België rouwt over zijn Koning OP DE PLAATS DES ONHEILS AAN DE BAAR DES KONINGS Bleek en vredig Het nieuws van heden OPROEP AAN HET VOLK DE BAROMETER MAANDAG 19 FEBRUARI 1934 Koningin Elisabeth vernam eerst Zondagochtend 6 uur de droeve tijding ÏOI saluutschoten De nieuwe Koning Leopold, van België wordt bij zijn terugkeer uit Zwitserland te Brussel door minister-president de Broqueville ontvangen Het onderzoek op de plaats, waar Koning Albert den dood vond VOL ROMANTISCHE BEKORING „De adem van een gruwelijkeh dood heeft deze schoonste natuur gekust Oprichting van een gedenkteeken De rotspunt waarvan Koning Albert van België neerstortte en op zoo tragische wijze om het leven kwam Op zijn bureau liggen nog docu menten, boeken, knipsels, zijn laatste aanteekeningen „Ik zal echter voor zichtig zijn" „Onze Koning," aldus onze zegsman, „was een vurig Alpinist, hetgeen o.a. bleek tij dens zijn reizen in Zwitserland, in de Dolo mieten en in de Apennijnen. J.l. Woensdag was hij, in gezelschap van zijn kamerdienaar van Dijck, naar de rotsen van Marche les Dames bij Namen gegaan en had ook daar zijn geliefde sport beoefend. Z. M. had er zooveel genoegen van beleefd, dat hij des avonds nog uitdrukkelijk verklaarde, nog dezelfde week terug te willen gaan. Om 3 uur werd het lijk naar Brussel ver voerd. De oorzaak DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN De kamerdienaar Gespannen toestand in Spanje In afwachting van algemeene staking en opstand? BRUSSEL, 18 Febr. Geheel Bel gië is diep onder den indruk van het noodlottig einde van den geliefden Koning. In den loop van den och tend verschenen in Brussel en Ant werpen extra-edities der dagbladen, die door de opgewonden bevolking als het ware uit de handen der ver- koopers werden gerukt. Van alle openbare gebouwen en van de meeste particuliere huizen werd hedenmorgen de vlag halfstok geheschen. Alle schouwburgen in den lande zijn gesloten tot een dag na de begrafenis. De wedrennen van Stockel en alle voetbalwedstrijden, die heden zouden filaats hebben, zijn afgelast. Een bijzondere correspondent seint ons: Met ontzetting vernam de Brusselsche be volking Zondagmorgen den tragischen dood van koning Albert. Menschen, die elkaar niet kenden, noit gezien hadden, commentarieerden op straat, op trams, in de café's de verschrik kelijke tijding. Men gaf er zich duidelijk reke ning van, dat een nationale ramp over net land was gekomen. Reeds om 9 uur begaven honderden menschen zich naar het Koninklijk Paleis, in de hoop daar nadere bijzonderhe den over het dramatisch gebeuren te verne men. Door de verschillende kranten werden extra edities uitgegeven, die de laatste bijzonderhe den brachten. Het geroep der krantenjongens klonk den ganschen dag over de boulevards. Op de door de socialisten Zaterdagavond verbrijzelde ruiten der kantoren van de „Na tion Beige", „Libre Beige" enz. waren thans bulletins geplakt. Toen wij vanmiddag op het postkantoor een telegram verzonden, stond naast ons een vrouwtje, die in een druk gesprek gewikkeld was met een beambte. „Het is verschrikkelijk," zoo hoorden we. „Hij was zoo bemind door iedereen en zoo eenvou dig in zijn omgang. Het was een democrati sche koning." Tot zoover onze correspondent. Te Namen heeft de Bisschop van Namen Mgr. Heylen hedenochtend in de kerk het overlijden van den Koning medegedeeld. Het Te Deum, dat heden ter gelegenheid van de verjaring van de kroning van Z. H. den Paus zou plaats hebben, is afgelast. Het klaroenge schal in de kazerne is tot een dag na de begra fenis van den Koning verboden. Om negen uur Zondagmorgen heeft een batterij van het geschut, dat is opgesteld in het Jubelpark te Brussel een salvo van 101 ka nonschoten gelost, om de bevolking het tra gische nieuws mede te deelen. Sedert vanochtend heeft de stroom van be langstellenden aangehouden,, die langs het pa leis te Brussel defileerden en de registers tee kenen. De menigte bewaart een plechtig stil zwijgen en alle klassen der bevolking mengen zich hier dooreen. Iedereen is zichtbaar aan gedaan. De regeering heeft een proclamatie tot het jrolk gericht, waarin wordt gezegd: Door een verschrikkelijk ongeluk heeft Bel gië zijn staatshoofd moeten missen, waarop 't terecht trotsch was. De droefheid der geheele natie daarover zal diep zijn. Het Land verliest een kostbaren steun. De Koning was niet al leen staatsman, maar ook soldaat. Aan de Koningin brengt België hulde bij haar diepe droefheid en het stelt thans al zijn hoop op den Kroonprins, die, onder den bij stand der Voorzienigheid, het verheven werk Zijns vaders zal voortzetten. De minister van Nationale Verdediging heeft een dagorder tot het leger gericht, waarin het overlijden van den Koning wordt medegedeeld. De leider der Socialisten Vandervelde zeide tot de journalisten: Ofschoon ik republikein ben, had ik voor den Koning gevoelens verre uitgaande boven vriendschap. Hij verklaarde verder: De massa des volks zal diep bewogen zijn door deze gebeurtenis wanneer men denkt aan den politieken toestand en aan de kritieke uren, waarin de bij de grondwet gewaarborg- de vrijheden moeten worden verdedigd. Vandervelde is ervan overtuigd, dat de Kroon prins zal treden in het voetspoor zijns vaders en hij brengt hulde aan de Koningin, wier hart door droefheid is verscheurd. In den ministerraad, welke om twaalf uur vanmiddag werd gehouden onder voorzitter schap van graaf de Broqueville en waarbij alle ministers aanwezig waren, werd besloten dat de uitvaartplechtigheden van den overleden ko ning zullen plaats hebben volgens het vastge stelde protocol, dat ook heeft gediend bij de begrafenis van Leopold II. De begrafenis is vastgesteld op Donderdag a. s. Het stoffelijk overschot zal worden bijgezet in den koninklijken grafkelder van het slot te Laeken. De oud-strijders zullen met hun vlaggen de haag vormen langs den weg, welken de stoet zal volgen. Aan het graf van den Onbekende Soldaat zal de lijkstatie stil houden en één minuut volledige stilte in acht nemen. Het stoffelijk overschot van den vorst zal op een affuit van een kanon worden vervoerd. Alle vaandels en standaarden der regimenten, ook die der ontbonden regimenten, welke in het Legermuseum zijn ondergebracht, zullen wor den meegevoerd in den lijkstoet. Verdere bijzonderheden over de indeeling en samenstelling van den stoet zullen later wor den medegedeeld. Hedenmiddag heeft door den minister van Justitie Janson de vaststelling plaats gehad van de overlijdensacte. De minister van Buitenland- sche Zaken, Hymans, heeft de leden van het corps diplomatique van het gebeurde in kennis gesteld. Minister van Cauwelaert heeft voor den Vlaamschen omroep een herdenkingsrede ge houden en minister Pierre Lot voor den Fran- schen omroep. De minister van landsverdediging Devèze heeft een dagorder uitgevaardigd, gericht aan alle militairen, waarin medegedeeld werd dat de officieren rouwstrikjes moeten dragen, ter wijl de generaals een rouwband om den arm zullen dragen. Het college van Antwerpen dat vanochtend om acht uur in spoedzitting was bijeengekomen, heeft besloten de volgende bekendmaking tot de bevolking te richten. Aan de bevolking! De koning is overleden. Een ongeval te Mar- che les Dames is de oorzaak van de ramp en van dit oogenblik is er niemand in het land, die niet beseft, wat het Belgische Volk heeft verloren bij dezen noodlottigen dood. Koning Albert was een man van moed, van plichtsbesef en van goedheid. Als hoofd van den Belgischen staat in tijden van vrede is hij steeds zijn grondwettelijken eed op voorbeeldi ge wijze getrouw gebleven en in de dagen van gevaar stond hij op de eerste lijn om land en volk te verdedigen tegen den vijand. De droefheid der koninklijke familie is de droefheid van de gansche natie. De officieele doodschouw had vanmiddag plaats op het kasteel te Laeken in tegenwoor digheid der ministers, ministers van Staat en andere hooge persoonlijkheden. Na deze ceremonie defileerden allen voorbij den doode. De lijfartsen van den Koning, dr. Nolf en Leboeuf hebben het stoffelijk overschot van Koning Albert in het slot te Laeken opge baard. Nadat het overlijden officieel geconstateerd was, deelde de Minister van Justitie mee dat koning Albert achterover gevallen moet zijn, waarbij hij met het hoofd op een puntigen steen terecht kwam en een schedelbreuk kreeg. Het lijk is opgebaard in de koninklijke slaap kamer, welke uitzicht geeft op het park van het slot. Het hoofd is geheel verbonden. De koning draagt een khaki-uriiform en het groot cordon der Leopoldsorde. De doodenwake wordt verricht door drie ad judanten, den hofaalmoezenier en drie kloos terzusters. De Minister van Onderwijs heeft bepaald dat Maandag en op den dag der begrafenis alle scholen gesloten zullen zijn. De Primaat van België, Z. Em. Kard. van Roey, heeft een rouwbezoek afgelegd. De Senaat en de Kamer zullen morgen in vereenigde vergadering bijeenkomen. Kroonprins Leopold en prinses Astrid, die tijdens hun verblijf te Adelboden het ontzet tende nieuws vernamen, troffen in allerijl voorbereidingen om naar Brussel terug te kee- ren. Reeds om 7 uur vertrokken zij naar Fru- tigen, vanwaar zij om 8 uur 26 via Bazel naar Brussel vertrokken, zoodat zij hedenavond nog te Brussel kunnen worden verwacht. De dochter van Koning Albert, prinses Ma rie José, die gehuwd is met kroonprins ïïm- berto van Italië en te Napels de tijding ver nam, wacht op nadere beschikking van het Italiaansche Hof, t.a.v. de begrafenis. Het bericht van den tragischen dood haars vaders wsra aan prinses Marie-José, die met den prins van Piemont te Napels vertoeft, met de meeste omzichtigheid ter kennis ge bracht, daar zü binnen een maand een blijde gebeurtenis tegemoet ziet. Koning Emanuel werd onmiddellijk door Brussel op de hoogte gesteld. De koninklijke familie van Engeland zond een persoonlijk telegram van deelneming aan koningin Elisabeth, evenals Rijkspresident von Hindenburg. Baron v. Neurath heeft zijn ambtgenoot HiJ- mans een hartelijk telegram gezonden, terwijl van 't ministerie van Buitenlandsche Zaken te Berlijn, de Rijkskanselarij en het Rijksdagge bouw de vlaggen halfstok zijn gehangen. Z. H. de Paus, wiens genegenheid voor den overleden Koning algemeen bekend was, heeft eveneens een hartelijk telegram van deelneming aan Koningin Elisabeth gezon den. Het lijk werd gevonden op ongeveer 30 M. van den straatweg NamenNamèche, op de helling van een rots, op een 100 M. van de rots punt, van waar hij is neergestort. Geleidelijk geeft men zich rekenschap van de droevige ge beurtenis, die hier heeft plaats gegrepen. Het lichaam is in zijn val gestuit geworden door een uitstekenden rotswand. Hier ziet men nog een bebloede plek en enkele haarlokjes kleven aan een steen. De weg van Marche les Dames naar Namen is aan de eene zijde begrensd door de Maas en aan de andere zijde door een rij kalkachtige, schilferende en puinvormende hooge rotsen, Tusschen deze steenmassa's zijn kloven, ver oorzaakt door inzakkingen en instortingen. Deze openingen zijn echter grootendeels ver borgen onder twijgen en dorre bladeren. In de middaguren heeft de koning een dezer rotspunten beklommen. Toen hij op een hoogte was van 80 M. had hij de plaats bereikt, die in den volksmond genoemd wordt Vieu bon Dieu. Daar wilde de vorst een hol-rond rotsstuk be stijgen, waarbij hij zich moet vastgeklampt hebben aan een door de vorst gebarsten steen, die is los geschoten en op zijn hoofd terecht ge komen. De koning is toen in een der kloven gevallen en tusschen twee rotsmassa's naar be neden gestort, aan den kant van den weg naar Namen. Het lichaam is tenslotte in zijn val door een oneffenheid tegengehouden, waar het later werd gevonden. Op de plaats, waar de koning is uitgegleden, heeft men zijn bril gevonden, wat lager de bergtouwen, die hij bij zich droeg en nog verder zijn rugzak. In den Zondagochtend komen de berichten van den tragischen dood van den ook in Ne derland geëerden Belgischen koning over onze grenzen. Een ongeval in de Ardennen. De eer ste berichten spreken elkaar tegen. Het eene verhaalt dat het lijk in de Maas aan de voe ten der rotsen gevonden is.... een ander dat misschien misdaad in 't spel zou zijn. We wil len ter plaatse zelf een onderzoek instellen en spoedig snelt onze wagen over de Belgische wegen. Antwerpen en Brussel liggen in Zon dagmorgenstemming. Te Brussel zijn de offi cieele instanties reeds druk in de weer om de eerste maatregelen te nemen. Overal waar we komen, met wie we spreken: er heerscht groote ontsteltenis: de Koning dood! En zóó tragisch ....omgekomen bij een ongeval op een wande ling door zijn geliefde Ardennen.... De Koningin toeft in het Paleis te Laken; daar vernemen we, dat er werkelijk van een ongeval en van niets anders sprake is. De koning heeft in den vroegen middag Brussel verlaten per auto, vergezeld van een dienaar. Hij is in de richting van Namen gereden en is in den omtrek aldaar uit den wagen ge stapt voor een wandeling. Het begon reeds te schemeren. Toen de dienaar vergeefs op zijn terugkeer wachtte en ten slotte overal in het rond was gaan zoeken, waarschuwde hij onge veer 8 uur in den avond Brussel. Aanvankelijk heeft men de Koningin niets medegedeeld. Graaf Xavier de Grünne, baron Jacques de Dixmuide en graaf Edmond de Wiart togen met dr. Nolf op onderzoek uit. Tegen 2 uur in den nacht werd het lijk op een stijle rots helling der rotsen van Marche-les-Dames, ge vonden door baron de Dixmude. In diens auto is het verstijfde lichaam naar Laken gebracht, waar het tijdens onze aanwezigheid in gene raalsuniform werd opgebaard. Het achterhoofd is verbrijzeld. In den vroegen morgen heeft men de Ko ningin van het vreeselijk ongeval op de hoogte gesteld. We zagen in den Zondagmorgen den Pausel. (Van een bijaonderen correspondent) BRUSSEL, 18 Februari Hedenmiddag gaf de hofmaar schalk, graaf de Patoul, mij met een paar journalisten toestemming om het lijk van den Koning te be groeten. Rondom het paleis van Laeken hing op dezen triesten Februari-dag een geheimzinnige stilte. Menschen spraken op gedempten toon. Op de Parklaan voor het Paleis wachtte een stille, in getogen menigte. Graaf de Patoul, die de vertrouwensman was van den Koning, gaf ons met van ontroering bevende stem eenige bijzonderheden over het drama. Onder het personeel heerschte diepe verslagenheid. Wij werden in een salon geleid op de eerste verdieping in den rechtervleugel van het kasteel. Vervolgens gingen we langs twee andere salons, in rood en goud décor, daarop volgde het werkkabinet yan den Koning, met twee groote bureaux-ministres, bedekt met documenten, dossiers, boeken en dagbladknipsels. In het midden lagen en kele vellen papier met aanteekeningen, waarschijnlijk de laatste, door den ongeluk- kigen Koning neergeschreven. Verder een canapé, waarop hij dikwijls uitrustte. Daar op volgde weer een kleine salon, waar o.a. zijn boeken lagen, een hoed en een hand schoen. Dan traden we, niet zonder ontroering, de kamer binnen, waar de Koning der Belgen thans rust; zijn gelaat is bleek en vredig; door een verband om zijn voorhoofd is de vreeselijke wonde onzichtbaar. Op het gelaat lees ik smart noch schrik. De handen rusten op elkaar. Op de borst ligt een ivoren kruisbeeld. Twee kloosterzusters bidden bij het lijk. Slechts enkele woorden komen over onze lip pen: „Wat een ramp, welk een verlies!" Nader seint men ons: Zondagmorgen hadden wij een onderhoud met een hofbeambte die er geen bezwaar tegen had ons eenige nadere mededeelingen te geven over het drama. En inderdaad vertrok hij Zaterdag, kwart over 12 per auto naar Marche les Dames, zijn auto zelf besturende. Ook ditmaal was alleen genoemde kamerdienaar meegegaan. Wetende, dat de tocht niet zonder gevaar was, had hij zijn uitrusting van Alpinist, o.a. een lang touw, meegenomen. Alvorens te vertrekken, had hij instructies gegeven, om alles in gereedheid te brengen voor het bezoek, dat hij Zaterdagavond in het Sportpaleis moest afleggen, waar een wedstrijd om den Koningsbeker zou worden ge houden. Om kwart over 1 was men reeds ter plaatse. Met van Dijck besteeg de Koning een steilen berg, hetgeen uitstekend ging. Beneden geko men zei de Koning, dat hij een tweeden keer wilde opstijgen, ditmaal echter alleen. „Het is niet gevaarlijk," zeide hij nog: „Ik zal echter voorzichtig zijn. Binnen een uur ben ik terug, want ik moet vanavond om half 6 weer in Brussel zijn." 't Was toen 3 uur. De kamerdienaar werd ongerust, toen de ko ning om 5 uur nog niet was temggekeerd. Hij riep drie mannen, waaronder de burgemeester van het dorp, die aanstonds naarstig gingen zoeken. Onderwijl telefoneerde van Dijck naar het paleis te Laeken, vanwaar dadelijk een auto vertrok met dr. Nolf, graaf de Grünne en ka pitein Jack de Dixmude. De nazoekingen werden door de inmiddels ingevallen duisternis ten zeerste bemoeilijkt. Plotseling zag kapitein de Dixmude iets èn het volgende oogenblik stond hij voor het lijk van den Koning, gelegen tegen een rots, het hoofd naar beneden. Het lichaam was reeds koud en verstijfd. Het vertoonde een diepe wonde boven den nek, terwijl de hersenen bloot lagen. Inmiddels was koningin Elisabeth met de noodige omzichtigheid van het droevig gebeu ren op de hoogte gebracht. Haar werd evenwel geweigerd bij de aankomst aanwezig te zijn, om haar den verschrikkeljjken aanblik te spa ren. Dr. Nolf wiesch en hechtte de wonde. Het stoffelijk overschot werd daarna op het bed in de slaapkamer van den Koning neergelegd. Eerst toen werd Koningin Elisabeth toege laten om een blik te werpen op het ontzielde lichaam van hem, met wien zij 35 jaren lief en leed gedeeld had. De ongelukkige vrouw ween de luid en viel enkele minuten later in on macht. Om bij de eerste berichten over misdaad of ongeval een juiste lezing EE te krijgen is een onzer redacteuren naar de plaats des onheils gegaan. H In bijgaand artikel vertelt hij van zijn bevindingen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii Nuntius, verschillende ministers en gezanten, burgemeester Max van Brussel e.a. aan het Paleis te Laken aankomen om hun deelneming aan de Koninklijke Familie te betuigen. En kele agenten en gendarmes stonden voor het hek van het park. In den vroegen ochtend te half acht was prins Karei per auto die hij zelf bestuurde uit Ostende aangekomen, doodsbleek en diep on der den indruk. Prins Leopold, de troonopvol ger, die met prinses Astrid in Zwitserland toef de, was nog des nachts telegrafisch en telefo nisch op de hoogte gesteld en werd tegen den avond terug verwacht. Hij zou door leden der regeering tot de grens worden tegemoet ge reisd. Terwijl te Laken alles werd voorbereid voor de droeve overbrenging van het stoffelijk over schot naar het paleis te Brussel zijh we naar Namen gereden. De vredige Bisschopsstad van Mgr. Heylen lag in diepe verslagenheid. De kerkklokken kelpten de doodsmare.... vlag gen hingen halfstok.... alle feestelijkheden, openbare vermakelijkheden enz. waren afge last. Eindelijk naderen we de plaats des onheils. De streek is een der schoonste plekken van België, vol romantische bekoring, vol vredige uiterlijke rust, vol grootheid en liefe lijkheid. En in de meest schilderachtige dee len van het Maasdal staat onze auto stil. Ongeveer tien kilometers van Namen langs de route Namen-Namèche in het gehucht „Le bon Vieu Dieu" verheffen zich de rotsen langs de Maas omhoog. Naar schatting is de hoogte een honderdtal meters van Marche- lez-Dames tot Beez. Vele Nederlanders die de Ardennen bezochten zullen deze omgeving wel kennen. Er is een weg óók boven langs den rotswand, de Chemin du Point-de-Vue. De vreemdelingen die van uit Namen door de Ardennen gaan geven aan dezen weg de voorkeur wegens zijn fraaie gezichten en zijn ongeschonden natuur. De Maas kronkelt zich beneden in de richting van Hoei. De natuur is nog ongerept. Men treft er weinig rots ontginningen aan en geen kalkovens. Geen wonder dat de Koning deze plek koos om een wandeling te maken. In de nabijheid verheft zich het kasteel van graaf Edmond de Carton de Wiart. Het verkeer was Zondagmiddag stop gezet. De rijkswacht uit Namen bewaakte den weg. We zien een auto van het hof. De procureur des konings, Verhaeghen en de onderzoekingsrech- ters Philippent en Dumocelin waren reeds vroeg ter plaatse om de oorzaak van den dood na te gaan. Men acht hier een misdadigen opzet uitge sloten. Er is alleen sprake van een ongeval. Dat is zeer duidelijk, zegt men ons. Inmiddels hebben de autoriteiten de plek van het ongeval door gendarmes laten afzet ten en met vlaggetjes die in den grond zijn gestoken, doen aangeven. Aan de zijde van den weg dien de Koning met zijn auto genomen heeft, verheft zich een helling die de Koning beklommen moet hebben. De rotsen vormen hier een vrij zachte glooiing om aan de andere zijde, aan den Maaskant, stijl neer te gaan. De weg dien de vorst gegaan is om naar boven te komen is nog vrij nauwkeurig aan te geven. Hij schijnt boven op de rotsen gerust te heb ben op een grooten steen die zich evenwel allerwaarschijnlijkst begeven heeft en met hem omlaag is gevallen. Is de Koning onwel geworden? Is de steen de eenige oorzaak? Is hij uitgegleden bij de beklimming? De juiste toedracht zal wel niet aan het licht komen. Een vijftigtal meters omlaag aan den stijlen kant wordt ons de plek gewezen waar de Koning gevonden is in de duisternis van den nacht. Een dertigtal meters van den weg is het li chaam door een rotspunt gestuit. Is de onge lukkige onmiddellijk dood geweest? Men neemt het aan. Bloed kleeft nog aan de steenen. De adem van een gruwelijken dood heeft thans de ze schoonste natuur gekust. Kapitein baron de Dixmude die de vreeselijke vondst deed, zei er niet aan te twijfelen dat KONING ALBERT VAN BELGIË BIJ EEN BERGBEKLIMMING OM HET LEVEN GE KOMEN. KROONPRINS LEOPOLD WORDT VRIJ DAG A.S. INGEHULDIGD ALS KONING DER BELGEN. Na het bloedbad in Oostenrijk. Gespannen toestand in Spanje. Landelijk Congres van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen op tweeden Paaschdag in Den Bosch. Nog geen overeenstemming in de veilingkwestie te Beverwijk. De gezonken „Spaarnestroom"; een reeder gearresteerd. Rapport-Idenburg verschenen. Voorstellen tot bezuining bij land- en zeemacht. Huiszoekingen bij communisten te Den lip Geheele oplaag van een geschrift in beslag genomen. Twee arrestaties. Salaris-verlaging voor ambtenaren der provincie Zuid-Holland. Historische kerk te Muiderberg door brand ver nield. Benoemingen in het bisdom Haarlem. Onderzeebooten K XIV en K XV met averij in de haven van Cadix binnengeloopen. De heer J. M. F. L. Steger, directeur der ste nografische inrichting der Staten-Generaal overleden. O Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiH 1 VERWACHTING: In het Noorden matige, tijdelijk toenemende Westelijke tot Noord-Westelijken wind, EE half tot zwaar bewolkt. In het Zuiden EE zwakke tot matigen, Westelijke tot EE Noord-Westelijken wind, nevelig tot licht of half bewolkt, weinig of geen EE neerslag, weinig verandering in tempe- EE ratuur. EE Hoogste stand: 780.3 te Valentia. =j Laagste stand: 724.3 te Röst. H Zon op 7.11 - onder 5.18 - Licht op 5.48 EE 21 Febr. 6.25 v.m. E. K. Hilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllli hier van een droevig ongeval sprake was en de ongelukkige vorst terstond het leven moet heb ben verloren. In den middag kwamen tal van Belgische en buitenlandsche journalisten en tal van belang stellenden uit Brussel, Antwerpen, Namen, Luik en elders naar de plaats waar Koning Albert den dood vond. Van gezaghebbende personen vernamen we reeds plannen om op de plek van het droevig gebeuren een gedenkteeken op te richten. Natuurlijk -staat hiervan nog niets vast. Maar de plek is nauwkeurig aangegeven en wordt dag en nacht bewaakt. De kamerdienaar die den koning vergezelde is een beproefde gedienstige die het volle ver trouwen van den vorst en het hof genoot. De man is diep onder den indruk en voelt zwaar de verantwoordelijkheid. Toen de schemering reeds eenigszins inviel was de koning tegen vijf uur ongeveer Zaterdag de wandeling gaan maken. De koning had hem gelast bij den wa gen te wachten. Toen de duisternis echter in viel en de vorst weg bleef, is de dienaar hem in het rond gaan zoeken en heeft ten slotte, vertwijfeld en angstig, de bewoners van het kasteel van graaf Carton de Wiart gewaar schuwd. Hier stelde men zich telefonisch in verbinding met Brussel en Laeken omstreeks acht uur in den avond. MADRID, 19 Febr. (V.D.). De zenuwen der bevolking zijn thans in hooge mate gespannen, daar men algemeen een opstandige beweging Verwacht. Deze spanning wordt nog verhoogd door het feit. dat. alhoewel niets bekend is over de brandpunten van het verzet, er toch alge meen rekening gehouden wordt met de moge lijkheid van een algemeene staking, die elk oogenblik zou kunnen uitbreken. Tot dusver zou een opstandige beweging nog slechts tot uiting komen in verspreide handelingen, zoo als plunderingen, pogingen tramwagens in brand te steken, het werpen met steenen op officieren e.d., hetgeen men beschouwt als po gingen om de politie, die voor alle gebeurlijk heden volledig gewapend is, af te matten. Stand op Maandag 1 uur n.m.; 766 yorige stand: 772

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5