MIJHHA Prikkeldraad Vonnis Dr. H. Th. s'Jacob Justitie grijpt in Malversaties te Batenburg Onrust in Indië Doodgereden ÊPOs HET KLEEDINGBEDRIJF Bang? MAANDAG 26 FEBRUARI 1934 Minister Verschuur in Rome Door Mussolini ontvangen Naar Brussel vertrokken De lessen van Oostenrijk Plicht der jongeren tabletten Je; VERSTOPPING Velen gaven gehoor aan den op roep van den Senatus V eter a- norum en namen deel aan het défilé Een massale huldiging Bij Paus-Huize Afscheid der burgemeesters VERBINDING MET TEXEL Nieuwe maatregelen van de Spoorwegen SCHOENMAKERS SLUITEN ZICH AANEEN WIELRIJDER TEGEN TAXI Achttien vreemdelingen aange houden wegens het deel nemen aan een revolu- tionnair Jeugdcon- gres Spoedig over de grens? Telegram van Sneevliet Het Rijk door een bakenmeester benadeeld Houdt dit eens voor den spiegel! Heeft U het gezien? Onthoudt den naam en vraagt eens aan Uw winkelier, hoe U een gratis proefstuk kunt krijgen. Als U dan weer in den spiegel kijkt, ziet U vast een vroolijk en opgeruimd gezicht! 's Morgens aan Uw waschtafel! Het hoofdbestuur van de vroegere P. N. I. gearresteerd Actie tegen het gezag De kleermakers in de maatcon- fectiezaken tegen 3 Maart uitgesloten Wielrijder gegrepen door een slippenden auto DE TUINBOUW-EXPORT Gevoelige achteruitgang Steeds minder werk Bij de papier fabrieken van v. Gelder te Velsen Het droevig ongeluk te Heiloo Ook het tweede slachtoffer overleden MOEDER M. MICHAELLE t Mede-stichteres van een Congre gatie ONGEWENSCHT BEZOEK Aan het stationsgebouw te Koog-Zaandijk AANVARING OP DE WAAL JONGETJE VERDRONKEN De „Hunze" V gelicht Naar Amsterdam getransporteerd VERDUISTERING VAN CONTRIBUTIE Onderofficier der marine aan gehouden INBRAAK IN EEN STATION De buit was gering Langen tijd heeft men de wetenschap overschat. Men meende door'haar alles te kunnen verklaren; men kende haar het hoogste en laatste woord toe in het menschelijk leven; en men bande in haar naam het geloof uit. De priester die zich tot de hedendaagsche wetenschap opwerkt zoo schreef, ongeveer, een onzer anti-clericale politici ettelijke tien tallen van jaren geleden legt óf zijn priester gewaad af, óf volgt het voorbeeld der Romein- sche auguren, om binnenkamers te lachen over hetgeen hij buitenskamers te hooren geeft! Vermeteler uitspraak tot verheerlijking van wat men voor wetenschap hield en ter ver werping van het geloof, werd wel nimmer ver nomen. Maar hoezeer is zij beschaamd! Beschaamd door de feiten, beschaamd ook door andere uitspraken van onbetwistbaar en heel wat hooger gezag. Wij behoeven hiervoor niet meer te herin neren aan het onlangs nog eens te dezer plaat se geciteerde woord van Brunetière. Ook niet aan het recente, merkwaardige ge tuigenis van minister Marchant te Nijmegen. Speciaal de overschatting, of liever de ver goding der natuurwetenschap, zoo hevig gecul tiveerd in de tweede helft der vorige eeuw, is onhoudbaar gebleken. „Ohne Phosphor keine Gedanke" was een harer quasi-glorieuse stellingen, afkomstig van Biichner of een ander. Maar het glorieuze is al lang verbleekt. En wat men er, van materialistisch standpunt uit, mee bewijzen wilde, viel allerminst te bewijzen. Een Utrechtsch hoogleeraar, prof. Kruyt, leg de daarop dezer dagen nog eens den nadruk. De uitspraak wilde diepzinnig zijn zeide hij volgens het verslag, dat de N.R.Crt. van een door hem te Veendam gehouden lezing gaf maar ze was toch zeer banaal. Men vergat, dat twee correlate verschijnselen volstrekt niet in een verhouding tot elkaar behoeven te staan van oorzaak en gevolg. Al zou zeide prof. Kruyt luidens hetzelfde verslag nog de stoffelijke wereld ook geheel gedetermineerd zijn, dan beteekent dat slechts, dat in het wereldgebeuren die gedetermineerd- heid een factor is, maar meer niet. Zij beslist niet. Over zelfverloochening, over 'n schoon heidsemotie valt natuurwetenschappelijk niet te praten. En tenslotte: De natuurwetenschap moet blij ven binnen haar eigen grenzen en de conclusies dezer wetenschap hebben slechts geldigheid in de zuiver stoffelijke wereld. Tot zoover de hoogleeraar. Zijn betoog beteekent een vonnis temeer over de afgoden, waaraan in een tijd, die steeds ver der achter ons komt te liggen, zoo ondoor dacht en overmatig werd geofferd: determi nisme en materialisme. P. S. Reuter seint ons uit Rome, dat de Italiaan- sche onder-staatssecretaris van de Corporaties, Asquini, Zaterdagavond een diner heeft aange boden ter eere van Mr. T. J. Verschuur, den Nederlandschen minister van Economische Za ken, die, zooals gemeld, alhier Vrijdag was aan gekomen om met de Italiaansche regeering on derhandelingen te voeren over de handelsbe trekkingen tusschen Nederland en Italië. Zaterdagavond is Mr. Verschuur ook door Mussolini ontvangen. Onze correspondent te Rome seint: Na afsluiting der onderhandelingen over de handelsovereenkomst met Italië is Minister Verschuur Zondagavond naar Brussel vertrok ken. Het verdrag wordt waarschijnlijk Dinsdag on derteekend. Mr. Verschuur heeft Zondag Z. Em. Kardi naal-Staatssecretaris Pacelli bezocht. Van Marxistische zijde is een brochure verschenen onder den titel: „De Les sen van Oostenrijk". Zij verzamelt onder een tendentieus aspect de voorge schiedenis van den opstand, de revoiution- naire gebeurtenissen, saamgelezen uit De Tribune, lessen voor scherpere agitatie enz. Zijn wij wel ingelicht, dan zal ook de Arbeiderspers een vlugschrift over het re cente gebeuren in Oostenrijk uitgeven om de massale meening te beïnvloeden, die hier door de bloedige gebeurtenissen aan den Donau enorm geënerveerd is. Zal men er ook van katholieke propa gandistische zijde vlug bij zijn om het pu bliek met een objectieve geschiedenis van den opstand voor te lichten? Wordt aspirantlid der R.K. Staatspartij Wij lezen in het maandblad „De R.K. Staatspartij" van Februari 1934 de volgende uitlating van het Partijbestuur over de me dewerking van de jongeren in de partij: Daarom achten wij het thans onzen plicht, bekend te maken hetgeen in dit op zicht in voorbereiding is. „In het nieuwe partijreglement, dat het Partijbestuur in ontwerp heeft vastgesteld, is de bepaling opgenomen: „dat Katholieke Nederlanders van 18 jaar en ouder, die nog geen kiezer zijn, als as pirant-lid tot de partij kunnen toetreden, indien zij met haar doel en haar middelen instemmen." „Jongeren zijn reeds thans van harte welkom om met" „hart en vurigheid" deel te nemen aan den inhoud van het werk, dat in feite ook reeds in sommige afdeelin- gen plaats vindt. „Dat voor het werk op het centrale punt de medewerking van jongeren geenszins wordt versmaad, mag langzamerhand wel bekend worden geacht. Voor de afdelings besturen is de mooie taak weggelegd de activiteit ter plaatse op te vangen en te leiden, naar aanleg en aspiratie." TEGEN £iu Apoth «o Drogi«t«a Zaterdagmiddag is de scheidende commis saris der Koningin in de Provincie Utrecht op waarlijk grootsche wijze gehuldigd met een vaandel-défilé van stedelijke vereenigingen en corporaties. Om half drie zou de stoet zich in de Malie baan opstellen, doch reeds lang voor dat uur heerschte er in de Maliebaan een ongewone drukte. Voorafgegaan door de Studentenweerbaar heid vertrok de kleurige stoet tegen half vier naar „Paus Huize". Dadelijk achter de goed gedisciplineerde Weerbaarheid kwam de Post- fanfare. Reeds om twee uur verdrong zich een groote menschenmass abij „Faus-Huize". Ongeveer om drie uur verscheen de auto van Z. H. Exc. den Aartsbisschop en telkens arri veerden er weer leden van het huldigings comité. Dr. H. Th. s'Jacob betrad in gezelschap van zijn vrouw en familie het balcon. Voorts be vonden zich de Senatus Veteranorum en nog enkele leden van het huldigingscomité in het gezelschap van den commissaris der Koningin. De Studenten Weerbaarheid stelde zich als eere-wacht op, onder het balcon en de hul diging nam een aanvang. Zooals wel verwacht werd was de opkomst der Utrechtsche studenten zeer groot. In grooten getale trokken zij voorbij, achter de vaandels van de onderscheidenlijke facultei ten en corspgezelschappen Ook emblemen van verschillende clubs werden meegevoerd. Achter de lange rij studenten kwam het Utr Politie-muziekcorps, dan volgden er enkele par ticuliere vereenigingen eveneens met vlaggen en banieren. Toen de stoet langs was getrokken kwam dr. H. Th. s'Jacob de Utr. Studenten-Weerbaar heid inspecteeren in gezelschap van den Sena tus Veteranorum. Z. H. Exc. de Aatrsbisschop sloeg dit tafereel tje van af het balcon gade. Om vier uur was er op Paus-Huize voor de burgemeesters der provincie gelegenheid om afscheid te nemen van den aftredenden com missaris der Koningin dr. H. Th. s'Jacob. Ongeveer 40 burgemeesters hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de A.T.O. met ingang van 1 Maart as. een dage- lijksche vrachtautodienst in exploitatie bren gen, in samenwerking met de T.E S.O. en de Ned. Spoorwegen. De voornaamste plaatsen, t.w. den Burg, de Cocksdorp, den Hoorn, de Koog, Oosterend, Oudeschild en de Waal zullen in een Dijzonder rechtstreeksch tarief met de Ned. spoorwegen worden opgenomen, waarin alle kosten, zoowel voor het vervoer per spoor, met de T.E.S.O, als per auto op Texel met levering aan huis bin nen de kom van het dorp, zijn begrepen. Hieruit volgt, dat van alle plaatsen in Neder land met een en denzelfden vrachtbrief naar b.g. plaatsen vervoerd kan worden en omge keerd. Het hoofdagentschap op Texel wordt geves tigd te Oudeschild in het gebouw van de T.E. S.O. Naar wij vernemen,- zal op Donderdag 1 Maart as., des morgens te 11 uur, in „Tivoli" te Utrecht worden gehouden cie constitueerende vergadering van de Groep Schoenmakers der Centrale Vereeniging ter behartiging van de be langen van de Huiden-, Leder-, Schoen- en Aanverwante Branches (Centrale H.L.S.). Op deze vergadering zullen o-a. de leden der Groepscommissie en de leden van het Alge meen Bestuur, die deze groep daar- vertegen woordigen, worden gekozen. Zondagnacht heeft in de Oude Elburgerstraat te Groningen een botsing plaats gehad tus schen een z.g. D. D.-taxi, bestuurd door E. v. T., wonende te Siddeburen en den wielrijder J. O., ongehuwd, wonende aan den Borgwal te Groningen. O. werd met een hersenschudding en andere ernstige verwondingen naar het Aca demisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. Zaterdagavond is te Laren (N.-H.) een bij eenkomst gehouden van vertegenwoordigers van revolutionnair-socialistische en onafhankelyk- communistische organisaties. De conferentie, die drie dagen zou duren, was uitgeschreven door het Socialistisch Jeugd Ver bond en aanwezig waren vertegenwoordigers van den Revolutionnairen Jeugd Bond en van revolutionnaire jeugdgroepen uit Frankrijk, Bel gië, Noorwegen, Duitschland, Zwitserland en Amerika. Terwijl de besprekingen in vollen gang wa ren arriveerde te ongeveer half tien een politie auto met en twaalftal politie-agenten van de gemeente-politie uit Laren, Blaricum en omstre ken, versterkt door Rijkspolitie, onder leiding van een Larenschen politie-inspecteur, voor de vergaderzaal. De politie trad binnen, teneinde de paspoor ten der aanwezige vreemdelingen te contrólee- ren. Hoewel de meesten in het bezit waren van een geldig paspoort, werden de buiten landers, achttien in getal, waaronder een tolk, omdat hun paspoorten niet voorzien waren van een verblijfsvisum, door de politie weggeleid naar het politiebureau te Laren, waar zij door den inspecteur aan een kort verhoor werden onderworpen. De politie verklaarde in opdracht van den procureur-generaal te Amsterdam te handelen. Aangezien het Larensche politiebureau slechts ruimte biedt voor de bewaring van een klein aantal arrestanten, werd het grootste ge deelte der buitenlanders nog Zaterdagavond per autobus naar Amsterdam overgebracht, waar acht hunner werden ingesloten in het hoofd bureau van politie en de overigen in het Huis van Bewaring. Zij bleven allen ter beschikking van den burgemeester van Laren, in afwach ting van hun uitwijzing. Inmiddels hebben de besturen van de nauw met de beide jeugdorganisaties verbonden On afhankelijk Socialistische Partij en Revolution- nair Socialistische Party zich tot hun raads man, mr .dr. Benno J. Stokvis gewend, die Zon dagmiddag een onderhoud met den burgemees ter van Laren en den procureur-generaal te Amsterdam, mr. Van Geuns heeft gehad. De tolk is in den loop van den middag weer in vryheid gesteld. Mr. Stokvis heeft zich tevens in verband met deze zaak telegrafisch in verbinding gesceld met den Minister van Justitie. De heer R. Sneevliet, lid der Tweede Kamer, heeft het volgende telegram gezonden aan mi- nister-president dr. Colijn: „Ondergeteekende bericht ontvangende aan houding aantal buitenlanders jeugdconferentie Laren van oordeel deze daad internationaal als schending tradities vry'heid en verdraagzaam heid gezien zal worden verzoek tusschenkomst Uwe Excellenti vrijlating aangehoudenen bevor deren subsidiair uitwijzing over Duitsche gren zen gelet politieke gezindheid betrokkenen in elk geval voorkomen." De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de geruchten volgens welke de ryksbakenmees- ter Sch. te Batenburg, malversaties had gepleegd ten nadeele van het rijk. Deze geruchten ble ken juist te zijn. Zoo werd er beweerd, aldus vertelt „Het Volk", dat S. bij reparatie van de bakens, die in de rivier worden gelegd, ter beveiliging van de scheepvaart, aan den betreffenden repara teur verzocht, een bedrag voor hem op de re kening te stellen en dit later aan hem uit te keeren. Wanneer deze reparateur hieraan niet wilde voldoen, mocht hij de werken niet uit voeren. De Bakenmeester nam dus steekpennin gen aan. Verschillende personen, die repara ties hadden verricht, werden in verhoor geno men en verklaarden de steekpennigen te heb ben verstrekt. Voorts kwam aan het licht, dat S. sparre- boomen, die gebruikt moeten worden om de scheepvaart het einde der kribben aan te ge ven, aan derden had verkocht en het ontvan gen geld zelf had opgestreken. Deze sparren werden door de dorpelingen gebruikt voor het maken van omrasteringen om hun landerijen enz. De koopers, in de meening verkeerende, dat S. bevoegd was dezen handel te drijven, heb ben deze van hem gekocht tegen den gewoften prijs en er zelfs vaak nog meer voor betaald dan de waarde. S. moet hierin een uitgebreiden handel hebben gedreven en zou de mastspar- ren bij autoladingen hebben afgeleverd. Zoo zou hij ten nadeele van het rijk duizen den boomen hebben verduisterd. Daar de man een overmatig gebruik van sterken drank pleegt te maken, is het geld hoofdzakelijk in alcohol omgezet. Verscheidene personen hebben erkend, sparren van S. te goeder trouw te hebben ge kocht. De politie onderzoekt nu verder, of ook buiten het dorp goederen van het rijk zijn ver handeld, daar het gebied, waarlangs de werk zaamheden van S. zich uitstrekken verschillen de dorpen omvat, n.l. langs de Maas van Lith tot Grave. De Rijkswaterstaat is van het gebeurde in kennis gesteld. Inmiddels is een ambtenaar ter plaatse geweest om den toestand op te nemen. Het onderzoek, dat in deze zaak met de meeste kracht door de Rükspolitie wordt voortgezet, zal ook nog moeten uitwijzen over hoeveel tijd de malversaties zouden loopen. Men kan veilig aannemen, dat de knoeie ryen reeds jaren door S. zijn gepleegd. De ba kenmeester is 25 jaar in functie en kwam het volgend jaar voor pensioen in aanmerking. S. is door de politie verhoord en heeft erkend zich aan verschillende onregelmatigheden te hebben schuldig gemaakt. Aneta bericht uit Batavia, dat Moham med Hatta en de andere leden van het hoofdbestuur van de P.N.I. zijn gearres teerd. Zondagmorgen werden huiszoe kingen gedaan bij de voormannen van de P.N.I. te Batavia, Bandoeng, Djocja, Soerabaja, Semarang en Cheribon. Omtrent de resultaten dezer huiszoekingen zyn nog geen mededeelingen verstrekt. De P.N.I. is de Pendidikan Nasional Indonesia en als zoodanig de opvolgster van de ontbonden Partai Nasional Indonesia. Een Reutertelegram uit Batavia meldt nog, dat reeds eenige maanden geleden er op ge wezen is, dat de nationalistische beweging on der de inlanders in regeeringskringen zorg baarde en dat strenge maatregelen zouden wor den genomen. Te Pendidikan Nasional Indonesia, omvat tende een 1000-tal leden, telt 12 afdeelingen. De gevoerde anti-gezagsactie gaf herhaalde- ïyk aanleiding tot justitieel ingrypen. Zaterdagmiddag heeft te Amsterdam verga derd het hoofdbestuur van den Bond in de Kleedingindustrie, ter bespreking van den stand van het conflict in het heerenkleeding- bedryf. De houding van het dageiyksch bestuur met betrekking tot de in de afgeloopen week gehouden conferenties met de maatpatroons en met de maat- annex confectiezaken, werd door het algemeen hoofdbestuur goedgekeurd. Ten aanzien van de actie in de maatconfectiezaken werd besloten de voorstellen van de werkgevers nopens het crisiscostuum en de verlaging der uurloonen af te wy'zen. Heden komen de besturen van de samenwer kende Bonden weer bijeen ter behandeling van de voorstellen der werkgevers. Tevens zullen de maatconfectiezaken die inmiddels tegen 3 Maart de uitsluiting hebben aangekondigd met het standpunt der werknemers in kennis worden gesteld. De leden van den Bond in de Kleedingindustrie zullen in den loop van deze week in vergadering byeen worden geroepen. Zondagavond omstreeks half acht is een be jaarde wielryder, die op den Hartveldscheweg in het dorp Diemen door een uit de richting Mui den komenden auto werd achterop gereden, ge grepen. De automobilist wilde den wielryder links passeeren, kwam daarby op de zich ter plaatse bevindende tramrails te slippen, en greep den wielryder, waardoor deze over een der voorspatborden heen geslingerd werd en met het achterhoofd op straat terecht kwam. Bloedend werd hy opgenomen en by dr. Der kinderen binnengedragen, die slechts den dood kon constateeren. De identiteit van het slacht offer kon nog niet worden vastgesteld. Door de politie wordt een uitgebreid onderzoek inge steld. De Nederlandsche tuinbouw, die byna geheel op den export is ingesteld, heeft in de laatste paar jaren wel gevoelige achteruitgang verkre gen in dezen export. Zoowel het gewicht als de waarde van den tuinbouwexport is in 1933 weer belangryk te- ruggeloopen, zooals het ook reeds nu vier jaar het geval was. Vooral naar Engeland verminderde de export sterk, in twee jaar tijd daalde de uitvoer van tomaten naar dat land b.v. met bijna 70 pCt. en de waarde verminderde met 7 pCt. De hooge invoerrechten hebben byzonder zwaar den Nederlandschen tuinbouw gedupeerd. Ook naar Duitschland blijkt de achteruitgang groot te zijn. In de laatste vier jaar is onze tuinbouwexport met meer dan 57 pCt. achter uitgegaan. In 1929 werd voor een waarde van 49.3 mil lioen naar dat land geëxporteerd, tegen 18.3 millioen in het afgeloopen jaar. Vooral de vroe ge aardappelen, waarvan vroeger enorm groote hoeveelheden naar Duitschland werden gezon den, deelt in de vermindering. In 1929 werd ruim 54 millioen K.G. naar Duitschland ver zonden, tegen 4.7 millioen K.G. in het afgeloo pen jaar. Ook de sla-export verminderde enorm. Naar Zwitserland blijkt de export van toma ten te zyn toegenomen, en de totale export biykt naar dat land iets vooruit te zyn gegaan. In 1930 werd voor een waarde van 1.185.000 aan tuinbouwproducten geëxporteerd en in 1933 voor 1.193.000. Onze totale export naar de diverse landen intusschen verminderde in de vier jaren met niet minder dan ruim 57 pCt. De totale export-waarde was in 1929 88.614.000 en in 1933 37.853.000. De Directie van de papierfabriek der firma Van Gelder Zonen, te Velsén, heeft aan de be trokken arbeiders medegedeeld, dat de werk- tyden voor een groot deel van het personeel wederom zal worden ingekrompen. De cellu- losefabriek zal één werkdag per week worden stopgezet, met als gevolg, dat ook in de dag- ploegen werktydverkorting wordt toegepast. Zy zullen een half uur per dag minder werken, met uitzondering van den Zaterdag. Naar aanleiding hiervan zullen de organisa ties een onderhoud met de directie der fabriek aanvragen. Naar wy vernemen is het zoontje van den heer S., dat j.l. Vrydagavond by het droevig ongeluk op den onbewaakten overweg te Hei loo (N.-H.) zoo ernstig werd gewond, gisteren avond in het St. Elisabeth-Ziekenhuis te Alk maar aan de gevolgen overleden. Zondag is in het klooster der Slotzusters „Dinaresse van den Heiligen Geest" te Steyl by Venlo in den ouderdom van 72 jaar overle den de Eerwaarde Moeder Maria Michaelle. in de wereld mej. Adolfine Punnies, eerste alge- meene overste en mede-stichteres van de Con gregatie der Zuster-Dinaressen van den Hei ligen Geest van de Eeuwigdurende aanbidding. Woensdagmorgen zal de begrafenis in het klooster plaats vinden. Zaterdagnacht heeft een brutale inbraak plaats gehad in het stationsgebouw te Koog- Zaandyk. De dief of dieven zyn door een loket naar binnen gekropen. Alle kasten en laden werden door de indrin gers geforceerd en alles wat aan specie werd aangetroffen, namen ze mee. De brandkast lieten ze ongemoeid. De Duitsche stoomboot „Industrie", van de Maatschappü „Mannheim", voer gisteravond op de Waal van Nümegen tegen het veer Zelden- rust. Van de pont werd het afsluithek vernield. De Duitsche boot werd aan den voorsteven vry zwaar beschadigd, maar kon naar Duitsch land varen. Persoonlyke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. Zondagmiddag is het vierjarig jongetje H. A. van Doorn uit de Anjerstraat, dat op de Prins Hendrikkade te Rotterdam aan het spelen was, in de Koningshaven gevallen. Niemand had hiervan iets bemerkt en eerst later, toen het knaapje vermist werd, is men gaan dreggen. Het ïykje is door een schipper opgehaald en naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel over gebracht. De heer Duymaer van Twist acht zich door den heer Mussert beleedigd; in „Volk en Vaderland", dat herhaaldelijk in schelden zyn kracht zoekt, zyn den heer Duymaer weinig liefeiyke benamingen toege voegd en ondanks het tweede deel van zyn naam wenscht ons Kamerlid daarmee geen ge noegen te nemen. Hy heeft by de Rechtbank te Utrecht 'n aan klacht tegen den grooten Leider ingediend, en te goeder ure zal Neerlands Mussolini of liever Neerlands Hitier zich dan ook over zyn scheidfanfares te verantwoorden hebben. Nu meent natuuriyk ieder adspirant-onder- daan van den Leider, dat deze al geruimen tyd staat te trappelen van ongeduld om toch maar ten aanhoore van heel het volk te kunnerf ver kondigen en bewüzen, dat hij niet alleen dood onschuldig is maar in dezen een den Staat wel gevallig werk heeft verricht, dat hy zich ook in het treffen met den heer Duymaer een groot man getoond heeft. Mis! De heer Mussert toont heelemaal geen haast. Hy is begonnen met te trachten, via een rechtskundigen adviseur de behandeling der zaak uitgesteld te krygen, wat hem gelukt schynt te zyn, en nu er dus eenig respyt is ontstaan, laat de heer Mussert in „Volk en Vaderland" schryven: „Mussert acht de klacht van Duymaer van Twist ongegrond, zooals in het bezwaarschrift, dat de klacht nauwkeurig aan de feiten en om standigheden toetst, uitvoerig wordt uiteenge zet. Hy ziet in het indienen van de klacht een poging om den politieken stryd over te bren gen naar de Rechtzaal en acht dit en speciaal het te hulp roepen van den strafrechter in den politieken stryd een misbruik maken van de rechteriyke instellingen." Geen politiek in de Rechtszaal! wordt er nu geroepen. Het is o.i. nogal een verschil, of er politiek dan wel een beleedigingsdelict in 't Rechtszaal behandeld wordt, maar kenmerkend is het voor heel de Mussert-agitatie, dat dergeiyke delic ten by hem tot depolitiek behooren. Overigens zal het algemeen belang er ten zeerste door gediend worden, wanneer de rech ter in vele gevallen van gescheld, verdacht making en laster de waarheid aan het licht zal doen komen. De Nederlandsche rechter krygt hier een prachttaak! En als de heer Mussert niet bang is voor de waarheid, kan hy er zich slechts over verheu gen, indien de waarheid wordt opgespoord. Nadat de „Hunze XV" Zaterdag den deklast van de Hunze V had overgenomen, zyn in den nacht van Zaterdag op Zondag de bergingsvaar tuigen „Stormvogel" en „Arco" begonnen de boot te lichten. Zondagmiddag twee uur hadden ze de boot drijvend. Hangend tusschen de beide bergingsvaartuigen is daarna de Hunze V. naar Amsterdam getransporteerd. De commissaris van politie te Vlissingen heeft, naar de „Maasbode" vermeldt, aange houden een onderofficier der marine, verdacht van contributie van de afdeeling Vlissingen van den Bond van Onderofficieren der Marine niet te hebben afgedragen aan het hoofdbestuur van genoemden bond te Den Helder. De aangehoudene zal ter beschikking van het militair gezag worden gesteld. Zondagnacht werd door inbrekers een bezoek gebracht aan het station Voorburg-Leidschen- dam van de Z.H.E.S.M. Een zware brandkast werd uit het kantoor van den stationschef weg gesleept, opengebroken en leeggehaald. Er wordt slechts een bedrag van ruim honderd gulden vermist. Aan de overzyde van de Vliet, waarin de brandkast na de bewerking werd gegooid, is een oud rywiel gevonden. De politie stelt een onderzoek in.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5