Een nieuwe koers in Japan? Eden's ontwapeningsmissie De sneeuwstormen luwen A De Bulgaren vrij Stavisky-cheques Het nieuws van heden SOEPELER METHODEN ZIJN BEZOEK AAN DEN DUCE De zaak-Prince De textielstaking in Verviers DE BAROMETER J VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DINSDAG 27 FEBRUARI 1934 Avondblad DACBLAD UITGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Het Aziatisch kracht station Jèó Kardinaal Ehrle Het Weer In totaal zouden zij zestig Ameri kanen het leven hebben gekost Een spoorwegramp bij Pittsburg België's nieuwe Koning DE POLIT1EKE-LEIDERSDAG TE MÜNCHEN V' V. Sr fc. v 'V, fw inpi m Per vliegtuig naar Rusland Werving voor Vreemde lingenlegioen Klachten uit Hongarije De vooruitzichten voor een ontwa peningsovereenkomst min der ongunstig Persstemmen uit Parijs en Londen Gevechten in Turkestan Bloedige strijd om Kasjgar Slechts één parlementslid op de lijst der „bedeelden"De helft ontbreekt echter In ter nr. Christelijk Vak verbond DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Vijftienduizend deelnemers. Tach tig gendarmen gezonden. Troe pen geconsigneerd Straatgevechten te parijs Communisten contra patriotten; vele gewonden, een doode De toestand in Spanje Huldiging van Lerroux NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18618 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Sinds het aftreden van generaal Araki als minister van Oorlog, naar het heette we gens gezondheidsredenen, schijnt de meer gematigde en in ieder geval meer diplomatieke richting in de buitenlandsche politiek van Ja pan, welke door den minister van buitenland sche zaken Hirota wordt voorgestaan, de over hand te hebben gekregen. Het inzicht, dat Ja pan onder de huidige economische omstandig heden met zijn tengevolge van de militaire uit gaven overbelaste begrooting geen oorlog kan en mag riskeeren, blijkt veld te winnen. En al behoeven wij nog niet de minste illusie te koes teren, dat Japan zijn pan-Aziatisch ideaal heeft opgegeven,'toch vallen er teekenen waar te ne men, welke erop schijnen te wijzen, dat dit ideaal met minder opzichtige hartstochtelijkheid dan tot nog toe zal worden nagestreefd. Het weer aanknoopen van de onderhandelingen over den verkoop van den Noorderspoorw'eg, bij welke onderhandelingen Japan tusschen Mandsjoekwc en Sovjet-Rusland bemiddelt, is mogelijk ge maakt door het vrijlaten der door Mandsjoekwo gearresteerde Sovjet-ambtenaren, die indertijd gevangen werden genomen, omdat zij bij wijze van repressaille-maatregel rollend spoorwegma- terieel naar Sovjet-Rusland hadden laten bren gen. Sovjet-Rusland eischte de vrijlating dier beambten als een conditio sine qua non voor het weer opvatten der afgebroken onderhandelingen Aanvankelijk wenschten de autoriteiten van Mandsjoekwo op dezen eisch niet in te gaan. Integendeel, er werd telkens gedreigd, dat de Noorderspoorweg eenvoudig genaast zou worden, indien hij niet gekocht kon worden. Uit de dien tengevolge ontstane spanning tusschen Sovjet- Rusland en Mandsjoekwo (alias Japan) kwamen de dreigende en bezorgde redevoeringen dei Sovjet-autoriteiten voort, waarin deze Japan beschuldigden van rechtstreeks op een agres sieven oorlog aan te sturen. De Japanners deden erg flegmatisch, lachten wat om de Russen, die te veel praatten, maar tenslotte hebben de woor den van Stalin, Molotow, Worosjilow e. a. toch blijkbaar méér indruk op hen gemaakt dan zij willen toegeven. Het herstel der diplomatieke betrekkingen tusschen Sovjet-Rusland en de Vereenigde Staten, waardoor de internationale positie van Rusland aanzienlijk versterkt is en de twee antagonisten van Japan in het Paci- fic-gebied elkander vonden, is natuurlijk even eens van grooten invloed geweest op de oogen- schijnlijke koersverandering van Japan, dat thans na kostbaar geweld beproefd te hebben blijkbaar overgaat tot minder riskante en soe peler methoden ter bereiking van het zichzelf gestelde doel. Opvallend is het, hoe Japan thans hengelt naar de gunst der Vereenigde Staten. Het eenige, wat, volgens Japan, de vriendschap tusschen Amerika en het Japansche Keizerrijk nog bemoeilijkt, is de bepaling, waardoor de Vereenigde Staten hun grenzen gesloten houden voor Japansche immigranten. Zoodra Amerika bereid is, Japan op gelijke wijze te behandelen als de andere buitenlandsche mogendheden en volgens het quotenstelsel een beperkte immi gratie van Japanners wil toestaan, acht Japan den weg geëffend voor een toenadering ook op ander gebied. Dit andere gebied betreft hoofdzakelijk de kwestie-Mandsjoekwo. Zooals men weet, hebben de Vereenigde Staten bij herha ling uitdrukkelijk verklaard, dat zij op grond van het Kelloggpact geen toestand of bezits- wijziging van wie ook zullen erkennen, welke voortgekomen is uit geweld. Zij sloten zich door deze zgn. Stimson-doctrine aan bij de uitspraken van den Volkenbond, die te Genève de Japansche geweldpractijken ten opzichte van Mandsjoerije en de stichting van den „onafhan- kelijken staat Mandsjoekwo" als in strijd met de internationale, ook door Japan onderteeken- de verdragen brandmerkte. Het is echter de vraag of deze principieele houding ook in de toekomst practisch zal worden gehandhaafd. y i* De Volkenbond is niet bü machte zijn uitspra ken dwingende kracht bij te zetten. Engeland heeft slechts contre-coeeur aan het vellen van een vrijwel academisch vonnis over zijn ge wezen Japanschen bondgenoot meegedaan en de Vereenigde Staten zullen tenslotte toch ook niet veel anders kunnen doen dan in den fei telijk, zij het dan ook wederrechtelijk gescha pen toestand in Mandsjoerije berusten. Japan wijdt op het oogenblik alle aandacht aan de consolidatie van het nieuw verworven bezit, dat door de officieele uitroeping van het Keizer rijk Mandsjoekwo definitief gecamoufleerd moet worden tot een volkomen zelfstandige mogend heid met zelfbeschikkingsrecht. Wanneer het Japan gelukken mag, zich ook met China te verstaan, zoodat dit in het noodgedwongen prijsgeven van het Mandsjoerijsche grondge bied zou berusten, zal het voor de Vereenigde Staten gemakkelijker worden zijn principe te laten varen terwille van de practijk. De mo gelijkheid van een overeenstemming tusschen den heerscher van Nanking maarschalk Tsjang Kai Sjek en Japan moet geenszins uitgesloten worden geacht. Tsjang Kai Sjek's grootste zorg is, het Chineesche binnenland te pacificeeren en van communisten te zuiveren. Hij heeft daarvoor al zijn krachten noodig, zoodat hij geneigd moet zijn het met Japan althans voor- loopig op een accoordje te gooien. Japan is dan ook ten opzichte van China in pacifistischen geest werkzaam. Of echter de soepeler metho den van Hirota blijvend succes zullen hebben en niet de voorbereiding zullen vormen voor nieuw geweld ter uitbreiding van Japans machtspositie in het Verre Oosten zal de toe komst moeten leeren. Voor het oogenblik schijnt de spanning rondom den Pacific te verminde ren, maar Japan is en blijft een onbereken baar Aziatisch krachtstation, dat ten allen tijde die spanning weer kan en zal opvoeren, zoodra het daarin voordeel ziet. VATICAAN-STAD, 27 Febr. (Reuter.) Z. H. de Paus heeft den hoogbejaarden Kardinaal Ehrle, die ernstig ziek ligt en voor wiens leven ge vreesd wordt, zijn zegen doen toekomen. Duizenden en duizenden bezoeken bij Mar ches les Dames de plek waar het lijk van koning Albert van België werd gevonden. H VERWACHTING: Zwakke tot matigen |j veranderlijken wind, half tot zwaar be- wolkt, waarschijnlijk nog sneeuw- of ha- gelbuien, lichte vorst des nachts, weinig j= verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand: 770.3 te Thors- Ëj haven. H 2j Laagste barometerstand: 747.9 te Lyon. Zont op 6.54, onder 5.33. Licht op 6.03. Maan op n.m. 3.33, onder v.m. 6.12. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii NEW-YORK, 27 Febr. (Reuter). De zware sneeuwstormen, die thans de Vereenigde Sta ten teisteren, zijn oorzaak geworden van een ernstig spoorwegongeluk. Nabij Pittsburg (Pennsylvanië) is de locomotief van een snel trein bij het passeeren van een brug ontspoord. De trein bevond zich in volle vaart. De lo comotief, de kolenwagen en een wagon vielen omlaag; twee slaapwagens en het restauratie rijtuig bleven op het viaduct staan. Het on geluk is, naar men aanneemt, veroorzaakt door de slechte functioneering der wissels, het geen aan de hevige koude moet worden toe geschreven. Het aantal dooden, dat met twintig wordt aangegeven, staat nog niet nauwkeurig vast. Er zijn veertig gewonden. De sneeuw en de nijpende koude belemmeren sterk het red dingswerk en verhoogen het lijden der gewon den. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft de sneeuwval onverminderd aangehouden. In de omgeving van New-York heerscht tengevolge van de met sneeuw bedekte straten en spoor wegen een zware verkeerschaos. Verscheidene treinen zijn volkomen ingesneeuwd en daar de toevoer van goederen stop staat, vreest men, dat New-York gebrek krijgt aan brandstof. In de Oostelijke staten heeft de sneeuwval sinds vanmorgen volkomen opgehouden. Doch de sneeuw ligt nog zoo hoog op de wegen, dat talrijke verkeersopstoppingen plaats hadden. In het centrum van New-York stonden de tram wagens aan lange rijen en het autobusverkeer stond geheel stil. Men rekent er op, dat de koude nog tot Woensdag aanhoudt. Het opruimen van de sneeuw kost de stad New-York zes millioen dollar. Naar schatting zijn door de sneeuwstormen en de tornado's in het Zuiden des lands in totaal zestig menschen om het leven gekomen. De sneeuwstormen, die bijna onafgebroken gedurende 36 uren bleven woeden, beginnen thans te minderen, waardoor het mogelijk wordt het opruimingswerk krachtig aan te pak ken en de verbinding met de kleine plaatsen te herstellen. BRUSSEL, 27 Febr. (Per. telefoon) Don derdag a.s. te half 12 zal Koning Leopold III in het paleis te Brussel het corps diplomatique ontvangen. .Snif#*' Duizenden armen strekten zich, toen Zondag de Duitsche leiders te München trouw aan de regeering beloofden. LONDEN, 27 Februari (Eigen bericht) Wij vernemen uit Berlijn, dat de Bulgaren Dimitrof, Popof en Tanef uit de gevangenis zijn ont slagen en kort voor negen heden morgen per vliegtuig naar Rusland zyn vertrokken. (United Press) Het D. N. B. verneemt uit bevoegde bron, dat Dimitrof, Popof en Tanef uit Duitschland zijn gezet. Het over de grenzen zetten kon tot dus verre niet geschieden, omdat de Bulgaarsche regeering de drie communisten niet als Bul gaarsche burgers erkende, en weigerde, hen van Duitschland over te nemen. Nadat de Sovjetregeering kort geleden alle drie het Sovjet-burgerrecht heeft geschonken, volgde hieruit de mogelijkheid, hen naar het Sovjetgebied te sturen. Dinsdagmorgen is dit geschied. BOEDAPEST, 26 Febr. (D. N. B.) Het was de Boedapester i>olitie opgevallen dat sedert ongeveer een half jaar dagelijks acht tot tien jonge mannen tusschen de 20 en 35 jaar als vermist werden opgegeven, terwijl vroeger het gemiddelde aantal slechts drie bedroeg. Vroe ger konden deze vermisten meestentijds binnen de week worden opgespoord, maar van de in de jongste maanden verdwenen jongelieden ontbreekt bijna elk spoor. Een onderzoek heeft uitgewezen dat agen ten van het Fransche Vreemdelingenlegioen in de hoofdstad en de provincie met groot succes werkzaam zijn. Het grootste deel der werklooze jongemannen wordt arbeid in Fransche fabrie ken beloofd. Zij worden aldus naar Frankrijk gelokt en dan bij het Vreemdelingenlegioen in gedeeld. De politie heeft over het geheele land maat regelen getroffen om den Franschen agenten te beletten hun werk te verrichten. In het Natuur-historisch Museum te Londen is het skelet van een walvisch geëxposeerd PARIJS, 27 Febr. De Fransche pers volgt met belangstelling de door Eden in de Europeesche hoofdsteden gevoerde besprekingen. Volgens Havas zou tusschen Eden en Musso lini een overeenkomst tot stand zijn gekomen over een bewapenings-pauze, een accoord op korten termijn, waardoor de huidige stand van de bewapening van de mogendheden wordt ge stabiliseerd en Duitschland gemachtigd wordt tot een gecontroleerde voorwaardelijke bewa pening. Eden en Mussolini zouden verder tot een ac coord zijn gekomen over de mogelijkheid, om een basis van overeenstemming te krijgen op de volgende punten: 1. Status quo van de bewapende mogend heden. 2. Internationale afschaffing van den chemi- schen oorlog. 3. Internationale bepalingen, waardoor Duitschland zijn goeden wil kan toonen, n.l. effectieve contröle van Duitschlands defensieve, gedeeltelijke bewapening. 4. Een speciaal accoord over de semi-militaire organisaties, hetgeen mogelijk is geworden door de besprekingen van Eden te Berlijn. De „Matin" schrijft hierover het volgende: Een van de redenen voor het aan den dag ge legde optimisme is de verzekering van Eden, dat Duitschland een contróle op de bewapening niet weigert, waardoor de instemming van Frankrijk, volgens Italiaansche opvatting, mo gelijk wordt gemaakt. Het verlangen van Italië naar een algemeene ontwapenings-overeen- komst is zoo sterk, dat verdere concessies aan het Fransche standpunt bij de komende onder handelingen niet z{jn uitgesloten. Het voorstel van de „Echo de Paris" dat de regeering een bijzonder beroepsleger zal vor men, hetwelk overal gebruikt zal kunnen wor den waar de Fransche politiek militairen steun noodig heeft, wordt door de „République" een uiterst gevaarlijk spel van het Fransche natio nalisme genoemd. Het blad vreest, dat deze formule in Engeland en in de Ver. Staten een front tegen Frankrijk zou doen ontstaan Frankrijk heeft nooit, zelfs niet na den oorlog, Engeland kunnen winnen voor een gemeen schappelijke actie tot ondersteuning van de Kleine Entente. LONDEN, 27 Febr. (Reuter) In aansluiting op Eden's onderhoud met Mussolini zegt de Romeinsche correspondent van de „Daily Tele graph". dat de vooruitzichten, om een basis te bereiken voor een ontwapeningsovereenkomst minder ongunstig zijn dan eenigen tijd geleden Eden's reis naar Parijs, Berlijn en Rome heeft, aldus de correspondent, twee punten scherp doen uitkomen, ml.: 1. Het Britsche memorandum blijft de grond slag voor de toekomstige onderhandelingen. 2. De volgende stap van de Engelsche regee ring zal in hooge mate ervan afhangen, wat de Fransche ministers Eden zullen te vertellen hebben, wanneer hij hun verslag uitbrengt van zijn onderhandelingen. Mussolini is zeer meegaand geweest in zijn uitingen, maar heeft zich op zekere punten van het Britsche memorandum onverzettelijk ge toond. De bespreking met den Duce is zoo gron dig geweest, dat Eden in staat is, om vroeger dan zijn voornemen was naar Parijs te reizen. Intusschen oefent hetzelfde blad kritiek uit op de luchtvaartbegrooting. Wanneer de lucht macht versterkt is tot 45 eskaders (elk van 12 vliegtuigen), zooals de begrooting vraagt, blijft men nog 7 eskaders beneden de minimum grens. die 11 jaar geleden is vastgesteld, aldus het blad. Inmiddels versterken Amerika, Frank rijk, Japan en Sovjet-Rusland hun luchtmacht in veel grooter mate. PEKING, 27 Febr. (Reuter.) De gevechten tusschen de rebellen en de regeéringstroepen in Chineesch-Turkestan duren nog voort. De hoofdstad Kasjgar is verscheidene malen reeds van bezitter verwisseld en de troepen der re bellen houden thans nog een deel der stad be zet. Het centrale punt van de rebellen bevindt zich te Jarkando, en vandaar uit probeeren zij een nieuw offensief te openen tegen Kasjgar, Urumsja en Kuldsja. De positie van de Chineesche regeeringstroe- pen zou hachelijk zijn. Volgens semi-officieele mededeelingen uit Chineesche bron zouden bij de gevechten om de stad Kasjgar ruim drie honderd burgers door verdwaalde kogels zijn gedood. Het slot Steenokerzeele in België, waar vol gens sommige berichten prins Starhemberg moet zijn geweest om met Aartshertog Otto over de toekomst van Oostenrijk te spreken. PARIJS, 27 Febr. (Reuter). De enquête-com missie uit het parlement inzake de affaire Stavisky kwam gistermiddag bijeen. Volgens de verklaringen van eenige commissie-leden in de couloirs van het Kamergebouw komt op de lijst van personen, die douceurs hebben ont vangen in deze zaak slechts één naam van een parlementslid voor, n.l. die van Bonnaure. Deze heeft vierhonderd-duizend francs ontvangen. Het grootste bedrag werd geïncasseerd door Stavisky zelf, n.l. veertig millioen francs. De secretarissen van den bedrieger, Romagnino, Debardon en Desbrosses, ontvingen zeven acht millioen francs. Onder de begunstigden komen voorts de namen voor van Guébin met 200.000, Guiboud Ribaud met 700.000, Camille Aymard met 50.000, Paul Lévy met 300.000, de bank E. Amar met 7 a 8 millioen, de dokter Vachet met 20.000, Anquetil met 2000, Sartori met 1500, mejuffrouw Susanne Blum met 10.000 en Tri- boin, de directeur van de „Cercle Parisien", met eenige millioenen in maandelijks uitbetaalde chèques. Verscheidene commissieleden beklaagden zich er over, dat ettelijk stukken uit het dos sier schijnen te ontbreken. Zij constateeren, dat er slechts een lijst is van 40 cheques van de 814, die er moeten zijn. DIJON, 27 Febr. In hun rapport over de au topsie, verricht op het stoffelijk overschot van raadsheer Prince, verklaren de gerechtelijke doctoren, dat zij de hypothese van zelfmoord niet kunnen bevestigen, noch ontkennen. Er is een collecte geopend onder alle magi straten van Frankrijk met het doel, gelden bij een te brengen ter bekostiging van het na sporen der moordenaars van Prince. PARIJS, 27 Febr. (Reuter). Naar thans ge meld wordt, zou ook de schrijver Joseph Kessel bij het Stavisky-schandaal betrokken zijn. Hij zou 70.000 francs hebben ontvangen. Men tracht nog de namen vast te stellen van 29 Kamerleden, die na de verkiezingen van 1925 door Stavisky zijn gelukgewenscht. Het Internationaal Christelijk Vakverbond vergaderde op 24 Febr. te Bazel. Het besloot op de agenda van het buitengewoon co.igres dat op 1 en 2 Juni a.s. te Montreux zal plaats hebben, aan de orde te stellen het thema: de christelijke vakbeweging en de vrijheid van vereeniging- DE BULGAREN VRIJGELATEN De parlementaire enquête inzake de Stavisky- affaire. Uitlatingen van commissie-leden. Straatgevecht te Parijs. Vele gewonden, een doode. De textielstaking in Verviers. Vijftienduizend deelnemers. Regeling van den invoer van vleesch en van levende schapen en slachtpaarden. Zout-natuurbad te Boekelo. Oud-Pastoor J. D. M. Meijer t Tegen gewezen advocaat te Utrecht wegens verduistering een jaar gevangenisstraf ge- eischt. Zevende dag van het Nijenrode-proces. BRUSSEL, 27 Februari. (Per telefoon). De staking in de textielindustrie van Verviers, welke Maandag begon is vrijwel algemeen. Vijftiendui zend arbeiders hebben het werk neergelegd. In officieele kringen oordeelt men, dat de orde niet voldoende gewaarborgd is, daar bijna al de ge meenten in de streek, Verviers en s,wee dorpen uitgezonderd, een socialistischen burgemeester hebben. Om die reden zijn tachtig gendarmen van Luik naar Verviers gezonden, terwijl de troepen van de garnizoenen te Verviers, Spa en Eupen ge consigneerd zijn. De oorzaak der staking ligt in 't feit, dat een patroon in Juni 1.1. 42 van zijn oudste arbeiders had ontslagen, teneinde zijn sociale iasten te ver lichten. De overige arbeiders van deze fabriek, ruim 900, gingen daarop in staking. Het daar over ontstane geschil is geleidelijk verscherpt, met het gevolg, dat gisteren de algemeene sta king is uitgebroken. Tot dusver hebben zich geen incidenten voor gedaan. PARIJS, 27 Febr. (Reuter). Gisteravond zijn ernstige botsingen ontstaan tusschen de patnottenvereenigingen van het 20ste Pary- sche Departement, die zich tot een eenheids front hebben aaneengesloten en de commu nisten. Dezen trachtten een vergadering van de patriotten te verstoren door de ruiten van het vergaderlokaal in te gooien. Er ontstond een regelrecht straatgevecht, waarbij een groot aantal personen gewond werd. Een commu nist is in den loop van den nacht aan de op- geloopen verwondingen overleden. Slechts met moeite gelukte het de politie de orde te herstellen. Een groot aantal personen werd gearres teerd. MADRID, 27 Febr. (V. D.) Den vierden Maart viert Lerroux zijn zeventigsten verjaar dag. Men bereidt een Iflildiging voor, die een nationaal karakter zal dragen. Delegaties uit alle provincies zullen hem komen gelukwen- schen. Er zal een monsterbanket worden aan gericht. Volgens uit geheel Spanje binnenkomende berichten is de toestand des lands rustig. De begonnen stakingen nemen een normaal ver loop, zonder belangrijke incidenten. Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 75r Vorige stand: 74?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1