INHULDIGING VAN KONING LEOPOLD DEN DERDE Politieke toestand in Spanje KABINETSWIJZIGING AANSTAANDE BESTRIJDING VAN DEN MIST te ZATERDAG 24 FEBRUARI 1934 1 Algemeene staking niet te ver wachten; de socialisten vreezen mislukking en verlies Stilte voor den storm? Sir Edward Elgar over leden Terug naar de Moeder- Kerk? Strooming in de oude Russische Kerk De landsgouverneurs in Oostenrijk Gewoonlijk stelt men zich de mist- verschijnselen op veel te kleine schaal voor' Technische mogelijk heden De bewaking van de Sing Sing F rankri jk-Engeland Nieuwe handelsbesprekingen De emancipatie der vrouw in Turkije Oude nederzettingen in Rusland blootgelegd Korte berichten Lantaarnpalen vormden een uitste- Toegejuicht door een enthousiaste menigte rijdt de koning te paard aan het hoofd van den imposanten stoet door de straten van Brussel. „Vive ie roi Leopold", een suggestieve kenden uitzichtpost voor talrijke hulde langs den weg, dien de Koning kijkers Achter hem Prins Karei, gevolgd door de hoogste autoriteiten van het land vólgde Koning LeopoldIII wordt bij het verlaten van het paleis te Laeken door burgem. Max begroet Primitieve staanplaatsen om den stoet te zien voorbij trekken Het hoogtepunt van den tocht door de stad vormde de plechtigheid bij het graf van den Onbekenden Soldaat, waarvan hierboven een schitterend overzicht De eenig presi Liefe roch men. als c De kind •ware gezir He liters vorif macC uitge De geste dit i ken. zicht Vine He gerei extrs De: ging bedr He onde dere D« werl den drag li H« een schc aan D. 427 den! met R 18 1 wer ten. D ovej MADRID, 20 Febr. De positie van het radicale kabinet-Lerroux wordt van dag tot dag zwakker. Het is voor niemand een geheim meer, dat er in den boe zem der radicale partij en óók in dien van het kabinet ernstige verschillen van meening be staan omtrent de gedragslijn, die partij en be wind in de naaste toekomst zullen hebben te volgen. Een deel der radicalen is er vóór de sa menwerking met de rechtsche groepen op den huidigen voet voort te zetten, terwijl een ander gedeelte daarin een bron van groote moeilijk heden ziet, daar het op den duur onmogelijk zal blijken aan de eischen en verlangens der rechtsche partijen toe te geven, zonder dat de radicale partij, die op eigen en verwante krach ten niet steunen kan, haar waardigheid prijs geeft. De premier Lerroux, die optimistisch blijft, ontkent wel niet, dat er meeningsverschillen be staan, maar geeft als zijn overtuiging te ken nen, dat die niet tot scheuring in de radicale gelederen zullen leiden. Lerroux' optimisme wordt evenwel lang niet overal gedeeld. Velen zijn er van overtuigd dat een links-georiënteerd man als de minister van Binnenlandsche Zaken, Martinez Barrio, die ook een hoogen post in de Spaansche vrijmetselarij bekleedt, onmogelijk zal kunnen voortgaan met het verleenen van medewerking aan een regee ring, die noodgedwongen op de rechtsche groe- LONDEN, 23 Febr. (V. D.) Op 76-jarigen leeftijd is, nadat hij reeds van October sukke lende was, te Londen overleden Sir Edward Elgar. Elgar, die een van de bekendste musici van Engeland was en dirigent was van de Ko ninklijke Kapel, heeft veel werk van zeer uit eenloopenden aard gepubliceerd. O.a. sympho- nische werken, marschen, liederen en eenige oratoria. Hij schreef nog vele andere werken, o.a. veel religieuze muziek. pen steunt. Zijn uittreden uit het kabinet zal door de ontslagneming van andere ministers worden gevolgd en Lerroux zal zich genoodzaakt zien rechtsche ministers in zijn ministerie op te nemen om de ledige plaatsen te bezetten. Daar mede zal de regeering een geheel andere oriën tatie krijgen. In geval het tot deze crisis in de radicale partij komen mocht, is het zeker, dat de recht sche groepen haar medewerking tot de recon structie der regeering niet zullen weigeren. Ler roux zal in dat geval vermoedelijk wel premier blijven, maar Gil Robles, de leider van de C. E. D. A., zal minister van Binnenlandsche Zaken worden en de eigenlijke leidende en drijvende kracht. Volgens het onafhankelijke orgaan „Luz" is het waarschijnlijk, dat de Catalaan Ventosa afgevaardigde van de Lliga met Financiën zou worden belast. De agrariërs zouden de por tefeuille van verkeersmiddelen krijgen, de de mocratische liberalen van Melquiades Alvarez die van justitie, een generaal zou minister van Oorlog worden en het ministerie van Arbeid zou aan een vertegenwoordiger van de Acción Po pular worden toegewezen. „Luz" weet ook te melden, dat de Acción Po pular zijn militie en andere contra-revolution- naire organisaties ter beschikking van de re geering stellen zou. Een dergelijk kabinet zou in de Cortes zeker een solide meerderheid achter zich hebben en tegenover de revolutionnaire dreigingen van links een heel wat krachtiger houding aanne men dan het kabinet-Lerroux heeft gedaan. Gil Robles, die de ziel der regeering zijn zou, zou er spoedig in slagen den radicalen invloed te neutraliseeren en de regeering richting geven, waardoor het kiezerscorps zich bij de laatste Cortesverkiezingen heeft uitgesproken Dit ministerie zou evenwel ook op de krach tigste oppositie van de links-republikeinsche partijen moeten rekenen. Daar deze in het par lement nog machteloozer zouden zijn dan thans het geval is, zou men met opstanden in het land ernstig rekening moeten houden. Hoe het met de revolutie staat, die de so cialisten gezegd hebben te willen ontketen, weet niemand. Er zijn een aantal stakingen in het land, maar deze hebben een vrij vredig verloop en opruiende redevoeringen hebben de socialis tische leiders, nadat de regeering haar verbod heeft uitgevaardigd, niet meer gehouden. Is er aarzeling bij de socialisten? Heeft wat in Oos tenrijk geschied is hen tot nadenken gebracht? Of is er slechts sprake van een stilte voor den storm? Het laatste schijnt Lerroux te geloo- ven, want de premier verklaarde dezer dagen dat het onberaden zou zijn zich in slaap te laten wiegen door een vredigen schijn. Intusschen worden de anarcho-syndicalisten ongeduldig. In haar blad „Solidaridad" sommeert de Nationale Arbeidsconfederatie de organisa tie van socialistische vakvereenigingen een dui delijke houding aan te nemen. De anarcho-syn dicalisten zijn vóór de revolutie en het een heidsfront, maar de gematigden in de socialisti sche gelederen hebben tot dusver weten te be letten, dat dit laatste over de geheele lime tot stand komt. Van een algemeene staking is op dit oogen- blik nog geen sprake. Klaarblijkelijk zijn de so cialistische leiders van oordeel, dat zulk een staking tot mislukking gedoemd zou zijn en hun zaak in het land meer kwaad doen dan goed. Niettemin staat Spanje vermoedelijk aan den vooravond van belangrijke gebeurtenissen. De huidige verwarde toestand kan niet lang meer bestendigd blijven. Blijkens een bericht van de „Osservatore" hoopt de tot het Katholicisme bekeerde Grieksch-Orthodoxe priester Alexandrow wei dra naar Rome te vertrekken, om Z. H. den Paus een uiteenzetting te geven van de .stroo ming naar Rome", welke onder den orthodoxen clerus van de oude Russische kerk valt waar te nemen. Vele in de Vereenigde Staten levende Russen zouden op het punt staan het Roomsch Katholieke geloof te omhelzen. Den laatsten tijd ontving Alexandrow van niet minder dan 40 orthodox-Russische priesters schriftelijke aanvragen om tot de R. K. Kerk toegelaten te worden. Het feit, dat de wijdingen van de Or- thodox-Grieksche Kerk en de Byzantynsche ritus door Rome aanvaard worden, zou voor vele Russische geestelijken de laatste bezwaren voor een aansluiting bij Rome hebben wegge nomen. De Russische Kerk zou vroeger eigenlijk tegen haar zin den weg van het schisma van Constantinopel zijn opgedrongen. De anti- Roomsche elementen zün eerst laat in haar theologie ingevoegd. Voor vele Russen werd de Maria-vereering de brug, die hen naar Rome leidde. WEENEN, 23 Febr. Met betrekking tot de be sprekingen over de bestuurshervorming in de Oostenrijksche bondslanden, meldt hef D.N.B., dat de regeering-Dollfuss zich zooveel mogelijk aan de bepalingen der grondwet wenschte te houden en dat men de gouverneurs der bonds landen ook in den vervolge door de Landdagen wil laten kiezen. Als gevolg van de nietigverklaring der man daten van de nat.-soc. en de soc.-dem. partij hebben de christelijk-socialen in alle Landdagen de meerderheid, zoodat zy by de nieuwe ver kiezingen van gouverneurs, hun aanstaande candidaten gemakkelijk gekozen kunnen kry- gen. In regeeringskringen wyst men er op, dat de huidige regeling slechts van kortstondigen duur zal zyn. Zy zal slechts gelden tot de afkon diging der nieuwe grondwet, waarin de nieuwe organisatie van den staat zal zijn neergelegd. In den laatsten tyd brengen de dagbladen weer vry uitvoerige mededeelingen over be striding van den mist door kunstmiddelen. Afgezien van de vraag of deze bestriding goede of slechte resultaten heeft gehad, is het wel van belang na te gaan welke kansen de kunstmatige mistbestrïding heeft. Gewooniyk stelt men zich de weersverschïnselen op veel te kleine schaal voor en zïn de redeneeringen, die als grondslag voor de bestriding moeten dienen, geheel onjuist. Wat het eerste punt betreft is het wel de moeite waard het volgende te overwegen. Mist komt, behalve plaatselijk in den vorm van een dunne laag op den grond tydens hel dere nachten, voor in uitgestrekte banken. Juist ten tyde der laatste proefnemingen met mistbe- strijding te Haarlem, lag er tusschen de Hol- landsche en Engelsche kust zulk een uitgetrek- te mistbank, waarvan de lengte-afmetingen on geveer 200 K.M. bedroegen, zoodat gerekend mag worden, dat over een gebied van 40.000 vierk. kilometer mist heerschte. Wanneer men dit in het oog houdt rijst onmiddelijk de vraag of be striding van dezen mist in een klein hoekje van een zoo uitgestrekte mistbank eenig resultaat kan hebben. Wij zullen om het antwoord hierop te bena deren, verder gaan met onze berekening. Nemen wy aan, dat de mistbank zich tot 50 Meter hoogte uitstrekt, dan is een ruimte van 2.000 kub. Kilometer met mist gevuld. Stellen wy de gemiddelde temperatuur in de mistbank op 3 graden C, dan bevat één kub. meter lucht, die met waterdamp is verzadigd, 5.93 gram, een kub. kilometer dus (als wij dit getal afronden tot 6) zes milliard gram of zes millioen kilo gram en de geheele ruimte, die de mistbank, inneemt, 12000 millioen of wel 12 milliard kilo gram water. In werkelijkheid is het veel meer want de ne veldeeltjes bestaan niet uit enkelvoudige mole culen maar uit complexen van moleculen, waar van men het gemiddeld aantal per deeltje vei lig mag stellen op tenminste eenige tientallen. De water-inhoud van zoo'n rrïistbank is dus ten minste 120 milliard kilogram maar kan ook vele malen meer zyn. Wil men deze waterdruppeltjes oplossen en onzichtbaar maken (dit is mistverdryving) dan moeten zy in gasvorm worden overgebracht en zal men per kilogram afgerond 600 warmte- eenheden, in het geheel dus tenminste 72 dui zend milliard warmte-eenheden moeten aanwen den. Hiervoor zou rond 7 milliard kilogram ben zine of ruim 23 milliard kilogram (23 millioen ton) steenkolen noodig zijn. Intusschen kan men uitgaan van de overigens onjuiste redeneering, die als grondslag diende der laatst verrichte bestrydingspogingen. Er werd nl. de voorstelling aan gegeven alsof het slechts noodig was den labielen evenwichtstoe stand van den dampkring even te verstoren om een algemeen oplossingsproces van den mist in gang te zetten. Helaas is wellicht geen enkel atmosferisch evenwicht zoo stabiel (niet labiel) als dat, hetwelk in een mistbank heerscht, want de mistbank vormt een koude luchtlaag on der een warme, en niet, zooals by labiele atm. toestanden, een warme onder een koude. Wanneer men dus dit stabiele evenwicht zou willen verstoren, zou men de mistbank eerst moeten verwarmen, zoo noodig de luchtlaag daarboven moeten afkoelen. Dit is dan ook wat men by de laatste mistverdryvings-pogin- gen heeftg etracht te doen. Wat voor verwar ming van de mistbank noodig is aan warmte- eenheden is reeds hierboven uiteengezet. Zelfs by mistbestryding op zeer kleine schaal krygt men reeds te doen met groote getallen. Zoodra mén de neveldeeltjes tot oplossing brengen wil moet men eerst de temperatuur zoo sterk ver- hoogen, dat alle neveldeeltjes in gasvorm kun nen overgaan. Men kan de lucht niet eerst ver warmen tot boven de temperatuurgrens waar- by het stabiele evenwicht overgaat in het la biele. De eerste warmte, die wordt toegevoerd, wordt gebruikt om de neveldeeltjes op te los sen. Het proces verloopt dus omgekeerd als men zich dat by de laatste proeven voorstelde. Voordat men overgaat tot mistbestrydings- proeven zou men dus op grond van juiste rede neering moeten overwegen of resultaten bereik baar zyn. Doet men dit niet, dan is alle be stede moeite vergeefsch, en kan men de mistver dryving beter overlaten aan de Natuur zelve, die het doet op de beste wyze en geheel gratis en deze wyze is een grootscheepsche luchtver- versching tengevolge van een flinke wind die zy met de haar ten dienste staande middelen laat doorkomen. (Nadruk verboden). Om ontsnapping uit de Sing Sing-gevange- nis te verhinderen, overwegen de autoriteiten het aanbrengen van een electrische installatie, bestaande uit electrische „oogen" op de muren der gevangenis en electrische apparaten voor het fouilleeren van bezoekers. De electrische „oogen" zullen aan beide zijden van den gevangenismuur licht uitstralen en zoodra dit op de een of andere wyze onder schept wordt, wordt er op verscheidene plaatsen alarm gemaakt. Door de electrische fouilleerings-apparaten. die in de wachtkamers zullen worden opgesteld, wordt onmiddellyk aan het licht gebracht als de bezoekers messen, revolvers of andere ver boden wapens by zich hebben. Tot dusver werden er door de bezoekers veel w'apens in de Sing Sing gesmokkeld. LONDEN, 23 Febr. (Reuter) De onderhande lingen over een nieuw EngelschFransch han delsverdrag zullen spoedig beginnen; zij zullen voomamelyk in Londen gevoerd worden en ge baseerd zyn op den huidigen stand van zaken. Bij de jongste Turksche gemeenteraadsver kiezingen zijn twee vrouwen tot wethouders ge kozen. In het dorp Urkmez by Smyrna, dat een vrouwelyke burgemeester heeft, bestaat de raad thans uit drie mannen en twee vrouwen. Tot dusver mochten vrouwen in Turkije geen zitting hebben in de gemeenteraden, doch de invloed van de vrouwen is steeds stygende en de verschillende vrouwen-vereenigingen voeren een actieve propaganda voor gelijke rechten met de mannen. Een door de Sovjet-Russische academie van wetenschappen onder leiding van Prof. Gorodsew uitgezonden expeditie heeft aan de Desma naby Brjanak een oude nederzetting blootgelegd, die ruim 20.000 jaar oud is en waarin zes oude aar den hutten, kelders en werkplaatsen werden ontdekt. Ook veel huisraad werd gevonden. De uitgra vingen zijn van groote wetenschappelijke waar de, daar zy iets laten zien van een der oudste menschelyke nederzettingen. Onder de in de hutten gevonden skeletten bevonden zich beenderen van mammouths, ren dieren, elanden, wolven, beren en poolvossen. Een groote fabriek te Turijn heeft een lilli putter-auto geconstrueerd, die thans een proeftocht maakt naar Boedapest. De motor loopt op houtskoolgas. De proeftocht wordt ge financierd door den Italiaanschen staat. De route is ongeveer 3000 K.M. Iedere 300 K.M. zal brandstof worden ingenomen. Rijksminister Dr. Goebbels is benoemd tot eereburger van Berlijn. Een architect uit Pirmassens reed ln een straat in de binnenstad met zyn auto in volle vaart op een marcheerende S.S.-colonne in. De troepleider werd zoo ernstig gewond, dat hy in den afgeloopen nacht aan de gevolgen over leed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 12