Koning Albert naar Brussel overgebracht Burgemeester Seitz rookte dure sigaretten Extra trein naar Brussel Een treinramp bij Livorno Het nieuws van heden HEEL BELGIE IN ROUW ENGELSCHE GEZANT BIJ DOLLFUSS DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 20 FEBRUARI 1934 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 De bewijzen van deelneming blij ven koningin Elisabeth uit het buitenland toestroomen Doumergue bij de baar DROEVE TOCHT DOOR DE HOOFDSTAD Buitehlandsche deelneming MEER ZONNESCHIJN Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuii|Ë HET NIEUWE VLOOTPROGRAM VAN AMERIKA In Whittier (Califomië) is een 40 Meter hooge toren gebouwd, waaruit een electrische stroom straalt, waardoor in de lucht zoodanige druk ontstaat, dat de nevel als regendruppels neervalt Railsomnibus geheel vernield door een extra-trein; de vermoede lijke oorzaak Zestien dooden en 15 zwaargewonden Wordt de Oostenrijksche kwestie voorgelegd aan den raad der vier groote mogend heden? Ender contra partijen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Toespraak van Kard. Faulhaber ,Geen kerkstaat, maar ook geen staatskerk" De Zuidpool-expeditie van Byrd Snelle afhandeling der Fransche begrooting NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18610 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van een byzonderen correspondent) (Per telefoon) Brussel, 19 Februari. Maandagmiddag hebben Kamer en Senaat vergaderd. De belangstel ling was enorm groot. Alle vertegen woordigers waren opgekomen, be halve de communisten, terwijl de Vlaamsch-Nationalisten niet voltallig aanwezig waren. De meeste Kamer leden droegen een zwart costuum. De eerste minister ae Brocqueville heeft zoo wel in de Kamer der volksvertegenwoordigers als ln den Senaat lezing gedaan van de officieele mededeeling betreffende het tragisch overlijden van den koning. Hij schetste den levensloop van den overleden vorst en gaf uiting aan den grooten eerbied, dien geheel de natie den wijzen man toedroeg. Hij huldigde hem als den koning-soldaat en als groot staatsman, die coor zijn voorbeeld aan de wereld de mogelijkheoen heeft aangetoond van de grondwettelijke monarchie. Spreker besloot met zijn rouwbeklag over te brengen aan de koninklijke familie. Na afloop van de zitting van de Kamer ver gaderde de Vlaamsche rechterzijde, om pro test aan te teekenen legen het feit, dat de eer ste minister de Brocqueville de Kamer van volks vertegenwoordigers alleen in het Fransch lezing had gegeven van het officieele bericht. Heel het openbare leven in Brussel, deze stad van drukte en beweging, draagt het stempel van groote ernst en verslagenheid. Langs den weg is men begonnen de lantaarns met rouw floers te omhangen. De openbare vermakelijk heden zijn alle afgelast, de bevolking wie men ook spreekt, onverschillig van wslke over tuiging voelt geweldig het verlies van den Vorst, die nog zoovele jaren roemrijk had kun nen regeeren. Maar de dood kwam onverwacht en even als Leopold II is ook deze regeerder eenzaam en alleen moeten sterven. Ik heb hem zien liggen op de doodsbaar, als ware deze oor logsheld in den strijd gebleven. Maar al sedert Jaren is de voor zijn land gunstige vrede, na een onder hem roemvol volbrachten strijd, ver worven. De Belgische regeering heeft een proclama tie tot het volk gericht, evenals de minister van Landsverdediging het deed tot het leger en kardinaal van Roey in een herderlijken brief zich tot de geloovigen wendde. Overal hoorden we woorden van lof over de hoedanigheden en deugden van den overleden vorst. Voor de vitri nes van de magazijnen is het borstbeeld van den Koning geplaatst, omgeven door palm- boomen en rouwfloers. Vanaf 3 uur begaven zich duizenden oud- «tryders met hun vaandels, waaronder zij ge streden hadden, naar Laeken. Ik volgde hen en kwam weldra in de nederige straten dezer wijk Op de drempels stonden de bewoners, op wier gezichten diepe verslagenheid lag. Wij gingen de groote kerk van Laeken voorbij, welke er als een mausoleum uitziet. Daar in den kleinen kelder rust het stoffelijk overschot van de eer ste Belgische koningen, waar vanaf a.s. Don derdag ook dat van koning Albert I zal worden bijgezet. Duizenden menschen gingen de parklaan op en af en blikten op naar de muren van het paleis, waarachter het stoffelijk overschot van den dierbaren vorst nog rustte. In dichte rijen gingen ze, zwijgend, weenend. Het was circa half 7 toen de stoet zich for meerde in de nabijheid van het koninklijk paleis. Een escadron cavalerie stond opgesteld en daar achter volgde een affuit, waarop even later, onder groote ontroering van de omstanders, het stoffelijk overschot geplaatst werd. Achter den doode volgden prins Leopold en prins Karei en voorts vele hofdignitarissen. Een escadron be reden marechaussee sloot den somberen stoet. Ruiters met brandende toortsen reden links en rechts van het lijk. Langs den geheelen weg, die de stoet volgde, was een eerehaag van oud-strijders opgesteld, die van verre en nabij met hun banieren hier- heen gekomen waren. Het was geen pompeuze, maar wel een zeer indrukwekkende stoet, die groote ontroering bracht, overal, waar hij langs trok. Tienduizenden waren rondom op de been. Aandoenlijke tafereelen deden zich voor. Op vele plaatsen werden bloemen gestrooid. De rouwstoet verliet in alle stilte Laeken. Zes flambouwen vlamden aan weerszijden van de affuit, waarop de kist was geplaatst. Geen trompetsignaal deed zich hooren, alleen de korte bevelen der officieren verbraken de stilte. In de verte klonk een dof gerommel als van kanonnen. Het was een tragisch scheiden van kasteel en park, waar de vorst zijn kinderen heeft zien groot worden en waar hij zoo heel eenvoudig wist te leven. Het was alsof een geheimzinnige hand alle monden snoerde en alle geluid dempte. Stapvoets, zonder muziek, alleen begeleid door het geklikklak der paardenhoeven, trok de stoet door Brussel in rouw. Achter de kist schreed de troonopvolger met bleek gelaat, doch kaarsrecht, de getrokken sabel in de hand, het gevest met rouw-crêpe omfloerst. Aller oogen richtten zich op hem, die weldra het bewind in handen zal nemen. In zijn onmiddellijke nabijheid ging de hertog van Vlaanderen, de tweede zoon des Konings. Onder de hoogwaardigheidsbekleeders, die voorts volgden, bemerkten we verschillende hof- dignitarissen, generaals, de hof-aalmoezenier, Mgr. du Frannoy. Zusterkens schreden in de onmiddellijke nabijheid van het lijk. De rouw- omfloerste vanen langs den weg groetten nog eenmaal den Vorst. Een stille hulde brachten de oud-strijders hun oud-legeraanvoerder. Ze waren van overal gekomen om deze oogenblik- ken niet te missen. Van een magische werking was de plechtig heid bij het graf van den Onbekenden Soldaat. Wonderbaarlijk viel het te noemen, hoe hier de orde en de stilte zoo plechtig werden be waard. Hoog in de lucht luidde de klokkel. van St. Guduul, terwijl gedurende een minuut een innig gebed opsteeg tot voor Gods troon Zes onder-officieren hebben tenslotte de kist bij de aankomst ten paleize, het gebouw bin nengedragen. De president van den Senaat, de president van de Kamer, Poncelet, de Minister-President de Brocqueville en anderen, namen het lijk in ontvangst, dat in de chapelle ardente door de onder-officieren werd neergezet, omringd door alle aanwezige hoogwaardigheidsbekleeders. Z. Em. Kardinaal van Roey, geassisteerd door den Deken van Brussel, verrichtte de absoute. Naar Reuter meldt, heerschte er Maandag, den tweeden dag van den nationalen rouw, een groote drukte bij het ministerie van Buiten- landsche Zaken, waar ,de minister de buiten- landsche diplomaten, die hun deelneming kwa men betuigen, ontving, by het koninkiyk paleis te Brussel, waar voortdurend een groote menigte wacht om haar handteekening te kunnen plaat sen in daarvoor neergelegde registers en ten slotte by het paleis te Laeken, waar de koning ligt opgebaard. Alle vlaggen wapperen half stok. De Fransche president Doumergue arriveerde in gezelschap van Herriot en Tardieu te Brussel, waar hij werd opgewacht door de vertegenwoor digers der ministers Dt Brocqueville en Hijmans. De ministers konden niet komen, omdat zij in het parlement aanwezig moesten zyn by de plechtige zitting, welke aan de nagedachtenis van koning Albert was gewyd. De Fransche staatslieden werden begroet met een ovatie van de tienduizenden, die voor het station stonden en zelfs de politie-afzetting verbraken. Nadat de auto's zich niet zonder moeite 'n weg hadden gebaand door de menigte, gingen Doumergue, Herriot en Tardieu oogenblikkelyk naar het kasteel van Laeken, waar zij een bezoek brach ten aan het stoffehjk overschot van den koning. Dinsdag en Woensdag zal het publiek mogen defileeren voorby het stoffeiyk overschot van koning Albert in het koninklijke paleis te Brus sel. Dinsdag van 8 um v.m. tot 7 uur n.m. en Woensdag, den dag voor de begrafenis van 8 uur v.m. tot het middaguur. Het N.R.I. heeft besloten alle muziekuitzen- dingen stop te zetten tot Vrydag a.s., dag der troonsbestyging van Koning Leopold III. Alleen nieuwsberichten zullen nog worden uitgezonden. Donderdag zal een ooggetuigenverslag worden gegeven van het verloop der begrafenis en Vry dag van de eedsaflegging van den nieuwen koning voor de Kamer. PARIJS, 19 Febr. iV.D.). Het eerste gedeelte van de Kamerzitting van heden was gewyd aan de herdenking van wijlen koning Albert van België. De Kamervoorzitter Buisson verklaarde in zyn rede, dat Frankryk nooit den eersten critieken dag zal vergeten toen het bevriende België zich ten volle achter zijn koning plaatste. Frankryk zal ook nooit vergeten wat het dezen grooten dienaar van een vrede sedert dien ver schuldigd is. De minister van Buitenlandsche Zaken Bar- thou verklaarde, dat elk Franschman den dood van koning Albert voelc als een nationale ramp. De onsterflyke herinnering aan Albert I zou den eeuwenouden band tusschen de beide volkeren nog vaster sluiten. Als teeken van rouw werd de zitting hierna eenigen tyd geschorst. ROME, 19 Febr. (V.D.). Kroonprins TJmberto van Italië, prinses Marie José en prinses Mal- falda zyn te Rome aangekomen. Op het station werden zy begroet coor de koninklyke familie. Koningin Helena omhelsde prinses Marie José, die reeds rouwkleeding droeg en haar gezicht bedekt hield met een lange voile. S Verwachting: Krachtige tot matigen, M later afnemende,. Noord-Westelijke tot Westelijken wind, meest licht tot half- bewolkt, weinig of geen neerslag, aanvan- kclijk iets kouder. Hoogste barometerstand 781.3 te Valen- tia. =j Laagste barometerstand 734.9 te Helsing- fors. Zon op 7.09 - onder 5.20 - Licht op 5.50 p 21 Febr. 6.25 v.m. E. K. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllUl AMSTERDAM, 19 Febr. In verband met de belangstelling voor de begrafenis van wijlen Z. M. de Koning van België, zal op Donderdag 22 Februari a.s. een extra trein loopen van Amsterdam C.S. naar Brussel. Amsterdam C.S. vertrek om 6.31 uur. De trein stopt ook te Haarlem, Leiden, Den Haag, Rotterdam, Dordrecht en Roosen daal voor het opnemen van reizigers. De prins van Piemont heeft gisterochtend om vier uur de tragisciie mededeeling ontvangen, doch hy wilde zyn gemalin niet direct van het gebeurae op de hoogte stellen, te meer aangezien de prinses lichtelyk ongesteld was. Om 10 uur kwam prins Mafalda op het koninkiyk paieis te Napels aan uit Rome en later deden de prins en zyn zuster prinses Marie José mededeeling van den ontzettenden slag, welke haar had ge troffen. Zij begaf zich naar haar kamer, waar zy den geheelen dag heeft doorgebracht. Ingaande vandaag zal het Italiaansche hof 21 dagen rouw aannemen. LONDEN, 19 Febr. (Reuter). In het Lagerhuis verklaarde MacDonald, dat het Engelsche volk met groote droefheid kennis heeft genomen van den dood van koning Albert. Hy was er zeker van, dat het parlement een blyk van sympathie wilde zenden aan de koninklyke familie en het volk van België. Hy beloofde morgen een des betreffende resolutie ir. te zullen dienen. Naar Reuter verneemt zal de prins van Wales per vliegtuig naar Brussel vertrekken, om den Engelschen koning oy de begrafenis van koning Albert te vertegenwoordigen. WARSCHAU, 19 Febr. (V.D.). Maarschalk Pilsoedski heeft de koningin van België telegra fisch zyn deelneming betuigd met het smarteiyk overlyden van koning Albert van België. Behalve Prins Hendrik, als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, zal ook de Italiaansche Kroonprins Umberto en de Engelsche Kroon prins, de prins van Wales by de begrafenis tegenwoordig zyn. Nog worden verwacht prins Nicolaas van Roemenië met minister Angelescoe en prins Gustaaf en prins Karei van Zweden. Nader wordt gemeld, dat ook Koning Boris van Bulgarije en prins Cyrill de teraardebe stelling van Koning Albert zullen bijwonen. De Koning van Denemarken zal eveneens Woens dag naar Brussel vertrekken. BRUSSEL, 19 Febr. (V.D.) De ministerraad heeft besloten Z. K. H. Prins Leopold van België, Hertog van Brabant, kolonel der in fanterie, te benoemen tot luitenant-generaal. MILAAN, 19 Febr. Op het tra ject Piombino-Campiglia, ten Zuiden van Livorno, heeft zich gisteravond een spoorwegramp afgespeeld, wel ke aan 16 menschen het leven kostte. Vijftien menschen werden zwaar gewond. Een z.g. Littorina, een rails-omnibus, zooals in den laatsten tyd door de Italiaansche Staats spoorwegen op vele trajecten gebruikt worden, kwam met een snelheid van 120 K.M. in bot sing met een in volle vaart uit Piombino ko menden extra-trein. De Littorina werd geheel vernield; zy ontspoorde en raakte in brand. Terstond gerequireerde hulpcolonnes bevrydden eerst de talrijke gewonden uit hun hachelyke positie en brachten hen naar de ziekenhuizen over. De conducteur van de Littorina overleed op weg naar het ziekenhuis. Pas later werden by het bergingswerk tusschen het puin van de door brand vernielde Littorina de deerlyk ver minkte lyken van 15 personen gevonden. Het ongeluk zou zich als volgt hebben af gespeeld. Op het station Populinia stond voor de Littorina, op hetzelfde spoor, een goederen trein, welke op tyd weg reed. By vergissing volgde de Littorna op korten afstand, ofschoon de omnibus een bizonder signaal had moeten afwachten, om den uit Campiglia komenden trein te laten passeeren. De stationschef zag de vergissing en gaf direct teekens en signalen, die evenwel niet werden opgemerkt. Volgens het nieuwe vlootprogram van President Roosevelt zal het aantal schepen der Amerikaansche Marine tot 240 worden verhoogd. Daaronder zal ook zijn een nieuw vliegtuig-moederschip van de afmetingen der „Saratoga" WEENEN. 19 Febr. T D.N.B.) In de fractie-Kamers der soc.-dem. in het Oostenrijksche parlement zijn gebroken en met bloed bespatte politiesabels aangetroffen. De auto riteiten zijn evenwel van meening, dat deze nog stammen uit den tyd der bloedige onlusten van Juli 1927. In de kleerenkast van den burge meester van Weenen, Seitz, werden acten van den Staatsraad ontdekt, waarnaar de Justitie reeds 14 jaren gezocht heeft. Verder bleek uit de boeken van het Raadhuis, dat bur gemeester Seitz maandelijks 1500 shilling voor sigaretten declareerde. Uit verdere in het Raadhuis aangetroffen documenten blykt, dat Sovjet-Rusland t.ydens den laatsten opstand Duitsche radioredevoe ringen uitzond, waarin de leden van den Schutz- bund werden aangespoord om vol te nouden tot hulp uit Rusland op kwam dagen. De sedert den Weenschen opstand geheel uit het Weensche straatbeeld verdwenen ontplof fingen van papieren bommen schynen thans weer te beginnen. In een café aan de Ste- phansplatz ontplofte in een toilet gisteravond een papierenbom, waardoor aanzienlyke ma- terieele schade werd aangericht. In paniek ver lieten de gasten het lokaal. De standenrechtbank heeft vandaag weer een doodvonnis uitgesproken. Het lid van den Schutzbund, Krpec, die heeft deelgenomen aan de gevechten om den Goethehof is veroordeeld tot den strop. Twee leden van den Schutzbund zyn ieder veroordeeld tot 12 en 15 jaren zware kerker straf. De regeering is heden begonnen met het in- vryheidstellen van de by de jongste gevechten gevangen leden van den Schutzbund. Van de door den Schutzbund gemobiliseerde 50.000 60.000 man waren ongeveer 2000, dus nauwehjks 5 pet. gevangen genomen. De vry lating op groote schaal geschiedt waar- schynlyk door toedoen van de groote mogend heden, die langs diplomatieken weg by de Oos tenryksche Regeering op de grootst mogelyke gematigdheid jegens de arbeiders hebben aan gedrongen. WEENEN, 19 Febr. (D. N. B.) Minister dr. Ender, Landeshauptmann van Vorarlberg, hield in Bludenz een rede waarin hy o,a. zei- de, dat de tyd der partyen voorby is. De par- tyen zyn niet langer de bodem, waarop met vrucht gewerkt kan worden. Daartoe kan al leen het Vaderlandsche Front dienen en bin nen afzienbaren tyd reeds zal de Vorarlberg- sche .landsregeering maatregelen treffen, om den overgang in te leiden. Minister Ender besloot met de vaste verwach ting uit te spreken, dat in heel Oostenryk en in alle bondsianden de eischen van dezen tyd ver staan zullen worden en dat men de partyen voorgoed van het politieke tooneel zal ver drijven. Naar D. N. B. verder verneemt, beschouwt men in Weensche kringen de ontwikkeling van den binnenlandschen toestand in Oostenrijk als zeer ernstig. Men wyst er op, dat de inter nationale positie der regeering tengevolge van de laatste gebeurtenissen veel moeilyker ge worden is en dat op den duur de huidige toe stand van een oorlog der regeering op twee fronten tot verdere ernstige verwikkelingen leiden moet. Men verklaart dat, ondanks de onderdrukking van den opstand, rekening dient gehouden te worden met een voortzetting van den strijd der Marxisten, zy het ook dat die thans andere methoden zullen volgen. Voorts is de regeering er nog lang niet in geslaagd, een duurzame zege op het Marxisme te behalen, ter- wyl het in de lyn der verwachting ligt, dat de nat-soc. beweging in Oostenryk aanzienlyk in sterkte toegenomen is. Men gelooft dan ook, dat de verdere ont wikkeling met bezorgdheid moet worden gade geslagen. De opvatting wint veld, dat een regeling van het Oostenrijksche vraagstuk door de vier Europeesche groote mogendheden noodzakelyk is geworden. De gedachte, het Oostenryksche vraagstuk in het kader van het viermogendhedenpact en dus met deel neming van Duitschland te behandelen, vindt steeds meer aanhang. Meer en meer begint men in te zien, dat voor een uitein- delyke opheldering van den zeer verwar den en gevaarlyken toestand in Oosten ryk een spoedige overeenstemming met Duitschland een dringende eisch is. Verwacht mag worden, dat tengevolge van den veranderden internationalen toestand de indiening van Oostenrijks aanklacht tegen Duitschland by den Volkenbond uitgesteld zal worden en dat de Oostenryksche regeering in deze kwestie een meer tegemoetkomende hou ding zal aantoonen dan tot nu toe. D. N. B. bericht, dat de Engelsi^fe gezant te Weenen, Selby, in opdracht zyner regeering Dollfuss ervan op de hoogte heeft gesteld, dat de Engelsche openbare meening afkeerig staat tegenover de laatste gebeurtenissen in Oos tenryk. De gezant schynt er den nadruk op te heb ben gelegd, dat men in Engeland niet begrypt hoe de Oostenryksche regeering, die reeds lang wist dat de Schutzbund over wapenen beschik te, niet eerder krachtig ingegrepen heett, om zoo den opstand en het bloedvergieten van de vorige week te voorkomen. Van Engelsche zyde is, evenals van den kant van andere mogendheden, by de Oostenryksche regeering aangedrongen op een clemente be-, handeling der gearresteerde leden van den Schutzbund. Bondskanselier Dollfuss heeft den Engelschen gezant geantwoord met een uit eenzetting van het reeds bekende standpunt aer Oostenryksche regeering inzake de Marxistische onlusten. Het stoffelijk overschot van Koning Albert is Maandag van Laeken naar Brussel overgebracht. President Doumergue is met Herriot en Tardieu te Brussel aangekomen. De stroom van bewijzen van deelneming aan de Belgische Koninklijke Familie houdt aan. Oostenryk gaat voort met de liquidatie van den opstand. Weer enkele strenge vonnissen. Inte ressante ontdekkingen der politie. Engelsche stap bij Dollfuss. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begrooting van Economische Zaken. Verbetering in het luchtverkeer met Zeeland. Het handelsaccoord met België. Kwitantielooper te Hillegom overvallen. Fraude te Ammerzoden. Landdag der Federatie van R. K. Vrouwen bonden. Beroep van den oud-rijksaccountant, die minis ter Donner beleedigd heeft, verworpen. Daders van diefstal van f 36.000 te Rotterdam in hooger beroep, tot zwaardere straffen ver oordeeld. 21 slachtoffers bij storm en overstrooming in Indië. Crisis-arbitrage-commissie thans ingesteld. Minister van Schaik over de uitlatingen van de N.S.B. inzake den telefoonbrand te Amsterdam. Opgericht is een N.V. Algemeene Telefonische en Medische Hulpdienst in Nederland. Adres van Mussert aan de Prov. Staten van Utrecht. MUNCHEN, 19 Febr. (D.N.B.) Zooals reeao kort gemeld, heeft Z. Em. Kard. Faulhaber gisteren in de St. Michaéiskerk by gelegenheid van de nerdenking der Pauskroning een toe spraak gehouden, waarin hii het tusschen de Rijksregeering en den H. Stoel gesloten con cordaat als een hoogstbelangryke gebeurtenis in de wereldgeschiedenis kenschetste. Geen vei kerkelyking van den staat, maar ook geen door oen staat overgenomen kerk, geen kerkstaat, maar ook geen staatskerk. Vo.- ledige zelfstandigheid van den staat n alle staatspolitieke kwesties, maar ook vol ledige zelfstandigheid van de Kerk in alle godsdienstige kwesties, dat is de beteeke- nis van net concordaat. Terwyl rondom in de wereld nog wantrouwen bestond, heeft de Paus in den Führer van het Duitsche volk Zyn ver trouwen gesteld. De Kardinaal keerde zich ver volgens tegen de bestrijding, die de Paus nog dikwyls onciervindt en sprak de hoop uit. dat de vooroordeelen zullen verdwijnen. Tenslotte gaf de Pauselyke Nuntius zyn ze gen aan de geloovigen. By de plechtigheid wa ren ook vele wereldlyke autoriteiten aanwezig. NEW-YORK, 19 Febr. (V.D.) Gisteren is van vice-admiraal Byrd draadloos bericht ontvan gen, dat zijn kamp te Little America drijvende was op het ys, dat in de Rosszee had losge laten. De situatie was zeer verontrustend. By zyn terugkeer van een verkenningstocht had hy waargenomen, dat de ysbarrière ten Zuiden van Little America begon los te laten. Zyn mannen bouwden een noodkamp van sneeuwhutten ten Zuid-Oosten van het hoofd kamp op een hooger en steviger gedeelte van de barrière. Byrd verklaarde, dat zyn verkenningstocht hem overtuigd had, dat er geen land was in het Pacificgedeelte van de Zuidpoolzee. De eenigste gegarandeerd, blijvend waterdichte en toch poreuse Regenkleeding heet j- y TVT T XT 17 Malinine Jassen en Mantels MAL 1JN IJN Ei verkrijgbaar bij: de betere Kleermakerij en Modemagazijnea PARIJS, 19 Febr. De Kamer heeft heden met 444 tegen 140 stemmen van socialisten en com munisten het volgende door de regeering voor gestelde wetsontwerp goedgekeurd: Bij uitzondering worden de credieten van de begrooting van uitgaven voor het jaar 1934 afgehandeld by enkele stemming, welke be trekking heeft op alle posten, zooals deze in de toelichting op de begrooting van inkomsten voorgesteld worden voor de verschillende mi nisteries en hoofdstukken. De socialistische sprekers verzetten zich tegen dit regeeringsvoorstel, dat een beperking was van het parlementaire contrölerecht. De minis ter van financiën, Germain Martin, voerde daartegen aan, dat het hier om een uitzonde ring ging, dat de parlementaire controle door de behandeling van de begrooting van uitgaven in de financieele commissie gewaarborgd was en dat de aanvaarding van het wetsonrwerp de goedkeuring der begroeting in 12 gedeelten onnoodig zou maken. Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 764 Vorige stand 766

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1