 49 990.—, KW 35 650.—, Sch. 360 1120.—, Sch. 25 1640.—, Sch. 210 920.—. IJMUIDEN, 19 Febr. Ryksvischafslag Tarbot per kg. 1.35 tot 0.70, griet per 50 kg. 35.tot 15.tong per kg. 1.20 tot 0.85, groote schol per 50 kg. 13.— tot 10—, middel schol per 50 kg. 15.tot 11.50, zetschol per 50 kg. 17.50 tot 15.kleine schol per 50 kg. 20.tot 8.—, bot per 50 kg. 8.tot 4.50, schar per 50 kg. 12.tot 6.50, rog per 20 stuks 11.50 tot 9.vleet per stuk 5.— tot 2.50, pieterman en poon per 50 kg. 10.tot 7.—, groote schelvisch per 50 kg. 34.tot 17.50, middel schelvisch per 50 kg. 32.50 tot 17.50, kleine middel schelvisch per 50 kg. 25.tot 11.kleine schelvisch per 50 kg. 19.tot 8.40, kabeljauw per 125 kg. 45. tot 29.gullen per 50 kg. 16.50 tot 8.leng per stuk 1.25 tot 0.68, heilbot per kg. 0.75 tot 0.70, wyting per 50 kg. 8.tot 4.koolvisch per stuk 0.50 tot 0.16, makreel per 50 kg. 18.50, Hoewel de handel tot een minimum be perkt bleef, was de ondertoon in het telefo nisch verkeer vanochtend aan den vasten kant. Men mag ait in verband brengen met de be richten, dat verschillende ondernemingen in de Unie zich den laatsten tijd zeer bevredigend ontwikkelen, van sommige dezer over het af geloopen jaar winsten vermeld worden tegen groote verliezen in 1932 en voorbereidingen ge maakt worden, om den bedryfstoestand te doen herleven. Dat hiermede in het begin van net loopende jaar succes wordt bereikt wordt o.in. bewezen door de toenemende staalproductie van 35 pet. tot 41 pet. in de laatste weken en de export van de General Motors in Januari j.l. 84 pet. hooger is geweest dan in Januari 1933. Ook op Spoorweggebied, waar in 1933 18 mij en onder receivership werden gesteld, is men doende door crediet en steun, den toe stand er weder bovenop te helpen, terwyl in da petroleumwereld getracht wordt, de marktpo sitie te verbeteren. De invloed van een en an der blijft op onze beurs niet achterwege, maar uiteraard is de ondernemingsgeest nog zwak, omdat de vooruitzichten in menig ander opzicht niet zeer hoopvol zyn. Toonaangevende waar den konden vanochtend ruimschoots de vorige prijzen bedingen. Philipslampen golden 252 (251), Koninklijke olie 17814 (178), Unilever 80—80'4 (80), H.V.A. 190 (onv.). Kunstzijdewaarden la gen vast o.a. Aku op plm. 35 (34yt), American Enka 18K (19), Amerikaansche shares noteer den fractioneel hooger. Steels 36 (35%). Bethl. Steel 29% (29%). Anaconda 10'/2 (10%). De 4% pet. dollarleening Denemarken handhaafde zich op de beste pry zen van Zaterdag j.l. 52— 52% by de veronderstelling, dat de dollars in plaats van op papierbasis toch in goud zullen worden betaald, niettegenstaande de rechter reeds dezen eisch van de hand heeft gewezen. Nederl Staat&leeiu prijshoudend Gemeenteleen, prijshoudend Youngleening zwak Philips zwak Unilever vast Aku vast Koninklijke vast H V A pryshoudend Rubber vast Amerik. waarden pryshoudend Tabak vast MAANDAG, 19 Febr. Vorige Slotkoersen. Heden 7.68 58.77% 9.781/3 34.66 34 25 48.02 48.02% 34.25 39.50 3850 1.50 13.05 6.25 20.40 20.20 LONDEN, 17 Febr. (V. D.) Reeds een week lang zyn Londen en de omliggende graafschap pen in een zeer dikken mist gehuld, welke Za terdag nog toenam. Den geheelen dag was het op straat zeer donker. Een groot aantal trei nen uit de voorsteden is met groote vertraging aangekomen. In het Kanaal hebben eenige scheepsbotsin- gen plaats gehad. In den nacht op Zaterdag heeft een onbe kend schip, waarschynlyk van Nederlandsche nationaliteit het lichtschip East Goodwin, ge ramd en beschadigde dit. Ter hoogte van Dun- geness zyn twee Engelsche stoomschepen met elkander in aanvaring geweest. Een der schepen liep zulke ernstige avery op, dat het naar Dover moest worden gesleept. Vorige slotkoersen. Heden Staatsleeningen 5 Nederland 1932 4% Nederland 1916 4% Nederland 1917 4 Nederland 1933 4% N Ind 1926 AB 4% N Ind 1931 5% Youngieen 1930 Banken Amsterd. Bank Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-My Industrieën Van Berkei's Pat. 101% 102% 102% 101% 101% 99% 997 94 93% 94 93% 52% 52/6 1151/s 116» 53 53% 52% 52% 47 47 80 803/, 57 57% 34% 35% 20% 20% 251 248% 172% 171% Küch. Accoustlek Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda 10% Bethlehem Steel 29% Kennecot 13% O. 8. Steel 3Ss/4 U. S. Leather 7% Intern, Nickel 14% Stand. Brands *4% Mynbouw Boeton Mynbouw 7% Alg. Exploratie Redjang Lebong '^O Petroleum Kon. Olie 178 Gaboes 12% Perlak 104 Peudawa 5% 10% 29% 13% 36% 7% 14% 14% 8 133 130 178% 13 104 5 Continentol Oil Shell Union OU Vorige slotkoersen. Heden 11% 117/g 6% 6% Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubber Serbadjadi Silau V. L G. O Allied Intercontin. Rubber 104% 1047/g 82 82% Scheepvaart Java Oh. Japan Holl. Amerika Lyn Dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoom. Scheepvaart-Unie 44% 31% 34 53% 52 2% 25% 1% 1% 8% 467/g 44% 32 34% 54 51 2% 25% 1/6 1/6 8% 46% Suiker H. V. A Java Cultuur N. L 3. O. Vorstenlanden Actions idem Tabak Dell Batavia Oude Deli Oostkust Senembab 190 104 79% 24% 17.10 17.20 190 104 80 24% ••••••••••••«••••a Spoorwegen Union Pacific (Vabash Erie Kansas City South. South. Rallw Chic. Miiw Maxwell L. Gr. Nominaal. 127% 118% 24% 145% 79% 3% 14% 11% 21% 4% 14% 127 118% 24 145 78% 3% 14% 11 21% 4% 14%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2