DE LOTISICO- TERMIJNPOLISSEN Totaal uitverkocht Mussolini en het Donaubekken MIJN HA /aocee% Weer een succes voor Doumergue KAMER KEURT DE BE GROOTING GOED De verbanning der Habsburgers DUITSCHLAND EN HET VATICAAN SUVICH'S BEZOEK AAN BOEDAPEST DE MOORD OP PRINCE Regeeringscrisis in Spanje ZATERDAG 24 FEBRUARI 1934 v Rad.-socialisten verwachten voor hun concessies aan de regee ring eenige tegenprestaties Blum eischt Kamer ontbinding Wordt de kwestie eerlang in de Oostenrijksche regeering ter sprake gebracht? Een gerucht rondom Starhemberg Volle gevangenissen Hoogere uitgaven voor Oorlog Verklaring van Chamberlain De moord op Sandino Hij zou door mitrailleurvuur gedood zijn Een Requiemmis in Amerika Voor de zielerust van Koning Albert De kroning van Poe Yi Japanners oefenen strenge controle uit op vreemdelingen Communistische leiders gearresteerd Arrestatie te Londen Koning Boris te Parijs EEN ARME COMMUNIST Bij huiszoeking veel geld gevonden a f 2.50 voor trekking 26 Februari a.s. zijn Volgende trekking 25 Juni a.s. De onderhandelingen over de uit voering van het Concordaat bieden groote moeilijk heden Tegemoetkoming der Duitsche regeering? Onrust in Noord-China In verband met de kroning van Poe Yi WORDEN DE RADIO-PREEKEN WEER UITGEZONDEN? Hongarije ontkent officieel, dat de vorming van een statenblok wordt betfogd Geleidelijke oplossing, zegt Suvich Suvich voor de pers Geen uitsluiting van Duitschland Sarraut gelooft aan het bestaan van een soort Maffia in de Stavisky-af faire Weinig succes bij het onderzoek Suvich uit Boedapest vertrokken Britsche opruiers in arrest Het sterkste leger ter wereld" Versterking van Oosten rijks bondsleger Bedrijfsraden moeten ongestoord functionneeren Staat van beleg in Rio tabletten JC; ^Ö0S VERSTOPPING Conflict met postambtenaren Dienst van ..tante Pos" Overzicht over het vierde kwartaal 1933 PATER H. RITSELAAR t Uitvaart en begrafenis te Nijmegen PARIJS. 23 Pebr. De Pransche Kamer heeft In een nachtzitting de begrootingsdebatten be ëindigd en de begrooting met 469 tegen 123 stemmen aangenomen. De begrooting voorziet voor het jaar 1934 in een totaal bedrag aan in komsten van 48.477.000.000 francs en aan uit gaven 48.418.000.000 francs. Zii levert dus een theoretisch overschot van 59 millioen francs op. Door de volmachten, die de regeering van de Kamer heeft gekregen, is zij gemachtigd in geval er een onverwachte daling der inkomsten intreedt, nieuwe bezuinigingen in te voeren, teneinde het evenwicht te herstellen. De begrooting zal Maandag in den Senaat behandeld worden, zoodat men hoopt, dat zij Woensdag in een nachtzitting in derde lezing gereed kan zijn. Gisterenmiddag hield de Radicaal-Socialisti- gche Kamerfractie een bijeenkomst, waarin eenige sprekers wezen op de concessie, die de radicaal-socialisten in het algemeen belang aan de nieuwe regeering hadden gedaan. Thans mag men eenige tegenprestaties verwachten. In dit verband werd tegen de geruchten over het her stel van den vroegeren politieprefect van Parijs Chiappe en den vroegeren prefect van het De partement van de Seine Renard, geprotesteerd. Herriot en de andere radicaal-socialistische mi. nisters dienen zich met kracht hiertegen te verzetten. Eenige sprekers eischten ontbinding van verschillende rechtsche organisaties, die aan de betoogingen van 6 Februari hadden deelgenomen. Tenslotte hield de fractie zich bezig met het mogelijke naar huis sturen van de Kamer, na de behandeling van de be grooting. Hierover hadden de radicaal-socialistische Ministers een bespreking met Minister-Presi dent Doumergue, waarbij men tot overeenstem ming is gekomen. De Kamer zal niet met va- cantie worden gestuurd, voordat de debatten over den graanprijs zijn gehouden. De radicaal socialisten hadden zich reeds korten tijd gele den tegen elk voortijdig reces van de Kamer uitgesproken. Wanneer de Kamer op reces gaat zal dat waarschijnlijk tot 30 Juni duren. De Radicaal-Socialistische Senaatsfractie, welke de sterkste is in den Senaat, heeft in haar gisteren gehouden zitting afgezien van het aanvankelijk genomen plan, om te Clermont- Ferrand binnenkort een partijdag te houden. De fractie was van meening, dat zij zich op het oogenblik diende te laten leiden door de, politieke eischen des lands en niet door de leer-' stellingen der partij. De versnelde behandeling der begrooting be schouwen de Parijsche ochtendbladen als een bijzonder succes voor de regeering-Doumerque. Met uitzondering van de socialistische „Popu laire" en de Communistische „Humanité", jui chen alle bladen de eenheid van de Kamer toe en geven zij uiting aan den wensch, dat de nationale eenheid in het belang van het land geruimen tijd zal mogen duren. De „Echo de Paris" wijst op de draagwijdte der bijzondere volmachten voor de regeering, die op financieel gebied bijna onbeperkt zijn. Ook de Radicaal-Socialistische „Ere Nouvel le" wijst erop, dat het thans de plicht van iederen eerlijken Franschman is, het Kabinet ook in de komende maanden te steunen. In de „Populaire" spreekt Léon Blum van een dubbelen aanslag op de republikeinsche rechten en de souvereiniteit van het volk. In twee weken tijd heeft Doumergue verschillende ingrijpende daden verricht, zonder de volks vertegenwoordiging er in te kennen. De discus sies over de credieten had hij afgeschaft en binnenkort zou hij waarschijnlijk ook de Kamer voor verscheidene maanden naar huis sturen. Blum herhaalt zijn eisch van ontbinding van de Kamer en het uitschrijven van nieuwe ver kiezingen. WEENEN, 23 Febr. (V.D.) Volgens berichten In de bladen, is de regeering voornemens adel lijke titels weer toe te laten. Na de revolutie van 1918 zijn de titels door Karl Renner voor geheel Oostenrijk verboden verklaard. Voorts zou zeer binnenkort in de regeering ter sprake komen de kwestie der verbanning van de Habsburgers en de teruggave hunner in beslag genomen eigendommen. Eischen in deze richting zouden reeds her haaldelijk door Christelijk-Socialen en ook door de Heimwehr zijn gesteld. Te bevoegder plaat, se wordt er op gewezen, dat bovengenoemde maatregelen voorloopig nog niet in het voor nemen liggen en pas zullen kunnen worden behandeld bij de bespreking der grondwets herziening. BRUSSEL, 23 Febr. (Reuter). Op het kasteel Steenockerzeel (waar ex-keizerin Zita verblijft) wordt verklaard, dat het bericht, volgens het welk prins Starhemberg op het kasteel zou zijn gekomen, onjuist is. WEENEN, 23 Febr. (V.D.) De processen tegen de bij de onlusten betrokken leden van den Schutzbund zijn vastgesteld op begin Maart. Het aantal politieke arrestanten wordt op 1400 geschat. Alle cellen in de gevangenissen zouden overbezet zijn. Tot de gearresteerden behooren majoor Eifler en kapitein Loew, die de leiding der beweging hebben gehad. Te Wiener Neustadt zal een concentratie kamp worden ingericht voor de tijdens de on lusten gearresteerde sociaal democraten en le den van den Schutzbund. LONDEN, 23 Febr. (Reuter) In een rede te Plymouth verklaarde de Minister van Finan ciën, Chamberlain: Wij moeten bereid zijn de begrooting voor de nationale verdediging eeni- germate te verhoogen. Wij hebben destijds de uitgaven verminderd door de constructie van oorlogsmateriaal uit te stellen, maar dit uitstel kan niet eeuwig duren. NEW-YORK, 23 Febr. Uit Managua wordt gemeld, dat aldaar omtrent den dood van Sandino allerlei geruchten de ronde doen. Vol gens deze geruchten zou Sandino toen hij met zijn begeleiders Umanzor en Estrada van een lunch bij den president van Nicaragua, Sacasa, terugkeerde, zijn gearresteerd en uit zijn auto naar het vliegveld van Managua zijn gebracht, waar bij en z'n begeleiders door machinegeweer vuur zijn gedood. Ook Sandino's broer Socrates, zou door hetzelfde peleton zijn terechtgesteld. Van regeeringszijde wordt daarentegen ver klaard, dat president Sacasa niets met den dood van Sandino te maken heeft. Gedurende de lunch had hij integendeel hartelijke bespre kingen met den opstandelingenleider en had nij de hoop uitgesproken, dat aan de conflicten tusschen Sandino's aanhangers en de natio nale garde spoedig een einde zou mogen ko men. WASHINGTON, 23 Febr. Nagenoeg het geheele corps diplomatique, met name vele Eu- ropeesche diplomaten, woonden de Pontificale Requiemmis bij voor de zielerust van koning Albert van België, gecelebreerd door den Apos- tolischen delegaat, Mgr. Cicognam. („United Press") BEIPING, 23 Febr. In verband met de a.s. kroning van Poeyi I, nemen de Japansche autoriteiten in Mandsjoerjje maatregelen tot versterking van de verdediging en tot het op sporen van anti-Mandsjoerijsche organisaties. In alle spoorwegstations is een scherpe politie controle ingesteld; de reizigers worden aan fouilleering onderworpen, huiszoekingen wor den gedaan e.d. De politietroepen in Tsjang- tsjoeng, de hoofdstad van Mandsjoekwo, zijn tot een zeer groot aantal uitgebreid. LONDEN, 23 Febr. (Reuter). De communis tische leiders Tom Mann en Harry Pollit zijn hedenavond gearresteerd. Macdonald heeft geweigerd gehoor te geven aan het verzoek van de werkloozen, die een „hongermarsch" naar Londen ondernemen, dat de voltallige regeering Dinsdag een deputatie van hen zou ontvangen, welke zou protesteeren tegen het wetsontwerp betreffende de werkloos heid. PARIJS, 23 Febr. Koning Boris heeft zich om half vijf vanmiddag naar het Elysée be geven en er een uur lang geconfereerd met president Lebrun. Vervolgens begaf hij zich naar den Quai d'Orsay, waar hij sprak met Barthou, waarna beiden een bezoek brachten aan minister-president Doumergue. Om kwart over zeven waren de besprekingen, welke een zeer hartelijk verloop hadden, afgeloopen. Waarschijnlijk zal koning Boris morgen uit Parijs vertrekken. Het onderhoud met Doumer gue en Barthou heeft waarschijnlijk betrekking gehad op het Balkanpact en de motieven welke Bulgarije noopten er niet aan te adhaereeren. Ook de toestand in Oostenrijk werd aangeroerd. Nog steeds worden te Den Hp huiszoekingen gedaan bij communisten. De politie heeft nog steeds niet het drukapparaat, waarmede de opruiende blaadjes gemaakt worden, kunnen vinden. Wij vernamen ook, dat bij een dezer huis zoekingen bij iemand, die voor arm doorging, een groot bedrag aan geld is gevonden. Om te onderzoeken waar de man dit vandaan had heeft de politie hem een verhoor afgenomen. Men weet, dat Ministerialdirektor Buttmann, een Beiersche katholiek, aan het hoofd van een commissie te Rome onderhandelingen heeft ge- gevoerd over de uitvoeringsbepalingen van het concordaat. Als grondslag voor de jongste on derhandelingen, welke thans zonder resultaat voorloopig zijn afgebroken, had de heer Butt- man, volgens den Berlijnschen correspondent van de N. R. Crt. reeds een wetsontwerp mee gebracht. Van de zijde van het Vaticaan (kar dinaal Pacelli, de gewezen nuntius te Berlijn heeft aan de onderhandelingen deelgenomen) bleek men te beschikken over een dossier aan gaande voorvallen in Duitschland, welke de be trekkingen tusschen de Katholieke Kerk en den staat raakten en het blijkbaar door geeste lijken via den tegenwoordigen Nuntius te Ber lijn. Mgr. Orsenigo, naar Rome was gezonden. Over deze dingen wenschte men met de Duit- sehers te onderhandelen. Ook Kardinaal Faul- haber zou tot aanvulling van het dossier het zijne hebben bijgedragen. De gevolmachtigden van het Vaticaan wilden dit dossier tot grond slag maken van de uitvoeringsbepalingen. Deze zouden aldus moeten worden geformuleerd, dat. een herhaling van de incidenten eens vooral onmogelijk zou worden gemaakt. Het standpunt van het Vaticaan is dat het katholieke gedeelte van de bevolking en voonjl de jeugd onder dat gedeelte van de bevolking in de gelegenheid moet blijven om ooak buiten de kerk vereeni- gingswerkzaamheid te ontplooien voor cultureele doeleinden in den ruimsten zin des woords. In dit opzicht moeta de jongelieden meer speel ruimte worden gegeven en uitdrukkelijk moet worden toegelaten, dat zij daarbij hun banieren en vaandels in het openbaar toonen, terwijl het gevangen zetten van priesters op politieke over wegingen in het geheel niet meer zou mogen voorkomen. Gelijk meermalen van beide zijden is betoogd, wit het Vaticaan geen strijd met de Duitsche regeering en de Duitsche regeering wenscht geen conflict met de Kathoheke Kerk, doch de moeilijkheid is, om dezen principieelen wil tot vrede te vereenigen met den wederzij dschen totaliteitseisch. De Duitsche regeering is taot concessies be reid en de kerk wil harerzijds geen strijd, maar kan ten opzichte van de jeugd toch niet zoo ver wijken, dat daardoor de totaliteitseisch ten opzichte van de jongelingschap in die mate kan worden toegegeven alsc de Duitasche regeering en de Duitsche partij noodzakelijk acht. Toen de onderhandelingen meer en meer dreigden op niets uit te loopen, heeft men van Duitsche zijde nog getracht de bemiddeling in te roepen van vroegere Duitsche Centrums politici. In dit verband wordt de naam van Brüning genoemd, die heeft geweigerd om als bemiddelaar op te treden. Zoo keerde dan de commissie-Buttmann voorloopig onverrichter- zake terug naar Berlijn. In katholieke kringen verwacht men nu, dat de Duitsche regeering een nieuwe wet zal ont werpen, waarbij meer dan tot dusver met de eischen van de Kerk wordt rekening gehouden. Zou dit niet mogelijk bglijken, dan zou altijd het Vaticaan het concordaat kunnen opzeggen, ten einde aldlus nieuwe onderhandelingen op een andere basis te forceeren. De verwachting is, dat de Duitsche regeering opnieuw zal willen onderhandelen, want, gelijk gezegd in beginsel wenscht zij geen conflict, hetgeen, behalve op andere gronden, ook onge legen zou komen in verband met het Saargs- bied, waar de conflicten, welke in den laat- sten tijd hebben plaats gevonden, een deel van de bevolking aldaar ongerust hebben ge maakt. SJANGHAI, 24 Febr. Uit Chineesche bron verluidt, dat de toestand in Noord-China op nieuw ernstiger is geworden. Dit feit wordt in verband gebracht met de aanstaande kroning van Poe Yi. Volgens berichten in de dagbladen versprei den de Japansche en Koreaansche bewoners van de streek ten Oosten van de Loeanrivier voortdurend alarmeerende geruchten, hetgeen beschouwd wordt als een voorbereiding van nieuwe incidenten. Terzelfder tijd wordt uit Chineesche bron gemeld, dat besprekingen zijn aangevangen tus schen de autoriteiten in Noord-China en het Japansche opperbevel. PARIJS, (K.W.P.) Algemeen wordt verwacht dat de nieuwe regeering met Mr. Doumergue aan het hoofd, binnenkort weer toestemming zal verleenen om godsdienstige radio-uitzendin gen te verzorgen via den Franschen zender. In het nieuwe ministerie hebben verschillende ka tholieken zitting genomen en als protestant hecht Doumergue er groote waarde aan dat de zedelijke factoren hun invloed doen gelden op het leven der natie. BOEDAPEST, 23 Febr. (Reuter). De door den Italiaanschen staatssecretaris Suvich te Boeda pest gevoerde besprekingen zijn heden beëin digd. Tijdens de besprekingen van heden, die verscheidene uren in beslag namen, zou met name nog gesproken zijn over den vorm voor de vastlegging eener gemeenschappelijke bui- tenlandsch-politieke iijn. Wanneer officieel ont kend wordt, dat een overeenkomst tot stand is gebracht, dan is dit slechts in zooverre waar, dat een definitieve overeenkomst is voor behouden aan de conferentie te Rome, waaraan ook de Oostenrijksche bondskanselier zal deel nemen. Van officieele zijde te Boedapest wordt ver klaard, dat het eenige doel der besprekingen is geweest, het zoeken naar wegen en middelen, om in het Donaubekken den vrede en vooral den economischen vrede te herstellen. Bij de t>esprekingen met Suvich was de vorming van een statenblok niet in uitzicht genomen en de besprekingen waren tegen geen enkele mogend heid, ook niet tegen de Kleine Entente, gericht. In een officieele verklaring van het Hongaar- sche Telegraaf Agentschap heet het: De belangstelling, welke de leider der Itali- aansche regeering voor de Midden-Europeesche problemen koestert, is algemeen bekend, evenals zijn streven, voor al deze kwesties, ongeacht of zij van politieken dan wel van economischen aard zijn, oplossingen te vinden, die de situatie consolideeren en bijdragen tot een verbetering der betrekkingen, niet slechts in Midden-, doch in geheel Europa. Het bezoek van Suvich en de met hem ge voerde besprekingen hebben de innige, vriend schappelijke betrekkingen tusschen Hongarije en Italië opnieuw nauwer aangehaald en zij zijn een bewijs, dat met betrekking tot alle bedoelde vraagstukken tusschen de twee landen volledige overeenstemming bestaat. De thans beëindigde gedachtenwisseling te Boedapest heeft de moge lijkheid verschaft, den bodem voor te bereiden voor een verdere activiteit in het belang van een verbetering en consolidatie der betrekkingen. BOEDAPEST, 23 Febr. (Reuter). De Italiaan- sche staatssecretaris Suvich ontving hedenmid dag een aantal Hongaarsche en buitenlandsche persvertegenwoordigers. Suvich verklaarde, dat zijn bezoek te Boedapest slechts een gedachten- wisseling en geen onderhandelingen ten doel had gehad. Hongarije bevond zich in een toe stand, die Italië een taak en verplichtingen op legde, welke het kon noch wilde ontwijken. Geleidelijke doch positieve oplossingen waren van grooter belang dan programs van groote draagwijdte, die onduidelijk en te algemeen van natuur zijn. Suvich sprak de hoop uit, dat men erin zou slagen de moeilijkheden van Europa geleidelijk op te lossen. Suvich hoopte, dat de reis van den Hongaar- schen minister-president Goemboes naar Rome zoo spoedig mogelijk zou plaats vinden. Boven dien was het wenschelijk, dat de Italiaansche en Hongaarsche staatslieden elkander vaker ont moetten ter bespreking van actueele kwesties. Het tijdstip voor de conferentie te Rome was nog niet vastgesteld. De Oostenrijksche toestand was Suvich bui tengewoon netelig voorgekomen en kon z.i. mo menteel nog niet juist worden beoordeeld. ROME, 23 Febr. (D.N.B.). Ofschoon Eden reeds op weg is naar Rome, houdt de Italiaan sche pers van Vrijdagavond zich uitsluitend bezig met het bezoek van Suvich te Boedapest. De groote bladen verklaren overeenstemmend, dat de besprekingen te Boedapest uitsluitend be trekking hebben op den economischen weder opbouw van het Donaubekken. Het eenige poli tieke belang van Italië in dit opzicht, aldus schrijft de „Lavoro Fascista," is de handhaving van de Oostenrijksche onafhankelijkheid als voorwaarde voor het economisch herstel in het Donaubekken. Verder geven de Italiaansche bladen te ken nen, dat Italië vasthoudt aan zijn opinie, dat dit herstel niet kan geschieden met uitsluiting van Duitschland. PARIJS, 23 Febr. De Vrijdagochtendbladen bevatten wederom kolommen-lange artikelen over den raadselachtigen moord op den rech terlijken ambtenaar Prince. Algemeen juicht men het toe, dat de regeering voor het geven van inlichtingen een belooning van 100.000 francs heeft uitgeloofd. De minister van Binnenlandsche Zaken, Sarraut, verklaarde tegenover persvertegen woordigers dat hij persoonlijk geloofde aan het bestaan van een soort Maffia. Hij zou derhalve alles doen om het geheim op te lossen. Het onderzoek wordt voortgezet met alle beschik bare middelen. Men is gisteren echter slechts weinig verder gekomen. Men weet tot nog toe slechts; dat het telefoongesprek waardoor Prince naar Dijon werd gelokt, niet uit Dijon, doch uit Parijs is gekomen. De politie zoekt nu naar den onbekende, die Prince korten tijd ge leden op straat aansprak en hem voor de lunch uitnoodigde. Voorts is Prince bij het ver laten van het station te Dijon, toen hu een taxi wilde nemen, door een man aangespro ken, die weer het station met hem inging. Hieromtrent heeft een taxi-chauffeur mede- deelingen gedaan en ook dit punt wordt nauw keurig onderzocht. PARIJS, 23 Febr. (V.D.) De „Echo de Paris" meldt, dat op het Departement van Arbeid eenige stukken zijn verdwenen uit het dossier inzake de affaire-Stavisky. Volgens de „Liberty" hebben de verdwenen stukken betrekking op de omstandigheden, waaronder Dalimier indertijd als Minister van Arbeid de verzekeringsmaatschappijen den aan koop van kasbons der bank van leening van Bayonne recommandeerde. BOEDAPEST, 24 Febr. De Italiaansche staatssecretaris Suvich is hedenmorgen te acht uur met den Weenschen sneltrein uit Boedapest vertrokken. Aan het station waren aanwezig leden van de Italiaansche legatie en de Hon gaarsche minister van handel Fabinyi. LONDEN, 24 Febr. De leider der Britsche communisten, Harry Pollit, is gisteravond ge arresteerd. Naar vernomen wordt staat zijn arrestatie in verband met een rede, die hij j.l. Zondag heeft gehouden en waarin hy opruien de woorden zou hebben gebezigd. Ook de communist Tom Mann is gisteravond in zijn woning in een voorstal van Londen ge arresteerd. De „hongermarcheerders" hebben de regee ring verzocht den 27sten Februari in voltallige zitting bijeen te komen, ten einde hun deputatie te ontvangen en haar protesten tegen het wets voorstel in zake de werkloosheid aan te hooren. De premier Mac Donald heeft echter geweigerd aan dit verzoek te voldoen. De politie heeft uitgebreide maatregelen ge nomen om ordeverstoringen te voorkomen. MOSKOU, 23 Febr. Heden is in de geheele Sow- jet Unie de zestiende verjaardag van het Roode Leger gevierd. Alle openbare instellingen en fa brieken waren gesloten. Overal worden in ver gaderingen redevoeringen uitgesproken over den cultuurarbeid, die door de Roode Soldaten zou worden verricht en over hun weerbaarheid. Te Chabarowsk in het Verre Oosten werd de verjaardag eveneens herdacht. In een hoofdartikel noemt de „Iswestia" het Roode Leger het jongste en sterkste leger der wereld, slechts bedoeld ter verdediging van de grenzen en van het socialisme. WEENEN, 24 Febr. (V. D.) De minister raad heeft besloten het in de bondsraming voor 1934 vastgestelde aantal van 18.300 B- manschappen van het bondsleger te verhoogen tot 20.000 man. Deze B-manschappen vormen het in den zomer van 1933 gevormde zooge naamde hulpcorps, waaruit het eveneens in den zomer van 22.000 op 30.000 man versterkte bondsleger wordt aangevuld. Verder is om het ongestoorde voortduren van de functie der bedrijfsraden te verzekeren, een verordening uitgevaardigd, waarin maat regelen genomen worden in verband met het uittreden der sociaal-democratische fbedrijfs- raden. RIO DE JANEIRO, 24 Febr. De staat van beleg is alhier afgekondigd in verband met relletjes, veroorzaakt door studenten, die fel tegen de regeering betoogd hebben. Zes studenten werden gedood, een soldaat gewond tijdens een schietpartij voor een school. TEGEN ÉSu Apoth «o DroQitie* MADRID, 24 Febr. De politieke toestand blijft bewogen en vormt het onderwerp van gesprek in alle kringen. Alle mogelijke voor spellingen worden gedaan, die voor een groot deel hierop neerkomen, dat de volgende week een ministerieele crisis zal ontstaan. Er zouden dan drie radicale of rechtsche ministers in de regeering worden opgenomen. Van officieele zijde wordt echter de mogelijkheid van een der gelijke crisis ontkend en wordt er op gewezen, dat geen enkele reden is, waarom een regee- ringswijziging zou worden tot stand gebracht. Naar „United Press" verneemt dreigt het conflict tusschen de Spaansche regeering en de postambtenaren een ernstig karakter aan te nemen. De regeering neemt reeds krachtige maatregelen. Een deputatie, die 4300 ambtenaren verte genwoordigt, heeft bij den minister van Ver keerswezen geprotesteerd, vooral tegen de be noeming van eenige hoofdambtenaren en te gen stoornissen in den dienst. De regeering heeft daarop den bedrijfsraad der post-ambte- naren ontbonden; zij wijst de protesten van de hand en zegt dat de benoemingen volkomen wettig zijn. Op de vraag of er een staking dreig de, antwoordde de minister van Verkeerswezen: „Ik weet het niet en het raakt me ook niet." De grieven richten zich blijkbaar tegen mo narchistische ambtenaren, die in de eerste maanden der republiek zijn ontslagen en on langs weer in dienst zijn gesteld. Te Saragossa en San Sebastian hebben syn dicalistische groepen gewapende overvallen ge daan op levensmiddelenzaken en geldtranspor ten. Door tijdig ingrijpen der politie zijn al de ze pogingen echter mislukt. Daarentegen slaagden de syndicalisten te Ca diz erin, in een lokaal waar de traditionalisten een politieke vergadering hileden, brandfak kels te werpen, waardoor brand in het lokaal ontstond. Verder deed zich te Cadiz nog een bloedig incident voor op een daar voor anker liggende kanonneerboot. Tijdens een twist schoot een matroos een onder-officier neer, waardoor deze zwaar gewond werd. Dit is het derde geva van iden aard binnen zeer korten tijd. Te Almeria zijn de studenten in staking ge gaan en te Ciudad Real hebben de mijnwerkers het werk neergelegd. In het laatste trimester van het verscheiden jaar heeft de luchtpost zeer in het bijzonder van zich doen spreken. Een tweetal versnelde postvluchten met den Postjager en de Pe likaan heeft bewezen, dat men ten aanzien van den dienst van de Indië-route nog nier aan het einde der mogelijkheden is. De Zilver meeuw en een nog grooter type de F XXXVI zullen in het as. voorjaar worden ingezet, zoodat weder nieuwe belangrijke experimenten op luchtvaartgebied voor de deur staan en met reden mag worden verwacht dat 1934 voor het luchtpostvervoer op Indië een zeer belangrijk jaar zal worden. Als openbaar verkeersmiddel weet het pu bliek den Rijksradiodienst te waardeerende bekende goedkoope Kerst- en Nieuwjaarsge- sprekken b.v., over de radioverbinding met Ned.- Indië gewisseld, vertoonden eenige stijging ver geleken met het vorig jaar. Wellicht is op de toeneming ook de omstan digheid van invloed geweest, dat dit jaar in tegenstelling met vorige jaren, de duur van deze gesprekken verlengd is van 2 tot 3 mi nuten. Aan de Kerst- en Nieuwjaarsfaciliteiten is, ook wat den Telegraafdienst betreft weder op ruime wijze algiemeene bekendheid gegeven, hetgeen ongetwijfeld ook het verkeer ten goede is gekomen. De bedrijfsleiding van P. T. T. houdt steeds de aandacht gevestigd op tariefsverlaging als de exploitatie van eenig dienstonderdeel daar toe de mogelijkheid opent. Thans doet zich op het gebied van den tele foondienst zulk een gelegenheid voor. Door de voortgaande automatiseering n.l. worden ook in het interlocaal verkeer, met name in het korte afstandsverkeer, de gesprekken meer en meer automatisch afgewikkeld en dank zij de nieuwe apparatuur zijn de nieuwe kosten voor het tot standbrengen van dergelijke gesprekken niet onbelangrijk lager dan bij het handbedrijf. Verschillende verlagingen zijn dan ook inge voerd. Het interlocaal verkeer steeg in 1933 met ruim 5 pet. vergeleken met het vorig jaar. Evenals in 1932 nam het telefoonverkeer op korten afstand het meest toe. Ook het internationale telefoonverkeer ver toonde in 1933 een stijging ten opzichte van het voorafgaande jaar. Het buitenlandsche telefoonverkeer, met name dat met Engeland, geeft soms aanleiding tot de klacht, dat het tengevolge van de depreciatie van het pond voordeeliger is van Engeland uit te telefoneeren dan van ons land uit, zoodat het aanbeveling zou verdienen ook hier de telefoon tarieven te verlagen. Een eenzijdige tariefsverlaging voor die rich tingen, waarbij de depreciatie van het Engelsche pond is betrokken, zou echter tot groote onge lijkheden en groote verliezen voor den Neüer- landschen dienst leiden, iets waaraan in deze tijden niet te denken valt. Het aantal verzonden geluktelegrammen bleef ten achter bij dat over het vorig jaar. Heden is op het kerkhof voor het „Berch- manianum" te Nijmegen teraardebesteld het stoffelijk overschot van pater P. H. Kitselaar, oud-provinciaal der Paters Jezuïeten. Hedenmorgen droeg pater dr. G. Lamers, rec tor van het Berchmanscollege, in de kapel van het klooster de Requiemmis op. De absoute werd verricht door Pater Dr. Lamers. Het koor der fraters studenten zong de litur gische gezangen. Het stoffelijk overschot is in allen eenvoud bijgezet in het priestergraf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9