STA DSNIEUWS R.K. Kiesver- eeniging Haarlem, 23 Febr. BEURS VAN AMSTERDAM De vroegbeurs Wisselkoersen VRIJDAG 23 FEBRUARI 1934 ST. VINCENTIUSVEREENIGING De actie van één jaar VERKEERSONGEVALLEN Gestoord uitstapje „DE LEIDSCHE" BESCHADIGD Auto met tegels over de trambaan MEINEEDIGE UIT DE CEL ERNSTIGE AANRIJDING Onder invloed van sterken drank Zyn getuige er in, maar het vraagteeken blyft MISTBESTRIJDING Herhaling van de proeven De heer Veraart weer aan 't werk DE BANK VAN LEENING Daling der beleensommen ondanks crisis HAARLEM MINDER KERKELIJK Schrikbarende toeneming doleerenden UITKEERING AAN WERK LOOZEN 260.000 meer dan in 1932 TOENEMING DER BEVOLKING Meer trouwlustigen in 1933 Mr. C. Goseling en prof. dr. A. Steger spreken hedenavond op den grooten propa- ganda-avond Het is in onzen tyd van politieke be roering noodig, dat alle Katholieken zich met enthousiasme scharen onder de vanen van de R. K. Staatspartij. WIJ BOUWDEN IN 1933 200 pet. toeneming NEDERLANDSCH A ELFTAL GILLINGHAM F.C. REMBRANDT-THEATER Zondagmorgenvoorstelling Het wonder der kinderziel Een verklaring Samenstelling van de Ned. ploeg AGENDA GALA-NACHTVOORSTELLING „DE JANTJES" 24 Februari BURGERLIJKE STAND Het conflict in 't Kleedingbedrijf Beurs-thermometer Wyziging autobusroute PALACE-BIOSCOOP Nederl. Staatsleen. ....vast Gemeenteleen. prijshoudend vast vast prijshoudend prijshoudend 4merik- waarden prijshoudend Vorige Slotkoersen. Heden Vrijdag 23 Februari 1934 ioi32 SPAARNWOUDE Bandar Donderdagavond hield de St. Vincentiusver eeniging in haar gebouw aan de Nieuwe Groen markt haar jaarvergadering. Nadat deze door Deken H. J. Sondaal met gebed was geopend, richtte de voorzitter van den Bijzonderen Raad enkele hartelijke woorden van welkom tot de talrijk opgekomen leden der conferenties en weldoeners, speciaal tot Deken Sondaal en wethouder van Liemt. Spr. ving aan met te zeggen, dat deze jaarver gadering wordt gehouden om een overzicht te geven van het werk, dat de heeren Vincen- tianen in het afgeloopen jaar hebben gepres teerd. Om voor U te getuigen in Vincentiaan- schen geest, hoeveel leed er verzacht is mo gen worden, hoeveel tranen gedroogd, hoeveel goed is kunnen worden gedaan. Spr. richtte zich vervolgens speciaal tot Deken Sondaal, hem dankend voor den raad en daad, waarmede hij de vereenglng steeds terzijde staat. Verder dankte hij in de aller eerste plaats het geestelijk gezag en zeer bij zonder onzen geliefden Bisschop, die de ver- eeniging steeds met raad en daad bijstaat. De Zeereerwaarde Heeren Pastoors voor hun hartelijke medewerking, dank ook aan alle geestelijken van Haarlem voor de samen werking, die zich in Haarlem zoo mooi ont plooit. Te komen met geestelijke en stoffelijke middelen tot hen, die ze behoeven, dat staat in ons vaan geschreven. We bidden, dat deze samenwerking nog tal van Jaren zal blijven voortbestaan tot groei en bloei van de St. Vincentiusvereeniging. Spr. bracht vervolgens dank aan Wethouder van Liemt, voor de goede samenwerking met de burgerlijke overheid, speciaal tusschen Maat schappelijk Hulpbetoon en de St. Vincentius vereeniging. Vervolgens bracht hij dank aan de vele leden, die zoo trouw zorgen, dat de gelden, die de vereeniging noodig heeft, binnen komen. Spr. dankte hen namens de armen van Haar lem. Er zijn er zoo velen, die dagelijks bidden voor hun weldoeners. Tenslotte richtte spr. een speciaal woord van dank tot onze courant, yoor het vele dat zij doet, om het werk der St. Vincentiusvereeniging tot grooten bloei te brengen. Spr. memoreerde nog een kort woord aan het 100-jarig bestaan. De St. Vincentiusvereeniging is oud, maar niet verouderd. Spr. is dankbaar voor de sympathie van het Episcopaat van Nederland. Spr. gaf vervolgens een kort résumé van het werk der Vincentius vereeniging over de geheele wereld en daarna speciaal in ons vaderland, waar ze nog jaarlijks vooruit gaat. Spr. gaf vervolgens nog enkele cijfers, waar aan we nog ontleenden dat er in het afgeloo pen jaar 925 personen aan werk zijn geholpen, terwijl er 411 weer tot den godsdienst terug keerden. in Nederland wordt door de weldoe ners meer dan drie millioen gulden aan de ver eeniging geschonken. Tot slot van zijn rede richtte spr. nog enkele hartelijke woorden tot eenige nieuwe leden. Hierna bracht de secretaris, Mr. Dr. A. T. H. Schreurs het Jaarverslag uit waarop we nog nader terugkomen. Vervolgens richtte deken Sondaal een har telijk woord van dank tot allen voor het mooie werk dat in het afgeloopen jaar voor Katholiek Haarlem verricht is. Speciaal dankte hij den president die er wel niet van wil hooren maar die spr. den grooten motor der St. Vincentius vereeniging noemde en die hij alleen tot voor beeld stelde. Dan was het woord aan pastoor Beukering, die St. Vincentius als voorbeeld stelde aan den werkenden Vincentiaan en allen opwekte de groote deugden van den Heilige na te volgen. Hieruit volgde, aldus spr., dat de Vincen tiaan de zielen gelukkig moet maken en her winnen. Zijn taak is het, door aalmoezen den nood der armen te verlichten, om zielen te behouden in de deugd. Om dit werk goed te verrich ten beval spr. den Vincentiaan vooral gebed en vasten aan. Als de apostelen moeten de Vlncentianen het Evangelie aan de armen verkondigen. Naar het woord van Z. H. Paus Pius X z.g. beval spr. hiertoe bijzonder het vieren van de H.H. Sacramenten en het H. Misoffer aan. Spr. noemt het een groot werk voor de Vin. centianen, om van hun armen volbloed christe nen te maken. Dit om hen door de aalmoezen een plaats te geven, dichter bij het altaar en den preek stoel en hun het gebedenboek van de kerk te bezorgen. Uit het samen intens beleven van de plech tigheden in de kerk, in gebed en gezang ont staat de innigste verbroedering. Spr. toonde dit aan met een voorbeeld uit zijn vroegere parochie. Zoo zult ge Vincentiussen zijn, overwinnaars over de ellende-zaaiers van onzen tijd. Met een hartelijk applaus en een dankwoord van den president zag pastoor Beukering zich voor zijn geestdriftige toespraak beloond. Wethouder van Liemt dankte nog voor de waardeerende woorden door den voorzitter aan de prettige samenwerking met Maatschappelijk Hulpbetoon gewijd. Spr. herinnerde aan een uitlating van minister Slotemaker de Bruine, die er op wees, dat de overheid het niet alleen af kon en hoe drin gend hij de samenwerking noodig had van particuliere en christelijke charitatieve instel lingen. Spr. hoopte dat die samenwerking ook in gunstiger tijden gestand zal mogen blijven. Spr. constateerde met vreugde, dat in Haar lem de werkloosheid iets terugloopt en hoopte dat deze aaiende lijn mocht worden voortge zet. Hi) wekte de aanwezigen nog op, Jeugdige werkloozen te behoeden voor demoralisatie door ze te wijzen op de vak- en ontwikkelings cursussen. Tot slot sprak de wethouder den wensch uit, dat de goede inzet van 1934 zich verder zal voortzetten. Pastoor v. Eeden vroeg wat hij zou moeten beginnen zonder een St. Vincentiusvereeniging. Nog meer dan 2/3 van deze parochie is werk loos. Spr. heeft zooveel moois van de Vlncen tianen in zijn parochie ondervonden. De con ferenties zijn de kinderen van den Bijzonderen Raad. Het is het jongste, misschien het lastig ste, maar spr. hoopt ook het troetelkind. Als zoodanig hoopte spr. het in het komende jaar te zien behandeld. Hierna werd de vergadering besloten met een collecte. zag naderen, die nogal links van den weg reed, is hij er maar achter gebleven. Bij de aanrijding kwam hii aan den anderen kant van aen weg terecht. De chauffeur van den vrachtauto beeft nog zoo uiterst rechts van den weg als maar mogelijk was gereden Zijn beide rechterwielen waren op den berm omdat hij een aanrijding vreesde. De verdachte was doorgereden. Een andere getuige had verdachte zig-zag zien rijden en na de aanrijding zien omkijken. Andere getuigen bevestigden dit. De ver dachte werd door een agent van politie van het posthuis van dè Amsterdamsche Vaart een eind van de plaats van het ongeluk verwijderd Hij was daar bezig een nieuwen band om zijn linkervoorwiel te leggen. De agent en twee andere agenten hadden geconstateerd, dat verd. naar alcohol rook en alle drie achtten hem niet in staat om naar behooren een auto te besturen. Verdachte geeft dan zijn lezing van het ge val. Hierin deed hij het voorkomen, alsof hij was aangereden, doch tenslotte niet niets wist. eer hij een lekken band had. Drie getuigen décharge, een inspecteur van politie, de chauffeur van den auto, waar mee verd. naar Den Haag is teruggekeerd en een Haagschen dokter, bij wien hij zich des nachts om twee uur nog moest vervoegen, ver klaarden, dat op het moment dat verdachte bij hen kwam bij ieder van hen enkele uren na de aanrijding zij geen dronkenschap hadden geconstateerd. De Officier van Justitie vroeg drie maanden gevangenissraf. De verdedigster mr. A. C. J. in t Veld— Vegter bepleitte vrijspraak. •Uitspraak 8 Maart a.s. den colporteur en verdachte. Ook het ontdui ken van het ventverbod de een verkoopen de ander geld ontvangen deed hem acht maanden gevangenisstraf m. a. p. eischen. Verdachte bleef zijn onschuld staande hou den. De verdediger, Mr. Stomps, noemde de mein eedskwestie, die gevraagd whrd door den offi cier, gebaseerd op een persiflage van het ver hoor van den eersten getuige. Pleiter protesteer de tegen het voortzetten van deze zaak in de huidige situatie en verzocht aanhouding tot na het onderzoek in de meineedskwestie van get. D De president merkte op, dat hij voor aanhou ding geen termen aanwezig achtte. Hierna bepleitte de verdediger vrijspraak en persisteerde bij zijn verzoek tot opheffing var, de voorloopige hechtenis. Verd. vroeg zelf vervolgens onmiddellijke in vrijheidstelling. De officier repliceerde en achtte hiervoor geen termen aanwezig. De rechtbank ging weer in raadkamer en be val. teruggekeerd, het ontslag van verdachte Uit de voorloopige hechtenis. Uitspraak 8 Maart Donderdagavond om half negen reed een per sonenauto op den Gasthuissingel, bestuurd door een 24-jarigen medisch student uit Leiden. Deze wilde de Kleine Houtbrug oversteken, doch zag plotseling een tram voor zich, die van den Kleinen Houtweg kwam. Hij wilde nog voor de tram langs passeeren, doch werd gegrepen. Na een 9-tal meters te zijn voortgeduwd, maakte de auto een kwartslag en raakte hier door klem tusschen tram en trottoir. Een inzittende, een 23-jarige studente, kreeg een vleeschwond boven haar linkeroog en een gebroken rschter-sleutebeen. Ze is per draag baar naar het St. Elisabeth's Gasthuis gebracht. De rechterkant van den auto werd ingedrukt. De student kreeg een proces-verbaal. Gistermiddag had op den Binnenweg te Heemstede een botsing plaats tusschen een elec- trische tram en een vrachtauto. De vrachtauto kwam uit de richting Haarlem en de bestuurder daarvan liet eerst een uit de richting Leiden komende tram passeeren om vervolgens naar links te rijden naar een bouwwerk. Op het oogenblik, dat de vrachtauto het tramspoor overreed kwam de zoogenaamde Leidsche tram eveneens uit de richting Leiden aanrijden en botste tegen den vracht-auto met het gevolg, dat de auto omviel en de straattegels, waarmede deze was geladen over het tramspoor vielen* Ook de tram werd beschadigd en ondervond een kleine vertraging. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Donderdagmiddag stond een 36-jarige im porteur alt Den Haag voor de Haarlemsche Rechtbank terecht, omdat hij op 22 Juni j.l. een motorrijder op den Rijksstraatweg onder Haarlemmerliede had aangereden. Deze werd zoodanig aan zijn linkerbeen ge wond dat bij vier maanaen in de Mariastich- ting heeft moeten doorbrengen en bovendien uit zijn oetrekkir.g is geraakt. Een dokter-deskundige verklaarde dat opera tief ingrijpen noodig zou zijn. wilde het been weer goed bunnen functionneeren. De getroffene, een schoenmaker, verklaarde Op Zaterdag 2 November stond een Tribune colporteur met dit blad in zijn hand nabij de Botermarkt te Haarlem. Een juffrouw uit Hil- iegom had opdracht van haar man om een krant te koopen. Ze deed dit, echter na 8 uur, terwijl het ventverbod om 6 uur ingaat. Een tweetal rechercheurs zag den verkoop. De colporteur moest dus met hen mee naar het bureau en eveneens de man, die het geld in ontvangst had genomen. Deze laatste had moe ten getuigen voor den kantonrechter en werd daar op de zitting van 15 Januari, in hechte nis genomen, verdacht van meineed. Donderdagmorgen stond hij daarom voor de Haarlemsche Rechtbank terecht. De juffrouw, die de krant kocht, zeide, dat de controleur haar toevoegde „de centen" maar aan den man naast hem te geven. Verd. merkte op, dat hij de centen „automa tisch" in ontvangst heeft genomen en in zijn zak gestoken. Hij had echter niets met de zaak te maken. Er bestond geen afspraak tusschen hem en den colporteur, ook was hij geen com munist. De rechercheur van politie antwoordde op èen vraag van den president, dat hij wel meer op soortgelijke wijze het ventverbod heeft zien ontduiken. De colporteur gaf dan het blad af en een ander incasseerde geld. Verdachte hield vol er niets mee te maken te hebben. De 'president wilde open kaart met verdachte spelen, toen hij hem vroeg of hij den colpor teur D. gehoord wilde hebben, omdat deze zich nu wel eens aan memeed schuldig zou kunnen maken. De verdachte vroeg wat zijn verdediger hier van dacht. Mr. Stomps, verdediger, vond het een moei lijke zaak. Nadat verdachte zijn uiteenzetting had gege ven, stelde de president nogmaals de vjraag of hy den colporteur als getuige gehoord wilde hebben. Weer verwees verdachte voor een antwoord naar zijn verdediger. Mr. Stomps: „Als u ervan overtuigd is de waarheid te spreken, dan moet u dien man laten hooren." Verd.: „Ik spreek de Waarheid, dan moet hij maar gehoord worden." De colporteur verklaarde dan eveneens, dat er geen afspraak tusschen hem en verdachte was geweest. Verdachte was vijf minuten voor het feit aan komen loopen. De juffrouw had hun ge enkrant gevraagd maar deze uit zijn handen getrokken, terwijl hij met een ander stond te praten. Wie die „ander" geweest is, wist hij echter niet meer te zeggen. Hij wist van het ventverbod, maai verkocht de kranten niet en gaf ze aan IJmui- denaars, daar ze anders toch maar bleven lig gen. De officier van Justitie, Mr. Andringa, ver zocht dan acte van hetgeen deze getuige zeide en proces-verbaal wegens meineed. Na raads kamer deelde de president mede, dat door den griffier een proces-verbaal was opgemaakt naar aanleiding van het verzoek van den officier Dit werd getuige voorgelezen, die het daarna onderteekende. Hierna beval de rechtbank een gerechtelijk vooronderzoek in te stellen. De getuige werd weggeleid. De officier van Justitie leidde uit de getui genverklaring van de juffrouw af, dat er wel van dat hij achter een vrachtauto reed. Dezen wil de hij passeeren, doch toen hij een tegenligger te voren een contact heeft bestaan tusschen De heer A. Veraart schrijft ons: Aan de hand van de officieele gegevens, ont vangen van het Bureau Luchtvaart van het De partement van Waterstaat en van verschillende meteorologische stations langs de Nederland- sche kust en in het binnenland, kan het vol gende worden medegedeeld inzake de mistbe- strijdingsproef, welke op 16 Februari J.l. is genomen aan het Noorder Buiten-Spaarne te Haarlem Terwijl In Haarlem door de bij de proef aanwezige autoriteiten is geconstateerd, dat van 13.20 uur tot 14 uur de bewolking te Haar lem afnam van ca. 20 pet. tot ca. 10 pet., wa ren de bewolkingscijfers voor de stations langs de kunst en voor die nabij gelegen stations in het binnenland als volgt: Den Helder (13.20 uur) 7080 pet. Schiphol (13.20 uur) 80 pet. Amsterdam (Hortus Botanicus) (14 uur) 70 pet. Voorschoten (14 uur)100 pet. Rotterdam (Filiaal Inrichting) (14 uur) 100 pet. Vlissingen (14 uur) 100 pet. De Bilt (13.50 uur) 90 pet. Zooals reeds gemeld is de proef des morgens te 10.30 uur begonnen bij een bewolking van 100 pet. Nadat om 11.45 uur de zon was door gebroken, nam de bewolking van 13.20 uur tot 14 uur (zie boven) af van circa 20 pet. tot ca. 10 pet., welke percentages met de andere ge noemde gegevens dienen te worden vergeleken. In den loop van de maand Maart zullen de proefnemingen te Haarlem worden herhaald, waarbij ook vliegtuigen der K. L. M. hun mede werking zulen verleenen. De juiste datum, waarop zy zullen geschieden, zal nader worden bekend gemaakt. Hedenmorgen heeft de heer Veraart weer, in samenwerking met de Haarlemsche brand weer, gepoogd den mist te bestryden op de zelfde plaats als den vorigen keer. Om circa kwart voor twaalf ging het Spaar- newater in een ongeveer 40 M. hooge straal de lucht in. Een half uur later werd de hoogte nog opgevoerd tot 50 M. Een goede 100 M. noordwaarts in den omtrek viel het water druppelsgewyze in het Spaarne terug. Om 1 uur was met deze proef echter nog geen resul taat bereikt. In 1933 nam de gemeenteiyke Bank van Lee ning 18063 panden in beleening met een to tale beleensom van 164.261. Gelost werden 16381 panden met een totaal van 147.526.50. De zaken gaan voor de Bank iets minder goed, het aantal cliënten is ondanks de crisis afge nomen. In 1932 kwamen 18944 personen een voorwerp van waarde brengen, waarvoor ze 166.084.50 ontvingen; 16948 ex-eigenaars betaalden 149.718 om de zaak weer ongedaan te ma ken. Er is dus minder beleend in 1933, maar ook minder gelost. Uit de statistische gegevens over 1933 blijkt, dat het aantal by een kerkeiyke gezindte aan gesloten inwoners aanmerkeiyk is gedaald. Tot geen kerkelijke gezindte behoorden op 1 October 1932 22675 personen, dit aantal steeg op 1 October 1933 tot niet minder dan 40.222. Het grootste verlies hadden de Ned. Her vormden te boeken, die hun leden zagen min deren van 35.760 tot 24.555. De Katholieken hebben ook verlies te betreu ren, gelukkig in veel minder mate (daling van 45544 tot 43004). In verhouding tot de toene ming van de bevolking wordt dit verlies echter grooter. De Katholieken in Haarlem maken nog steeds ruim een derde van de burgery uit, het aantal bedroeg nog het dubbele van de kerkloo- zen in 1932. In deze cyfers is thans een schry- nende wijziging gekomen: de verhouding is bij na gelijk. Cyfers, die tot nadenken stemmen! Het totaal uitgekeerde steunbedrag aan valide werkloozen bedroeg in 1932 2.275.447.38. Dit bedrag steeg in 1933 tot 2.534.144.39. Naar de berichten luiden is het mogelijk, dat het cüfer eind 1934 gedaald is. Verschenen zyn de statistische gegevens der gemeente Haarlem over 1933. Bedroeg het aantal inwoners eind 1932 124.855, in 1933 zette de stijgende lyn zich voort en klom het aantal Haarlemmers tot 12673?. Het aantal voltrokken huweiyken steeg van 898 tot 930, hiervan werden resp. 311 en 371 huweiyken kerkeiyk ingezegend. Niet minder dan 82 echtscheidingen werden in het afgeloopen jaar ingeschreven (64 in 1932). Met nadruk vestigen wij nog eens de aandacht op de propagandavergadering die de R. K. Kiesvereen. „Credo Pugno" hedenavond kwart over acht houdt in gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat. Men kan moeilijk betere sprekers ver langen dan hedenavond het woord zul len voeren. De heer mr. C. Goseling, voorzitter Jer R. K. Staatsparty, en de heer prof dr. A. Steger beloven deze vergadering te zullen maken tot een van veel meer dan plaatselijke beteekenis. De heer mr. C. Goseling zal het zoo actueele onderwerp behandelen: Gezag en vrijheid, prof. dr. A. Steger het onderwerp: Staatsleer en gezond verstand. De toehoorders kunnen er van verze kerd zyn, dat zij hedenavond iets by zon ders zullen te hooren krijgen. Moge de vergadering van hedenavond weer een van die enthousiaste uitingen worden van solidariteit en katholieke eenheid, zooals wy die de laatste jaren zoovele gekend hebben. In 1933 werden in totaal 1544 vergunningen verleend voor nieuwbouw en herbouw Dit aan- aantal was in 1932 slechts 525. Voorwaar een flinke vooruitgang, die vooral ten goede is ge komen aan de bouwvakarbeiders, maar als ge volg daarvan aan de geheele gemeenschap. Het totaal der bouwsommen, waarvoor ver gunning werd verleend bedroeg in 1933 ƒ5.620.552, tegen ƒ2.958.133 in 1932. Deze kinderfilm van Dr. Max Simoneit is naar men weet een reprice. Reeds vroeger heeft zij met groot succes geloopen en hebben wy met zeer veel waardeering over haar gespro ken. Onder deskundige leiding zyn er zeer nauwkeurige studies gemaakt van het kind in zyn doen en laten en dat alles heeft men op de film trachten vast te leggen. De resultaten waren boven verwachting en reeds menig buder heeft met groote interesse deze onge wone en byzondere film aanschouwd, en on omwonden haar paedagogische waarde gepre zen. In ons nummer van gisteren namen wij een mededeeling op over een comité, dat zich hier ter stede heeft gevormd, onder den naam: Centrum-gemeenschap. Wy plaatsten dit bericht uit den aard der zaak alleen by wijze van documentatie, om onze lezers op de hoogte te houden van wat er in Haarlem op politiek gebied gebeurt, en natuur- ïyk geenszins, om ook maar in de verte eenige instemming met het streven dier nieuw-lich- ters te betuigen. Het spyt ons zeer, dat sommige lezers uit de plaatsing van dit stuk een verkeerde conclusie hebben getrokken. In geen enkel opzicht is het streven van het comité au serieux te nemen. Herstel der goede maatschappelijke verhou dingen kan alleen verkregen worden door zich sterk te organiseeren in katholiek ver band. De keuze-commissie van den K.N.V.B. heeft het A.-Elftal dat Woensdag 28 Februari des middags te drie uur op het Sparta-terrein te Rotterdam een oefenwedstrijd zal spelen te gen Gillingham F.C. als volgt samengesteld: Doel: Van Male (Feijenoord). Achter: Van Diepenbeek (Ajax); Van Run (P.S.V.) Midden: Pellikaan (Longa); Anderiessen (Ajax); Van Heel (Feyenoord). Voor: Wels (Unitas); Vente (Neptunis); Bakhuys (Z.A.C.); Mol (K.F.C.); Van Nellen (D.H.C.) Reserve: Cohen (Sparta); Weber (A.D.O.j; B. Paauwe (Feyenoord)Smit (Haarlem) en Mulders (Ajax). Na afloop van dezen oefenwedstrijd zal de keuze-ommissie het Nederlandsch Eelftal sa- henstellen voor den wedstryd tegen België. Gisteravond had in het Rembrandt Theater om kwart over 12 uur een gala-voorstelling van De Jantjes plaats, waarop verschillende officieele en niet-officieele autoriteiten aan wezig waren. Na de vertooning van de hoofdfilm, die met applaus werd ontvangen, werden op net tooneel de medewerkers en de artisten gehuldigd door den voorzitter van het Tooneel Verbond, dr. Tjebbo Franken, die met eenige woorden de film en later ieder der medewerkenden af- zonderlyk prees voor hun arbeid in deze Hol- landsche film verricht. Achtereenvolgens verschenen de drie Jan tjes w.o. Joh. Kaart Jr. en Jan van Ees ten tooneele en kregen ieder een fruitmand. De dames met Fientje de la Mar aan het hoofd, werden vooraf gehuldigd, eveneens met fruit en bloemen, terwyl later ook de cameraman Farkas, de auteur van het stuk Herman Bouber, alsook de initiatiefnemer de heer Benno in waardeerende bewoordingen werden toegesproken en van sieriyk gearrangeerde vruchten werden voorzien. Het publiek dat deze verrassing niet ver wacht had, was over een en ander zeer ver heugd en bejubelde uitgelaten, zonder uitzonde ring, alle der voorgestel den. Na afloop werd in café Brinkmann een be scheiden reünie gehouden, alwaar den direc teur van het Rembrandt Theater, den heer W. Botter, namens de artisten hulde werd ge bracht voor zijn ondernemingsgeest en de buitengewoon gulle ontvangst, welke hy hun be reid had. Jansweg Schouwburg: Geloof en Weten- ■cbap, kwart over 8. Gebouw St. Bavo: Haarl. Gemengd Koor 8 uur R. K. Kiesvereenfging, 8 uur bestuur Spoorwegpersoneel, 8 uur Alberdingk Thym, 8 uur Diepdrukkers, half 8 Bevolkings bureau, 8 uur. Jansweg Schouwburg: Geloof en Weten schap, kwart over 8. Gebouw St. Bavo: Haarl. Gemengd Koor, 8 uur R.K. Kiesvereeniging, 8 uur Bestuur Spoorwegpersoneel, 8 uur Alberdingk Thym, 8 uur Diepdrukkers, half 8 Bevolkings bureau, 8 uur. Cinema Palace De Deviezen-smokkelaars". Op het tooneel: Raymond Hyé, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater „De Jantjes". Op het tooneel 4 Eitners, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace „De Deviezen-Smokke laars". Op het tooneel: Raymond Hyé, half 3, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater „De Jantjes". Op het tooneel 4 Eitners, half 3 en 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo Geel-Wit, 6 uur Ge wone zittingen 4 en 7 uur Cursus R. K. Volksbond, 3 uur. Ondertrouwd, 22 Februari: K. Zweed en M. J. Steenkist J. Wessel en M. C. v. Niel L. L. Rog en S. H. de Ruiter K. Mulder en J. C. Swart. Getrouwd, 22 Februari: C. D. Rietman en K. W. E. Braakman A. D. Erkelens en A. H. de Byil Nachenius R- K. Nieborg en A. R. Hacquebard A. P. A. Cornet en H. E. Lam- mers. Geboren, 21 Februari: J. M. Postma-Egger- mond, d. 22 Februari: O. de Kruüf-Fehren- bach, z. 21 Februari: K. Dükhuizen-Kipp, d. 20 Februari: W. J. Jungblut-Boeree, d. 21 Februari: N. J. W. Visser-v. Til, d. 21 Februari: G. T. M. v. Maanen-Steeman, z. J- 21 Februari; M. J. Bos-Creemer, d., 21 Fe bruari: G. M. C. v. Oosten-de Wit, d. 22 Februari: L. Wesselman-Gaupp, Z. 20 Fe bruari: C. A. Maat-Bink, z. Overleden, 20 Februari: G. B. Bolle, 64 J., Bisschop Ottostraat 21 Februari: F. Tibboel- Westerik, 90 j., Spaarne 21 Februari: E. M. G., 7 mnd„ d. van J. S. v. Opzeeland, Schoter- weg 21 Februari: N. v. Esch-v. d. Laan, 55 j„ Tweede Zuidpolderstraat 21 Februari: J. A. Mügge-Cuper, 66.j„ Brouwerskade 21 Februari: A. Schreuder, 26 j., Reitzstraat 21 Februari: M. H. de Wilde-Wenmakers, 82 j„ Pa- pentorenvest. Van werknemerszyde schrijft men ons: By de vyf georganiseerde werkgevers in het maatbedrüf alhier is gisteren de uitsluiting in gegaan. De ongeorganiseerde kleermakers mo gen biyven werken indien zij genoegen nemen met een uurloon-verlaging van 8 ct. Door cm vier samenwerkende organisaties in het bedrijf is voor al deze firma's de staking afgekondigd, welke ca. 48 personen omvat, van wie 34 zijn georganiseerd. Reeds sloten zich eenige onge organiseerden bij de stakers aan. Gelyk verwacht werd, was de voorbeurs he den ochtend van geen beteekenis en werd er, zoo mogeiyk, nog minder omgezet dan gewoon- ïyk. Wegens het gesloten blyven van Wall- street gisteren, was de markt geheel op zich zelf aangewezen en nam zij het standpunt, af te wachten, welk nieuws New-York morgenoch tend brengen zal. Men verwacht uiteraard geen byzondere koersverandering, omdat Wallstreet nog steeds zich met het vraagstuk der nieuwe beurswet in Amerika bezig houdt, die volgens de verklaring van den voorzitter der effecten beurs, den vryen handel zal vernietigen en millioenen beleggers treffen zal. De handel in Amerikaansche waarden, bleef vanochtend zoo goed als geheel achterwege en voor Steels, Beth Steel en Anaconda golden on geveer de vorige prijzen. De suiker- sn rubber- afdeelingen lagen ook gebeel stil en konden moeilyk a la hausse georiënteerd zyn, aange zien gisteren Dr. Colyn nog verklaarde, dat hy niet byzonder hoopvol gestemd was ten aan zien van de komende suiker-conferentie te Lon den en over de rubberpositie alleen te kennen gaf, dat de regeering restrictie wel noodig acht met het oog op de Indische financiën maar wachten zal totdat door helangsteling overeenoM stemming over dit punt bereikt is. Voor HVA en Amsterdam Rubber golden ongeveer de prij- 3 zen van gisteren respect. 188 en 1§2192 Andere leidende fondsen toonden ook weinig verandering. Koninklyke Olie 177 y.,179 (177!*) Philips 248 (248), Unilever 81 (815/8). Voor Abu was de stemming weer vaster op 38 V4 (37 3/7) en Redjang Lebong reageerde op ge ruchten als zou de onderneming het plan tot liquideeren opgeven. Het fonds bewoog zich op 1361413.7 na de styging van gisteren tot 132 —136. In verband met de werkzaamheden aan de rioleerlng aan de Kleverlaan, waardoor het verkeer aldaar gestremd wordt, zal lyn 1 van Zaterdag 24 Februari tot nader aankondiging omgelegd worden en de volgende route nemen: komende van de Marnixstraat wordt de Vel- serstraat gevolgd, vervolgens Gerrit van Hees straat, Judith Leisterstraat, Saenredamstraat, Frans Halsstraat en verder normale route. Komende uit de stad wordt de Schoterweg gevolgd tot de Kazerne, dan de Kennemer- straat en vervolgens de Saenredamstraat enz. De halten van lyn 1 aan de Kleverlaan wor den dus tydeiyk niet aangedaan. De film die Zondagmorgen in Palace zal draaien, „Terug naar het Bagno", is onder de regie van Jean Gremillon geworden tot een aangrypend stuk leven. Aartgrypend, juist door de soberheid waar mee het onderwerp is behandeld van den vader die, na zyn misdaad in het bagno geboet te hebben en om zyn goed gedrag te zyn vrijge laten, zyn kind, zijn dochter, weer ziet en dan een door haar bedreven misdryf voor zyn re kening neemt, wetend dat hem dit andermaal met het zoo gevreesde en verafschuwde bagno zal doen kennismaken. Het is zoo'n tragische, maar toch zoo vol menscheiyke gebeurtenis, die ons hier wordt geschilderd, dat zy ons geboeid houdt van het begin tot het einde, dank zy medé het schit terende spel van Nadia Sibirskaja als de dochter en Alcover als de vader, die beiden ontroerend spel te zien geven, zonder het ar ook maar een oogenblik te dik op te leggen. Een goede derde is Berteau als de verloofde van het jonge meisje. Ook aan de regie van deze film is groote zorg besteed, zoodat wy gaarne iederen volwas sene aanraden Zondagmorgen een uurtje in de Palace-bioscoop te gaan doorbrengen. Hy zal na afloop niet lachend naar buiten komen, maar hy zal film gezien hebben. VRIJDAG, 23 Febr. Londen 7-61 7.58lA BerlUn'58.98 59 00 Parys 9.78Y* 9.781/* Brussel 34.67 34.65 Zwitserland 48-00 47.97% Weenen Kopenhagen 3400 34.00 Stockholm 39.25 39.30 Oslo 38.25 38.00 New York (cable) 1.49% 1.493/, Rome 13.00 12.97!* Praag 6.15 6.15 Madrid 20.20 20.20 Staatsleeningen 5 Nederland 1932 4 v, Nederland 1916 454 Nederland 1917 4 Nederland 1933 454 N Ind 1926 AB 454 N Ind 1931 554 Youngleen 1930 Vorige slotkoersen. Heden 101% 101'A 102% 102V» 100 lOOVg 941* "5 94% 95 51 Banken Amsterd Bank 114% Ml.*. Koloniale Bank 52Vj 52}* Indische Bank "jJ-H Cert Handel-MH 47% 4/^ Industrieën Unilever Calvé Delft Alg Kunstzijde Van Berkel's Pat Nieuwe Philips Ned Ford Passiefilm „Christus" Naar wy vernemen heeft men het plan opgezet om op Zondag 4 Maart as. de groote passiefilm „Christus" te draaien in het vereenigingsgebouw alhier. De opbrengst van dezen filmavond zal besteed worden ten bate der R.K. Kerk. Industr Buitenland Anaconda Bethlehem Steel Kennecot U S Steel O 8 Leather Intern Nickel Stand. Brands Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg Exploratie Redlang Lebong Petroleum Kon Olie Gaboes Perlafc Peudawa 81% 581/, 37% 207/, 248 1/2% IOV4 29 131/8 35% 14% H74 7 134 134 1773/g 12% 1027® 478 821/6 o7% 38 21 247V4 172% 10% 4978 13 35'/, 14% 14% 7% 133}* 136 177J* 12 104 5 Oontinentol Oil Shell Union OU Vorige slotkoersen. Heden 117/p UT/, t% 7 Rubber A dam Rubber 102% 103% 80% 81% Dell Batavia Rubber 42% 42% Sèrbaojadl 31 31J* Siiau 31 31 V. L G. O. 51 52 Allied 50 50 Intercontin Rubber 2% 2% Scheepvaart Java Cb. Japan Hou. Amerika Lyn Dito Gem Elgend. Kon. Ned. Stoom. Scheepvaart- Ome Suiker H V A. Java Cultuur N. 1 S. O. Vorstenlanden Actions Idem 25 1)6 1% 7Vr 45s/4 188% lüOv» 79% 24% 15.10 25 W. 1% 7% 45% 188 JU1 79 24 15.00 l'abak Deli Batavia 125% 126 oude Dell 7*9 ^3^ 140 140 Oostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific 77% 78 Wabash 2% 3 Erie 14% 14% Kansas City South 11% 77% South Railw 21Vs 21% Chic Milw 4% Maxwell L Gr. 75 15 1 Nominaal. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2