STAD S NIE U W S Laatste Nieuws Haarlem, 26 Febr. TORNADO'S EN SNEEUW STORMEN MAANDAG 26 FEBRUARI 1934 KOFFERDIEF GEKNIPT De surveillance in het Kenaupark bracht dit buitenkansje Twee Duitsche meisjes in arrest Meer licht in het Kenaupark ALS DE KAT VAN HONK IS... Hebben dieven vrij spel Ernstige val Alliance Frangaise Joodsche Vluchtelingen Fritz Hirsch-Operette Haarlemsche Journalistenkring DE HEER GEERS GAAT ZAND VOORT VERLATEN Een verlies voor de R. K. vereenigingen W ed erspannigheid Ongeval bij de Hoogovens Kindervoeding BURGERLIJKE STAND ONDER STEUNTREKKERS Zware straffen voor weder- spannigen en opruiers BENNEBROEK HEEMSTEDE VELSEN Talrijke dooden gevergd in ver schillende deelen der Ver. Staten Zaligverklaring in Sint Pieter Pater Antoine Claret Na de muiterij Uitspraak in hooger beroep tegen de groep Boshart MINISTER COLIJN NAAR INDIË In een speciaal K.L.M-toestel BOKSEN DE EUROPEESCHE KAM PIOENSCHAPPEN Geen Nederlandsche deelneming DE „PELIKAAN" IN ENSCHEDE Smirnoff c.s. gehuldigd TE VROEG UIT DEN TREIN GESTAPT? Vrouw weet zich niets meer te herinneren „St. Chrïstophorus" ontbonden Stichting van een Pastoor Alink-fonds VERDUISTERING VAN GROOTE BEDRAGEN WIELRENNEN PIJNENBURG EN WALS TE PARIJS Op de achterste plaats in een drie-uurs-koppelwedstrij d AGENDA 27 Februari INSTELLINGEN Ontvreemde Defensie- teekeningen De waarheid voor f 2000 te koop? De Twentekanalen MOEITE VAN DEN DIEF NIET BELOOND KEGELEN Stedenwedstrijd Alkmaar Haarlem Daar herhaaldelijk gebleken is dat het Kenau- parkt gebrüikt wordt als operatie-terrein voor minder gunstig bekend staande dames, wordt hier steeds door rechercheurs gepatrouilleerd. Dezen hadden echter Zaterdagavond het ge noegen een goede vangst te doen op een geheel ander gebied. Htm aandacht werd n.l. getrokken door een verdachtdoend persoon, die een fiets bij zich had waaraan een koffer en een tasch waren bevestigd. Hij was juist bezig den inhoud van de tasch te inspecteeren; toen de nadering der rechercheurs hem verschrikte. Hij wilde zich snel uit de voeten maken, wat hem niet lukte, doordat de sluiting der tasch even harerde. Toen hem gevraagd werd naar de inhoud van koffer en tasch, kon hij geen bevredigend ant woord geven, waarom hij naar het bureau werd overgebracht. t Bleek te zijn zekere B. P., een 27-jarige fo tograaf te Haarlem. De koffer bevatte doktersinstrumenten en bleek te behooren aan dr. B. van den Schoter singel. Hij was ontvreemd van het rijwiel van Dr. B., dat stond in den voortuin van diens woning. Bij een huiszoeking in de woning van P. vond men een heelen voorraad koffers en tasschen, met inhoud van allerlei aard: manufacturen, portemonnaies, toiletartikelen, enz. enz. Naar de herkomst hiervan wordt druk ge speurd. Ook trof men in de woning van P. twee Duit sche meisjes, die, wegens verdenking van heling, werden gearresteerd. Eén ervan is, na verhoord te zijn. weer op vrije voeten gesteld. P. heeft inmiddels een volledige bekentenis af gelegd. Na^r aanleiding van de herhaaldelijke klach ten van bewoners van 't Kenaupark en omgeving, is men voornemens de straatverlichting dèiir te verbeteren, om zóó door 't licht, duistere zaken te verdrijven! Toen Zondagmorgen de heer O., die eenige dagen bij familie in den Aerdenhout door bracht, zijn verlaten woning in de Boekenrode- straat bezocht om zijn duiven te voederen, kwam hij tot de ontdekking, dat ongewenschte bezoekers zijn huis van onder tot boven had doorzocht. Me teen looper had men zich toegang ver schaft door de voordeur, kasten waren over hoop gehaald en laden opengebroken. Uit een lade heeft men ontvreemd een ijze ren geldkistje, waarin geldswaardige papieren ter waarde van 400. Uit een cassette heeft men een spaarbank boekje weggenomen, waarop 600 stond. Van de twee rijwielen in de vestibule zijn de belas tingplaatjes afgehaald. De heer D. is tegen inbraak verzekerd. Van de dader of daders is nog niets bekend. Zondagmorgen half 12 reed mej. K. per flets door de Cronjéstraat. Plotseling kwam een hond de straat overgeloopen en liep de wiel- rijdster omver. Ze bleef bewusteloos liggen, met een groote wond aan haar wang; ook deden zich verschijnselen van hersenschudding voor. De Geneeskundige Dienst verleende eerste hulp waarna de gewonde per ziekenauto van Mathot naar het Diaconessen-Ziekenhuis werd over gebracht. Haer toestand is nog steeds hoogst ernstig. Woensdag a.s. zal Mevr. Marquerite Couperis in een der zalen van „De KVoon" eenige oude Fransche iedjes voordragen op de piano bege- eid door Mej. B. Nederkoom. Dinsdagavond a.s. om 8 uur wordt in het Gemeentelijk Concertgebouw een concert gege ven ten bate van het comité voor Joodsche Vluchtelingen. Medewerking verleenen Sam Zwaab, viool, J. M. Bolle, begeleiding, Leo Strans, declamatie. Men brengt o.a. de première voor Haarlem van 't bekende Adelaide-concert van W. A. Mozart. Men schrijft ons: Het gezelschap van Fritz Hirsch, dat de we reldpremière heeft gegeven van de Robert Stolz operette „Wenn die Veilchen blühen", in den Princesse-Schouwburg te Den Haag, zal op Maandag 5 Maart a.s. nog een enkele voorstel ling geven van deze operette. Deze opvoering vindt plaats als gewoonlijk in den Stads schouwburg. Sinds „Wenn die kleinen Veilchen blühen" haar eerste opvoering heeft beleefd, waarbij Robert Stolz zelf heeft gedirigeerd en waarbij verschillende theater-directeuren uit Duitschland, Oostenrijk, België, Engeland en Denemarken tegenwoordig waren, is ze door ge heel Europa vertoond en heeft ze ettelijke suc- ecssen geboekt. Van vele zijden nu heeft het gezelschap het verzoek bereikt om de operette nog eens weer ten tooneele te voeren. Aan den Rijn spelen zich deze luchtige en fijne liefdes geschiedenissen af in een kleine Universiteits stad. Fritz Hirsch vervult een der voornaamste rollen, evenals Friedl Dotza, Paul Harden, Elly Krasser en al de bekende leden van de Fritz Hirsch-Operette. Gezien het feit, dat het hier om een reprise gaat, waarvoor geen speciale onkosten zijn gemaakt, kan deze voorstelling een populair karakter dragen. De Haarlemsche Journalistenkring heeft be sloten een serie gezellige avonden voor leden en genoodigden te houden en benoemde daarvoor een feestcommissie, bestaande uit de heeren Drs Th. B. H. Hoyer, Mr. A. J. C. Vlas kamp en H. Seignette. De eerste bijeenkomst heeft Zaterdagavond in Hotel Lion d'Or plaats gehad. Voor de feestcommissie in deze avond een groot succes geworden. De voorzitter van den Kring sprak de welkomstrede uit, zette het doel der bijeenkomst uiteen, waarna hij de lei ding aan den voorzitter der feestcommissie, den heer Hoyer overdroeg. Deze nam de taak van conferencier op zich en deed dit op uitstekende wijze. Hij introduceerde allereerst den beken den heer Han Hollander, die een bijzondere en geestige causerie hield over zijn ervaringen, die hij gedurende vele jaren bij de radio-repor tage heeft opgedaan. De heeren Jos. de Klerk en Karei de Jong lieten van hoogstaande mu zikale en vocale kunst genieten. De heer Vlas kamp zong zeer mooie levensliedjes aan de piano en liet zich ook als goed accordeon-speler kennen. De heer Primo boeide het gezelschap met het voordragen van eenige gedichten van Guido Gezelle. Zij hadden allen een welver diend applaus in ontvangst te nemen. Nog eenigen tijd bleef het gezelschap gezellig bijeen. Het is thans definitief, dat de heer L. M. Geers, stationschef bij de E. S. M. te Zand- voort, deze gemeente gaat verlaten. Met ingang van 1 April is hij overgeplaatst naar Haarlem, waar hij haltechef wordt. Het is de derde maal, dat de heer Geers wordt overgeplaatst. Tweemalen heeft de heer Geers zelf de overplaatsing uitgesteld weten te krijgen. We gelooven niet, dat ditmaal de heer Geers bereid gevonden zal worden, nogmaals pogin gen aan te wenden, om nu ook deze overplaat sing ongedaan te maken. De heer Geers kwam in 1906 op Zandvoort bij de hulpcontröle. Daarop volgde in Juli zijn benoeming tot stationschef. Een functie, die hy tot nu toe met de meest nauwgezette plichtsbetrachting heeft vervuld. De heer Geers heeft een werkzaam aandeel gehad in het oprichten van tal van R. K. or ganisaties en beheerschte door zijn werkijver het bijna nog geheel onontgonnen terrein. Noemen we enkele van die vereenigingen. In 1917 werd door hem een tooneelvereeni- ging opgericht. Deze vereeniging was reeds da delijk een succes en op tal van avonden werd met enthousiasme een voorstelling gegeven, waarvan het batig saldo een aanzienlijken steun gaf aan liefdadige instellingen. Door hem werd het kies-comité opgericht, in het jaar 1917 gevolgd door het oprichten van een R. K. Kiesvereeniging. Daarvan werd de heer Geers in 1918 voorzitter en bleef dat tot 1927. Toen moest de heer Geers volgens het regle ment aftreden, maar sedert dien vervulde hij het secretariaat, waardoor zijn persoon toch nog op onverzwakte wijze voor deze vereeniging werd behouden. In 1920 deed de heer Geers zijn intrede in het officieele leven van de gemeente Zand voort, zij het dan ook in het meer eenvoudige begin als afgevaardigde van het instituut Bur gerlijk Armbestuur. In 1920 werd de heer Geers raadslid en in den raad vond en vindt zijn woord steeds een aandachtig gehoor. Want de tegenstander weet, dat de opmer kingen van den heer Geers steeds een inhoud hebben, die ook hun aandacht verdient. In vele voorstellen werd met zijn meening rekening gehouden. Spoedig volgde zijn benoe ming in tal van raadscommissies. Zoo maakte de heer Geers deel uit sedert 1923 tot 1933 van de Financieele Comimssie. Verder maakte de heer Geers deel uit van de Commissie van Publieke Werken, van de Com missie voor Sociale Zaken en van de Commissie van Overleg. Steeds werkte hij gedurende dien tijd op het gebied van charitas. De St. Elisabeths Vereeni ging ondervond daarvan vooral $e groote voor- deeien. Ook werkzaam aandeel nam de tooneelver- eeniging bij den bouw van de nieuwe R. K. kerk. Met genoegen zal de heer Geers steeds kunnen terugdenken aan de tooneelavonden in „Zomerlust". Deze avonden gaven een groot financieel voordeel. In 1932 was de heer Geers mede-oprichter van den R. K. Volksbond. Daarvan maakte hij sinds dien de stuwende kracht uit. In het Plaatselijk Crisis-Comité kreeg hij een plaats sinds de oprichting. Hij was de initiatiefnemer van de plannen en daarnaast de oprichter van het H. Hart-monu- ment. Dit monument werd opgericht in den tuin van Huize „Sterre der Zee", ter herinne ring aan het twaalf-en-een-!half-jarig be staan van dit Zusterhuis in Zandvoort. Ook maakte de heer Geers deel uit van de Bad-Commissie, die den bouw van het Zuider- bad leidde, tot de opening toe. Toen bedankte hij, omdat hij meende, dat de taak van de commissie beëindigd was. Iets, dat by de arbeidersbevolking zeker nog niet vergeten is en wat door den heer Geers tot stand werd gebracht, is de afschaffing van de steuntonnen voor de armlastigen. Daarnaast wist hij tevens een verhooging der normen te bereiken, waardoor ook een groote verbetering voor de arbeidersbevolking kwam. Nu het vaststaat, dat de heer Geers Zand voort zal verlaten, zal men eerst goed beseffen, wat men in dezen veelzijdigen persoon zal mis sen. De heer Geers heeft aan het bestuur der R.K. Kiesvereeniging te Zandvoort medegedeeld, dat hij zoolang mogelijk lid van den Zandvoort- schen raad zal blijven. Hoewel zijn overplaatsing 1 April ingaat, blijft hij tot 1 Mei in Zandvoort wonen. Opvolgers op de candidatenlijst der R. K. Staatspartij zijn de heeren: 1. J. Kapteyn, krui denier: 2. D. Vader, bloemkweeker; 3. P. Berk hout, aannemer. Naar wij vernemen is het niet onmogelijk, dat de twee eerstgemelden voor een eventueele benoeming tot raadslid zullen bedanken. Politierechter: „Nee, heelemaal niet in drift. Je stond gewoon te wachten. Hierna kreeg de officier het woord. Deze noemde her gevaarlijk van verdachte, om zich tusschen geprikkelde personen te begeven. Hij achtte een flinke les noodig voor dergelijke ge vallen met het oog op de algemeene preventie. Zijn eisch was drie maanden gevangenisstraf. Mr. Drilsma, de raadsman van verdachte, achtte geen opstand tegen de politie aanwezig, maar noemde het medelijden met den man, die op gevoelige wijze verwijderd werd. Verdachte is iemand, die heel behoorlijk ge leefd heeft. Hij noemde het een ongelukkig moment dat verdachte juist deze daad pleeg de, toen de minister een circulaire gezonden had, waarin gesproken werd over strenger op treden tegen dergelijke delicten. Politierechter: „Maar niet aan mij." Verdediger: „Nee, aan de leden van het parket." Pleiter vond tegenstrijdigheid tusschen de generale preventie en den persoon van ver dachte. Hij vroeg een reclasseeringsrapport in te winnen. De politierechter vond hiervoor geen termen aanwezig. Het is op het oogenblik geen pretje om wethouder te zijn, als telkens de ruiten worden stuk gegooid. Elk woord van de circu laire kan hij onderstrepen, hij vond het een goed richtsnoer. Enkele verlichtende omstan digheden in aanmerking nemend, vonniste hij tot twee maanden gevangenisstraf. De volgende verdachte was de wederspannige, die verwijderd was, waarvoor de vorige ver dachte partij had getrokken. Hij kreeg 1 maand gevangenisstraf. De eisch luidde 6 weken. Vervolgens was er een 29-jarige vrouw, moe der van 7 kinderen. Deze zat 2 Januari 1934 in moeilijkheden. Haar man lag ziek en er waren broodbonnen verbrand. Zij had den Amb tenaar te spreken gevraagd en toen deze haar niet meer te woord wilde staan, had ze kabaal gemaakt. Ook zij wilde zich op bevel van den zaalwachter niet verwijderen. De Officier eischte zeven dagen gevangenisstraf. Mr. v. d. Vegte pleitte clementie. De Officier maakte er zeven dagen voor waardelijk van met een proeftijd van één jaar. Haar 31-jarige man was vervolgens het tu mult komen voortzetten. Hij lag met griep te bed, doch was zijn vrouw achterna gegaan, toen deze hem telefonisch op de hoogte gesteld had. Tegen den zaalwachter had hij gezegd: „Als je nog eens met je handen aan mijn vrouw komt, zal ik je lenden kraken, enz.". De eisch was 1 maand gevangenisstraf. De Politierech ter gaf hem drie weken. Zondagmorgen overkwam den arbeider J. F. M„ werkzaam aan de haven van het Hoogoven- bedrijf te Velsen, een ongeval, doordat bij het afdalen in een z.g. schop een trede van een ijze ren ladder losraakte en M. zijn evenwicht ver loor en in het ruim viel. Hij kwam vrij gelukkig terecht. Niettemin werd hij opgenomen in het Roodekruis Ziekenhuis te Beverwijk. Zijn toe stand is echter zeer bevredigend. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare af deelingen: Zoe- testraat 1222 porties, Overtonstraat 1124 por ties, Byzatiumstraat 807 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L. O. 95 porties verstrekt. Geboren: 24 Februari: M. Torcquede Bruyn, d. 22 Februari H. LadruSchuurman zoon; 23 Februari A. M. C. Casteren v. Catten- burchFunke; 24 Februari A. M. van Amerom —de Braai, z„ 24 Februari C. G. Goebert—Grij- mans, d., 23 Februari G. Rooijers—Duiven voorden, z., 24 Februari A. J. J. Timmermans- de Leeuw, d„ 24 Februari: A. C. W. Spruit Kleinhout, d. Overleden: 23 Februari: J. B. Gaillard—Mal- herbe, 73 jaar, Zijl weg. 23 Februari: R. J. de Vries, 55 jaar, K. Lakenstraat. Het gebeurde op den 25en van de koude No- vembermaand van het vorig jaar. Bij Maat schappelijk Hulpbetoon hier ter stede, vervoegde zich de 41-jarige los-werkman H. A. B. Juist op het oogenblik, dat hij de gang inging, werd een andere werklooze door twee agenten en den zaalwachter uit het gebouw verwijderd. B. had zich bij het zien hiervan zóó opgewonden, dat hü luidkeels de volgende woorden tot het buiten begrijpelijkerwijze opgehoopte publiek had ge richt: „Je hoofd gebruiken, naar v. Liemt gaan ruiten inslaan, dan word je geholpen." Hiervoor kreeg de man vanzelfsprekend een procesverbaal. En dit had tot gevolg dat hij Maandagmorgen voor den politierechter moest verschijnen, om daar die opruiende taal te ver antwoorden. Op een vraag van den politierechter, ver klaarde verdachte, dat hij den persoon, die verwijderd werd, heelemaal niet kende. Politierechter: „Het is dus hier ook weer als altijd. Je hebt je bemoeid met dingen, die je niet aangaan." Verdachte: „Ik had er echter direct spijt van ik heb het in drift gedaan." Voor Werkverruiming B en W. hebbenaan exploitanten van bouwterreinen en aan archi tecten en aannemers bericht dat op initiatief van het gemeentebestuur zich te Bennebroek eenige ploegen hebben gevormd om eenvoudige werkzaamheden aan te nemen, zooals steenen zetten, ontgraven en aanplempen van bouwput ten enz. Deze ploegen zullen met uitgezocht per soneel onder controle en leiding werken. Nakoming van gestelde eischen wordt daar door verzekerd. De de toenemende bedrijvigheid in de bouw vakken ter plaatse is in hoofdzaak toe te schrij ven aan de lage belastingen. Voorts zeggen B. en W. dat het in aller belang is het Bennebroek sche werk ook door Bennebroekers te doen ver richten. Ter secretarie is de gelegenheid prijs opgave te vragen, zoowel 's morgens als 's mid dags. - Een steenzettersploeg is te allen tijde be schikbaar. Na sluiting ter secretarie te bevragen bij den gemeente-architect den heer D. Kuit (tel. 4051 of by den voorman der gemeente P. Prins, Schoollaan 30. Badhuis In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 19—24 Febr. genomen 642 dochebaden en 34 kuipbaden. Aan 28 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 24 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 39 volwassenen gebruik gemaakt. Nog steeds in trek Aangifte is gedaan van het vermissen van rijwielbelastingplaatjes van fietsen, welke geplaatst stonden in een rijwiel bergplaats van een der scholen alhier. Gevonden voorwerpen Terug te bekomen by P. Samson, Raadhuisstraat 38, een jekker; L. Sluiters, Jan v. d. Bergstraat 35, een gouden ring; W. Kolk, Haemstedeplein 36, een halve- litermaat; P. Koster, Lüterbeslaan 7, een pas ser; G. Caroo, Borneostraat 26, een vulpenhou der; Bureau van Politie, Raadhuisstraat, hand schoenen, huissleutel, kindertasch en driehoek. Burgerlijke Stand. Geboren: H. van Para- dysOfficier d; M. D. H. v. d. Naaten—Dehde d; A. P. VosBol d; J. E. de Zwartvan Zui len z; E. C. MaaslandNoom z; L. de Groot Schouten z; C. M. A. CastricumBorger z; B. Dgkhuizende Winter d; M. KiehneBe rends d; G. C. van der HoekNeve z; M. de KoningKloiber z en d. Overleden: Maartje vyzeiaar, 58 j., echtgen. van C. Rem; Bernardus P. de Lobel, 13 j„ zoon van B. P. de Lobel; Tymen Hellwig, 69 J., echtgen. v. H. W. Dieters; Sophia Mager, 39 j., ongeh. NEW-YORK. 26 Febr. (Reuter). New-Eng land en New-York zijn opnieuw door een hef- tigen sneeuwstorm geteisterd. Het verkeer is gestremd. Te Illinois is 20 c.M. sneeuw gevallen, in West-Virginia 40 cM. Te Philadelphia is een vrouw doodgevroren. Te Meridian zün in een tornado zeven personen gedood en een dozijn gewond. Ook Mississippi, Alabama en Georgië zijn door tornado's geteisterd. In Alabama zü'n 17 personen om het leven gekomen en velen ge wond. Een geheele familie, bestaande uit zes personen, werd gedood, toen him huis door den storm werd vernield. In totaal zün tot dusver ten gevolge van de tornado's 23 menschen om het leven gekomen. Rekent men hierby 9 college-studenten, die 's nachts aan kolendampvergiftiging zün ge storven doordat de pup van de zwaar-verhitte kachel bezweek, dan komt men tot een getal van 32. SALTLAKE OITY, 26 Febr. (Reuter). Een eenige dagen vermist vliegtuig is in de Wa- satsch-bergen, aan den rand van een enge kloof, gevonden. Het toestel is geheel vernield en alle acht inzittenden zijn om het leven ge komen. Het was in een sneeuwstorm geraakt. Onze Romeinsche correspondent seint d.d. 25 Februari Heden had in Sint Pieter de plechtige Zalig verklaring plaats van Pater Antoine Claret, stichter van de Missie-Congregatie van de Oblaten van het Onbevlekt Hart van Maria, 's Middags begaf de H. Vader zich naar Sint Pieter, om den nieuwen Zalige openiyk te ver eeren. De plechtigheid werd o.m. bygewoond door Z. Exc. Minister Verschuur. BATAVIA, 26 Febr. (Aneta) Heden dééd het Hoog Militair Gerechtshof uitspraak in hoogerberoep in de zaak van de tweede groep muiters van de „De Zeven Provinciën", be staande uita den korporaal-machinist M. Bos hart en zeven anderen. Het Hoog Militair Gerechtshof legde straffen op, van drie maanden tot tien jaren. Voor de béiden tot drie maanden gevangenis straf veroordeelde beklaagden vervalt de bij komende straf van ontslag uit den militairen dienst. BATAVIA, 26 Febr. (Aneta) Het Hoog Militair Gerechtshof begon na de uitspraak in de zaak van Boshart c.s. met de berechting der 77 Inlandsche schepelingen, die tot de derde groep muiters behooren. Iedere beklaarde wordt afzonderiyk gehoord. BATAVIA, 26 Febr. (Aneta) De „Java- Bode" bericht, dat Minister Coiyn zün reis naar Indië zeer vermoedeiyk per speciaal toe stel van de K. L. M. zal maken, dat het traject sneller zal afleggen dan de gewone ïyntoestel- len. De Minister zal vergezeld zijn van tWee hoofd ambtenaren van het Departement van Koloniën, waaronder waarschyniyk den oud-directeur van Onderwys te Batavia, den heer Hardman, dei thans hoofd van de afdeeling Financiën op het Departement is en die de geheele dollareonver- hie heeft geregeld. Naar wü vernemen, heeft het Bestuur van den Nederlandschen Boksbond besloten, geen Nederlandsche ploeg aan de Europeesche kam pioenschappen voor Amateurs, welke van 811 April a.s. te Boedapest worden gehouden, deel te laten nemen, daar de kosten voor de uit zending te hoog zün. Zaterdagmiddag is het K.HM.-vliegtuig de „Pelikaan" met als bemanning Smirnoff, Soer, Beukering en Groszfeld te Enschede aangeko men, met hun dames en de héér Plesman, di recteur der K.L.M. De burgemeester van Enschede, de heer J. J. G. E. Rückert, voerde namens N.V. Luchtvaart terrein „Twenthe" het woord, terwyi de burge meester van Lonneker eveneens de bemanning toesprak. Mevrouw Rückert, de vrouw van den burge meester van Enschede, bood eenige tafellakens en servetten aan, die vervaardigd zyn op de Hoogere Textielschool te Enschede. Nadat de heer Plesman nog gesproken had en bloemen waren aangeboden, maakten de vlie gers nog een autorit om het vliegveld, waarna Smirnoff en Soer dankten voor de hulde. Ongeveer tienduizend personen waren by deze huldiging tegenwoordig. Per auto is men toen naar Enschede gegaan. Zaterdagavond vond in de Groote Sociëteit te Enschede een byeenkomst plaats in tegenwoor digheid van de bemanning van de „Pelikaan." De opbrengst hiervan zal worden aangewend voor het Nat. Luchtvaartcomité. Zondagmiddag zullen de vliegers weer naar Amsterdam vertrekken. Met den trein, die 21.31 bij het station Valthe stopt, is Donderdagavond een ongeluk gebeurd, dat heel wat slechter had kunnen afloopen, bericht de „Telegraaf". De te Valthe wonende pl.m. zestigjarige weduwe L. Sanders, die van familiebezoek naar huis terugkeerde, was te Exloo in den trein gestapt. De conducteur, die het kaartje van deze we duwe had gecontroleerd, merkte tot zijn ver wondering te Valthe op, dat de vrouw niet uit den trein stapte. Hy doorzocht alle wagons, maar kon de vrouw niet vinden. Omdat er tus schen Exloo en Valthe geen stopplaatsen meer zyn, lag dus de gedachte voor de hand, dat de vrouw uit den trein was gevallen. Onmidaeliyk werd naar het station Exloo geseind met de mededeeling van de vermissing. Van Valthe en van Exloo trokken spoorweg beambten uit om de spoorbaan na te zoeken. Met zaklantaarns enz. werd ieder hoekje en ieder boschje langs de rails nagespeurd, maar nergens was de vrouw te ontdekken. Een paar Valther ingezetenen, die juist op den straatweg de zoekenden passeerden, bega ven zich na ook even meegezocht te hebben naar de woning van de vermiste. Daar bleek.... dat de vrouw reeds thuis was. Juist was de dokter vertrokken, die haar wonden had verbonden. De zoekenden kregen onmiddeliyk bericht, dat ze hun nasporingen konden staken. De wonden van de vrouw bleken gelukkig niet van ernstigen aard te zyn. Op de vraag aan de vrouw, wat er toch eigeniyk gebeurd was, kon zy slechts mededeelen, dat ze zich absoluut niets kon herinneren van het oogenblik, dat de conducteur haar kaartje knipte tot op het oogenblik, dat ze op straat reeds dicht bij haar woning bemerkte, dat ze bloedend aan haar gezicht was verwond. Thuisgekomen hadden haar huisgenooten onmiddeliyk den dokter ontboden. Nader vernemen wü, dat in den morgen van 23 Februari het plaatskaartje van de vrouw in de nabüheid van het station Valthe (op een afstand van ongeveer 60 M.) by de spooriyn is gevonden. In en zeer bewogen algemeene vergadering welke in het Militaire Tehuis te Den Helder on der leiding van den voorzitter van het hoofd bestuur werd gehouden is met algemeene stem men besloten tot ontbinding van de Nederl. R.K. Ver. van Marinepersoneel „St. Christophorus", tot welke ontbinding Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem zün verlangen te kennen had gegeven. De vergadering werd bygewoond door den hoofdaalmoezenier J. J. J. Noordman. Besloten werd, volgens de „Volkskr.", de gel den van het steunfonds voor Marinepersoneel beschikbaar te stellen voor de stichting van een „Pastoor Alinkfonds", welk fonds hetzelfde doel heeft als het opgeheven Steunfonds. Op deze wüze hoopt men een biyvende herinnering te vestigen onder de marine aan den zoo sympa thieken eersten Nederlandschen vlootaalmoe- zenier. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat bij de oprichting van de vereeniging in Oct. 1916 de heer G. W. Hoester als voorzitter fungeerde en de heer A. W. P. Angenent als secretaris. Bij de ontbindingsvergadering was de heer An genent voorzitter en de heer Hoester secretaris. Des avonds had een afscheidsvergadering plaats, waarbü den vlootaalmoezenier een glas- in-loodraam werd aangeboden. Het woord werd daar gevoerd door den kolonel-hoofdaalmoe zenier Noordman, den vlootpredikant ds. Van der Giessen, door de pastoors en de kapelaans der stad, een vertegenwoordiger van den bond van Chr. Marinepersoneel, den off. van adm. v. Rün, een vertegenwoordiger van dc oud-zee miliciens en vele anderen. DJOCJA, 24 Febr. (Aneta.) Alhier is een groote verduistering gepleegd door den secreta ris van de Middenstandsvereeniging. Onder de slachtoffers bevinden zich eenige middenstanders tot bedragen van 6000, 10.000 en 19.000. Verder is een thans in Hol land vertoevende gewezen suikeradministra teur voor ƒ30.000 gedupeerd. De Vereeniging Armenzorg is voor ƒ6000 bü het deficit betrok ken, en is thans niet in staat verdere uitkee- ringen aan armen te doen. De secretaris, de B„ is in preventieve hechte nis gesteld. Het kantoor is gesloten. PÜnenburg en Wals kunnen in Frankrük het niet tot een eerste plaats brengen. Zesdaagsche en koppelrace-overwinningen in het buitenland, weinig flattante prestaties in koppelwedstrijden te Parüs. Zoo ook Zondagmiddag j.l. Een drie-uurs- koppelwedstrij d stond op het programma met deelneming van alle ploegen van de Parijsche zesdaagsche. PÜnenburgWals, van wie men groote ver wachtingen had, vielen ook nu weer tegen en eindigden met drie ronden achterstand op de leiders op de achste plaats met slechts vier punten, een bewüs, dat zy zich niet büster hebben ingespannen. Het eindresultaat was: 1. AertsCharlier 27 punten. Op 1 ronde: 2. Buysse—Deneef 64 punten. Op 2 ronden: 3. LemoineDayen 50 punten; 4. ChouryFabre 42 punten; 5. Guerradi Paco 36 punten; 6. MoutonBoucheron 26 punten. Op 3 ronden: 7. Linaripiemontesi 20 pun ten; 8. PÜnenburg—Wals 4 punten. Op 4 ronden: 9. FaureIgnat 26 punten; 10. Le CalvezLouviot 23 punten; 11. Pelissier— Leducq 7 punten. Op 5 ronden: 12. BatGiliberti 12 punten: 13. Peix—Kaers 10 punten. Op 6 ronden: 14. CoupryPexqeux 15 pun ten. Op 7 ronden: 15. Richard—Ant. Magne, 15 punten. Sociëteit „st. Bavo". R. K. Bevolkings bureau, 8 uur R.K. Commissie voor Be roepskeuze, 8 uur Vertrouwensmannen ipcorwegpersoneel, 8 uur. Stadsschouwburg. „Ex-koning Peter" 8 uur. Cinema Palace. „Deviezen-smokkelaars." Op het tooneel: Raymond Hyé, 7 en 9.15 uur. Kern brandt-Theater. „De Jantjes." Op het tooneel 4 Eitners, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „De Gunst van Generaal Yen", 8.15 uur. Gebouw St. Bavo Kellners 12 uur njn. cursus spoorwegpersoneel 8 uur Kleerma kers 8 uur St. Caecilia 8 uur Afdracht Grafische Bond 8 uur Rechtskundig bur., half 9. Stadsschouwburg Volksvoorstelling kwart over 8. Gem. Concertgebouw Tuberculosefllm 8 uur. Cinema Palace „Deviezen-smokkelaars". Op het tooneel Raymond Hyé, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater „De Jantjes". Op het tooneel 4 Eitners, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „De Gunst van Generaal Yen", 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 109 urn: K. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen by mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Kraamvcrzorging „Wit-Gele Kruis" ge vestigd Kinderhuisvest 25 rood. Spreekuren: Dinsdag van 23 uur Kinderhuisvest 25 rd.; Donderdag van 2--3 uur Damiatestraat 1; Donderdagavond "an 7—7.30 uur Clubnuia Raadhuisstraat 11; Vrijdagavond van 18 jur Kinderhuisvest 25 rood. R. K. Bemiddelingsbureau Wit-Gele Kruis Leidschevaart 2. R.K. Wükverpleging „Wit-Gele Kruis" Spreekuren vaD de Zusters: lederen dag van 22.30 uur in de wyklokalen: Clubhuis Raad huisstraat 11; Begünhof 2; Damiatestraat 1; ■oor Kraamhulp, gevestigd Jansteenstraat 101. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 1012, 24, 89 uur. Zaterdag 10—12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. Inzake da ontvreemde defensie-teekeningen te Weesp wordt nader bericht, dat X., eenige dagen nadat het onderzoek had plaats gehad aan den rijksveldwachter heeft medegedeeld, dat hü bereid was, de namen te noemen van de personen, in wier bezit de teekeningen zich thans zouden bevinden, mits van rijkswege aan X. een bedrag van 2000 werd betaald. De ryksveldwachter heeft dit aanbod ter kennis gebracht van zün superieur en het re sultaat is geweest, dat opnieuw een onderzoek is ingesteld, dat o.a. ook leidde in de richt Muiderberg, Hétgeéïi échter tót nu toe ge resultaat schünt te hebben opgeleverd. In een onderhoud, dat X. in het begin van deze week had met den brigade-commandant van de rüksveldwacht, heeft hü nog verschil lende bijzonderheden betreffende de teekenin gen medegedeeld. Vanzelfsprekend kunnen de politie-autoriteiten hieromtrent geen enkele in lichting verstrekken. Echter vernam de „Stand." van andere zijde, dat van de bewuste teeke ningen in Weesp afdrukken vervaardigd zün. Eenerzyds wordt hardnekkig beweerd, dat do teekeningen zich nog in Weesp zouden bevin den (verborgen in een schoorsteen), terwijl van andere züde zeer beslist verzekerd wordt, dat de teekeningen ongeveer twee weken ge leden van Weesp uit naar elders zouden zün overgebracht. Bü het verhoor, dat, in verband mét de ont vreemde of afgestane teekeningen o.a. aan dengene werd afgenomen, die deze zaak net eerst aan het rollen bracht, heeft hü tegen over een officier der genie verklaard, dat in den linkerbovenhoek der teekeningen, welke hij eerder in het bezit van X. zou hebben ge zien, het Nederlandsche wapen was afgebeeld. In verband hiermede vernamen wü nog, dat op de Defensie-teekeningen bedoeld wapen nim mer voorkomt, wel op de teekeningen van den Rijkswaterstaat. In hoogere militaire kringen moet men aan de verschillende berichten over de ontvreemde defensie-teekeningen niet zooveel waarde hech ten, wel echter schünt men alle moeite ce doen, om te weten te komen, door wie de tee keningen werden afgestaan, om er blauw drukken van te laten vervaardigen. Nog werd verzekerd, dat er geen sprake moet zün van teekeningen van de inundatiewerken in de om geving van Muiden en Naarden. Intusschen wordt het onderzoek in ver schillende plaatsen voortgezet. De Minister van Waterstaat heeft opgedragen aan de N.V. Aannemings Maatschappü voor heen Hillen Roosen en Betonbouw „Trio" te Amsterdam, het maken van twee gedeelten der Twentekanalen nabij Hengelo voor de somma van ƒ436.800. Bü onderzoek is gebleken, dat de te Enkhuizen ontvreemde aangeteekende brief geen gelds waarde bevatte. Het eerste gedeelte van den stedenwedstrijd Alkmaar-Haarlem is gisteren te Haarlem ge houden. Het resultaat is, dat Haarlem In totaal wierp 5997 hout, terwül Alkmaar 5868 wierp. Haarlem heeft dus op het eerste gedeelte een voorsprong van 129 hout. In 1932 won Haarlem in totaal met 531 hout, in 1933 met 130 hout. Wanneer Alkmaar dus in eigen huis (op 18 Maart a.s) het beste beeptje voorzet, is dit jaar de kans op een overwinning in het geheel niet uitgesloten. Hoogste korpsgooiers waren dien dag voor Haarlem de heer D. Bremer (309 hout), voor Alkmaar de heer C. A. Witte (279 hout). Ned. 4 Ned. 24 Ned.2e Ned. S| Ned. if Ned. 1 Ned. Ned. Ned. 1. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. S Ned. Ned. Ned. i Ned. L Ned. bis Ned. IC Ned SCI Ned. 1 Ned. Of Ned.N Ned.Gr: Ned.Gc

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2