Kijk eens hier doorheen! 10* Pastoor Dijckhoff verwond -"isrt'!U<*sen Liefdadigheid' HONIG'S JUUENNESOEP 6 borden voor 20 ets. N.S.B.-wijsheid FINANCIEN RIESCHE BAA110,13 en IS RADIO-PROGRAMMA MARKTEN Dagfilm MAANDAG 26 FEBRUARI 1934 Een naam om te onthouden! Want morgen moet U met Uw winkelier spreken over een gratis proefstuk: iets fijners kreeg U nooit in handen! Zijn auto geslipt, tegen een boom gebotst en omgeslagen Door autolichten verblind 0 ooV Nationale bedevaart naar Rome Z. H. Exc. Mgr. Diepen onder de pelgrims Engeland-Australië door de lucht De plannen omtrent het deel nemen der Nederlandsche sportvliegers Ernstige aanvaring Bemanning gered KORTE METTEN MET DE SMOKKELAARS In het Reichswald bij Kleef BETALINGSMOEILIJKHEDEN VAN KORTEN DUUR Bij „Kennemerland" te Beverwijk DE PENSIOENEN VAN HET SPOORWEGPERSONEEL Het percentage der verlaging Door de duisternis misleid? Unilever Verkoopcentrale N.V. Rotterdam Nederland en België Nadere besprekingen tusschen de ministers Verschuur en Sap Ernstige aanklacht van „De Tele graaf" tegen Wethouder Abrahams VAN LINKS NAAR RECHTS Boottrein „Johan van Olden- barnevelt" Examen kraamverpleging Dinsdag 27 Febr. 1934 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ Ratten vernielen zolder en dak. „Het is revolutie, geen staat kundig beleid" De werken voor den aanleg van een ha ven, ten Z-O. van de spoorlijn Haarlem- Uitgeest, zullen een jaar arbeid geven aan 150 werkloozen. Een bedrag van f 12 mülioen is reeds aangegeven van verzwegen vermogens- en inkomstenbelastingen te Amsterdam De mededeelingen omtrent de kwaliteit tan den nieuwen tabaksoogst 1933 berusten op „on dits"; de tabaksmarkt en de beurs wachten af. De coupons per 1 Maart 1934 van de 5 pCt leening 1929 ten laste van de Parochie van den H. Ignatius te Amsterdam kunnen niet betaald worden- Sedert de restrictie van thee met 12% pCt. herstelt de markt zich en zet de prijs verbetering zeer regelmatig voort. De gemiddelde veilingprijs der jongste theeveiling ligt boven het gemiddelde van vóór den oorlog. Bij naasting van den Noord Frieschen Locaalspoor zal voor de obligatiehouders hoogstens f 600.000 overblijven. Een comité van advies is te Buitenzorg ingesteld tot voorlichting van de regeering inzake den Kina-uitvoer en Kina-aanplant. Te Parijs waren Zaterdag j.l. aand. Ko ninklijke gedrukt en werden Amsterdam rubber van de zijde van het publiek opval lend gevraagd. Fransche staatsfondsen blijven in ver band met de begrooting voortdurend ge disponeerd. De Fransche Senaat neemt stelling tegen de belasting op gas- en electricitelt, op groote magazijnen en magazijnen met eenheidsprijzen. Voor de betaling der coupons van Servi sche leeningen is, volgens de Banque de Paris et des Pays Bas, een regeling getrof fen. Frankrijk handhaaft het Engelsche-steen- kool-contingent. De termijn, binnen welken nationalisee ring van in het tweede halfjaar 1933 ver vallen coupons van Duitsche leeningen of dividendbewijzen van Duitsche acndeelen moet zijn aangevraagd, is verlengd tot 30 April 1934. Het dividend van de Dortmunder Union van 12 pCt. (v-j. 10) en de dividend-verhoo ging bij Hoffman Starkefabr., alsmele een bonus-uitkeering van Döhrener Walle oefenden op de Berlijnsche beurs een zeer gunstigen invloed uit. De Sachsische Bank en de Schubert und Salzer Machinefabr. keeren een onveranderd dividend uit van resp. 8 en 10 pCt. De goudprijs is te Londen weder bestegen. 520.000 goud werd Zaterdag j.l. op le ópen markt te Londen verkocht, grooten- deels bestemd voor Amerika- De goudvoorraad van de Amerikaansche schatkist is sinds de devaluatie van den dollar, van 6822 millioen tot 7293 mil- lioen gestegen. Honderd kisten goud te waarde van frs. 84 millioen, afkomstig van de Fransche Bank, zijn de vorige week naar Amerika verzonden. De goudvoorraad van de Zwitsersche Na tionale Bank is de vorige week met fr- 121 millioen tot fr. 1877 millioen verminderd. Prof. Sprague verklaarde dat, wanneer de dollar het goud-uitvoerpunt nadert door de traditioneele wijze van gouduitvoer de situatie gecorrigeerd zal worden, in tegen stelling met Engeland, waar het valuta- egalisatiefonds een te sterke daling verhin dert. Sprague meent, dat de prijsstabilisatie door monetaire maatregelen alléén niet kan worden verkregen en schrijft de huidi ge prijsstijging hoofdzakelijk toe aan de groote staatsuitgaven. De dollar ivas Zaterdag j-l. te New-York op 1.4911 vrijwel onveranderd. (1.4909). In Wallstreet gaat nog steeds een ongun stige invloed uit van de onzekerheid omtrent de beurs-contröle, die naar verwacht wordt, toch nog van drastischen en ingrijpenden aard zal zijn De Amerikaansche schatkist interver- venieert den laatsten tijd voortdurend op de staatsfondsenmarkt met een gemiddeld be drag van 20 a 30 millioen dollar per week. De netto-ontvangsten van de American Tel. and Tel. waren in 1933 $11% millioen minder dan in 1932. De verliezen van de Radio Corp. of Ame rika zijn in 1933 minder geweest dan in het vorig jaar. Het bestuur der New-Yorksche beurs ver zet zich eenparig tegen de nieuwe beurswet. Roosevelt roept heden een conferentie bijeen voor het vaststellen van een plan tot wijziging in de tarief-politiek- De snelle stijging van den Japanschen Kunstzijde-export houdt aan. Japan bereidt zich voor tot contróle van den invoer en herziening der invoerrechten. Wegens het toegestane verhoogde contin gent aan de Belgische staatindustrie zullen 1500 mijnwerkers weer arbeid vinden. Het aantal wagonladingen is in Amerika de af geloopen week aanzienlijk toegenomen. De netto-winst van de Nederl. Ford over 1933 bedraagt 629.587 (v.j. 761.484). De dollar noteerde vanochtend te Am sterdam 1-49—1.49% (1.491/8), het Pond 7.577.59 (7.57%) en de Frank 9.789.79 (9-78%). Rectficatie In de film van 24 Febr. werd abusievelijk vermeld, dat de termijn van verzwegen be lastingen in ons land tot 1 Maart wordt ver lengd, hetgeen 1 Mei moest zijn. Zondagavond heeft op de Gezichtslaan bij het Sanatorium „Berg en Bosch" een vrij ernstig auto-ongeval plaats gehad, waarbij pastoor H B. M. Dijckhoff van de parochie van O. L. Vrouwe van Altijddurenden Bijstand te Biltho- ven ernstig aan het hoofd en handen werd ver wond. Pastoor Dijckhoff verliet met zijp auto het sanatorium „Berg en Bosch" en begaf zich in de richting Bilthoven. Juist toen hij de Ge zichtslaan wilde oprijden, werd hij verblind door de lichtbundels van een hem achterop komenden auto. De lichtstralen kaatsten via het autospiegeltje ln zijn oogen, waardoor de pastoor het beheer over zijn stuur verloor. Echter zonder zijn tegen woordigheid van geest te verliezen, remde Pastoor Dijckhoff terstond, doch door de glib berigheid van den weg slipte de wagen. Drie of vier maal botste hij met zijn auto tegen een boom, waarna de wagen omkantel de. De Pastoor kreeg een ernstige hoofdwonde en een snijwonde aan de linkerhand. Het kostte veel moeite voordat men hem uit den auto bevrijd had.. Na eerst een woning aan de Gezichtslaan te zijn binnengedragen, is de pastoor met den auto van den G. G. en G. D. naar zijn pastorie vervoerd. Naar men ons nog mededeelt, was de toestand van pastoor Dijckhoff hedenmorgen, gezien den ernst van het ongeluk, vrij gunstig. t pfO®* Zondag is vanuit Arnhem per extfa trein, tegen zes uur n.m. vertrokken de Nederland- sche Nationale Bedevaart naar Rome. Onder de ruim 130 pelgrims merkten wij op Z. H. Exc. Mgr. A. Diepen, Bisschop van Den Bosch, die als vertegenwoordiger van het Ne- derlandsch Episcopaat aan de bedevaart deel neemt. De leiding van de Bedevaart berust in han den van den Directeur van de Vereeniging tot samenstelling van Ned. Bedevaarten, Jhr. Mr. G. Ruys de Beerenbrouck. Zooals wij indertijd hebben gemeld, bestaan er in kringen van de Amsterdamsche Sport vliegers plannen om deel te nemen aan de in October van dit jaar te houden groote vlucht van Engeland naar Australië, voor welke vlucht, die bestaan zal uit een snelheids-race en een handicap-race. Een bekend ingezetene van Melbourne Sir. Mac. Pherson Robertson heeft belangrijke geld prijzen uitgeloofd. Voor deelneming aan de handicap-wedstrijd tijn thans namen genoemd van de heeren S. de Mul, chef instructeur van de Nationale Lucht- vaartschool op Schiphol en Paber, een jong Amsterdamsch sportvlieger. WU hebben naar aanleiding daarvan ons gewend tot de Nationale Luchtvaartschool op Schiphol, van welke zijde ons, evenals reeds op 5 Februari geschied is, werd medegedeeld, dat deze aangelegenheid nog altijd op losse schroeven staat en dat over den bouw van een Nederlandsch Sporttoestel, dat aan bepaalde eischen zal moeten voldoen, nog geen beslis sing is genomen. Behalve de heeren de Mul en Faber moch ten de plannen vaste vormen krijgen zijn er voor deze vlucht ook nog andere, tot de kringen van de Ned. Sportvliegers als gega digden, terwijl mede gedacht is aan het mee nemen van een marconist. Waar echter zooals gezegd de mogelijk heid nog: altijd groot is, dat van deze Neder landsche deelneming niets komen zou, achtte men het allerminst gewenscht om in dit sta dium reeds verwachtingen te wekken, waaraan uiteindelijk wellicht toch de bodem zou worden ingeslagen. Het Engelsche stoomschip „Fauvette" op. weg van Antwerpen naar Londen, is in de buurt van de Noordhinder in aanvaring geweest met een tot nu toe onbekend stoomschip. De „Fauvette" bevindt zich in zinkenden toe stand. De bemanning zou geheel geréd zijn. De Nazi-Kreisleider van Kleef is in overleg met de, douane-inspectie, de laatste weken uiterst scherp opgetreden tegen de smokke laarsbenden, die den laatsten tijd weder van zich deden spreken en het Reichswald tus- schen Groesbeek en Kleef onveilig maken. De gendarmen maken korte metten met de smokkelaars en schieten er zonder waarschu wing op los. Eind van de vorige week werd een bende van acht man onder Kranenburg ver rast. Ze namen onmiddellijk de vlucht, maar de kommiezen legden aan en troffen een der acht sluikers in het onderlijf. De man werd gearresteerd en direct voor den snelrechter ge bracht, die hem als deelgenoot van een smok kelbende veroordeelde tot 14000 R.M. boete en drie maanden gevangenisstraf. De man had slechts vijf K.G. Koffie bij zich en bleek uit armoede te hebben gehandeld. De welvaart over de grens is er den laatsten tijd niet beter op geworden en de misère van velen noopt hen tot smokkelen. Zaterdagmorgen heeft de Coöp. Tuindersver- eeniging „Kennemerland" te Beverwijk haar uitbetalingen aan de leden, die groente geveild hadden, moettn slaken wegens gebrek aan vol doende kasmiddelen als gevolg van de moeilijk heden, welke gerezen zijn tusschen de vereeni ging en de N.V. „Spaamebank" te Haarlem. Deze laatste wenscht hangende de onderhan delingen over de faillissementsaanvrage geen crediet te verlecnen of voorschotten te geven op de vorderingen van koopers. Intusschen zullen de uitbetalingen waar schijnlijk reeds heden hervat kunnen worden, daar de vorderingen der koopers inmiddels vol daan zullen zijn. Naar aanleiding van de aangekondigde ver laging der pensioenen van het Spoorwegperso neel verneemt „Het Leidsch Dagblad" nog, dat bij de Commissie van Bijstand van het Pen sioenfonds een schrijven van de directie der Ned. Spoorwegen is ingekomen, waarin voorge steld wordt, om de pensioenen voor hen, die na 1922 den dienst der spoorwegen hebben verla ten, te herzien als volgt: De pensioenen zullen met 19 pCt. verminderd worden van hunne be dragen voor zoover betrekking hebbende op tijd vakken liggende tusschen 30 Juni 1922 en 1 Jan. 1924 en 11 pCt. van hun bedragen voor zoover betrekking hebbende optijdvakken lig gende tusschen 31 Dec. 1923 en 1 April 1933 en met 4 pCt, van hun bedragen van zoover be trekking hebbende op tijdvakken liggende tus schen 31 Maart 1933 en 1 Mei 1934. Zondagmiddag omstreeks zes uur is door de politie uit 't afwateringskanaaltje bij de Bosch pad te Den Bosch drijvende gevonden het Hjk van den 54-jarigen J. H. V. De man, die in een logement aan den Maastrichtscheweg ver blijf hield, werd reeds sedert zes weken ver mist. Hij is vermoedelijk door de duisternis misleid te water geraakt. V. was afkomstig uit St. Oedenrode. Naar wij vernemen zal minister Verschuur, die zooals men weet, eenigen tijd! in Italië heeft vertoefd, ter bevordering van de Nederlandsch- Italiaansche handelsbetrekkingen, op zijn terug reis morgen te Brussel nog een bespreking heb ben met den Belgischen Minister van Land bouw, mr. Sap, bij welke bespreking enkele punten zullen worden behandeld ter uitvoering van de op 17 dezer tusschen beide ministers tot stand gekomen regeling inzake de Bel gischNederlandsche handelsbetrekkingen. Woensdag a.s. zal minister Verschuur zijn werkzaamheden ten departemente hervatten. In de Commissie van Bijstand voor de open bare gezondheid te Amsterdam heeft onlangs het raadslid dr. M. de Hartogh gewezen op den ongewenschten toestand, dat wethouder Abra hams als keurend dokter van de Vereeniging Trein 8.28 een toelage genoot van 2000.per jaar. Men was in de commissie van meening, dat deze toestand niet fraai was, aangezien de wethouder op de begrooting voor deze vereeni ging een subsidie van 26.100.had uitgetrok ken, een der hoogste subsidies, die de gemeente aan die categorie van vereenigingen verleent. De heer Abrahams gevoelde de kracht van het argument en beloofde deze salaris-kwestie uit de wereld te zullen helpen. Hij heeft dat inder daad gedaan, maar op een naar onze meening afkeurenswaardige wijze, schrijft „de Tele graaf". Het bestuur van de Vereeniging Trein 8.28 kwam bijeen. Maar hoe zag dat bestuur er uit? De heer Abrahams zelf is voorzitter en me vrouw Abrahams-Van der Reijden is secretaresse. In deze kwaliteit ge noot de vrouw van den wethouder reeds een salaris van f 3000. Het bestuur besloot de f 2000, die de heer Abrahams liet varen, toe te kennen aan mevrouw Abrahams, die voortaan een salaris zou genieten van f 5000, wegens uitbreiding van haar werkzaamheden. Kan dat door den beugel? Vooreerst is de Vereeniging Trein 8.28 een liefdadige vereeni ging, die behalve van subsidies, van de giften van menschlievende medeburgers bestaat. Moet een dergelijke vereeniging een secretaresse heb ben, die 5000.verdient, want welke secre taresse geniet een dergelijk salaris? Indien een bezoldigde secretaresse noodig is, moet het dan juist de echtgenoote van een wethouder zijn, die een salaris trekt, dat door giften is bijeen gebracht? zoo vraagt „de Telegraaf" terecht. Wij zijn tegenstanders van dubbele baantjesin het algemeen en juist in onze gemeente komt dit ongewenschte verschijnsel al te veelvuldig voor. De heer Abrahams kon zich op gevailen beroepen, die iedereen kent, maar die niettemin een groote misstand blijven. Hij alleen heeft het echter klaar gespeeld salaris, dat hij zelf verdiende, te doen overschrijven op zijn vrouw. Een heer te Roozendaal zoo weet „Het Volk" te melden had zin in politiek. Hfi polste het bestuur der S.D.A.P. of er geen ge legenheid bestond, dat hij als afgevaardigde van deze partij in den gemeenteraad zitting nam. Hoe 't geloopen is, wordt niet gezegd, wel deelt genoemd blad mede, dat, toen deze per soon aan den dijk was gezet, hij vurig Mussert- man is geworden en thans.... plaatselijk lei der. De Stoomvaart Maatschappij „Nederland" deelt mede dat de speciale boottrein met passagiers en post in aansluiting op het motorschip „Johan 'van Oldenbarnevelt", Dinsdagmorgen 27 Fe bruari te 10 u. 20 van Genua zal vertrekken. Aankomst 28 Februari om 7.02 u. te Zevenaar, om 7.57 u. te Arnhem, om 8.46 uur te Utrecht (C.S.), 9.45 u. te Den Haag (S.S.). 9.29 u. te Amsterdam (W.P.), 9.51 u. te Amsterdam (C.S.), 9.56 uur te Rotterdam (Maas). In de Wilhelminaschool (de Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heerlen) had het exa men plaats voor de kraamverpleging. Geslaagd Zr. A. de Boer, Nieuwveen; Zr. C Cammaert, Hulst; Zr. M. van Haltern, 's Heerenberg; Zr. J. Holthuyzen, Velden; Zr. J. Oude Vrielink, Deurningen; Zr. A. van der Veken, Roosendaal (N.-B.) en Zr. M. de Wilde, IJselmuide. HUIZEN, 301 M. KRO 8.00 Morgen- concert 10.00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsd. halfuurtje door kap. J. H. A. Hen driks 4- 12.00 Politieberiohten 12.15 Kro-sextet o. 1. v. P. Lustenhouwer 1.45 Rustpoos 2.00 Vrouwenuurtje 3.00 Modecursus door mevr. H. CuppensGeurs 4.00 Gramofoonmuziek 4.15 Voor dracht door Gerda Panhuysen 4.30 Zangrecital door Maria Hoving van Driel, sopraan. A d. vleugel Fred. Boshart 4.45 Gramofoonmuziek 5.00 Voordracht door Gerda Panhuysen 5.15 Maria Hoving van Driel 5.30 Causerie namens de R.K. Federatie van Vrouwenbonden in Neder land. Mevr. F. SteenbergheEngeringh: „Het a.s. intern, congres te Rome" 5.45 De Kro-Boys 6.40 Esperantocursus door P. Heilker 7.00 Politieberichten 7 15 Gramofoonmuziek 7.45 Verbonds- kwartiertje 8.00 Lijdensmeditatie II door pastoor Th. J. v. Noord 9.30 Vaz Dias 9.35 Simon Goldberg, viool met Kro- orkest O. 1. v. Joh. Gerritsen 10.15 Dr. J Klessens: „Sterilisatie" 10.35 Vaz Dias 10.40 Kro-orkest o. 1. v. Joh. Gerritsen 11.15 Gramofoonmuziek 12.00 Slui ting. HILVERSUM, 1875 M. AVRO 3.00 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 So listenconcert. Jac. Wolf. zang. Sal. Snij der, viool 11.00 Kookpraatje door mevr. LotgeringHillebrand 11.30 Voortzet ting sollstenconcert 12.00 Avrn-klok 12.01 Gramofoonmuziek 12.15 Lunch concert door het ensemble Otto Hendriks. Afgew. door gramofoonmuziek 2.00 Rob Geraerds draagt voor 2.30 Pianorecital door Annie de Ridder 3.00 Knipcursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees - - 4.00 Overschakeling naar Kootwijk 4.15 Gra mofoonmuziek 4.30 Radio-Kinderkoor o. 1. v. Jacob Hamel 6.00 Halfuur voor kleinere kinderen door mevr. Ant. v. Dijk 6.00 Omroeporkest O. 1. V. Nico Treep. Intermezzo, causerie door E. D. van Dissel, dir. v. h. Staatsboschbeheer en voorz. V. h. iepenziektecomité 7.30 En- gelsch voor gevorderden door Fred Fry 8.00 Vaz Dias 8.05 Gevarieerd pro gramma m. m. v. Dajos Bela en zijn or kest. Paul Ostra liedjes en The Cello Four 9.30 Aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam. Concertgebouworkest o. 1. v. Maestro Oltrabella. sopraan en Pedro Mirassou, tenor 10.30 Dajos Bela en zijn orkest 11.00 Vaz Dias 11.10 Gramo foonmuziek 12.00 Sluiting. LUXEMBURG. 1304 M. 7.00 Belgi sche avond 7.40 Gevarieerd concert door het Radio-Luxemburg-orkest o. 1. v. Henri Pensis 9.05 Svmphonleconcert 10.00 Gevarieerd orgelspel 10.25 Dansmuziek 0. 1. v. Ferry Jusa. BRUSSEL. 484 M. 12.20 Kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 5.20 Orgelrecital 6.50 Concert 8.20 Sym- phonie-orkest 11.00 Populaire en Vlaam- sche muziek. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 Bendix' strijkensemble 2.20 Mogens Hansen's instrumentaal ensemble 7.35 Operette muziek 8.35 Chopin-recital 9.35 Om roeporkest o. 1. v. Emil Reesen 10.20 Dansorkest. BERLIJN, 357 M. 1.55 Gramofoonmu ziek 3.20 Klein omroeporkest o. 1. v. Willy Steiner 4.50 Kamermuziek 8.35 Kleine omroeporkest o. 1. v. Willy Steiner 9.40 Dansorkest. HAMBURG, 332 M. 11.05 Concert 12.30 Muziek 1.35 Gramofoonmuziek 3.20 Concert 6.20 Noordsche dansen door het omroep-symphonie-orkest o. 1. v. José Elbenschiltz 9.40 Omroepkoor 10.10 Oude dansmuziek. LANGENBERG, 458 M. 11.20 Kleine orkest van den West-Duitschen omroep o. 1. v. Leo Eysoldt 1.20 Gramofoonmu ziek 3.20 Groot orkest van den West- Duitschen omroep o. 1. v. Buschkotter 4.35 Vesperconcert 8.30 Harmonie-orkest "11.20 Gramofoonmuziek. DAVENTRY, 1500 M. 12.50 Commo dore Grand-crkest o. I. v. Joseph Muscant 1.50 Midland Studio-orkest o. 1. v. Frank Cantell 5.00 Dansmuziek o. 1. v. Henry Hall 7.40 Radio Militair-orkest 11.00 Lew Stine zijn Band. parijs (Elfel), 1446 M. 8.50 Fransch- Poolsche avond. PARUS (Radio), 1796 M. 8.20 Caba- retprogramma. MILAAN, 369 M. 4.30 Populaire gra mofoonmuziek 8.00 Vocaal en instru mentaal concert 9.20 Kamermuziek. ROME, 421 M. 4.30 Dansmuziek 8.05 Vioolrecital 9.20 Populaire muziek. WEENEN, 507 M. 6.50 Opera 9.40 Omroeporkest. WARSCHAU, 1411 M. 9.50 Dansmu ziek. BEROMÜNSTER, 540 M. 5.20 Gramo foonmuziek 7.35 Concert. Twee metselaars en een timmerman hebben bij het herstellen van de door ratten vernielde zolder verdieping van het huis van den Heer Smolenaars te Nederweert meer dan 500 doode ratten gevon den. De Heer S. schreef ons, dat hij na vele vruch- telooze pogingen om van de rattenplaag verlost te worden „Rodent" gebruikte, waarna hij geen rat meer heeft gezien. Geen rat of muis ontkomt aan Rodent, de radicale rattendooder. Koop nog heden een doos van 50 ets. of een dubbele doos a 90 ets. Elke drogist kan U Rodent uit voorraad leveren. Imp.Fa. B. Meindersma - Den Haag. B 49 „Wij bestrijden de huidige staatsorganisatie, dus ook de wijze, waarop de tegenwoordige re geering tot stand komt, en daarmede den hul digen vorm der overheid. Maar juist als fascis ten, erkennen wij 't overheidsbedrijf als zoo danig onvoorwaardelijk, wat beteekent, dat wij doos ons eigen pricipe verplicht zijn, siechts te strijden met door de wet toegelaten midde len. Weliswaar is onze positie daardoor zwakker, dan die van de onzen aanval afwerende over heid, daar deze het in haar macht heeft naar eigen believen en behoefte te bepalen, welke wapens zij ons al dan niet laten wil. Daardoor is het 'n ongelijke strijd, maar dit kan niet anders, omdat gehoorzaamheid aan de overheid een der grondslagen van het fas cisme zelf is". (Toelichting van Volk en Vaderland op de beginselen der N.S.B.) Over deze tirades is in de pers een en ander geschreven. Naar aanleiding daarvan merkt nu „De Vrijzinnig Democraat" op, dat men het belangrijkste heeft voorbijgezien. Het is dit: „de N.S.B. wordt hier gesteld als een organisatie, werkende in het publiek belang en als zoodanig concurreerende met de Overheid. Als het goed was, zoo is de rede neering, moesten de beide concurrenten ge lijke kansen hebben in een eerlijken strijd om de leiding van het volk. Zij betreurt, dat zij in een zwakkere positie is tegenover „de onzen aanval afwerende overheid". Het is deze echt revolutionnaire voorstelling, die de beweging karakteriseert. Een politieke organisatie, die in haar oppositie „den legalen weg" volgt, maakt haar propaganda onder het volk, teneinde door het volk het regeeringsbe- leid te zien gewijzigd. Dat doet de N.S.B. niet Zij voert haar strijd tegen de regeering om het volk, om de macht over het volk; had zij haar zin, dan moesten in dezen strijd de beide partijen, Overheid en N.S.B., gelijk staan. Het is revolutie; geen staatkundig beleid". AMSTERDAM, 26 Febr. Veemarkt. Ter vee markt waren heden aangevoerd 438 koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 5662 ct„ 2e kwal. 4854 cent, 3e kwal. 4046 cent per K.G. slachtgewicht. 73 melk- en kalfkoeien 160.00210.00 per stuk. 104 vette kalveren: le kwal. 58—66 cent, 2e kwal. 5258 cent, 3e kwal. 48—50 cent per K.G. levend gewicht. 99 nuch tere kalveren 5.009.00, 70 schapen 20.00— 24.00, lammeren 16.0019.00 per stuk. 647 var kens: vleeaschvarkens, wegende van 90—110 K.G. 4344 cent, zware varkens 4243 cent, vette varkens 4243 cent per K.G. slachtge wicht. 37 paarden 60.00110.00 per stuk. 4 wa gons geslachte runderen uit Denemarken. Marktverloop. Runderen aanvoer minder dan de vorige week, handel sléepend, weinig beste, welke iets hooger in prijs zijn. Melkkoeien stille aanvoer, gedrukte handel. Vette kalveren wei nig aanvoer, sleepende handel, iets mindere prijzen. Nuchtere kalveren tamelijke aanvoer, vl gge handel, constante prijzen. Schapen en lammeren stille aanvoer, zeer stugge handel, duur. ALKMAAR 23 Febr. N.V. Alkmaarsche Ex portveiling. Andijvie 2.605.00. Boerenkool 1.00 3.00 per 100 stuks. Bieten 1.602.40, Gele kool 1.005.00 per 100 K.G. Groene kool 1.50—3.00, Knolselderie 1.903.60 per 100 stuks. Peren 7.00 9.00 per 100 pond. Prei 2.6010.00, Rabarber 12.0016.00 per 100 bos. Roode kool 1.005.00 per 100 K.G. Selderie 6.909.20 per 100 bos. Spi nazie 2.18 per bak. Spruiten 5.0011.50 per 100 pond. Uien 0.601.90, Wortelen 2.603.80 per 100 K.G. Witlof I 10.00—13.00, idem II 7.00—9.00 per 100 pond. ALKMAAR, 24 Febr. N.V. Eierveiling voor Holl. Noorderkwartier Aanvoer 195.000 kipeieren: 56-58 2.30—2.50, 58-60 2.402,60, 60-62 2.502.70 62-64 2.703.30, klein 52-55 2.302.50 800Ó Eendeieren 2.80. ALKMAAR, 26 Febr. Veemarkt. 56 vette koeien 120.00225.00, 4 vette kalveren 35.00 106.00 per stuk, idem 70—95 cent per K.G. 174 nuchtere slachtkalveren 3.00—16.00 per stuk. 314 vette varkens zw. 3438 cent per K.G. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 26 Febr. 25000 K.G. Roode kool 1.504.40, 25000 K.G. Gele kool 2.10—3.90, 9000 K.G. Deensche Witte kool 3.30—5.80. 2500 K.G. Uien: Gele Uien 1.20— 1.80, Gele Drielingen 0.80. NOORD-SCHARWOUDE, 26 Febr. 700 K.G. Uien: Uien 1.20, Grove Uien 1.80. 2000 K.G. Roode kool 1.604.70, idem doorschot 1.604.70. 9300 K.G. D. Witte kool 3.80—5.80. 16800 K.G. Gele kool 2.203.40. HOORN, 24 Febr. Veemarkt. 4 nuchtere kalve ren 4.008.00, 8 zeugen 50.00—70.00, 78 schram men 18.0024.00, 140 biggen 7.0012.00. Handel goed. OUDEWATER, 26 Febr. Kaasmarkt. Aanvoer 5 partijen, 245 stuks, 1225 K.G. le soort geen aanvoer, 2e soort 21.00—24.00. Handel matig. W ARMENHUIZEN, 24 Febr. Uien 1.702.10 groote Uien 1.702.00, Drielingen 0.80, Gele kool sin-irf'70, i?em 11 f-902.70, Roode kool 1.50— 5.80, idem IX 1.004.00, Witte kooi 3.505 50 ld II 2.30—3.00 per 100 K.G. ROTTERDAM, 26 Febr. Veemarkt. Aanvoer: 466 vette runderen. 192 vette kalveren, 454 scha pen en lammeren, 705 varkens. Prijzen per Kg.; vette koeien le kw. 5558, 2e kw. 4952, 3e kw. 3640, vette ossen le kw. 5256, 2e kw. 4448, 3e kw. 3638, vette kalveren le kw. 95 105, 2e kw. 8595, 3e kw. 65-75, varkens (lev. gew.) le kw. 34—36, 2e kw. 31—33, 3e kw. 28—30, schapen le kw. 40, 2e kw. 36, 3e kw. 39, lammeren le kw. 42, 2e kw. 38, 3e kw. 35. Prijzen per stuk: schapen le kw. 20, 2e kw. 15, 3e kw. 10, lammeren le kw. 17, 2e kw. 13, 3e kw. 10. Overzicht: Vette koeien en ossen, aanvoer minder dan vorige week, handel lui, prijzen iets lager, best exemplaar 2 cent boven notee ring. Vette kalveren, minder aanvoer, handel kalm, hoogere prijzen, best kalf 5 cent boven noteering. Schapen en lammeren, aanvoer rui mer dan vorige week, handel kalm, prijzen onveranderd. Varkens minder aanvoer, handel lui, prijzen stationnair. Enkele partijen scha pen naar België verkocht. Aardappelen. Brielsche elgenh. 3.40—3.75. Zeeuwsche blauwen 3.50—3.90, Zeeuwsche eig. 2.903.25, Zeeuwsche bonten 3.503.90 per H.L. Westl. zand ronde 6 ct. per Kg., Bevelanders 2.90—3.25 per H.L. Met redelijken aanvoer, kal- men handel. Vlas: 9330 Kg. blauw schoon 4055 ct., 4700 Kg. Holl. geel 4055 ct., 800 Kg. Dauwroot 3540 ct. per Kg. Handel weer terug, weinig kooplust, prijzen moeilijk te handhaven, ge deelte onverkocht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6