Gemeenteraad van Velsen De Roerenvakbond vergaderde Vóór of tegen het verkeersfonds? REDE Ir. BURGERSDIJK BELANGRIJKE DISCUSSIE WOENSDAG 21 FEBRUARI 1934 SALARIS-VERLAGING Tegen ambtenaren met revolution- naire gezindheid Wijziging en aanvulling van de politie verordening De agenda niet afge werkt Couponbelasting Verhuur tuingrond Wijziging Ambtenaren- en Werkliedenreglement Salarisverlaging Onderwijs Bescherming van natuur schoon Herziening uitbreidingsplan Wijziging politieverordening Ons land is ryp voor een syndicaat, maar de moeilijkheden zijn nog te groot Drie conclusies HEEMSTEDE ZANDVOORT Ik moet mijn geld hebben. Tjonge, ik schrok al, ik dacht dat je om 't mijne vroeg Moustique. Een verkeers-syndicaat Gelijke voorwaarden voor allen Vele voorstellen der af deelingen iïlustreeren den noodtoestand ten plattelande De crisismaatregelen Teeltplan 1934 Melkprijs Consumptie-melkregeling Sprekers conclusies Andere meening Rundveebeperking De varkenshouderij Mengpercentage tarwe De bravo-aardappel 1 1 Steun aardappeloogst Bietenteelt Een opwekking van Rector Kok Diversen en rondvraag HET ZUIDERBAD TE ZANDVOORT Wat de raadscommissie voorstelt R.K. RAADSLEDEN Leidsche Duinwater Mij. tot de volgende vergadering, die op een nader te bepalen tijdstip zal worden gehouden. Hierna sluiting. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad on der voorzitterschap van den burgemeester. De raad was voltallig. B. en W. stellen voor gebruik te maken van de bevoegdheid tot verhaal van couponbelas ting en bij de uitbetaling van de opbrengst van obligatiën der gemeente Velsen om de daarop rechthebbenden de belasting af te houden. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor tuingrond te verhuren, ter gezamenlijke oppervlakte van ongeveer 8370 M2., liggende aan de geprojecteerde Tal- malaan te Velsen en tegen een huurprijs van X 0.18 per Rijnlandsche roede. Goedgekeurd. Aan H. Klinkert, te Amsterdam, wordt ver gunning verleend tot het omleggen, rioleeren en dempen van een gedeelte beek nabij den Duin en Kruidbergerweg. Voorts wordt aan H. Voordewind te Bever wijk, vergunning verleend tot het aanleggen van weggedeelten voor het terrein nabij de Water- vlietstraat te Velsen. B. en W. stellen voor het ambtenaren- en werkliedenreglement te wijzigen overeenkom stig de aanschrijving van den Minister. De heer VISSER heeft zich afgevraagd wat er gebeurd is, waardoor deze wijzigingen wor den gewettigd. In Velsen is geen enkele reden voor deze maatregelen. De minister schrijft het ons, maar op deze manier komt de auto nomie der gemeente in gevaar. Ambtenaren uit revolutionnaire gezindheid moeten worden ontslagen. Maar wat wordt on der deze gezindheid verstaan? Spr, erkent dat wij in een bijzonderen tijd leven; maar de voorgestelde bepalingen kweeken onbillijkhe den. Het karakter van het individu wordt aan getast. Er worden huichelaars gekweekt. Spr's fractie zal op deze gronden tegen stemmen. De heer VERMEULEN wijst er op dat in de verordening staat, dat de betrokken ambtenaar „kan" ontslagen worden. Onbillijkheden kun nen bij alle wetten en verordeningen voorko men. Maar men mag aannemen dat het gezag de wetten rechtvaardig zal toepassen. In ieder geval behoeft de verordening hier om alleen niet verworpen worden. Welk gevaar bestaat er dat er huichelaars gevormd worden? Dat is een beetje ver gezocht. Aan het karakter van menschen, die bereid zijn hun eigen werkgever den nek om te draaien is niet veel meer te verbeteren. De heer VAN WOENSEL protesteert tegen de voorgestelde wijzigingen. Intusschen zullen wij -- naar spr's meening het revolutionnair ver zet toch niet kunnen breken. En dat is maar goed ook, aldus spr. De heer SLUITERS erkent, dat het straffe bepalingen zijn, maar ze zijn in dezen tijd noo- dig. Intusschen kan spr. geen definitie geven van het begrip revolutionnaire gezindheid. Spr. vertrouwt zich zelf wel eens niet. Hij geeft in overweging het woord gezindheid te veranderen in „daden". De heer VERMEULEN: Dus er moeten eerst daden gedaan worden! De heer SLUITERS vindt het verder ver schrikkelijk, dat in de verordening gesproken wordt van „vrouwelijke werkman". Dat bestaat eenvoudig niet. Laat men dit veranderen in „werkkracht". Men spreekt toch ook niet van een „vrouwelijke vader". De heer VAN HEIJST betreurt het, dat on der de lijst van verboden vereenigingen de S. D. A. P. niet geplaatst is. Spr. wijst naar Weenen, waar z. g. de eer van het socialisme gered is, maar dan ten koste van een paar honderd men- schenlevens. De heer MAAS zegt dat hij het eens is met het artikel. De heer Visser is inconsequent. Trapt men in de S. D. A. P. ook niet de revo lutionnair gezinden? Wanneer iemand gebruik maakt van illegale middelen, dan dient het wettige gezag zich daartegen te weren met deze bepalingen. De VOORZITTER antwoordt, dat de gemeen te de voorschriften van de regeering dient op te volgen. Het gemeentebestuur voelt het overi gens niet zoo gedwongen aan. Over de definitie van revolutionnaire ge zindheid maakt spr. zich niet ongerust. Hier omtrent is reeds eenige practfjk verkregen. Er zullen geen overhaaste beslissingen worden ge nomen; bovendien zijn er nog twee beroepsin stanties. Spr. geeft toe dat, wanneer iemand be dankt heeft voor een verboden organisatie, daarmede zijn gezindheid nog niet veranderd is. Doch het is eveneens mogelijk, dat, wanneer de betrokkene niet meer onder den invloed van die organisatie staat, zijn gezindheid een anderen loop zal kunnen krijgen, terwijl in het andere geval uit de verdere daden wel zal blij ken hoe zijn gezindheid is. Spr. is niet zoo over tuigd van het diepgaande der revolutionnaire overtuigingen. Tenslotte wijst spr. erop, dat in het georga niseerd overleg geen bezwaar tegen de voorge stelde bepalingen is gemaakt. Spr. deelt het bezwaar van den heer Slui ters. Het is inderdaad een dwaze uitdrukking. Het zal veranderd worden. De uitdrukkingen waren echter woordelijk uit het ministerieel schrijven overgenomen. Na repliek wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 17 tegen 10 stemmen. Tegen stemden de heeren Visser, Stark, van Woensel, v. d. Veer, de Waal, Luikman, v. d. Flier, Raven, v. Rummelen en Zalm. B. en W. stellen voor de jaarwedden en loo- nen van het gemeentepersoneel te verlagen met 6 y, pCt. en op het overblijvende salaris een tijdelijke korting toe te passen van ly7 pCt. Dit geeft een besparing op de uitgaven van rond f 29000 per jaar. De heer VAN WOENSEL verklaart zich tegen deze verlaging- De heer VISSER staat op het standpunt van georganiseerd overleg. Daar dienen loonkwes- ties behandeld te worden. Aangezien tusschen het Georganiseerd Over leg en het gemeentebestuur overeenstemming over het voorstel is verkregen, zal spr's fractie vóór het voorstel stemmen. De heer ENZERINK betoogt dat deze verla ging noodzakelijk is. Na nog enkele opmerkingen wordt het voor stel aangenomen. Alleen de heer van Woensel stemde tegen. Aan het R. K. Parochiaal Kerkbestuur, te vens schoolbestuur van den H. Engelmundus te Driehuis, wordt een vergoeding uit de gemeen tekas toegekend voor de kosten van uitbrei ding zijner R. K. school voor U. L. O. aldaar. Vastgesteld wordt de vergoeding ex art. 101 der L. O. wet aan besturen van bijzondere lagere scholen over het jaar 1931. Verder wordt vastgesteld de vergoeding ex. art. 101 der L. O. wet over 1931 voor de Juliana- school, de Mariaschool, en de Dr. Creutzbergschool de afrekening dezer ver goeding voor de eerstgenoemde school over het 3-jarig tijdvak 1 Jan. 192931 Dec. 1931 en voor de beide andere scholen voor het tijdvak 1 Sept. 1929—31 Dec. 1931. Met algemeene stemmen wordt uitgesteld een verordening houdende regelen nopens het af graven van terreinen en het graven naar zand, ter bescherming van het natuurschoon. Vastgesteld wordt plan XI tot herziening van het uitbreidingsplan betreffende het gedeelte, omsloten door den Zeeweg, den Driehuizer Kerk- weg en den Spoorweg. Verder wordt vastgesteld een verordening tot wijziging en aanvulling van de bouw- en wo ningverordening voor zooveel betreft de daarin voorkomende bebouwingsvoorschriften. Aan de orde is hierna het voorstel van B. en W. tot aanvulling en wijziging van de alge meene politieverordening. Alvorens tot de behandeling wordt overge gaan, gaat de raad in comité. Na heropening der openbare vergadering ver zet de heer VAN WOENSEL zich tegen het ver bod van het venten met steunbonnen e. d. Het betreffende artikel wordt echter aangeno men. Op voorstel van den heer VERMEULEN wordt in het artikel betreffende het vervoeren van twee personen op één rijwiel, de leeftijdsgrens van den bestuurder op 18 jaar gesteld. Verder zal het rijwiel in zoo'n geval voorzien moeten zijn van been- en spaakbeschermers. Over verschillende artikelen wordt nog bereedvoerig gediscussieerd. Zoo b. v. over art. 139 c. dat betrekking heeft op belemmering van neringen en winkels of bedrijven en waarvan het eerste en zevende lid gericht is tegen de boycot-acties. Oe heeren VISSER en v. d. FLIER zagen hierin ook een bedreiging tegen het posten. De bepalingen worden verder met 19 tegen 8 stemmen aange nomen. Tegen het derde lid, dat zich inderdaad te gen het posten richt, hadden de heeren v. d. FLIER en VISSER alsook de heer VAN WOEN SEL bezwaar. Ook de heer MAAS verzet zich tegen dit lid en wijst er op, dat staking een geoorloofd middel is om te verkrijgen, dat men langs anderen weg niet bereiken kan. Het pos ten daarbij is niet verkeerd. Men mag anderen van zijn goed recht trachten te overtuigen. Er doen zich wel eens excessen voor, maar daar om is het posten op zich zelf nog niet verkeerd. De heer VAN HEIJST juicht het artikel daarentegen ten zeerste toe. De practijk wijst uit, dat het noodig is. Na langdurige discussie wordt het betreffen de artikel in stemming gebracht en verworpen met 12 tegen 15 stemmen. De VOORZITTER merkt op, dat het posten dikwijls ontaardt. Wiens schuld dit is laat spr. in het midden, maar het is juist met het oog op de ontaarding, dat het noodig is, maatrege len te treffen. Het artikel, dat nu verworpen is, was aan genomen in de noodverordening, welke spr. tijdens de visscherijstaking zelf had uitgevaar digd. De raad heeft spr. nu verplicht om bij een volgend geval, weer een noodverordening te maken. Het had hem juister geleken, dat de raad thans deze maatregel getroffen had. De heer HOMBURG wijst er nog op, dat men deze zaak moet bezien in het raam der tijds omstandigheden. Men dient er zich rekenschap van te geven, dat het een volgende maal niet meer zóó zal afloopen, als bij de laatste con flicten, om de eenvoudige rede, dat de andere partij het niet zal accepteeren. De overige bepalingen worden hierna met 18 tegen 9 stemmen aangenomen. De overige artikelen worden na eenige dis cussie goedgekeurd, met uitzondering van art. 141 b, dat betrekking heeft op het contact met en het weren van propaganda met schepen van Sovjet-Russische nationaliteit. De behandeling van dit artikel wordt aangehouden tot de vol gende vergadering. Met het oog op het vergevorderde uur wor den ook de overige agenda-punten aangehouden In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken heeft de heer ir. W. J. Burgers- dijk, directeur van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij, een voordracht gehou den over het wetsontwerp verkeersfonds. Na mens de Kamer bezocht hij de protest-verga- dering, verleden week te Amsterdam gehouden en hij bracht daarover thans rapport uit. Naar aanleiding daarvan drong zich de vraag op, of de Kamer al dan niet tegen dit ontwerp zou ageeren. Men vroeg aanhouding tot een vol gende vergadering, maar daar dit waarschijnlijk mosterd na den maaltijd zou worden, begaf men zich nu reeds in discussie. De secretaris van de Haarlemsche Kamer, Jhr. dr. J. C. Mollerus, stelde de vraag of men het verkeer in Nederland als één geneel moet beschouwen of als een samenvatting van ver schillende verkeers-belanghebbenden. De heer Burgersdijk antwoordde daarop, dat volgens zijn inzicht de Ned. Spoorwegen de voornaamste plaats in het verkeer zullen blij ven innemen. Daarnaast moet onmiddellijk de binnenscheepvaart en het vliegverkeer genoemd worden. Dit is één familie, die niettemin niet altijd even lief met elkaar om gaat. Het publiek eischt, dat de spoorwegen ten allen tijde paraat zijn, maar daarvoor zijn dan ook groote kosten noodzakelijk. Het auto-vrachtverkeer kan niet Conicert ten bate van het Crisis-Comité Heemsteedsch Gemengd Koor „Houdt onderlinge Vriendschap", directeur H. J. Arisz, geeft op 28 Februari n.m 8 uur een concert in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg, ten bate van het Crisis-Comité. Dit concert belooft nfet alleen wat het programma van het Koor, maar ook wat de verdere medewerkenden betreft, zeer mooi te worden. Het instrumentale gedeelte zal verzorgd wor den door de navolgende solisten: J, Rozenkrans (piano), G. Bets (viool) en L. v. Maanen (cello), allen leden van de Haarlem sche Orkestvereeniging. Genoemde heeren zullen ook gezamenlijk eenige werken uitvoeren. Voorts zal het dubbel-mannenkwartet „Ce cilia" (meer bekend als de Hollandsche Kozak ken) weinig moeite hebben het publiek met haar Kozakkennummers onder bekoring te brengen. En tenslotte zal mevr. Arisz-Schama (sopraan) dit zeer gevarieerde programma besluiten. Op veelvuldig verzoek zal het gemengde Koor de navolgende koorwerken ten gehoore brengen. „Koren" van Alfons Vranken en „den Uil" van Diepenbroek. Het zal, gezien het vele dat dezen avond ge boden wordt, zeker niet aan belangstelling ont breken. Kaarten zijn bij voorverkoop tegen zeer lagen prijs verkrijgbaar bij den heer C. Koning, siga renmagazijn „de Sigarenbeurs" bij de ijzeren brug. Reddingsbrigade. De reddingsbrigade voor drenkelingen, onderafdeeling van den Neder- landschen bond tot redden van drenkelingen, hield een goed bezochte ledenvergadering in Café-Restaurant „Lommeroord". In twee bestuursvacatures werd voorzien door de verkiezing van de heeren W. Verstra ten en A. v. d. Plas Jr. Uit het jaarverslag blijkt dat de vereeniging dit jaar is toegenomen met 70 leden en het aantal nu 160 bedraagt. Ook de cursus „Eerste hulp bij ongelukken" is goed bezocht. Minder is het bestuur te spre ken ever de deelname aan de oefeningen in Stoop's bad- Dank wordt gebracht aan het be stuur der zwemvijvers voor het beschikbaar stellen der zwemvijvers voor de oefeningen en aan het Gemeentebestuur voor de gelegenheid in een der schoollokalen den cursus „Eerste hulp bij ongelukken" te mogen houden. Besloten werd het bestuur der bad- en zwem inrichting wederom te verzoeken haar zwem- oefeningen te houden en wel op Maandagavond voor de heeren en Vrijdagavond voor de dames. In September a.s. zal de brigade 15 jaar be staan. Plannen werden t>esproken om dit ju bileum feestelijk te herdenken Na ampele be spreking werden eenige dames en heeren be noemd om met het bestuur hiervoor plannen te beramen. Voortaan zal op iedere vergadering de vraag gesteld worden of de leden aanmerkingen heb ben op het beleid van het bestuur of een der bestuursleden. Desbetreffende bestuursleden hebben zich dan te verdedigen. Verwacht wordt dat ieder lid zich vrij uitspreekt, wat de on derlinge verstandhouding zeker zal bevorderen. De heer Nieuwenhuis doet verslag namens de kascommissie. Onder dankzegging wordt de penningmeesteresse gedéchargeerd. Na een kort gezellig samenzijn, waarbij de brigadeband zich weer zeer verdienstelijk maak te, volgde sluiting. Stichting „Groot-Kijkduin" - De opbrengst van een tooneelavond in Monopole gehouden ten bate van de Stichting „Groot-Kijkduin" bedraagt f 137.85. 1 rSrJ in alle omstandigheden paraat zijn. Als een vrachtrijder enkele vrachtjes heeft en er komt iemand, die onmiddellijk geholpen vil worden, staat hij in de meeste gevallen zonder mate riaal. Dat kan en mag bij de Spoorwegen niet voorkomen, daar is een benijdenswaardige, maar kostbare noodzakelijke reserve. Is het nu billijk om in de laatste plaats bij dit apparaat aan te kloppen? Daaruit volgt dan ook, dat het tekort bij dit apparaat gevoeglijk op andere vervoers middelen mag worden afgewenteld. Zij leunen tegen de Ned. Spoorwegen aan, zij moeten dus ook de lasten meedragen. Spreker meende persoonlijk, dat het verkeer in ons land rijp is voor een syndicaat, maar de moeilijkheden lijken voorshands nog onoverko melijk. De minister wil er echter orde in schep pen en gaat nu allereerst eenheid in eigen verkeerslichamen en semi-lichamen brengen. Daarvoor zal het verkeersfonds gesticht worden. De samenstelling van de centrale verkeers-com- missie achtte spreker niet juist, ambtenaren nemen het meerendeel der plaatsen in, dat is fout een grootere groep moet een woordje mee kunnen spreken. Het groote streven is volgens spreker, dat alle vervoermiddelen onder gelijke voorwaar den zullen werken. Ieder kan dan gemakkelijk zijn eigen lasten dragen. De sociale maatregelen en de loonen moeten gelijk zijn. De loonen bij de Spoorwegen zijn veel hooger dan bij de particuliere vervoerders Bij het Staatsbedrijf wordt b.v. 30 40 ver diend, waar de particulier 20 A 30 geeft. Er schuilt hier een onbillijkheid en voortgezet te loonsverlaging bij de Spoorwegen zou het budget al een groot eind in de goede richting brengen. (Vervolg) Onder de aanwezigen ter vergadering merk ten we o.m. op de tweede Kamerleden Chr. v. d. Bilt, M. P. v. d. Weyden en Jac. Groen Azn., alsmede den directeur van de Landbouw-win- terschool te Voorhout, eenige landbouw- en veeteelt-consulenten en een vertegenwoordiger van den L.T.B. Het jaarverslag van den secretaris, Ir. J. W. M. Dekker, bevatte een overzicht van de crisis maatregelen, welke in het belang van land bouw en veeteelt in het afgeloopen jaar wer den genomen. Vervolgens werd overgegaan tot de bestuurs verkiezing. De periodiek aftredende leden, voor zitter A. J. Verkley, en de heeren J. J. v. Schie en Joh. v. d. Zwaan, werden herkozen. De afdeeling Achthuizen wenschte spoedige behandeling van het volledige teeltplan voor 1934. Het bestuur verwees naar de toelichting van het Landbouw-Crlsisfonds. De secretaris voegde hieraan de mededeelln- gen toe, welke dezer dagen gepubliceerd zijn over de bieten en aardappelen. De aardappel teelt is tot 100 pet, beperkt, wat niet beteekent, dat elke teler 100 pet. zal krijgen. Een :eserve van 10 pet. moet er zijn voor bijzondere geval len. In Zuid-Holland is het contingent late aard appelen, dat gecontroleerd zal worden. 10.000 H A. In Noord-Holland 5000 H.A. De verbouw van rassoorten, ideal, wilde drie, ninityfold is 2/3 van den individueelen verbouw 1933. Het vrijblijvende 1/3 mag met andere ras sen beteeld worden. Overtreding zal zwaar worden gestraft. De tarwe zal uit het Landbouwcrisisfonds gesteund worden. Dit zal moeten drijven op de extra heffing bij de vita en de opbrengst op de we reldmarkt. Een schatting van den prijs der T.C. tarwe kan niet worden gemaakt. De prijs zal gemiddeld 11 zijn. Rogge wordt gesteund als gerst en haver zal zich zelf moeten redden. De kring Hoorn en afdeeling Ursem willen te bevoegder plaatse aandringen op verhooging van den melkprijs, daar deze nu ver beneden kostprijs is. Het bestuur kan dit ondersteunen, maar acht het de eerste maanden nog niet mogelijk, gezien de zuivelmarkt. De afdeeling Pijnacker drong aan op een lagere heffing op boter. De voorzitter achtte dit niet mogelijk, gezien de zuivelwaarde in het buitenland. De heer Sjerps uit Hem achtte dit de oeco- nomische vernietiging van duizenden boeren. Hij wil er bij de regeering op aangedrongen zien. op beschikbaarstelling van natuurboter voor het binnenland en meer samenwerking met de mar garine-productie. Een verhooging van den boterprijs zou tot logisch gevolg hebben verhooging van den kaas- prijs. Als de regeering dit steuDt,' zal het bui tenland het wel accepteeren. Na enkele discus sies werd besloten een commissie te benoemen, die dit vraagstuk op korten termijn zal bestu- deeren. Over dit punt waren 16 voorstellen ingeko men, waarin werd aangedrongen op verbetering van den prijs en de taxe-regeling. Op al deze voorstellen verwees het bestuur naar het rapport van de commissie-Zwager man, waaraan het bestuur onvoorwaardelijk vasthoudt. Na den secretaris gaf de heer W. Meekel, Buitenveldert, nog een korte uiteenzetting van dit rapport en de geschiedenis, die ertoe geleid heeft, dat dit rapport in den doofpot gestopt is. gezegevierd. Men zit weer met het oude con tract, met al de daaraan verbonden lasten. Het rapport-Zwagerman noemde spr. het ideale voor de consumptiemelkers. Hij hoopte, dat het rapport toch nog door de regeering zal worden aanvaard. De afdeelingen Castricum en Duivendrecht Vracht-autobezitters, gaat spreker voort, hebben opgemerkt, dat de verhoogde wegenbe lasting niet meer gedragen kan worden, dat dit een doodsteek is. Deze noodkreet is moeilijk te controleeren. Waar is, dat in het buitenland de lasten nog veel hooger zijn, daar is de ben- zine-belasting zeer aanzienlijk. Zou de verhoogde wegenbelasting in verhoog de benzine-belasting worden omgezet dan zou de prijs ongeveer 14 V, cent moeten worden, dat is nog vier cent onder den gemiddelden kost prijs in de ons omringende landen. Men moet dus niet te spoedig groote woor den gebruiken. Spreker concludeerde, dat de Kamer van Koophandel niet moet ageeren tegen het wets ontwerp. Ten eerste omdat het auto-vervoer waarschijnlijk nog niet volledig de lasten van het verkeer draagt. Ten tweede, omdat tegen het mede helpen aan de instandhouding van de Nederlandsche Spoorwegen geen bezwaren, rus tende op goede gronden, zijn in te brengen. Ten derde omdat ons land in het auto-vrachtverkeer nog geen afwijkende positie inneemt ten opzichte van het buitenland, zoodat van een ten gronde gaan niet gesproken kan worden. De voorzitter der Kamer, de heer J. G. Drose verklaarde het niet eens te zijn met het betoog van den heer Burgersdijk. De moeilijkheden die de Spoorwegen ondervinden, ondervindt men thans in eiken tak van bedrijf. In dit geval spreekt de gewijzigde techniek een woordje mee. Men kan toch straks de auto's niet in bescherming gaan nemen tegen het vliegverkeer? Degene, die iets te vervoeren heeft moet eigen baas zijn en het vervoermiddel kunnen kiezen dat hij wenscht. Het vraagstuk is ove rigens niet nieuw. In 1924 verspreidde men in Amerika reeds een pamflet waarop stond „Het is uw plicht van de spoorwegen gebruik te ma ken en niet van een auto." Zulke methodes gaan toch al te ver. De spoorwegen zullen zich aller eerst moeten aanpassen en zoo spoedig moge lijk en volledig. Na eenige verdere discussie besloot de Kamer het Bureau opdracht te geven in deze kwestie naar eigen inzicht te handelen met gebruik making van het advies van de commissie voor ■-vervoer. oefenden critiek uit op de controle der Crisis- zuivel-centrale. Het monstertrekken geschiedt niet in bijzijn van belanghebbenden, terwijl wie wil reclamee ren, ƒ5 moet storten. De afdeeling Tlpendam teeker.de hierbij aan, dat de regeeringscommis- saris dictatuur uitoefent. Spr. vraagt hoe het mogelijk is, dat de boeren nog geen 3 ct. voor hun melk kunnen krijgen, terwijl de boter wel 80 a 90 ct. opbrengt. Spr. wil er bij de regeering op aangedrongen zien, dat zij voorkomt, dat het rapport-Zwagerman door beïnvloede amb tenaren genegeerd wordt. In moties en reques- ten moet het volgens dezen spr. niet gevonden worden, maar in een stevig massaal optreden. De voorzitter is het er mee eens, dat de boe ren vaak de vijanden van zichzelf zijn. Een goede oplossing bevat het rapport-Zwaterman, geen taxe-regeling, maar een limiet per koe. De heer Mukel deelde nog mee, dat dit rap port nooit aan den regeeringscomir.issaris is aangeboden, omdat de opdrachtgevers het er zelf niet mee eens waren. De heer van Schie zou gaarne zien, dat geen boer consumptiemelker mocht zijn, of hij moest dit ook inderdaad zijn en dat niet ook indus triemelkers weer mee zouden profiteeren van de gedwongen consumptiemelkregeling. Na de middagpauze werd door de afdeeling Ilpendam een motie ingediend om den invoer van room in de groote steden te beperken. Het bestuur zegde toe stappen in deze richting te zullen doen. De kring Hoorn stelde voor de drachtigheids- grens van de te leveren koeien voorloopig te verhoogen tot 8 maanden. Het bestuur kan dit voorstel niet ondersteu nen. De heer Sjerps noemt de ingrijpende beper king zeer zwaar en moeilijk accepteerbaar voor Noord- en Zuid-Holland. Hij stelt voor een ver zoek aan de Crisis-Zuivel-Centrale te richten om hierin verandering te brengen. De voorzitter noemde de beperking van de aanfok en de inkrimping van den veestapel zeer moeilijk en de stappen bij de Ned. Rundvee centrale te doen, zullen weinig uitrichten. Spr. zou den heer Sjerp willen steunen, doch verwacht weinig succes. De afdeeling 't Kalf noemt den beperkings maatregel onrechtvaardig. De heer Sjerp deelde mee, dat de inkrimping minimaal lOpCt. en maximaal 43)4 pCt. zal be dragen. Spr. achtte het een harden plicht van den bond om hieromtrent stappen bij de rund vee-centrale, zoo noodig, bi) den minister te doen. De afdeeling Zoeterwoude stemde er mee in, om ook Zuid-Holland hierbij te betrekken. De afd. t Kalf merkte op, dat Friesland 60.000 kalveren mag hebben en Noord-Holland 30.000. Voorgesteld werd een commissie te be noemen om deze zaak te onderzoeken. De afdeeling Blokker ondersteunde het voor stel. Niet alles moet echter gebaseerd worden op de inventarisatie-cijfers, maar er dient ook rekening te worden gehouden met het bedrijf. De voorzitter is het er over eens, dat de zaak ingrijpend is, maar om alles nu al voor te stel len als een groot nadeel voor Noord- en Zuid- Holland en een voordeel voor Friesland, daar mee is spr. het niet eens. Er zal wel degelijk gewerkt worden om ruimte te krijgen, maar de inkrimping moet er komen. De heer Verhoeven, veeteeltcomsulent voor Zuid-Holland is er van overtuigd, dat de rege ling wel rechtvaardig geschied is. Om een rege ling te treffen voor Zuid-Holland, die iedereen bevredigt, is zeer moeilijk. Deze moeilijkheden bestaan voor geen andere provincies dan alleen voor Zuid-Holland, Utrecht en gedeeltelijk Noord-Holland. Met de Rundvee-centrale valt wel te praten, maar men moet dan met bewijzen komen. De voorzitter merkte op, dat er niet te veel op de zaak vooruit moet worden geloopen, maar men op de vertrouwensmannen moet rekenen. De afd. Spierdijk drong nog aan op een groo tere toewijzing voor de provincies Noord- en Zuid-Holland, dan tot nu toe is geschied. De voorzitter antwoordde, dat men zich het best met de vertrouwensmenschen in de pro vincies kon verstaan om verbetering te krijgen. De heer Neeb, landbouwconsulent, wees er op dat de beperking pas over een half jaar in gaat. Van regeeringswege wordt een enquête gehouden in hoeverre deze zaak nog nadere be lichting behoeft. Er zal gedaan worden wat mogelijk is. De voorzitter voegde hieraan toe, dat hieruit blijkt, dat met de moeilijkheden zooveel moge lijk rekening zal worden gehouden. Met eenige voorstellen inzake de varkens houderij, verklaarde het bestuur zich te kunnen vereenigen. Het varkenshouden mag alleen geschieden door boer, tuinder en varkenshandelaar. Al de anderen komen dan eerst in aanmerking, wan neer zij het varkenshouden onmogelijk als be drijf kunnen missen. Het bestuur is van oordeel, dat de regeling van den aanfok noodzakelijk blijft. Daarnaast is een regeling van de mestertj noodzakelijk, in be lang van beide deelen van de varkenshouderij. Belde, zoowel fokker als mester, hebben recht op een gelijk voordeel van de prijsregeling van het afgewerkte product. Zonder regeling van de mesterij zou dit voordeel wel eens gelijk in han den van de fokkers kunnen vallen. Dit zou on juist zijn. Een voorstel om het mengpercentage van de tarwe te brengen op 40 pCt. en voor 1934 een prijs te garandeeren van 12 per 100 K.G., kon het bestuur niet voorstaan, omdat dit den richt prijs zou verlagen. De afdeeling Goeree en Over- flakkee verdedigde dit voorstel en bestreed het prae-advies. De heer v, d. Zwaan, lid van het hoofdbestuur, merkte op, dat de zaak thans eenigszins anders is, nu bekend is, dat de prijs zal dalen, zoodat het percentage verhoogd kon worden. De secretaris antwoordde, dat het niet waar is, zooals Goeree en Overflakkee meent, dat hier een tekort is, maar dat ook van dit product een teveel in ons land is. Dit teveel wordt gefinan cierd door de heffing bij de vita. Meer binnen- landsche, d.w.z. gesteunde tarwe, zou den brood prijs omhoog brengen en dit wil de regeering niet. Tarwe uitvoeren is niet gemakkelijk. De Invoer van Fransche bloem is zelfc afhankelijk van den uitvoer van slachtvee naar Frankrijk. Daarom moet de zaak steeds van alle kanten bekeken worden. Met dit laatste kon de afdeeling Goeree en Overflakkee niet accoord gaan. Wij voeren 65 pCt. van onze tarwe in. Als dit nu eens 50 pCt. was, zou dit dan zoo funest werken? De secretaris wees er op, dat de tarwe-prijs voor den oorlog 9 A 10 was. De afdeeling Haarlemmermeer vindt de vergelijking tusschen tarwe- en broodprijzen van vóór en na den oorlog erg scheef. De afdeeling VelsenBeverwijk verklaarde niet accoord te kunnen gaan met het uit gebrachte prae-advies. Het bestuur zal een en ander nader overwegen. De voorzitter merkte op, dat de regeering het vonnis over de bravo-aardappelen reeds geveld had. De afd. Beverwijk merkte op, dat de bravo- aardappel het tegen de bloembollen heeft moe ten afleggen en bestreed de meening over de wratziekte. De heer Neeb, landbouwconsulent, kende de bravo verschillende goede eigenschappen toe, maar de wratziekte maakte de bravo al verschil lende jaren tot een strijdpunt. Spr. heeft zich lang tegen het verdwijnen ervan gekant, doch niet alles mag geschoven worden op den hals van de bollencultuur. Met 't oog op den export werd het vonnis geveld. De afdeeling Castricum stelde voor bij de Crisis-Aardappel Centrale aan te dringen, dat voor de duin- en zandstreek de aardappelen, welke uitsluitend als poot-aardappelen van el ders worden betrokken, vrij te stellen van belas ting. Tevens stelde zij voor, den minimumprijs van de duinzandaardappelen met 1 oent per K.G. te verhoogen. Het bestuur antwoordde, dat indien deze af deeling gagant wil zijn bij de invoering van den door haar gewenschten maatregel, het vakbonds- bestuur bij de Centrale stappen zal doen. Het zal echter vragen op welke wijze de afdeeling deze garantie zich stelt. Zij zal dan waarschijnlijk eenige duizenden guldens op de bank, bij voor keur van de N.A.K. moeten storten. De afdeeling moet echter niet te veel voor haar aardappelen vragen daar deze anders onverkocht blijven. De afdeeling besloot het eerste punt te laten vallen maar bepleitte nadere verhooging van den maximumprijs. De secretaris vond dit gevaarlijk en ant woordde, dat de L.T.B. hierin geen risico wil dragen. De voorzitter: Het gaat hier over een maxi mumprijs. U is dus vrij om meer te vragen. De afdeeling Castricum vond dit practisch niet uitvoerbaar. Er werd nog op gewezen, dat de heffing voor pootgoed dezer dagen is verlaagd. Verschillende voorstellen om de garantie van 1933 op hetzelfde peil te handhaven voor 1934, hadden de instemming van het bestuur. Ook aan spoedige verdeeling van de garantie bewijzen zal door het bestuur worden meege werkt. Zooals gebruikelijk, sprak de geestelijk advi seur, rector J. P. J. Kok uit Bloemendaal tegen het einde der vergadering een kort opwekkend woord. Hi) feliciteerde de herkozen bestuursleden, met het in hun gestelde vertrouwen en hoopte, dat zij met de zelfde vitaliteit en opgewektheid zou den blijven werken voor de belangen der boe ren en dankte de consulenten voor hun aanwe zigheid. Spr. verheugde zich er over, dat het aan de regeeringsmiddelen te danken is, dat het den akkerbouwers beter is gegaan. Hiervoor bracht hij dank aan de regeering. De zuivelboeren zit ten nog in den put en vooral de hypotheekboe- ren zijn nog in afwachting, hoe 't hun in de toe komst zal gaan. Van alle kanten is hard ge werkt om gerustheid te krijgen voor de land- en tuinbouwbevolking. Spr. vestigde nog vooral de aandacht op de Landbouwschool te Voorhout. Geld nalaten aan kinderen is nu zeer moeilijk, maar wel kan hun veel kennis nagelaten worden. Spr. hoopte, dat ook spoedig bij de boeren goede collectieve contracten zouden worden af gesloten. Op dit gebied drong hij aan op meer soepelheid, opdat de boerenarbeiders ook spoe dig een goede rechtspositie krijgen. Spr. sprak tenslotte den wensch uit, dat het beter in de bedrijven mocht gaan en dat God zijn zegen zou geven over het werk. Spr. wees er nog op, om zooveel mogelijk werkkrachten uit eigen land te nemen. Nadat nog enkele voorstellen op divers gebied waren afgehandeld, werd nog een nuttig ge bruik gemaakt van de rondvraag, waarna de voorzitter de vergadering met gebed sloot. Zooals wfj reeds meldden, meent de raads commissie, welke te onderzoeken had de klach ten van Zandvoortsche strandpachters over concurrentie van de gemeentelijke instelling, het Zuiderbad, dat de gemeente in de aller eerste plaats de algemeene belangen harer in gezetenen moet bevorderen; daarnaast komen speciale belangen van één of meer harer in woners. Zij stelt daarom o.a. voor de beslissing om trent de tarieven van het „Zuiderbad" aan te houden totdat het desbetreffende voorstel van B. en W- aan de orde komt; den naam „Zuiderbad" niet te wijzigen; niet te bevorderen, dat de tarieven van het café-restaurant worden herzien; de stoelenprijzen in het „Zuiderbad" te hand haven; te bepalen, dat voortaan de gemeente met borden op bepaalde plaatsen in de gemeente slechts algemeene reclame voor Zandvoort zal maken; niet in te willigen den wensch om toe te staan, dat men overal op het strand in badcos- tuum in de bad- en ligstoelen zou mogen zitten; de situatie ten aanzien van het badverbod niet te herzien; de tentenkampen en het vrije strand niet te verplaatsen; over het jaar 1933 geen kwijtschelding van pacht te verleenen, doch zich bereid te verkla ren bij gerechtvaardigde klachten van een strandpachter zijn contract te ontbinden en in geval van een dergelijke ontbinding te over wegen of en in hoeverre de gemeente geheele of gedeeltelijke kwijtschelding van de strand- pacht zal verstrekken. Tenslotte stelt de commissie voor de strand- pacht voor 1934 niet te verlagen. Men schrijft ons: Zaterdagmiddag vergaderden de R. K. raads leden uit de provinciale kieskringen Haarlem Velsen. De aangekondigde spreker was verhin derd wegens ongesteldheid. Zeer interessante besprekingen werden gehou den over het al of niet toekennen van kinder toeslag en de regeling der werkloozenzorg. Ver der werden eenige huishoudelijke aangelegen heden behandeld. De R. K. raadsleden van Bennebroek, Bever wijk, Heemstede en Velsen zijn en bloc als lid toegetreden, hetgeen van Haarlem niet kan geschreven worden. Wethouder y. Liemt bij voorbeeld schreef, dat zijne plaatsing op de ledenlijst op een vergissing moest berusten. In de onder voorzitterschap van den heer N. O. F. van Ginkel gehouden buitengewone al gemeene vergadering van aandeelhouders der N. V. Leidsche Duinwater Mij., waren vertegen woordigd 15 aandeelen, uitbrengende 15 stem men. Benoemd werden: tot commissaris-voorzitter, de heer T. S. Goslinga en tot commissarissen, de heeren Th. M. W. Bergers, M. H. de Reede en M. G. Verwey.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 13