De drie Bulgaren in vrijheid De hongermarsch naar Londen V Rusland en Japan Het nieuws van heden NAAR SOVJET-RUSLAND FORSCHE VERKLARINGEN VAN STARHEMBERG STA VISKY-SCHANDAAL 5000 MAN POLITIE OP DE BEEN DE BAROMETER VEREENIGDE katholieke pers BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling WOENSDAG 28 FEBRUARI 1934 Avondblad Het „Führerprinzïp" Hitier Spoedige terugkeer der Habs- burgers als particuliere inge zetenen verwacht Göring Habicht een verrader Roosevelt's politiek Johnson kondigt herziening der codes aan Het Weer De Chineesche muur Japansche bezetting opgeheven Hoe Moskou Dimitrof c.s. ontving Koning Boris te Berlijn Moskou blijft wantrouwen na de bevredigende regeling van het Spoorwegconflict Reeds weer een nieuw incident Fransche senaat keurt begrooting goed Waanzin der protectie GRANDIOOS GEDENKTEEKEN Londen had geen sympathie voor deze betooging van honger naar de macht Roode demagogie Justitie-ambtenaar wegens plichts verzuim uit zijn functie ontheven Pressard's ontslag DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Rouwdiensten voor koning Albert St. Gudule thans open voor de bevolking Duitsche kabinet bijeen De nationale feestdagen vastgesteld Mussolini's standpunt In de ontwapeningskwestie De Fransche opmarsch In Marokko De troonsbestijging van Poe Yi NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18620 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De drie Bulgaarsche communisten Dimitrof, Popof en Tanef, die als medeplichtigen van Van der Lubbe in het schier einde- looze Rijksdagbrandproces hebben terecht ge staan, maar die wegens gebrek aan bewijs door het staatsgerechtshof te Leipzig moesten wor den vrijgesproken, zijn plotseling per vliegtuig van Berlijn naar Moskou vertrokken. Princi pieel beschouwd stemt dit feit tot voldoening. Immers het gevangen houden van officieel vry- gesprokenen strookt niet met zelfs een rudi mentair rechtsbegrip, en in het buitenland speelde men de gevangenhouding der Bulgaren na hun vrijspraak te Leipzig reeds uit als een argument voor de stelling, dat in Hitler's Derde Rijk het recht heeft moeten plaats maken voor de macht, zoodat het feitelijk niet meer onder de beschaafde rechtstaten gerangschikt zou kunnen worden. Vooral het invloedrijke Engel- sche blad de „Times" heeft dit argument met groote handigheid en veel élan als een vinnige floret gehanteerd. Van officieele Duitsche zijde is thans een verklaring gegeven, waarom de vrijgesprokenen zoo lang op hun invrijheidstel ling hebben moeten wachten. Bulgarije wensch- te Dimitrof en zijn medebeklaagden niet toe te laten. Eerst toen Sovjet-Rusland hun het staats burgerschap verleende, werd de mogelijkheid geopend hen over de grens te zetten. Deze ver klaring klinkt heel plausibel, want aangenomen moet worden, dat behalve Bulgarije ook de an dere Europeesche mogendheden niet bijzonder gesteld zijn geweest op het bezit van een derge lijk drietal communistische agitators binner haar grenzen. Na de uitspraak van het hof te Leipzig had men de agressieve communisten, evenals zoovelen van hun Duitsche partygenoo- ten, zonder vorm van proces in een concentra tiekamp kunnen interneeren, maar blijkbaar heeft Duitschland dit niet aangedurfd met het oog op de toch al niet gunstige wereldopinie. Welke naar aanleiding van het Rijksdagbrand proces tegen Duitschland was opgezet. Liever heeft de Rijksregeering willen wachten tot zich een geschikte gelegenheid zou voordoen om de lastige vreemdelingen geheel kwijt te raken. Nu zich die gelegenheid voordeed, heeft Hitier daar van gebruik gemaakt, en hy heeft daar verstan dig aan gedaan. Wij schrüven hier met opzet „Hitier", want, gezien de verschillende uitla tingen. welke betreffende het toekomstige iot der Bulgaren van Duitsche zijde zijn gedaan, ïydt het geen twijfel, dat in deze beslissing het gezag van Hitier den doorslag heeft gegeven. Men zal zich herinneren, hoe de minister president van Pruisen, Goering, in wiens macht de gevangen Bulgaren zich bevon den, twee dagen nadat Hitier verklaard had, dat het vonnis van Leipzig zou worden geëer biedigd en de Bulgaren over de grens zouden worden gezet, met veel bravour te kennen heeft gegeven er niet aan te denken een gevaarlijk sujet als Dimitrof los te laten op de maat schappij en van meening te zijn, dat deze voor- loopig goed zat daar, waar hij zat. Goering's woorden waren geheel overeenkomstig de inti midatie-pogingen, waaraan deze nationaal-socia- listische „leider" zich tydens het proces te Leipzig zoowel binnen als buiten de rechtszaal heeft schuldig gemaakt. Maar bovendien ga ven zij een wonderlUken kyk op de eerbiediging van het hooggeprezen „Führerprinzip", dat in Duitschland op het oogenblik onvoorwaardeiyk heet te heerschen. Goering kwam in hjnrechte tegenspraak met Hitier. Aan deze tegenspraak heeft Hitier thans een einde gemaakt. Het vry- laten van de Bulgaren is een openiyk désavoue- ment van den wederom zijn mond voorby ge praat hebbenden generaal Goering. Dat niet Goering maar Hitier zyn zin heeft doorgedre ven, kunnen wy alleen maar toejuichen, want ondanks alle gerechtvaardigde bezwaren, welke wy om principieele redenen tegen sommige dcor Hitler gesanctionneerde practyken in het Derde Ryk moeten aanvoeren, is de figuur van den Rykskanselier toch meer vertrouwenwek kend dan die van den Fruisischen minister- president. Hierin schuilt dan ook voor ons de groote beteekenis van het thans gevallen en uitgevoerde besluit van de vrijlating der Bul garen, voor wier leerstellingen wij overigens slechts scherpe woorden van voorbehoudlooze afkeuring kunnen vinden. Het is nu te hopen, dat Hitier ook den wil en den moed zal heb ben den demonstratief naar voren geschoven Rosenberg en diens voor de Katholieken onaan vaardbare theorieën openiyk en metterdaad te désavoueeren zooals hy dat thans met Goering heeft gedaan. Het op het laatste oogenblik weg bleven van Hitier bij Rosenberg's spreekbeurt in de Kroll-opera te Berlijn, mag misschien als een hoopgevende aanwijzing in die richting beschouwd worden. Doet Hitier dit echter niet, dan zal hy zich er niet over mogen verwon deren, dat hy met Rosenberg door de princi pieele Katholieken over een en dezelfden scher pen kam wordt geschoren. WEENEN, 28 Febr. (V. D.) In een interview met vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers verklaarde Starhemberg, dat het nieuwe Oostenrijk volkomen anti-democratisch en ab soluut Fascistisch zal zijn. Het lot van de de mocratie in de wereld is bezegeld. Starhemberg voegde hieraan toe, dat een spoedige terugkeer der Habsburgers als parti culiere ingezetenen verwacht kan worden, wan neer de verbanningswetten zullen zyn opge heven; hun geconfisqueerde bezittingen zullen dan waarschijniyk geleidelijk door den staat aan. hen worden teruggegeven. De restauratie van de Habsburgsche monarchie is echter aldus Starhemberg een delicate kwestie, die buiten de sfeer van de practische politiek ligt. Voortgaande zette Starhemberg uiteen, dat er een scherp verschil bestaat tusschen de Duitsche nationaal-socialisten en de Ocstën- ryksche fascisten. Habicht, de nat.-soc. inspec teur van Oostenryk, is een misdadig verrader van het Deutschtum en persoonlek verantwoor delijk voor het Duitsch—Oostenrijksche con flict. WEENEN, 28 Febr. (V. D.) Volgens een he den gepubliceerde verordening der Oostenryk- sche bondsregeering kan de bondskanselarij uit overwegingen van handhaving van de openbare rust, orde en veiligheid personen, die in pu bliekrechtelijk dienstverband staan, uit hun functies ontslaan. De salarissen der ontslage nen kunnen in dit geval tot 2/3 verlaagd wor den. Hetzelfde geldt voor personen in privaat rechtelijk dienstverband van publieke licha men, zooals b.v. de bondsspoorwegen. WASHINGTON, 27 Febr. (Reuter.) Honder den klagers begaven zich heden naar het door generaal Johnson ingestelde klachtenbureau, om hun grieven jegens de N. R. A. tot uiting te brengen. Alvorens het publiek echter gele genheid kreeg een woord te zeggen, Kondigde Johnson een groote herziening der codes aan VERWACHTING: Meest §j zwakke, later wellicht matige wind uit Westelijke richtingen, zwaar bewolkt of H betrokken, waarschijnlijk lichte hagel- of sneeuwbuitjes. Weinig verandering in temperatuur. Hoogste stand: 768.9 te Vardö. Laagste stand: 746.9 te Breslau. Zon op 6.51, onder 5.35. Licht op 6.05. Maan op n.m. 4.48, onder v.m. 6.25. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllli TOKIO, 28 Febr. (Reuter) Officieel wordt medegedeeld, dat zes doorgangen door den Grooten Chineeschen Muur, waaronder die van Kupsikow, waar by den opmarsch van de Ja panners in Jehol zulke bloedige gevechten zijn geleverd, aan China zyn teruggegeven. De Ja pansche bezetting langs den Grooten Muur is hiermede opgeheven. MOSKOU, 28 Febr. (V. D.) Omtrent de aan komst op het vliegveld van Moskou van de Bul gaarsche revolutionnairen Dimitrof, Popof en Tanef wordt nader gemeld, dat de drie vrijge latenen hartelijk werden ontvangen door de meest op den voorgrond tredende vertegenwoor digers van de Komintern, arbeidersdelegaties en delegaties der universiteiten. Toen Dimitrof c.s. uit het vliegtuig stapten weerklonken de tonen van de Internationale en barstte de saamgestroomde menigte in storm achtige toejuichingen uit. De drie Bulgaren za gen er zeer vermoeid uit. LONDEN, 28 Febr. (Reuter.) De in vryheid- stelling van de drie communisten te Beriyn wordt in de Londensche pers goed ontvangen Alleen is men van oordeel, dat het een weinig laat geschied is. De „Daily Mail" schryft, dat Hitier zich een sterk en edelmoedig leider heeft getoond. if" - m 1 BERLIJN, 28 Febr. (Reuter). Koning Boris van Bulgarije is hedenmorgen hier aangekomen uit Coburg, waar hy zyn vader, Tsaar Ferdinand van Bulgarije opgezocht heeft. Op het station werd hy begroet door leden der Bulgaarsche legatie te Berlijn. Aan een diner op de Bulgaarsche legatie zul len om. deelnemen vice-kanselier von Papen, baron von Neurath, dr. Goebbels, Goering en dr. Meissner. Vanavond zal Koning Boris aan zitten aan een te zyner eere oy president von Hindenburg plaatsvindenden maaltyd. MOSKOU, 28 Febr. (V. D.) In een hoofdar tikel schryft de „Isvestia", dat de bevredigende regeling van het conflict ontstaan door de ar restatie van de ambtenaren van den Oost- Chineeschen spoorweg te Charbin den weg opent voor nieuwe pogingen, om te komen tot een vreedzame regeling van de Russisch-Ja- pansche geschilpunten. De feiten zullen toonen aldus het blad of wij te doen hebben met een tactische vredesmanoeuvre, welke de voor bereiding van nieuwe conflicten moet camou- fleeren, of dat het hier gaat om een besluit, om den weg vrij te maken voor het stichten van den vrede busschen Rusland en Japan. TOKIO, 28 Febr. (Reuter). Volgens een offi cieel militair rapport hebben op 23 dezer Sov jet-Russische troepen mitrailleur-vuur geopend op een Japansch vliegtuig, dat naby de samen vloeiing van de Amour en de Oessoeri boven Mandsjoekwo-gebied de werkzaamheden van de bandieten verkende. De piloot werd licht gewond, doch het toe stel werd niet beschadigd. Waarschijnlijk heeft de mitrailleurgroep ech ter gemeend, dat het vliegtuig de grens had overschreden. Nochtans zullen de Sovjet-auto riteiten waarschijniyk verzocht worden meer nauwkeurigheid te betrachten, om een herha ling te voorkomen. Verder zal de Japansche am bassadeur te Moskou protesteeren tegen het vliegtuigen van Sovjet-toestellen over de Mand- sjoekwo-grens op 23 en 25 Februari. PARIJS, 27 Febr. De Senaat heeft heden met 296 tegen 13 stemmen de begrooting voor 1934 goedgekeurd. De inkomsten worden ge raamd op 48.292 millioen, de uitgaven op 48.267 millioen. De Senaat heeft het artikel van de begroo ting, waardoor de regeering voor dit jaar by wijze van uitzondering gemachtigd wordt door middel van verordeningen alle noodige bezuini gingen uit te voeren, aangenomen. Een voorstel van een socialistisch senator dit artikel naar de commissie terug te verwyzen, aangezien het verleenen van een dergeiyke machtiging in stryd is met de republikeinsche traditie, is door den Senaat met 277 tegen 19 stemmen afgewezen, nadat Doumergue de kwestie van vertrouwen had gesteld. MANNHEIM, 28 Febr. (V.D.) Het dagblad „Saarfront" meldt, dat momenteel in de ha ven van Saarbrücken het eerste schip met kolen uit Indo-China wordt gelost. Het blad merkt op, dat dit het nieuwste staaltje van waanzin op het gebied der contingenteeringspolitiek is. Deze anthraciet komt over een afstand van duizenden kilometers, terwyl in het naby ge legen Roergebied millioenen tonnen kolen van dezelfde kwaliteit geen afzetgebied kunnen vin den, aangezien de grenzen er voor gesloten zyn De importeur der kolen uit China is de Saar- landsche firma Geraldi. Een ontwerp voor een grandioos monument, dat ter eere van Thomas A. Edison zal wor den opgericht op de Adelaarsrots boven het Hudsondal in den staat New Yersey. Onze Londensche correspondent schryft d.d. 27 Februari: De „hungermarchers", uit alle deelen des lands te Londen aangekomen, hebben in Hydepark hun demonstratie gehouden, en afgezien van eenige onbelangryke inciden ten, is alles in de beste orde van stapel geloo- pen. Het druilerige, regenachtig weer en een politiemacht van 5000 man, by het park saam getrokken hadden slechts een deel van de verdienste hieraan. De rest van de verdienste mocht toegekend worden aan de betoogers zelf, die heel weinig lust schenen te voeien tot het verrichten van bastaard-revolutionnaire daden. De meesten hunner waren zichtbaar vermoeid, en velen zatenslapende te luisteren naar de maatschappy-afbrekende oraties der leiders. Het Londensche publiek interesseerde zich voor het geval, zooals het zich ook pleegt te interesseeren voor een parade van de Schot- sche Garde. Maar evenmin als het zulk een parade voor een heldhaftige oorlo.'sbetooging aanziet, slyt het de „hungermarchers" yoor menschen, die waanzinnig van honger zyn. De belastingbetalers brengen milliarden op om te beletten, dat de werkloozen honger zullen ly- den, en hebben dus „klinkende" redenen om zich niet door communistische oproerkraaiers voor den gek te laten houden. De hongermarsch heeft met honger niets, met communistische propaganda alles uit te staan. Nergens viel eenige sympathie waar te nemen voor den georganiseerden communisti- schen honger naar.... de macht. Het was een leelijke vertooning en tevens een vertooning, waar de leugenachtigheid dik op zat. Duizenden speciale politiemannen moesten er dagen lang voor aan het werk gezet worden. Omvangryke en kostbare orde-maatregelen moesten genomen worden. Het publiek, dat een paar jaren geleden zoo'n betooging nog ernstig opnam, doet dit niet meer. Het ziet er de valschheid en de belachelijk heid van in. Het ergert zich aan de storingen in het openbare leven, welke erdoor veroorzaakt worden. Het verlangt, dat den raddraaiers voortaan verboden zal worden aldus de armoede te exploiteeren. LONDEN, 28 Febr. (V. D.) De debatten in het Lagerhuis over de eischen van de deel nemers aan den z.g. „hongermarsch" naar Lon den werden gisteravond te 11 uur voortgezet met de behandeling van het voorstel van den afgevaardigde der Onafhankelyke Arbeiders Party, George Buchanan Minister-president MacDonald herinnerde eraan, dat vorige regee ringen eveneens geweigerd hadden delegaties van deelnemers aan „hongermarschen" te ont vangen. Dtze marschen werden georganiseerd door lieden, van wie bekend was dat zy pogin gen deden, in Engeland propaganda te maken die in stryd was met de grondwet. De groote massa der werkloozen was er veel beter door gediend, wanneer de regeering dergelyke depu taties niet aanhoorde of ontving. Het voo/stel van Buchanan werd met 270 tegen 52 stemmen verworpen. PARIJS, 28 Febr. (Reuter). De commissie van onderzoek naar de Sta- visky-affaire heeft het rapport besproken van Vallat, die deed uitkomen, dat de inspecteur Cousin in 1931 reeds een volledig rapport had ingediend over de operaties, die Stavisky wilde ondernemen na de affaire met het Crédit Municipal te Orléans. De commissie-leden hadden den indruk, dat als het rapport langs den hiërarchieken weg was doorgezonden, de oplichteryen te Bayon- ne zich niet hadden kunnen voordoen. Ver schillende leden spraken dan ook den wensch uit, dat hun nadere inlichtingen zullen worden verschaft over de kwestie hoe het mogeiyk was. dat aan het rapport van Cousin geen ge volg werd gegeven. Gisteravond werd plotseling de Fransche ministerraad bijeengeroepen ter bespreking van de Stavisky-affaire. In deze zitting, die een uur duurde, heeft de minister van Justi tie, Chéron, eenige mededeelingen gedaan over het rapport van den president van het hof van cassatie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de vertraging by de behandeling van de Stavisky-affaire. Uit het rapport blijkt, dat de procureur-gene raal van het Seine-departement, Pressard, zijn plicht heeft veronachtzaamd. De regeering- Daladier had Pressard ontheven van zijn func tie als procureur-generaal en hem benoemd tot raadsheer bij het hof van cassatie. Minister Chéron heeft dez- benoeming evenwel ingetrok ken en de afzetting van Pressard als procureur- generaal gehandhaafd. Hij zal in een andere functie worden geplaatst. PARIJS, 28 Febr. (Reuter) Gistermiddag heeft de advocaat Guiboud Ribaud, door den rechter van instructie gehoord, verklaard in November van 1932 cheques te hebben ontvan gen en ze in Novembe. en December te heb ben gebruikt, dat is dus drie maanden vóór de vorming van het ministerie-Daladier. Debardon, die ongeveer 30 millioen aan cheques ontving, is in staat van beschuldiging gesteld wegens medeplichtigheid aan bedrog. Debardon deelde mede, dat hy belast was met de uitbetaling van de coupons der obligaties van de Compagnie Foncière. De socialistische „Populaire" bericht, dat de in hechtenis zittende vroegere burgemeester van Bayonne Garat bij zyn verhoor door den rechter van instructie heeft verklaard, dat hy Stavisky heeft leeren kennen aan een diner, dat door den gewezen politie-prefect van Parys, Chiappe, was aangericht. PARIJS, 28 Febr. (V.D.) De definitieve ontslagverlening aan den procureur-generaal van het Seine-departement, Pressard, een zwa ger van den oud-minister president Chautemps, wordt in de rechtsche pers met groote voldoe ning begroet. De „Victoire" schryft, dat het besluit der regeering de publieke opinie eenigszins gerust zal stellen, doch geheel gerustgesteld zal men zich eerst voelen wanneer de moordenaars van den rechter Prince en degenen die achter dezen moord staan zyn gegrepen. De „Matin" is er stel lig van overtuigd, dat men hier met een poli- tieken moord te de enheeft, welks aanstokers in de hoogste kringen gezocht moeten worden. De ,h,ongermarsch" naar Londen. Van com munistisch karakter. Koning Boris te Beriyn. Memorie van Antwoord op de Onderwysbe- grooting van de Eerste Kamer. Een nieuwe motor- en rywielwet te wachten. De onbewaakte overwegen, fluitseinen bij mist. Nieuwe salarisregeling in Indië wordt 1 Aprii ingevoerd. De werkloosheid iets gedaald. Benoemingen by d ePaters Capucijnen Brutale overval te Eindhoven. BRUSSEL, 28 Febr. (per tel.) A.s. Vrydag zal in de St. Gudule een plechtige rouwdienst ge houden worden voor koning Albert. Ditmaal zal de Brusselsche bevolking, welke verleden Don derdag wegens het groot aantal hoogwaardig- heidsbekleeders niet aanwezig kon zyn, van haar belangstelling doen blijken. Een tweede dienst zal op denzelfden dag en op hetzelfde uur plaats hebben in de parochie kerk van den koning, nJ. in die van St. Jacob op den Cou-den-berg. De koninklyke familie zal daarby tegenwoordig zyn. Volgens artikel 6 van de grondwet wordt de vergoeding van den koning vastgesteld na de troonsbestijging. Thans is men in de regeerings- bureaux bezig, met het opmaken van het desbe treffend wetsontwerp. De civiele lyst van koning Albert bedroeg in 1909 fr. f 3.500.000. Wegens de waardeverminde ring van den frank werd dit bedrag in 1926 op f 9.000.000 gebracht. Waarschynlijk zal dit be drag thans verhoogd worden. Men is ook bezig met de ontwerpen betreffende de dotatie van koningin Elisabeth en prins Karei. Men zal hier- by rekening houden met de testamentaire schik kingen van den overleden koning. BERLIJN, 27 Febr. Het Rykskabinet heeft in zyn zitting van Dinsdag een wet betreffende de feestdagen afgehandeld. Nationale feestdag van het Duitsche volk is 1 Mei. De vyfrte Zon dag voor Paschen is „Heldengedenkdag". De eerste Zondag na het feest van St. Michael is „Oogstdankdag". LONDEN, 28 Febr. (Reuter) In Britsche krin gen is men, volgens de „Daily Telegraph", zeer tevreden over het resultaat van de besprekin gen, die Eden met Mussolini over het ontwa- peningsvraagstuk heeft gevoerd. Mussolini heeft zich bereid getoond het En- gelsche ontwapeningsplan te steunen, als Frankryk en Duitschland dit eveneens als een basis voor de besprekingen aanvaarden. Als Frankryk en andere bewapende landen niet willen instemmen met de voorgestelde ver mindering der bewapeningen, heeft Mussolini voorgesteld, dat Engeland en Italië gemeen- schappelyk zullen aandringen op geen verdere uitbreiding der bestaande bewapening. PARIJS, 28 Febr. (Reuter). De opmarsch der Fransche troepen in Zuid-Marokko wordt nog steeds voortgezet. Tot dusver werden 1000 in boorlingen-families, behoorende tot verschillen de stammen, onderworpen en bewogen den Sultan van Marokko als hun hoofd te erkennen. Generaal Giraud, de Fransche opperbevel hebber in Marokko, laat een grooten autoweg aanleggen, om de verbinding met het achter land te verbeteren. Het in Spaansch-Marokko verongelukte Fran sche postvliegtuig naar Zuid-Amerika, is door nog niet onderworpen inboorlingenstammen leeggeplunderd. De plaatselijke Spaansche auto riteiten hebben onmiddellyk onderhandelingen geopend met de woestynroovers, over het uit- veren van de post. TSJANGTSJOEN, 27 Febr. Vandaag zyn de ceremoniën voor de kroningsplechtigheid van Poe Yi op 1 Maart a.s. vastgesteld. Te Tsjangtsjoen, Charbin en andere steden heerscht reeds een feeststemming. IL, Stand op Woensdag 1 unr nun.: 752 Vorige stand: 751

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1