Stadsnieuws VERVERIJ EN CHEM. WASSCHERU S. KROM N.V. W*NAAR BRUSSEL ss. Men óMjft ALKMAAR Zijlstr. 57 - Tel. 16387 WOENSDAG 21 FEBRUARI 1934 Het chem. reinigen van Uw goederen is een zaak van vertrouwen. Daarvoor is onze naam Uw borg. Lage prijzen Zorgvuldige behandeling Vlugge bediening A.S. DONDERDAG EN ZATERDAG TER BIJWONING DER PLECHTIGHEDEN Vertrek 5 uur v.m. PRIJS f 5.50 retour GARAGE DU MEE - ROZENSTRAAT 13 HAARLEM Telefoon 16166 GEMEENTEZAKEN FAILLISSEMENTEN NARCISSENTENTOON- STELLING TE SASSENHEIM KAMER VAN KOOPHANDEL Het uitvèrkoopwezen Uitbreidingsplan „Bosch en Hoven" Verbouwing „Welgelegen" Personalia Scholen Pijlslaan en V eiserstraat Wachtgeldkwestie Officieele opening Open breken Ringvaart Verslagen Personalia Burgemeester Gouverneur Bekroningen Contingenteeringscyfers Kleingoed Geschenk Frans Halsmuseum HET KINDERSUPPLETIELOON Winkel te Haarlem.- Burgerwacht STAAT VAN BESOMMINGEN RIJKSVISCHAFSLAG SCHAKEN A.S.C II—H.S.G. I De wedstrijd T.E.P. I Gez. Samenzijn I Damclub St. Joseph DE NIEUWE SCHOOL STADSSCHOUWBURG HAARL. R.K. DAMBOND Persoonlijkheidsonderwijs DAMMEN Zwei Herzen ira 3/4 Takt De clubcompetitie le klas BILJARTEN Om de zilveren fruitmand kosten voor het openbreken van de Ringvaart HaarlemHillegom. Krachtens het uitbreidingsplan, vastgesteld by besluit d.d. 16 December 1931goedgekeurd door Gedeputeerde Staten by besluit d.d. 28 September 1932, no. 162 is het toegestaan om op het ten oosten van den Wagenweg ge legen terrein „Bosch en Hoven" één villa te bouwen. Het op' genoemd terrein aanwezige oude gebouw „Bosch en Hoven" verkeert sinds geruimen tyd in een zeer bouwvalligen staat. Het is dan ook zeer wenscheiyk, dat tot slooping van dit gebouw wordt overgegaan en dat de toestand ter plaatse overigens zooveel mogeiyk wordt verbeterd. Te dien einde hebben wy overwogen of het verleenen van medewerking aan het wyzigen van het bestaande uitbreidingsplan, verbetering van den vorenbedoelden toestand zal kunnen bevorderen. By vaststelling van het door ons college ontworpen en voor uwe leden ter inzage ge legd wyzigingsplan, hebben wy reden om aan te nemen, dat binnen afzienbaren tyd de gewqpschte verbetering ter plaatse zal komen, o.m. omdat krachtens dit plan eenige meerdere bebouwing van het terrein is toegestaan. Het wyzigingsplan heeft met de daarby behoorende toelichtende beschrijving en de ontwerp-bebouwings-voorschriften gedurende 4 weken voor een ieder ter gemeentesecretarie ter inzage gelegen. Goedgekeurd werden de verzonden brieven betreffende het wetsontwerp tot regeling van den uitverkoop (enkele aanvullingen of wijzi gingen werden voorgedragen) en aan de di rectie der Ned. Spoorwegen betreffende spoor wegen in den Haarlemmermeerpolder. Ten gevolge van de verbouwing van het Paviljoen „Welgelegen", ten behoeve van de huisvesting van de Provinciale Griffie van Noord-Holland in dat gebouw, is aan de west zijde een strook grond vrijgekomen ter grootte van 40 M2, welke strook zich zeer goed leent voor plantsoenaanleg. In verband daarmede is van het Ryk het voorstel ontyangen om ook deze strook grond met den aangrenzenden vroeger reeds in erfpacht ontvangen Ryks- grond, in erfpacht te aanvaarden. Van de zyde van B. en W. bestaat daartegen geen bezwaar. Mede in verband met het feit, dat na verkre gen overeenstemming met het Rijk is overge gaan tot den aanleg van een beteren toegangs weg met parkeerterrein op vorenbedoelden Rijksgrond waarvan het erfpachtsrecht intus- schen reeds afliep heeft de Ontvanger der Registratie en Domeinen een nieuwe overeen komst ter onderteekening aangeboden. Blykens deze overeenkomst wenscht de Staat der Nederlanden voor den tyd van 30 jaar, te rekenen van 1 Januari 1934 af, alzoo eindigende 31 December 1963, aan de gemeente in erf pacht uit te geven tegen een jaarlykschen canon van f 3.—, het terrein, gelegen aan de westzijde van het Gouvernementsgebouw, groot ongeveer 35 A. J Artikel 1 van de voorwaarden, waaronder de erfpachtsuitgifte zal geschieden, bepaalt, dat de Staat, voor de inrichting van bovenbedoeld terrein als toegangs- en parkeerterrein ten be hoeve van het Gouvernementsgebouw, aan de gemeente zal betalen een bedrag van ten hoogste 4.585.—. In dit verband merken B. en W. op, dat de kosten van de noodig geachte klinkerbestrating op puinfundeering (ter dikte van 0.16 M.) op vorenbedoelden grond èn op grond, eigendom der gemeente, zijn geraamd op 5.850. Voor het gedeelte van den toegangsweg, voorzoover gelegen op gemeentegrond, zyn in dat bedrag begrepen 1.265.—. B. en W. stellen voor aan het Gymnasium alhier te benoemen tot tydelijk leeraar in het teekenen: den heer J. A. van der Boom te Haarlem. B. en W. stellen voor, gelet op de raadsbeslui ten waarbij medewerking is verleend tot stichting van een bijzondere school voor gewoon lager onderwijs resp. aan de pylslaan en aan de Velserstraat, welke op 5 Augustus 1933 (datum van inwerkingtreding der genoemde wett zyn vervallen: Voor de door de besturen dier scholen ge maakte kosten ter beschikking van B. en W. te stellen een bedrag van hoogstens 2500. Mejuffrouw R. B. de Jong, gewezen leerares aan de Middelbare school voor meisjes met 5-jariggn cursus alhier, wonende te Amsterdam maakt bezwaar tegen de te haren aanzien ge geven toepassing van de regeling tot toeken ning van wachtgeld aan het onderwijzend alsmede aan het bedienend personeel, verbon den aan het gymnasium en de dagscholen voor middelbaar onderwys der gemeente Haarlem. B en W. hebben omtrent het verzoek van mejuffrouw De Jong advies gevraagd aan de Commissie van bystand voor arbeids- en pensioenzaken. Genoemde commissie is van meening, dat aan verzoekster wachtgeld be hoort te worden toegekend met toepassing van de bepalingen, geldende voor hen, die een hoofdbetrekking hebben bekleed. Het advies is ter lezing gelegd. De meerderheid van het college kan zich met dat advies niet vereenigen. Zy meent, dat mejuf frouw De Jong haar hoofdbetrekking heeft of had in Amsterdam, alwaar zü aan meer dan één onderwysinrichting werkzaam is of was. Evenmin is haar betrekking hier te beschou wen als een deel van haar hoofdbetrekking, omdat daarvoor slechts in aanmerking zouden kunnen komen die deelen van een uit onder scheidene deelen bestaande hoofdbetrekking De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag de volgende faillissementen uit gesproken: J. van Steyn, kruidenier te Hillegom, Sta tionsstraat 130. Curator Mr. L .Ali Cohen, al hier. M. v. d. Broek, betonvlechter te Zaandam, Kattegat 14a. Curator Mr. J. A. P. C. ten Bok- kel, alhier. P. de Reuver, voeger, wonende destijds te Hilvers'un, thans te Wormerveer. Curator Mr. F. J. D. Theyse, alhier. De Coöperatieve Vereeniging „Coöperatieve Verbruiksvereeniging „De Samenwerking" W. A. in liquidatie gevestigd en kantoorhoudende te Heemstede. Curator Mr. C. Blankevoort, alhier. A. Tymes, veehouder, wonende te Oostzaan A. 229. Curator Mr. F .v. d. Goot, alhier. H. J. Pijpers, caféhouder, wonende te Hille gom, Hoofdstraat 143. Curator Mr. J. Deenik, alhier. Rechter-commissaris is Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon. Opgeheven is het navolgende faillissement: J. Groen te Wormerveer. Curator Mr. H. H. Riepma te Edam. Geëindigd zyn wegens het verbindend worden der uitdeelingsiyst de faillissementen van: C. J. B. van der Sluis te Aerdenhout, gem. Bloemendaal. Curator Mr. H. O. Drilsma, alhier. Tj. Willems te Beverwijk. Curatrice mevrouw Mr. G. J. BieuwingaGymink te IJmuiden. Joh. Beeren te Haarlem. Curator Mr. S. Groen, alhier. Grootste groep narcissen, minstens 30 potten: G. Zandbergen (Terwegen) wisselbeker. Eere-penning Kamer van Koophandel voor Rynland: G. Zandbergen (Terwegen) mooiste pot Ine Fortune. L. D. Verg. Zilv. Med.; mooiste groep L. van Leeuwen en Zn. Zilveren Med. mooiste groep minstens 10 pot ten: Kistenfabriek Lisse, F. Vos en Zn. Med. Leidsche Courant: G. Zandbergen (Ter wegen) Daisy-Schafer. Certificaat: Gebr. Eggink, Voorschoten, E.N. Youttr.; A. Fryiink, Sassenheim, Lord Welling ton; L. v. Leeuwen, Sassenheim, Glorious; D. W. Lefebef, Lisse, Brillant Star; L. van Leeu wen, Sassenheim, Bie Imense. De jury, bestaande uit de heeren J. M. v. Til, Lisse, O. H. Dix, Heemstede, D. W. Lefebef Lisse, A. C. v. d. Schoot, Hillegom, Chr. Eg gink, Voorschoten, had een uiterst moeiiyke taak. De tentoonstelling is een bezoek ten volle waard. De Kamer wan Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken kwam gisteravond om half acht in openbare vergadering byeen, onder voorzitterschap van den heer J. G. Droste. Onder de mededeelingen gaf de voorzitter een overzicht van de groote bemoeiingen deT Kamer by de contingenteeringsmaatregelen. In 1932 werden 3548 invoervergunningen af gegeven, in 1933 steeg dit aantal tot 4159. Daar mede nam de Kamer de 5e plaats in. Met betrekking tot de geïnde consent gelden nam de Kamer de 8e plaats in in 1933. De geïnde consentgelden bedroegen in 1932 f7850.- en in 1933 f 7472. In het jaar 1933 werden door de 36 Kamers van Koophandel in Nederland afgegeven 124.000 invoervergunningen, het totaal geïnde consentgelden bedroeg f 487.000. De Kamer verleende een bydrage van f 50.- aan de Beurtvaartvereeniging Haarlem in de De afgevaardigden naar het buitengewone congres van den Ned. R.K. Middenstand te 'sGravenhage en naar de vergadering te Am sterdam over wetsontwerp Verkeersfonds, brachten verslag uit. By de bespreking van het eerste verslag roemde de heer BRINKMAN de activiteit van den R.K. Middenstandsbond in den laatsten tyd. Spreker wees op den nood van den mid denstand en zeide dat steun hoog noodig is. Spreker vroeg aan de Kamer medewerking om te komen tot middelen en een nadere bestu deering om de eischen en verlangens van den middenstand ten spoedigste in te kunnen wil ligen. De heer HOOY deelde mede, binnenkort in een voordracht op deze materie te zullen terugkomen. Dan zal het door den heer Brink man gewenschte zeker ten volle tot zyn recht komen. Vervolgens hield de heer ir. Burgersdyk een interessante beschouwing over het wetsontwerp Verkeersfonds, waartoe wy naar een af zonder- lyk bericht in dit blad verwyzen. waartoe zij door dezelfde bevoegde macht is benoemd. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. voor, afwijzend op het verzoek van mejuf frouw De Jong te beschikken. Een minderheid in het college is het met het door de commissie van bijstand voor arbeids- en pensioenzaken uitgebracht advies eens, waarom zij tot inwilliging van het verzoek van mejuffrouw De Jong zou willen adviseeren in dien zin, dat haar wachtgeld wordt verleend naar de bepalingen, welke gelden voor hen, die een hoofdbetrekking hebben vervuld. Er was veel belangstelling bij de officieele opening der groote jaarlyksche narcissenten- toonstelling te Sassenheim. Vertegenwoordigd waren alle inzenders, besturen van vereenigin- gen uit omliggende gemeenten, burgemeester en wethouders van Sassenheim en vele genoo- digden. Het welkomstwoord werd gesproken door den heer J. van Leeuwen als voorzitter van de commissie „Bloemlust". Hy bedankte den burgemeester voor de welwillendheid, deze tentoonstelling te willen openen en sprak den wensch uit, dat spoedig de tyd moge aanbre ken, dat een loonende teelt weer mogeiyk is en dat de narcis, een specialiteit in de Sassen- heimsche cultuur, weer toegang moge vinden over de heele wereld. Het ,oog op de toekomst gericht, drong spr. erop aan, vooral te trachten een gewas te handhaven, dat voor 100 pet. aan alle eischen voldoet. Nu de Gouverneur van Zuid-Holland tot zyn spyt door een vergadering van Ged. Staten verhinderd is, deze jaarlijksche groote vakten toonstelling met een officieel woord te openen, zal de Gouverneur van Sassenheim dat doen. Het ware spreekwoord geldt ook hier: „Goede wijn behoeft geen krans". De tentoonstellingen in „Bloemlust" hebben reeds zoo'n gevestigde vermaardheid verworven, dat zelfs de crisis toestanden het welslagen niet in gevaar kun nen brengen. Dagen als deze, brengen nyvere burgers en gemeentebestuur nog eens by el kaar en voor my is 't dan nog eens een gele genheid, om namens dat gemeentebestuur har- telyk waardeering: u)it te spreken.. In „Bloem lust" ft het een lust te zyn. Te Kunnen constateeren, dat de bollenmen- schen van Sassenheim en omstreken yverig voortgaan in de edele broeikunst der narcissen- bollen, geeft groote voldoening en vertrouwen in de toekomst. Is het niet vertrouwenwekkend, de verzorger te mogen zijn van de bevoorrechte cultuur, 'n cultuur, zóó gewild, een arbeid, die beschaving kweekt bovendien. Trots inderdaad groote of fers, trots wat we diep betreuren dat wy mooie bedrijven en ijverige zakenmenschen moesten zien ondergaan in de wereldramp van het economisch verval, trots dat alles roep ik uit: houdt moed, hebt vertrouwen! In den zwaren stryd heeft de regeering ge holpen, weliswaar niet met geld, maar met wetteiyke maatregelen. Wil daarin een onderscheiding van eer zien, een erkenning toch van uw eigen kracht, van uw moed, van uw beleid in moeiiyke tyden, van uw trouw aan uw levenstaak. Weest voor elkaar een steun en raad, blyft allen vereend in de zuivere kleur en geur van „bloembollencul tuur". Weest er op bedacht: „Eendracht maakt macht, en tweedracht breekt kracht". Dan is er reden tot vertrouwen in de toekomst! Na deze opening overhandigde de burgemees ter met een toepasselyk woord den zilveren wisselbeker van de gemeente Sassenheim aan den heer G. Zandbergen (Terwegen) alhier. Hierna werd door allen een rondwandeling gemaakt. Ingevolge uw besluit van 27 December 1933 behoort overeenkomstig art. 21 der Leerplicht wet de benoeming plaats te hebben van de leden der met 1 Maart a.s. ingestelde Commis- siën tot wering van schoolverzuim. Voor de twee Commisiën, welke elk uit vyf leden moeten bestaan, hebben wy de volgende aanbevelingen opgemaakt: Commissie A: 1. F. Geerts Wzn.. Engelsz- straat 26. 2. G. Brouwer, Orionweg 46. 1. W. G. F. Sant, Zaanenlaan 47. 2. O. de Wit, Marnixstraat 6. 1. E. de Groot, Raadhuis straat 3. 2. J. Schreuder, Van Nesstraat 12. 1. W. J. Speller, Nieuwe Gracht 22. 2. G. C. v. Leeuwen, Schoterboschstraat 6. 1. J. W. v. Hezel, Ramplaan 101. 2. Mevrouw H. Weber- Groeneveld, Lindenstraat 24. Commissie B: 1. H. W. de Rijk, Prinsen- Bolwerk 2. 2. P. Krom, Rustenburgerlaan 37. 1. R. M. v. d. Hart, Gaelstraat 51. 2. M. A. v. Heuven, Thomsonlaan 51. 1. H. de Vries, Wouwermanstraat 90. 2. J. H. H. Timmermans, Burg. Boreelstraat 14. 1. C. M. J. Baas, Flora plein 22. 2. J. Verkoren, Ampzingstraat 10. 1. D. W. Miezerus, Coornhertstraat 29. 2. C. Overbeek, Kinderhuissingel 22. B. en W. stellen voor balansen met verlies- en winstrekeningen per 31 December 1932, be treffende de complexen van 41, 44 en 15 arbeiderswoningen van de Woningbouwver- eeniging „Zorgvliet" goed te keuren. Het bestuur van den Haarlemschen Kunst kring heeft aan de gemeente ten geschenke aan geboden, ter plaatsing in het Frans Halsmu seum, een gekleurde teekening van den schilder Louis Hartz, voorstellende een straatje in Berdorf. B. en W. stellen den raad voor dit geschenk onder dankbetuiging te aanvaarden. Nu mede naar aanleiding van het rapport der Commissie „Schouten" de behandeling van de kindertoelage aan de orde komt, lijkt het ons van nut te kunnen strekken, het voornaamste deel uit de toelichting van een desbetreffend adres aan een naburige gemeente verzonden door overheidsorganisaties nogmaals af te drukken. Adressaiten veroorloven zich de vrijheid op te merken, dat vry algemeen de stelling aan vaard wordt, dat de fnkomsten der werknemers met gezinnen van middelmatige grootte be scheiden eischen van het leven moeten kun nen inwilligen en gelegenheid bieden om aan materieele en cultureele behoeften te voldoen. Onderschrijft men bovenstaand, dan ontwaart men dra, dat de groote gezinshoofden in vele tenopzichten by ongehuwden en by vaders van kleine gezinnen ten achter raken en daardoor als het ware de voortrekkers worden voor loons- verhoogingen. Immers als men erkent, dat men redelyke eischen, inzake den levensstandaard en 'opvoeding 'steilten' mag, dan zal bij een ge- hjk inkomen de verzorger van een groot gëziri veel eerder „op" zyn, dan een ongehuwde of een vader van een klein gezin. Hiermede staat in nauw verband het belang der samenleving, die veel meer gebaat wordt door goed opgevoede en goed onderlegde kin deren, dan door menschen, welke heel hun leven in sociaal opzicht tot last en schande strekken. Zy, die yveren voor een loon naar prestatie zonder meer, en vreezen de ontevre denheid bij ongelijke waardeering van arbeid, hebben hier rekening te houden met het feit, dat de gevolgen, welke by gelyke geldelijke waardeering naar voren treden, eveneens fu nest kunnen zyn. Wat der maatschappij voor- deeliger is, blyft een open vraag. „Lofen naar prestatie" zeggen de tegenstan ders, doch wordt dit systeem door de overheid niet verlaten, wanneer men het stelsel periodie ke verhoogingen toepast? Kent men zelfs geen stelsel, dat men inkomsten laat behouden, wan neer zelfs geheel niets gepresteerd wordt, zoo als by ziekte, wachtgeld, verlof, enz.? De perio dieke verhoogingen worden toch ook toegekend, omdat naast de meerdere routine in den te verrichten arbeid, men ook weet van toene mende behoeften. Maar bovendien zouden zy die zoo beslist aan het stelsel van loon naar prestatie vasthouden, wel geneigd zyn by „af takelende werknemers" vermindering van loon te bepleiten, of voor te staan? In vele gevallen wordt dus verder gezien dan naar de prestatie alleen. Het thans vry algemeen geldende systeem wordt in feite losgelaten en is in zyn gevolgen voor de groote gezinnen nadeelig, om niet te gewagen van onrechtvaardig. Adressanten zien in het systeem loon naar arbeid, een absolute of strikte rechtvaardigheid, doch zagen zeer gaarne, dat de sociale rechtvaardigheid ook werd betracht. Sociaal rechtvaardig achten zy een salaris, berekend of vastgesteld volgens de be hoeften van een gemiddeld gezin en vergroot voor een gezin met meer dan het als normaal gezin vastgesteld aantal leden met een toeslag daarop. Geeft de overheid hierin een goed voorbeeld, dan zullen de werkgevers in het z.g. vrye bedryf wel volgen. Reeds nu kan men constateeren, dat in verschillende vakken kin- derbyslag wordt gegeven en is men er op uit een algemeen kindertoeslagfonds te formeeren. Is uit een oogpunt van concurrentie eene fonds vorming in het vrye bedryf noodzakelijk, in de publiekrechterlyke wereld behoeft dit niet het geval te zijn, omdat bedoelde gezinshoofden meestal op jeugdigen leeftyd by haar in be trekking komen, althans nog geen groote ge zinnen hebben gevórmd en mocht zulks wel eens het geval zyn, dan bestaat er geen vrees, dat derden (werkgevers) concurrentie zullen aandoen. Er behoeft dus geen vrees te bestaan, dat een ernstig streven om menschen te hel pen een averechtsche uitwerking zou kunnen hebben, iets wat men zoo gaarne in het verle den door de tegenstanders van kindertoesla gen zag uitgespeeld. Ook het tegenargument „loondruk" wordt door de feiten weerlegt. Wanneer men de pro vinciën en de gemeenten van ons land bekykt terzake de salarieering, dan ziet men, dat zes provinciën en ongeveer de helft der gemeenten wel en geen kindertoeslag verleenen, terwijl van de 47 grootste gemeenten, die welke volgens de laatste volkstelling boven de 20000 zielen tel den er 24 wel de sociale rechtvaardigheid be trachten en 23 plaatsen tot nog toe van geen kindertoeslagen willen weten. Indien er sprake zou zyn van loondruk, dan zou in die provin ciën en in die gemeenten, waar kindertoeslag wordt verleend, het loon of salaris over het al gemeen lager moeten zyn, dan in die plaatsen, waar men het na laat, waar men tegen het kindersuppletieloon is gekant, doch de cyfers wyzen het uit, dat dit niet het geval is. In een gemeente, waar de kindertoeslag bestond, werd het ingetrokken, terwyl van loons- of sa- larisverhooging daarna eenvoudig geen sprake was. Adressanten merken verder beleefd op, dat zy prefereeren een oeslag op, het salaris by ver ordening vastgelegd als een recht, boven het verminderen van belasting, woninghuur of .schoolgeld met het karakter van „bedeeling". de ijeieh doo1 letóes ••V'iS Tenslotte wyzen zij er op, dat de hoofden van groote gezinnen hunne moreele verplichtingen nakwamen en zich niet lieten, noch laten ver lokken om tegen de natuur in te gaan. De plichtsbetrachting zal voor mannen van karak ter' steeds dezelfde blyven. De overheid heeft echter ook een plicht ten deze te vervullen en wel die van te zorgen, dat ieder gemeentebur ger leven kan. Niet dat de overheid voor het individu heeft zorg te dragen, doch wel voor de mogelykheid, dat de samenleving zich kan ontwikkelen en in welvaart komen. De officieren der Burgerwacht onder leiding van den commandant hebben heden een be- boek gebracht aan de artilleriewerken aan de Hembrug. Volgende week zullen zy de forten te IJmui den bezoeken. van de heden aan den Rijksvischafslag aan gekomen. stoomtrawlers: RO Betje 170 man den 1980.—, Amsterdam 600 manden 4180.—, Ca roline 600 manden 4330.—, Luther 230 manden 2300.Schoorl 500 manden 4470.Roode Zee 85 manden 1870.—, Erica 260 manden 2770.—, En Avant 250 manden 2100—, Liesbet Bettie 350 manden 2180.—, Condor 90 manden 2300.—, Loggers: IJm. 204 830.KW 89 620.KW 175 850.—, KW 68 750—, KW 41 1070.—, KW 52 750.—, KW 28 690.—, KW 112 770.—, KW 167 500.—, Sch. 201 830—, Sch. 107 1130.—. IJMUIDEN, 21 Febr. Ryksvischafslag Tarbot per kg. 1.15 tot 0.75, griet per 50 kg. 36.tot 15.tong per kg. 1.15 tot 0.6g, groote schol per 50 kg. 13.50 tot 9.—, middel schol per 50 kg. 16.50 tot 15.—, zets^hol per 50 kg. 24 tot 22.kleine schol per 50 kg. 22.tot 7.60, bot per 50 kg. 5— tot 13.—, schar per 50 kg. 11.tot 7.tongschar per 50 kg. 36.tot 26.rog per 20 stuks 11.— tot 9.—, vleet per stuk 4.tot 2.40, pieterman en poon per 50 kg. 9.50 tot 5.50, groote schelvisch per 50 kg. 29.tot 23—, middel schelvisch per 50 kg. 2ê.— tot 21.50, kleine middel sóhelvisch per 50 kg. 24.tot 16.kleine schelvisch per 50 kg. 17.50 tot 7.kabeljauw per 125 kg. 40.tot 18.gullen per 50 kg. 17.tot 7.leng per stuk 1.75 tot 0.60, heilbot per kg. 1.10 tot 0.56, wyting per 50 kg. 7.80 tot 3.30, koolvisch per stuk 0.95 tot 0.08, makreel per 50 kg. 15.tot 10.versche haring per kist 5.tot 4.20. Maandagavond had bovengenoemde wedstrijd voor de competitie van den Noord-Hollandschen Schaakbond plaats te Amsterdam, met het vol gende resultaat: A. S. C. II H. S. G. I 1. J. G. Karper—R. A. G. Davidson 01 2. A. Th. KnoppersG. Bollebakker 3. R. BlindemanA. S. Katan 10 4. J. B. NasC. de Bruin afgebr. 5. J. GrondmanJ. K. Veurman afgebr. 6. W. dé Ruyter—F. Puts Vi—Vt 7. J. E. WustenhoffJ. Vreeken 1—0 8. S. HartD. Andrea y2 9. D. Ligthart—P. Appelboom 0—1 10. Tjan Giang TjanD. Wielenga Yty2 Voorloopige uitslag: 2%3'A De party tusschen de heeren A. Th. Knoppers en G. Bollebakker wordt later gespeeld. De beide afgebroken partyen zullen worden beslist. 11—9 Bovengenoemde wedstryd, welke op Maan dag 26 Febr. is vastgesteld, zal dien datum niet plaats hebben in verband met de propaganda- avond te Noordwykerhout. Eerst op Maandag 5 Maart zal deze wedstryd plaats hebben in het gebouw v. d. St. Josephsgezellen aan de Jans straat te Haarlem. Zondag 25 Febr. aanstaande zal de cursus over de theorie van het damspel, die gegeven wordt door den heer B. H. Stevens, worden voortgezet in het Patronaatsgebouw aan de Koningsteinstraat. Aan dezen cursus kunnen alle leden van de St. Josephsgezellen van Haar lem aan deelnemen. Men verwacht Zondag avond a.s. dan ook een ongekende opkomst van hen die veel interesse voor het damspel bezitten. Voorts kunnen wy mededeelen dat aan dezen avond eenige attracties zijn verbon den om het enthousiasme te verhoogen. Naar wy uit betrouwbare bron vernemen, zal zoowel Zondagsmiddags als des Zaterdagsavonds de leden van bovenvermelde vereeniging in -de gelegenheid worden gesteld om voor de onder linge clubcompetitie te spelen. De spelers, welke Zaterdagsavonds verhinderd zyn kunnen hun party dan op Zondagmiddag spelen. Op deze wyze twyfelt men er geenszins meer aan, of „de Onderlinge" zal een uiterst vlot verloop hebben. Over: Achterstelling van katholieken b(j benoemingen. Volkomen ben ik het met U eens met wat U Donderdagavond schreef over de achterstelling van Katholieken bij benoemingen. Ook mijn overtui ging is het, dat wy Katholieken om ons geloof niet voor benoeming in aanmerking komen. Maar hoe vindt U dan de houding van Katholieke ge meenteraadsleden, die zelf medewerken om een Katholiek te weren in gemeentebetrekking. Want wat heb ik zelf reeds eenige malen ondervonden by sollicitaties? Ik ben als onderwijzer by het openbaar onderwijs op wachtgeld gesteld. Daarom heb ik reed% eenige malen gesolliciteerd om weer een vaste betrekking te krijgen. Daar ik practisee- rend Katholiek bei.' solliciteer ik alleen in plaat sen', waar de meerderheid in den raad Katholiek is, daar ik de ondervinding heb dat in andere gemeenten myn kansen zeer gering zijn. Evenwel had ik ook nu geen kans, omdat men voor het openbaar onderwijs in die gemeenten geen ka tholiek wenschte. Laatst nog had ik gesolliciteerd in een dorp hier niet ver vandaan en waar de gemeenteraad ook in groote meerderheid Katho liek was. Graag had ik die betrekking gehad ln belang van myn gezin, de opvoeding myner kin deren en ook om finantieele reden. Doch ook hier had ik geen kans en werd my vertrouweiyk me degedeeld, dat de Katholieke meerderheid van den Raad zich op het standpunt stelde: „De voorstan ders van het Bijzonder Onderwijs hebben hun eigen scholen, laten de voorstanders van het opei.baar onderwijs dan ook hun zin hebben en geven we hun tot hoofd der Openbare School ook een voorstander van het openbaar onderwijs en als zoodanig werd ik niet beschouwd, daai myn eigen kinderen op een Katholieke School gaan." Me dunkt, dat hieruit biykt, dat de Katholieken zich op een heel wat reëeler standpunt plaatsen dan in Haarlem de n iet-Katholieke Raadsleden, al word ik ook daar de dupe van. EEN WACHTGELDER,. Het Persoonlijkheidsonderwijs stelt zich ten doel, de school te hervormen tot een opvoe dingsinstituut, waar de evenwichtige ont plooiing van ieders persoonlijkheid kan plaats vinden, in de rechte verhouding tot maatschap pelijke en algemeene menschelyke waarden. Het brengt een werkwijze, die de rechte ver houding aankweekt tusschen plicht en vrijheid. Het kan in de bestaande scholen, met de normale klassebezetting, zonder extra kosten worden toegepast. Wie van de werkwyze en doelstelling van dit onderwijssysteem meer wil weten en haar wil steunen, bezoeke de openbare vergadering, die in onze stad door de Pers. Ond. Concentratie gehouden zal worden en waarvan plaats en tyd in de advertentiekolommen van Woensdag 21 Februari van dit blad is bekend gemaakt. Voor iedere belangstellende is er vrye toe gang. Met veel succes heeft het Fritz Hirsch gezel schap gisterenavond een reprise gegeven van „Zwei Herzen im Takt". De schouwburg was gevuld met een dankbaar publiek, dat gul was met zijn toejuichingen voor FYitz (Hirsch), Paul (Harden) en hun zusje Hedi (Friedel Dot- za). De heerlijke mise-en-scène en het keurige tooneelspel kunnen dan ook moeilijk verbeterd worden. Alle acteurs brengen hun aandeel in het welslagen. Herinneren wy slechts aan Clai re dairy, Fritz Geigner en de komiekelingen Walter Triebei en Herbert Weissbach. Het mee leven van de zaal was ook ditmaal bewonderens waardig. Hirsch heeft de harten der Haarlem mers gewonnen en het valt niet te voorzien, dat hierin spoedig verandering zal komen. Na afloop kreeg Hirsch een krans, Friedel bloe men en het heele gezelschap een langdurige ovatie. Men schrijft ons: Wees u zelf. Niet sterker, dan in een overgangstijdperk, dat oude waarden doet wankelen, zelfs vallen, zonder dat de nieuwe waarden der toekomst, die onze gemeenschap zullen schragen, zich duidelijk afteekenen, niet sterker dan in zoo'n tyd als wij nu beleven, voelt men het als een noodwendigheid „zichzelf te kunnen zyn." Maar om u zelf te zijn, moet ge vanuit eigen inner- ïyk u ontplooien, op de juiste wijze en op het gunstige oogenblik kennis nemen van de omrin gende wereld, en dat op rustige wyze verwerken, tot het uw geestelijk eigendom is. Dat is iets anders, dan van alles wat oppikken, om mee te kunnen praten. De wijze waarop een onderwerp moet worden verwerkt, om goed aan te slaan, is niet voor ieder dezelfde. We zyn verschillend gecon strueerd; de één is graag rustig alleen bezig, de ander kan pas op dreef komen, als hy samen met een goeden vriend iets onderneemt; som migen begrijpen vlug, hooren niet graag naar veel uitleggingen, willen direct aan den slag, op straffe, dat anders hun aandacht verloren gaat; anderen wenschen by iederen kleinen stap een bemoediging en vragen nog eens na voor zeker heid. Niet „wat" we leeren en beoefenen alleen, maar de „manier" waarop we het doen is van veel belang. Voeg daarby de keuze van het oogenblik, waarop de stof wordt aangeboden en ge zult zien, dat naast het vele goede, dat de ontwikkeling van ons onderwys in de laatste eeuw heeft gebracht, dit gewichtige punt over het hoofd is gezien. Het oogenblik, waarop de kennisname geschiedt, de werkzaamheid wordt ingezet, de wyze, waarop de stof wordt verwerkt, de hoeveelheid, die verwerkt kan worden, de snelheid van voortgaan; het veel willen hoo ren, veel willen zien of veel willen doen; het abstract denken of „materiaal gebruiken", waardoor het begrip kan ontstaan, 't zyn alle maal bijzonderheden, die voor verschillende in dividuen verschillend moeten uitvallen, wil de echte belangstelling worden gewekt, die abso luut noodzakelijk is voor een stevige persoon- ïyke verwerking. Wat de techniek betreft, is er veel goeds gevonden: er zyn aantrekkelijke leer middelen, mooi geïllustreerde boeken enz. maar men heeft te veel de „eenheids-aanbieding", en „eènheidsverwerking" gehuldigd. Het voor allen tegelijk, evenveel, even snel, en op de zelfde wyze, leidt niet tot het doel, omdat het de echte belangstelling niet wekt. Er wordt over de hoofden heen gepraat, er wordt oogen- schijnlyk aan de „lippen gehangen", terwyl het denken afdwaalt. Ten nauwste hangt met deze dingen samen het „zitten blijven" in de school, een hulpmid del dat paedagogisch foutief is, doordat het het zelfvertrouwen schokt, veelal minderwaar digheidsgevoelens veroorzaakt, dat bovendien onpractisch is, omdat het alles gedurende een jaar laat overdoen, terwyl het zwakke punt slechts by een deel der vakken ligt, en dat ten laatste zeer oneconomisch werkt, omdat voor de 140.000 zlttenblijvers (12 pCt. der schoolbevol king), die jaarlijks in ons land blykens de statistieken achteraan komen een groot aantal onderwijzers noodig is. Iemands capaciteitten zijn; ntet te veranderen, maar bij meerdere indi- vidUaliseering van het onderwijs, zoodat het zich aanpast aan de vermogens 'der leerlingen, staat de weg open om met minder paedagogi- sche fouten een goed practisch resultaat te be reiken. Geen eenheidskind, geen eenheidsmensch, geen eenheidsontwikkeling, niet allemaal het zelfde willen of probeeren te bereiken, maar specialisatie en onderlinge waardeering met een daaruit opgroeiende eenheid, zoowel in school als maatschappij, ziehier de richtiynen voor de toekomst, die het Persoonlijkheidson derwijs zich stelt. Niet de vorming van het intellect alleen, maar de vorming van het ka rakter staat in het middelpunt van de aan dacht. Het volgt daarom een werkwyze die een wezenlijke werkgemeenschap doet ontstaan (heel iets anders dan een gelijktijdigheid van werken) waarbij de onderlinge uitwisseling by gepaste vrijheid gunstige voorwaarden biedt. Het P. O. staat het kind geen vryheid toe, die tot bandeloosheid zou leiden. In geenen deele. Er bestaan naast rechten ook plichten; en ook tot die plichten voedt het op. Bovendien houdt het in het oog, dat het kind op tijd klaar moet zijn, om de vele eischen, die de maatschappij stelt tegemoet te gaan. Maar het acht het noodzakelijk daarby een wa kend oog te slaan, zoowel op school- en examen- eischen als op maatschappelijke eischen. Het geeft geen voor allen geiyk impompsysteem; het leert den onderwijzers opmerken, welke aan wijzingen. de uiteenloopende kindernaturen zelf ons geven, om op psychologisch juiste wyze te werk te gaan. Dinsdagavond waren wederom velé biljart liefhebbers in café „Metz" a. d. Bartiljoris- straat getuige van de interessante party en voor dezen fraaien prijs. De uitslagen zyn: pnt. brt. h.s. gem. C. Keyzer 313 28 83 11.17 L. Levert 350 28 71 12.50 Te Lisse had de ontmoeting „Ontwikkeling" 1T. E. P. 1 plaats. De T. E. P.-ers verschenen zonder W. Hopstaken, A. Frenay en H. v. Gas tel. By „Ontwikkeling" 1 ontbrak N. v. d. Poel. De Lissenaren profiteerden van het verzwakte T. E. P.-tiental en kregen direct een 40 voor sprong te noteeren. De gedetailleerde uitslag is als volgt: Ontwikkeling 1 T. E. P. 1 Jac. v. d. PoelP. Hollenberg J. v. d. LaanC. Stynman A. v. d. PoelH. Rump P. C. de JeuW. Hopstaken n. o. J. SchilderH. de Reus Th. PhilipseJ. v. d. Kroft A. van DijkB. v. d. Kroft J. v. d. OetelaarN. N. A LeuvenA. Bronstring W. v. VelsenP. Klaver 1—1 2—0 0—2 2—0 0—2 0—2 2—0 2—0 0—2 2—0 P. Kobus W. Damman De wedstrijden voortgezet. 348 22 78 15.81 350 22 51 15.90 worden Donderdagavond

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3