I IN EN OM HAARLEM DINSDAG 20 FEBRUARI 1934 Productief werk HAARL. SCHIETBOND CHINEEZEN BIJ SCHERTS EN SPEL Nationale competitie KUNSTKRING HEEMSTEDE Liederenavond Annie' Woud Felix de Nobel begeleidt EEN LUNAPARK TE ZANDVOORT? Weer een verzoek aan den Raad R. K. Kiesvereeniging Het telefoontarief voor Beverwijk, IJmuiden en Wijk aan Zee TOONEEL DE SALARISHERZIENING IN ZUID-HOLLAND Aanpasing aan de Rijksregeling =^1 BESTRIJDING VAN DEN MIST De Haarlemsche proef St. Vincentiusvereeniging Gevonden dieren en voorwerpen DE STRANDPACHTERS EN 'T ZUIDERBAD TE ZANDVOORT Het oordeel van de commissie HET HAARLEMMERMEER- TREINTJE Geen plan tot opheffing Dr. Mr. Willem van den Bergh- stichting DAMMEN Massakamp Haarl. Damclub Damclub „IJmuiden" District Noord-Holland nMiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiniiiiiitiiiiiiiiiiijimjiniiiiiiiiuiiiiiiiiiiuiiinjiiiiiiiiiii,,,,!,„muil,in,,. Het vraagstuk der productieve werkverschaf fing heeft vele kanten en is moeilik op te lossen. Eén ding is echter zeker: de over de geheele wereld uitgestrekte huidige werkloosheid is niet landsgewijs en dus ook niet gemeentegewijs op te heffen; zij is een wereldgebeuren, dat door internationale oorzaken beïnvloed en ook door geneesmiddelen, die internationaal werken, ge saneerd moet worden. Al valt intusschen de wereldcrisis niet plaat selijk te bezweren, in elke gemeente kan wel een en ander worden gedaan om de gevolgen der crisis zoo zacht mogelijk te maken. Dat ge beurt dan ook, al is de voortvarendheid en het doorzettingsvermogen, waarmede dat gebeurt in de eene gemeente heel wat grooter en voor beeldiger dan in de andere. Zoo zijn er ge meentebesturen, die er aardig in geslaagd zijn om de werkloosheid in hun gemeenten zoo goed als geheel weg te werken. Er zijn er, die eiken dag uitkijken of het niet mogelijk is binnen de grenzen van hun gemeente een nieuw bedrijf te vestigen, industrieën naar zich toe te halen door faciliteiten te verleenen en, zooals een goed za kenman doet, die zijn afzetgebied wil vergroo- ten, overal neuzen of er een nieuwe bron van inkomsten voor de gemeentenaren valt aan te boren. Niet zelden met succes. Andere gemeen tebesturen gelooven het wel; zij laten de werk loosheid als een noodlot over zich en hun ge meenten komen en berusten er in, dat de werkloosheid in de gemeente steeds grooter wordt of groot blijft. Zij aanvaarden het blijk baar als een onafwendbaar noodlot, dat elke week tienduizenden guldens aan werkloozen worden uitbetaald, waarvan de gemeenschap in het geheel niet profiteert in den vorm van pro ductief werk. In Haarlem is het met de productieve werk verschaffing, naar schier algemeen gevoelen, ook zeer slecht gesteld! Men zou voor een gemeente, waarvan de se cretaris der „landelijke commissie van advies voor de werkverruiming", de heer mr. J. Ger- ritsz, wethouder is, eigenlijk anders mogen ver wachten. Nieuwe werkverschaffingsobjecten worden schaars door den wethouder voorgesteld; fris- sche denkbeelden inzake de voorziening in de werkloosheid niet veelvuldiger; nieuwe plannen moeten het gemeentebestuur als het ware in de hand worden gestopt alvorens er aandacht aan wordt geschonken. Erger is het, dat er, voor zoover bekend, zoo goed als geen werk van wordt gemaakt om in Haarlem nieuwe industrieën te vestigen, waardoor tientallen, misschien hon derden werkloozen aan werk, brood en levens vreugde zouden worden geholpen. Daar dient van ons gemeentegestuur meer kracht, meer sti mulans, meer spirit uit te gaan. Er is in dezen tijd wel geen dankbaarder en noodzakelijker werk voor een wethouder dan zich met verschaffen van arbeid aan werkloozen bezig te houden. Velen een doorn in het oog is ook het feit, dat duizenden, millioenen guldens door Haarlem worden uitgegeven zonder dat daarvan iets blij vends aan de gemeente ten goede kom£, En toch zouden de werkloozen, daar mag men zeker van wezen, dankbaar zijn als zij voor den genoten steun iets konden teruggevep, dat voor de gemeente waarde heeft. Maar het ge meentebestuur geeft hun die gelegenheid niet. Waarom, zoo wordt ons gevraagd, kan er b.v. op het terrein aan den Kinderhuissingel geen nieuwe concertzaal met een complex an dere zalen worden gebouwd door werkloozen? Haarlem heeft daar behoefte aan, maar er is geen sprake van, dat er in de eerstvolgende tientallen jaren geld voor disponibel zal wor den gesteld. Het uitvoeren van dit werk zou dus geen werk aan de gewone arbeidsmarkt ontne men. Waarom zouden de werkloozen niet met genoegen aan de uitvoering van een dergelijk gemeenschapswerk meedoen? Zij zouden elk week zóóveel uren arbeid aan de voltooiiing er van kunnen geven als hun steun groot is. Een metselaar dus, die per week een steun krijgt uitgekeerd, gelijkstaande aan twintig maal zijn standaard-uurloon, zou daarvoor twintig uur aan het gebouw moeten werken. Er zou werk voor velen kunnen wezen. Aan de gemeente zou het werk niet veel behoeven te kosten. Alleen het maken der plannen. Het materiaal zou in Haarlem kunnen worden geleverd. Op die manier zou de gemeente op goedkoope wijze in het bezit komen van een nuttig gebouw, dat er anders niet komen zou, van een gebouw ook, dat tot in lengte van jaren rente aan de ge meentekas zou opleveren, waardoor het nu uit gegeven steungeld niet onproductief zou blijven. Het zal den werkloozen de ontspanning van den geest brengen, waar zij zoo naar snakken. Op deze zelfde manier zou de verbouwing van het Raadhuis, die ook ad calendas Graeces ver schoven is, volbracht kunnen worden en de aanleg van plantsoenen en instellingen van openbaar nut, waaraan behoefte bestaat, doch waarvan de bouw vele tientallen jaren moet wachten. heid die uit deze antieke verzen spreekt, Annie Woud wist ze aangrijpend reëel voor ons uit te beelden en haar machtig geluid leent zich er ook bij uitstek voor. Daarom ook was, zonder uitzondering, ook de keuze van de liederen uit Schubert's Winter- reise zoo volkomen juist aangepast aan haar dramatisch temperament. Haar beeldend ver mogen is hierin zeer zeker uitgegroeid tot een indrukwekkende hoogte en nademaal ook de omvang harer stem is grooter geworden, is haar keuze ook minder beperkt. Het was een intens genot te luisteren naar haar intens muzikale interpretatie, naar haar diepbezonnen tekst uitbeelding, naar haar weelderig en schoon ge luid. Het deed ons den minder gelukkigen greep van den aanvang vergeten en vergeven. Haar begeleider Felix de Nobel is een stad genoot waarop we trotsch mogen zijn. Zijn be geleiding past zich op ideale wijze aan en is een genot op zichzelf. Met zulk een accompag- nateur aan den vleugel wordt een homogeniteit van klank en kleur verkregen die van een sterk suggestieve werking zijn. We behoeven verder wel niet in détails te treden. De aanwezigen waren enthousiast en beide optredenden mochten langdurig en her haald applaus in ontvangst nemen. De zangeres kreeg bloemen en dankte met „Frühlingstraum" van Schubert als toegift. J. S. De deelname is dit jaar, door het late begin xer competitie, veel minder dan 't vong jaar. Het seizoen 1932-1933 werd door ruim zestig korpsen aan de competitie deelgenomen, dit jaar slechts .door 37 korpsen. Voor de le klasse knielend heeft Willem Tell I uit Harderwijk, de competitie goed ingezet, 492 punten was het resultaat (max. 500) 'n pracht prestatie. Piet Cronjé, Ermelo, is 2e met 489 pun ten. No. 3 Prins Hendrik, Maassluis, met 488 ptn. er zit dus wel spanning in. Voor de 2e klasse is Majoor Bowier I, Hilver sum, no. 1. Hier werden maar liefst 3 maximums geschoten, resultaat totaal 489 p.; no. 2 Immer Vaardig, Hoek van Holland, 482 punten. Voor de 3e klasse knielend zijn Piet Cronjé HI en IV resp. no. 1 en 2 ieder met 480 punten. Voor de le klasse staat.'Je heeft geen vereeni- ging ingeschreven. 2e klasse is no. 1 Bloemendaal I met 472 ptn. 3e klasse no. 1 Bloemendaal Commando II met 427 punten. De stand is als volgt: le Klasse knielend: I. Willem Tell I, Harderwijk, 492 ptn., gem. 98.4; 2. Piet Cronjé I, Ermelo, 489 p.; gem. 97.8; 3. Prins Hendrik, Maassluis, 488 ptn., gem. 97.6; 4 Willem Tell I, Bodegraven, 488 ptn., gem. 97.6; 5. Immer Vaardig, Hoek van Holland, 486 ptn., gem. 97.2. Hoogste korpsschutter Th. Riltkers en N. Vis ser, Piet Cronjé. 2e Klasse knielend: 1. Majoor Bowier I, Hilversum, 489 ptn., gem, 97.8; 2. Immer Vaardig II, Hoek van Holland, 482 ptn., gem. 96.4; 3. Piet Cronjé II, Ermelo, 482 ptn., gem. 96.4; 4. W.P.S.V., Wassenaar, 476 ptn., gem. 95.2; 5. Willem Tell II, Bodegraven, 476 ptn., gem. 95.2. Hoogste korpsschutter H. Stol, Th. Huizinga en F. Huizinga, Majoor Bowier. 3e Klasse knielend: 1. Piet Cronjé III, Ermelo, 480 ptn., gem. 96.-; 2. Piet Cronjé, Ermelo, 480 ptn., gem. 96.—; 3. Willem Tell III, Bodegraven, 479 ptn., gem. 95.8; 4 Immer Vaardig III, Hoek van Holland, 474 ptn., gem. 94.8; 5. Prins Hendrik III, Maassluis, 469 ptn., gem. 93.8. Hoogste korpsschutter J. v. d. Bunten, N. V. B. W. 2e Klasse staand: 1. Bloemendaal Commando I, Bloemendaal, 472 ptn., gem. 94.4; 2. Gen. Cronjé I, Haarlem, 448 ptn., gem. 89.6. Hoogste korpsschutter Joh. Rompen, Gen. Cronjé, 98 punten. 3e Klasse staand: 1. Bloemendaal Commando II, Bloemendaal, 427 ptn., gem.85.4; 2. Gen. Cronjé II, Haarlem, 395 ptn., gem. 79.3. V.S.V. I, Voorschoten, 392 ptn., gem. 78.4 Hoogste korpsschutter J v. d. Putten, Gen. Cronjé, 93 ptn. Het programma voor den door Annie Woud gegeven liederenavond vermeldde in eerste in stantie een viertal composities van J. A. Sixt. Nooit van gehoord, waarschijnlijk? Ook wij kenden den naam van den goeden man tot op heden niet. Een lacune in onze muzikale eruditie? En toen zijn we aan 't zoe ken gegaan en aan 't gissen. De muziekhand- boeken waar men bij zulk 'n précair geval z'n toevlucht zoekt, vermeldden hem niet. In geen enkele Duitsche Encyclopaedic was de naam ook maar bij benadering te vinden. Is 't een naam uit het Rococo-tijdperk? Uit de Barok? Uit de Fransche school de vroege romantici bijvoorbeeld? Maar 't was de tek sten duidden er op klaarblijkelijk 'n Duitscher. Een componist uit onzen tijd dan, die er de speciale liefhebberij op na houdt om critici om den tuin te leiden door het fabriceeren van liederen, geschreven in den trant van anno dazumal? Een componist onder pseudoniem? We hebben gegist we zijn blijven gissen. Mijnheer Sixt is en blijft ons onbekend. En onbekend maakt onbemind is een spreekwoord dat hier niet geheel te onpas gebruikt zou kun nen worden. Want de muziek van mijnheer Sixt, hoeveel moeite onze stadgenoote ook deed om ze het juiste relief te geven, in deze eerste uitvoering nog wel, ze heeft ons niets, maar dan ook niets gedaan, met uitzondering mis schien van het laatste der vier „Madchen- laune" dat even uit den drogen, gelijkvormigen componeertrant sprong met een ander tempo en een poging tot text-interpretatie. Vier van deze werkjes te zingen was dan ook beslist te veel eer aan dezen componist bewijzen. Even goed als vier composities van Bizet te veel van het „betere" was. W%t hadden we allen niet graag in de plaats daarvan 'n paar liederen van Duparc gehoord, van Joaquin Nin, van Gretchaninoff, van Debussy, van Delibes, om maar enkele namen te noemen, die den com ponist van Carmen met groot voordeel hadden kunnen vervangen. Danmet de liederen van Pizzetti begon de victorie. Zijn beide Canti populari Greci, naar de zeer bijzondere teksten der Grieksche dichteres Sapplio (600 v. Chr.) deden de balans met één slag omslaan en ons het voorafgegane vergeten, hoe fraai verzorgd de interpretatie daarvan overigens ook was. De sterke dramatiek, de noodlottige somber- De heer Hommersen te Breda heeft wederom aan den gemeenteraad van Zandvoort het ver zoek gericht, hem toestemming te verleenen in Plan-Noord aldaar een Luna-park in te rich ten, gedurende den tijd van 14 Juli tot 19 Aug. Hij wil garandeeren een minimum bedrag var, 5000.aan vermakelijkheidsbelasting. Dat verleden jaar het plan niet is uitgevoerd kun nen worden, hoewel de Raad zijn toestemming daartoe had verleend, kwam door weigering van de vergunning voor den verkoop van bier. Thans meent de exploitant, dat ook zonder bier-vearkoop een groede explitatie mogelijk is, als gezorgd wordt voor een goede reclame en attractie-avonden. De aanvrage gaat vergezeld van een reeds vermakelijkheden, waaronder een Wembley-attractie ter lengte van 80 M. welke eigen orkesten heeft en plaats biedt aan een paar duizend bezoekers. Bovendien zijn er nog allerlei andere vermakelijkheden, waar onder de allernieuwste uit het buitenland. Alleen voor verlichting zullen op het terrein 5000 lampen gemonteerd worden. In het geheel kan gerekend worden, dat in het bedrijf 1500 man werkzaam is. Voor het zakenleven van Zandvoort wordt dit ook een groot voordeel ge acht, daar die personen gedurende dien tijd toch hier gevestigd zullen moeten zijn. Vrijdag 23 Februari a.s. des avonds om kwart over 8 zal de R.K. Kiesvereeniging een groote propagandavergadering houden in gebouw St. Bavo, Smedestraat alhier. Mr. C. Goseling, voorzitter R.K. Staatspartij, zal spreken over „Gezag en Vrijheid", terwijl prof. dr. A. Steger, lid der Eerste Kamer zal spreken over „Staatsleer en Gezond Verstand" Voor R.K. kiezers is de toegang vrij. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem is ontvangen een mededeeling voor het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie goedgekeurd door den Minister van Econo mische Zaken, waarin wordt medegedeeld, dat er alle reden is om de voorgenomen splitsing van het streeknet IJmuiden, die verband houdt met de bereids in uitvoering zijnde algeheele reorganisatie van den telefoondienst tot stand te brengen. Tot leedwezen van den directeur- generaal kan derhalve niet worden voldaan aan het verzoek der K. v. K. en F. om het thans geldende tarief voor gesprekken tusschen de toekomstige netten IJmuiden, Beverwijk en Wijk aan Zee ongewijzigd te laten. Het tarief voor de kleinste gesprekken in de interlocale zóne van 10 K.M. wordt gewijzigd en gebracht van 10 cent op 7 y2 cent, voor zoover dit ver keer automatisch wordt afgewikkeld. Zoodra dit ook voor het verkeer tusschen IJmuiden Beverwijk en Wijk aan Zee het geval is, zal ook daar het verhoogde tarief toepassing vin den. In het te Berlijn geopende museum voor Volleerenkunde, geven deze dwaze dier- voorstellingen een beeld van het Chineesche theater „De drie appelboomen" een haven stuk in 3 bedrijven door Jens C. Nielsen. Amsterdamsche Tooneel- vereeniging Stadsschouwburg. Drie appelboomen en een haven dat is wel een tegenstelling. Maar men kan zich voor stellen, dat een meisje als Sonni Mondschein, die haar jonge leven in de havenkroeg van haar vader slijt, terwijl ze wacht op een huwelijk met den matroos Jon, in haar toekomstdroom de landelijke idylle van drie appelboomen be trekt: haar droom wijkt immers zoover mogelijk van het tegenwoordige leven af. Maar veel kans op vervulling blijkt er niet te zijn. Jon is van het soort zeelui, dat zichzelf niet meester blijft, als te midden van de misère van het vak de verleiding wenkt, en telkens komt hij weer zonder een spaarduitje bij zijn meisje aan. Hij meent het niet kwaad, die ruwe borst, en we begrijpen dat volkomen als het drama na een tamelijk slap eerste bedrijf met de tweede acte ons met forsche rukken in de sfeer van het zeemansleven plaatst. Jon komt nog weer eens terug van de reis en dan is het lot wel sterk tegen hem gekeerd: in een twist, waarbij hij alleen zijn hart en zijn drift laat spreken, slaat hij zijn tegenstander neer; uit noodweer wel, maar de man staat niet meer op en nu is de matroos een voort vluchtige, die door de politie gezocht wordt en op wiens aanhouding duizend mark belooning wordt gesteld. Duizend mark als hij die som eens bespaard hadSonni had haar huisje en haar drie appelboomen gehad. Zij kan haar ver loofde nog redden: er is een plaats op een vrachtschip, maar dit vaart met ballast, wat zeggen wil, dat het in den Oceaan naar de diepte zal worden gestuurd, terwijl de beman ning zich dan maar in volle zee in de boot moet wagenHet is al te waarschennlijk: Sonni zal den jongeman niet terugzien. En dan doet zij het merkwaardige, dat op verraad lijkt, maar in het sterke derde en laat ste bedrijf ons zoo begrijpelijk wordt: zelf brengt ze den geliefde aan. Van te voren heeft ze zich ervan verzekerd: met hoogstens twee jaren zal Jon weer vrij zijn.... 't Is een greep in wanhoop naar een moeilijk te vangen beetje geluken Jon, na al wat hij doorgemaakt heeft, begrijpt die daad en zegt: ,,'t is goed zoo." Dit is rauw leven, maar het bestaan van deze menschen is met anders en de auteur van het stuk weet ons daarvan diep te overtuigen, zoo dat de tragedie in haar onafwendbaarheid ons volkomen duidelijk wordt. En dit te meer, omdat de Amsterdamsche Tooneelvereeniging, onder regie van A. Defresne, ons een spel ver toont, dat trilt van leven. Wat was die Jules Verstraete een echte havenkastelein en wat zagen we in Albert van Dalsum het type van den ruwen, hartstochtelijken zeeman! Iedere trek in dien naar het leven gehouwen kop, ieder gebaar van de op de schuit gewassen figuur teekende het eigen bestaan van den man die om zijn brood vaart. Cruys Voorbergh stond daarnaast als de verknochte vriend met zijn harmonika tusschen de knuisten evenzeer een ronde borst. Dit waren met de bekende tooneelmatige zeelui, hier leerde men werke lijk de zwoegers van de groote vaart kennen. Charlotte Kohier had de tragische ral van Sonni en zij speelde zich uit met beklemmende kracht. Dan waren er nog vele anderen, die meewerkten om het donkere spel tot een boeiend geheel te maken: voor Ph. le Chapelle als den verloopen dokter, Do van Hoogland als Zotte Trude, Louis van Gasteren als reeder Wilkens. De groepeering van het volle kroegtooneel in het eerste bedrijf, knap geregisseerd, redde daar de makke handeling verderop was alles ge baseerd op de krachtige uitbeelding van het innerlijke leven der hoofdfiguren, die elkander stonden in prachtig samenspel. Zoo moest het stuk wel inslaan. Het tooneel bleef den geheelen avond gelijk: een havenkroeg. Maar het decor van Charley Toorop beperkte zich met tot die enge ruimte: het uitzicht bleef, door het weglaten van de zolderbedekking, vrij op de kade, die met haar silhouet van zware zeestoomers het verschiet van het havenleven, de zee in haar donkerte, uitstekend suggereerde. Door zijn aard, door de sfeer en door enkele situaties is dit spel uitsluitend bestemd voor volwassenen zij alleen kunnen er ook de beteekenis van beseffen. H. B. v. d. S. In hun voorstel tot herziening der salariee- ring van het provinciaal personeel in Zuid- Holland zeggen Ged. Staten van Zuid-Holland o.a. het volgende: Zooals reeds in de memorie van antwoord betreffende de provinciale begrooting voor 1934 werd medegedeeld, heeft dit voorstel een twee ledige strekking, in de eerste plaats beoogt het een aanpassing te verkrijgen aan de gewijzig de economische omstandigheden. In het licht van de veranderingen is een handhaving van de provinciale salarissen op het peil van 1922 niet langer gerechtvaardigd, vooral niet nu sindsdien een aanzienlijke daling van de kos ten van levensonderhoud is ingetreden. De winkelier had een loopjon gen, die uitstekend werkte, doch den geheelen dag schlagers floot. Toen hij het niet langer kon uithouden, liet hij den jongen bij zich komen en zeis „Als je met alle geweld moet fluiten, fluit dan in 's hemels naam iets fatsoen lijks!" „Kijk eens, mijnheer", antwoord de de jongen, „u kunt nou een maal niet de negende van Beet hoven verwachten voor een rijks daalder in de week". Daarnaast maken ook de geleidelijk in be teekenis toegenomen verschillen met de be zoldiging der Rijksambtenaren een herziening onvermijdelijk. Bij de voorbereiding der salarisherziening is de provinciale bezoldigingsregeling van 1919 als uitgangspunt gekozen. De verschillen, welke de regeling van 1919 in vergelijking met het Rijksbezoldigingsbe sluit te zien geeft, zijn in het algemeen niet van dien aard, dat zij als excessen kunnen wor den beschouwd. De inhoud van deze regeling kan dan ook, aldus Ged. Staten, in het bij zonder wat de maxima betreft, voor de meeste rangen de basis voor de nieuwe regeling vor men. Ten aanzien van enkele functies is deze mogelijkheid echter niet aanwezig. In de eer ste plaats moet een uitzondering worden ge maakt voor de administratieve betrekkingen m de middelbare rangen. Bij een overneming van de maxima, neergelegd in de regeling van 1919, zou de afwijking van het Rijksbezoldigings besluit voor de rangen van commies en hoofd commies te groot worden. Ged. Staten meenen voor deze rangen niet verder te mogen gaan dan respectievelijk 360.en 480.boven de maxima der Rijksregeling. Ook ten aanzien van de boden en enkele andere bedienden is een afwijking van de regeling van 1919 ter voorkoming van al te groote verschillen met het Rijk onvermijdelijk. Voor het eenvoudige type-werk wordt in na volging van het Rijk de instelling van den rang van machineschrijver voorgesteld. Nu de salarieering van het Rijkspersoneel in belangrijke mate voor de bezoldiging van de provinciale ambtenaren als toetssteen wordt aanvaard, is het redelijk, dat ook de gunstige regeling van de kindertoelage benevens de hu welijkstoelage van het Rijk wordt overgenomen. Als tegenhanger staat hiertegenover de on- gehuwdenaftrek welke bij het Rijk met de kin dertoelage en de huwelijkstoelage een geheel vormt. Het zou onjuist zijn uit die instituten van de Rijksregeling, welke beoogen het behoefte element tot gelding te brengen, slechts de toe lagen over te nemen en de aftrekregeling te verwaarloozen. Ook aan den standplaatsen aftrek wordt in het ontwerp-besluit een plaats ingeruimd. Met dezen aftrek wordt tegemoet gekomen aan het algemeen gevoeld bezwaar te gen de bestaande salarisregeling, dat deze met voldoende ïekening houdt met het verschil in loon- en levensstandaard. Wat de vergoeding wegens pensioenverhaal betreft, zijn Ged. Staten van oordeel, dat het thans bestaande verschil tusschen de ambte naren, op wie dit verhaal wordt toegepast, en die welke daarvan zijn vrijgesteld, behoort te vervallen. Nu tot een algemeene salarisver laging moet worden overgegaan, kan de be voorrechte positie der vóór 1 Juli 1923 aange stelde ambtenaren niet langer bestendigd blij ven. Sedert 1 Januari 1933 wordt trouwens de bijdrage voor eigen pensioen als onderdeel van de met ingang van dat tijdstip ingevoerde tij delijke maatregelen op deze ambtenaren reeds tot het wettelijke maximum verhaald. De invoering van de voorgestelde salarisher ziening beteekent voor vele thans in dienst zijnde ambtenaren een belangrijke achteruit gang in bezoldiging. Het percentage van ver laging zal, alles tezamen genomen, voor het meerendeel der ambtenaren 20 of meer bedra gen. De verlaging der salarisschalen beloopt, naar de maxima berekend, voor de werklieden, in dien rekening wordt gehouden met het weg vallen van het emolument vrij wonen of de vergoeding voor het gemis daarvan, in het al gemeen 10 pet., een gelijk percentage geldt voor de administrateurs en referendarissen der griffie, de ingenieurs en bouwkundigen van den waterstaat, zoomede voor de schrijvers; voor de technische ambtenaren in de middel bare rangen stijgt dit percentage tot 13 a 14, voor de administratieve ambtenaren in die rangen tot 13 18, terwijl de boden met meer dan 25 pet. achteruitgaan, welk percentage en kele andere bedienden vrij dicht naderen, in dien ook bij hen het wegvallen van het emo lument vrij wonen wordt medegeteld. De toepassing van deze maatregelen wordt verzacht door de opheffing van de met ingang van 1 Januari 1933 ingevoerde tijdelijke maat regelen (58 pet.), de van het Rijk overgeno men gunstige regeling van de kindertoelage, alsmede de invoering van huwelijkstoelage. Ondanks deze verzachtingen blijft de sala risherziening niettemin voor vele ambtenaren een zoo groote achteruitgang in bezoldiging be- teekenen, dat Ged. Staten het niet wel moge lijk achten haar aanstonds in haar vollen om vang op het in dienst zijnde personeel toe te passen. De meest bevredigde overgang naar de nieuwe regeling wordt, naar het hun voorkomt, verkregen door den onmiddellijken achteruit gang te beperken tot een zeker percentage van het salaris, dat de ambtenaar zonder de her ziening in zijn tegenwoordigen rang zou heb ben genoten en de gevolgen der herziening ove rigens eerst bij rangsbevordering tot uitdruk king te brengen. Het maximum-percentage van de onmiddel lijk ingaande vermindering zouden Ged. Staten op 12'A pet. bepaald willen zien. De Algemeene Commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken heeft zich met de voorgestelde herziening vereenigd. In verband met de mistbestrijdingsproeven, Vrijdag j.l. aan het Noorder Buitenspaarne te Haarlem gehouden, kan aan de hand van de inmiddels ontvangen inlichtingen van den Hor tus Botanicus te Amsterdam en van de filiaal inrichting van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te Rotterdam, het vol gende worden medegedeeld, aldus deelt de heer Veraart aan de „Msb." mede: Terwijl in Haarlem door de aanwtezige brand weerautoriteiten en verslaggevers geconstateerd is, dat om 11.45 van. de zon het eerst zichtbaar werd, is te Amsterdam om 12 uur 10 minuten de eerste zonneschijn waargenomen. Derhalve pl.m. 25 minuten later. Om twee uur n.m. het tijdstip, waarop de verschillende meteoro logische stations in Nederland de bewolking registreeren (dit geschiedt steeds om 8 uur, 14 uur en 19 uur) werd in den Hortus Botani cus het bewolkingscijfer 7 geconstateerd (d.i. 70 pCt. bewolking), aan het Meteorologisch In stituut te Rotterdam een bewolkingscijfer 10 (geheel betrokken lucht, dus 100 pCt. bewol king). Terzelfder tijd is door den heer G. Spaan, ondercommandant en verschillende andere ver tegenwoordigers van de Haarlemsche Brand weer geconstateerd, dat boven Haarlem de be wolking geen 10 pCt. was (dus bewolkingscij fer 1). In Rotterdam hebben luchtvaart en scheep vaart beduidend meer schade ondervonden van den mist, dan in Schiphol en Amsterdam, w'aar na den middag het verkeer geheel normaal was. Op Waalhaven is tot 2 uur geen enkel vlieg tuig vertrokken of geland. Aan den ingang van den Nieuwen Waterweg hebben twintig schepen den geheelen dag voor anker gelegen, daar ze niet binnen konden komen. Gezien de zeer groote bedrijfsschade v,"elke hiervan ongetwijfeld het gevolg is geweest, valt het zeer te betreuren, dat terwijl het gemeen tebestuur van Haarlem op de meest sympathieke wijze medewerking verleende bij deze proef nemingen, waarvoor ik bij dezen mijne groote erkentelijkheid betuig, in het bijzonder ook aan den commandant en ondercommandant en het personeel van de brandweer, burgemeester en wethouders van Rotterdam alsnog de gevraagde medewerking ont.iielden. Het ligt ecliter in mijne bedoeling deze opnieuw aan te vragen, in het vertrouwen dat, gezien het zeer groote belang dat Rotterdam bij het verkeer in het algemeen en bij scheepvaart en luchtvaart in het bijzonder heeft, ditmaal eene voor Rotter dam gunstigere beslissing zal worden genomen. Donderdag 22 Februari houdt de St. Vincen tiusvereeniging alhier haar algem. jaarvergade ring in het Vincentiusgebouw Nieuwe Groen markt 20, alhier, des avonds om half 9. Terug te bekomen bij: J. v. Poorten, Oranjestraat 76 bril; H. v. d. Woude, Saenredamstraat 55, bril; Bureau van Politie, Smedestraat, kwitantieboekje, hand schoen; M. Romeijn Leidscheplein 16, ceintuur; Kapteün, Dyserinckstraat 18, idem; J. Visser, le Hoogerwoerddwarsstraat la, ceintuur; L. J. Zwitser, Baljuwslaan 13, gewicht; Hendriks, Klein Heiligland 48, hond; M. Alleman, Lange Wijngaardstraat 2 hond; J. Nelisse, Spaarnwou- derstraat 35, horloge en ketting; J. Bakker, Sla- matstraat 22, handschoenen; G. Nix, Spaarn- wouderstraat 21, matje; L. Kooien, Reitzstraat 54, naamplaat; A. Prins, Bleekersvaartweg 33, (Heemstede) ring; Verweü, Oranjeboomstraat 135 c, sleutels aan ring; Bas, Atjehstraat 37, sleutel; W. Willemsen, Delf straat llrood, tasch m.i. Roelofs, Linschotenstraat 10 rood, broche; J. v. d. Zon, Amsterdamstraat 3, ceintuur; M. Romeijn, Leidscheplein 16, idem; W. Fransen, Vooruitgangstraat 130, das; M. Cornelisse, Flo- risstraat 96, tasch m.i.; E v Dijk, Heerensingel 145 rood; schoenen; v. d. Eem, Leidschevaart 386 zw, idem; Kennel Haerlem, Regentesselaan 42, 2 honden, 1 kat; G. H. Prent, Nagtzaamstr. 10 rood kinderhandschoen; v. Zwijndrecht, Schoterboschstraat 9, handschoen; Zoulen, Su- matrastraat 6, idem; Kennel Fauna, Parklaan, 2 honden; De Graaf, Aagje Dekenstraat 9, hond; G. Schuurhuis Olmenstraat 44, handschoen; F. Rijskamp, Archipelstraat 42, horloge; v. Woen- sel, Zuidpolderstraat 54, kat; S. B. Mik, Oost- Indiëstraat 63, muts; Bureau van Politie, Sme destraat, portemonnaie m.i. gietvormen, v. d. Pol, Burgwal 85 rood, pijl van auto; Broekhui zen, Boeresteeg 1 d, portemonnaie m. i.; Jansen, Schalkburgergracht 95 idem; A. Hazelaar, Hof- meijerstraat 32 album: Gehsner, Wouwermanstr. 62, rijwielbelastingplaatje; N. Timmer, Gen. Cronjéstraat 102, rozenkrans; P. J. de Graaf, v. Keulenstraat 63, riem; Geels, Plataanstraat 37, sierspeld; A. Scheepers, Pepijnstraat 20, para- pluie; Balk, Glasblazersstraat 27, tasch m.i.; P. Groot, Jan v. Goijenstraat 20, vulpenhouder; J. Stalling, Zomeriuststraat 10, zakmes, Na het onderzoek, dat de Commissie tot on derzoek der klachten over concurrentie van het Zuiderbad heeft ingesteld en de verschillende be sprekingen, die zij met de strandpachters heeft gevoerd, bijeengebracht in een rapport (men zie ons blad van 19 Februari), is deze Commissie van oordeel dat geen algemeene belangen naar vo ren zijn gebracht, maar dat iedere pachter voor zich in hoofdzaak individueele omstandigheden uiteenzette. Om niet afhankelijk te zijn van enkele strand pachters werd een twaalftal vragen opgesteld, waarover men positieve gegevens verlangde. Hoe wel men voldoenden tijd had om deze vragen te beantwoorden en het verzoek zelfs herhaald werd, mocht de Commissie op deze vragen geen antwoord van de strandpachters ontvangen. Daarop zijn door de Commissie twee strandpach ters van de Zuid en van de Noord in de com missie-vergadering opgeroepen. Van deze vier verschenen er twee voor de Commissie, terwijl er twee schriftelijk antwoordden. Het bezwaar van de strandpachters was, dat de vaste klanten naar het Zuiderbad verhuisd waren. In de con sumptie-tent was volgens dezen pachter de ont vangst 35 pet. lager. Voor de stoelen waren de ontvangsten 45 pet. minder. De achteruitgang werd geweten aan het Zui derbad. Alvorens de Commissie haar eindoordeel gaf, werd eerst aan de Badcommissie advies gevraagd omtrent de tarieven van het Zuiderbad. De Badcommissie had reeds in overweging ge nomen een verandering in de badtarieven aan te brengen. Zoo zou de splitsing in ochtend- en middagkaarten vervallen. Op werkdagen zou de prijs van een mantelbad f 0.15, van een cabine- bad f 0.25 zijn. Op zon- en feestdagen zouden de prjjzen zijn f 0.20, f 0.25 en f 0.35. Dagkaarten f 0.50. Ter gemoetkoming aan groote gezinnen zou de tarievenregeling zoo aangevuld worden, dat een ingezetene van Zandvoort per gezin maximaal drie keer het grondtarief behoefde te betalen. Op drukke dagen zou bij het huren vap een badpak een statiegeld van f 0.15 gevraagd worden. De Badcommissie is van oordeel, dat overigens geen veranderingen in de verhuring moeten worden aangebracht. De algemeene strekking der voorgestelde her ziening is dus alleen een iets hooger badtarief. Toen de Commissie op positiever en uitgebrei der bewijsmateriaal aandrong bleek, dat het grootste deel van de strandpachters zich op het standpunt stelde: Ik heb minder ontvangen dan in 1932, en de commissie moet me maar gelèoven, als ik dat beweer. De Commissie ontving nog een brief van een commissie uit de strandpachters, waarbij eenige wenschen naar voren waren gebracht. Daarin werd aangegeven, geen strand meer te verpach ten aan nieuwe gegadigden en bij het vrijkomen van een strandgedeelte het vrije gedeelte eerst aan te bieden aan de aangrenzende pachters. Voorts, toe te staan dat men over het geheele strand in badcostuum in de bad- en in de lig stoelen mag zitten, en een badverbod voor het geheele strand met uitzondering van de badin richtingen en het vrije strand. Tenslotte om het tentenkamp en het vrije strand zoover mogelijk naar Noord en naar Zuid te verplaatsen. Hare conclusie trekkende uit wat tot hare be schikking stond, meent de Commissie, dat de ge meente in de allereerste plaats de algemeene be langen harer ingezetenen moet bevorderen; daar-naast komen spciale belangen van één of meer harer inwoners. Uit de gevoerde correspondentie der K. v. K. en F. te Haarlem met de Directie der Neder- landsche Spoorwegen is gebleken, dat op het oogenblik bij deze directie geen plan ter tafel ligt om tot opheffing van de spoorwegverbin dingen in de Haarlemmermeerpolder over te gaan. Mocht zulks ter gelegenertijd wel het ge val zijn, dan wenscht de K. v. K. en F. hiervan op de hoogte te worden gesteld, omdat de be langen van Handel en Nijverheid met een der gelijke opheffing ten nauwste betrokken zijn. Als geneeskundige in de dr. mr. Willem v. d. Bergh-Stichting te Noordwijk-Binnen (in richting voor zwakzinnige en achterlijke kinde ren) is benoemd mej. dr. J. C. Verhoeven, thans werkzaam in Maasoord te Poortugaal (bij Rotterdam) In ,,'t Hof van Holland" vond Maandagavond jl. de jaarlijksche massakamp plaats tusschen de Haarlemsche Damclub en de Damclub „IJmuiden". Hieronder volgt de gedétailleerde uitslag: P. J. van Dartelen—A. Ligthart 11 J. W. van DartelenB. Dukel 11 J. B. Sluiter Jr.P. Leijte 20 J. P. van EijkC. Suijck 02 J. v. d. GiessenH. Diederiks 02 J. van LooijH. Schaap 20 H. G. TeunisseF. Basstra 20 H. van Lunenburg Jr.J. Kramer 02 A. de JongH. C. Souverein 11 H. GreeuwK. de Jong 11 D. KleenL. Koetsier 20 J. PoppenC. Bais 02 Ph. F. Amelung Sr.D. Ott 20 J. M. A. MinderhoudJ. de Beurs 20 J. H. Reedijk—H. Siebeling I—1 Ph. G. Amelung Jr.A. Schager 11 •Th. C. V. d. Sluijs—P. Outenaar 20 W. J. A. MatlaP. Smit 0—2 J. J. GroenewoudJ. de Vlugt 02 J. MertsH. Lares 1I Totaal 21—19 Uitslag Haarlemsche Damclub IV—Damclub „IJmuiden" III welke eveneens voor dezen mas sakamp gold: 137. Totaal 3426. De partijen aan de eerste vier borden golden tevens voor de kwartet-wedstrijden ter gele genheid van het jubileum van den Districts- bond „Noord-Holland". Maandag speelde te Haarlem voor bovenge noemde competitie de Haarlemsche Damclub IV tegen de Damclub „IJmuiden" III. De Haarlemmers wonnen met 13—X

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5