Het economisch beleid I N.S.B.-pamfletten Op roof belust CRISISWETGEVING RADIO-PROGRAMMA ZWANEN BERG'S GROENTEN IN BLIK DINSDAG 20 FEBRUARI. 1934 Minister Verschuur zal zoo noodig medewerken aan de oprich ting van nieuwe in dustrieën Een beperkingsplan Crisiswerkloosheids- fonds Een meerderheid van den Hoogen Raad van Arbeid vóór de totstandkoming Minister beleedigd Beroep van oud-rijksaccountant verworpen BENOEMINGEN ln het Aartsbisdom KINDERTOESLAG EN PENSIOENFONDSEN Minister kan geen enkele toezegging doen Woensdag 21 Febr. 1934 Geen pijn behoef! U meer te hinderen, als Ge er maar steeds aan denkt dal er tegenwoordig "AKKERTJES" zijn. Zorg steeds een doosje in huis te hebben. Ze kosten slechts 50 cent per 12 stuks en kunnen vannacht nog van pas komen bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuw pijn, Spierpijn, Vrouwenpijn, Rheumalische pijnen, Niemand beschikte over eenig ge gevenwaarop de beweringen konden steunen Politieke munt NASLEEP VAN EEN VOETBAL WEDSTRIJD Meineed door getuigen a décharge? Federatie van R.K. V rouwenbonden Mgr. dr. Hoogveld over de pro blemen der opvoeding Even naar Zeeland Belangrijke verbetering in het luchtverkeer Uitbreidingsplan van de Residentie Architect Dudok zal een ontwerp maken ZESTIENHONDERD GULDEN ZOEK Vermist uit 't z.g. varkenspotje te Ammerzoden Dalton-ond erwijs STORM EN OVERSTROOMING IN IND1Ë Vermoedelijk 21 slachtoffers Droomen Kwitantielooper te Hillegom over vallen en beroofd. De dader gegrepen Het handelsaccoord met België De kwestie van den boterinvoer staat er buiten W oeker praktijken CRISIS-ARBITRAGE COMMISSIE Voorzitter en leden thans benoemd f 36.000 „verloren" STAKING INGEGAAft Bij de N.V. Maastrichtsche Tabaksbedrijven In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begrooting van Econo mische Zaken, doet de minister die leden, welke een tekort aanwezig achtten in het beramen van maatregelen op internationaal gebied, op merken, dat de Regeering in monetair en han delspolitiek opzicht steeds het uiterste heeft gedaan, en bij voortduring doet, om den inter nationalen economischen toestand, voorzoover zij daarop invloed kan uitoefenen, gunstig te beïnvloeden. De handhaving van den gouden standaard is hiervan wel een der belangrijkste voordeelen, terwijl genoegzaam bekend mag worden geacht, welke bijdragen Nederland heeft geleverd om een uitweg te vinden uit het moeras der internationale handelsbelemmerin gen, waarin de wereld steeds verder dreigt te verzinken. Door het innig contact, dat tusschen het de partement en het bedrijfsleven bestaat, is het mogelijk de gestie van trusts en kartels van nabij te volgen en eventueele uitwassen binnen zekere grenzen te houden. Of, en zoo ja, op welke wijze in de toekomst van Regeeringswege maatregelen op dit gebied zullen moeten wor den genomen, zal van de verdere ontwikkeling afhangen. Daarbij zal ook het vraagstuk der verplichte registratie zoo noodig een punt van overweging kunnen uitmaken. Wat in het voorloopig verslag wordt opge merkt over de samenwerking tusschen de on derscheidene bankinstellingen, heeft de minis ter onder de aandacht van zijn ambtgenoot van Financiën gebracht. Het oogenblik, waarop het geheele crisis- apparaat op goed geformuleerde regelingen zal steunen, is zeer nabij gebracht door de uitvoering van de Landbouw-crisiswet 1933, welke de gelegenheid schept, de crisis wetgeving van een centraal punt te regelen op den grondslag van een afgerond systeem. Geleidelijk zullen alle crisismaatregelen op die wet gaan steunen en zal de inrichting van alle crisisdiensten, overeenkomstig de in die wet gegeven richtlijnen, wprden in gericht. De minister rekent er op, dat zulks nog in den loop van dit jaar geheel zijn beslag zal hebben gekregen. Reeds elders heeft de Minster de opmerking weerlegd, dat het beleid van de regeering te zeer was gericht op het verleenen van steun aan den landbouw, en te weinig op de instand houding van de andere bronnen van volkswel vaart, den handel, de scheepvaart en de indus trie. Nog afgezien van de vraag of het juist is de steunverleening aan den landbouw af te meten naar het bedrag, hetwelk op de be- grooting van het landbouwcrisisfonds is uit getrokken, schijnt het niet voor weerlegging vatbaar, dat een groot gedeelte daarvan langs indirecten weg mede ten goede komt aan be volkingsgroepen, die rechtstreeks hun inkomen putten uit handel en nijverheid, anderzijds schijnt het onbillijk, hetgeen de regeering doet ten bate van de nijverheid, als een geringe hulp aan te merken. De steun, welken de nijverheid ondervindt van de toepassing der crisisinvoer- wet, is, naar de minister herhaaldelijk heeft kunnen vaststellen, in de meeste gevallen van veel beteekenis. Ook de officieele aansporing tot het gebruik van Nederlandsch fabrikaat, is voor menigen bedrijfstak een welkome hulp geweest. Veel zal in dit opzicht kunnen worden be reikt, wanneer de bereidheid tot samenwerking vanbedrijfsgenooten sterker wordt en men de juiste vormen vindt om overbodige en oneco nomische concurrentie te weren, zonder het al gemeen belang in gevaar te brengen. Wanneer dit de beteekenis is, welke de leden hier aan het woord aan den term „Planwirtschaft" geven, dan is de minister gaarne bereid, daaraan zijn medewerking te verleenen. De minister kan hierbij aanteekenen, dat hij een zeer nauw contact onderhoudt met de ver- Schillende bedrijfstakken, die in deze richting werkzaam zijn en dat zijn bemoeiingen bij voortduring zijn gericht op het bevorderen van gezonde samenwerking en op het leiden daarvan in juiste banen. Indien het algemeen belang dit meebrengt, zal de minister niet aarzelen mede te werken aan de oprichting van nieuwe industrieën. Te- geen bevordering van de werkgelegenheid bij den scheepsbouw bestaat het zeer ernstige be zwaar, dat deze de overvloedige tonnage nog verder zou opvoeren. Met het vraagstuk van steun aan de veen derij is de minister opnieuw doende. In verband met de handelsbetrekkingen met Duitschland merkt de minister op, dat de ver beteringen, verkregen met het oude verdrag oude verdrag niet uit het oog mogen worden verloren. De minister heeft met afkeuring kennis genomen van het besluit der Deutsche Reichsbank inzake de betaling van renten door Duitsche schuldenaren. Den leden, die in overweging geven, gebruik te maken van de Clearingwet, merkt de minister op, dat zoolang het nog mogelijk blijkt, met Duitschland regelingen te treffen, die een betrekkelijk bevredigende transfer van ren tebetalingen waarborgen, het der regeering voorkomt, dat van dit scherpe middel geen gebruik moet worden gemaakt. De bevrachtingscommissies werken bevredi gend en voor de binnenschipperij is een niet onbelangrijke verbetering bereikt door de wet inzake evenredige vrachtverdeeling voor de bin nenvaart. De minister kan zich niet vereenigen met die leden, welke van oordeel zijn, dat zonder meer in sterker mate de invoer zou moeten worden beperkt. Wat de organisatie van de crisiszorg betreft, merkt de minister o.a. op, dat voor terzijdestel ling van de organisaties allerminst vrees mag worden gekoesterd. Door een eenigszins ruimere steunverleening ln het voorjaar op basis der productiecijfers van 1933, hoopt de minister aan den momenteelen nood van vele tuinbouwers eenigermate tege moet te komen. De noodlottige algemeene toestand zal, naar hij hoopt, door uitvoering van een in studie zijnd beperkingsplan aanmerkelijk verbeterd kunnen worden. Een kleine commissie om op korten termijn van advies te kunnen dienen over het suiker- vraagstuk heeft de minister ingesteld. Zij be raadt zich over de vraag, of het behoud van den omvang van de huidige teelt de richtlijn van beleid op dit punt voor den eersten oogst al dan niet zal moeten aangeven. Zoolang een geschikte functionaris voor di recteur-generaal van den landbouw niet is ge vonden, meent de minister, in de thans ge volgde lijn te moeten doorgaan. De minister is ook van meening, dat hand having van het tegenwoordige baconcontract niet gewenscht is. Het loopende contract is daarom opgezegd. De Hooge Raad van Arbeid heeft op 17 dezer zijn 42e vergadering gehouden onder leiding van zijn voorzitter, prof. mr. P. J. M. Aalberse. In deze vergadering heeft de Raad zijn advies vastgesteld met betrekking tot het voorontwerp van wet, houdende de wettelijke regelen inzake het erkennen en subsidieeren van vereenigin- gen met werkloozenkas en de instelling van een crisiswerkloosheidsfonds. In het advies werden de verschillende standpunten, welke de leden hebben ingenomen, toegelicht. Een meerderheid in den Raad heeft zich uit gesproken vóór het in de wet opnemen van de mogelijkheid, dat in die bedrijven, waar de om standigheden daartoe aanleiding geven, een verplichte werkloosheidsverzekering tot stand komt. Een groote meerderheid zou in dat geval de bijdrage der werkgevers verplicht gesteld wil len zien, terwijl een minderheid deze verplichte bijdrage ook in het thans geldende stelsel zou wenschen te zien ingevoerd. Een minderheid van den Raad zou naast de bestaande werkloozenkassen de mogelijkheid willen scheppen, dat men zich bij een over heidsorgaan tegen werkloosheid zou kunnen verzekeren, terwijl eveneens stemmen opgingen om bedrijfsvereenigingen als draagster der ver zekering te doen optreden. Een minderheid zou de bestaande commissie van advies wenschen te zien omgezet in een bestuur der werkloosheids verzekering. Een meerderheid van den Raad sprak zich uit voor een totstandkoming van een crisis werkloosheidsfonds en eveneens voor de ver plichte bijdragen der werkgevers in dat fonds. Ten slotte achtte een meerderheid van den Raad (19 tegen 11) een wet, in den geest van het onderhavige voorontwerp, gewenscht. De vergadering werd bijgewoond door den minister van Sociale Zaken. De Hooge Raad heeft Maandag verworpen het beroep van den oud-rijksaccountant R. H. te Hillegersberg, die wegens beleediging van den toenmaligen minister van Justitie, mr. Donner, in een van zijn open brieven door het Hof te 's-Gravenhage is veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Bussum (H. Vitus) den zeereerw. heer J. G. Alferink en tot pastoor te Meppel den zeereerw. heer F. A. van der Meer. Naar wij vernemen, had een dezer dagen een afvaardiging van den Raad van overleg uit de vier R. K. Sociale organisaties (werkgevers, ar beiders, boeren en middenstanders) een audiën tie bij den minister van sociale zaken ter bespre king van het bij deze organisaties bestaande ver langen om te komen tot maatregelen, die kun nen leiden tot instandhouding van bedrijfsrege lingen op het gebied van kindertoeslag en pen sioenfondsen e.d. In het bijzonder werd gewezen op de gevaren, welke die fondsen vooral in de huidige tijds omstandigheden bedreigen, wanneer niet-aange- sloten ondernemingen vrijgesteld blijven van de financieele lasten, die de instandhouding van dergelijke fondsen op de aangesloten werkgevers legt. De minister zeide, op dit oogenblik geenerlei toezegging te kunnen doen, doch knoopte daar aan terstond de mededeeling vast, dat hij aan de betrokken afdeeling van zijn departement bereids opdracht gegeven had om deze materie in onderzoek te nemen. Het onderwerp op zichzelf heeft de volle be langstelling van Zijne Excellentie. De nadere bestudeering zal moeten leeren of en hoe aan de tot uitdrukking gebrachte wen schen zou kunnen worden tegemoet gekomen. HUIZEN, 301 M. NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Gramo- foonmuziek 10.30 Morgendienst door <ls. J. A. Schep 11.00 Trio v. d. Horst. Mevr. C. van RavenzwaayMöllenkamp, zang 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoon- muziek 12.30 Trio v. d. Horst m. m. v. mevr. v. RavenzwaayMöllenkamp, zang 1.15 Ronald Parker, orgel 2.00 Gramo- foonmuziek 3.00 Ch. Lectuur 3.30 Gramofoonmuziek 3.45 Rustpoos 4.00 Pianorecital door mej. M. de Leeuwe 5.00 Kinderuurtje 6.00 Landbouwhalf- uurtje door ir. J. Wint 6.30 Onderwijs fonds voor de binnenvaart 7.00 Politie berichten 7.15 Ned. Chr. Persbureau 7.30 Ds. A. Bikker: „De zending onder de Mamasa Toradja's". Daarna een woord door den moradja-onderwijzer Sima Bastian 8.15 Concert uit de Jacobikerk te Utrecht 10.15 Vaz Dias 10.25 Gramofoonmu ziek 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek 9.30 Onze keuken, door P. J. Kers Jr. 12.00 Vara-klein- orkest o. 1. v. H. de Groot 2.00 Gramo foonmuziek 2.15 Vara-knipcursus door metr. A. v. BlankenKuyk 5.30 Gramo foonmuziek 5.45 De Notenkrakers o. 1. v. Daaf Wins 7.00 Vara-orkest o. 1. v. H. de Groot m. m. v. Elize de Haas, zang 7.40 Mej. Tollen Schuurman, kamp. hardloopen van Nederland en A. C. Streng- holt houden een vraaggesprek over „de wereldvrouwenspelen in Londen" 8.00 Herh, SOS-berichten 8.03 Vara-orkest o. I. v. H. de Groot m. m. v. Elize de Haas, zang 8.45 Vaz Dias, varia 9.00 „Le vensavond", komedie in 3 bedrijven door Jaap v. d. Poll. Op te voeren door het De Boervan Rijk-ensemble 10.30 Orgelspel door Joh. Jong 10.45 De Flierefluiters o. 1. v. J. v. d. Horst. Alb. de Booy, zang 10.30 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 7.00 Luxem- burgsche avond; gevarieerd concert 7.30 Zangrecital 8.45 Concert o. 1. v. Paul Paray 10.30 Gevarieerde dansmuziek. BRUSSEL. 484 M. 12.20 Radio-orkest o. 1. v. Karei Walpot 1.30 Populair con cert o. 1. v. Paul Moreaux 5.20 Radio orkest o. 1. v. Franz André 6.35 Omroep- symphonie-orkest o. 1. v. Jean Kumps 7.35 Gramofoonmuziek 10.30 Populair concert. KALUNDBORG, 1262 M. 11.20 Strijk orkest o. 1. v. A. Bendix 2.20 Gramo foonmuziek 2.50 Deensche muziek door het omroeporkest o. 1. v. Launy Gröndahl -6.50 Strijkorkest o. 1. v. Emil Reesen 10.20 Dansmuziek. BERLIJN, 357 M. 3.50 Populair con cert door de Walter Noackkapel 9.40 Kleine omroeporkest o. 1. v. Willy Steiner. HAMBURG, 332 M. 10.50 Orkest 12.40 Populaire muziek 1.55 Gramofoon muziek 3.20 Spaansche muziek 4.20 Noragkoor 5.50 Gramofoonmuz. 10.00 Symphonie-orkest o. 1. v. Otto Ebel von Sosen 11.00 Dansmuziek. LANGENBERG, 456 M. 11.20 Populair concert o. 1. v. Nehl 1.20 Gramofoon muziek 3.20 Werklooze musici 7.30 Soldatenmuziek 8.20 Luisterspel 9.40 Gramofoonmuziek. DAVENTRY, 1500 M. 12.20 Orgelcon cert 1.05 Western Studio-orkest o. 1. v Frank Thomas 3.20 Pianospel 3.35 Stedelijk orkest van Bournemouth 5.05 Gramofoonmuziek 8.35 Concert 11.00 Roy Fox en zijn Band. PARIJS (Elfel), tenconcert. 1446 M. 8.35 Soüs- PARIJS (Radio), 1796 M. 8.20 Gramo foonmuziek 12.35 Populair concert 8.10 Gramofoonmuziek 9.05 Lamoureux- concert o. 1. v. Wolf. MILAAN, 369 M. 5.15 Gramofoonmu ziek. ROME, 421 M. 4.30 Populair concert 5.15 Gramofoonmuziek 8.20 Opera- uitzending. WEENEN, 507 51. 7.25 Weensche sym phonie-orkest o. 1. v. Heger 10.05 Gra- mofoonconcert. WARSCHAU, 1411 M. 4.15 Populair concert 5.40 Kamermuziek 7.20 Om- roeporkest -9.50 Gramofoonmuziek 10.05 Dansmuziek. BEROMUNSTER, 540 M. 4.20 Omroep orkest o. 1. v. Hermann Hofmann 8.30 Oude muziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Speciaal geconserveerd voor 'I behoud van den verschen smaak. Veertien soorten. Nêderlandsch Product Zooals onlangs gemeld, hebben zoowel mr: Boon als Ir. Albarda, leden der Tweede Kamer, schriftelijke vragen Ingediend in verband met een door de N.S.B. verspreid pamflet en een door een kringleider van deze zelfde beweging gedane uitlating in verband met den brand in de Amsterdamsche Telefooncentrale. De minister van justitie heeft thans op belde vragen een antwoord gegeven. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat noch de persoon, die het strooibiljet opstelde, noch de leider van de afdeeling 3 Propaganda der N.S.B., die zijn goedkeuring aan den in houd van het biljet hechtte en goedvond het te doen drukken en verspreiden, noch ir. A. A. Mussert, die verklaard heeft zich uiteraard voor den inhoud verantwoordelijk te achten, over eenig gegeven hebben beschikt, om daarop de in het biljet gedane beweringen te kunnen doen steunen. Van het vervullen van een burgerplicht, als in deze vraag is bedoeld, door steller en ver spreider, of door hem, die zich voor de daden van dezen verantwoordelijk verklaart, is derhalve geen sprake; als vervulling van een zoodanigen plicht Is zeker niet te beschouwen het zoo als met de samenstelling en verspreiden van dat strooibiljet Is geschied misbruik maken van de vrijheid van drukpers. Na een zeer nauwgezet onderzoek blijft de justitie te Amsterdam van oordeel, dat de brand in de telefooncentrale te Amsterdam kwaad willig is gesticht. De gegevens, waarover de justitie beschikte en thans in meerdere mate beschikt, waren echter den steller volkomen onbekend. Zoo be rust ook de bewering: „Er zijn toen echter uit gebreide maatregelen genomen en daarom zijn toen de relletjes afgelast, voor Zaterdag 23 De cember", op volkomen fantasie. Samenstelling en verspreiding van het pam flet kunnen niet anders dan den indruk wek ken van een poging om door het verwekken van een paniekstemming o.a. uit den brand in de telefooncentrale politieke munt te slaan. Hetgeen door den Haarlemsche kringleider der N.S.B. van de Weijden zou zijn verklaard, be rust niet op waarheid. Noch de politie te Am sterdam, noch de politie te Rotterdam, noch de de justitie zijn gewaarschuwd, dat er een brand in de telefooncentrale te Amsterdam zou uit breken. Onjuist is ook, dat behalve in het gebouw der telefooncentrale, een brand of begin van brand in het huis daarnaast zoude zijn ontdekt. In een der kelders van het hoofdpostkantoor te Amsterdam is wel op 8 Januari 1934 te 15.11 ten gevolge van baldadigheid een daar aanwe zige brandmelder ingedrukt, waardoor de brand weer onnoodig is gealarmeerd. Op 8 October van het vorig jaar werd te Zevenhuizen een voetbalwedstrijd gespeeld tus schen de vereenigingen „Moerkapelle" en „Dee- lettant" Een speler van laatstgenoemde ver- eeniging zekere A. G. heeft bij die gelegenheid een rechtsbuitenspeler van Moerkapelle een schop gegeven, op een oogenblik dat de ba) niet in beioer nabijheid was. De politierechter te Rotterdam heeft ter zake G„ die voor dit feit ook door de commissie is gestraft, veroor deeld tot 15 subs. 5 dagen. In hooger beroep terecht staande had G twee getuigen a décharge meegebracht, die on der eede verklaarden, dat niet hij, doch de speler van Moerkapelle, zekere K. Cameraat, heeft geschopt, en dat hij (verdachte) zich daarna slechts zou hebben verweerd. Beide getuigen werden er met nadruk door den president mr. Bijnen en door den advo caat-generaal mr. de Visser, op gewezen, dat indien zij bij hun thans afgelegde verklaringen die lijnrecht tegenover die van de getuigen a charge stonden bleven volhouden, zij ter zake van meineed zouden worden vervolgd. Des ondanks teekenden beiden de door den griffier opgestelde en voorgelezen verklaringen, waar op de advocaat-generaal schorsing der zaak vroeg tot het instellen van een gerechtelijk vooronderzoek naar de mogelijkheid van mein eed door beide getuigen. Zaterdag 17 Februari hield de Federatie van R.K. Vrouwenbonden in Nederland een land dag ln het gebouw voor K. en W. te Utrecht. Er waren ongeveer zeventig deelneemsters ter vergadering aanwezig. Mevr. J. Steenberghe-Engeringh, de voor zitster, heette allen welkom, in het bijzonder prof. Hoogveld en mej. dr. Kuyer als sprekers, verder den eerw. adviseur en de aanwezige geestelijken, de opgekomen zusters en voorts allen, die aan de uitnoodiging van het bestuur hadden gevolg gegeven. Besproken zullen worden de conclusies, die op het congres te Rome zullen worden behandeld: het onderwerp van het Romeinsche congres is de opvoeding der jeugd aan de hand der Pauselijke Encycliek over op voeding. Men wil op dezen Landdag de ver schillende conclusies bespreken, opdat de afge vaardigden naar het Congres de opinie der Nederlandsche Federatie te Rome zullen kennen om die zoo noodig te kunnen weergeven. Als eerste spreker komt aan het woord Mgr. dr. Hoogveld, die in een zeer klaar betoog uiteenzet, welke dwalingen er ln den loop der tijden geweest zijn op het gebied der opvoeding en welke dwalingen vooral in dezen tijd veel verwarring veroorzaken. Alle menschen zijn het er wel over eens, dat het doel van de opvoeding is, dat van het kind een goed mensch moet worden gemaakt, maar niet allen verstaan het zelfde onder het begrip „een goed mensch". Spr. wees op een drievoudig dualisme m het menschelijk bestaan: de mensch is individualist en deelgenoot van een gemeenschap; de mensch kan zich té. veel laten leiden óf door het ver stand, óf door het gemoed, bovendien weer streven elkaar vaak de verlangens van het lichaam en die der ziel. De zaken loopen ver keerd wanneer men er niet in slaagt te han delen volgens de juiste rangorde der waarden en het lichaam zou gaan stellen boven de ziel, 't verstand zou laten beheerschen door het gemoed ofwel indien men den mensch eenzijdig zou gaan vormen ofwel tot uitsluitend indivi dualist ófwel uitsluitend als gemeenschaps- mensch met voorbijzien van individueele rech ten en plichten. Alle ketterijen in de opvoeding kunnen wor den teruggebracht tot een verstoring ln het evenwicht naar een van deze zes kanten. Het verheugt spr., dat er op het Komend congres nu eens door katholieken Internationaal zal gesproken worden over de problemen der op voeding. Spr. wees er op, hoe wij als katho lieken pal moeten staan'waar het onze begin selen betreft, maar legde er tevens den nadruk op, dat wij daarom niet afwijzend behoeven te staan tegenover de technische hulpmiddelen, die de z.g. „nieuwe opvoeding" toepast, maar dat wij er ruim en zoo goed mogelijk gebruik van moeten maken. Naar de „Middelb. Ct." verneemt, is een be langrijke stap in verband met de ontwikkeling van het Zeeuwsche Luchtverkeer in vergevor derden staat van voorbereiding. De K. L. M. is n.l. voornemens, zoo eenigs zins mogelijk reeds met ingang van 1 Maart aanstaande, voor goed een tweemaal dagelijk- schen dienst op de Zeeuwsche Lucht Lijn in te voeren. Dit „voor goed" dient dan verstaan te wor den als winter en zomer. De Haagsche gemeenteraad aanvaardde Maandag zonder hoofdelijke stemming een voor stel van B. en W. om met den architect W. M. Dudok een overeeenkomst aan te gaan, krach tens welke deze een uitbreidingsplan conform de Woningwet zal ontwerpen voor het Zuid westelijk deel der Residentie, den Escampolder, den Maepolder en Ockenburgh. Thans is weer een geval van fraude ontdekt te Ammerzoden, waar de penningmeester van een onderlinge veeverzekering aansprakelijk wordt gesteld voor een onverklaarbaar verlies van zestien-honderd gulden. Het Is n.l. de gewoonte, dat een aantal boe ren daar iedere week een bepaald bedrag stort in een z.g. „varkenspotje". Hieruit worden dan eventueele schades bij het vervoer der krul staarten vergoed. Bü een onderzoek, dat dezer dagen is ingesteld, bleek, dat het potje danig was geslonken, weshalve de politie in de zaak werd betrokken. In den namiddag heeft mej. dr. A. Kuyer enkele gedachten ontwikkeld over de nieuwe opvoeding, meer speciaal over het Dalton onderwijs, dat h.i. in zijn strengsten vorm geen voordeelen biedt voor katholieke scholen. In het tweede gedeelte harer causerie behandelde spr. het vraagstuk hoe het onderwijs voor meis jes in overeenstemming kan worden gebracht mét de specifiek vrouwelijke mentaliteit der leerlingen. Als haar opinie gaf zij te kennen, dat men in deze richting ook kan werken op bestaande scholen, daar de bezuiniging wel in onafzienbaren tijd een apart eind-examen en een heel eigen programma tot de onmogelijk heden zal doen behooren. De school kan hiér veel bereiken, wanneer de leeraren het onderwijs aan meisjes op vrouwe lijke manier geven ep wanneer er met de keuze der boeken rekening worde gehouden met de mentaliteit der vrouwelijke leerlinge. De moeder kan in de vacantie veel bereiken, wanneer zij haar meisje op bepaalde tijden van den dag, b.v. den morgen, laat helpen in het huishouden, zoodat het tekort aan huishoudelijke kennis, dat de schoolstudie meebrengt, in de lange vacanties wordt aangevuld. Er bleek groote belangstelling èn voor het gesprokene door de beide inleiders èn voor de geboekstaafde resoluties voor het Congres, wan- er werden vele vragen gedaan en een interes sante discussie volgde op de inleidingen. Het bleek wel, dat het bestuur der Federatie met het organiseeren van dezen landdag een vrucht baar werk verricht had. De voorzitster uitte zich in haar slotwoord dan ook in dezen geest en sprak den wensch uit, dat op een volgenden landdag het getal deelneemsters nog moge verdubbeld zijn. MAKASSAR, 19 Febr. (Aneta) Noord- Kondeha (Kolaka) Is door storm en overstroo mingen geteisterd. Te Soea Soea zijn acht per sonen met woning en al zeewaarts gesleurd en verdronken. Zeven hulzen, twee toko's, een schoolgebouw en een onderwijzerswoning zijn weggevaagd Een prauw met vijftien personen aan boord is tusschen Wawo en Siwa vergaan. Twee man nen zijn gered. De overigen zijn vermoëdelijk verdronken. Wij ontwaken en reeds vervaagt de herinnering aan wat we hebben ge droomd. Niets wordt sneller uitgewischt en vergeten, dan het grillige beeld; het ijle en steeds wisselende schouwspel van den droom. Wat is droomen Bij alle roetenschappelijke verkla ringen en min of meer hypothetische beschouwingen blijft het raadselach tige element er in bestaan. V er spillen wij niet te veel tijd met naar een oplossing te zoeken en ons daarbij te verliezen in gissingen op dit mysterieuse terrein. Beter dan de droom is de daad. Laten wij werken, zoolang het dag is voor ons! Maandagmiddag is de kwitantielooper v. D. van het Gasbedrijf te Hillegom nabij de Steen fabriek aldaar door een man overvallen. Hij werd tegen den grond geslingerd, terwijl zijn tasch met geld, Inhoudende f 200.hem ont rukt werd. Op zijn hulpgeroep kwam een ambtenaar van het Electriciteitsbedrijf en later de brigadier van den Rijksveldwacht te hulp. Per auto zette men den man na. De aanrander, van H. uit Lisse, is nabij Keu kenhof gegrepen en gearresteerd. De tasch met geld is later teruggevonden. De tasch met geld is later teruggevonden in een greppel achter het bosch van gravin van Lynden. In verband met het handelsaccoord waarover Zaterdag speciaal in landbouwaangelegenheden overeenstemming is bereikt tusschen de minis ters Verschuur en Sap, is bekend geworden, dat een regeling is tot stand gekomen, waar door de Belgische minister van Landbouw de controle op de prijzen der landbouwproducten kan handhaven. Deze regeling komt zoowel ten goede aan de importeurs als aan de Belgische producenten, die er beiden alle belang bij hebben, niet tegen gedeprecieerde prijzen te leveren. Van Neder landsche zijde werd er op aangedrongen, dat de Invoercontingenten in België door Nederland zouden worden geadministreerd. Naar „De Te legraaf" in officieele kringen vernam, Is door beide ministers een technische oplossing aan genomen, waardoor de contingenten-admini stratie in België blijft. Overeengekomen werd, dat de groenten, aardappelen en vleesch uit Nederland in België zullen worden ingevoerd tegen prijzen, die het peil niet aantasten, waar naar door het Belgische ministerie van Land bouw wordt gestreefd, en die noodig geaent wor den om den Belgischen landbouw niet in een moeilijke positie te brengen. Als tegenprestatie heeft België er in toege stemd, dat Nederland de helft ontvangt van de speciale taxe op de invoervergunningen voor schapen- en varkensvleesch. De kwestie van den boterinvoer staat echter buiten het accoord. Bij een onderzoek naar de praktijken van een deposito- en credletbank, gevestigd aan den Goudschensingel te Rotterdam is gebleken, dat hier inderdaad van woekerpraktjjken kon wor den gesproken. De slachtoffers, die uit alle klassen der maat schappij voortkomen, betaalden gemiddeld hon derd pet. rente, in één geval zelfs bijna drie honderd pet. Begrijpelijkerwijze is thans tegen den direc teur proces-verbaal opgemaakt. De Staatscourant van Maandagavond bevat de benoeming en indeeling van de Crisis-arbitrage commissie. Gevormd zullen worden twee kamers: kamer 1 en kamer 2. Tot voorzitter der commissie is benoemd mr. W. Nolen, advocaat en procureur te Rotterdam, tot ondervoorzitter mr. F. M. Westerouen van Meeteren, advocaat en procureur te 's-Graven hage. Tot leden mr. A. C. E. M. de Groot, advocaat en procureur te 's-Gravenhage, jhr- mr. H. de Ranitz, advocaat en procureur te 's-Gravenhage, mr. W. G. Borgerhoff Mulder, rechter-plaatsvervanger te 's-Gravenhage en mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, advocaat er. procureur te Heemstede. Als secretaris Is aan de commissie toegevoegd mr. H. M. Zwart, tijdelijk ambtenaar bij het Landbouwcrisisbureau van het departement van Economische Zaken, te 's-Gravenhage. Het Haaagsche Hof heeft arrest gewezen in de zaak van den 19-jarigen kantoorbediende J. C. K. V., die, onder voorwendsel dat hij een portefeuille met geldbedragen, tot een totaal bedrag van pl.m. 36.000, op het postkantoor te Rotterdam zou hebben verloren, deze gelden aan een medeplichtige overhandigde, waarna de buit werd verdeeld. V. en de uitlokker H. van der L. werden conform den eisch van den adv. gen. veroor deeld tot 2 jaar; de koopman W. M. B. tot IK jaar, zijnde al deze straffen hooger dan door de Rotterdamsche rechtbank opgelegd, ter wijl ten aanzien van den 22-jarigen kantoor bediende W. P. H. het vonnis van 6 maanden werd bevestigd, doch met aftrek van 3 maan den voorarrest. Maandagmorgen is de aangekondigde staking ingegaan bij de N.V. Maastrichtsche Tabaksbe drijven. Bij deze staking is een honderdtal arbeiders en arbeidsters betrokken. Aan dezen was echter reeds door de direc tie, welke overweegt de fabriek te sluiten, ont slag aangezegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6