Nederland in den crisistijd De Stille Omgang MAATREGELEN VAN DE REGEERING RADIO-PROGRAMMA üw Zenuwen MAANDAG 19 FEBRUARI 1934 Thans zal weer gezorgd worden voor de bevordering van de teelt van gezonde aardappelen Matriet aan de beurt Bewerkers van matriet Pensioenkorting bij de spoorwegen Nadere bijzonderheden over het voorstel De regeling NederlandBelgië Reden tot tevredenheid, maar het volmaakte is niet van deze wereld" Invoer van goederen Beperking van een aantal artikelen H. TERSTEEG OVERLEDEN LUCHTHAVEN TE EINDHOVEN Tweemaal per dag diensten. Moderne outillage Dinsdag 20 Febr. 1934 Het prachtige historiewerk van dr. Sterck wordt door het Amsterdamsch Bestuur thans onder 't bereik van ieder gesteld Een geëerd journalist Wederzijdsche invoer Tusschen Nederland, België en Luxemburg DE VERDWAALDE EXPORT VARKENS FRIESCHE HEERENBAA110,13 en 15 ct. De schrijver Liepmann blijft in arrest Zijn zaak zal zoo spoedig mogelijk behandeld worden De politie onderzoekt GENEESMIDDELEN ONDER WOORDMERK Geen audiëntie „Gereformeerd Vredesorgaan" verboden Mijnhardt's Zenuwtabletten Repliek van Mussert Op de publicatie van den Regeerings-persdienst Volk of Regeering? Het lidmaatschap van de N.S.B. Conclusies UITSTEL DER DRANKWET In haar vollen omvang nadeelig? INDISCHE SALARISSEN De nieuwe bezoldigingsregeling door den Volksraad verworpen STERFGEVALLEN AAN PEST IN INDIË De Hoogeveensche Vaart We schrikken plotseling. EEN ZIEKENHUISKWESTIE TE CULEMBORG De gemeente in groote financieele zorgen Een voorstel van links INBRAAK TE MONSTER Alles overhoop gehaald, doch weinig vermist RIJWIEL MET HULP-MOTOR Hoort wettelijk onder de motor rijtuigen Naar wij vernemen, wordt door de regeering overwogen een wijziging van de Plantenziekte- wet en de Aardappelwet in verband met de ge varen, die verbonden zijn aan een uitbreiding van de teelt van de voor wratziekte vatbare aardappelrassen Bravo, De Wet en Kampioen. In de verschuiving van de in 1934 te teelen aardappelrassen in de richting van meer voor de binnenlendsche markt geschikte consumptie aardappelen schuilt een ernstig gevaar, wan neer door telers gebruik gemaakt zou worden van pootgoed meer speciaal van de bovenge noemde rassen afkomstig van streken waar reeds wratziekte werd geconstateerd. De uitvoer van aardappelen, alhoewel door omstandigheden teruggedrongen tot een kleine ren omvang, zou zeer geschaad worden, indien onverhoopt op nieuwe plaatsen wratziekte zou moeten worden geconstateerd. Dit klemt te meer voor gebieden, waar de aardappelteelt meer gespecialiseerd is met het oog op den verkoop van door den Nederland- schen Algemeenen Keuringsdienst goedgekeur de pootaardappelen. De telers van aardappelen voor zoover ze ge noemde rassen in 1934 nog zullen verbouwen, dienen zich zoo noodig te overtuigen van den gezondheidstoestand van het te gebruiken poot goed, terwijl men er op bedacht moet zijn, dat voor den daaropvolgenden oogst waarschijnlijk een algemeen verbouwverbod een einde aan de teelt van deze rassen zal maken. Het is derhalve gewenscht, dat de telers reeds thans rekening houden met eventueele maatre gelen, die in de naaste toekomst de teelt van Bravo, De Wet en Kampioen zullen kunnen verhinderen. De minister van Economische Zaken heeft erkend als groep van producenten van crisis producten: de Nederlanders, die in het bewer ken van matriet hun bestaan of een aanmer kelijk gedeelte van hun bestaan plegen te vin den en zich voor 15 Februari 1934 als zoodanig hebben aangemeld ten kantore van den regee- ringscommissaris in zake den steun aan de griend- en rietcultuur te Werkendam. Uit het Landbouw-Crisisfonds wordt ten be hoeve van bovenbedoelde bewerkers van mat- De directie der Nederl. Spoorwegen heeft in derdaad aan de Commissie van Bijstand van het Pensioenfonds voor het spoorwegpersoneel ter beoordeeling gezonden een voorstel tot wij ziging en aanvulling van de Pensioenwet voor de spoorwegambtenaren, welk voorstel bedoelt te komen tot een korting op een gedeelte der thans loopende pensioenen. De voorgestelde kortingen houden verband met de sedert 1922 toegepaste verlagingen der loonen. De grondslagen waarop de pensioenen zijn berekend worden volgens het voorstel verminderd met 19 procent van hunne bedra gen voorzoover betrekking hebbende op tijd vakken liggende tusschen 30 Juni 1922 en 1 Januari 1924, met 11 procent van hunne bedra gen, voor zoover betrekking hebbende op tijd vakken liggende tusschen 31 December 1923 in 1 April 1933 en met 4 procent van hunne bedra gen, voor zoover betrekking hebbende op tijd vakken, liggende tusschen 31 Maart 1933 en 1 Mei 1934. In haar begeleidenden brief wijst de directie er op, aldus lezen we in „De Volkskrant", dat de salarissen en loonen zich aan een verander den conjunctuurtoestand kunnen aanpassen en zij acht het een fout in de pensioenwet, dat in deze aanpassingsmogelijkheid niet voorzien is. Doordat de loonen sterk omlaag gaan, zullen pensioenen, waaraan loonen uit den hoogcon- junctuurtijd ten grondslag liggen, de bezoldi gingen van thans of van de toekomst gaan naderen, zoo niet overtreffen. Daarom acht zij het wenschelijk in de pensioenwet een wijziging aan te brengen, waardoor deze aanpassingsmo gelijkheid bestaat. In verband met een en ander acht zij het billijk, dat ook op reeds toegekende pensioenen b. g. kortingen worden toegepast. De bedoeling is bij inwerkingtreding van de wijzigingen der wet op de daarvoor in aanmer king komende pensioenen 10 pet. te korten; wat te veel zal blijken gekort te zijn wordt terug gegeven, wat te weinig gekort mocht zijn, be hoeft niet bijgestort te worden. riet steun verleend voor het snijden en schoon maken van de rietgorzen, oogst 1933/34, die den vorigen oogst door deze bewerkers niet zijn ge sneden, zoodat nu twee gewassen dooreen zijn gegroeid, van 20 per H.A., onder de volgende voorwaarden: a. voor de vaststelling der grootte moet een opgave ten kantore van voornoemden regee- ringscommissaris worden ingeleverd der pro ductie matriet van de oogsten 1923-29, 1929-30, 1930-31 en 1931-32. Het gemiddelde hiervan zal grondslag vormen voor de bepaling van het aantal hectaren, waarbij een productie van 400 bossen per hectare zal worden aangenomen; b. de bewerkers zijn verplicht hun rietgorzen geheel af te snijden, van ruigt en onkruid te zuiveren en het afkomende gewas te vernietigen; Deze beschikking kan worden aangehaald onder den titel „Crisis-Ssteunbeschikking (riet cultuur) 1934 IL Zooals reeds gemeld is, heeft de Belgische Minister van Landbouw, mr. Sap, Zaterdag met Minister Verschuur in Den Haag besprekingen gevoerd met betrekking tot de Nederlandsch— Belgische Handelsbetrekkingen. Een redacteur van het Nederlandsch Correspondentiebureau was in de gelegenheid in den loop van den dag eenige woorden met Minister Sap te wisselen in hotel Vieux Doelen, waar de Minister zijn in trek genomen heeft. Minister Sap merkte op, dat hij nog geen verdere bijzonderheden over de getroffen rege ling kon geven, aangezien hij eerst de re geering in Brussel er van op de hoogte wilde stellen. Wel verklaarde hij, dat de toestand zóó was, dat beide landen prijs moesten stellen op de bereikte overeenkomst. Aan de voornaamste desiderata was tegemoet gekomen en dat stem de tot tevredenheid. De Belgische landbouw moest gevrijwaard worden voor de gevolgen van een abnormalen Nederlandschen import, welke een inzinking van de prijzen tengevolge zou hebben. En op dit gebied heeft men inder daad een accoord kunnen treffen. Echter, zoo voegde de Minister er aan toe, de volmaakt heid is nu eenmaal niet van deze wereld. Heden zal Minister Sap naar Brussel terug- keeren. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van den invoer van verschillende artikelen. Bij Kon. Besl. van 10 November 1933 werd de invoer van een aantal goederen, welke op de bij de omzetbelasting 1933 behoorende tabel A, als zijnde weelde-artikelen, worden genoemd, aan een tijdelijke beperking onderworpen. Inge volge art. 3 der Crisis-invoerwet is dus de in diening van een ontwerp van wet tot voorzie ning in dat verbod van invoer noodzakelijk. De wetenschap, dat ingevolge de werking der omzetbelastingwet, welke per 1 Januari kon worden verwacht, een extra-invoerrecht zou worden geheven op een belangrijk deel van de hier te lande te importeeren weelde-artikelen, moest uiteraard voor de importeurs dezer goe deren oorzaak zijn, te trachten vóór deze nieu we belasting zooveel mogelijk te importeeren. Eenerzij ds dreigde daardoor gevoelig nadeel te ontstaan voor de betrokken Nederlandsche in dustrieën, anderzijds zou aldus aan het fiscale doel der omzetbelasting reeds bij voorbaat af breuk worden gedaan. Naar een mededeeling van den minister van Financiën was van verschillende artikelen reeds in October 1933 een verhoogde invoer merkbaar. Buitendien werd by de behandeling van het wetsontwerp betreffende de omzetbelasting in de Eerste Kamer met nadruk verzocht tegen dezen import maatregelen te treffen. Na overleg met zyn ambtgenoot van Finan ciën heeft de Minister gemeend, in verband met het bovenstaande, gebruik te moeten maken van de mogeiykheid, welke de Crisis-invoerwet ten deze liet en te moeten overgaan tot beperking van dezen invoer gedurende de maanden No vember en December 1933 van de artikelen, waarvan na grondig onderzoek het voor hem aannemeiyk was, dat verhoogde import reeds merkbaar of te vreezen was. In de geheime vergadering van den gemeen teraad van Eindhoven zyn Vrydagavond, naar het .Handelsblad" verneemt, belangrijke mede- deelingen gedaan omtrent de verdere uitrusting van het Eindhovensche vliegveld Welschap, nu dit door den Nederlandschen Luchtvaartdienst officieel in het nationaal en internationaal luchtvaartverkeer zal worden opgenomen, zulks met ingang van Mei as. Er zullen dan twee maal daags geregelde diensten voor binnen- en buitenland worden ingelegd; daarvoor zal de gemeente thans een volledig stationsgebouw met restaurant doen verrazen, het Ryk zal een douanebureau en een station van den Ryks- radiodienst doen bouwen. De benoeming van ir. R. J. Castendijk tot luchthavenmeester is thans officieel. HUIZEN, 301 M.: KRO: 8.00 Morgen- concert, 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig hall'uurtfe door kapelaan J. H. A. Hendriks, 12.00 Politieberichten. 12.15 De KRO-Boys onder leiding van P. Lus- tenhouwer. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Mode cursus door mevr. H. CuppensGeurs. 5.10 Kro-orkest onder leiding van Joh. Gerrit sen. 6.40 Esperanto door P. Heilker. 7.00 Politieberichten. 7.15 Ir. C. de Vries „Langs de Adriatlsche Zee". 7.35 Gramofoonmu ziek. 7.45 Verbondskwartiertje. 8.00 Lij- densmeditatie uit de St. Josephkerk te Rotterdam. 9.30 Stedelijk Orkest v. Maas tricht onder leiding van Dr. Joh. Wagenaar. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M.; AVRO: 8.00 Tijd sein AVRO-klok, 8.01 Gramofoonmuziek, 10.00 Tijdsein AVRO-klok, 10.01 Morgenwij ding, 10.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Kook- praatje door mevr. R. LotgeringHllle- brand: ..Mayonnaise en aanverwante sau sen." 11.00 Orgelconcert door P. v. Egmond. Jr. 12.00 Tijdsein AVRO-klok, 12.01 Lunch concert door het Ensemble Otto Hendriks, 12.45 Gramofoonmuziek, 1.15 Ensemble Ot to Hendriks, 2.15 Gramofoonmuziek, 2.30 Pianorecital door Herman Nieland. 3.00 Knipcursus door Mevr. Ida de Leeuwvan Rees, 4.15 Gramofoonmuziek, 4.30 Radlo- Kinderkoorzang onder leiding van Jac. Ha mel, 5.00 Halfuur voor kleinere kinderen door Mevr. Ant. van Dijk, 6.00 Concert door het Omroeporkest onder leiding van Albert van Raalte. Met tusschenspel van Gramo foonmuziek. 7.30 Engelsche les voor gevor derden door Fred. Fry. 8.00 Tijdsein AVRO-klok. 8.01 Nieuwsberichten van het Persbureau Vaz Dias. 8.05 Concert door Dajos Bela en zijn orkest, 8.45 Gramofoon muziek, 9.00 Concert door het Omroep orkest onder leiding van Albert van Raal te. 9.30 Radio-tooneel. Studio-opvoering v. „De Treinduivel", spel in drie bedrijven (4 tafereelen), door Arnold Ridley en Ber nard Merivale. Spelleiding Kommer Kleijn. 10.15 Dajos Bela en zijn orkest. 11.00 Nieuws berichten van het Persbureau Vaz Dias. 11.10 Gramofoonmuziek. 11.15 Dansmuziek, door Dajos Bela en zijn orkest. 12.00 Tijd sein AVRO-klok en sluiting. LUXEMBURG, 1304 M.: 7.00 Belgische avond, gevarieerd orgelconcert. 7.40 Con cert. 9.05 Concert te geven door het Radio- Luxemburg-orkest onder leiding van Henri Pensis. 10.00 Concert. 10.25 Dansmuziek onder leiding van Ferry Jus. BRUSSEL, 484 M.: 12.20 Gramofoonmu ziek. 1.05 idem. 1.30 Kleine orkest van het N. I. R. onder leiding van P. Leemans. 5.20 Omroepsymphonie-orkest onder lei ding van Jean Kumps. 6.20 Gramofoon muziek. 6.35 Kleine orkest van het N. I. R. onder leiding van P. Leemans. 8.50 Gra mofoonmuziek. 9.35 Omroepsymphonie-or kest onder leiding van Jean Kumps. 10.30 Gramofoonmuziek. KAJ.UNDBORG, 1261 M.: 11.20 Strijkor kest onder leiding van Harald Andersen. 2.10 Vioolspel. 2.50 Klassieke muziek door het omroeporkest onder leiding van Emil Reesen. 3.30 Orkest. 7.50 Concert door het omroeporkest onder leiding van Emil Ree sen. 8.10 Balletmuziek door het omroep orkest onder leiding van Emil Reesen. BERLIJN. 357 M.: 4.50 Pianorecital. 7.55 Omroeporkest. 9.40 Dansmuziek. LANGENBERG, 457 M.: 11.20 Populair concert. 12.20 Westduitsche kamerorkest onder leiding van Keiper. 3.50 Kamermu ziek. 4.20 Gramofoonmuziek. 10.20 West duitsche kamerorkest onder leiding van W. Keiper. HAMBURG, 332 M.: 11.05 Concert. 11.40 Vervolg. 12.40 Populaire muziek. 1.55 Gra mofoonmuziek. 5.30 Gramofoonmuziek. 9.40 Populair concert. 10.30 Populair con cert. DAVENTRY, 1500 M.: 12.20 Orgelconcert. 12.50 Commodore Grand orkest onder lei ding van Joseph Muscant. 1.50 Midland Studio-orkest onder leiding van Frank Cantell. 5.35 Dansmuziek onder leiding v. Henry Hall. 10.45 Dansmuziek. PARIJS R„ 1796 M.: 8.20 Gramofoonmu ziek. 12.20 Populair concert. 8.20 Radio- tooneel. MILAAN. 369 M.: 4.30 Gramofoonmuziek. 5.15 Gramofoonmuziek. 8.00 „San Martino" operette. ROME, 421 M.: 4.30 Concert. 5.15 Gra mofoonmuziek. 10.20 Concert. WEENEN, 507 M.: 6.45 „Rigoletto." 9.25 Gramofoonmuziek. WARSCHAU. 1411 M.: 3.00 Jazzmuziek. 4.35 Pianorecital. 5.55 Gramofoonmuziek. 7.20 Opera-comique. 10.00 Dansmuziek. BEROMUNSTER, 540 M.: 3.20 Concert. 5.20 Gramofoonmuziek. 7.00 Gramofoon muziek. 7.20 Orkest van Bern onder lei ding van Brun. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ Teneinde by den groei van het getal der Stille Omgangers toch vooral de historie en het ware wezen van de aloude devotie als stil gebed in breeden kring te doen kennen over eenkomstig de woorden van Mgr. dr. G. C. van Noort in de laatste vergadering nog jgeuit, heeft het Gezelschap van den Stillen Omgang te Amsterdam de gelukkige gedachte gehad het voortreffeiyke prachtwerk over de historie van het Mirakel en den Stillen Omgang van den by uitstek deskundigen historicus dr. J. F. M. Sterck tijdeiyk tegen uiterst lagen populairen prys van 50 ets. voor de aangeslotenen be schikbaar te stellen. Het rijk geïllustreerde waardevolle werk, ge titeld „De Heilige Stede in de Geschiedenis van Amsterdam" is uitgegeven vanwege de redactie van de „Bydragen voor de Geschiedenis van het Bisdom Haarlem". Door een overeenkomst met de uitgeefster kon het bestuur van het Amsterdamsche Ge zelschap thans dit werk van blüvende waarde onder het bereik van de breede massa brengen. Een gelukkige daad! We raden alle Stille Om gangers aan zich tot het bestuur hunner plaat- seiyke vereenigingen te wenden, aan wien hier over een circulaire met nadere inlichtingen door het Amsterdamsche bestuur gezonden wordt. Na 'n kortstondige ziekte is Zaterdagnacht op 62-j. leeftyd te Amsterdam overleden de heer H. Tersteeg, redacteur van het Alg. Han delsblad en voorzitter van „de Amsterdamsche Pers". Met H. Tersteeg gaat een bekwaam journalist en een goed collega heen, die in breeden kring waardeering en vriendschap zich wist te ver werven. Jarenlang is hy aan het Algemeen Han delsblad verbonden geweest en heeft krachtig gestreden voor de erkenning van den journa list en de pers in 't algemeen door de autori teiten. Hij was een allround journalist, die heel de krant besloeg en die door zijn persoonlyk- heid ook aan zyn blad naar buiten gezag gaf. Hy was een der oprichters der vereeniging „de Amsterdamsche Pers" en was in gewichtige pe rioden voorzitter dezer vereeniging. Hy trad af toen hij naar Indië vertrok om redacteur, wel dra hoofdredacteur van de Javabode, later van het Soerabaiaansch Handelsblad te worden. Na een voorspoedige Indische periode keerde hij naar het vaderland weder en werd wederom- aan het Algemeen Handelsblad te Amsterdam verbonden. Als voorzitter van „de Amsterdam' sche Pers" volgde hy voor enkele jaren den heer O. Kouwenaar op en is tot zyn vry plotselin gen dood voorzitter gebleven. Tersteeg wJas een bekwaam penvoerder van internationale allure, maar met een sterk Am- sterdamschen inslag tevens. Hy had Amsterdam lief. Hy had ook zyn vak lief. Daarom verde digde hy de positie van onze dagbladpers en van den journalist naar allerbest vermogen. De collega's, van welke richting ook, eerden hem en verliezen in hem een goed kameraad. In de geschiedenis onzer journalistiek der hoofdstad biyft zijn naam in eere, Thans kan worden medegedeeld, dat, nadat de Nederlandsche Regeering eenerzyds en de Belgische en Luxemburgsche Regeeringen an- derzyds zich hebben vereenigd met de ontwerp overeenkomst inzake de regeling van den we- derzijdschen Invoer zooals die door de Neder landsche en Belgische onderhandelaars was opgesteld, op 17 Februari te 's Gravenhage tot de onderteekening daarvan is kunnen worden overgegaan. Het eerstvolgende nummer van de St.ct. zal de officieele mededeeling daaromtrent bevatten. Naar wy vernemen, zal de zaak tegen den Duitschen schiijver Heinz Liepmann, die in het begin van de vorige week gearresteerd is, zeer waarschynlk Woensdag as. voor den Am- sterdamschen Politierechter dienen. Mr. Francois Pauwels, die den schrijver ver dedigt, had tot den Officier van Justitie, mr. de Blécourt, het verzoek gericht de schryver uit de hechtenis te ontslaan. Naar aanleiding hiervan heeft de Officier van Justitie besloten de zaak tegen den schry ver op zoo kort mogeiyken termyn te behan delen, zoodat de preventieve hechtenis niet lan ger zal duren dan strikt noodzakeiyk is. De heer mr. Francois Pauwels kon ons nog niet mededeelen, of hy getuigen décharge zal laten hooren. De heer Roelofsen, de N. S. B. propagandist die deze week in een slagers-vergadering een export-varken heeft „onthuld", heeft naar het „Hbl." meldt, thans aan de Rotterdamsche po litie een grooten voorraad materiaal overgelegd, omvattende de schriftelyke bevestiging van de voornaamste zijner mondelinge mededeelingen, een uitvoerige correspondentie met officieele en officieuze instanties en fotografische reproduc ties van verscheidene brieven en circulaires, die in den loop der jaren van de testuren der Crisis centrales en andere overheidsinstellingen zyn uitgegaan. De correspondent van het blad heeft de gele genheid gehad, een blik te werpen in een deel dezer documenten en kreeg den indruk, dat de heer Roelofsen hoe fantastisch zyn woorden soms hebben geklonken alleszins beslagen ten ys is verschenen. De centrale recherche, die aanvankelyk reden meende te hebben, weinig waarde te hechten aan de vele tips, die zy reeds gedurende vele maan den van den heer Roelofsen ontving, schenkt thans meer aandacht aan diens onthullingen, waarschynlyk onder den indruk van het feit, dat de voorraad in beslag genomen bacon reeds aan zienlijk is gestegen. De vereeniging Bond ter Behartiging van de Belangen van Fabrikanten en Alleenverkoopers in het Pharmaceutisch Bedrijf, heeft een adres gericht aan den Minister van Economische Zaken, naar aanleiding van het schrijven der te Rotterdam werkende ziekenfondsen. Adressant blykt het met strekking en inhoud van dat adres in het geheel niet eens te zyn. Gewezen wordt op een gevaar, dat de Zieken fondsen zou bedreigen. Dat gevaar zou hierin bestaan, dat, wanneer de arts een woordmerk op het recept aangaaft, en de apotheker, aan de wet gehoorzamend, het aangegeven, wellicht duurdere praeparaat aflevert, daardoor het budget der ziekenfondsen uit zyn evenwicht zal geraken. Zelfs al ware dat laatste zoo, dan zou het remedie daartegen niet mogen worden gevon den in de vernietiging of beschadiging van andere rechten. Het zou veeleer voor de hand liggen, dat de besturen der ziekenfondsen den artsen duideiyk mededeeling doen van de prae- paraten, welke voor rekening der fondsen kun nen worden voorgeschreven. Wenschen dus de fondsen, dat een z.g. vervangpraeparaat worde uitgereikt, dan is het hun taak de artsen zoo danig te instrueeren, dat op het recept de pas sende aanwyzing, en geen andere, wordt ge bezigd. Het eenige wat niet te pas komt is, dat, indien het woordmerk, het origineel prae paraat aanduidend, of het recept wordt aan geven, desniettemin het vervangpraeparaat wordt uitgereikt. Of de vervangpraeparaten, zelfs al voldoen zy aan de door de Nederlandsche Pharmacopee gestelde minimum-eischen, aan de origineele praeparaten gelijkwaardig zyn, moge hier buiten beschouwing biyven. Wat echter wel vermel ding verdient, is, dat de fabrikanten van ge neesmiddelen er steeds op bedacht zyn geweest, den Nederlandschen Ziekenfondsen op het stuk der prijzen zoodanig tegemoet te komen, dat in die pryzen geen bezwaar was gelegen om hun leden in de gelegenheid te stellen desgewenscht ook de origineele praeparaten te ontvangen. Het door de ziekenfondsen aangewezen gevaar is dus zelfs denkbeeldig, in zooverre als het hun vrystaat een toestand te bereiken, waarin de financieele bezwaren op alleszins genoegzame wyze zyn ondervangen. De gewone audiëntie van den minister van Economische Zaken zal op Donderdag 22 Fe bruari niet plaats hebben. De minister van Defensie heeft onder de ver boden geschriften opgenomen: Gereformeerd Vredesorgaan, maandblad van de Gereformeer de Vereeniging voor daadwerkelijke vredesac- tic, welk orgaan maandeiyks verschynt. komen tot rust, kal meeren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten In „Volk en Vaderland" van deze week vin den wy een uitvoerige weerlegging van de pu blicatie van het regeeringspersbureau omtrent het revolutionnair karakter van de N.S.B. De methode, waarop de citaten in dit artikel zyn samengesteld, is er geheel en al op berekend aldus het orgaan der Nationaal-Socialis- ten daarin de door de regeering gewenschte strekking te leggen. Met name wordt de conclusie aangevallen, waartoe de regeeringspersdienst komt, dat de ambtenaren volgens den heer Mussert dienaren van hun volk en niet van de regeering zouden zyn. „Uit welk „citaat" fabriceert de pers dienst dit?" zoo vraagt „V. en V." en geeft dan dit citaat in het verband waarin het gebruikt is: „Gy gevoelt u nu regeeringsslaven, om dat de regeering naar willekeur over u be schikt en zich aan uw consciëntie niets laat gelegen liggen." De persdienst laat nu de tusschenzin- iietjes, die juist de bedoeling van den slotzin aangeven, weg, namelyk: „Overwint dit gevoel. Ziet er overheen," om alleen dien slotzin te laten volgen: „Bedenkt, dat gy ten slotte niet een re geering dient, maar uw volk". In de conclusie is de fabrikant dan een stapje verder gegaan door „ten slotte" weg te laten, en nu is het gewenschte resultaat bereikt: Mussert zou van opinie zyn, dat de ambtenaren geen dienaren van de re geering zijn. Mussert's bedoeling was duideiyk ge noeg: als gij, ambtenaren, u wegens de knechting uwer vryheid door de regeering gekrenkt gevoelt, bedenkt, dat gy ten slotte uw volk dient; waarop hy tot trou we plichtsvervulling aanmaant (zie hier boven). Wel is waar dienen de ambtenaren de regeering, maar de regeering dient het volk, dus gy als ambtenaar doet dit laatste „ten slotte" ook. Verder wordt nog de vraag behandelt, of vol gens de N. S. B. een ambtenaar zelf ontslag uit die organisatie kan nemen, dan wel of hy door den leider van zijp lidmaatschap onthe ven moet worden, zooals de persdienst meent. „Dit laatste," aldus „V. en V.", „staat nergens, nóch in eenige uitlating van onze pers, en het is ook absoluut onwaar. Tel kens bedanken leden, omdat zy zich in de N.S.B. niet thuis voelen. Hoe komt de persdienst er dan toe dit te beweren? Wel, toen het verbod voor de ambtena ren afkwam, heeft Mussert, juist om geen aanleiding tot een nieuwe beschuldiging van illegaliteit te geven (want de regee ring ziet in haar nervositeit in de kleinste futiliteit een illegale handeling) in ons blad aan de ambtenaren en bloc geschre ven: „Ik onthef u hierbij van uw lidmaatschap der N.S.B.". Mocht dus een ambtenaar niet direct uit eigen beweging bedanken, dan had de N.S.B. zelf hem reeds als lid afgevoerd. Mussert wilde ook hier, zooals steeds, vol gens zyn fascistisch beginsel, minutieus legaal en loyaal zijn!" Ten slotte komt het Nationaal-Socialistisch orgaan tot drie conclusies: lo. alleen het citaat omtrent het openhouden der nummers (van het lidmaatschap der ont heven ambtenaren Red.) is juist, doch heeft met een band met de ambtenaren en dus met illegaal, revolutionnair handelen absoluut niets te maken. 2o. de uitdrukking „corrupte regeering" is door Mussert niet gebruikt. 3o. Mussert heeft nooit direct noch indi rect geschreven of gesuggereerd, dat de belofte aan de N.S.B. zou praevaleeren boven die aan de regeering. De Ned. Bond van Koffiehuis-, Restaurant houders en Siyters verzoekt in een adres aan de regeering eenig uitstel te verleenen voor het in werking treden van de drankwet in zijn ganschen omvang. Het komt adressant voor, dat de sociale be langen daarmede niet of zoo goed als niet wor den geschaad. Daartegenover echter is het van groot materieel belang voor een breede cate gorie van burgers. BATAVIA, 17 Febr. (Aneta). De Volksraad verwierp het Herziene Bezoldigingsbesluit voor Burgerlyke Landsdienaren met 29 tegen 24 stemmen. De Volksraad nam met 36 tegen 17 stemmen de motie-De Hoog aan. Deze motie strekt om in afwachting eener nadere herziening maxi maal 25 pet. korting op de salarissen toe te pas sen. BATAVIA, 17 Febr. (ANETA). Het aantal sterfgevallen aan pest bedroeg voor geheel Ned. Indië in het afgeloopen jaar 16.881. De heer Duymaer van Twist heeft den Mi nister van Waterstaat gevraagd, of het juist is, dat de financieele moeiiykheden, om tot ver betering van de Hoogeveensche Vaart te ge raken, opgelost zyn en zoo ja, wat dan de reden is, dat tot de verbetering van dat vaarwater nog niet wordt overgegaan. We schrikken plotseling op. Wat? is die dood??? Dat kan niet.... ik heb hem nog pas gezien!" Doch wat ook kan of niet kan: weldra staat z'n naam in een rouw rand, staat zijn stoffelijk overschot boven aardis hij uit het land der levenden verdwenen. We kunnen 't ons in de eerste oogenblikken niet realiseeren, maar de werkelijkheid spreekt gauw krach tig genoeg tot ons! En zooals 't hem ging zal het mis schien ook u en mij gaan. Op 'n goe den dag worden onze vrienden, onze kennissen wakker en vernemen onze doodstijding?Ook dieII Wat zal men dan van u, van ons kunnen zeggen? Hij was goed voor zijn evennaaste? Hij sprak geen kwaad? Hij was de vriend van alle weidenkendenvan de armen? Het moet u in 't leven koud laten wat men over u zegt.indien ge 't goede maar doet. Doch bekommer er u door uw daden om, wat men na uw dood u zal nageven. Zegening? Een gebed? Tusschen de linksche meerderheid en de rechtsche minderheid in den Culemborgschen gemeenteraad bestaat sinds eenigen tyd een kwestie, die gaat over het instandhouden van het z.g. Algemeen Ziekenhuis met behulp van een gemeenteiyke subsidie. Door de uitgebreide werkloosheid in byna al le takken van industrie zyn de lasten van de gemeente zeer verzwaard, hetgeen de oorzaak is van de ."inancieele moeiiykheden waarin de gemeente al meer en meer geraakt. Sinds de vermindering van het Rijkssubsidie in de kos ten van steunverleening en werkverschaffing heeft de gemeente haar begrooting slechts slui tend kunnen maken door het nemen van nog ingrypender bezuinigingsmaatregelen dan reeds genomen waren, alsook door het opvoeren van de toch al hooge belastingen. Bovendien moet een groot saldo van vorige jaren ineens wor den opgeteerd. In deze omstandigheden meent de meerder heid van het dagelyksch bestuur der gemeen te, dat de instandhouding van het kleine „Al gemeen Ziekenhuis" met het oog op de kos ten niet verantwoord is; het ziekenhuis zal moeten verdwynen, tenminste als men van particuliere zijde niet bereid of in staat is, t ziekenhuis buiten bezwaar van de gemeentekas te exploiteeren. Er is in de gemeente een ge heel nieuw en groot ziekenhuis, bestuurd door R.K. religieusen, waarmee de gemeente 'n con tract heeft; dit ziekenhuis voorziet volledig In de plaatselijke behoefte; vele niet-Katholieken maakten er steeds gebruik van. Met dit standpunt heeft de rechtsche min derheid van den Raad zich vereenigd. De link sche meerderheid wenscht het Algemeen Zie kenhuis over te doen in particuliere handen, in vry gebruik, met een jaarlyksch subsidie uit de gemeentekas van f 3000.—. Op dit besluit is de goedkeuring van Ged. Staten noodig. In aanmerking genomen het feit, dat reeds t volgend jaar de gemeente-begrooting zonder financieele hulp van het Rijk niet meer slui tend is te maken (voor 1934 was dat alleen mogelyk door het opteren der geheele reserve van f 60.000), is de kans, dat dit tweede zie- kenhuis in stand zal worden gehouden niet ge- meentegeld, al zeer gering. Het standpunt, dat de Regeering ten opzichte van de financiën der in nood gerakende gemeenten inneemt (zie slechts de opheffing van vele openbare scholen) toont wel duidelijk, dat handhaving van een ziekenhuis op kosten van de gemeente, terwyi daaraan door een contract met een ander zie kenhuis geen behoefte bestaat, bij de Regee ring geen steun zal vinden. Terwyl de bewoners afwezig waren, Is inge broken ten huize van den bakker S. te Mon ster. Toen men des avonds laat thuis kwam, hoor de de vrouw gestommel in de slaapkamer. By een onderzoek, dat zy instelde, zag de vrouw juist een man uit het raam van de slaapkamer verdwynen. Het heele huis bleek doorzocht te zyn; di verse kasten en laden waren opengebroken en de inhoud door de kamers verspreid. Al dat speuren is niet zoo heel ruim beloond; er wordt een klein bedrag aan geld vermist, benevens een gouden dames-horloge, eenige sieraden en een kistje met effecten. Het politie-onderzoek heeft nog geen resul taat opgeleverd. Voor den kantonrechter te Delft heeft zich te Verantwoorden gehad de heer M., die met een rywiel, voorzien van hulp-motor op het rywielpad langs den Ryksweg te Delft had ge reden en deswege was geverbaliseerd. De heer M. voerde aan, dat hy reeds eerder gewaarschuwd was voor een bekeuring, omdat zyn voertuig niet van een rywielbelastingmerk was voorzien en van een bel. Daarom meende hij wel op het rywielpad te mogen rijden. Op eten ryweg mag M. niet fietsen, en mag dit ook niet op het rywielpad, waar moet dan met een rywiel met hulp-motor worden gereden? Als getuige-deskundige werd door den kan tonrechter gehoord Ir. H. D. G. Soetelief- Norman uit Oosterbeek, die als zyn meenlng te kennen gaf dat het voertuig valt onder art. 1 der Motor- en Rijwielwet, waarin als motor- rywiel wordt beschouwd een voertuig, dat „mede" door mechanische kracht kan worden voortbewogen. Het rijwiel met hulp-motor be hoeft dus geen bel te bezitten; het belasting- merk is alleen, omdat bedoelde voertuigen dan niet in de klasse der personeele belasting val len. De ambtenaar van het O. M. vond het goed, dat deze beslissing is uitagelokt, zoodat het publiek weet, hoe de rechter er over denkt. De belasting-kwestie maakt geen verschil voor den motor. By principieele veroordeeling werd 0.50 boete opgelegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6