Besparing Land- en Zeemacht f m Rapport-Idenburg wijst den weg Oplichterstruc verijdeld Communisten aan het werk Historische- kerk afgebrand Salarisverlaging f INSTITUTEN GEWIJZIGD OF OPGEHEVEN WÊmmm MAANDAG 19 FEBRUARI 1934 ONZE GEVECHTSW AARDIGE VLOOT Ingrijpende voorstellen tot reor ganisatie van leger en vloot mogen niet leiden tot schade van de weerkracht Reorganisatie marine Gevechtswaardige vloot Capitulantenstelsel Opheffing vooroefenings instituut Opheffing compagnie tor pedisten Inkrimping vredes- en c.q. oorlogsorganisatie Wat opgeheven moet worden Voorkeur voor eerste plan Andere mogelijkheid Indisch leger Een waakzame expediteur wisteen buitenlandsche firma te be hoeden voor een schade van f 10.000. Drie bedriegers in de gevangenis Verdere bezuinigingen Het cijfer-resultaat Verschil prijs rundvet Een valsche cheque Rij huiszoekingen te Den lip heb ben justitie en politie de op laag van een geschrift in beslag genomen Op zoek naar geheime drukkerij Moeite ruimschoots beloond Communist in arrest Onder verkeerden naam een op ruiende rede gehouden Het kerkgebouw der Hervormde gemeente te Muiderberg werd Zondagmiddag geheel door het vuur vernield Oude schilderijen behouden Maximum 12x/z pCt. voor de amb tenaren der provincie Zuid- Holland De „Oakford" verzinkt Binnenkort Mets meer te zien Onverwacht gevolg Vele A. V. R. O.-luisteraars onte vreden over de rede van minister Mar chant Geknoei met vleesch in blik? BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem liiiiiiiiiiiiiiiiiii]iiiiiiiiiiiiiiiiiMiii)iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiii[iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[]iii]iijiiiii[iiiiiiijii]iiiiiiiiiiiiimii mi in ii ui mui ui in ui in mui hui in in ii ii min in ui ui ii ii in in ii nu ui urn ui nu leger zou dan moeten worden toevertrouwd aan reserve-officieren. Deze samenvoeging, welke een bezuiniging geeft van f 1.230.000, meent de commissie, op twee leden na, die van een tegenovergesteld gevoelen waren, te moeten ontraden, mede om dat de mobilisatieparaatheid daardoor zal wor den geschaad. De terugbrenging van het aantal Infante- rie-regimenten per brigade van 3 tot 2, met gelijktijdige verhooging van het aantal oefen eenheden per regiment van 2 tot 3 meent de commissie te moeten ontraden. Verdere concentratie van het vredesleger kan ook worden verkregen door de dienst plichtigen van één divisie te doen opleiden bij de overige 3 divisiën; hierdoor zou in het oor- logsleger één divisiegroep worden vervangen door een „reserve-divisiegroep". Voor het vre desleger zou deze maatregel leiden tot afschaf fing van één divisiestaf, twee brigadestaven en zes regimentstaven bij de infanterie en van één brigadestaf «n twee regimentstaven bij de veldartillerie. Het aantal oefeneenheden per regimentsschool bij de infanterie zou dan van twee op drie dienen te worden gebracht en al- zoo met zes moeten worden vermeerderd; bij de Veldartillerie zou het aantal oefeneenheden, vergeleken bij den huidigen toestand, worden verminderd met zes. De commissie is van oordeel, dat ook hier de te bereiken bezuiniging 500.000, waar in begrepen de hiervorengenoemde bezuiniging van ruim 163.000 niet evenredig is aan de aan de weermacht toe te brengen schade. Als mogelijkheid van bezuiniging wordt nog genoemd de omzetting van het Staatsbedrijf der Artillerie-Inrichtingen in een gemengd be drijf, benevens het doorvoeren van detailbe zuinigingen op verschillend gebied, waaromtrent reeds commissoriale onderzoeken hebben plaats gevonden. In de commissie kwam de meening tot uiting, dat een nog noodig bedrag van 1.2 millioen zou kunnen worden gevonden door verminde ring van het aantal beroepsofficieren, die dan zouden kunnen worden vervangen door zich daartoe vrijwillig aanmeldende, c.q. tot die dienstverrichting wettelijk verplicht wordende reserve-officieren. De commissie heeft, een zeemacht ontwerpend, welke binnen de ge stelde financieele limiet normaal ge ëxploiteerd en in stand gehouden kan worden, gemeend haar op dracht zoodanig te moeten opvat ten, dat zij een vlootorganisatie moest ontwerpen, welke den Lande niet meer zou kosten dan 24 mil lioen 's jaars, zijnde 45 (begroo- tingscijfer 1933), verminderd met (13 2 6) 21 millioen. Twee reorganisatieplannen (plan I en plan II) heeft de commissie uitgewerkt. Plan I behoudt het stelsel van het beurte lings in Nederland en in Indië (over en weer) dienend beroepspersoneel als noodzakelijke voorwaarde voor de instandhouding van een gevechtswaardige zeegaande vloot in Indië; hier te lande moet dan gelegenheid bestaan het personeel op modern materieel op te lei den en te oefenen, waartoe hier beschikt moet worden over 1 kruiser, 2 torpedobootjagers en 5 onderzeebooten type O (in Indië blijven: 2 kruisers, 6 jagers en 12 o.z. booten, type K). De hier te lande dienstdoende kruiser en jagers worden jaarlijks vervangen door materieel uit Indië. Opleidingen v. z. m. hier te lande; mede- nemen van de gezinnen voor landsrekening naar Indië slechts in bijzondere gevallen. Voor wijziging in de opleiding der beroeps-<|| ^an gaat uit van den gedachtengang, dat officieren volstaat de commissie met enkele richtlijnen aan te geven. De vereenvoudiging der vredessamenstelling van de regimenten veldartillerie omvat de te rugbrenging van het aantal schoolbatterijen per regiment van 3 tot 2, welke maatregel een bezuiniging oplevert van ruim 163.000 per jaar. Verschenen is het verslag van de commissie belast met het onderzoek naar de reorganisatie van de weermacht in Nederland en Indië, ter verkrijging van aanmerkelijke bezuiniging op de voor deze weermacht uitgetrokken bedra gen, bekend als de commissie-Idenburg. De opdracht aan de commissie was: a. eene organisatie te ontwerpen van de weermacht in Nederland en in Nederlandsch-Indië, welke met handhaving van hare tegenwoordige doel stelling leiden kan tot aanzienlijke bespa ringen zoowel op de Rijksbegrooting als op die van Nederlandsch-Indië; b. een nieuwe regeling te ontwerpen voor de administratieve verdeeling der kosten van de maritieme weermiddelen tusschen de be grootingen van Nederland en van Neder landsch-Indië. De commissie noemt als bezuinigingsmoge lijkheden voor de landmacht de invoering van een capitulantenstelsel voor onderofficieren. Na te hebben uiteengezet waarom invoering van een capitulantenstelsel voor officieren be zwaarlijk uitvoerbaar is, neemt de commissie zoodanig stelsel voor onderofficieren in be schouwing. Zij acht dit uitvoerbaar, mits voor de capitulanten de overgang in burgerlijken dienst na hun militairen diensttijd wettelijk wordt gewaarborgd en indien aansluiting wordt gezocht bij de opleiding tot onderofficier van dienstplichtigen. Van de rond 2500 thans dienende beroeps onderofficieren zouden geleidelijk 1600 door capitulanten kunnen worden vervangen; de overige 900 beroeps-onderofficieren zouden in de toekomst uit de capitulanten kunnen voortkomen. Voor de jaarlijks benoodigde 320 capitulanten zullen uiteindelijk 320 X 35 is 11200 plaatsin- gen in overheids- en semi-overheidsbetrekkin- gën beschikbaar moeten zijn. Het naast elkaar handhaven van twee opleidingsinstituten (leger en V. O.), die beide infanteriesoldaten vormen, kan niet econo misch zijn. Bovendien geeft het V. O. onvol doende resultaten, die niet voor verbetering vatbaar zijn, omdat zij uit de eigenaardigheden van het instituut voortvloeien; voorts worden de oefenvoorwaarden bij de regimenten door het V. O. geschaad. Opheffing daarvan wordt door de commissie aanbevolen, daar dan de waarde van het leger wordt ver hoogd en bovendien een belangrijke bezuiniging, bedragende uiteindelijk f 958.000 's jaars, wordt verkregen. De commissie is van oordeel, dat de aan de torpedisten toevallende taak niet van zoodanig belang is, dat daarvoor het instandhouden van de huidige, door haar bijzondere organisatie 5 officieren en 30 onderofficieren betrekke lijk kostbare samenstelling gewettigd is. Na gegaan zal dienen te worden of de aan de compagnie opgedragen taak nog vervulling ver- eischt, dan wel kan worden overgenomen door andere instellingen, b.v. het Vrijwillige Land storm Korps Vaartuigen Dienst. Opheffing van de compagnie Torpedisten, welke de commissie aanvaardbaar acht, zal leiden tot opheffing van het garnizoen Gorin- chem en tot vermindering van den staf van het korps Pontonniers en Torpedisten; een en ander zal een jaarlijksche bezuiniging geven van 164.000. De commissie wijst op de groote preventieve waarde van een bepaalde oorlogssterkte van het leger; met de thans voorziene oorlogsmacht van harmonische samenstelling en redelijke getalsterkte kan, naar het oordeel der commis sie worden volstaan, mits in de aanvoering naar behooren blijft voorzien en een vlotte en tijdige mobilisatie gewaarborgd blijft. Elke tot een beteekenende be sparing van kosten in vredestijd lei dende vermindering van de oor logsweermacht tast de weerkracht aan in een mate, waarbij het optre den van het veldleger buiten de ves ting Holland niet verantwoord schijnt. Onderzocht is een samenvoeging van de oefeneenheden in brigadescholen, waardoor dus de staven der regimenten zouden komen te vervallen en de voorbereiding van het op voet van oorlog brengen van het leger bij de bri gadecommandanten zou komen te berusten. Het zoo hooge eischen stellend bevel over vrij wel alle regimenten ook die van het veld- de zeegaande vloot in haar geheel daé,r moet zijn, waar haar oorlogstaak ligt, derhalve in Indië; het uit Nederland te betrekken beroeps- personeel moet op Indische voorwaarden in dienst komen (dus geen over en weer dienen) met detacheeringen naar Nederland voor zoo veel als voor de maritieme diensten hier te lande noodig is. De opleidingen moeten voor zooveel mogelijk in Indië plaats hebben. Het behoud van 5 onderzeebooten type O hier te lande is bij plan II niet noodig; de zeegaande vloot in Indië telt: 3 kruisers, 8 jagers en 12 o. z. booten type K. Beide plannen hebben voorts veel met elkan der gemeen. Zoo wordt de sterkte van het beroepsperso neel ongeveer gehalveerd (ruim 3200 tegen thans 6700 man). Opgeheven worden: het korps Mariniers, de muziek corpsen te Den Helder en te Soe- rabaja, de ondercommandanten der Marine te Amsterdam en te Vlis- singen, het Departement der Ma rine te Batavia; de Dienst van Scheepvaart gaat over naar een ander Departement; Soerabaja wordt de standplaats van den com mandant der Marine in Ned.-Indië; het landvliegtuigkamp ,,de Kooij" (in plan II ook „de Mok"). Concentratie van alle marine-be drijven, -opleidingen en -inrichtin gen hier te lande: in Den Helder. De maritieme verdediging van Nederland zal bestaan uit mijn- versperringen, beschermd door bat terijen aan den wal, zoomede een onderzoekings- en bewakingsdienst; afvoering van het oude materieel, zoowel hier te lande als in Indië. De conclusie der commissie ten aanzien van de plannen I en II is, dat, ofschoon met het oog op de voornaamste doelstelling der vloot een concentratie van het operatief orgaan in de Indische wateren (zoo als plan II aangeeft), veel aantrek kelijks heeft, de voorkeur wordt ge geven aan plan I, omdat de praktijk heeft uitgewezen, dat in een orga nisatie als in plan I, de materieel- en personeelvoorziening gewaarborgd Om nog 3 millioen te vinden, zou, bjj be houd van de samenstelling volgens plan I, de zeegaande vloot moeten worden verminderd met 1 kruiser en 1 jager, dus teruggebracht worden tot 2 kruisers, 7 jagers en 17 o. z. boo ten (12 K en 5 O). Voor plan II (nog 5 mil lioen) zou de samenstelling worden: 2 krui sers, 4 jagers en 12 o. z. booten. Bij aanvaarding van deze verminderingen zou de doelstelling met minder kracht kunnen wor den nagestreefd. Een andere wijze om de hiervorengenoemde bedragen uit te sparen zo u zijn: bij plan I: 8 flottieljeleiders en 17 a z. booten; bij plan II 6 flottieljeleiders en 12 o. z. booten. Bij zoodanige samenstelling geldt a fortiori hetgeen zooeven werd gezegd omtrent het met minder kracht kunnen nastreven van de doel stelling, omdat hierbij de artilleristische kracht der kruisers geheel ontbreekt. Indien de regeering de door de commissie bij de bezuiniging in rekening gebrachte verminde ring van den pensioenlast 4.7 millioen bij plan 1 en 3.4 mill, bij plan 2), om haarpers- pectievisch karakter, niet in het verband van de opdracht der commissie zou aanvaarden, zullen in den oorspronkelijken opzet van plan 1 (2) 3 kruisers en 8 jagers moeten worden ver vangen door 3(4) flottieltjeleiders. In dit geval zal met deze vlootsterkte niet aan de bestaande doelstelling kunnen worden voldaan. Een mogelijkheid om met de alsdan beschik baar blijvende fondsen een nuttiger rendement van de maritieme weermacht in Indië te ver krijgen, biedt wellicht de terugbrenging van de zeegaande vloot tot een duikbootvloot met gelijk tijdige versterking van de luchtmacht in Indië. De commissie heeft dit vraagstuk globaal door militaire luchtvaartdeskundigen doen onderzoe ken, uit wier rapport de conclusie valt te trek ken, dat voor 10 mill, meer dan thans aan de militaire luchtdiensten in Indië wordt besteed, 81 militaire oorlogsvliegtuigen in eerste lijn méér beschikbaar zouden komen. De commissie onthoudt zich ter zake van een uitspraak, maar beveelt de regeering aan, om z. n. dit vraagstuk door een speciaal daarvoor samengestelde commissie nader te doen onder zoeken. Ten aanzien van de secundaire taak van het leger, t.w. de neutraliteitshandhaving, acht de commissie den huidigen toestand onbe vredigend. Voor de primaire taak, t.w. handha ving van orde en rust, acht zij de huidige in- fanteriesterkte voldoende; vermindering daar van zou de vervulling van de primaire taak in gevaar brengen. Als bezuinigingsmogelijkheden worden genoemd: inVoering van een capitulantenstelsel; geleidelijke ver vanging van de veldpolitie op Java door infanterie-afdeelingen en in krimpingen van de legerorganisatie. De commissie wijst er op, dat door dit laatste aanzienlijke schade zal moeten worden toege bracht aan de kracht, waarmede het leger de doelstelling kan nastreven. Als mogelijkheden in dit verband somt zij op: een inkrimping van de formatie van het Departement van Oorlog, leidend tot een be sparing van 300.000; opheffing van de cavalerie en het remonte depot, met gelijktijdige oprichting van pant serauto-af deeling (18 pantserauto's) en ver dubbeling van de afdeeling wielrijders; bespa ring 700.000; uitgave voor eenmaal 550.000; opheffing van een der beide afdeelingen bergartillerie en motoriseering van de andere afdeeling; besparing 500.000; uitgave voor eenmaal 125.000; terugbrenging van de 2 bataljons genietroe pen tot 1 bataljon met opheffing van 1 com pagnie pioniers; voorts halveering van de auto mobielcompagnie; besparing 650.000; opheffing van den militair-diergeneeskundi- De Duitsche politie te Herzogenrath heeft een listig in elkaar gezetten oplichterstruc, waarbij personen uit Kerkrade en uit Aken zijn betrok ken, weten te verijdelen. Tot ontmaskering van het bedrog heeft voor al bijgedragen de echtgenoote van een expedi teur te Herzogenrath, door wier handig optre den de politie reeds kon overgaan tot de arres tatie van 3 personen. De feiten komen in het kort op het volgende neer. Personen uit Kerk rade bestelden onlangs bij een firma te Jena niet minder dan 100 hoogtezon-apparaten; elk toestel kost 170 mark. De order had dus een waarde van 17.000 mark, ruim 10.000 gulden. De bedoelde firma voerde deze order uit zonder eenige informatie in te winnen naar de sol vabiliteit van de opdrachtgevers. Ware zurks geschied, dan had de firma kunnen vernemen, dat de heeren zoo arm zijn als 'een kerkrat en Hr. Ms. ,.Heemskerck" (boven), de onderzeeërs O 13, O 14, O 15 (onder), alsmede het turbineschip „Banckert" (achtergrond) vormen een klein onderdeel van onze gevechtswaardige vloot gen dienst en de hoefsmidschool; besparing 100.000; vermindering van elk der 3 bataljons Barisan van Madoera, thans tellend een staf en 3 com pagnieën, met 1 compagnie; voorts terugbren ging van het 1% bataljon sterke Legioen van Mangkoe Negara tot 1 bataljon; besparing 300.000. De doorwerking van vorengenoemde maat regelen op andere begrootingsposten wordt geraamd 675.000 te zullen opleveren; de uit de vermindering van de legersterkte met on geveer 1300 man voortvloeiende vermindering van den pensioenlast wordt gesteld op 300.000. De 100.0000, die nog aan het te bezuinigen bedrag van 7.8 millioen ontbreekt kan wor den gevonden door den militairen gedurende de eerste 3 jaren van hun verbintenis niet de geldelijke voordeelen van gehuwden toe te kennen. De commissie wijst er nog op, dat andere wegen openstaan, om de vereischte bezuiniging te vinden; zij noemt daarvan enkele, als samen smelting van den Intendance en de Militaire Administratie, een meer economischen opzet van de grondorganisatie van de Luchtvaart- afdeeling in nauw verband met die van den Marineluchtvaartdienst te of nabij Soerabaja, reorganisatie van het korps militaire schrijvers, invoering van een centrale leiding bij de artil lerie-inrichtingen en rationalisatie van het be drijf, wijziging der officiersopleiding, afschaf fing van den rang van generaal-majoor voor Inspecteurs van Wapens en Diensten. Als uitvloeisel van het tweede deel van de opdracht der commissie is een nieuwe regeling ontworpen voor de administratieve verdeeling der kosten van de maritieme weermiddelen tus schen de begrootingen van Nederland en van Nederlandsch-Indië. De samenvatting van de resultaten in cijfers vergeleken bij de begrootingscijfers 1933 is: ad Rijksbegrooting. Bezuiniging Landmacht 6.5 mm. Bezuiniging Marine (bij plan I) 7.6 mm. Totaal rond 14.mm. op de rond 77 mm. (pensioenen inbegrepen) ad Indische begrooting. Bezuiniging Leger 6.5 mm. Bezuiniging Marine (bij plan I) 5.6 mm. Totaal rond ƒ12.mm. op de rond 106 mm. (pensioenen inbegrepen). De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat het verschil tusschen den prijs, waarvoor de Stichting Crisis Zuivel Centrale ingesmolten rundvet zal mogen koopen en ver- koopen, of, voor het geval zij dat vet in com missie neemt, het door haar te bedingen com missieloon zal bedragen 0.20 per k.g. netto. zelfs nog in een faillissement gewikkeld zijn. Een gedeelte der toestellen arriveerde reeds ein de der vorige week per trein te Herzogenrath, de rest kwam Woensdag dezer week. Door de bestellers en anderen, die blijkbaar meae in het complot betrokken waren, werden verschillende pogingen in het werk gestelo om in het bezit der apparaten te geraken. De firma had nog iemand naar Herzogenrath gestuurd, die moest zorgen voor een goede overgave. Maar de expediteur gevoelde als het ware bij intuïtie, dat het zaakje niet in orde was en hield de kostbare zending vast. Woensdag j.l. zou de groote slag geslageni worden. Toen reed de zoen van den Kerkraadschen cliënt der Jenasche firma naar Herzogenrath met zijn vrachtauto, om de toestellen op te laden. Toen een chèque van 7000 gulden, betaalbaar bij een bank te Kerkrade, werd getoond, benevens een Darlehensschein van 5000 mark, koesterden de expediteur en zijn vrouw nog meer achterdocht daar ze de wetenschap hadden, dat de bezitter der chèque zoo arm is als de mieren. De menschen werden stiekem aan den praat gehouden en middelerwijl reed de echtgenoote van J per auto naar de bank in Kerkrade, waar ze, overigens niet tot haar verbazing, ver nam, dat de 7000 gulden door geen cent waren gedekt. Toen ze in Herzogenrath was teruggekeerd, volgde spoedig de arrestatie van 3 personen, twee Duitschers in Aken woonachtig een hun ner had nota bene de chèque geteekend en de jonge man uit Kerkrade Op den vracht wagen is tevens beslag gelegd. Het drietal is Donderdag naar de gevangenis in Aken over gebracht. In tusschen wordt het onderzoek der politie voortgezet en de aanhouding van enkele personen uit Kerkrade. die zich blijkbaar schuil houden, wordt nog verwacht. De gemeente-veldwachter van Ilpendam was het reeds lang opgevallen, dat een groep com munisten een intense actie voerde in het Buurt schap Den lip, behoorende tot de gemeente Il pendam, dat echter ruim een uur van het eigen lijke dorp gelegen is. Er wonen in Den lip vrij veel communisten, terwijl er in het dorp Landsmeer, wat feitelijk aan Den lip grenst, ook een aantal gehuisvest is. Gedurende de laatste maanden verscheen iedere week een communistisch blaadje „Het Kompas" genaamd, dat dikwijls zeer opruiende artikelen bevatte tegen Overheid en Gezag, doch ook persoonlijke aanvallen bevatte op de auto riteiten en burgers uit de dorpen Landsmeer- Den lip en Ilpendam. Ook was het de politie opgevallen, dat de communisten, wonende in deze dorpen, bezoek kregen van partijgenooten uit de hoofdstad. Het communistisch blaadje van einde Januari bevatte weer een opruiend artikel ■«gen de wet op de teeltregeling en hierin vond de justitie aanleiding om in te grijpen. Er had een besprekng tusschen de justiti- oneele autoriteiten en de gemeente- en rijks politie plaats, met gevolg, dat men er Zaterdag middag toe is overgegaan om een einde te ma ken aan dit communistisch gewroet. In Purmerend kwamen Zaterdagmiddag bij een de rechter-commissaris mr. De Villebois, de subst.-officier van justitie mr. Reilingh. de burgemeesters van Ilpendam en Landsmeer, de gemeente-politie uit deze dorpen en twaalf Rijksveldwachters. Met een autobus en parti culiere wagens reed men naar Den lip. De toe gangen van het dorp werden dadelijk aan beide kanten afgezet, terwijl voor de woningen, waar een huiszoeking zou worden verricht, politie mannen geplaatst werden. Een en ander ging zoo vlug in zijn werk, dat men in de woningen en in het dorp volkomen verrast was. In zeven perceelen werd huiszoeking ge daan, en het gelukte de politie de geheele oplaag van een nieuw communistisch ge schriftje in beslag te nemen. De stencil machine kon men echter niet ontdekken. Wel konden er verschillende andere papie ren met gegevens en adressen in beslag worden genomen. De mogelijkheid bestaat, dat het blaadje sinds eenige weken met meer te Landsmeer, doch te Amsterdam ge drukt wordt. De justitie vond aanleiding een bekend communist K. de V. te arresteeren. Hij is per auto naar Amsterdam overgebracht en in het Huis van Bewaring ingesloten. De politie ondervond geen moeilijkheden bij het binnentreden der woningen. De huiszoekingen waren des avonds om zeven uur geëindigd. Het optreden van de Overheid werd in het dorp druk besproken. De politie te Ilpendam is met eenige rijksveldwachters versterkt. De politie te Kerkrade heeft op last van de justitie gearresteerd den communist Z. te En schede, die onlangs te Kerkrade onder een anderen naam opruiende woorden had gespro ken. Thans wilde hij te Kerkrade een nieuwe rede houden, maar het uitspreken daarvan is door zijn aanhouding voorkomen. De man wordt Maandag naar het Huis van Bewaring te Maastricht overgebracht. Zondagmiddag om kwart voor drie ont stond brand in de Hervormde Kerk te Mui derberg, welke dateert uit het jaar 1316. Ondanks krachtige pogingen van de brand weer van Muiderberg en Muiden, om dit historische gebouw te behouden, kon niet verhinderd worden, dat het vrijwel geheel uitbrandde. Zondagavond om zes uur ston den alleen de muren nog overeind. Zondagmorgen was er nog dienst geweest in de kerk. Hiervoor was de ruimte verwarmd door een kachel. Deze kachel is waarschijnlijk na den dienst blijven branden in verband met het feit, dat des avonds wederom een dienst zou plaats vinden. Vermoedelijk zijn er vonken uit de kachel gesprongen, in ieder geval is het houten schot bij de kachel in brand geraakt, met het gevolg, dat weldra het kerkje vol rook stond en de vlammen zich steeds meer ver spreidden. Toen men den brand ontdekte, werd onmiddellijk de brandweer van Muiderberg ge waarschuwd, die met 'n motorspuit zeer spoe dig op het terrein van den brand verscheen. De brandweer van Muiden werd eveneens ge waarschuwd, doch deze kon pas on> kwart over vier water geven. Met drie stralen werd 't vuur aangetast, doch men kon niet verninderen, dat het kerkje geheel verloren ging. Het dak stort te in en Zondagavond zes uur stonden alleen de muren nog overeind. Het orgel, dat betrek kelijk weinig waard was twee jaar geleden was het daarin geplaatst ging mede in de vlammen op. Aan de kerk zit de bekende steenen toren vast, doch de vlammen hadden op dezen steen klomp geen vat. Deze toren, die tevens als uitzicht-toren dienst deed, kon dus behouden blijven. In den toren bevinden zich eenige schilde rijen, voorstellende den moord op Floris V. Deze zijn geheel onbeschadigd. Trouwens, zoo als wij reeds mededeelden, is de toren nog ge heel intact. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben thans een voorstel tot herziening van de provinciale salarisregeling ingediend. Zij stellen voor, het maximum percentage van de onmiddellijk ingaande vermindering op 12% pet. te bepalen. Het wrak van de „Oakford" is gebroken en zinkt langzamerhand geheel in het zand weg. Alles wat slechts eenige waarde had, is er reeds uit gesloopt en afgehaald. Binnen eenigen tijd zal er niets meer van het schip over zijn dan 'n paar palen boven water. Minister Marchant heeft, zooals bekend, on langs voor de A.V.R.O. een rede gehouden over „onderwijs en politiek." Deze uitzending heeft het voor de A.V.R.O. onverwacht gevolg gehad, dat de A.V.R.O. van vele kanten klacn- ten in ontvangst had te nemen over deze „politieke" uitzending. De minister had n.r. een aanval gedaan op de nationaal-socialisten. In de Radiobode deelt de heer Vogt mede, tot dusver honderd brieven, houdende afkeu ring, te hebben ontvangen, terwijl een aantal van de schrijvers bij wijze van protest wenscb- te geschrapt te worden als luistervink. Reeds meermalen is geklaagd over pen meer malen vrij groot onderwicht van het z.g. vleesch in blik. De „Vee- en Vleeschhandel" deelt thans die zelfde klachten mede. doch voegt er een waar devolle aanwijzing bij, n.l. dat deze „tekorten" zijn ontdekt in blikken, gemerkt met de letter A, dus afkomstig van één bepaalde groote fir ma. Ook aan de justitie, die thans op zoo veler lei gebied rondom de uitvoering der Varkens- wet aan het speuren is, o.a. te Oss en te Rot terdam, zal het dus niet moeilijk vallen, deze «abriek te determineeren en ook hiernaar een minutieus onderzoek in te stellen. Z.H. Exc. de Bisschop wn Haarlem heeft benoemd tot Rector van het St. Franciscus- Gasthuis te Rotterdam den Weleerw. Heer A. Roozen; tot Rector van de St. Gerardus- Stichting te Voorhout: den Weleerw. neer L. van de Griendt; tot Rector van de St. Jacob- stichting te Dordrecht: den Weleerw. heer C. Hesp, thans Rector te Rotterdam (St. Fran- ciscus-Gasthuis) Alsmede tot kapelaan te Amsterdam (O. L. Vr. O. O.) oen Weleerw. Heer J. J. Kooy, thans kapelaan te Wormerveer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9