VEIUg Prikkeldraad Roode wapening HlE* Is |Eh De balans m Radiobelasting m DINSDAG 27 FEBRUARI 1934 Een mislukt verweer Voor vijfhonderd man werk Een „Vredestein"-fabriek te Doetinchem GEEN SCHORSING VAN UITBETALINGEN Bij „Kennemerland" SLACHTPAARDEN EN LEVENDE SCHAPEN Uitbreiding van bestaande contingenteering Actie R.K. Staatspartij Kerkelijke overheid INVOER VAN VISCH Julianak anaal Noorwegen neemt maatregelen En politiek LEVERING VAN RUNDVEE BIJEENKOMST VAN BOEREN TE LITTORIA H. H. PRIESTERWIJDINGEN Zij beteekent den ondergang van onzen met moeite opgebouw- den K.R.O. Ons kostbaar bezit Duitschers over de grens gezet Verkapte uitlevering of noodzaak? EEN NIEUWE SPOORLIJN DE AMSTELKERK TERUG Bij Accra op een wrak gestooten ONGELUK OF MISDAAD? Oneerlijke haat INVOER KATOENEN MANU FACTUREN Lijk van boschwachter gevonden ZOUT-NATUURBAD TE BOEKELO Voorwaarden in het belang der zedelijkheid en gezondheid De bloedige barricadenstrijd te Weenen heeft niet nagelaten enthousiasme te wekken in de veilige studeerka mers der roode edelproletariërs hier te lande. Dr. Henri Polak heeft in een onbe waakt oogenblik krachtige taal gesproken over „het Oostenrijksche voorbeeld". Dr. Kortenhorst heeft toen aan den mi nister-president gevraagd te onderzoeken „of de socialistische vakbeweging te on zent maatregelen heeft getroffen om zich met andere dan papieren verdedigings middelen te wapenen." En nu merkt dr. Polak dat hij zijn mond voorbij gepraat heeft. In het „Volk" van Zondag j.l. poogt hij zich te rechtvaardi gen, en dit geschiedt met veel omhaal van woorden, die de zaak moeten bemantelen. „Navolging van het Oostenrijksche voor beeld" kan natuurlijk niet anders betee- kenen dan „strijd met de wapenen", dat ziet hij zelf wel in, maar zoo vraagt dr. Polak „Welke maatstaven legt men tegen woordig toch in Nederland aan? Is men zóó beneveld door den dans om het blikken kalf des gezags, zijn de zinnen zoo vertroebeld, dat men geen onderscheid meer kan zien tusschen bedreiging en verweer?" Strijd met de wapenen.... wordt im mers in de S.D.A.P. alleen overwogen voor het geval dat het fascisme de dood-on- schuldige en streng-ordelievende partij mocht aanvallen en zou wenschen te be stelen. Deze gedachte wordt dan verder met een Oosterschen woordenrijkdom uit eengezet. Wij meenen er op te moeten wijzen dat dit verweer de kern der kwestie niet raakt. Dr. Kortenhorst heeft gevraagd „of de so cialistische vakbeweging te onzent maat- regelen heeft getroffen", m.a.w. of de nooit-meer-oorlog apostelen zich niet stil letjes aan het bewapenen zijn. Of die wa pens worden aangeschaft met het oog o, een offensieven of defensieven strijd di niets ter zake. Het zou al heel gemakkelijk zijn als men zich kon wapenen onder voorwendsel dat men door een ander be dreigd wordt. Wat het mooiste is: wanneer de natie zich beschermt tegen aanvallen van anderen, zijn de sociaal-democraten de eersten om te zeggen dat dit niet mag. O zelfs geen defensief leger eenzijdige ontwapening: dat prediken de roode hee- ren waar het de heele natie betreft. Maar anders wordt het wanneer de eigen kliek in gevaar komt Het verweer van dr. Polak is er naast. Dr. Kortenhorst vraagt „hebt ge wapens?" En dan redt de S.D.A.P. zich niet met een lang vertoog over zelfverweer en bedrei ging, maar kan ze alleen antwoorden „ja" of „neen". En als het „ja" blijkt te zijn, dan moet de regeering het gevaarlijk speel goed afnemen en de organisatie verbieden. Dat eischt de veiligheid van den staat. O. L. Bij opkomende ongesteldheid, hoofdpijn, kiespijn en pijnen, ontstaan door een ver koudheid AspirinSinds jaren beproefd, altijd onschadelijk bevonden. Let er op, dat U de echte Aspirin krijgt met Bayer? kruis en oranje band om de verpakking Uitsluitend1 Verkrijgbaar^ih de orarijeband-buisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. tÖ ets. De onderhandelingen over den verkoop der voormalige electromotorenfabriek „De Vijf" te Doetinchem aan de rubberfabriek „Vredestein" te Loosduinen, hebben haar beslag gekregen. Het is thans zeker, dat „Vredestein" te Doetin chem een tweede fabriek opent waar aanvanke,- l;jk 250 personen te werk zullen worden gesteld, welk aantal geleidelijk tot 500 zal worden opge voerd. De in bedrijfstelling kan half Juli wor den tegemoet gezien. Zooals verwacht kon worden heeft de Coöpe ratieve Tuindersvereeniging „Kennemerland" te Beverwijk haar uitbetaling aan de leden tuinders Maandag hervat, daardoor in staat ge steld door het binnenkomen van de vorderingen op de koopers, die de in een vorige week ge kochte producten betaalden. Het bestuur van de Veilingvereeniging zal trachten door het nemen van bijzondere maat regelen in herhaling van de schorsing der uitbe talingen te voorkomen. Tot regeling van den invoer van vleesch en van levende schapen en slachtpaarden is een wetsontwerp ingediend. Op dezelfde wijze als destijds de contingen teering van den invoer van ongesmolten dier lijk vet moet de onderhavige contingenteering gemotiveerd worden door de zekerheid, dat op een vrijwel nauwkeurig oogenblik een over matige invoer zou hebben bestaan. In dit licht moet ook worden bezien de uitbreiding van deze contingenteering met slachtpaarden en levende schapen. Thans kan binnen korten tijd een regeling op grond der Landbouw-Crisiswet worden ver wacht, ten gevolge waarvan een heffing op het ingevoerde vleesch zal geschieden, waai door een beter geheel wordt verkregen. Op den Kaderdag te Amersfoort zijn heel wat wenschen geuit voor meer activiteit in de R.K. Staatspartij. Het Maandblad ter voorlichting van de partij leden maakt thans eens de balans op van hetgeen er in een half jaar tijds werd ge daan in het belang van het Nederlandsche volk: Bestrijding werkloosheid: werkverschaf fingsplan van 60.000.000 gulden. Bestrijding communisme: verdere door voering van de ministerieele maatregelen t.o.v. revolutionnaire ambtenaren; benoe ming staatscommissie tot onderzoek naar maatregelen t.o.v. het bekleeden van het lidmaatschap van de vertegenwoordigende lichamen door personen, die revolutionnaire althans illegale staatkundige doelstellingen nastreven; wijziging Reglement van Orde voor de Tweede Kamer. Bestrijding zedelijke ontaarding: de be langrijke circulaire van minister de Wilde over het badleven en de toezeggingen van dezen bewindsman en van minister van Schaik in de Kamers. Bestrijding cumulatie: aankondiging wetsontwerp ter verdere bestrijding van ongewenschte cumulatieverschijnselen. Bestrijding vrouwenarbeid: nu de wet op de huisindustrie is aangenomen kan deze bestrijding ter hand genomen worden (verklaring van minister Slotemaker de Bruine). Bestrijding geldverspilling parlement wie zou dit nu nog durven beweren? Bestrijding opruiing: wetsontwerp hou dende nadere voorzieningen ter bescher ming van de openbare orde (237); nieuwe circulaire van minister van Schaik. Bestrijding tewerkstelling vreemde ar beidskrachten: wetsontwerp tot wering van buitenlandsche arbeidskrachten. Bestrijding vrouwenarbeid in overheids dienst: zie de door de Regeering geëischte aanvullingen van ambtenaren- en werk lieden-reglementen. Bestrijding noodtoestand onder de boe ren: volgens begrooting van het Landbouw crisisfonds wordt aan steun ongeveer 188.000.000 gulden uitgegeven. Bijna de ge- heele landbouw in al zijn onderdeelen is in de Landbouwcrisiswet gecoördineerd. Bescherming der industrie: zie onder Krachtiger Handelspolitiek. Middenstandsbelangen: wetsontwerp voor credietverschaffing aan den middenstand heeft het ministerie verlaten. Wetsontwerp wijziging winkelsluiting. Voorontwerp wet regeling van uitverkoop en opruiming. Gezagshandhaving in de gemeenten: ambtenarenreglement. Beerta! Zomertijd en platteland: tusschenweg gekozen. Positieve bestrijding Fascisme: men leze v/at hier boven staat en wat hieronder volgt! Uitvoering Bedrijfsr aden wet: Instelling commissie van advies over inwerkingstelling van bedrijfsraden. Gunstig advies dezer commissie voor de sigarenbranche en de typografische bedrijven. Krachtiger Handelspolitiek: gewijzigde crisisinvoerwet. Resultaten hiermede be haald met Duitschland, Argentinië; thans onderhandelingen met Frankrijk, België en Italië. Als wapen: mede retorsiewet en clearingwet; Deviezenprotocol met Duitsch land. Centrale invloed en leiding bij de propa ganda: instelling Centrale propaganda- dienst en Commissie van medewerkers voor de propaganda (Propagandaraad). Kern vorming. Propaganda in den winter: uitgebreide voorlichtingsactie. Populair propagandablad: uitwerken van(voorloopig moeten wij nog even zwijgen). Voorts massaverspreiding onzer brochure Houzee of Houvast. Inschakeling jeugd in het partijwerk: (in de kernen welkom). Zoo kunnen wij doorgaan. Wij somden deze daden uit ons hoofd op en zijn over tuigd wel eens iets vergeten te hebben. Zonder ons ook maar een moment te laten bedwelmen (immers veel andere be langrijke dingen moeten ook nog geschie den) gelooven wij toch te mogen consta- teeren, dat men bij nalezing van al deze feiten, tot de overtuiging moet komen, dat critiek toch oh zoo gemakkelijk is. Doen, nadoen is dikwijls reeds veel moei lijker. En dan vergeten wij nog maar in alle bescheidenheid al de belangrijke vraag stukken, welke thans binnen de Partij (Commissie Beginsel-program en Raad van Studie en Documentatie etc.) in behande ling zijn genomen. Waarlijk, de halfjaarlijksche balans is sterk actief. Algemeen wordt verwacht, dat het nieuwe gedeelte van het Julianakanaal Maasbracht- Roosteren Zondag 15 April voor de scheep vaart zal worden opengesteld. Tengevolge van het door verschillende lan den, die tot de beste afzetgebieden van Noor- sche vischproducten behooren, aangenomen stelsel van invoerquota, heeft de Noorsche re geering zich genoodzaakt gezien bepalingen uit te vaardigen voor den invoer van buiteidand- sche .visch in Noorwegen, teneinde te voorko men, dat buitenlandsche visschers gebruik ma ken van de Noorsche uitvoerquota. Volgens deze bepalingen wordt de invoer van sommige buitenlandsche vischsoorten naar Noorwegen verboden of onder speciale controle geplaatst, terwijl tevens een systeem is inge voerd, waardoor de plaats van afkomst van de visch te herkennen valt. Op deze bepalingen zijn talrijke uitzonderin gen gemaakt, teneinde te zorgen, dat aan de van ouds bestaande wettige buitenlandsche be langen geen schade wordt berokkend. In het maandblad ter voorlichting van de leden, „De R. K. Staatspartij" worden eenige lessen getrokken uit 't jongste Vastenmandement van H.H.H.H E.E. de Nederlandsche Bisschoppen. Zij verhieven hun stem, om leiding te geven te midden der verwarring. Maar: zelfs de schijn moet worden vermeden, dat het als politiek hulpmiddel wordt gebruikt. Eer biedige terughoudendheid is plicht. Het gaat om een hoogst ernstige zaak, waar voor wij geen verantwoordelijkheid dragen kunnen en mogen. De Bisschoppen stellen de Hun toevertrouwde geloovigen tegen over God en het eigen geweten. Zij het in milden vorm prenten Zij hun, die ondanks hun waarschuwend woord meenen eigen inzichten te moeten doordrijven, met den grootsten nadruk in, dat zij een zware ver antwoordelijkheid op zich laden en dat zij zich tegenover God en hun geweten heb ben te verantwoorden over hun kortzich tige roekeloosheid. Daarbij past het ons terug te treden. Wij herhalen, wat wij reeds eerder, ook in den verkiezingsstrijd zeiden: wij binden geen gewetens, omdat wij ze niet ontbinden kunnen. Als Gods stem in het eigen geweten moet worden gehoord, zwijgen wij. Maar wat wij wel mogen en moeten doen, dat is uit het feit van het verschij nen en uit den inhoud van den brief les sen trekken voor ons eigen werk. Want de Bisschoppen waarschuwen niet alleen tegen dreigende gevaren; zij geven ook het middel aan, waardoor die gevaren kunnen worden afgewend en kan worden behouden en versterkt, hetgeen door on- vermoeiden arbeid onder Gods zichtbaren zegen is bereikt. Daartoe herhalen zij hun dringende aansporing om ook in het staat kundige één te blijven. En dit alles wordt niet gezegd met het oog op hetgeen in een of ander land ter wereld nu of in de toe komst raadzaam of wenschelijk zou zijn, maar als een dringende eisch voor de Ka tholieken in Nederland, nu! Door de Crisis-Rundveecentrale zal gelegen heid worden geboden aan haar te leveren: le. kennelijk drachtige runderen in alle soorten en kwaliteiten; 2e. versch afgekalfde vaarzen en koeien. Te Amsterdam, Maandag 12 Maart 1934 10—11 uur v.m. veemarkt. Breda, Maandag 12 Maart 1934, 911 uur v.m. veemarkt. Coevoroden, Maandag 12 Maart 1934 810 uur v.m. veemarkt. Drachten, Maandag 12 Maart 1934, 810 uur v.m. veemarkt. Coevorden, Maandag 12 Maart 1934, 810 v.m. bij de Korver. Nijkerk, Maandag 12 Maart 1934, 810 uur v.m. veemarkt. Rijssen, Maandag 12 Maart 1934, 810 uur v.m. veemarkt. Sittard, Maandag 12 Maart 1934, 911 uur v.m. aan de fruitveiling. Steenwijk, Maandag 12 Maart 1934, 810 uur v.m. veemarkt. Deventer, Dinsdag 13 Maart 1934, 8—10 uur v.m. veemarkt. Doetinchem, Dinsdag 13 Maart 1934 810 uur v.m. veemarkt. Goes, Dinsdag 13 Maart 1934, 9—11 uur aan stalling M. Huige. Purmerend, Dinsdag 13 Maart 193^ 8—10 uur v.m. veemarkt. Rotterdam, Dinsdag 13 Maart 1934, 810 uur v.m. veemarkt. Sneek, Dinsdag 13 Maart 1934, 810 uur v.m. veemarkt. Weert, Dinsdag 13 Maart 1934, 911 uur v.m. Hyronimussingel. Apeldoorn, Woensdag 14 Maart 1934, 810 uur v.m. veemarkt. Gezicht op de vergadering van hoeren tijdens de rede van Starace, die als secrtaris der fascistische partij een bezoek bracht aan de steden Littoria en Sabandia, welke verrezen zijn in het vroegere Pontijnsche moerasgebied. Ter gelegenheid van dit be zoek kwamen de bewoners in vergadering bijeen. Assen, Woensdag 14 Maart 1934, 810 uur v.m. bij abattoir. Groningen, Woensdag 14 Maart 1934, 810 uur veemarkt. 's Hertogenbosch, Woensdag 14 Maart 1934, 810 uur veemarkt. Lochem, Woensdag 14 Maart 1934, 810 uur v.m. veemarkt. Middelburg, Woensdag 14 Maart 1934, 911 uur v.m. erf en stal de Bruijn. Wolvega, Woensdag 14 Maart 1934, 810 uur v.m. veemarkt. Gouda, Donderdag 15 Maart 1934, 810 uur v.m. veemarkt. Hoogeveen, Donderdag 15 Maart 1934, 8—10 uur veemarkt. Leeuwarden, Donderdag 15 Maart 1934, 210 uur veemarkt. Schagen, Donderdag 15 Maart 1934, 8—10 uur veemarkt. Zierikzee, Donderdag 15 Maart 1934, 911 uur bij huis van Nassau. Zutpen, Donderdag 15 Maart 1934, 810 uur veemarkt. Zwolle, Donderdag 15 Maart 1934, 810 uur v.m. veemarkt. Eindhoven, Vrijdag 16 Maart 1934, 810 uur v.m. bij abattoir. Emmen, Vrijdag 16 Maart 1934, 810 uur v.m. naast eierenmarkt. Gulpen, Vrijdag 16 Maart 1934, 911 uur v.m. veemarkt. Hengelo (O.) Vrijdag 16 Maart 1934, 810 uur v.m. veemarkt. Leiden, Vrijdag 16 Maart 1934, 810 uur v.m. veemarkt. Roosendaal, Vrijdag 16 Maart 1934, 911 uur v.m. veemarkt. Utrecht, Vrijdag 16 Maart 1934, 8—10 uur v-m. veemarkt. De kaarten voor aangifte tot levering moeten uiterlijk Maandagmiddag 5 Maart 1934 ten kan tore van de Crisis-Rundveecentrale te 's Gra- venhage zijn ontvangen. Prijzen en voorwaarden als de voorafgaande week. Aangezien het den laatsten tijd voorkomt, dat door leveranciers minder dieren worden aan geboden, dan door hen zijn aangevraagd, wordt er nogmaals op gewezen, dat zulk een handel wijze de crisis-Rundveecentrale aanleiding kan geven tot het treffen van maatregelen, welke voor de betrokkenen onaangename gevolgen kunnen hebben. Tevens wordt er nogmaals op gewezen, dat de Crisis-Rundveecentrale zich het recht voor behoudt, wanneer haar na levering blijkt, dat een rund niet aan de door haar gestelde voor waarden voldoet, de ovememingssom met 40 pCt. te verminderen. 17 Maart zal Z. H. Exc. mgr. dr. Lemmens in de kapel van het Groot-Seminarie te Roer mond de H. Priesterwijdingen toedienen. Naar aanleiding van het ontijdig bekend maken van de plannen der regeering tot hef fing van een radiobelasting schrijft de Katho lieke Radiogids enkele belangrijke beschou wingen over een dergelijke belasting. Wij ont- leenen eraan: Iemand, die weet wat er omgaat in de groo- te radio-omroepen en hoe zij nu reeds om de slechte tijden, als zij verstandig financieren willen, wel degelijk rekening moeten houden met een vermindering van inkomsten, zal er van overtuigd zijn, dat het thans heffen van een radio'aelasting hetzelfde wil zeggen als: den Nederlandschen omroep, zooals deze zich hier ontwikkeld heeft, onmogelijk maken. 't Kan zijn, dat men onze opvatting te pessimistisch vindt, maar toch, wij zijn vol komen er van overtuigd dat hoewel het de regeering daar zeker niet om te doen is het gevolg van een belastingheffing zal zijn de ondergang van onzen met zoo veel moeite en zorg tot stand gebrachten Katholieken Radio Omroep. Daar is, gezien de enorme bedragen voor het functionneeren van een omroep als de onze, gezien de vele belastingen, die nu reeds moe ten opgebracht worden, en gezien het enorme getal luisteraars onder de katholieken van den thans zoo noodlijdenden midden- en kleinbur gerstand, wel geen twijfel mogelijk. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat de re geering, dat alles overwegende, de o.i. zekere gevolgen op zich zal willen nemen. Mocht men aan die gevolgen twijfelen, dan kunnen wij nu reeds mededeelen, dat alléén de ontijdige bekendmaking van de belastingplannen der regeering oorzaak is, dat wij talrijke brieven ontvangen, waarin men ons schrijft: „Het is te hopen, dat die belasting niet komt, want anders zullen wij genoodzaakt zijn onze vrijwillige bij dragen op te zeggen." Zouden degenen die thans met de beste be doelingen misschien door de radiobelasting de geweldige tekorten willen verminderen, er wel aan denken, dat zij den omroep zooals deze zich zoo schitterend heeft ontwikkeld uit het Nederlandsche volk, gelijk nefgens anders naar den ondergang voeren? Uit de vele brieven welke 'wij ontvingen halen wij verder dezen veeizeggenden zin aan, waaruit blijkt hoe men bij ons de radio beschouwt: „Het schijnt wel dat wij arme menschen niets meer mogen hebben, van hetgeen ons het leven draagliju maakt." Ten slotte zouden wij de regeering in gemoe- de eens attent willen maken op het volgende. De radio is bij geheel onze bevolking ingebur gerd als een kostbaar bezit, dat zij zich met inspanning van eigen krachten heeft verwor ven. Vooral is dit bezit kostbaar voor de Chris telijke groepen, die in de radio tevens een groot modern middel zien om de haar zoo dierbare godsdienstige gevoelens levendig te houden en te versterken in de harten van hun geloofs- genooten. Voor de katholieken is de radio óók een apostolaat. Wat ons betreft en zoo is het eveneens bij onze geloovige protestantsche mede christenen wij gaan er groot op, hier te hebben bereikt, wat in geen enkel an der land mogelijk is gebleken. Hier hebben wij door het brengen van groote offers voor een verheven ideaal, evenals weleer voor de vrijheid van onderwijs, 'n katholieken ra dio-omroep, die de vergelijking met andere in binnen- en buitenland kan doorstaan, en die ons lief is geworden evenals 't beste, dat wij sedert onze emancipatie door har den strijd voor onze vrije ontwikkeling heb ben verkregen. En nu moge de Staat in den tegenwoordigen tijd genoodzaakt zijn belastingen te heffen men vergete niet, dat deze belasting door ons Roomsche volk beschouwd zal worden als een aanslag op het liefste dat men in het da- geljjksche leven bezit en als 'n ontnemen van wat 'n noodzakelijk en onmisbaar middel is ge worden voor zijn cultuur en godsdienstig leven. Wij gelooven vast, dat de regeering geen en kel motief heeft gehad om een mogelijke radio belasting te gebruiken ten nadeele van onzen omroep, maar wij gelooven ook, dat de voor standers van die belasting te weinig gedacht hebben noe zij daarmede iets aan konden grijpen, dat diep in de ziel, de godsdienstige ziel van ons volk, was binnengedrongen. Van de achttien te Laren gearresteerde vreem delingen zijn Maandag vier Duitschers op trans port gesteld naar Zevenaar en over de Duitsche grens gezet. Zeven anderen zijn Maaridag naar België uit gewezen. Ook de andere nog gearresteerde vreemdelingen zullen spoedig uit het land wor den gezet. In ,,Het Volk" noemt mr. Benno J. Stokvis, de uitwijzing van de vier Duitschers een verkapte uitlevering der Duitschers. Hij vreest voor deze menschen bij hun terugkeer aan de andere zijde van de grens het ergste. Aan de „N. R. Crt." heeft de hoofdcommissaris te Amsterdam hieromtrent meegedeeld, dat in het onderhavige geval de burgemeester van La ren moeilijk anders kon handelen dan hij ge handeld heeft, omdat de betrokken Duitschers rechtstreeks uit Duitschland over de grens wa ren gekomen en daar ook gedomiliciëerd wa ren, zoodat, nu er aanleiding was om hen als on gewenschte vreemdelingen over de grens te zet ten, zij bezwaarlijk naar een ander land gebracht konden worden, waar zij niet thuis behooren. Iets anders is het wanneer een Duitscher „uit gewezen" wordt, die in een ander land dan Duitschland domicilie heeft, zooals het geval is met den schrijver Heinrich Liepmann. De bij het onderhavige geval betrokkenen hebben, als zij in moeilijkheden komen, deze aan zichzelf te wijten. Dan de autobusdiensten opheffen? Nu de spoorlijn GoudaBoskoopAlfen eerstdaags zal worden geopend, heeft de direc tie der Ned. Spoorwegen aan Gedeput. Staten van Zuid-Holland verzocht een aantal autobus- lijnen in die omgeving op te heffen. Het ver zoek van de Spoorwegdirectie omvat een gebied van Aalsmeer tot Rotterdam. Gedeput. Staten hebben dit schrijven aan de verschillende ge meentebesturen gezonden om nader advies en bericht. Zoodra dit bekend werd heeft de Ned. Bond van Autobusdienstondernemers de z.i. noodige maatregelen getroffen. Vrijdag 2 Maart 's middags om twee uur wordt een openbare vergadering gehouden te Gouda in de Sociëteit De Reünie, Oosthaven 8, waartoe gemeentebestuur, ondernemers, perso neel der ondernemers en vereenigingen op al lerlei gebied zijn uitgenoodigd. Als spreker zal optreden de heer Kraak Steeman, secretaris van bovengenoemden bond, met het onderwerp „Nieuwe Strijd". Wederom is door de Noordersluis te IJmui- den, ditmaal met behulp van de sleepbooten „Ganges" en „Oostzee", gepasseerd het s.s. Am- stelkerk van de Holl. West Afr. Lijn, na een sleepreis van een maand uit Dakar (West Afr.). De Amstelkerk, geladen met stukgoed, stootte nabij Accra op een wrak, waarbij het rcer ver loren ging. Met behulp van een noodroer van battings, verzwaard met stukken ijzer, bereikte de Amstelkerk Dakar. Daar hier niet kon wor den gedokt, besloot de reederij aan Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst te Rotterdam op te dragen om de Amstelkerk naar hier te sleepen. Op 26 Januari vertrok de „Ganges" met de Amstelkerk uit Dakar. Nabij kaap Fi- nistère kwam de sleepboot „Oostzee" de „Gan ges" helpen. De mist bracht een etmaal ver traging. Zeer belangrijk bij deze sleepreis was, dat de Amstelkerk geen schroefschade had be komen, zoodat de machine mede kon draaien, waardoor ongetwijfeld de sleepreis is verkorf. Toen het schip in de sluizen was vastgemaakt, vertrokken de sleepbooten „Oostzee" en „Gan ges" direct naar Rotterdam, terwijl een tweetal sleepbooten van de firma Goedkoop met de Amstelkerk naar Amsterdam vfertrokken. Een moeizaam en verantwoordelijk karwei was weer volbracht. Wat politieke haat al niet vermag! Bestaat er ter wereld fellere politieke tegenstelling dan tusschen fascisme en nationaal-socialisme eener- en socialisme anderzijds? Hebben de Italiaansche fascisten het socia lisme niet uitgeroeid? Hebben de Duitsche nationaal-socialisten de sociaal-demokratie niet neergeslagen en verwezen naar brandstapel, schavot, gevangenis en concentratiekamp? En hebben de socialisten hun vernietiging en uitroeiing niet overal te verwachten, waar de extreem-rechtsche leiders de teugels of liever de zweep in handen nemen? Dit alles is hoe onvredig ook verklaar baar en natuurlijk: hier voeren nu eenmaal twee machten, die uit wereldbeschouwing en politieke overtuiging niet anders handelen kunnen een strijd op leven en dood. Het is, om het zoo eens uit te drukken, tot op zekere hoogte een eerlijke doodslagerij, een eer lijke haat! Er blijkt echter ook een oneerlijke haat te gloeien in zekere fascistische en nationaal- socialistische bodies en wel zóó sterk, dat de eerlijke haat er voor wijken moet. Dollfuss en de zijnen, gesteund door deOos- tenrijksch-nationalistische Heimwehren, heeft in zijn land het wereldbroeinest vian het ge vaarlijkste socialisme zoowel communisme als sociaal-demokratie (in Oostenrijk overigens vrijwel hetzelfde) bedwongen en terneer gesla gen; 't werd er dan ook werkelijk hoog tijd voor, niet alleen met 't oog op Oostenrijk, maar tot redding van een groot deel van Europa. Dollfuss verrichtte deze heldendaad een oneindig veel zwaardere en gevaarlijkere taak dan Hitler in Duitschland opgeknapt heeft. Men zou meenen, dat deze heldendaad be wondering zou afdwingen in heel het interna tionaal anti-socialisme, vooral onder fascisten en nationaal-socialisten. Zoó zou 't zijn, als een eerlijke haat de heeren bezielde. Maar neen! Sterker en machtiger is hun oneerlijke haat: Om hun haat tegen Dollfuss te kunnen luch ten, scharen velen zich met hun sympathie nu plotseling aan de zijde vande Weensche socialisten, om niet te zeggen: bolsjewisten! De Duitsche bladen gaven daartoe het voor beeld én Rudolf Hess, Hitler's plaatsvervanger, heeft er Zondag openlijk van getuigd. Fascistische blaadjes in Nederland doen na tuurlijk dapper mee en in één dezer schoone persproducten vonden wij reeds de voorspelling gelanceerd, dat „de arme misleide arbeiders" natuurlijk Hitier profereeren zullen boven „de met het bloed hunner volksgenooten besmeurde fascisten-moordenaars en hunne hoofdmannen." Ziedaar een braaksel van oneerlijken haat. Respect voor zooveel anti-socialistisch prin ciep! Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van den invoer van bedrukte, geverfde bont- geweven, gebleekte en ongebleekte katoenen manufacturen. De Minister zet in de toelichting uiteen, dat de moeilijke positie der Ned. Katoenindustrie nog nader geaccentueerd werd door de sterk toenemende moeilijkheden, welke aah onzen export in den weg worden gelegd. Hierin werd aanleiding gevonden om tot een verlaging der percentages voor gebleekte en ongebleekte ma nufacturen over te gaa» Toen de boschwachter v. R. te Ulvenhout Zaterdagavond langer dan gewoonlijk van huis bleef, werd de politie gewaarschuwd, die, toen het veel later werd, met dorpsbewoners een onderzoek in het Ulvenhoutsche bosch instel den. Na lang zoeken, aldus de „N. Tilb. Crt.", werd het lijk van boschwachter v. R., die lid is van den gemeenteraad te Ginneken (Vrijz - Dem. Partij) onder een heg gevonden. Het lijk vertoonde een schotwonde, terwijl de dienstrevolver van v. R. op eenigen afstand lag. Het parket •it Breda werd gewaarschuwd en heeft Zondag een onderzoek ter plaatse in gesteld. Uitgemaakt moet worden of men hier te doen heeft met een ongeluk. Zooals bekend mag worden verondersteld is de N.V. Kon. Ned. Zoutindustrie te Boekelo voornemens in de gemeente Lonneker op haar te Boekelo gelegen terrein een zout-oatuurbad op te richten en te exploiteeren, welke inrich ting later aan een andere N.V. zal over gaan. B. en W. van Lonneker schrijven thans aan den raad dier gemeente, dat zij na gehouden besprekingen tot de overtuiging zijn gekomen, dat de aanwezigheid van een goed zout-na- tuurbad voor deze gemeente meerdere voordee- len zal opleveren en dat de totstandkoming der plannen in het belang der gemeente dient te worden bevorderd. Bij B. en W. is echter de vraag gerezen, of uit een oogpunt van openbare orde, zedelijk heid en gezondheid, de gemeente de vrijheid van exploitatie van bad- en zweminrichtingen niet moet beperken en in dezen op haar niet een bijzondere zorg rust, een vraag, die thans en vooral bij inrichtingen als de onderhavige, op den voorgrond treedt. Het antwoord kon zeker niet anders dan bevestigend luiden. Een natuurbad, dat meer en meer elders wordt opgericht en een eisch des tijds blijkt te worden, dient naar het inzicht van B. en W., in geenen deele geweerd, maar bevorderd te worden, doch de overheid behoort h. i. rege len te stellen om misbruiken en ongezonde toestanden te voorkomen om zoo noodig te kunnen ingrijpen. Het best zal dit kunnen geschieden door bij verordening het hebben en exploiteeren der in richtingen van een vergunning van den Raad afhankelijk te stellen, aan welke vergunning verschillende voorwaarden, in het belang der zedelijkheid en gezondheid enz. noodzakelijk geacht, kunnen worden verbonden. De voorwaarden, aan zoodanige vergunning te verleenen, hebben B. en W. getoetst aan die, vastgesteld voor het oprichten van dergelijke inrichtingen elders in den lande, hier en daar aangevuld en in overeenstemming gebracht met den aard der inrichting, als waarvan in het verzoek sprake is. Met adressante is daar omtrent overleg gepleegd, die zich ermede heeft vereenigd en zich tevens heeft verbonden voor het uitsluitend recht tot het exploiteeren van een zout-natuurbad in de gemeente Lon neker, jaarlijks f 500.in de gemeentekas te storten. Onder de voorwaarden is de bepaling op genomen, dat in de inrichting voor iedere sekse gelegenheid moet zijn om afzonderlijke zonne baden en baden in de open lucht te nemen. De openstelling van het natuurbad moet voor of op 1 Juni 1934 geschieden. n j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5