Nog altijd het geval Stavisky Veertien jaar Hitler-beweging Duitschland en Oostenrijk Het nieuws van heden ROSENBERG'S OPERA DE BAROMETER IS ER GEVAAR VOOR INVASIE? HERDENKINGSFEESTEN TE MUENCHEN VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 26 FEBRUARI 1934 BUREAUX: NASSAULAAN 51 -TEL. 13866 DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad Het bruine hemd en het witte kleed De hongermarschlieden in Hydepark DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Nat.-Soc. gouwpartijdag te München „De nat.-socialist star in zijn doelstelling" Koffiesmokkelarij naar Nederland KONRAD VON PARZHAM Het Weer Plechtige eedsaflegging Tienduizend Oostenrijhsche nazi's zouden zwaarbewapend uit München vertrokken zijn Tegen-maatregelen van Weenen Dementi Groote Textielstaking in België Alfred Rosenberg Arrestatiebevel tegen ex-Minister Het geval met Prins Sigvard Een millioen nat-soc. leiders zwoeren den eed van trouw aan Hitier Elk jaar een beroep op de natie DE HONGERMARSCH NAAR LONDEN De werhloozen uit Schotland aan den maaltijd ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agent schappen per week 25 cent per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18616 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50ct.; idem op pag. één 65 ct.per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers'' zie de rubriek De regeering-Doumergue behaalt in het Fransche parlement slag op slag meer derheden van een omvang als men reeds sinds lang niet meer gewend was. Men mag dit verschijnsel niet uitsluitend verklaren uit de algemeene sympathie, welke men voor den grij zen politicus, die zijn welverdiende rust opoffer de om volgens zijn republikeinsch-democrati- sche overtuiging het landsbelang te gaan die nen, voelt. De meerderheid van het parlement stemt met de corypheeën van het weer heden geworden verleden ook in uit zucht tot zelfbe houd en uit angst voor mogelijke veranderin gen en nieuwigheden in de toekomst. Doumer- gue is een man van de oude garde, en al heeft hij ook groote verachting voor en afschuw van de jammerlijke verwordingsverschijnselen, welke het politieke systeem in Frankrijk de laatste jaren in steeds meer ontstellende mate ver toonde, hij wil het systeem zelf redden door het te saneeren. Door een tijd van politieken Godsvrede wil hij de verhitte gemoederen laten kalmeeren om daarna tot Kamerontbinding en nieuwe verkiezingen te kunnen overgaan. De doctrinaire socialisten, die vroeger niets van Kamerontbinding wilden weten uit angst voor een rechts georiënteerde nationale concentra tie, zijn thans met hun politieke speculaties in den wind gegaan en dringen aan op on middellijke Kamerontbinding. Zij doen dit met te meer hartstocht, naarmate de kans daarop geringer is. Immers deze eisch vormt een prach tig propaganda-middel, nu zoovelen in den lan de diep geschokt zijn in hun vertrouwen door de weerzinwekkende onwaarschijnlijkheden, welke zich onder de voorgaande regeeringen hebben kunnen voordoen. Doumergue moge al zegevieren in de Kamer, hij moge al begroet zijn geworden met den eeretitel „Vader des Va derlands", dit neemt niet weg, dat de schadu wen van het Stavisky-schandaal nog altijd groeien en ook het licht van zijn populariteit wtel eens kunnen gaan verduisteren. Het ver dwijnen van tal van dossierstukken en de mysterieuze dood van den raadsheer Prince, die buitengewoon veel compromitteerends heette te weten in verband met de Stavisky-affaire, heb ben de gemoederen weer in hevige onrust ge bracht. Er wordt door officieele personen in Frankrijk reeds openlijk gesproken over de mo gelijkheid, dat er een soort „Maffia" zou be staan ter bescherming van alle groote knoeiers en hun medeplichtigen met alle mogelijke, ook misdadige middelen. De regeering heeft een hooge belooning, n.l. honderdduizend francs, uitgeloofd voor dengene, die licht zal weten te verschaffen in de volslagen duisternis, welke den dood van Princ omgeeft, maar of met dezen prijs het publieïb vertrouwen volledig kan wor den gekocht mag minstens betwijfeld worden. Doumergue, die een eerlijk man is, zal zich te eeniger tijd misschien wel eens kunnen en mo gen gaan afvragen of hij geen onbegonnen taak op zijn bejaarde schouders heeft genomen en een systeem poogt te redden, dat al in zoo'n vèrgaanden staat van ontbinding verkeert, dat het maar beter onder den grond kan worden gestopt. Het systeem, dat in Duitschland sinds de overwinning en revolutie der nationaal- socialisten heerscht, is in tegenstelling met dat, wat in Frankrijk moeizaam geprolon geerd wordt, gloednieuw, maar vertoont nu reeds zóó bedenkelijke kanten, dat het vooral voor de Katholieken vrijwel onmogelijk wordt er zich over te verheugen. De demonstratieve wijze, waarop men Alfred Rosenberg, wiens boek „Der Mythos des XX. Jahrhunderts" vol komen terecht op den „Index" werd geplaatst, in de Kroll-Opera heeft laten optreden tot het zingen van den lof van een boven en vóór alles praevaleerend nationaal-scciallsme, moet be- Massale eedsaflegging te München ter gelegen heid van den I4en verjaardag der nat. soc. be weging. „Heldenherdenking" te Berlijn. De vlaggen halfstok. Minister Verschuur door Mussolini ontvangen. Achttien buitenlanders te Laren (N.-H.) aan gehouden. Hoofdbestuur van de „Pendidikan Nasional In donesia" te Batavia gearresteerd. Ook uitsluiting in het maat-confectiebedrjjf, De „Hunze V" gelicht. De I. V. C. B.-competitie: S. D. O. U. C. kam pioen van het Oosten I. De K. N. V. B.-competitie: K. F. C. en Hera cles afdeelingskampioen. 't Gooi en Alcides moe ten degradatie-wedstrijden spelen. Willy den Ouden vestigt een nieuw wereld record. Drie Nederlandsche records verbeterd bij de nationale zwemwedstrijden van ,,'t IJ" te Am sterdam. O ik een ieder voor zijn geweten na te gaan, of hij zich sterk genoeg voelt den eed van Adolf Hitler in den geest te houden. Geen nadeel zal degene ondervinden, die niet mede-zweert en openlijk en eerlijk zijn functie neerlegt omdat hij zich te zwak gevoelt. Wee evenwel aengene, die zweert en zijn woord breekt. Vervolgens werd door de menigte plechtig en langzaam de volgende eed gezworen: „Ik zweer Adolf Hitler onverbrekelijke trouw, hem en den door hem aangewezen leiders onvoorwaardelijke gehoorzaamheid." Hess besloot de plechtigheid met de woorden: „De grootste eedsaflegging der geschiedenis is beëindigd". MÜNCHEN, 24 Febr. (V.D.). Heden is hier de gouw-partijdag der N.S.D.A.P. begonnen. De geheele stad is versierd. In de groote Hofbrausaal heeft Hitier een rede gehouden, terwijl dr. Ley sprak voor de politieke leiders. In het Berlijnsche Sportpalast zeide dr. Goeb- bels in een rede o.a.: „In Duitschland is het probleem van het nationaal-socialisme het cen trale probleem geworden. Naarmate onze be weging zich uitbreidde, ontstond het gevaar, dat dit zou geschieden ten koste van de verdieping onzer wereldbeschouwing. Daarom doen wij goed, ons steeds weer te bezinnen op het stille hel dendom der partijgenooten, teneinde daarin de kracht onzer beweging terug te vinden. Onze gedachten moeten de gedachten van den staat worden, onze ideeën de ideeën van het regiem, onze autoriteit de autoriteit van een herboren Duitsche Rijk. Zoo star als de nationaal-socialist is bij het strijden voor zijn groote doeleinden, zoo buigzaam en elastisch moet hij zijn by het gebruik van middelen en methoden. Daarin onderscheiden wij ons van de burgerlijke partijen, die star in methoden en buigzaam in hun doelstelling waren." AKEN, 24 Febr. (V.D.) In verband met de komende extra-belasting op koffie in Neder land, worden momenteel groote hoeveelheden koffie het land ingesmokkeld. Donderdag slaagden douane-beambten uit Aken er in bij Würfelen twee smokkelaars, die honderd kilo gram gebrande koffie vervoerden, aan te hou den. In de nabijheid werden andere beroeps smokkelaars aangehouden met 160 pond ge brande en 26 pond ongebrande koffie. Bij het douanekantoor Preussenweg werden twee smokkelaars met 68 pond koffie aange houden en op den weg naar Roermond twee wielrijders, die 60 pond koffie vervoerden. De 40 jaar geleden gestorven Beiersche Broeder, wiens heiligverklaringsproces goe de vorderingen maakt, bij het verdeelen van brood, aan arme kinderen aan de klooster poort. 1 VERWACHTING: Meest matige Noord-Oostelijke tot Noorde- lijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk regen- of sneeuwbuitjes, kouder. Hoogste stand: 779.1 te Vestmanör. Laagste stand: 748.3 te Röst. Zon op 6.56, onder 5.31. Licht op 5.41 Maan op n.m. 2.19, onder v.m. 5.54. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiTH De hope der Duitsche leiders twijfelaars dan ook getoond, dat het volk schit terende politieke organisatoren en beste rede naars bezit. Wie trouw er. geloof fanatisme en overgave wil vinden, moet gaan naar de breede massa van het volk. Alleen daar bestaat de moed op te komen voor een ideaal. Op 12 November van het vorige jaar heeft het volk een getuigenis gegeven, zooals nog nooit jegens een beweging gegeven is. Wij zijn ervan overtuigd, dat wij dit vertrouwen telkens weer zullen ontvangen, els wij voor het volk blijven strijden Maar wij zijn ook van mee ning, dat wü telkens weer voor het volk moeten komen. In een anderen staat zien we thans waartoe het leidt, als men niet meer den moed heeft voor het land te komen en zijn meening te vragen. Nooit mag het bij ons zoover komen, dat wij uit angst voor een afwijzing wellicht naar de wapens grijpen. Wij willen daarom ook in de toekomst minstens eens per jaar aan het volk de |e- legenheid geven, een oordeel over ons te vel len. Zooals wü vroeger in duizenden ver gaderingen voor het volk zijn gekomen, moeten wij ook In de toekomst den strijd voortzetten in duizenden vergaderingen, om elk jaar minstens één keer een beroep te doen od de gansche natie. Valt het oordeel slecht Uit dan moet niemand zeggen, dat het volk de schuld draagt, maar dan moet hij denken: de beweging ls traag geworden, zij strijdt niet goed meer, zij heeft het con tact met het volk verloren. Nu het lot ons kannonnen, machine-geweren, vliegtuigen en tanks neeft ontnomen, zijn wü te meer verplicht althans het volk in zijn ge heel om ons te scharen. Dat is tevens ook de beste vredespolitiek, die denkbaar is. Wie een geheel volk vertegenwoordigt, zal rijpelijk de gevolgen overwegen, welke een lichtvaardig be gonnen oorlog met zich kan brengen. Wie slechts een klein groepje het zijne noemt en moet vreezen door het volk opzij te worden ge schoven, kan in de verzoeking komen door uiterlijke sucessen de ontbrekende innerlijke successen te compenseeren. Wij hebben geen buitenlandsch-politieke successen noodig om het volk te winnen, want het volk behoort ons. Wie het geheele volk achter zich weet, zal niet lichtvaardig zijn bloed vergieten, maar er steeds op bedacht zijn de belangen van het volk te behartigen met de middelen van vrede, van arbeid en cultuur. Slechts in geval van uiter sten nood zal hij een beroep doen op de natio nale kracht. Wie zijn volk zoo achter zich weet, kan echter ook moeilijke tijden rustig tegemoet gaan. Als wij opkomen voor een waarachtigen vol- kerenvrede, dan mogen wij echter ook verlan gen, dat aan het Duitsche volk niet wordt ont zegd, wat elk fatsoenlijk volk mag eischen. Daarom zijn wij even fanatieke kampioenen voor den vrede als voor de rechten en de rechtsgelijkheid der Duitsche natie. Hitier besloot zijn rede met een herdenking van degenen, die in oe afgeloopen jaren in de nat.-soc. beweging z;:n gevallen. MÜNCHEN. 26 Febr. Op feestelijke wijze ls hier gisteren herdacht, dat veertien jaar gele den de Nat.-Soc. beweging in Duitschland ont stond en den oorlog verklaarde aan het be staande regiem. Vele plechtige bijeenkomsten werden gehouden in aanwezigheid van alle po litieke leiders en den partijleider Adolf Hitler. Na een grooten opmarsen der Hitlerjeugd, welke om tien uur 's ochtends was afgeloopen, beëedigde Rudolf Hess in het Bruine Huis de Rijksleiders en ambtsleiders. Buiten stonden 14.200 politieke leiders van den gouw München- Opperbeieren opgesteld, voorts waren er 16.600 leiders eri leidsters der Hitier-jeugd, 488 leiders van den arbeidsdienst en nog groepen andere leiders. Toen Rudolf Hess in zijn auto yerscheen, werd 'hem gemeld, dat in het geheele Rijk 795.000 „ambtswalter" voor het appèl stonden aangetreden, bovendien 130.477 leiders der Hitlerjeugd, 43.062 leidsters van den Bond van Duitsche meisjes, 990 leiders van den nat.-soc. studentenbond en 18-500 leiders van den ar beidsdienst. Alvorens den eed af te nemen, sprak Hess de aanwezigen o.a. als volgt toe: Wij eeren het heldendom als zoodanig en kunnen daarom onze achting ook niet onthou den aan hen, die in Oostenrijk het leven 'ieten voor idee en plicht. Wij gelooven wel is waar, dat die idee verkeerd is, maar het sterven van hen. die er hun leven voor offerden, was niet minder heldhaftig dan de dood der mannen, die bij de vervulling van hun plicht als sol daat dapper streden en stierven. Wij koesteren de hoop, dat in den broederkrijg in Oostenrijk weer iets heeft gewerkt van datgene, dat .steeds het booze wil en steeds het goede schept." Voor dat ik tot de beëediging overga, verzoek Stand op Maandag 1 uur nan.: 751 Vorige stand: 758 WEENEN, 26 Febr. Het weekeinde vorm de te Weenen de climax van geruchten en te genspraken, die de vorige week de ronde de den, aldus wordt uit Londen aan het N. v. d. D. gemeld. Hoewel de situatie zeer duister ls, staat één ding vast, n.l. dat geregelde en Heim- wehrtroepen naar de Duitsche grens zijn ge zonden. Zij werden per auto naar een stad ver voerd, die op ongeveer een uur van de Duit sche grens gelegen is. Onder deze troepen be vinden zich drie bataljons Heimwehrtroepen. Tezelfdertijd werden munitie en wapens per trein naar de grens gezonden Drie auto's, waarin zich vertegenwoordigers van prins Starhemberg bevonden en mogelijker wijs ook vertegenwoordigers der Oostenrijksche regeering, hebben zich naar de grens begeven. De vertegenwoordigers zullen zich gereed hou den voor het voeren van directe onderhande lingen, hetzij met het Oostenrijksche legioen de organisatie van Oostenrijksche natioriaal- socialisten in Beieren of met de Duitschers. Ook Anton von Habsburg, een der aarts hertogen, wien het verblijf in Oostenrijk is toe gestaan, omdat hij ver genoeg van de troons opvolging af staat, is in zijn eigen sportvlieg- tuig naar dit gebied vertrokken en houdt zich daar op om met bemiddelingsvoorstellen naar München te vliegen. Uit München wordt gemeld, dat sinds eenige dagen een zeer groot aantal vrachtauto's met uitgeweken Oostenrijksche nationaal-socialisten vertrokken is naar de Oostenrijksche grens, t Aantal dezer auto's kan op circa 200 worden geschat. Elk er van vervoerde ongeveer vijftig nationaal-socialisten. De huidige situatie is het resultaat van de radiorede, welke Habicht te München heeft ge houden. Zooals men weet, verklaarde hij hierin, dat, indien Dollfuss Woensdag a.s. om 12 uur niet zal hebben geantwoord op den eisch der nationaal-socialisten, de strijd van de Oosten rijksche nationaal-socialisten hervat zal wor den. Deze rede verwekte bezorgdheid in Oos tenrijk en Vrijdag j.l. werd gemeld, dat de Heimwehr de regeering had medegedeeld, dat ongeveer 10.000 leden van het Oostenrijksche legioen in Beieren nabij de grens waren ge concentreerd in de omgeving van Braunau. Medegedeeld werd, dat het legioen zwaar be wapend was en dat voor een invasie werd ge vreesd, zoodra het bestand zou zijn afgeloopen, dat Habicht voor de radio had afgekondigd. Dit ls door Berlijn tegengesproken en in of ficieele kringen te Weenen tracht men de be- teekenis der geruchten te verminderen, doch het feit, dat er troepen naar de grens zijn ge zonden, wijst er op, dat de Oostenrijksche re geering besloten heeft, voorzorgsmaatregelen te treffen tegen 'n mogelijke grensschending. Ter- zelfdertijd wordt echter gemeld, dat de Heim wehr alles in het werk stelt om vrede tot stand te brengen tusschen de uitgeweken Oostenrijk sche nationaal-socialisten en de Oostenrijksche regeering. Dit is het doel van het zenden van Heimwehrleiders naar de grens. WEENEN, 26 Febr. (V.D.) De Amtliche Nachrichtenstelle meldt uit gezaghebbende bron, dat de berichten omtrent samentrekkingen van troepen op de Oostenrijksch-Duitsche grens in verband met concentratie van een nat. soc. le gioen aan de andere zijde der grenzen, onjuist en uit de lucht gegrepen zijn. VERVIERS, 26 Febr. (Per. tel.) De po gingen, die den laatsten tijd zijn aangewend om het dreigend conflict in de textielindustrie te voorkomen, zijn mislukt. Met ingang van heden is de staking uitgebroken, hierbij zijn 15.000 ar beiders betrokken. schouwd worden als een weinig tactisch en on aangenaam grof antwoord op de principieele bezwaren, die door Rome en den moedigen kar dinaal von Faulhaber onomwonden tegen en kele leerstellingen van de nationaal-socialisten zijn ingebracht. Het feit, dat Adolf Hitler op het laatste oogenblik van voornemen verander de en niet naar Rosenberg ging luisteren, ver andert aan den aard dier provocatie weinig. Hitier heeft waarschijnlijk daardoor de gelegen heid willen openhouden later te kunnen ver klaren, dat hij niet volledig met Rosenberg in stemt, wanneer diens rede over „de strijd om een wereldbeschouwing" ongewenschte en al te heftige reacties mocht wekken. Rosenberg legde den nadruk er op, dat het nationaal-socialis me een nieuwe wereldbeschouwing moet zijn, waartegen geen bestrijding geduld kan worden. Het heeft, volgens hem, een hoogere waarde dan welke kerkelijke organisatie ook. „Wanneer een nationaal-socialist het bruine hemd aantrekt, aldus zeide hij, houdt hij op katholiek, protes tant of Duitsch-christen te zijn." Van het witte kleed der heiligmakende genade heeft de heiden Rosenberg waarschijnlijk nooit gehoord, en als hij er ooit van gehoord heeft, dan wenscht hij dat toch met een bruin hemd te bedekken, ook al zou dit hemd dermate afgeven, dat er van de witheid daaronder niets meer overblijft. De Katholieken kennen maar één onveranderlijke wereldbeschouwing, n.l. de Katholieke, welke gebaseerd is op en voortvloeit uit de eenige Eeuwige Waarheid. Zij zijn niet intermitteerend katholiek, maar overal en altijd en onder alle omstandigheden, en onafhankelijk van de kleur van het hemd, dat zy dragen. Dat Rosenberg en degenen, die hem ostentatief hebben toege juicht en hem hebben laten spreken, dit niet begrijpen is diep te betreuren, niet enkel voor de katholieken in Duitschland, maar ook voor de nationaal-socialisten, want daaruit zal ver moedelijk meer ellende voortkomen, dan zij thans in hun machtsbewustzün kunnen bevroe den. REGENSBURG, 26 Febr. (D. N. B.) Tegen den vroegeren Beierschen Minister van Land bouw, Wutzlhofer, is een bevel tot arrestatie uitgevaardigd. HU wordt beschuldigd van mal versaties op verschillend gebied. De bladen mel den, dat de ex-minister naar Engeland is ge vlucht. STOCKHOLM, 24 Febr. (Reuter) Graaf Fol- ke Bernadotte, de neef van den koning van Zweden, is hier teruggekeerd uit Londen, waar hy een onderhoud heeft gehad met Prins Sigvard, den tweeden zoon van den kroonprins, in verband met diens voorgenomen huwelijk met Fraulein Erika Patzek. In een interview met Reuter verklaarde graaf Bernadotte, dat de kroonprins hem verzoent had aan prins Sigvard mede te deelen zyn hu welijk niet onnoodig te verhaasten en indien mogeiyk, dit zelfs uit te stellen, teneinde de kwestie althans op een minder haastige wijze te regelen. Graaf Bernadotte had zich eerst naar Beriyn begeven om daar den prins en de familie Patzek te spreken, doch bij zyn aankomst aldaar bleek prins Sigvard naar Londen te zijn vertrokken. Over het resultaat van zyn stap bij prins Sigvard wilde, graaf Bernadotte zich niet uit laten. MÜNCHEN, 26 Febr. (D.N.B.) In dezelfde zaal, het Hofbrauhaus, waar de nat.-soc. partij veertien jaar geleden voor het eerst met haar program in het openbaar voor den dag kwam, heeft Hitier Zaterdagavond een rede gehouden, waarin hy de opkomst en den groei der bewe ging schetste. Van het eerste oogenblik af, aldus Hitier, leek het ons noodig ons af te keeren van de z.g. upper ten thousand en ons te richten tot het volk zelf. In enkele jaren hebben wy den LONDEN, 26 Febr. (V. D.) Naar aanleiding van de aankomst der deelnemers aan den werkloozen-hongermarsch uit alle deelen van Engeland te Londen ,is gisteren in Hydepark een groote betooging gehouden, die naar schat ting werd bijgewoond door vyftigduizend per sonen. Een tiental verschillende sprekers voer den tegelijkertijd het woord, zy verklaarden, dat de regeering niet in staat was den nood der werkloozen te lenigen en oefenden scherpe cri- tiek op de genomen maatregelen. De betooging had een volkomen rustig verloop en het kwam niet tot incidenten. Het aantal demonstranten werd in een eerder bericht op niet meer geschat dan 2000, terwijl verluidde, dat in totaal 20.000 agenten te voet en te paard aanwezig waren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1