I IN EN OM HAARLEM J Laatste Nieuws LOUIS Onrust in Indië Haarlem, 27 Febr. Berlijn en Weenen Owen en Fourrier te Haarlem herleefd HOE LOOPT DÏE KAT? Critiek op de reorgani satie Het gymnastiekonder wijs Een verzoening op komst? DINSDAG 27 FEBRUARI 1934 HET AMBTENAREN REGLEMENT Voor onderwijzend personeel DE GEBEURTENISSEN IN BELGIË Prachtige film in Luxor Theater WIJZIGING GOEDEREN SPOREN Op het baanvak Haarlem Bloemendaal Personalia SANEERING VAN HET BLOEMBOLLENVAK Haarlemsche Luchtvaart Club Rede van den heer Schrama De p>incipieele kant der zaak RADIOTOESTELLEN Meer dan 2500 aangegeven R. K. Commissie voor Arbeids- ontwikkeling Protesten tegen opheffing vak onderwijs in Se en 6e leerjaar Schoolzwemmen vereischt Het zwemonderwijs in gevaar BURGERLIJKE STAND Derde cursusavond Vleesch verduisterd Nog een hoofdbestuurslid der P. N. I. gearresteerd POKKENEPIDEMIE MAAT -CONFECTIEBEDRIJF Overleg met den Rijksbemiddelaar AGENDA 28 Februari HET DROEVIG ONGELUK TE HEILOO Begrafenis der beide slachtoffers11*0 FASCISTENLEIDER STAAT TERECHT Wegens het uitsteken van een verboden vlag Er vinden onderhandelingen plaats langs drie verschillende wegen MARCEL THIL BEHOUDT ZIJN TITEL De Spanjaard Ara op punten geslagen uiiiimiiiMmiiimmiiiiiiiiiimiiimiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMmHiiiiwiNiiiiiiiNiiiHiiiiiMiiimiiiiiMiiimiiiimmiiiiiiiiMiiimiiMiMiiiiu nilllllllinilllllllllinillIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIEllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllljlHIIMIIIIIIIIIMIIIIIHIIIIIIIIllllllMIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIllllllllllB De Engelschman Owen en de Fransch- man Fourrier, die rond het jaar 1840 op economisch-politiek terrein bekend heid verwierven en gedoodverfd worden als de voorloopers van het socialisme, schijnen als maatschappijhervormers hun meest recente we dergeboorte te ondergaan in de stichting van het comité, dat zich in Haarlem heeft gevormd onder den naam „Centrum Gemeenschap". Wij hebben in een der nummers van onze courant verleden week van deze merkwaardigheid mel ding gemaakt en willen er gaarne hier nog wat over zeggen. De Staathuishoudkunde, een heel bijzonder jonge Wetenschap nog, die nauwelijks de baby windselen is ontwassen is zeker nog niet zoover gevorderd, dat alle geleerden het over haar grondbeginselen eens zijn. De geschiedenis van een wetenschap houdt trouwens pas op, niet waar, als zij niet meer bestaat. Bestaande wetenschappen kunnen eiken dag aanvulling, wijziging zelfs ondergaan en ook de verst gevorderde wetenschappen zooals de physica, de chemie, zelfs de mathematische kunsten ondergaan verandering, stellen nieuwe regelen op, en verlaten andere, die tot dan toe onaantastbaar schenen. Met de kennis van de zoo jonge wetenschap der economische politiek is Let niet anders en zoo is het niet te ver wonderen, dat ook op dat terrein ideeën op komen, vergaan en weer opkomen, vooral in een bewogen tijd als den onzen, waarin de maat schappelijke verhoudingen alle aanleiding geven tot een diepgaande studie van het onderwerp. Dat er in Haarlem nieuwe ideeën geventileerd worden, behoeft dus niemand te verbazen of te verontrusten, maar vast sta ook, dat er voor niemand in Haarlem eenige aantrekkelijkheid in kan zijn gelegen zijn liefde te verpanden aan primitieve denkbeelden de coöperatieve ge dachte die ongeveer een eeuw geleden door Owen, Fourrier en Louis Blanc gebakerd wer den, maar hun geestelijken vaders noch eer, noch voldoening hebben gebracht. Om misverstand te voorkomen zijn medege deeld, dat het Haarlemsche comité geen poli tieke partij wenscht te zijn of te stichten Ge vaar, dat het zieltjes gaat winnen k la Mussert is er dus niet. Wat de nieuwe beweging dan wel Is? Wij weten het niet precies. Een studie club? Een economische school? De stichters van het comité bedoelen waarschijnlijk dit laat ste te zijn. De formuleering der beginselverklaring is in- tusschen zoo vaag en onduidelijk gesteld, dat moeilijk is na te gaan wat het comité precies wil. Wie begrijpt b.v. de omschrijving van het volgende middel om het doel te bereiken: „Een ander verkoopstelsel, waardoor de kleine inko mens en groote gezinnen in verhouding tot het beschikbare ruilmiddel méér goederen kunnen ontvangen, terwijl vr i. normaal levenden de verkoop zich zal aanpassen aan de geldende prijzen". Hier mag zeker wel een zeer uit voerige toelichting aan voorafgaan alvorens iemand zal kunnen instemmen met dit deside ratum. Met eenigen goeden wil is er echter uit de me- dedeelingen van het comité op te maken, dat het de ouderwetsche idee van de coöperatieve maatschappij (niet verwarren met onze mo derne coöperaties s.v.p.) nieuw leven inblaast. Het comité stelt zich voor zijn doel, samenwer king van producenten, distribuanten en consu menten, te bereiken door samenwerking in coö peratief verband, waarbij niet alleen consumen ten, maar ook producenten en distribuanten als belanghebbenden zijn betrokken. Niet alleen verbruikscoöperatie dus zooals wij die kennen, maar ook coöperatie voor de productie, het echte denkbeeld van Louis Blanc en Owen. Fourrier, Owen en Louis Blanc hebben deze gedachte in hun tijd consequent doorgevoerd. Fourrier meende, dat het eenige middel om van maatschappelijke wanorde tot universeele har monie te komen, was, de vereeniging der indi viduen tot gemeenschappen, door hem „phalan ges" genoemd, bestaande uit ongeveer 400 fa milies of li jC personen, wonende in een groot gebouw (phalanstère). De verschillende phalanges zouden zich weer samenvoegen tot groote vereenigingen en aldus zou een verband ontstaan, dat zich over de heele wereld uitstrekte. Louis Blanc slaagde er in een beweging onder de arbeiders wakker te roepen. Hij wilde bij den Staat steun vinden voor de hervorming der Maatschappij. Wan neer door algemeen kiesrecht de democratische inrichting van het Staatsbestuur bereikt zou zijn, moest de Staat productiecoöperaties in het leven roepen (ateliers sociaux). Deze coöperaties zouden de individueele voortbrenging langza merhand verdringen volgens dezelfde wet, die wij zien werken bü de verdringing van het kleinbedrijf door de groot-industrie. Noch de phalanges, noch de ateliers sociaux van Louis Blanc zijn iets geworden. In 1848, bij de revolutie, kreeg Louis Blanc een eerlijke kans voor zijn „ateliers sociaux". Wat hij ge vraagd had gebeurde: hij kreeg den steun van het Fransche gouvernement. De opgerichte coöperaties verdwenen de een na den ander, de een door de omstandigheden, de ander door de fouten van haar oprichters. In dit verband is het wel aardig er aan te herinneren, dat het Comité van Haarlem wil: gepresteerde arbeid steeds meer ruilen tegen goederen. Owen heeft dat idee ook gehad. Hij schafte het geld af en gaf er werkbons voor in de plaats. Zooveel uren arbeid een werk had gekost, zooveel bons kreeg men er voor. Men kon voor die bons dan voorwerpen koopen, waarvan de arbeid evenveel uren had gekost. Er werd zelfs een Bank in Londen opgericht, waar deze bons konden worden ingeruild. Het experiment lukte in het geheel niet. Een ieder trachtte de uren arbeid, die hij aan een werk had besteed zoo hoog mogelijk op te voeren en teneinde raad gingen de schatters er toe over om de waarde van een stuk werk maar te stellen op de waarde, die het in het vrije be drijf had. Het zijn dus wel oude liefden, waarmede het comité „Centrum Gemeenschap" voor den dag komt en wij hopen, dat voor zooveel noodig was onze lezers overtuigd zijn geworden, dat het streven van dat comité een serieuse aandacht niet waard is. De aanvullingen op het Ambtenaren-regle ment, welke den Raad zijn aangeboden bij voorstel van 23 Februari, zijn niet van toepas sing op het personeel, werkzaam aan de ver schillende inrichtingen van onderwijs, daar genoemd reglement dit personeel uitsluit. Om op deze categorieën van gemeente-amb tenaren ook de door de Regeering gewenschte bepalingen van toepassing te doen zijn, is het. noodig, die bepalingen in een afzonderlijk be sluit te formuleeren. Aangezien bij eventueel eervol ontslag, ver leend wegens revolutionnaire gezindheid, gee nerlei aanspraak op toekenning van wachtgeld behoort te worden verkregen, behoeven enkele regelingen in dien zin eenige aanvulling. Een voorstel daartoe zullen B. en W. bin nenkort aanbieden. Ter zake heeft met de betrokken vakorgani saties overleg plaats gehad. Het is den heer Hartman, directeur van het Luxor Theater in de Groote Houtstraat, mogen gelukken beslag te leggen op een zeer bijzon dere film van de gebeurtenissen der laatste week in België. Deze film is niet als gewoon journaal te be-» schouwen, doch als een apart nummer in het programma; ze is n.l. 500 M. lang. Uit den inhoud noemen wij o.a. Koning Al- bert als soldaat in de oorlogsjaren bij de ver minkten, bij de graven der gevallenen etc.; een visie rondom de noodlottige rots te Mar- che-les-Dames, het défilé van de troepen ter plaatse en de daarop volgende kranslegging. Vervolgens de begrafenis-plechtigheden te Brussel, de plechtigheden en de bijzetting te Laeken, de intoccht van Koning Leopold III, in de stad bij zijn bezoek aan de verschillende ministeries. Ten slotte de plechtigheden van Zaterdagmorgen met het Te Deum in de St. Gudule. De film draaide reeds gisterenavond. Nabij Haarlem zijn de aansluitingswissels van den verbindingsboog aan de lijn Haarlem Bloemendaal verlegd in de richting naar Bloe mendaal, zoodat thans de beide aansluitings wissels op gelijke hoogte aan de beide hoofd sporen aansluiten en aoor den wachter van den overweg Kleverlaan uit een bij dezen overweg gebouwden nieuwen post Noordelijke splitsing bediend kunnen worden, aldus lezen wij in „Spoor en Tramwegen". Bovendien is door het verleggen van deze wissels de afstand tusschen de nieuwe aanslui ting en de kruising van den verbindingsboog met de lijn HaarlemOverveen zooveel grooter geworden, dat een lange goederentrein vóór de aansluiting kan wachten, zonder bovengenoem de kruising te bezetten. De gewijzigde beveiliging wordt op 1 Maart in dienst gesteld; de bestaande bedieningspost komt dan te vervallen, terwijl de nieuwe be dieningspost bij de Kleverlaan in gebruik wordt genomen. In dezen post worden dan bediend de af standsseinpalen met voorseinpalen van de aan sluiting, de aansluitingswissels, de grendel en de overwegboomen met overweglantaren van den overweg Kleverlaan, alsmede de overweg boomen over den tramweg, waardoor de afzon derlijke bediening van dezen overweg komt te vervallen. De bordes-afstandsseinpaal, zijde Bloemen daal, wordt vóór den overweg Kleverlaan ge plaatst, zoodat bü onveiligen stand van dezen bordesseinpaal de treinen van Bloemendaal niet den overweg Kleverlaan bezetten. Tevens wordt op het baanvak Noordelijke splitsingBloemendaal Blokstelsel II (normaal open blok) vervangen door Blokstelsel III (nor maal gesloten blok). In de Commissie, belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid tot het geven van nijverheidson derwijs, gemerkt Niv, de aanteekening op de akte Niv, Nv, de aanteekening op de akte Nv, Nh, Nj en Nk, welke voor het jaar 1934 zitting zal houden te 's-Gravenhage, is benoemd tot lid en waarnemend secretaris: R. Kraakman, leeraar aan de ambachtsschool te Haarlem; en tot lid Ir. H. J. Meewis, w. i., leeraar Middel bare Technische School te Haarlem. Jhr. mr. dr. A. Röell te Haarlem is benoemd tot lid der Commissie van Uitvoering van het Leidsche Universiteitsfonds en tót lid van het College van Gecommitteerden. den bekenden K. L. M.-pilooa Viruly aan het levier, vormden 'de hoogtepunten van dezen dag. 7 April a.s. organiseert de Ned. Ver. van Luchtvaart Clubs waarbü ook de H. L. C. is aangesloten een groote Luchtvaartland dag in Amsterdam en op Schiphol, waaraan alle Luchtvaartclubs in Nederland zullen deel nemen. Op het programma staan o. a.: Vertooning van de K. L. M.-film door den heer Hans Martin. Lunch en rondleiding op Schiphol. Rondvluchten per K. L. M. en in N. L. S.-sporttoestellen. Aan dezen landdag zullen echter alleen leden kunnen deelnemen; er zal dus geen introductie worden toegestaan. Op den propaganda-avond zal het doel van de vereeniging worden uiteengezet. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het Secreta riaat, Boekenroodeweg 45, Aerdenhout (ingang bij Boek.weg 43) en bü den heer A. J. Sips, Emmastraat 28, Haarlem. Zij raak» den grond eerst met de teenen. Wij echter plaatsen bij elke stap het volle gewicht van ons lichaam op de hielen. Geen wonder Men schrüft ons: Bovengenoemde Club. die bij de meeste Haarlemmers niet meer onbekend zal zün, or ganiseert a.s. Vrijdagavond een grooten propa ganda-avond in de Kroonzaal van Café-Rest. Brinkman, Groote Markt. Op dezen avond zal jhr. dr. J. C. Mollerus zün bekende film vertoonen en toelichten over een reis per K. L. M.-vliegtuig naar Ned.-Indië. Ook voor niet-leden bestaat gelegenheid dezen propaganda-avond bü te wonen. Bü het Secre tariaat zün nog 'n beperkt aantal plaatskaar- ten beschikbaar. Bovendien zullen vele luchtvaartautoriteiten en insiders op dezen avond aanwezig zün. Dat de Haarlemsche Luchtvaart Club inder daad in staat is, den leden datgene te bieden waarnaar velen tot nu toe gezocht hebben, blükt wel uit het groote enthousiasme der leden en uit den aanwas van het ledenaantal, dat vanaf den dag van oprichting (30 Dec. 1933: Pelikaandag) tot heden tot pl.m. 60 groeide. Op 5 Jan. werd de eerste lezing over sport- vliegen door den heer H. Hakkenberg van Gaasbeek gehouden. 28 Jan. werd een excursie naar Schiphol ge organiseerd, die als volkomen geslaagd be schouwd mag worden. Rondvluchten in Pan- der-sporttoestellen met de heeren Hakkenberg v. Gaasbeek, de propagandist der N. L. S., en Maandagavond hield de heer Schrama, di recteur der bloembollenveiling te Haarlem, over bovengenoemd onderwerp een rede voor de af- deelingen Haarlem, Overveen-Bloemendaal. Schoten-Velsen en Heemstede, van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur. De spreker had een vrij talrük auditorium. De rede bracht het reorganisatieplan van het bloembollenvak. Wij verwijzen daarvoor naar het ochtend blad. Van de gelegenheid tot vragen stellen wenschte de heer Tel gebruik te maken. Het gesprokene door den heer Schrama geeft mij aanleiding tot volgende vragen en aan merkingen. De plannen van den geachten inleider samenvattende, wil hü het daarheen leiden, dat er een concentratie plaats heeft van den bestaanden wirwar t.a.v. het vereenigingsleven in het bollenvak. Nu is het mij opgevallen, dat geachte spr. in de afdeelingsvergaderingen van onze ver eeniging en van die van H. B. G. wordt toe gelaten en zijn nieuwe vereeniging niet geacht mag worden een concurrentie te zün van beide vereenigingen. Daar tegenover staat, dat de heer Schrama wel duidelük te kennen geeft, dat het uit moet zün met die splitsing, welke tot wanorde leidt. Kom ik er toe, dat de heer Schrama geen vereeniging als de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur en H. B. G. beoogt, doch eer een samenvatting van de andere bestaande vereenigingen. Deze laatstbedoelde vereenigingen noemen zich over het algemeen sociale vereenigingen, hoeowel ik in het midden laat, voor hoever zij hun sociale taak dóór hebben. Nu is mijn vraag: wil de heer Schrama zün nieuwe, centrale vereeniging met het prae- dicaat sociaal verrijken ja of neen? Voor goed begrip moge ik hieraan toevoegen, dat ook weer over het algemeen onder een sociale organisatie wordt verstaan een vereeniging, welke tót doel heeft om de begin selen harer leden in het bedrüfsleven in toe passing te brengen. En het is een zeer merkwaardig Iets. dat het beginsel op iedere daad, ook op iedere handels daad een cachet legt. Wanneer het in de bedoeling ligt van den geachten inleider om op te merken, dat het geenszins in zijn bedoeling ligt middels de bedoelde centrale vereeniging zich op sociaal terrein te begeven, dan moge ik daaraan de opmerking toevoegen, dat de eerste of inlei dende opzet om te vereenigen: n.l. de teelt ordening, een zuiver sociaal-economische aan gelegenheid is. Nu hoop ik niet, dat de heer Schrama zich alleen dood staart op het woord: economisch, deze daad is ook een sociale. Waarom? Omdat de teeltórdening in zal grijpen in het interne bedrijfsleven van ieder bollenkwee- ker, -broeier, of -handelaar afzonderlijk. Het is een greep naar het individu en daar moge toch het individu iets in te zeggen hebben, en daarbij zal het beginsel van het individu toch eenige rol spelen. Zonder daarop diep in te gaan, wil ik nog opmerken, dat er vele menschen en vele be ginselen zijn, doch dat wij in ons vaderlandje deze beginselen kunnen groepeeren in drie groote groepen n.l..: de katholieken, de christe- lijken en de personen, die geen uiting wenschen te geven aan hun principe. Komende aan mijn opmerking, komt het mij voor, dat de centrale organisatie als door den heer Schrama bedoeld, niet een is als de Algemeene Vereeniging en H. B. G.. waarin slechts daden worden gesteld, welke voor 100 economisch moeten zijn. doch een orga nisatie is als de ongeveer 6 of 8 andere ver eenigingen, welke zich de vrijheid meenden te mogen permitteeren zich in te laten met het saneeringsplan, enz. enz. Doch wanneer de nieuwe vereeniging een sociale vereeniging is, dan zal zij nooit tot stand kunnen komen zonder kleerscheuren. Welke toch zijn de practische bezwaren? Ten aanzien van sociale aangelegenheden zal er in de afdeelings- en algemeene vergade ring een oorlog van principe-uitingen ont staan. Tenminste, wanneer men te doen heeft met menschen, die nog wat waarde hechten aan hun principe of beginsel, wat toch offi cieel door ongeveer twee-derden van ons Neder landsche volk als een niet te onderschatten en te verwaarloozen zaak wordt beschouwd. In een vergadering van menschen die on verschillig zijn ten opzichte van hun beginsel, zal een besluit genomen worden, waar de geest ontbreekt. Worden daarentegen de principe- of beginsel- genooten bü elkaar gebracht, dan zal een uni forme meening in eigen kring samengesteld kunnen worden en kunnen de afgevaardig den dier aldus te noemen principieele organi saties overleg plegen welke overeenkomst is te bereiken ten aanzien van een bepaalde sociale aangelegenheid. Hiermede heb ik niets nieuws aangeroerd, doch iets wat bestaat in reeds verschillende vakbonds-organisaties. Concludeerende kom ik tot deze meening. a. De restauratie van het vereenigingsleven in het bollenvak is iets wat ook ik toejuich; b. wanneer de nieuwe vereeniging een ver eeniging wil zijn als de algemeene vereeniging en het H. B. G., dan zeg ik: waarom een derde, immers geen der voorgaande zal zich om de nieuwe opofferen en dit is ook niet noodig c. wil de nieuw-bedoelde vereeniging een sociale of wel een sociaal-economische vereeni ging zijn. dan moet dit evenzeer ten sterkste worden af geraden, daar hier de gelegenheid wordt geschapen, of een verslapping van het be ginsel in de hand te werken, dan wel een wir war van beginsel-uitingen te ontketenen, waar zelfs de beste voor den beste niet uit zal komen. De eenigste en juiste oplossing is de indee ling in drie groote sociale vereenigingen. t.w. een katholieke, een christelüke en een neutrale, welken dan als zoodanig het hef in handen wordt gegeven de zuiver economische vereeni ging of vereenigingen op te bouwen. dal die kleine dames-hakjes terstond versleten xijn. Hierop is nu wat gevonden door de Wood-Milne fabriek (alom bekend om haar ijzer sterke Bulldog hakken). Een zeer dun en elegant hakje, gemaakt van speciale rubber en onge looflijk sterk. Ze loopen heerlijk soepel en zijn anti-slipping, doch let vooral op de naam t WOOD-MILNE RUBBERHAKJES Ik zal het zeer op prijs stellen eenige antwoord van den geachten inleider te mogen ontvangen. De heer Schrama gaf hierop ten antwoord, dat hij met opzet het sociale element in zijn plannen vermeden had; hü dacht zich zün organisatie als een zuiver commercieele. Wanneer de door hem aangegeven reorga nisatie het bloembollenbedrüf zou genezen, zou men meer bereikt hebben dan men door sociale maatregelen bereiken kan. Bü een bloei van het geheele bedrijf zullen ook de werknemers ten zeerste gebaat zijn. De propagandaclub verwacht groote belang stelling. Wilt u dus verzekerd zün van een goede plaats, vraagt dan even een kaart aan bü de heeren Habraken, Anthoniestraat 5, of Felix, Amsterdamstraat 55. Sedert de luisteraars in stad en lande hevig waren wakker geschrikt, door de mededeeling, dat zü verplicht waren het bezitten van een ontvangtoestel aan te geven, volgde een ware „run" naar de loketten van het postkantoor, waar aangifte-formulieren verkrügbaar waren gesteld. Ook onze stad telde ontelbare radio-liefheb bers, die te goeder trouw, zonder aangifte, reeds geruimen tüd woord en muziek uit den aether hadden opgevangen. Ook zij kwamen, en wel in zoo'n groot aantal, dat de dienst der posterijen zelfs gedurende korten tijd geen formulieren meer bezat. Echter is ook nu hierin voorzien en vindt aangifte gestadig plaats. De directeur van den Post- en Telegraaf dienst noemde ons het aantal, dat nu reeds in de 2500 beloopt, sinds den herhaalden oproep in de kranten van den laatsten tüd. De heer A. Angenent,, centraal secretaris van den R. K. Volksbond, zal Donderdagavond voor bovengenoemde commissie in het gebouw St. Bavo, des avonds 8 uur, spreken over het onderwerp: ,„De massa-mensch van het com munisme". Deze inleiding zal het feit moeten belichten dat het persoonlükheidsideaal reeds zoo sterk is verdrongen, dat de stelsels bestaan, welke min of meer geheel op den massamensch zün gebouwd en dat millioenen menschen deze stel sels aanhangen. Hierbü in het bijzonder de vraag te beantwoorden, hoe wü, katholieken, tegenover het opkomend fascisme en natio- naal-socialisme moeten staan. In de raadsvergadering voor morgen komt aan de orde een voorstel tot opheffing van het vakonderwijs in lichamelijke opvoeding' in het vijfde en zesde leerjaar der lagere school. Tegen dit voorstel heeft zich thans de afdee- iing Haarlem van de vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding in Nederland verzet, door het zenden van edh request aan de raadsleden. In de memorie van toelichting worden de vol gende bezwaren genoemd. I. Leerstof. De bevoegdheden der klasse-onderwüzers be palen zich voor de ouderen slechts tot de zaal- gymnastiek zonder toestellen, voor de jongeren tot: a. de zaalgymnastiek, waarbü de toestellen beperkt blüven tot wandrek, horizontale ladder en evenwichtsboom, zoodat dus ringen, rekstok- kén, bruggen e.a., welke toestellen wel in ge- meentelüke lokalen aanwezig zün. uitgesloten zijn; b. enkele eenvoudige klein-terreinspelen. Het schoolzwemmen vervalt bij aanneming de zer voorstellen geheel. II. Organisatie. Dat het onderwüs in lichamelüke oefening in elke klasse wordt gegeven door de(n) be trokken klasse-onderwijzer(esse), waardoor men het paedagogisch ideaal van den „completen onderwüzer" benadert, blijkt niet het geval te zijn. In de praktük is dit onderwüs opgedragen aan enkele onderwüzers, welke in het bezit zün van een wettelijke bevoegdheid daartoe en in eerste instantie daarvoor in aanmerking ko men. Wanneer nu het vakonderwijs in het 5de en 6de leerjaar vervalt, zal men noodwendig aan deze leerkrachten een grooter getal lesuren in andere klassen (eventueel aan andere scho len) moeten opdragen, of doarvoor minder ge schikte onderwijzers moeten aanwijzen. Het komt ons voor, dat beide oplossingen het on derwüs ten zeerste zullen benadeelen. III. Onderwüs aan gemengde klassen. De organisatorische moeilükheden, die zich voordeden na de vervanging van de(n) vak onderwijzer (esse) in de 3de en 4de klasse en welke in enkele gevallen het geven van gym- nastiekonderwüs aan gemengde klassen ver oorzaakten, zullen zich in versterkte mate doen gelden. Bestaat tegen een dergelijk onderwijs in de 3de en 4de klasse reeds gegrond bezwaar, in het 5de en 6de leerjaar mag zulks in geen geval voorkomen. De heer A. J. Meyerink, hoofdconsul voor de Centrale Propaganda van den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen, zegt het volgen de over het zwemonderwijs: Afschaffing van het vakonderwijs in de licha melüke opvoeding zal ook meer dan waarschijn lijk beteekenen opheffing van het schoolzwem- onderwijs. Alle leeraren en leeraressen in licha melüke opvoeding hier in Haarlem hebben het schoolzwemmen in hooge mate bevorderd, ge steund als zü werden door het gemeentebestuur en de desbetreffende inspectie. Dr. K. H. van &chagen, inspecteur voor den dienst der licha melüke opvoeding te Amsterdam, heeft zich meermalen buitengewoon waardeerend uitge laten in woord en geschrift over de gunstige resultaten van het schoolzwemonderwüs te Haarlem. Ik ga vreezen met groote vreeze, dat de volksgezondheid en de volksveiligheid bedreigd worden, indien dit bü uitstek nuttige leervak wordt opgeheven. Weet men wel, dat in Neder land gemiddeld elk jaar 234 jongens en meisjes beneden den leeftüd van 14 jaar den dood in het water vinden? Waardoor? Grootendeels, omdat zü niet voldoende geoefend zün in de zwemkunst. Ongeveer 25 jaar geleden verdron ken in ons land gemiddeld 939 menschen per jaar; door de uitbreiding van de zwemkunst, door het schoolzwemmen, wordt de jeugd die nuttige kunst bügebracht; mede door de uit breiding van modern reddingsmaterieel en door het oprichten van reddingsbrigades is dit getal van 939 per jaar gedaald tot 686, niettegen staande de bevolking van Nederland jaarlüks toeneemt met ongeveer 100.000. Zeggen deze cüfers u iets? Ik wil de vroede vaderen van onze stad Haar lem toeroepen: „Bezint, eer ge begint!" Geboren: 23 Febr. d. van H. KoekLand heer; z. van A. T. G. RoosenJanssen; z. van J. A. M. Veldmeüerv. Leeuwen; 24 Febr. d. van M. H. L. WeitenBronkhorst; 25 Febr. d. van J. v. d. MeerVerkerk; d. van M. Broek hof—v. Dük; 26 Febr. z. van J. H. Kipv. Gulik. Overleden: 24 Febr. G. v. d. Steur, 61 jaar, Reitzstraat; A. W. SchilderKuipers, 76 jaar, Bakkerstraat; 25 Febr. M. R. v. d. Kroftv. Roosele, 58 jaar, de Clercqstraat; A. J. v. Maas, 73 jaar, K. Spaarne; W. M. BijsterBoeree, 90 jaar, L. Heerenvest; M. M. G. EldersWil son, 78 jaar, Adr. de Jongestraat. Vrüdag 2 Maart zal Prof. Steger wederom een lezing houden in het Jeugdgebouw Teyler- plein, des avonds half negen. Prof. Steger zal spreken over de huidige po litieke constellatie in Nederland en meer bü- zonder over fascisme en nationaal-socialisme Alle katholieken zijn welkom en in het bü zonder alle propagandisten. Maandag is door de politie aangehouden de 30-jarige slagersknecht v. d. B„ verdacht van verduistering van vleesch, tot een waarde van 50, ten nadeele van zün patroon. Hü gaf voor, dat hü het vleesch had af geleverd aan klanten, die niet wilden betalen, maar bracht het bij een kennisje. V. d. B. heeft bekend. BATAVIA, 27 Febr. (Aneta) Soetan Sjahrir, het eenige hoofdbestuurslid van de P. N. I. dat zich nog op vrüe voeten bevond, is, na knap speurderswerk in den kampong Ped- jambong gearresteerd, hetgeen zijn reeds voor genomen uitwüken naar Nederland, waarmede hü via de echtgenoote van een voorman van de O. S. P. relaties onderhield, voorkwam. De papieren van Sjahrir welke te Bandoeng waren achtergelaten, zijn in beslag genomen. Sjahrir had geen vaste woonplaats en werd als zwer vend hoofdbestuurslid aangeduid. PADANG SIDEMPOEAN, 27 Febr. (Aneta). In zes kampongs nabij Padang Sidempoean heerschen pokken. Zestig van de 700 ingezete nen zün besmet. Be Rüksbemiddelaar prof. mr. Aalberse zal Donderdagmiddag in het gebouw van de Tweede Kamer een bespreking houden met de partüen, betrokken bü het dreigend conflict in het maat-confectiebedrijf. Gebouw St. Bavo Kellners 12 uur n.m. cursus spoorwegpersoneel 8 uur Kleerma kers 8 uur St. Caecilia 8 uur Afdracht Grafische Bond 8 uur Rechtskundig bur., half 9. Stadsschouwburg Volksvoorstelling kwart over 8. Cinema Palace „Deviezen-smokkelaars". Op het tooneel Raymond Hyé, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater „De Jantjes". Op het tooneel 4 Eitners, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „De Gunst van Generaal Yen", 8.15 uur. Gem. Concertzaal H. O. V. kwart over 8, S. Swaap en L. Straus, 8 uur. Hotel St. Jan, Jansweg Ned. R.K. Bond van Technici St. ernulphus, 8. 15 uur. Statenzaal Prinsenhof Raadsvergadering half 2. rinkmann, Groote Markt Alliance Fran ca ise, half 9. R.K. Middenstandsvereeniging, kwart over 8. Stadsschouwburg Charlotte Kohier In het Bal, kwart over 8. Sociëteit „Vereeniging", Zijlweg Kenne- met Fotokring, 8 uur. Gem. Concertgebouw Tuberculosefilm, 8 uur. Cinema-Palace „Deviezen-smokkelaars". Op het tooneel Raymond Hye, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater „De Jantjes". Op het tooneel 4 Eitners 2.30, 7 en 9 uur. Luxor-Theater „De Gunst van Generaal Yen", 2.30, 7 en 8.15 uur. Gebouw St. Bavo Kunst na Arbeid, 8 uur Ledenvergadering Spoorwegpersoneel, 8 uur Bestuur Overheidspersoneel, 8 uur Be stuur Trampersoneel. President tot Insp. Z.: Kunt u zich hierom trent vergissen? Get. Z.: Neen, het staat ook zoo in het pro ces-verbaal. Mr. Bourlier (verd. van dr. H.)Maar dit verbaal is door den get. H. niet onderteekend. Hierna werd gehoord de reclameschilder van der W„ die verklaarde, dat hem destyds door den adjunct-leider opdracht was gegeven tot het beschilderen der vlag. Verdachte heeft deze vlag bezichtigd en zün goedkeuring te kennen gegeven en hü gaf toe stemming tot het uitsteken daarvan. Verdachte zeide, dat hü naar aanleiding van het verbod van het uitsteken van de haken- kruisvlag, het beschilderen van deze vlag een aardige mop vond, doch daar de partü er geen belang bü had, heeft hü zich niet tegen het inhalen daarvan verzet. De Officier (mr. Hoekstra) verzocht daarop de rechtbank alsnog het hooren van eenige ge tuigen. Na raadkamer gelastte de rechtbank terug- wüzing der zaak naar den rechter-commissaris ter fine van nader onderzoek. De zaak werd hierop geschorst. in Hedenmorgen heeft op de R. K. Begraafplaats te Alkmaar de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelük overschot van de beide slacht offers, die j.l. Vrüdag bij den onbewaakten over weg te Heiloo door een trein werden gegrepen en gedood. In de St. Dominicuskerk aan de Laat waren vader en zoon opgebaard. De Requiem-Mis werd opgedragen door een broer van den oudsten overledene, die eveneens de absoute verrichtte op het kerkhof. Eerst werd het stoffelük overschot van den vader in het graf neergelaten. De kist van den zoon werd gedragen door een achttal leden van de K. J. C., waarachter nog vele leden en het bestuur volgden. Na de liturgische ceremoniën werden door kapelaan Staadegaard vijf Onze Vaders gebe den. Nadat de familie bloemen op het graf had gestrooid, verlieten de zeer vele belangstel lenden, diep onder den indruk, het kerkhof. De Haagsche Rechtbank heeft voortgezet de op 1 Februari j.l. geschorste zaak tegen dr. C. A. A. H„ die terecht heeft gestaan wegens overtreding der Alg. Pol. Ver. (het uitsteken van een verboden vlag uit een perceel in de Amaliastraat te Den Haag). Twee nieuwe getuigen waren gedagvaard. De hoofdinspecteur van politie W. J. C. Zimmer man verklaarde, dat, toen hü zich in de Amalia straat vervoegde, hij aldaar de heer Hollander aantrof, wien hü gelastte om de vlag, waarop een brief van den burgemeester was geschil derd, te verwüderen. De heer H. belde daarop den leider (verdachte) op en kwam terug met de boodschap, dat deze niet wilde, dat de vlag zou worden verwüderd. Getuige Hollander, (reeds op de eerste zit ting gehoord) verklaard, dat dr. H. zou heb ben gezegd: „Laten ze de vlag maar wegnemen." Getuige heeft bü het opvolgen aan het bevel der politie zijn medewerking verleend. Get. Zimmerman kan dit laatste bevestigen, doch hü hield tegenover get. H. vol, dat deze oorspronkelijk geweigerd had. De president wees dezen laatste op den door hem vroeger opgelegden eed. Getuige H.: „Ik héb na het telefoneeren niet aan den inspecteur gezegd, dat dr. H. verbo den heeft, de vlag te verwüderen. WEENEN, 27 Febr. Van betrouwbare zij de wordt vernomen, dat begin Maart of reeds eerder een Oostenrijksch-Duitsche vrede tot stand zal zijn gebracht. In het afgeloopen weekend zjjn in dit verband on derhandelingen aangeknoopt langs drie verschillende wegen. Eerstens hebben prins Starkemberg en vice- kanselier Fey te Weenen geconfereerd met verschillende Duitschers, die in enge relatie staan met rükskanselier Hitier. Verder staan Heimwehrmenschen aan de Oostenrijksch- Duitsche grens in verbinding met lieden van het nat. soc. Ooigonrijksch legioen in Beieren. Tenslotte staat bondskanselier Dollfuss in con tact met Duitschland door middel van de ge wone diplomatieke wegen. In zekere kringen zou men niet verrast zün, wanneer te Berlün en Weenen binnenkort gelijktüdig mededeelin- gen worden gedaan, waaruit zal blüken, dat de tot dusver min of meer vüandige fascisti sche bewegingen in Duitschland en Oostenrijk de geschillen byleggen en vriendschap sluiten. (United Press). De wereldkampioen middengewicht Marcel Thil heeft te Parüs op, punten van den Span jaard, Ignacio Ara gewonnen en heeft daar mede dus zyn titel behouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2