STADSNIEUWS Vruchtbaar missiewerk op Celebes mm Haarlem, 21 Febr. BEURS VAN AMSTERDAM HET ARBEIDSVELD VAN Mgr. PANIS De vroegbeurs Wisselkoersen SPAARNE Ï1BAIMK WOENSDAG 21 FEBRUARI 1934 GEDEELTELIJK ARCHIEF KANT ONGERECHT In het nieuwe gebouw ondergebracht FORENSENBOND V erkeersverlangens MUZIEK LEDENCONCERT H.O.V. Coliste: Annie Woud (zang) Picasso en zijn vrienden Het overlijden van Koning Albert Kennemer Fotokring Lugubere vondst FILMNIEUWS REMBRANDT THEATER „De Jantjes' Jaap Speyer Regie: Personalia BURGERLIJKE STAND Postzak ontvreemd Inhoud met aangeteekende stukken ontvreemd De strijd tegen het heidendom, Ma- homedanisme en Protestantis me met goed succes bekroond Aantal katholieken verdubbeld Een moeilijk begin Prachtige resultaten „DE JANTJES K Na de vrijspraak van Dolle Dries" Gestadige uitbreiding De hulp der Zusters Armoede een beletsel UIT DEN OMTREK BLOEMEND AAL SANTPOORT WIJK AAN DUIN - AGENDA 22 Februari INSTELLINGEN Beurs-thermometer Woensdag 21 Februari 1934 Januari j.l. werd zooals men zich nog her inneren zal het Kantongerecht te Hoofd dorp opgeheven en samengevoegd met Haarlem. Zooals ieder Kantongerecht bezat ook het Hoofddorpsche kostbaar archiefmateriaal, dat door de samenvoeging ook voor onderbrenging in Haarlem in aanmerking kwam. Dit is nu Dinsdag j.l. geschied. Omdat het Kantongerecht toch binnenkort in het oude Gouvernementsgebouw onderge bracht zal zijn, heeft men de documenten en papieren hier maar direct heen getranspor teerd. Oningewijden nu meenden, dat met den groo- ten verhuiswagen, dien zij zagen, de groote ver huizing van de Griffie van het Kantongerecht begonnen was. Voor ingewijden is het geen geheim, dat dit nog wel eenige weken duren kan. De afdeeling Haarlem van den Algemeenen Bond van Forensen hield Dinsdagavond in café Brinkmann haar jaarvergadering onder voor zitterschap van den heer De Koek v. Leeuwen. Be secretaris, de heer Torley Duwel bracht het jaarverslag uit. De afdeeling telt thans 680 leden, wat een vooruitgang beteekent van 40 by 1932. Verschillende verkeersvragen kwamen aan de orde. Zoo zal er bij het gemeentebestuur op aangedrongen worden, dat de toestand op het Plein minder gevaarlijk wordt gemaakt voor voetgangers. Men rent bij het snorren maar langs ciè vluchtheuvels, zoodat het oversteken levensgevaarlijk wordt. Bij de directie van de tram zal er op aangedrongen worden, dat de* stadstram beter gaat correspondeeren op den dienst AmsterdamZandvoort en dat het eind punt van lijn 4, nu op de Leidschevaart, door getrokken wordt tot Aerdenhout. De gastdirigent van dezen avond, Jan van Gilse, vond bloemen met een lint in de Haar- lemsche kleuren aan den lessenaar, bij zijn binnenkomst. Vve hebben zoo 't idee dat hij met ons liever een zaal vol met luisteraars had gezien. Niet dat 't betrekkelijk gering aantal hoorders ook maar eenigen invloed had op de prestaties van ons Haarlemsch orkest onder dezen leider: maar toch zoo er in het andere geval mogelijk nog met meer warmte zijn ge musiceerd. Op het oog 'n vrij uitgebreid en zelfs 'n vrij disparaat ''programma stonden we toch tegen den gewonen tijd buiten, na een avond van veelzijdig genot, Welke Jan van Gilse als diri gent en het Haarlemsch ensemble als orkest ons schonken, en waartoe de waarlijk superieure zang van onze stadgenoote Annie Woud in niet geringe mate bijdroeg. Nog gisteren, in ons verslag van den- door haar te Heemstede gegeven concertavond, schre ven wij onze bewondering neer voor haar dra matisch beeldend vermogen in het meer ern stige genre. Wat zij ons hedenavond weer liet genieten in de beide aria's van Gluck, uit Aiceste en Orpheus, en in het eerste, aangrij pend fraaie Maliler-lied „Das Irdische leben" bevestigde onze meening volkomen. Het was daarom jammer dat het laatste lied van Mahler: „Wer hat dies Liedlein erdacht?" een anti climax vormde met het overige. Met deze beide laatste composities in omgekeerde volgorde te zangen zou de zangeres naar onze meening van juister inzicht hebben blijk gegeven. Haar suc ces was niettemin zeer groot en welverdiend en de bloemen kwamen wel laat, maar ze kwa men toch, en we zullen wel niet de eenigen zijn geweest, die ze haar reeds onmiddellijk na de grandioze en indrukwekkende vertolking van de beide ar.a's van v. Gluck hadden toege dacht. Onze oprechte en dankbare hulde er. lof worden haar dan ook van deze plaats nog eens te meer hartelijk betuigd. Ook dirigent Jan van Gilse zijn we dank baar voor de buitengewoon verzorgde wijze waarop hij onze Haarlemsche orkestleden deed musiceeren. De gekozen werken gaven geen aanleiding tot de ontplooiing van bijzondere kwaliteiten. Zoowel in Cherubini's ouverture „Anacreon" als in de Symphonie in g. kl. van Mozart, leidde zijn strakke en accurate directie tot een goed sluitend ensemble, waarin het slechts bij uitzondering even rammelde. Jammer dat de fagot in de ouverture wederom te laag intoneerde. In eerste uitvoering ging een eigen compo sitie van den gast-dirigent, diens Prologus Bre- vis van 1929, een zeer modern gedacht en in teressant georkestreerd werk in ouverture-vorm, met constant stappend rhythme dat ongetwij feld bij tweede auditie, en bij rhythmisch nog onberispelijker uitvoering, tal van typisch va- rieerende détails zal doen uitkomen. Het werk werd met instemming begroet. De strijkers kregen een extra goede beurt met de mooie Elegische Melodieën van Edw. Grïeg, terwijl met de op verzoek gespeelde Variaties over een St. Nicolaasliedje (1908) reeds bij een vorige gelegenheid door den componist zelf met even groot succes geleid, de avond werd beslo ten. J. S. (Picasso et ses amis, par F. Olivier). De Fransche schilderes Femande Olivier heeft een aardig boek geschreven over haar vriend Picasso, vermaard schilder-teekenaar, en zijn vrienden. Het is een geestig geschreven werkje, dat handelt over de jaren 19031914, dus tot aan den barbaarschen oorlog. Toen was 't uit met alle gemoedelijkheid, de kanonnen bulk- 1 ten. Naar aanleiding nu van dit boek heeft de heer Debois, kunsthandelaar alhier, een tentoon stelling gearrangeerd van teekeningen van.... Picasso et ses amis. Deze expositie werd aangevuld met de wer ken (zwart-wlt- teekeningen en lithos) van Reinder Visscher, uit den Haag. Die vrienden van Picasso waren evenals de schilder zelf echte artiesten, ook in hun wijze van doen. Van de voornaamsten als Matisse, Rousseau, Dérain, Vlaminck, Marie Laurencin, Van Dongen niet te vergeten, vindt men de werken op de keur-tentoonstelling van Debois. Voor de subtiele, fijn-gelijnde, teekeningen van Picasso kan men ook vooral technisch groote bewondering koesteren. De tafereelen van reizende artisten zijn levendig en levenswaar. Hoe weet hij met enkele lijnen houdingen ea gebaren zuiver en plastisch weer te geven, niet gewoon, maar als kleine levenswonderen! Van Vlaminck is er een goede houtsnede: de kleurige figuurtjes van M. Laurencin hebben iets droomerigs, als bij een M. Maris. Bonte hortensia's zijn van Kees van Dongen te bewonderen, den mondainen schilder, die nogal veel stof op deed waaien, maar die in een deel van zijn oeuvre toch zeer ernstig kan zijn. De expositie van „Picasso en zijn vrienden" is slechts „voor volwassenen" toegankelijk. Reinder Visscher is een theosoof, ook in zijn werk. Dit oeuvre doet wat ouderwetsch aan, maar toch is het in menig opzicht voortreffelijk. Zijn teekening „Strand" is van een schoone diepzinnigheid en een majestueuse voorstelling, waarin eeuwigheidsmotieven verklinken. Voor den Mahatma Gandhi schijnt hij een kolossale bewondering te gevoelen, vandaar zijn inderdaad schoone teekening, waardig van fantasie. Boomen en bloemen treft men aan van een bekoorlijke, diepe weergave. De bloemen, zegt Visscher, hebben een ziel. We gelooven dat ook, als men die uitspraak althans bedoelt in dien zin van het ontroerende vers van Gezelle, dat men eigenlijk twintig maal over moet lezen. We citeeren uit 't hoofd: Als de ziele luistert Spreekt het al een taal, dat leeft, t Lijzigste gefluister Ook een taal en teeken heeft. Blèren van de boomen Kouten met elkaar gezwind, Baren op de stroomen Klappen luide en welgezind. Wind en weer en wolken Wegelen van God's Heilgen Voet, Talen en vertolken 't Diep gedoken woord.... zoo.... zoet.. Als de ziele luistert Hoe prachtig, hoe verrukkelijk schoon!. K. de H. Polygoon deelt ons mede, dat zij in verband met de groote deelname bij het overlijden van Koning Albert van België heeft besloten van de begrafenis een speciale editie uit te geven van haar Hollandsch nieuws, welke van Vrijdag a.s. af in de belangrijkste theaters van Nederland ter vertooning zal worden gebracht. In verband met de groote belangstelling in het geheele land voor den op zoo noodlottige wijze om het leven gekomen vorst, gelooven wij wel, dat wij onzen lezers met deze mededeeling een genoegen zullen doen. De Kennemer Fotokring houdt Woensdag 28 Februari a.s. des avonds om 8 uur een verga dering in de sociëteit „Vereeniging" aan den Zijlweg. De agenda vermeldt o.a. een lezing van den heer C. J. Hoeker te Amsterdam over: Amster dam zooals het leeft en werkt. Dinsdagmiddag 5 uur is in de paulinalaan achter „Dreefzicht" het lijkje van een pasgebo ren jongetje gevonden. De politie heeft het naar het St. Elisabeths Gasthuis gebracht. Wanneer we aan de vorigf producten den ken, die de Hollandsche filmindustrie, meer speciaal de amusementsfilm-fabricatie, ons heeft geleverd, dan zal het niemand verwonde ren, dat we uiterst sceptisch stonden tegenover de geboorte van dit nieuwe Hollandsche bios coopkind. Daar kwam nog bij, dat juist de keuze van De Jantjes, min of meer deed ver moeden, dat men wilde parasiteeren op het suc ces van een stuk, dat om zijn sterk Hollandsch karakter indertijd in zoo'n breeden kring werd gewaardeerd. Het lag immers voor de hand te veronderstellen, dat het publiek zich nog het plezier herinnerde,, dat het stuk hun toen ver schaft heeft en nu eens wil zien, wat voor een film men er van gemaakt heeft. Wat dit laat ste betreft kan men inmiddels gerust zijn: de genen die „De Jantjes" kennen (wij bespraken deze film reeds uitvoerig in ons blad van 10 Februari) zullen ze in deze film waarschijnlijk niet meer herkennen, wijl er tamelijk ingrij pende veranderingen hebben plaats gehad om het gegeven film-fahig te maken. Wat onver anderd is gebleven, zijn de namen der hoofd personen en dat maakt het weer gemakkelijker om in een Jantjessfeer te komen. De film begint natuurlijk met een blik op Amsterdam. Of liever gezegd, men hevft de camera over Amsterdam heen laten glijden en wel zoo, dat deze Nederlandsche hoofdstad op haar voordeeligst wordt getoond. Deze goede in troductie maakt, dat men eventjes gemakkelij ker gaat zitten, daar men met één slag ge ïnteresseerd wordt. Dan gaat men naar de Jordaan, die in die morgenuren nog stil en ver laten ligt en waarin langzamerhand het leven begint te ontwaken. Later mengen zich tus- schen die ontwakende bevolking ook de drie matrozen, die hun diensttijd hebben uitgediend en nu weer als burger aan den kost moeten zien te komen. Ze worden echter teleurgesteld in hun respectieve meisjes en het gevolg is, dat zij als kolonialen gaan dienst nemen. Een hunner komt dan om, een ander trouwt met den handschoen en wat er met den derde ge beurt, blijft een raadsel. Dit is in het kort verteld de geheele inhoud van deze film, die als Hollandsche geluidsfilm iedereen mee zal vallen, die evenals wij zeei sceptisch tegenover deze hernieuwde poging stonden. Bij ministerieele bepaling is benoemd tot plaatsvervangend lid in de commissie belast met het te Amsterdam afnemen van de examens van apothekersassistent de heer H. J. M. Bartels, alhier. Geboren: 17 Febr. zoon van J. A. Alders- Wempe; 18 Febr. zoon van D. E. Stroo Cloeck- Evers, dochter van N. de KorteJosselet; doch ter van R. v. GelderWever; 19 Febr. dochter van A. M. C. GrannetiaKemp, dochter van P. Plantinga—v. Loofjengoed, dochter van P. v. d. PutteBergman; 20 Febr. dochter van H. BoterbloemKoning, zoon van C. M. L. A. AertsRuigrok v.d. Werven, zoon van W. Aker slootv.d. Wall. Overleden: 17 Febr. J. P. de Jonge-v. d. Gevel, 67 jaar, Papentoren vest; 19 Febr. M. C. J. Brar.ts-Klein, 67 jaar, Bosch en Vaartstraat; M. C. Hoenderdos, 34 jaar, Oudeweg. N.V» &4V In den afgeloopen nacht is uit het postkan toor te Enkhuizen een postzak met aangetee kende stukken ontvreemd. De ambtenaren kwamen hedenmorgen tot de ontdekking, dat van den post. die hedennacht per auto uit Amsterdam was aangekomen, een zak ontbrak. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek leidde er toe, dat de zak in een steegje in de nabij heid van het postkantoor leeggeschud werd teruggevonden. Het was een zending, bestemd voor Hoogkarspel. De brieven en drukwerken bleken nog aanwezig, maar de aangeteekende stukken waren verdwenen. Men vermoedt, dat de diefstal heeft plaats gehad tijdens het lossen van de auto. Het is nog niet bekend, welke waarde de ge stolen stukken vertegenwoordigen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Het mooie eiland Celebes met zijn vier mil- lioen inwoners, een der vier groote eilanden van Nederlandsch-Indië, is het uitgestrekte ge bied (zesmaal zoo groot als Nederland), dat aan Z. H. Exc. Mgr. W. Panis en zijn missio narissen ter bearbeiding is toegewezen. Een groot deel der bevolking is Mahomedaansch; verschillende volksstammen, vooral in Centraal Celebes, zijn nog heidensch. Tot 1920 maakte Celebes deel uit van het groote Vicariaat Batavia. Eerst in de tweede helft der vorige eeuw was het den Paters Je zuïeten mogelijk geweest, daar voet aan wal te zetten: sinds de tijden der roemruchte!?) Oost- Indische Compagnie was het eiland voor R.K. priesters gesloten geweest, en al wat de vroe gere Portugeesche missionarissen er voor de Kerk hadden gewonnen, was tot den grond ver woest: het gemis aan R. K. priesters en de noodlottige dwang der bestuurders had alles ver-protestantscht. Wel niet een der eerste, doch een der groot ste Celebes-pioniers onder de Paters Jezuïeten is pater van Velzen, de latere Apostolische Vi caris van Batavia, geweest; hij, dien Mgr. Ves- ters noemde: „den man van groote talenten en beminnelijk geduld, den man met onwrikbaar Godsvertrouwem en ruimen blik in de toekomst, het type bij uitnemendheid van den echten missionaris." Na vele jaren zwaren aanhouden den arbeid had hij in de Minahassa (Noord- Celebes) een kweekschool kunnen oprichten, die zoovele goed-onderlegde Maleische onderwij zers heeft gevormd; hij was ook de grondlegger en eerste redacteur van het Maleische maand blad „Geredja Katholik", schrijver van ver scheidene schoolboeken, enz. Met slechts zes paters hebben de Jezuïeten daar zwaren arbeid verricht. Rond 1920 telden zij 11000 katholieken en waren er vier gevestigde hoofdstaties. Einde 1919 werd door het opperste Kerkelijk gezag dit eiland, het laatste, dat buiten Java nog tot het Vicariaat Batavia hoorde, van dit Vicariaat afgescheiden en toegewezen aan de missionarissen van het H. Hart van Tilburg. Bij die gelegenheid liet pater Fruytier zich aldus uit: „Het succes, dat deze voortvarende Missiecongregatie reeds behaald heeft op de Kei-eilanden en haar taaie energie, ontwikkeld in de meest ongunstige Missie van Nieuw- Guinea, geven ons het volste vertrouwen in de toekomst En inderdaad, met jeugdigen kranigen moed en taaie energie hebben zij gearbeid. „Met Gods hulp hopen onze missionarissen het werk der Paters Jezuïeten voort te zetten," schreef de eerste Apostolische Prefect, Mgr. Dr. G. Ves- ters, in 1920. Toen hij op reis naar zijn nieuwe Missie door Z. H. Paus Benedictus XV in audiëntie werd ontvangen en hij den Heiligen Vader wees op het groot getal heidenen en mu zelmannen, zeide Zijne Heiligheid bemoedigend: „Mr - ge zult die getallen omkeeren en er kin deren van maken van onze H. Kerk." En Hij voegde eraan toe: „Ja, groot en uitgestrekt is uw arbeidsveld, maar gij zult arbeiden en Ne derlands katholieken zullen uw arbeid steunen." Onder leiding van Mgr. Vesters, en daar na, toen deze tot Apostolisch Vicarisch van Ra- boul (Oceanië) werd benoemd, onder die van Mgr. Panis, is er in deze dertien jaren door de Missionarissen van het H. Hart een grootsche arbeid verricht. Het aantal priesters is er van zes geklommen tot zes-en-twintig, het aantal hoofdstaties van vier tot tien, waarbij nog meer dan honderd bij-staties komen. In dienzelfden tijd, in der tien jaren dus, is het aantal katholieken onge veer verdubbeld: de laatste statistiek (Juli, 1933) gaf het getal 21435. Zoo gaat het werk stil maar gestaag vooruit. Een der dichtst bevolkte deelen van Celebes is de Minahassa, het noordelijk schiereiland. Daar ligt Menado, de standplaats van den nieuwen Bisschop. Verder Woloan met zijn Klein-Seminarie, den trots van pater H. Croo nen: 36 leerlingen, grootendeels Minahassers, bereiden zich daar op het priesterschap voor. Vervolgens Tomohon met zijn R. K. Normaal school voor inlandsche onderwijzers: destijds gesticht door pastoor van Velzen, is zij nu toe vertrouwd aan de zorgen van pater v. d. Mey- den; sinds jaren heeft zij heel wat katholieke onderwijzers over bijna geheel den Indischen Archipel uitgezonden. Te Tomohon resideert ook de klooster-overste, thans de Z. E. P. M. Stigter. Andere hoofdstaties in de Minahassa zijn: Langoan, Tanawangko, Kembes, Lemboan. De laatste jaren werden met koenen durf de vleugels uitgeslagen: eerst naar het Oosten, naar den Banggai-Archipel, met als centrum de statie SJambioet; en daarna naar het Zuid- Oosten, naar de eilanden Moena-Boeton, waar Raha middelpunt der actie is; namen, die spre ken van eindeloos veel geduld en armoede en eenzaamheid, maar ook van hoop. De hoofdstad van Celebes, Makassar, op de zuidpunt van het groote eiland, is grootendeels Mahomedaansch; maar toch zag het zijn aan tal katholieken in deze dertien jaren vervier voudigd Een kostbare hulp voor zijn Missie-arbeid vindt Z. H. Exc. in de Fraters van O. L. Vrouw, Moeder van Barnihartigheid, van Tilburg, en de Zusters J. M. J. van 's Hertogenbosch. In 1924 zijn de fraters naar Celebes gekomen, om zich in Menado en Tomohon en binnenkort ook te Makassar aan het onderwijs te wijden. De Zusters J. M. J. werken reeds sinds 1898 in deze Missiein ziekenhuizen en scholen ver richten zij haar geduldigen zelfvergeten arbeid. Is het niet wonderbaar, dat zij op dezen toch zoo harden grond reeds 23 inlandsche roepin gen mochten kweeken? In 1924 konden zij voor het eerst haar inlandsch noviciaat beginnen. En is het, alles overschouwend, niet een tee ken van intense bearbeiding en ook een reden tot groote hoop, dat het aantal kloosterlijke werkkrachten, die zich aan de Celebes-Missie wijden, sinds 1920 van 25 tot 146 is gestegen? Het door pastoor van Velzen gestichte R.K. Tijdschrift „Geredja Katholik", in het Maleisch gesteld, doet nog steeds vanuit de Minahassa zijn tochten over katholiek Indlë. In November 1933 vierde het zijn zilveren jubileum. Ruim een half jaar geleden verscheen van de Celebes-Missie een klein boekje, een bro- chuurtje maar: „Wij vieren feest". Het was het 12-jarig jubileum van de verheffing der Missie tot Prefectuur. Het verhaalt van den strijd en de tegenvallers, van de tranen en de vreugden, van de groote nooden ook: want het is een harde Missie, waar de arbeid moeizaam, de middelen zoo schaarsch en de behoeften zoo dringend zijn, bijzonder de nood der scholen. „Er zijn nog verschillende dorpen, schreef Mgr. Panis enkele jaren geleden, die om een katho lieke school vragen, doch helaas, mijn beurs kan niet tegen meer aderlatingen...." En een anderen keer: „Schoolkerkjes (d.w.z. kerkjes, die meteen als schooi moeten dienen) komt mijne Missie nog enkele dozijnen te kort; en dan spreek ik niet van de toekomst, neen, ze zijn al direct noodig...." Zoo vernemen we meermalen over de armoede der Celebes-Missie en hoe die armoede een be letsel is om aan het Missiewerk een grootere uitbreiding te geven. „Zie dat is treurig voor een missionaris!" aldus Mgr. Panis. In 1932, daags voor de Pinksteren, kwam een jammerlijke aardbeving de Minahassa teiste ren; verschillende kerken werden zeer zwaar beschadigd; die van Tomohon, de schoonste van heel het Missiegebied, werd een triestige ruïne en moest haast geheel worden neerge haald. Een zware slag! Het bracht voor de toch al zoo arme missie meer dan 15000 gulden re paratiekosten mee! Zoo geeft de Hemel af wisselend wolken en zonneschijn. De missiona rissen werken onverdroten voort, nooit ontmoe digd, steeds hoopvol. „Wij hebben ook op Cele bes nog veel goed te maken," stond als motto boven „Wij vieren feest"; onze voorvaderen hebben er in den tijd der Oost-Indische Com pagnie het katholicisme vernietigd; aan ons, aan Nêerlands katholieken, om dat onrecht te herstellen Onder den zegen des Hemels gedijt de arbeid der missionarissen. Een verblijdenden vooruit gang mag de Celebes-Missie in de laatste jaren constateeren. De cijfers spreken eei. duidelijke taal: het aantal katholieken in 13 jaar onge veer verdubbeld, de H. Communies meer dan verdrievoudigd, het getal der schoolkinderen eveneens, dan zóóveel inlandsche Zusters, in landsche seminaristenHet katholieke leven groeit op Celebes! Thans komt Celebes, wat het aantal katho lieken betreft, op de vierde plaats onder de twaalf Missie-ressorten in Nederlandsch-Oost- Indiëalleen door de Vicariaten van de Kleine Soenda-eilanden, van Batavia en van Nederl. Nieuw-Guinea overtroffen. „De leuze: Celebes aan Christus! zal werke lijkheid worden! Wanneer? Dat hangt af van Gods goedheid, van uw gebed en uw offer." (Mgr. Vesters). Reddingsbrigade De B. R. B. houdt op Woensdagavond 28 Februari in hotel Roozen- daal te Overveen haar jaarvergadering. Aan de orde komen jaarverslagen van secretaris en penningmeester, verslagen 10-jarig bestaan, benoeming afgevaardigden ter algemeene ver gadering Ned. Bond t. h. redden van Drenke lingen, bestuursverkiezing, benoeming van een secretaris, verkiezing lid technische commissie, voorstel tot uitbreiding van 't bestuur, voor stel uitreiking insigne aan leden, die langer dan 10 jaar lid zijn. De Hoofdstraat Met de verbetering van de Hoofdstraat is men thans zoover gevorderd, dat het gedeelte van Rijksweg tot Middendorps straat weer voor het verkeer is opengesteld. Het verkeer uit de richting Haarlem naar Driehuis en IJmuiden, wordt thans geleid langs de Hoofdstraat, Middendorpsstraat, Burg. Enschedélaan, Terrasweg, Hoofdstraat. Brand Gisterenavond omstreeks tien uur werd brand ontdekt in een houten bergplaats, staande op een terrein tusschen den Munniken- weg en de Reguliersstraat. Het pakhuis was gevuld met kisten, manden, tuindersgereed schap, enz., waarin de vlammen een gretig voedsel vonden. Door den hevigen wind be stond aanvankelijk het gevaar, dat de vlammen naar naburige perceeleh zouden overslaan. Het duurde geruimen tijd vóór de brandweer ter plaatse was. Met een straal op de waterleiding heeft men het vuur gebluscht. Het geheele pakhuis, alsmede de inhoud, is verbrand. De eigenaar, de heer S. R. te Beverwijk, was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is onbekend. Gem. Concertgebouw „Proza en Poëzie", Haarlems Luistervinkenkoor, 8 uur. Kembrant-xneater „De Twee Weezen." Op het tooneel: Mary en Erik, Comp. 7 en 9.15 uur. Faiace. „De Privé-secretaresse". Op het tooneel: Anny Moina 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo Kunst na Arbeid, 8 uur ledenvergadering „St. Joseph", 8 uur Be stuur R.K. Volksbond, 8 uur. „St. Elisabethsvereeniging" Jansstraat R.K. Vrouwenbond, 8 uur. Hotel „De Leeuwerik" R.K. Reisvereeni- ging, kwart over 8. St. Vincentiusvereeniging Nieuwe Groen markt Jaarvergadering, half 9. Brinkmann Groote Markt K. J. M. V. „St. Augustinus", half 9. Kunstzaal Reeker Tentoonstelling Jo Spier. Rembrandt-Theater „De Twee Weezen". Op het tooneel: Mary en Erik, comp. 7 en 9.15 uur. Palace „De Privé-secretaresse". Op het tooneel: Anny Morna 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo Boekhoudcursus St. Marcus, 8 uur Ledenvergadering fabrieksar beiders, 8 uur Ledenvergadering bakkers, half 7 Vakgroep stucadoors, 8 uur R.K. Arbeidersontwikkeling, 8 uur Bevolkingsbu reau, 8 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 105 uur K. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bi) mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Kraamverzorging „Wit-Gele Kruis" ge vestigd Kinderhoisvest 25 rood. Spreekuren: Dinsdag van 23 uur Kinderhuisvest 25 rd.; Donderdag van 23 uur Damiatestraat 1; In het telefonisch verkeer van hedenochtend Waren weder geen bijzondere veranderingen waar te nemen, uithoofde van het feit, dat de beroepshandel zich op niets voor de officieele markt in den namiddag instelde. Factoren, welke de beurs konden stimuleeren, waren trou wens niet aanwezig. De animo voor Ameri- kaansch goed neemt weer af, aangezien blijk baar de gunstige bedrijfsresultaten in Amerika reeds voldoende in het koerspeil tot uitdrukking zijn gekomen. De groote onzekerheid omtrent de ontwikkeling van de naaste toekomst in het algemeen legt nog steeds terughoudendheid op en de goudbewegingen, welke nog onverpoosd aanhouden, scheppen een onaangename sfeer, omdat men niet weet, waarop deze actie, door Amerika op touw gezet, eenmaal zal uitloopen. Stabilisatieplannen zijn weder geheel op den achtergrond gedrongen en minister Chamber lain verklaarde gisteren nog in het Lagerhuis, dat onder de huidige omstandigheden valuta- besprekingen met Amerika geen resultaten kun nen hebben. Zoo zijn er nog tal van andere factoren te noemen, die de beurs alle opgewekt heid ontnemen. Kunstzijde Waarden waren vanochtend de eeni ge, waarin nog iets Werd omgezet, in verband met de gunstige ontwikkeling der kunstzijde industrie in Duitschland en Amerika. Aku"*.-'1 handhaafde zich vrijwel op de prijzen van gis-—- - teren 3737%, terwijl voor Am. Enka ISy,,- oi Bemberg 5% en Glanzstoff 14 3/8—14gold. Looale waarden bleven vrijwel onveranderd. Koninklijke 177%—178 (178), Philipslampen 248 (248), Unilever vaster op 80%80% (801/8), HVA 188 (188), A'dam Rubber en Youngleening bleven buiten beschouwing. Steels op 35%, Bethl Steel op 29% en Anaconda Copper op 101/8, waren goed prijshoudend. Nederl. Staatsleer.. ....prijshoudend Gemeenteleenprijshoudend Youngleening zwak Philips prijshoudend Unilever vast Aku vast K oninklijke prijshoudend H V A prijshoudend Rubber luier Amerïk. waarden luier Tabak prijshoudend WOENSDAG, 21 Febr. Vorige Slotkoersen. Heden Londen 7.63 7.584 Berlijn 58.974 58.97Vs Parijs 9.79 9.784 Brussel 34.69 34.67% Zwitserland 48.01 48 024 Weenen Kopenhagen 3410 34.00 Stockholm 3935 3„.2S Oslo 38 3'; 38 23 New York (cable) 1-49% 1-5° Rorae 13.05 12.974 Praag 6.20 6.20 Madrid 20.20 20.20 Vorige Slotkoersen. Staatsleeningen 5 Nederland 1932 1014 4% Nederland 1916 102% 4% Nederland 1917 101% 4 Nederland 1933 99% 4% N. Ind 1926 AB 93% 4% N. Ind. 1931 93% 5% Youngleen 1930 51% Banken Amsterd. Bank 113% Koloniale Bank 531/ Indische Bank52 Cert. Handei-MU47 Industrieën Unilever Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkei's Pat. Nieuwe Philips Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel Kennecot O. S. Steel U. S. Leather Intern Nickel Stand Brands 80% 57% 374 20% 248 171% 10% 29% 13* 35% 14% 14* 8% 133% 128 Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Redjang Lebong Petroleum Kon. Olie 178 Ga boes 12 Perlak 103% Peudawa 4% Heden 1014 102 1014 99% 93% 934 514 114 53 514 47 814 5(4 38 20% 248% 1/27/j 10* 294 13 3o% 144 H% 7% 1334 128 177% 12 103 44 Vorige Slotkoersen. Heden Continentol Oil 11% 11% Shell Union Oil b% 7 Rubber A dam Rubber 1034 103% Bandar 814 81 Dell Batavia Rubber 44 43.4 Serbadjadl 31% 314 Silau 33 32 V. L G. O. 53 S3 Allied 49 50% Intercontln. Rubber 2% 2% Scheepvaart Java Ch. Japan 254 254 Holl. Amerika Hjn lift IA» Dito Gem. EigendIA» IA» Kon. Ned 8toom. 9 9 Scheepvaart-Unie 46.4 47 Suiker H. V. A. 188 1884 Java Cultuur 1134 loz N. L 8 tl79 79 Vorstenlanden e4% 24% Actions idem 16.00 16 00 Tabak Dell Batavia 125 125 Oude Dell 118 Oostkust 24 234 Senembah 141% 140 Spoorwegen Union Pacific 784 78 Wabash 2?/e 8 Erie 144 14% South Rallw. il% I1 Chic. Mliw2)4 21 Kansas City South. 4Va 4/j Maxwell L. Gr, 14% 144 Nominaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2