De Onnes Nijenrode-affaire De Koning der Belgen herdacht 4 De Spurs verliezen van Aston Villa DE VIERDE ZITTING DE K.EMA.-QUAESTIE ACHT CUP-WEDSTRIJDEN MARKTEN WOENSDAG 21 FEBRUARI 1934 DE SMID VAN GRETNA GREEN OVERLEDEN A Mr. Kokosky is van oordeel, dat de behandeling niet in het openbaar geschiedt „Al Capone" verhoord! Een kunstje Waar is Wit braad? Kunstkennis m WIELRENNEN Pijnenburg-Wals in Parijs TWEEDE KAMER De Regeering heeft zich bereid verklaard verder te onderhandelen Meerderheid achter de regeering Interpellatie-Schouten Het algemeen belang Op Anfield ging Liverpool ten onder tegen den 2e klasser Bolton Wanderers De verduistering Een veelbewogen dag Het programma van a.s. Zaterdag LANDSCHAPSTUDIE EN KAMPEEREN De agenda STOOMVAARTLIJNEN V (SjOAMA) „Ik zei nog, jongens, dat hadden jullie niet moeten doen, 't moet toch geheim blijven Officier: „Waarom moest het zoo geheim blijven." Verd.: ,,'t Was een familiekwestie en familie kwesties moeten geheim blijven. Als je er zooveel menschen bijhaalt, kan je je grootmoeder er óók wel bijhalen." Rechercheur de Weillé komt dan als getuige voor. Hij heeft Mees gehoord en hij verklaart, dat verd. precies heeft verklaard, zooals in de acte staat. Er ontstaat dan een debat tusschen Mees en De Weillé. Op een goeden dag was de Weillé in zijn cel gekomen en had 't was na de uit voerige verklaring tegen hem gezegd: „Mees, ik moet nog enkele hiaatjes van je hebben." „Ik denk" aldus verd. „wat is dat nou, hiaatjes?" Mr. Eskens (tot den rechercheur): „Onder welke omstandigheden heeft Gerritsen zijn ver klaringen afgelegd." De Weillé: „Heel rustig en zonder dwang. Aanvankelijk heeft hij ontkend en gelogen, later wilde hij alles bekennen, bovendien hadden wij al veel materiaal." Mees Gerritsen betoogt dan, dat de Weillé hem „bij zijn kind" heeft gezworen, geen gebruik van de verklaringen te zullen maken. De Weillé: „Och meneer, dat is toch allemaal comedie a la Mees Gerritsen." Verd. Mees: „Je hebt me gezworen Koning niet in de gevangenis te zullen brengen." De Weillé vertelt dan, de eerste inlichtingen over den inbraak van een jongen van de vlakte te hebben gekregen, die Van Binsbergen kende. Rechercheur J. C. Looman, die samen met De Weillé zoo succesvol in deze zaak hebben ge werkt, komt nu voor het hekje. Ook hier komt weer de verklaring, door Mees Gerritsen afgelegd voor de politie, ter sprake. Mees: „Looman, heb ik niet gezegd: „Dat klopt niet, dat teeken ik niet." Zeg maar ja of neen." Get. Looman geeft hierop geen antwoord. Pres. (tot get.)„Kreeg u den indruk, dat Mees Gerritsen wist waar 't om ging?" Getuige: „Hij wist, dat 't een „kunstje" was." Verdachte Mees: „We wisten geen van allen, dat 't om een verzekeringskwestie was." Get. Looman: „Hij heeft gezegd: ,,'t Was een kunstje voor de verzekering...." Mees: ,,'t Is leugen, dat heb ik niet gezegd.." Mr. Eskens (tot get.)„Heeft hij niet gezegd, dat het verbaal van het verhoor niet juist was." Getuige: „Bij mijn weten niet." Verd. „Looman, dat moet je toch weten!" Get. haalt zijn schouders op. Verd.: „Looman is jouw woord dan óók al je woord niet meer.... Ik heb toch tegen je ge zegd: „Zorg dat Koning en de anderen niet de gevangenis ingaan Get.: „Ik herinner 't me niet." Verd.: „Ik heb je toch gezegd: „ik zal je de boel teruggeven, doe er dan maar mee, wat je Wilt en maak de zaak in orde." Get. haalt zijn schouders op. Verd.: „En Looman, zei je toen niet: „Nu word ik gauw brigadier" (gelach in de zaal). Getuige: „Wel neen!" Mr. Kokosky: „Is aan Mees Gerritsen het verbaal voorgelezen?" Getuige: ,,'t Eerste deel wel; toen hij niet wilde teekenen is hem het tweede deel niet voorgelezen. Dit tweede deel bestond uit verkla ringen, afgelegd n a zijn weigering om te teeke nen. Toen hij niet wilde teekenen, heeft hij nog verschillende dingen verteld." Mr. Kokosky: „In 't eerste deel wordt heele- maal niet over Biesing gesproken, later in t tweede deel wél...." Get. Looman: „Och, dat is echt Mees, hij is ijdel, hij is altijd graag een groote jongen." Mr. Eskens: „Dus 't kan best zijn, dat hij het zelf niet gedaan heeft, doch maar wat heeft opgeschept. Getuige: „Erg waarschijnlijk lijkt het me niet Getuige Witbraad moet dan voorkomen, zijn naam wordt afgeroepen, doch tot aller verba zing komt de deurwaarder terug met de mede- deeling, dat.... hij niet verschenen is. Mr. Loeb (Witbraad's verdediger), springt op en zegt, dat dit op een misverstand moet be rusten. Inderdaad, meneer de President, maakt dit niet verschijnen een vreemden indruk, doch ik heb hem gisterenmiddag nog gesproken en ik verzoek u Witbraad b.v. vanmiddag te hooren.... Mees Gerritsen meet dan nog op eenige vra gen van den Officier antwoorden. Hij vertelt dat hü samen met Biesing de situatie bij het kasteel is gaan opnemen. „We duizelden er van Edelachtbare, en ik had nog ruzie met Frits, want we hadden eerst het verkeerde huis op 't oog. nouU begrijpt, dat zou complicaties hebben gegeven De President begrijpt het en schudt lachend het hoofd. „Ik zei nog tegen Frits, dat groote kasteel kan het niet zijn, want daar ligt me „effe" een gracht om, met een brug.... En zoo'n gracht is er toch niet voor niets. De President onderbreekt zijn woordenvloed en vroeg hem welke financieele beloften hem ge daan zijn. 't Kwam er op neer, dat er 20.000 te ver- deelen zou zijn. Het goud mochten de „jon gens" aanvankelijk houden. De rest moest terug. Later moest alles ook het goud terug." Mees Gerritsen praat maar door, tot de Pre sident zegt, dat het genoeg is.... De gecom bineerde zaak tegen Mees Gerritsen en Biesing wordt thans voor onbepaalden tijd geschorst. Biesing verlaat de verdachtenbank en wordt weer naar beneden gebracht. Pres.: „Aan wien hebt u het meegegeven?" ,,'t Kan ook wel zijn, dat ik het zelf wegge bracht heb, of dat 't gehaald isIn ieder geval is 't direct de deur uitgegaan, trouwens een safe heb ik niet en,een safe is bij mij niet safe". Pres.: „Wie heeft t dan voor u bewaard?" Verd.: „Dat zeg ik beslist niet, zoo'n zaak, waar de kranten vol van staan.... neen, ik wil dien man niet in moeilijkheden brengen." Pres.: „U hebt 't goed dus onttrokken aan de nasporingen van de politie Verd.: „Ik heb zoo gerekend: als de verzeke ring maar geen schade lijdt. Voor Johanknegt u weet wel, die detective, was ik blij, dat hij opdracht had om den boel voor de verzkering rp te sporen. Hij zat een beetje aan den grond en kon weer eens wat verdienen. Mees Gerritsen doet dan nog een verhaal over de schilderijen, waarmee hij in de zaal veel suc ces oogst. Samen met zijn compagnon had hij de schilderijen bekeken en daarbij opgemerkt: „Is dat nou van Rembrandt, 't is niet eens goed, kijk eens wat een dikke neus, dat is toch Rem brandt niet!" Mees kwam na deze kunstzinnige beschouwing weer terug op den detective. Johanknegt kon, aldus Mees, den boel zóó uit m'n handen krijgen, maar een detective maakt het je nu eenmaal niet zoo erg gemakkelijk, die is er voor om op te sporen. Later had Van der Dussen het schilderij van „Rembrandt" gezien en gezegd, dat het geen Rembrandt was. Mees had hieruit de conclusie getrokken: „zie je nu wel, ze knoeien allemaal". De zitting is daarna geschorst tot 2 uur. Na de pauze wordt het getuigenverhoor in de zaak tegen Mees Gerritsen voortgezet. De eerste getuige in deze middagzitting is Maag, een der „verhuizers", die Zaterdag uit de voor- loopige hechtenis is ontslagen. Zijn reeds af gelegde verklaringen worden door den griffier voorgelezen. In deze verklaring wordt o. a. ge zegd, dat de goederen, toen de betaling uit bleef, bij Mees Gerritsen zijn gebracht. Ook nu weer blijft hij met klem ontkennen ook maar iets van het onderwerp „verzeke ring" te hebben geweten vóór de inbraak plaats had. Officier (tot getuige)Dus O bracht den buit terug naar Mees Gerrftsen, met het doel alles aan de verzekeringen terug te brengen. Naar wij vernemen is de detective Johan knegt thans gedagvaard tegen 3 Maart. Zijn secretaresse zal waarschijnlijk buiten vervolging worden gesteld. Get. H. Grotjohan, die aan het eind van de middagzitting van Dinsdag gehoord wordt, vraagt eerst een „verklaring" te mogen afleg gen. Hij deelt mee, dat Onnes in zijn cel regel matig een dagblad krijgt bezorgd en dus van alle verklaringen kennis kan nemen. Mr. Th. Muller Massis, de verdediger van Onnes, zegt dat dit niet van de minste betee- kenis is; indien O. de verklaringen niet uit een couran zou mogen lezen, zou hij, als verdediger, zijn cliënt inlichten. Ook de rechtbank acht deze mededeeling niet voldoende van belang om er nader op in te gaan. Het woord is dan weer aan den griffier, om de eerder door getuige afglegde verklaringen voor te lezen. De zitting wordt geschorst tot Donderdag, dan zal Onnes zelf terecht saan. Vv>(" „Vyv. Zondag a.s. zal in Parijs een groote koppel wedstrijd plaats vinden om den prijs Egg-Ber- thet, welke wedstrijd drie uren zal duren en waaraan nagenoeg alle deelnemers van de Pa- rijsche Zesdaagsche zuilen deelnemen. De volgende koppels zijn geëngageerd: PijnenburgWals (Holland)Guerradi Paco (Italië); PélissierLeducq (Frankrijk); Ant. MagneRichard (Frankrijk)Linari—Piemon- tesi (Italië)PeixKaers (Frankrijk-België) DayenLemoine (Frankrijk)Jean AertsChar- lier (België)ChouryFabre (Frankrijk)Buys- seDeneef (België); CoupryPecqeux (Frank rijk) IgnatFaure (Frankrijk)MoutonBou- cheron (Frankrijk)Le CalvezLouviot (Frank rijk); BatGilliberti (Frankrijk). Zooals gemeld, is op 85-jarigen leeftijd overleden Hugh Mackie, de beroemde smid van Gretna Green, die de bevoegdheid had in zijn smederij huwelijken te sluiten. Hierboven de bekende smederij DEN HAAG, 20 Februari 1934 Voorzitter RUYS DE BEERENBROUCK en namens de Regeering de minister-president DR. COLIJN, hebben bij den aanvang van de vergadering van heden, den zoo tragisch om het leven gekomen Koning der Belgen her dacht. De president wijdde den overleden monarch van het nabuurland de volgende woorden: „De majesteit van den dood overschaduwt de majesteit van den mensch. De waarheid van deze uitspraak komt al heel treffend tot uiting in hetgeen is geschied in de dagen, die dit oogenblik van onze vorige bijeenkomst scheiden. Door Gods beschikking werd een naburige en bevriende natie in zwaren rouw gedompeld. Met den eenvoud, die hem eigen was, schoon heid zoekend in de bergen van zijn land, is België's Souverein, Zijne Majesteit Koning Albert I, door een ongelukkigen val, aan zijn volk ontnomen, aan zijn volk, dat hij liefhad en dat wederkeerig hem liefdevol eerde, ken nend zijn onverdroten wil om het ten goede te leiden. Diep getroffen door dit tragisch heengaan van den aan zijn land zoo nauw verbonden Vorst, deelt het Nederlandsche volk in België's smart. Dr. Colijn formuleerde daarop de deelneming van de Nederlandsche Regeering als volgt: „Mijnheer de Voorzitter! In aansluiting aan de treffende woorden door gewijd aan de nagedachtenis van den op zoo tragische wijze overleden Belgischen Koning, wenscht ook de Regeering haar diep gevoelde belangstelling te toonen bij het ern stig verlies, dat het naburige, bevriende en ten deele stamverwante volk getroffen heeft. Het Belgische volk verloor in deze moeilijke tijden een noode te missen beleidvol Staats hoofd; een vorst die zoowel in dagen van het hoogste gevaar, als in tijd van vrede, heeft uitgeblonken door trouw en toewijding bij het dienen van de belangen van zijn volk. Zijn trouw aan de internationale verdragen bij het uitbreken van den wereldoorlog in 1914, zijne volharding, vier jaren lang, in het stand houden op het laatste plekje grond, waar de vaderlandsche vlag nog wapperde, roepen de herinnering wakker aan de schoonste voor beelden van hooge opvattingen en plichtsbe trachting uit vroeger en later tijd. Ook de Nederlandsche Regeering wenscht bij deze doodsbaar, naast het uitspreken van haar waardeering voor alles waardoor dit leven ge sierd werd, ook getuigenis af te leggen van haar hartelijke deelneming in het verlies, dat het Belgische Koningshuis en de Belgische natie heeft getroffen." Er was nog een tweede doode te herdenken, één, die bijna veertig jaar geleefd heeft in het parlementair milieu, de heer Steger, die direc teur was van den stenografischen dienst der Staten Generaal. Reeds vele maanden had hij ontbroken in het vierkantje, waar de redevoe ringen en de interrupties woordelijk worden geboekstaafd. Na langdurig lijden is hij thans bezweken. En woorden van sympathie heeft President Ruys de Beerenbrouck ook aan zijne nagedachtenis gewijd. De rest van den middag is heengegaan aan de interpellatie van den anti-revolutionnairen fractieleider SCHOUTEN, over het conflict tusschen de Regeering en de N.V. K.E.M.A. te Arnhem. Deze vennootschap, die een zeer eigenaardige figuur is, want haar aandeelhouders zijn alle maal publiekrechtelijke lichamen, houdt zich bezig met het keuren van apparaten en ma terialen op electrotech- nisch en aanverwant gebied en heeft gelei delijk niet slechts een geweldige vlucht geno men, doch ook een zeer groote macht verkregen, doordat de K.E.M.A. haar merk eischt niet slechts voor de mate rialen, door de electri- sche centrales zelf ge bruikt, maar ook voor de materialen, die in gebruik zijn bij de afne- nemers van den electrischen stroom. Het is niet doenlijk, op al de détails van het vrij verwarde debat in te gaan. De hoofdzaak waaraan de interpellant zich tot op het laatste oogenblik niet geheel ten onrechte bleef vast klampen, is, dat de Regeering, in contact ge komen met de K.E.M.A., doordat deze ook den Staat als aandeelhouder, benevens een jaar- lijksch subsidie wenschte, voorwaarden heeft opgelegd en, toen de onderhandelingen vast liepen, een fermen stok achter de deur heeft getoond. De voorwaarden waren verplaatsing van het bedrijf naar Delft, omdat daar een centrum is van electrotechnische deskundig heid, en aanwijzing van de helft der commis sarissen door de Regeering, omdat op die wijze J. SCHOUTEN Mr. C. GOSELING beter dan tot nog toe zou kunnen worden ge waakt voor het algemeen belang. En de stok achter de deur bestond hierin, dat de Regee ring, toen haar door de K.E.M.A. was gevraagd, wat het gevolg zou zijn van afwijzing dier voorwaarden, geantwoord heeft, dat dan zij zelf het werk te Delft ter hand zou nemen en een monopolie verleenen zou aan de daarvoor in het leven te roepen instelling. Men kan Minister MARCHANT, die de in terpellatie beantwoordde, bezwaarlijk ongelijk geven, als hij op dit gebied, waarop monopolies zijn ontstaan, die niet zonder bedenking kun nen wezen, meerdere zeggenschap aan de cen trale regeering noodzakelijk acht. De zaak is echter door de eigenaardige wrijvingen tusschen K.EM.A. en Regeering netelig geworden en de weliswaar soms humoristische, maar toch ook vrij irriteerende wijze, waarop de bewindsman haar behandelde, maakte het er niet beter op. Dit was trouwens wel het kenmerk van dit debat, dat men door het aansleepen van aller lei bijzaken voortdurend de hoofdzaak uit het oog verloor. Wat er ter gelegen heid van deze interpel latie gezegd moest wor den, werd eigenlijk het scherpst door Mr. GO SELING geformuleerd. Zich over de zeer tech nische kwestie zelf geen oordeel aanmatigend, stelde hij, dat naar zijn meening de regeering hier inderdaad eene zij het niet primaire taak heeft. Hoe zij die taak zal opvatten, dient afgewacht en over de mérite's van de door haar te ontwerpen oplossing kan later worden beraadslaagd bij den begrootingspost, waarin de deelneming in de N.V. K.E.M.A. zal worden belichaamd, of bij net ontwerp tot instelling van het nieuwe lichaam. Maar thans reeds waarschuwde mr. Goseling, dat het feit, dat wij in een rechtsstaat leven de regeering voor oogen zal moeten staan en dat zij zal hebben te be denken, dat al wat zij goed acht, nog maar niet ook automatisch rechtvaardig is. Over de verdiensten van de K.E.M.A. zijn ook degenen, die thans regeeringsbemoeiing voor staan, overigens best te spreken. Zij erkennen ten volle het zeer te waardeeren initiatief en het bewonderenswaardige werk, dat deze juri disch merkwaardige N.V. verricht heeft. Maar zij zijn van meening, dat de regeering gelijk heeft, als zij thans m het algemeen belang in grijpt, waarborgen scheppen wil en efficiency bevorderen. De sociaai-democraat ir. van der Waerden, de katholieke afgevaardigde dr. Kor- tenhorst, de afgevaardigde van Nationaal Her stel en de vrijzinnig-democraat Ebels stonden op dat standpunt. Gelijk de K.E.M.A., aldus dr. Kortenhorst, indertijd meer en meer de parti culiere industrie uitbande met het algemeen belang als argument, heeft ook de regeering alle recht, op grond van datzelfde algemeen be lang aan de K.E.M.A. beperkingen op te leggen. Ir. BONGAERTS en de sociaal-democraat VAN BRAAMBEEK namen een eenigszins ander standpunt in. Zij betoogden vooral, dat er in den Raad van Toezicht op de K.E.M.A., die uit tien leden bestaat, reeds twee regeeringsvertegen- woordigers zaten. MINISTER KALFF heeft daar later nog op geantwoord, dat dit naar de meening der re geering niet voldoende is en dat zij haar con trole tot nog toe niet uitbreiden kon, omdat zij in de vennootschap niet participeerde. Ir. Bongaerts was eenigszins geprikkeld door de schildering, die minister Marchant gaf van de geweldige macht, waarover de K.E.M.A. is komen te beschikken. Stel u voor, aldus de bewindsman, zij zou een vol strekt monopolie voor de levering van be paald materiaal kunnen verleenen, zelfs aan een buitenlandsche fabriek! De heer Bongaerts trok uit de drastische be woordingen, waarin minister Marchant ook dit deel van zijn betoog kleedde, blijkbaar de con clusie, dat de minister aan mogelijke corruptie in de toekomst dacht. Daartoe had het in alle opzichten correcte verleden van de K.E.M.A. allerminst aanleiding gegeven, zoo reageerde hij. Doch ook hier was naar onzen indruk weder- zijdsch misverstand. De interpellatie verliep zonder indiening eener motie. De regeering heeft gezegd, dat zij bereid is verder te onderhandelen, al hebben volgens minister Marchant sommige gedragingen bij de tot nog toe gevoerde onderhandelingen, de noo- dige reserve noodzakelijk gemaakt. Misschien, dat de interpellatie dit nut kan hebben, dat Mees Gerritsen blijft om thans terecht te staan wegens verduistering van veertig miniaturen. De President begint met hem uitvoerig te hooren. Mees Gerritsen vertelt, dat de „jongens" hern twee planken hadden gebracht, waarin de mi niaturen zich bevonden. Zij hadden tegen Mees gezegd: „Zorg, dat die boel bij de verzekering terug komt." Ik kon me niet begrijpen, dat daar voor meer dan een ton inzat. Pres.: „Dus u hebt de planken met de minia turen op uw zolder bewaard." Verd.: „Neen President, den volgenden dag hebben we de planken opengemaakt. Ik moest er niets van hebben om dien boel in huis te houden. Toen wist ik, dat t een verzekeringskwestie was. Ik heb 't direct alles aan „iemand" mee gegeven," Cijfers zjjn dikwijls ijselijk koud, doch wan neer men ze zorgvuldig groepeert en in verband brengt, kunnen ze ook de stille getuigen zijn van vreugde en leed. En in deze rubriek zijn ze 't van voetbalvoor- en tegenspoed. Want Engeland heeft Zaterdag weer een veelbelovenden Cupdag beleefd. Men moet die sfeer kennen, zelf hebben aan gevoeld, om bij het krieken van den morgen al die typische trilling te voelen, die onafschei delijk aan de Cup is verbonden. Een trilling, die zich meestentijds vooraf in de verschil lende steden uit door een nerveuze uitbundig heid. Rijen supporters overstroomen al vroeg tijdig de steden, waar hun favorieten strijd gaan leveren, ze tooien zich met papieren bloe men, met mutsen en parapluies in 'de clubkleu ren. In de arena's zoeken ze natuurlijk allemaal elkanders gezelschap; concentratie geeft kracht in de jubel- en spreekkoren, die gedurende de match noodig zijn om de strijdenden te steu nen tot het laatste oogenblik, tot de laatste seconde. Alvorens tot de détails over te gaan van de zen dag zullen wij eerst de volledige uitslagen memoreeren: ArsenalDerby County 10 BirminghamLeicester City 12 LiverpoolBolton Wanderers 0—3 Preston North EndNorthampton Town 40 Sheffield WednesdayManchester City 22 Stoke CityChelsea 31 Swansea TownPorsmouth 01 Tottenham Hotspur—Aston Villa 0—1 Bezien wij de uitslagen iets nader, dan moeten wij eerst de aandacht vestigen op de geweldige deceptie, welke de Spurs behalve hun getrouwen, Londen en feitelijk geheel Engeland hebben bereid. Hoewel men in den verwoeden Cupstrijd op alles is voorbereid, leek een Spurszege even onwrikbaar als de pijlers van London Bridge. Doch het wonder is ge schied en hoe triest de stemming was in de catacomben van White Hart Lane zullen wij u maar niet schilderen. Maar dit was niet de eenigste verrassing, want kwam Liverpool te gen het tweede Divisie-team, Bolton Wande rers, niet eveneens van een koude kermis thuis? Overigens kunnen we de resultaten nor maal noemen, terwijl voor één wedstrijd een „replay" noodzakelijk is gebleken. De kamp tusschen Arsenal en Derby County was zonder twijfel een der hoogtepunten van dezen dag. Arsenal won den strijd en zelfs willen we zeggen verdiend, al moet er onmiddellijk op volgen, dat 't zeer betreurenswaardig is, dat een werkelijk zeer dubieus doelpunt dezen ti- telkamp besliste. Dit doelpunt werd in de 35ste minuut van de eerste helft gescoord. Na een snellen, prachtig overrompelenden aanval werd de voorzet van Bastin tweemaal in de richting van het Derby-doel geschoten. Bij deze scher mutseling was Jack komen te vallen, terwijl de Derby-backs, na den bal weggekogeld te heb ben, onmiddellijk optrokken, om het spel ver plaatst te krijgen. Doch vlugger dan wij 't ver tellen kunnen had Jack den bal teruggekre gen. Of hij zelf ook twijfelde weten we niet, doch in geen geval liet hij deze kans onbenut en trapte het leder langs Kirby, die met zijn armen stond te zwaaien als een paar molenwie ken. Nu gaat 't er om, of beide backs reeds vóór Jack stonden op een lijn, of achter hem, op het oogenblik, dat ze den Londenaar buiten spel wilden zetten. De scheidsrechter weifelde ech ter geen oogenblik en wees gedecideerd naar het midden, zonder zich door de Derby-spelers te laten intimideeren. Hoe jammer 't overigens ook is, dat dit du bieuze doelpunt deze ontmoeting besliste, aan de andere zijde kwam de overwinning wel op die plaats, waar zij het meest verdiend was. Want behoudens het fraaie spel van beide Derby-vleugels, Crooks en Duncan, was het middentrio geen oogenblik gevaarlijk genoeg om de solide Arsenal-achterhoede te passee- ren, al dient billijkheidshalve gereleveerd, dat de rechtsbinnen Wileman geblesseerd raakte en derhalve op halve kracht verder werkte. En nu nemen we een kijkje op Anfield, waar Liverpool ten gronde ging. Zoo in het begin van deze ontmoeting zag 't er intusschen wei nig naar uit, dat de gastheeren hier zouden ten onder gaan. Liverpool startte op een wijze, die de geheele Bolton-ploeg uit elkander speelde. Mede door de zenuwen raakten ze alle ballen maar half en had doelman Jones in het eerste kwartier niet twee phenomenale safes verricht dan zou de Wanderers er be paald niet zonder kleerscheuren zijn afgeko men. Trouwens, Jones zou dezen middag nog meer onverbeterlijk werk gaan vertoonen. Want allengs bleek, dat de geheele Liverpool-storm- linie niet tegen hem opgewassen was. Behalve dat dit phenomenale doelmanswerk de gast heeren demoraliseerde, inspireerde 't het Bol tonteam tot een prachtig, sluitend spel, dat ten slotte drie goals opleverde. Is Tottenham verdiend ten onder gegaan? Op deze vraag kunnen wij gerust een gede cideerd neen geven, want de Londenaars had den in hun kamp tegen Aston Villa het beste van het spel. Wij hebben er al eerder op ge zinspeeld, dat de Spurs vanwege het falen voor den kampioenstitel al hun krachten op de Cup concentreerden. En dat deden ze ook. Zij speelden een partij, zoo overwogen en af, dat t nog een wonder mag heeten, dat de cijfers niet in omgekeerde volgorde staan.,Doch De Villa reisde met de gedachte naar Londen, dat men een sterker tegenpartij zou ontmoeten. Juist daarom paste men nog intensiever de beproefde Cup-tactiek toe om het verdedigend gedeelte zoo volmaakt mogelijk te doen zijn. En die op gave hebben zoowel halfbacks, backs en kee per Morton schitterend opgelost, speciaal de laatste, die op waarlijk grandioze wijze zijn rol speelde. In de eerste helft was er niet gescoord en in het bewustzijn van hun superioriteit wer den de Spurs wat ongeduldig, wat hun onder gang is geworden. Want door het opdringen kort na de hervatting zag de midvoor, Astley, zijn kans schoon en het wonder was geschied De Villa leidde met 1—0 Opnieuw en nog veel verwoeder begonnen de Spurs te attaqueeren. Er werd veel, zelfs heel veel geriskeerd, doch De Villa, gesterkt door de uitzichten op een onverwachte zege, verde digde met een hardnekkigheid, die haar weerga niet vindt. Twee keer waren De Villa-backs reeds gepasseerd en krijschte de massa: goal!, toen Evans en Hunt twee gloeiende kogels had den gelost, doch beide malen wierp Morton zich als een waanzinnige naar de bedreigde hoe ken en beide malen zegevierde hij. Zoo gingen de Spurs ten onder. De ontmoeting Stoke City tegen Chelsea is wel de minst aantrekkelijke geweest van het programma, in het bijzonder, doordat de Lon denaars noch geestdrift, noch boeiend voetbal te aanschouwen gaven. Stoke behaalde dien tengevolge een ongedacht gemakkelijke over winning. Ook bij Preston North End kon de menigte niet in vuur en vlam geraken door het zwakke tegenspel van Northampton, zoodat men zich algemeen verbaasde, hoe deze ploeg het groote Huddersfield destijds had kunnen kloppen. Manchester City scheen 't er tegen Sheffield Wednesday opgezet te hebben meer zorg te dragen het vijandelijk spel af te breken dan het eigen spel op te bouwen. Er ging van de City dan ook weinig initiatief uit en slechts door het fortuintje, dat men twee zwakke mo menten in de Wednesday-achterhoede door te- genpunten bestrafte, wist men tot een draw te komen. In zekeren zin was de nederlaag van Birmingham tegen Leicester City ook een ver rassing, omdat men vanwege het terreinvoor deel de club van Hibbs de beste kansen had toebedeeld. Zoo kwam het einde van een veelbewogen dag een dag van Cupvreugde en Cupleed, doch één geheel in het kader van de klas sieke Tropee door haar nooit falende wispel turigheid! Voor a.s. Zaterdag is het volgende competi tieprogramma opgemaakt, dat in verband met de bezetting van bovenste en onderste plaat sen van zeer veel gewicht belooft te worden. Aston Villa—Stoke City. Blackburn RoversEverton. Derby CountySheffield Wednesday. Leeds United—Manchester City. Leicester CityHuddersfield Town. LiverpoolSunderland. MiddlesbroughChelsea. Newcastle UnitedArsenal. Sheffield UnitedWolverhampton Wanderers. Tottenham HotspurPortsmouth. West Bromwich AlbionBirmingham. In de tweede divisie vinden we als belang- ijkste kampen: BrentfordOldham Athletic. Plymouth ArgyleGrimsby Town. Port ValeMilwall. Bolton Wanderers—Preston North End. Ten einde aan de behoefte tot verdieping van natuur- en landschapkennis te voldoen, heeft de Nederlandsche Natuurhistorische Vereeni- ging in 1929 opgericht een Leiderskamp voor Natuurstudie, waar de deelnemers met geringe kosten ruim een week lang onder deskundige leiding excursies maken, waar al het schocne in het landschap rustig wordt bezien en be sproken. Dit jaar staat Terschelling op het program ma en wel van 2431 Juli. Onder de excursieleiders-docenten vallen als algemeen bekende namen op: prof. dr. L. G. M. Baas Becking uit Leiding en Jan P. Strijbos, de vogelkenner, terwijl voorzitter van de kamp commissie is dr. Joh. H. van Burkom, algemeen voorzitter van de Nederlandsche Natuurhisto rische Vereeniging. Thans reeds is het excursieschema opgesteld, het kampeerterrein afgebakend en de voorbe reiding in vollen gang; wie zich wil opgeven als deelnemer of inlichtingen wenscht te ontvan gen schrijve dus spoedig aan de secretaresse van het Leiderskamp voor Natuurstudie, mevr. H. N. Ruinen—De Vos, Nic. Beetsstraat 1, Arnhem. thans van beide zijden wat soepeler gemanoeu vreerd wordt. De K.E.M.A. kan uit dit debat in ieder geval de conclusie trekken, dat de Kamer, wat de zaak zelf betreft, wel in meer derheid achter de regeering staat. En de regee ring, althans de minister van Onderwijs, die via Delft in deze kwestie is beland, kan er de les uit putten, dat niet Al te zeer de allures van den sterken man dienen te worden aange nomen. Aan de lijst der aan de orde zijnde onder werpen zijn toegevoegd: de wetsontwerpen be treffende aankoop van een gezantschapsgebouw te Londen (wijziging hoofdstuk III Rijksbegroo- ting 1933) en betreffende de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1934; alsmede de motie- Van der Waerden betreffende voorbereiding der oprichting van een van gejneentewege te be- heeren Centrale Circulatiebank. Bij den aanvang der vergadering is Woensdag aan de orde het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der Ned.-Indische conversie-leening- wet 1931. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN aangekomen 19 Febr. Nieuwendam, m.s., Nordenham 20 Febr.: Spes Salutls, m.s., Londen; Ousel, s. Liverpool; Express, m.s., Parijs; Maaskerk, s, W.-Afrika; Nereus, s, Stettin. Vertrokken 19 Febr.: Islands Falk, Deensch po- litievaartulg, Esbjerg. 20 Febr.: Telamon, s, Hamburg; Orangemoor, s, Providence; Eurymedon, s, Londen. AMSTERDAM aangekomen 20 Febr.: Express, Parijs, stukgoed, Javakade, Wm. H. Müller Co.; Nieuwendam, Nordenham, zwavelzuur, Fosfaatfa- briek, Ketjen; Spes Salutis, Londen, cement, Oos terdok, Salomon's Kustvaart; Ousel, Liverpool, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij.; Maas- kerk, W.-Afrika, stukgoed, Handelskade, Holl.- Afrika Lijn; Nereus, Stettin, stukgoed, Sumatra- kade, Verg. Cargadoorskantoor. JAVA-NEW-YORK LIJN PALEMBANG. New-York naar Java, pass. 18 Febr. n.m.9 uur Kaap Guardefui. SIMALOER, 18 Febr. van New-York te Padang. MIJ. OCEAAN PLOYUHEMUS, Java naar Amst., 17 Febr. van Port Said. PHRONTIS, Amst. naar Java, pass. 18 Gebr. Perim. AMSTERDAM, 21 Febr. Veemarkt. 241 vette kalveren: le kwal. 6872 cent, 2e kwal. 6066 cent. 3e kwal. 5458 cent per K.G. levend gew. 44 nuchtere kalveren 5.00—8.50 per stuk. 402 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 4344 cent. zware varkens 4243 cent, vette varkens 4243 cent per K.G. slachtgewicht. 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Marktverloop. Vette kalveren matige aanvoer, vlugge handel, hoogere prijzen. Varkens weinig aanvoer, sleepende handel, onveranderd. AVENHORN, 20 Febr. Coöp. Land- en Tuin bouw- en Marktver. Avenhorn en Omstreken 20 zak Spruitkool 2.052.25 per 15 K.G. 15000 K.G. Roode kool 1.50—3.90, 5000 K.G. Gele kool 1.702.90 per 100 K.G. 3500 stuks Groene of Put jeskool en Bloemendaalsche kool 1.502.90 per 3500 stuks. 8500 K.G. Uien: groote maat 1.20 1.70, gewone maat 1.001.30, nep 2.002.20 per 100 K.G. 16000 stuks groote Bieten 6.907.70, 5800 stuks kleine Bieten 3.303.50 per 1000 st. 5000 K.G. Bieten 1.802.00 per 100 K.G. 7500 K.G. Wortelen: Flakkee, verbeterde 2.70—3.40 per 100 K.G. BROEK OP LANGENDIJK, 21 Jan. 70000 K.G. Roode kool 1.104.70. 60000 K.G. Gele kool 2.10 3.60. 85000 K.G. Deensche Witte kool 2.605.00. 10000 K.G. Uien: Gele Uien 1.20—1.80, Gele Drie lingen 0.80. 1800 K.G. Bieten 0.70. BOVENKARSPEL, 20 Febr. ..De Tuinbouw" 325 baal Uien: grof 6070 cent, groote gele 40 80 cent, drielingen 40 cent per baal. 16470 K.G. Roode kool 1.404.30. 13195 K.G. Gele kool 1.50 —3.10. 1615 K.G. Witte kool 3.103.90. 5250 K.G. Pastinaken 2.50 per 100 K.G. Tulpen: Copland 10-13 cent, Bartigon 14—16 cent, v. d. Hoef 18 19 cent, Scblegel 12 cent, Flora 13 cent, Le Nötre 20 cent, Ibis 13 cent. BLOKKER, 19 Febr. „Op Hoop van Zegen" Com/sse 8.30—11.00, Jac. Lebel 11.00, St. Ger main 10.60, Zoete Appelen 7.9011.70. Br. Seed ling 12.0013.30, Gieser Wildeman 10.1015.10, Goudreinet 14.0023.80. Pr. v. Engeland 12.10 27.00, Winterlouw 8.8013.20, Zoete Ermgaard 15.00—20.00. ENKHUIZEN, 20 Febr. Coöp. Bloemenveiling- vereeniging „Bloemenlust". William Pitt 0.13 0.16; Mr. v. d. Hoef 0.18—0.20; De Wet 0.18— 0.20; Copland 0.110.16. Narcissen 0.130.15; Heis 0.130.15; Bartigon 0.160.18; Moore 0.12 —0.15; Murillo 0.11—0.14; Sonja 0.17—0.19. GRONINGEN. 20 Febr. Graanbeurs. Inlandsche rogge 6.957.25 Wintergerst 3.754.40, Zomer- gerst 4.255.25, Haver, wit 4.905.50, Zwarte Haver 4.855.00, Groene Erwten 6.509.00, Kool zaad 9.0015.00, Karwijzaad 18.0025.00. Geel Mosterdzaad 8.0012.25, Blauwmaanzaad 15.00 18.00, Buitenl. gerst 4.605.00, Ronde Mals 5.00 5.60, Platte Mais 5.005.60, Lijnzaad, witbloei 7.009.00, idem blauwbloei 7.009.00. HEM (Zuider-Kogge), 20 Febr. Roode kool 1.20 3.50, Gele kool 1 202.00, Spinazie 29.00, Uien 1.001.40, Present 15.0021 00, Putjeskool 1.50 1.70. LEIDEN. Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemen veilingver. „Leiden en Omstreken" Roode kool 2.508.20, Savoye kool 2.907.50, Groene kool 1.003.20. Peterselie 7.008.50. Prei 2.604.20. Selderie 2.904.50, Knolselderie 1.804.50 per 100 stuks. Kroten, gekookt 4.006.00, Witlof 6.00 '28.00, Boerenkool 5.006.00, Spinazie 30.00 40.00, Uien 1.001.90. Wortelen 1.506 70, Sprui ten I 11.0018.00, idem II 5.0012.00 per 100 K.G. Andijvie per kist 1.221.55. NOORD-SCHARWOUDE. 21 Febr. 6400 KG. Uien: Drielingen 0.901.00, Uien 1.401.70, Grove Uien 1.702.00. 350 K.G. Kroten 1.70. 51000 K.G. Roode kool 1.404.60, idem doorschot 1.303 20. 36400 K.G. D. Witte kool 3.905.00. 34600 K.G. Gele kool 2.203.60, idem doorschot 2.102.90. PURMEREND, 20 Febr. Gemeentelijke Kaas- beurs. Aangevoerd 15 partijen kaas, wegende 170C0 K.G., handel matig, hoogste prijs 22.50. PURMEREND. 20 Febr. Coöp. Centrale Eiervei- ling. Aanvoer 6000 eendeieren 2.903.15 Aan voer 90000 kipeieren. Prijzen: 70-80 KG 3 50 4.50, 65-66 K.G. 3.103.4Ó, 63-64 K.G. 2.50—^3.20. 60-62 K.G. 2.502.90, 58-59 K.G. 2.502.70, 56-57 K.G. 2.502.60, 53-55 K.G. 2.302.50, 50-52 K.G. 2.102.30. VOLENDAM, 20 Febr. Heden werden aan de ve2J25.,SSKevoerd 8583 eendeieren 3.15 per 100. WOGNUM. 20 Febr. Witlof I 2024 cent, id 19 cent, idem III 9—15 cent. Uien 0.80— 1.90, Andijvie 2.30, Wortelen 3.00, Prei 2.50—6.80 Spruitkool 14.0020.00. WARMENHUIZEN, 20 Febr. Gewone Uien 1.40 —1.70, groote Uien 1.301.60, Drielingen 0.80, Gele kool 1.50—3.00, idem II 1.40—2.10, Roode kool 1.30—4.40. idem II 1.10—3.70, Witte kool 3.90 4.50, idem II 2.503.10 per 100 K.G. WOERDEN, 21 Febr. Kaasmarkt. Aanvoer 63 partijen: le soort met R.M. 24 0026.00 idem 2e soort met R.M. 21.0023.00. Handel matig. C

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9