STADSNIEUWS Waar de filmband rolt félck wat wiU spaarne i ZATERDAG 24 FEBRUARI 1934 BATMKI ST. VINCENTIUSVEREENIGING Haar werkzaamheden in 1933 MEER OPCENTEN, MINDER OPBRENGST Somber belastingbeeld VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken GELOOF EN WETENSCHAP Naar het land van de slaapziekte Inspectie directe belastingen Ned. Reisvereeniging voor Katholieken 't Nieuws voor deze week, dat alle Graalleden moeten weten Zilveren jubileum KWEEKELINGEN VOOR DE KLAS Het aantal leerlingen per klasse EEN GLAZEN PALEIS LUXOR THEATER De gunst van generaal Yen REMBRANDT-THEATER De Jantjes HAVENUITBREIDING TE BEVERWIJK CINEMA PALACE De begrafenis van koning Al- bert Deviezen-smokkelaars Bouw van een betonbrug 'T GAS- EN ELECTRICITEITS- BEDRIJF In 1933 gelijk gebleven DE ARBEIDSBEURS Minder dan 1/7 der aanvragers geplaatst „Weg en Rail" TREKJES no 816 De lach De Bijzonderen Raad der St. Vincentius-Ver- eeniging bestaande uit de presidenten en vice- presidenten der negen conferenties en zeven Liefdewerken vergadert maandelijks. De pa- rochieele conferentiën komen elke week te sa men. De besturen der Liefdewerken zoo dikwijls als daartoe aanleiding bestaat. De vereeniging telt 139 werkende leden. Het kinderfeest werd gehouden op 28 December, er waren aanwezig 544 kinderen, terwijl aan 375 gezinnen een extra-uitdeeling werd verstrekt. Het Liefdewerk spijskokerij deelde uit 156.465 liters warme spijs, ruim 40.000 meer dan het vorig sezoen. Door bijplaatsing van ketels en machines is de capaciteit der keuken belangrijk uitgebreid. De bibliotheken op vier plaatsen der stad in gesteld, gaven uit aan 1019 lezers 47.453 boeken, dit is een toeneming van ongeveer 12.000 boe ken. De boeken staan onder voortdurend toe zicht eener keurings-commissie, welke den St. Vincentius-Boekengids samenstelt en uitbreidt. Het Liefdewerk „Stille Armen" ondersteunde geregeld 40 families, en tijdelijk 60 gezinnen. Aan extra-giften werd ontvangen 7911.25. De ruim 50 jongens der St. Aloysius-Vereeni ging verzamelden in hun weekbusjes een netto bedrag van 1541.03. Het Liefdewerk „Kinderbescherming" heeft onder haar Voogdij 70 minderjarigen en 12 kin deren in gewone besteding. De groote zorgen, waarmede dit Liefdewerk te kampen heeft door langdurige ziekte en werkloosheid van eenige grootere jongeren, wer den eenigszins verlicht door de liefderijke bij dragen, gestort in de busjes, tot een totaal van 1501.33. Het Algemeen Magazijn verstrekte behalve een zeer groote hoeveelheid gedragen kleeding, schoenen, enz., voor een bedrag van 1326.76 aan nieuw goed. De negen conferentiën bezochten te zamen 427 gezinnen. Verstrekt werd warme spijs, krui denierswaren, brood en zoo noodig vleesch en melk. Resultaten op godsdienstig gebied waren dat 18 huwelijken werden gewettigd, 21 kinderen werden gedoopt en 28 personen zijn tot de Kerk teruggekeerd. De totale uitgaven der vereenigng bedroegen over 1933 84749.08. Een kort, maar veelzeggend staatje van het aantal aangeslagenen, is de inkomstenbelasting en het totaal belastbare inkomen: 1930/1931 37.736 aangeslagenen 93.266.314 totale inkomen. 1931/1932 38.205 ƒ91.939.715. 1932/1933 34.689 ƒ81.772.128. Als de wijsheid van de zeven vette en zeven magere jaren nog op gaat, belooft het voor de komende vier jaar nog wat. De rechtbank te Haarlem heeft Donderdag 22 Februari de volgende uitspraken gedaan: K. H., fabrikant, wonende te Haarlem, appèl overtr. Motor- en Rijwielwet, een week hech tenis met ontzegging van de bevoegdheid mo torrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar o.v. L. A. Th. v. d. B., reiziger, wonende te Am sterdam, diefstal, 20 boete subs. 10 dagen hechtenis o.v. J. H. P. P., handelsagent, wonende te 's-Gravenhage, appèl overtr. Motor- en Rij wielwet, verstekvonnis bekrachtigd. P. J. P. K., procuratiehouder, wonende te Haarlem, valschheid in geschrifte, een maand gevangenisstraf o.v. Th. v. L„ bloemist, wonende te Haarlem, thans zonder vaste woonplaats, oplichting, vier maanden gev.straf. o.v. J. W., groentenboer, wonende te XJmuiden, appèl overtr. Motor- en Rijwielreglement, 14 dagen hecht, voorw. met een proeftijd van twee jaar en ontzegging van de bevoegdheid motor rijtuigen te besturen voor den tijd van zes maanden o.v. D. N., grondwerker, wonende te Haarlem, valschheid in geschrifte, een maand gev.straf o.v. N. T., autoverhuurder, wonende te Amster dam, appèl overtr. Motor- en Rijwielwet, drie weken hecht, met ontzegging van de bevoegd heid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van zes maanden voorw. met een proeftijd van twee jaar en bijz. voorwaarden. H. B. E. G. de M., chauffeur, wonende te Haarlem vrijgesproken. H. D., koopman, wonende te Haarlem, dief stal, vier maanden gev.straf o.v. W. J. H„ bloembollenhandelaar, wonende te Velsen, appèl overtr. art. 453 W. V. Str., vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. G. Th. M., klerk, wonende te Haarlem, thans gedetineerd, diefstal door middel van valsche sleutels, tien maanden gev.straf, waarvan vijf maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorwaarden benevens aftrek prev. hecht. A. H. K„ schilder, wonende te Haarlem, vrij gesproken. A. P. v. K., chauffeur, wonende te Haarlem, appèl overtr. Alg. Pol. Verordening van Haar lem. Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. E. H. B., koopman, wonende te Zandvoort. L. J. R., bakker, wonende te Zandvoort. J. S., bakker, wonende te Zandvoort. Appèl overtr. Loterijwet. Appellanten niet-ontvankelijk ver klaard in hun hooger beroep en de zaak ver wezen naar den Kantonrechter teneinde op de bestaande dagvaarding te worden berecht. C. E., kantoorbediende, wonende te Utrecht, appèl overtr. Alg. Politieverordening van Haar lem. Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. C. E., kantoorbediende, wonende te Utrecht, appèl overtr. Alg. Pol. Verordening van Zand voort. Vonnis Kantonrechter Haarlem beves tigd. N. J. K., chauffeur, wonende te Haarlem appèl overtr. Alg. Politieverordening van Haar lem, 15 boete subs. 10 dagen hecht. o.v. H. S„ boekhandelaar, wonende te Haarlem, appèl overtr. Motor- en Rijwielreglement, vrij gesproken. Vrijdagavond waren de leden van Geloof en Wetenschap in den Jansweg-Schouwburg bij elkaar gekomen in zoo grooten getale, dat de zaal was uitverkocht om er te luisteren naar en op het witte doek te zien van hetgeen Mr. Th. Regout uit Maastricht en een stad genoot ondervonden hadden op hun tocht „Dwars door de Sahara, naar het land van de slaapziekte". Een interessante film in 4 acten' en een op gewekte voordracht voerden het auditorium eerst per auto naar Afrika en verder met den wagen langs gebieden, die 1200 K.M. soms uit gestrekt, geen druppel water boden, noch eenig leven droegen. De tocht ging door Frankrijk naar Marseille en verder „per steamer" naar Algiers. De Afrikaansche bodem gaf ze eerst het At lasgebergte te veroveren en voorts de einde- looze Tanesrouft (land van onbeschrijflijke schrik), het eenzaamste gebied der wereld in het midden van de Sahara. Deze onmetelijke hindernis strekt zich uit van de noordelijkste oase in de Sahara, Regane, tot de mysterieuse steden Timboectoe en Gao, aan den Niger. Steeds verder doordringend in de binnen landen van Afrika, Nigeria en Kamewen is ten slotte het doel bereikt en zijn de beide koene mannen doorgedrongen in de weggescholen kampen der slaapzieken in de onbekende ge bieden rond het Tsaadmeer. De voorzitter van G. en W., de heer Mr. F. Vorstman, die de bijeenkomst ook met een kort woord geopend had, sloot deze wederom op de gebruikelijke wijze met een hartelijk dank woord voor de interessante voordracht, die, dit bewees het applaus, ook door de aanwezigen zeer op prijs was gesteld. De voorz. deelde nog mee, dat getracht zal worden ook in Maart een bijeenkomst te hou den. De minister van Financiën heeft, met ingang van 1 Mei. de inspectie der directe belastingen te Haarlemmermeer ingesteld. Bepaald is, dat tot deze inspectie zullen behooren de kantoren der directe belastingen en accijnzen te Haar lemmermeer en Nieuwer-Amstel, welke thans onderscheidenlijk ressorteeren onder de inspec tie der directe belastingen te Haarlem en Am sterdam. Donderdagavond had bovengenoemde vereeni ging haar leden bijeengeroepen om iets te hoo- ren en te zien over het Beiersche Alpengebied. Deze lezing werd gehouden door den heer Max Gerisch, vertegenwoordiger in Nederland van de Duitsche Verkeers-centrale. De reis begon niet in München maar bij het Bodenmeer, om te eindigen bij de Zugspitze. Het is aan te bevelen, de reis van het Meer van Constanz naar de Zugspitze te onderne men, omdat het dan geleidelijker het hoogge bergte ingaat. Want in Friedrichshafen, de Zeppelinstad ziet men weinig van de bergen en ook de Beiersche stad aan het Bodenmeer, Lindau draagt heelemaal geen bergachtig ka rakter. Maar al heel spoedig verheffen zich de Alpen en ziet men Immenstadt en het Allgau, het middelpunt voor zuivelfabricage, dat geldt als invalpoort naar de Alpen en als wintersport plaats. Het nu volgende Oberstdorf ligt reeds in een ronden dalketel; van hieruit kan men prachtige wandelingen ter beoefening van de bergsport ondernemen. Via klooster Ettal, komt men in Garmisch, dat als zomer- en winterkuuroord internatio nale beteekenis heeft. Vanuit Garmisch brengt een kabelspoorweg ongeoefende menschen naar den hoogsten berg van Duitschland, de bijna 3000 M. hooge Zugspitze. Per lichtbeeld liet spr. allen de reis te voet maken. Schitterende vergezichten heeft men op de met sneeuw bedekte gletscherwereld. Aan het eindpunt Garmisch-Partenkirchen ziet men de Floriaanbron, een zinnebeeld voor N.V den godsdienstigen aanleg van deze bergbewo ners. Een kort bezoek aan München beëindigde deze reis. Na afloop van de vertooning eener schitte rende serie lantaarnplaatjes werden eenige films vertoond over de winstersport in het Beiersche Alpengebied. Terecht mocht de voorzitter in zijn dankwoord memoreeren dat vele aanwezigen wel zullen verlangen dit schoons in Beieren te gaan zien, terwijl eenigen het zullen hebben herkend. Met een hartelijk dankwoord sloot de voorzitter de gezellige en druk bezochte bijeenkomst. Algemeen nieuws. A.s. ZONDAG 3 uur begint de Dansrepetitie voor het Schouwburgspel en om 4 uur de koor- repetitie. Leden van heel Haarlem, die een aanschrijving gehad hebben, worden dan op het Spaarnehuis verwacht om de groepen uit te zoeken en alles vast te stellen. Om 8 y, uur heeft de Zangrepetitie plaats. Natuurlijk komen jullie allemaal! Om 2% uur heeft de uniformkeuring plaats voor allen, die voorwaardelijk zijn goedgekeurd op Graalhuis Spaarne (leden en kadetten van heel Haarlem. Graalhuis St. Veronica, Emmastraat. ZONDAG 4 y2 uur Inwijdingscursus. 5 uur Eveneens cursus. 8 uur: Dadenclub de „Trou badours". WOENSDAG. 1% uur Dadenclub de Fiere Blijheid. VRIJDAG. 7 uur. Dadenclub de Zaaisters. Graalhuis St. Jeanne D'Arc, Spaarne. ZATERDAG-avond 8 uur zijn ale leden van ons huis weer aanwezig om gezamenlijk naar St. Joannes de Dooper te trekken en den Quatertemperdag te vieren door de liturgische gebeden te bidden en te spreekkoren. Onze in tentie weten jullie toch allen? We dragen het op voor vele en heilige priesters. De dadenclub van Donderdagavond gaat in- plaats van op het Graalhuis te komen, naar de Spaamekerk voor het Heilig Uur. Leden van deze parochie, brengt allen eerherstel aan het H. Hart door bij deze uitstelling tegenwoordig te zijn. Vrijdag wordt een variétéclub opgericht, doet allen je best, ziet hier voor nieuwe leden te winnen!! Graalhuis Stanislaus Kostka. Middenweg. ZATERDAG ly, uur verzamelen op het Pre- toriaplein om gezamenlijk op te trekken naar de St. Elisabeth en Barbarakerk om den Qua- teremperdag te vieren. Om half acht moeten we allen in de kerk aanwezig zijn. ZONDAG. Kwart voor 12 Inwijdingscursus en Dadenclubs. We hebben een tooneelclub Woensdagavond, die graag eenige goede krachten er zou hebben wie geeft zich hiervoor eens op? Ook is er 'n Engelsche reidansclub op Vrijdagavond, die be slist uitgebreid moet worden. Nadere inlichtin gen zijn er altijd op het Graalhuis te ver krijgen. „Aan het kruis de schat van alle deugden, aan het kruis alle volmaaktheid en heiligheid, Geen zaligheid der ziel noch hoop op eeuwig leven dan aan het Kruis.. Uit het „KONINKLIJK PAASCHKRUIS". 1 Maart a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer L. Broekhuizen in functie trad als hoofd der toen op te richten school voor Bui tengewoon Lager Onderwijs alhier. Pioniers arbeid heeft hjj in Haarlem verricht en veel heeft hij moeten doen om het B. O. den goe den naam te doen verwerven, dien het thans in en buiten Haarlem bezit. B. en W. schrijven aan den Raad: De wijzigingen, aangebracht bij art. VIII der Wet van 20 December 1933, biedt de gelegen heid om kweekelingen, die in het bezit zijn van de bevoegdheid als onderwijzer, zelfstandig het onderwijs in een klasse op te dragen. In overeenstemming hiermede dragen wij U voor eene wijziging van het reglement voor de openbare scholen voor gewoon- en uitgebreid lager onderwijs. De eerste zinsnede van art. 7 van dit regle ment houdt in, dat het onderwijs in elke klasse is opgedragen aan een onderwijzer of een on derwijzeres, Wij wenschen de redactie te ver anderen in dien zin, dat het onderwijs in de verschillende klassen behoort te worden gege ven door wettelijk bevoegde leerkrachten, waar door de gelegenheid wordt verkregen de hier- voren bedoelde kweekelingen in verschillende gevallen als zelfstandige leerkrachten, tegen nader te regelen belooning, in de school toe te laten. Ook de tweede zinsnede van art. 7 wenschen wij aan een herziening te onderwerpen. Het maximum aantal leerlingen van 40 per klasse (voor scholen met Montessori-leermethode 301 zouden wij willen stellen op 48, geldende voor alle scholen. De z.g. boventallige onderwijzers, die voor rekening der gemeente komen, met de daaruit voortvloeiende consequenties ten opzichte van het bijzonder onderwijs, worden dan verme den. Een schoolsterkte van 240 leerlingen geeft dan een klasse-gemiddelde van 40 kinderen. Daar de hoogere klassen als regel niet zoo sterk bezet zijn als de lagere en bovendien door verschillende omstandigheden meer verloopen, moet de mogelijkheid open blijven dat sommige klassen een grooter aantal leerlingen kunnen tellen. Deze wolkenkrabber in het hartje van New York telt 30.000 vensters Een première voor Nederland in het Luxor- Theater. Het gebeurt niet alle weken, dat Haarlem de eer te beurt valt een film kers- versch van de keuring gedraaid te krijgen. Daarom acte van dit feit. „De Gunst van Ge neraal Yen" heet de nieuw-geborene. De naam verraadt al, dat het verhaal in China speelt, het strijdvaardige land van de sluw-oogen, mi trailleurs en geheimzinnige muziek. Is het wonder, dat de film begint met een geweldig straatgevecht, kanonnen, vuurballen en Vluchtelingen? Actualiteit is hier dan ook zeker aanwezig. In dit wondere, mysterieuze werelddeel speelt zich de volgende geschiedenis af: Megan Davis, een jeugdige wonderschoone vrouw, is op weg naar Shanghai, om daar in het huwelijk te treden met een geneesheer. Bij haar aankomst in Shanghai staat Megan versteld bij het zien van alles, dat zoo geheel afwijkt van wat zij gewend is in de beschaafde wereld. Soldaten van alle naties, machine-ge- weren op de straten, vluchtende menschen- massa's, het feit, dat haar aanstaande echt genoot haar niet kan afhalen.... alles door dringt haar van het besef, dat Shanghai het middelpunt van een burgeroorlog is. Des nachts, allen angst opzij zettend, gaat zij met haar man mee op een reddingsexpeditie, ten doel hebbende de bewoners van een wees huis in veiligheid te brengen. Hun auto wordt aangehouden, Megan wordt bewusteloos gesla gen en ontwaakt in den privé-trein van Gene raal Yen, een der voornaamste figuren uit den Chlneeschen oorlog. Zij wordt naar een luxueus ingericht paleis gebracht, ver van het binnen land, feitelijk als gevangene, maar toch be handelt deze fascineerende man met het on doorgrondelijke gelaat haar met Oosterschen eerbied, waarvan zij de bekoring niet kan ont kennen. Haar mede-bewoners interesseeren haar nagenoeg evenveel als Yep zelf. Daar is, als favoriete van den Generaal Mah-Li, een schoone Chineesche. Dan Kapitein Li, de mi litaire adviseur, die in het geheim verliefd is op Mah-Li. En dan is er nog een Amerikaan, Jones, de financieele raadgever van den gene raal, die hem tevens attent heeft gemaakt op Li's verraad aan de communistische vijanden van Yen. Yen ziet zijn macht kwijnen, zijn plannen in duigen vallen. Meer dan ooit te voren is hij verliefd op het aantrekkelijke Amerikaansche meisje. Dan komt de slagboom blank en geel en dan drinkt Yen een kopje thee, dat iets te sterk is.... De hoofdrollen in deze film worden gespeeld door Nils Asther en Barbara Stanwyck, die de nieuwste ster aan het dicht bezaaide firmament genoemd wordt. In dit filmwerk zijn vooral de sfeer, de muzi kale begeleiding en de foto-montage te roemen. Soms is het iets te langdradig, maar dat is waarschijnlijk om de sfeer te verhoogen en ge heimzinniger te maken. Ditmaal moeten we een nieuw filmpje uit het voorprogramma bijzonder noemen. Kinderen willen het groote variété nadoen. Op dit simpele gegeven heeft men een aller aardigste amusement-show opgebouwd, die groote en kleine sterren aan het woord, aan den zang en aan den dans laat. Negens geven daarin eerste klas kunst te zien, die zeker gewaardeerd zal worden. Enkele andere nummers, waaronder nog een intellect-film, completeeren het goed verzorg de programma, dat volwassenen geen kwaad zal doen. De film van de Jantjes, die gisteravond al evenveel succes had als bij de nachtvoorstel ling van gistermorgen, heeft bij deze tweede eerste voorstelling al dadelijk weer een volle zaal getrokken. Allen hebben weer met de Jantjes en hun vrienden meegeleefd en van deze eerste Nederlandsche sprekende film ge noten. Ook het voorprogramma was bijzonder be langwekkend. Het begon al met de uitstekende film-repor tage van Polygoon, van de begrafenis van Ko ning Albert I, die was als een levende illustra tie van de buitengewoon mooie en indrukwek kende radio-uitzending van den Belgischen Vlaamschen Omroep. En dan was er nog iets nieuws: een van de Silly symphonies, waarvan we wel hadden ge lezen, maar die we nog niet zagen: Een ge kleurde teekenfilm „De Natuur ontwaakt." Het was voor de eerste maal dat een ge kleurde teekenfilm in Haarlem draaide en die eerste maal doet al aanstonds naar meer ver langen. Er komen er dan ook meer, dat kun nen we al wel vast verklappen, al zal dat nog niet aanstonds elke week zijn, daar de voor raad van deze nieuwe soort films nog niet groot is. Ook op het tooneel iets heel goeds, de vier Eitners, koorddansers, die op de strak gespan nen draad de gedurfdste toeren verrichten. Alles bij elkaar een buitengewoon program ma, dat voorloopig wel zal blijven trekken. De allerlaatste phase van den zoo tragisch om het leven gekomen vorst is thans bereikt: op ieder filmjournaal kan men zijn plechtige uitvaart en begrafenis zien. Nog een week lang zal dat iederen avond in elk theater worden vertoond en dan.... is zelfs deze groote der aarde vergeten en richten alle oogen zich weer op het journaal, waarin men misschien de plechtige kroning van den nieuwen vorst te zien zal krijgen. Begrafenis of kroning het is slechts een kwestie van publieke nieuwsgierigheid en al zal de deelneming met het ongelukkig einde ook algemeen zijn geweest, het heeft plaats ge maakt voor een doodgewone nieuwsgierigheid en dat is het lot van iedere bekende per soonlijkheid. Direct na dit, uit den aard der zaak treurige journaal, komt een zeer goed zangfilmpje en we twijfelen niet of dit is piëteitshalve gedaan, om den overgang niet al te sterk en te cru te doen zijn. Deviezensmokkelaars, of om de Duitsche titel te gebruiken: „Inge und die Millionen" is in zeker opzicht een tendenzfilm, zij het ook niet van de kwade soort. Het is een pleidooi voor de in Duitschland gestelde bepaling, dat geen field in welken vorm ook, het land mag verlaten. Er zijn er die het vertoonen van deze film kwalijk hebben genomen, maar wij voor ons zijn van meening, dat een dergelijke film practisch voor ieder land waarde kan hebben, wijl zij zoo overduidelijk op den moreelen plicht van iedereen wijst, om niet enkel en alleen ter wille van egoïsme, klakkeloos anderer broodwinning op te offeren. Heel scherp heeft men de ellende, die uit dergelijk egoïsme voortvloeit, in beeld gebracht en het is maar te hopen dat zij, die zich even tueel ook in ons land aan dergelijke practijksn schuldig maken, zich hun verantwoording te dien opzichte bewust worden, ook al bestaat er nog geen wettelijke bepaling daaromtrent. Brigitta Helm en Paul Wegener hadden de zware taak om het gegeven zoo duidelijk moge lijk uit te beelden en de bedoeling tot haar recht te laten komen. Daarin zijn zij volkomen geslaagd en men kan wel moeilijk anders ver wachten van deze schitterende acteurs. De ge schiedenis zelf is deze: Inge, de secretaresse van Leeman, brengt uit liefde voor haar patroon groote geldsommen over de grens. Op een van die reizen komt zij in connectie met een jongen man, waarvoor zjj direct een groote liefde gaat voelen. Zij blijft niettemin haar betrekking bekleeden, totdat zij er zich van bewust wordt, hoe die Leeman door zijn practijken practisch de oorzaak van veel Bij raadsbesluiten van 12 Augustus 1932 en 29 Augustus 1933 werden aan B. en W. van Beverwijk credieten toegestaan voor de uit breiding van de haven aldaar, de z.g. Pijp, en den aanleg van den Zuidelijken toegangsweg naar die haven. De werken, waarvoor deze credieten werden toegestaan, vormden een on derdeel van het door den Directeur van Open bare Werken ontworpen plan voor den aanleg van een haven ten Zuidoosten van de spoor lijn Haarlem-Uitgeest, met verbetering van den toegang van het Noordzeekanaal naar de haven. Thans znllen deze havenwerken met toe gangsweg voltooid moeten worden. Daartoe is door voornoemden Directeur bfl B. en W. in gediend een plan, omvattende het maken van een betonbrug over de Pijp, welke betonbrug toegang zal geven tot de losplaatsen en den meergenoemden toegangsweg, benevens het maken van een kademuur en losplaats met aan sluitende werken. De kosten der voltooiing van deze werken in werkverschaffing met uitschakeling van alle machines worden geraamd op 239.284.40, in welk bedrag een post is begrepen voor 140.000 aan arbeidsloonen, hetgeen neerkomt op één jaar arbeid voor 150 menschen, te weten 85 pet. ongeschoolden en voor het overige vak lieden. Het gedeelte der voorzieningen, dat thans op uitvoering wacht, betreft, zooals reeds is me degedeeld, het maken van een betonbrug met opritten en aansluitingen, den aanleg van kade met beschoeiing en oeververdedigingen, alsmede bijkomende werken. Een en ander strekt tot ontsluiting van de havenwerken, in het bijzon der van het Zuidelijk gedeelte daarvan, en tot het door overbrugging tot stand brengen eener vaste verbinding van bedoeld gedeelte en van meergenoemden toegangsweg met de slacht huisstraat en het Noordelijk gedeelte. De uitvoering van bovenstaande plannen, die wel zeer nuttig, doch thans niet strikt nood zakelijk zijn, zou voorshands zonder twijfel achterwege moeten blijven, indien de te Be verwijk in belangrijken omvang heerschende werkloosheid niet een dringend motief vormde om desondanks daartoe met subsidie van het Rijk over ie gaan. Op deze aanvrage heeft de Minister van So ciale Zaken medegedeeld in beginsel bereid te zijn, voor de verdere uitvoering van de uit breiding van de haven en den aanleg van een toegangsweg, een subsidie toe te zeggen in de loonen, uit te betalen aan de daarbij te plaat sen werk'.oozen, alsmede eenzelfde percentage in de kosten der te plakken rentezegels, het regenverlies en drie-vierde deel der premie, verschuldigd ingevolge de Ziektewet. B. en W. stellen daarom voor tot uitvoering dezer wer ken over 'e gaan en daartoe het benoodigde crediet te verleenen ellende is. Dan geeft zij hem aan, hoewel zij weet, zichzelf in moeilijkheden te brengen. Als steeds zijn de opnamen uitstekend ver zorgd en wat dit betreft blijft de Duitsche film nog steeds een aparte plaats innemen, welke velen haar kunnen benijden. Op het tooneel is een Fransche exentriek Raymond Hyé, die met armen, beenen en mond het publiek een kwartier lang aangenaam bezig houdt. in 1932 aan stroom af 36.953.986 K.W.U. (1932: 36.430.007 K.W.U.). 36430007 K.W.U.). Het gemeentelijk gasbedrijf leverde aan vas af 25.478.359 M3. tegen 25.891.561 M3. in 1932. In 1933 kreeg de Gemeentelijke Arbeidsbeurs in totaal 1756 aanbiedingen van werkkrachten, 418 aanvragen van werkgevers. Geplaatst wer den 306 sollicitanten. (Cijfers in 1932: 1942, 346, 291.) Het aantal aanbiedingen verminderde dus iets en het aantal aanvragen vermeerderde. Het totaal der plaatsingen vermeerderde echter met vijftien. De aanvragen van personeel voor huiselijke diensten overtroffen de aanbiedingen! Verschenen is het tweede nummer van „Weg en Rail", halfmaandelijksch tijdschrift voor tram- en autobusverkeer en speciale autowegen, onder verantwoordelijke redactie van G. M. Nieuwenhuis. Ook dit nummer ziet er weer frisch en goed verzorgd uit en bevat weer interessante artikelen met talrijke illustraties. In een hoofdartikel worden „De regeerings- plannen ten aanzien van het verkeerswezen" besproken. Dr. G. Th. Bruyn vraagt of er een. spoorweg over den afsluitdijk zal moeten ko men; dr. W. B. I. Hofman, directeur van de gemeentetram te Amsterdam, behandelt een methode om de vervoercapaciteit vast te stellen. Het overige gedeelte van het nummer is ge heel aan de R.A.I. gewijd. Er is de lach Der jonge moeder, De lach van rein geluk en dank; De lach bij 't Aarzelend betasten; De stille lach van woord noch klank. Er is de eerste Lach van 't wichtje, Als dit het moeder-oog ontmoet. De lach, die met Een lach van jubel Der blijde moeder wordt begroet. Er is de lach Van jonge liefde, Die met de hartklop samengaat. Er is de lach Van 't witte bruidje Als 't uur van 't nieuwe leven slaat. Er is de lach Der blijde jeugd ook, Bij spel en dans, bij feest en lied.».. De lach, die van Het grijze leven Alleen de zonneplekken ziet. Er is de lach e Der eerste zonde, De lach, die 'n teeken achterlaat.... En soms voor heel Het verdoe leven Een diepe ziele-wonde slaat. Er is de lach Van de bespotting Van al wat heilig is en goed.... De lach, die enkel Domheid uitstalt En slechts een oogenblik voldoet. Er is de lach Van rauwe gouddorst Bij 't bergen van het woekergeld-... De grinnik-lach, Die bij het tellen De klank der munten vergezelt. Er is de lach Van wreed genoegen, Wanneer de tegenstanred De lach van wraak, Die 't bloed vergiftigt, De lach van enkel haat en nijd. Er is de lach Die 't masker zijn moet Voor leed en smart, voor angst, verdriet.. De lach, waarachter Men maar zelden De bittere comedie ziet. Er is de glimlach Bij het ziekbed, Als eind'lijk het gevaar dan keert.... De lach van dank Aan d'Allerhoogste Voor wat zoo vurig werd begeerd. Er is de lach Van een jong priester, Na schoone wijdingsplechtigheid.... Er is d' omfloerste Lach der ouders, Op dezen dag, zoo lang verbeid. Er is de lach Der donk're wanhoop Van hem, die elke houvast mist. De lach van schorre, Schrille tonen, Met satan als de componist.... Er is de lach Van trouw berusten Bij al wat hindert, tegenloopt. Dat is de lach Der sterke zielen, De lach die bidt, volhardt en hoopt. Er is de lach ook Van een kranke, Die stervend zijn geliefden groet.... De lach der Dappere voleinding, Die voor geen dood meer vreezen doet. Er is de lach Der pessimisten, Die lach is hard, of zuur, of koud. Het is de lach, Die 't mooiste omkeert En zelfs de zon niet meer vertrouwt. Er is de lach Der optimisten Die lach is beter naar m'n zin, Al is die lach Soms overdreven, Hij houdt er toch den moed maar in. Er is de lach Der Roomsche Blijdschap, Dat is er een van 't echte soort, Want daarin wordt Al zijn er zorgen Toch altijd nog iets moois gehoord. Er is de lach Van 't goed geweten, Die in den slaap zelfs niet verdwijnt.... En die bij rust Na jaren zwoegen 't Gerimpelde gelaat omlijnt. Er is de lach Van t wilde leven, Dat dorst naar telkens nieuw genot. Er is de lach Die dansend, feestend Met eer, fatsoen, beschaving spot. Er is de lach Van list en leugen, Er is de lach, die vleit en buigt, Er is de lach Die uit de bloemen Venijn in plaats van honing zuigt. Er is de lach Die kruipt en konkelt, De lach, die eer en aanzien zoekt.... Er is de lach, Die stiekum rekent, Wat valsche winsten zijn geboekt. Er is de lach Van de voldoening Na een of and're goede daad. Er is de lach Van dank voor 'n aalmoes. De lach, die in Het Grootboek staat. De lach.... Gezonden van den Hemel, Is overal gelijk verdeeld. De lach is 't orgel Van ons leven, 'tLigt er maar aan Hoe men 't bespeelt! G. N. j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 13