Schoonmaak J 0HUnAtvutt-A Jfan óMfft om: FINANCIEN RADIO-PROGRAMMA UIT HET SAARGEBIED Dagfilm DONDERDAG 1 MAART 1934 J. H. M. J. Geerling STRANDVERORDENING TE NAARDEN Nieuwe voorstellen teruggewezen NOVICIAAT DER PATERS AUGUSTIJNEN HET WERAFONDS VEDER Prijs toegekend aan den heer J. A. de Bruïne DE MISSIEWEDSTRIJD BREDA—HAARLEM Een keurig uitgevoerd propa- ganda-boekje Koude golven over het Noordelijk halfrond WIJZIGING SPOORWEGWET De binnenscheepvaart komt nog meer in het gedrang CENTRALE JEUGDRAAD Richtlijnen bij de opvoeding PLAATSVERVANGENDE LEDEN ALG. REKENKAMER Ontvangst ten Hove Paul de Groot ernstig ziek Vrijdag 2 Maart 1934 Het weer in Februari Weinig neerslag en veel zonneschijn BERECHTING DER MUITERS De eisch voor den Zeekrijgsraad tegen de vijfde groep De Melbourne luchtrace K.L.M. zal met twee machines deelnemen, o.a. met de F. 36 Polen en Duitschland Het einde van den tarief-oorlog Poging tot doodslag De handelspolitiek van Roosevelt Norman Davis heden te Londen Een zeemonster Korte berichten Academische examens Technische Hoogeschool Oprichting van een „Duitsch front" in verband met het plesbisciet van 1935 Washington eindelijk nat Benoemd tot ridder-commandeur in de Orde van Paus Sylvester Woensdag mocht de heer J. H. M. J. Geer ling te Amstelveen (gemeente Nieuwer-Amstel) de verblijdende tijding ontvangen, dat het Z.H. den Paus had behaagd hem te benoemen tot ridder-commandeur in de Orde van den Heili gen Sylvester (Paus), als belooning voor voor treffelijke rechtschapenheid, uitmuntende pres taties in kunsten en wetenschappen en civiele verdienstelijkheden. De heer Geerling is secretaris van het be stuur der nieuwe St. Anna-kerk te Amstelveen. Met pastoor Meinema heeft hij veel gedaan om dit bouwwerk tot stand te brengen. Daarnaast bekleedt de gedecoreerde nog ver scheidene andere functies op kerkelijk en lief dadig gebied. De heer Geerling was reeds eerder benoemd tot commandeur in de Orde van St. George. In de dezer dagen gehouden vergadering van den Raad der gemeente Naarden heeft de bur gemeester naar aanleiding van de voorgestelde verordening op het strand en op bad- en zwem inrichtingen meegedeeld, in de afgeloopen tien jaar geen excessen te hebben geconstateerd. Na verschillende besprekingen, waarbij wet houder Smits meedeelde, dat de stichting van een natuurbad voorloopig wel uitgesloten mocht worden geacht, is besloten de voorgestelde ver ordening terug te zenden aan B. en W. Overplaatsing naar Witmarsum Naar wij vernemen, zal het noviciaat der E.e. P.P. Augustijnen, dat sinds eenige jaren te Eindhoven gevestigd is, met ingang van Septem ber worden overgeplaatst naar Witmarsum (Pr.), waar ook voorheen de novicen hun proeftijd doorbrachten. Het Witmarsumsche klooster zal daartoe een flinke uitbreiding ondergaan. In de onlangs gehouden vergadering van het oestuur der Stichting Wetenschappelijk Radio- Fonds Veder is besloten over het jaar 1933 een prijs toe te kennen aan den heer J. A. de Bruïne, wegens zijn zeer belangrijk weten schappelijk werk, hetwelk hij op Groenland tijdens het Internationale Pooijaar 1932-33 verricht heeft. In herinnering wordt gebracht, dat de Stich ting Wetenschappelijk Radio-Fonds Veder, bij afkorting genaamd: Werafonds Veder, een Stichting is, welke in het jaar 1927 in het leven is geroepen dcor thans wijlen den heet A. eder, met het doel om Uit de rente van het stichtingskapitaal jaarlijks een prijs of prijzen uit te reiken aan Nederlanders, die 'n het jaar, waarover de prijs uitgereikt wordt, het meeste bijgedragen hebben tot de berei- king van het doel der Stichting, welke beoogt de bevordering van de ontwikkeling van de wetenschan en techniek op het gebied van de radiotelegrafie, radiotelefonie en radiotelevisie, en daarmede verwante wetenschappen en tech nieken. Bovendien kan uit de rente van het stich- tingskapitaal onder bepaalde omstandigheden steun verleend worden aan personen, die zich met onderzoekingen of proefnemingen op het voormelde gebied bezig houden. De pers- en propaganda-commissie voor den Zondag a.s. te Dongen te spelen missie-voetbal wedstrijd BredaHaarlem heeft een keurig verzorgd propaganda-boekje uitgegeven met een drieledig doel: nX steun aan de Nederland- sche R.K. Missie, steun aan de R.K. sportbe- weging, de voetbalsport in het bijzonder en propaganda voor Dongen. Z H. Exc. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda schrijft in zijn inleidend woord o.m.: ..Wij hopen van harte, dat deze voetbalwed strijd een machtige propaganda zal zijn voor de katholieke voetbalsport in het algemeen, In zonderheid in het bisdom Breda. Nog zijn er enkele clubs, die den moed misten om gehoor te geven aan de dringende vermaning van het hoogwaardig episcopaat om zich aan te sluiten by de katholieke voetbalsport. Ook op gebied van sport moet tot hechte katholieke eenheid worden aangespoord. Mogen de katholieke buitenstaanders einde lijk tot beter inzicht komen en in volgzaamheid aan hun kerkelijke overheden de gelederen van den katholieken voetbalbond versterken." Het boekje bevat voorts bijdragen van Mgr. G. Brandsma, apostolisch vicaris van Kisumu, den zeereerw. heer J. Batenburg, pastoor-deken, den weleerw. heer Fr. de Wolf, geestelijk advi seur der voetbalvereniging „Dongen" en van dö heeren R. J. de Groot, voorzitter van den I.V.CB., P. D. A. van der Heyde, voorzitter der R.KJF., Ir. H. J. M. Steenbergen, voorzitter R-K.V.B. Breda, K. J. L. Wouters, burgemeester van Dongen en A. D. C. Snels, voorzitter van het uitvoerend comité. Verder zien we in dit boekje opgenomen het volledige programma, de opstelling der elftal len enz. Op de laatste binnenpagina van het boekje vindt men een gratis lot van een loterij ten bate van de Nederlandse he Missie, waarvan de trekking tydens de rust van den wedstrijd zal worden gehouden. De pers- en p^paganda-commlssie verdient allen lof voor de uitgave van dit keurig ver zorgde boric je. De berichten over strenge koude in Amerika, gepaard met zware sneeuwstormen, blijven aan houden en vallen nu samen met de sterke af koeling der laatste dagen ln Europa zoodat men geneigd is te vragen of tusschen deze twee ver schijnselen verband is. Te oordeelen naar hetgeen in den laatsten tijd op weerkundig gebied gebeurd is, zoowel hier als ln de Vereenigde Staten, zou ik daaraan bijna niet kunnen twijfelen. Over beide gebieden is nX de rechtstreeksche oorzaak van de koude dezelfde nX de inval van een zeer kouden luchtstroom uit het hooge Noorden. De verschillen tusschen de gebeurtenissen hier en ginds hebben slechts betrekking op het tijdstip, waarop de periode van sterke afkoeling begon en ,op de hevigheid van het verschijnsel. In Amerika is die periode iets eerder begonnen dan bij ons en in overeen stemming met den strengeren aard van het Noord-Amerikaansche klimaat is de afkoeling daar sterker. Aan de rechtstreeksche oorzaak ligt echter een diepere ten grondslag en deze Is ongetwijfeld daarin gelegen, dat thans enorme massa's zeer koude lucht uit het Noordpoolgebied loskomen. Dit kan nu weer veroorzaakt worden door een versterking van de algemeene luchtcirculatie tusschen den Equator en de Noordpool, of door sterke drukverlaging in het Zuiden. Maar de mogelijkheid bestaat ook, dat de winter aan de Noordpool thans reeds over het midden heen is en dat de temperatuur reeds stijgende is, zoodat de afstooting van koude lucht sterker wordt. In elk der genoemde gevallen berust de uitbraak van zeer koude lucht uit het poolgebied naar het Zuiden op dezelfde oorzaak en in dezen zin is het verband tusschen de strenge koude en de sneeuw stormen in Noord-Amerika en de afkoeling on twijfelbaar. Daarom zijn de berichten uit Ame rika omtrent de koude voor ons van meer dan oppervlakkige beteekenis en moeten wij, wanneer wy wezeniyk belang stellen in het verloop der weersgesteldheid, de Amerikaansche berichten volgen. Een andere beteekenis, die aan deze gebeur tenissen moet worden gehecht, is, dat zy duiden op het einde, en wel het vroege einde van den winter en het intreden van de eerste vroege lente-weersverschynselen. De Natuur is er dit jaar vroeg by. (Nadruk verboden). geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol Het Nederlandsche Binnenscheepvaartbureau heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend, waarin bezwaren worden ontwikkeld tegen het ingediende wets ontwerp tot wyziging van de spoorwegwet en van de locaalspoor- en tramwegwet. Zich be perkend tot artikel 1 van dit ontwerp, de bin nenscheepvaart betreffend, heeft het Neder- landsch Binnenvaartbureau er in de eerste plaats principieel bezwaar tegen dat het ont werp de spoorwegen in staat stelt om sloopende concurrentle-experimenten uit te voeren voor risico der gemeenschap, daar de staat de ver liezen der spoorwegen draagt. Daarentegen is het particuliere vervoerwezen gebonden aan den primairen commercieelen eisch van een slui tende exploitatierekening, daar geen overheids instantie eventueele verliezen dekt. In de tweede plaats merkt het adres op, dat door den voorgestelden maatregel met de daar uit onvermijdelijk voortvloeiende concurrentie, de binnenscheepvaart nog meer in het gedrang komt. Immers, indien de spoorwegen gebruik maken van de vrijheid van tariefsbepaling, zal hiervan onvermüdeiyk het gevolg zyn, dat aan de binnenscheepvaart lading zal worden ont trokken, terwyi tevens daardoor de toch reeds te lage tarieven vanzelfsprekend nog meer zul len worden gedrukt. De binnenschippery zal uiteraard evenzeer in verdere moeilijkheden komen. De zoo noodige vooruitgang wordt door het nieuwe ontwerp ih gevaar gebracht, om niet te zeggen vernietigd. Dat de loonen, welke de binnenvaart betaalt, ook onder druk zullen komen, behoeft na het voorgaande geen verder betoog. Het Neder- landsch Binnenvaartbureau ziet dan ook ln artikel 1 van het ontwerp zoo groote bezwaren, dat het slechts op verwerping kan aandringen. Dringend wordt verzocht slechts mede te gaan met een oplossing, welke uitgaat van het even wicht in de behandeling der verschillende ver voermiddelen. De Centrale Jeugdraad, welke onlangs een Ingrijpende reorganisatie heeft ondergaan, zoo wel wat zijn samenstelling als wat zyn werk zaamheden betreft, is ten departemente van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor t eerst ln zyn nieuwe samenstelling in vergade ring bijeengekomen. In deze vergadering heeft de directeur-gene raal voor het Onderwys eenige richtlijnen ge geven voor de toekomste werkzaamheden en daarby gewezen op de groote beteekenis, ook voor de regeering, van de vrije jeugdvorming in den tegenwoordigen tyd. De voorzitter betoogde, dat by de werkzaam heden het christelijk karakter van de natie en de noodzaak van opvoeding der jeugd in ge hoorzaamheid aan en eerbied voor het wettig gezag richtlijnen zullen dienen te zijn. Vervougens werd uitvoerig van gedachten ge wisseld omtrent de verdeeüng van de opbrengst van gelukstelegrammen en het vraagstuk van de werkloosheid onder jeugdige personen. De Algemeene Rekenkamer heeft voor de be noeming van twee plaatsvervangende leden de volgende personen aanbevolen: Voor eerste plaatsvervangend lid: 1. W. de Vries Gzn., gepensionneerd chef van den ac countantsdienst in Ned.-Indië, te Amsterdam; 2. Mr. L. M. Rollin Couquerque, administrateur by het Dep. van Koloniën; 3. D. O. Norel, in specteur der directe belastingen te Haarlem; 4. Th. Sanders, directeur der Staatsloterij te 's Gravenhage; 5. L. C. Prey, oud-administrateur van Financiën in Suriname, te 's Gravenhage; 6. J Burgy, referendaris by het Dep. van Buiten landse!» Zaken. Voor tweede plaatsvervangend lid: 1. Mr. L. M. Rollin Couquerque; 2. W. de Vries Gzn.; 3. Th. Sanders; 4. D. O. Norel; 5. L. C. Prey en 6. J. Burgy. HM. de Koningin en ZICH. de Prins der Ne derlanden ontvingen Woensdagmiddag de leden van het Permanente Hof van Internationale Justitie, alsmede den griffier en enkele hooge ambtenaren van dat college. Ook de echtgenooten en ongehuwde dochters van bovenstaande heeren waren bü deze ont vangst aanwezig. De Nederlandsche tooneelspeler Paul de Groot, die reeds vele jaren in Zuid-Afrika woont, is ernstig ziek. Men vreest voor zyn leven. HUIZEN, 301 M. NCRV 8.00 Schrift, lezing en meditatie 8.15 Gramofoonmu- ziek 10.30 Morgendienst door ds. D. Sik kel 11.00 Hobo-recital door Joh. Mid dendorp. Henk G. v. d. Berg, piano 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonmu- zlek 12.30 Ensemble v. d. Horst 2.00 Gramofoonmuzlek 2.30 Lezen van Chr. lectuur: ,De machten in het dorp" van J. A. Visscher 8.00 Bespeling van het studio-orgel door S. P. Visser 3.45 Rust poos 4.00 Liederenrecital door Willem Hessink, bas-bariton. A. d. vleugel mevr. C. Kempes—Koster 5.00 NCRV-klein- orkest o. 1. V. P. v. d. Hurk 6.30 „De Groententuin van den liefhebber" door A. J. Herwig 7.00 Politieberichten 7.15 Ned. Chr. Persbureau 7.30 Literair-half- uurtje. A. L. v. Huizen: „De tachtigers en de modernen" 8.00 Orgelspel door Jan Zwart 8.45 Bau Heslinga: „Nu eens.... geen jagerslatijn" 9.15 Concert door de Koninkl. Mannenzangver. Apollo o. 1. v. Fred. J. Roeske. Rosa Spier, harpsoliste 10.45 Gramofoonmuzlek 11.30 Sluiting. HILVERSUM. 1875 M. VARA 8.00 Gramofoonmuzlek 10.15 Gramofoon muzlek 10.20 Vara-orkest o. 1. v. H. de Groot 11.00 Gramofoonmuzlek 11.20 Gramofoonmuzlek AVRO 12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Afgew. door gramo foonmuzlek 2.15 Gramofoonmuzlek 2.30 Mevr. Ida de Leeuwvan Rees: „liét verwerken van de Jongensblouse van het gratis Avro-knippatroon" 3.00 Gramo foonmuzlek VARA 4.15 Gramofoonmu zlek 5.00 De Flierefluiters o. 1. v. J. v. d. Horst. Alb. de Booy, zang 5.45 Or gelspel door Joh. Jong 6.00 De Noten krakers o. 1. v. Daaf Wins 6.30 Gramo foonmuzlek 6.45 Vara-orkest o. 1. v. H. de Groot 7.50 Gramofoonmuzlek 11.00 Muzikaal allerlei m. m. v. Cor Steyn, orgel. Jan Mulder, saxofoon. J. Hagenaar, trompet. Eug. Charmon, zang. Jan Vogel, plano. Joop Carlquist. hawaiian-gultaar 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 7.00 Holland- sche avond; gevarieerd orgelconcert 7.40 Eenige Russische populaire liederen, voor gedragen door den bariton Herman Flelsch- mann 8.30 Gevarieerd concert 8.50 Vervolg concert 9.55 Gevarieerd con cert 10.20 Dansmuziek o. 1. v. Ferry Jusa. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoon muzlek 1.30 Kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 5.20 Omroep orkest o. 1. v Franz André 6.00 Gra mofoonmuzlek 7.00 Chopin-recltal 8.20 Symphonie-orkest van het N. X. R. o. 1. v. Jean Kumps 9.35 Vervolg 10.30 Gramofoonmuzlek 10.45 Accordeonmu- ziek. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 Leonard Gyldmark's ensemble 2.20 Teddy Pe tersen's orkest 9.05 Gramofoonmuzlek 10.20 Erik Tuxen's dansorkest. BERLIJN, 857 M. 3.20 Orkest 8.35 Kamerorkest o. 1. v. Hans von Benda 9.40 Lehman's orkest. HAMBURG, 332 M. 10.50 Concert o. 1. v. Karl Becker 1.35 Gramofoonmuzlek. LANGENBERG, 456 M. 11.20 Sllezisch Philharmonie-orkest o. 1. v. Lindner 12.20 West-Duitsch kamerorkest 1.20 idem 3.20 Orkest van den West-Duit- schen omroep o. 1. v. Kühn 7.30 Gra mofoonmuzlek 11.20 Gramofoonmuzlek DAVENTRY, 1500 M. 12.20 Orgelre cital 12.50 B.B.C.-dansorkest o. 1. v. Henry Hall 1.35 Northern Studio-orkest o. 1. v. John Bridge 4.50 Metropole Hotel-orkest o. 1. v. Emilio Colombo 5.35 Dansmuziek 0. 1. v. Henri Hall 8.20 B.B.C.-orkest o. 1. v. Lewis 11.15 Harry Roy en zijn band. PARIJS (Eifel), 1446 M. 7.50 Concert o. 1. v. E. Flament 8.50 Vervolg concert. PARIJS (Radio), 1796 M. 12.20 Ge wijde muziek 12.50 Krettly-orkest. MILAAN, 369 M. 6.10 Gramofoonmu zlek 8.00 idem 8.20 Symphoniecon- cert o. 1. v. Molinari. ROME, 421 M. 3.20 Vocaal kwartet 6.15 Gramofoonmuzlek 8.35 Concert door het omroeporkest. WEENEN, 507 M. 6.20 Zigeunerkapel 9.40 Gramofoonmuzlek. WARSCHAU, 1411 M. 6.10 Gramofoon muzlek 7.22 Philharmonie-orkest van Warschau o. 1. v. Cooper 10.00 Dans muziek. BEROMÜNSTER, 540 M. 3.20 Om roeporkest o. 1. v. Gilbert 4.35 Omroep- kapel 7.05 Gramofoonmuzlek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ Hieronder geven wy het voorloopig overzicht van het weer in Februari 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt: Gemiddeld over vyf hoofdstations was de ochtendtemperatuur een halve graad boven normaal. De temperatuur was in de eerste décade een halve graad te laag, in de tweede en derde resp. anderhalf en een halve graad te hoog. De grootste afwykingen kwamen voor op den tweeden en 25sten, resp. 5 graden beneden en 3 graden boven normaal. De gemiddelde dagelyksche maximum tem peratuur was een halve graad, de minimum temperatuur 1 graad boven normaal. Het aantal dagen met een minimum tempe ratuur beneden het vriespunt bedroeg te De Bilt 10 tegen 15 normaal. De neerslag was overal beneden normaal en bedroeg in het Noorden en midden 25 tot 35 procent, in het Zuiden en Zuid-Westen 10 tot 20 procent van de normale hoeveelheid. Te De Bilt werden 82 uren zonneschyn waar-, genomen tegen 76 normaal. SOERABAJA, 1 Maart (Aneta) Voor den Zeekrijgsraad alhier werd requisitoir gehouden in de zaken van de vyfde groep der muiters, bestaande uit 23 Europeanen, 14 mariniers en 9 matrozen. Geëischt werden gevangenisstraffen van een maand tot acht jaar toe. In de zaak van den marinier Den B. werd vryspraak geëischt. Alle straffen werden ge- eischt met ontslag uit 's lands dienst, behou dens tegen den matroos van I. Voorts werden alle straffen geëischt met af trek van preventieve hechtenis. De pleidooien zullen gehouden worden op 5 Maart a.s. De directie van de K. L. M. heeft na rijp be raad besloten in te schryven voor de in Oc tober a.s. te houden luchtrace Londen—Mel bourne. Vermoedelijk zullen deelnemen voor de handicapwedstryd de nieuwe Fokker F. 66 en voor den snelheidswedstrijd met een zeer snelle machine. Het traject van den wedstryd loopt van Lon den over Bagdad naar Calcutta, Singapore, via Java, Port Darwin naar Melbourne, een traject van 22.000 K.M., dat in uiterlyk 16 dagen moet worden afgelegd. WARSCHAU, 1 Maart. (V. D.) Algemeen juicht de Poolsche pers het einde van den sedert 1925 tusschen Duitschland en Polen be- staanden tariefoorlog toe. De regeeringsgezinde „Kurjer Poranny" schryft, dac na het in werking treden der over eenkomst de politiek-economische betrekkin gen tusschen beide landen een belangrijke op leving zullen toonen Een nieuw hoofdstuk be gint in de geschiedenis der wederzydsche sa menwerking, die steunt op den goeden wil van beide partijen. WARSCHAU, 1 Maart. (V. D.) Officieel wordt medegedeeld dat het te Rybnick ver- schynende humoristische weekblad „De Spuit" wegens beleediging van den Duitschen Rijks kanselier Hitier door de Poolsche politie in oe- slag is genomen. De verantwoordelyqe redac teur wordt justitieel vervolgd. Dinsdag a.s. zal voor de arrondissements rechtbank te Utrecht terecht staan een 38-jari- ge landman uit Waardenburg. Hem is ten laste gelegd poging tot doodslag van den gemeente veldwachter K. Subsidiair is zware mishandeling ten laste gelegd. Bij Apoth. en Drogisten WASHINGTON, 1 Maart (V.D.) President Roosevelt zal waarscliijnlyk binnen twee dagen een nieuwe Boodschap aan het Congres richten, waarin hy machtiging zal vragen om onder- nandelingen over handelsovereenkomsten te openen met verschillende landen. Dit besluit werd genomen na een conferentie op het Witte Huis met de democratische leiders van Senaat en Huis van Afgevaardigden. LONDEN, 28 Febr. (V.D.) De vertegenwoor diger der Vereenigde Staten by de ontwape ningsbesprekingen, Norman Davis, zal morgen te Londen aankomen. Men neemt aan, dat hij reeds Vrydag een onderhoud zal hebben met den Lord Groot zegelbewaarder Eden, die dan van zyn reis op het Continent te Londen terug zal zyn. De informaties van Eden zullen de regeering der Vereenigde Staten langs den gebruikeiy- ken weg ter kennis worden gebracht. PARIJS, 1 Maart. (VX>.) Aan het strand van Querqueville by Cherbourg is een zeldzaam zee dier aangedreven, dat de bladen stof tot schryven en het publiek stof tot spreken zal geven nu ten aanzien van het „monster" van Loch Ness stilte is ingetreden. Het aan de Fransche kust aangedreven dier behoort tot een volkomen onbekende soort. Het is 8 M. lang, grijsblauw van kleur en heeft twee zyvinnen en een rugvin. Op den onge veer een meter langen hals zit een betrekke- iyk kleine kop. Het aangespoelde dier wordt door biologen onderzocht. Te Buenos Aires worden thans tal van per sonen, betrokken by het opzienbarende schan daal by de Banco Comercial del Plata, gear resteerd. Het geraamde tekort beloopt 4 mil- lioen pesos. Naar uit Astrakan gemeld wordt zyn 79 vis- schers, die met hun paarden op een losgeraak- ten ysschots afgedreven waren, veilig en wel aan land gekomen. Uit Bakoe zyn twee stoom- booten uitgevaren om de overige in gevaar ver- keerende visschers in veiligheid te brengen. Naby Bilbao is een auto door de gladheid van den weg tengevolge van yzel van aanzien- ïyke hoogte op een spoorbaan gevallen en ge heel verpletterd. Van de zes inzittenden, allen vrouwen, werden drie op slag gedood en de drie anderen levensgevaarlyk gewond. Volgens „Le Journal" zal minister Barthou het voornemen, dat minister Boncour reeds had, uitvoeren en zoo spoedig mogeiyk een bezoek brengen aan Praag en Warschau. AMSTERDAM Candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde mej. B. Strijk. AMSTERDAM. Bevorderd tot arts de hee ren: H. T. Simon, Almelo; J. I. Swyghuisen Reigersberg, Zaandam en B. Tordoir. Over- veen en geslaagd voor het eerste gedeelte van het artsexamen; de heer F. A. Cramer, Haar lem. LEIDEN. Geslaagd: cand.-ex. rechten, de heer J. M. Reekers. DELFT. Ingenieursexamen voor Werktuig kundig Ingenieur; J. G. Matzlnger, Nieuw- Helvoet, H. van Mourik, Broekman, Nijmegen; J. Stam, Dordrecht. Ingenieursexamen voor Scheepsbouwkundig Ingenieur, A. M. Fabery de Jonge, Apeldoorn. SAARBRÜCKEN, 1 Maart Van Duitsche zijde wordt verklaard, dat met ingang van I Maart alle Duitsche partyen en groepen in het Saargebied zich vrywillig hebben ontbonden en zich hebben vereenigd in een „Duitsch Saar- front". Ook de N.S.D.A.P. in het Saargebied be staat niet meer. In een mededeeling in de pers heet 't o.a.: „Vandaag sluiten wy het heer- ïyke broederverbond. De Katholiek gaat naar de Katholieke Kerk, de Protestant naar de zyne maar beiden zeggen hetzelfde gebed: ons Duitschland. De arbeider, de boer, de on dernemer, de ambtenaar, ieder doet op zijn plaats zyn plicht, allen echter dragen het ge meenschappelijk in hun hart: ons Duitschland. De soc.-democraat, de communist, de Cen trumsman, de nat.-socialist, de Christeiyke vak- vereenigingsman, de vrije vakvereenigingsman, ieder mag politiek anders gedacht hebben, nu echter ontmoeten zy allen elkaar by de eene gedachte: ons Duitschland." Het bovenstaand bericht over het oprichten van één Duitsch front in het Saargebied in verband met het in 1935 door het Verdrag van Versailles voorgeschreven plebisciet betee- kent een herhaling van de stichting van Duit sche fronten ter gelegenheid der plebiscieten in Sleeswyk en Opper-Silezië, die vroeger wer den gehouden. Toch is er ditmaal iets nieuws. By de vroegere plebiscieten werd een Duitsch eenheidsfront gevormd, echter met dien ver stande, dat de partijen bleven bestaan. Thans is dit niet het geval. In het Saargebied treedt thans de toestand in, die in het Ryk bestaat: alle partijen zyn ontbonden. Er bestaat slechts één partij: de nationaal-socialistische. Deze is wel is waar ln het Saargebied óók ontbonden, maar dat is slechts schijn, met het oog op het buitenland. Dat alles zich draait om de vol ledige gelykschakeling aller partyen met de Nazi-party, blijkt duidelijk uit de woorden van den nieuwen frontleider Pirrot, die schrijft in het officieele Nazi-partijblad „Die Saar- front": „De historische ontwikkeling is over de partyen heengegaan. In 't Rijk zyn zy gelikwi- deerd, ook hier moeten ze volledig gelikwideerd worden. Er bestaat slechts één Hitler-Duitsch- land" (Red.). WASHINGTON, 28 Febr. Den eersten Maart zal eindelijk ook de federale hoofdstad van de Vereenigde Staten verlost zyn van de langdurige prohibitie. Van 9 uur des morgens tot 2 uur des nachts zullen de restaurants al coholische dranken schenken. Dientengevolge zal in den nacht van Woensdag op Donderdag 2 uur lang het terugkeeren van de alcohol wor den gevierd. De taplicentie No. 1 is heden door den leider van het stedelyk bestuur plechtig overhandigd aan de nationale perscluo. Hon derden journalisten en hun gasten zyn byeen- gekomen in de clublokalen om klokslag midder nacht het glas op te heffen. Verboden blyven de vroegere „loopkroegen"; de dranken mogen niet in aanwezigheid van de gasten worden gémixed, maar moeten in een verborgen hoek worden toebereid, opdat nie mand in de verleiding moge komen staande aan den bar snel groote hoeveelheden alcohol tot zich te nemen. Vooral met het oog op de grim mige koude heden daalde de temperatuur weer tot 25 graden onder nul wordt de te rugkeer van warmende dranken algemeen toe gejuicht. De restaurants e. d. hebben voorbe reidende maatregelen genomen om aan een sterken toeloop te kunnen voldoen. Over: De Contingenteering. Waar door de contigenteerlng de handelsagen ten. tenminste het grootste gedeelte, geheel of gedeeltelijk broodeloos Is geworden, doet het wel vreemd aan, dat sommigen personen, geen Ne derlanders, een gemakkelijk bestaan verzekerd wordt. Het betreft hier de contingenteering in tex- tielgoederen. Het Is toch een publiek geheim dat diverse personen van Duitschen oorsprong, door dat z;1 in de basisjaren, welke als maatstaf voor de toewijzing van consenten dienen, als Duitsch agent hier in Nederland werkzaam waren, de goederen op hun naam gezonden kregen inplaats van rechtstreeks aan de afnemers. Deze heeren nu, die zieh bijzonder, naar het schijnt, in de gunst van het Crisis In- en Uitvoer Bureau mogen verheugen, zoodat zi1 dikwijls noR bijzondere toewijzingen ontvangen en deze aan den tusschenhandel verkoopen A f 0.450.75. ja zefs f i.per dozijn consent, leiden zoodoende een gemakkelijk leventje ten koste van den „dom- men Hollander". Het komt zelfs voor, dat buitenlandsche agen ten in het bezit zijn van duizenden dozijnen consenten, terwill ze reeds jaren niet meer in de bewuste artikelen handelen. Zou het niet gewenscht zijn. dat buitenland sche onderdanen, die niet minstens 10 laren hier gevestigd ziln, uitgesloten werden van ver krijging van consenten, evenals zij, die niet meer in de betreffende artikelen handelen? Zou door een M pet. op de ingevoerde arti kelen te leggen geen fonds kunnen worden gevormd, waaruit de handelsagenten die door de eontingenteeringswetten hun werkkring en brood verloren hebben, een toelage kregen? Voor andere standen zijn toch ook dergelijke maatregelen genomen? Een Handelsagent. Nederlander In verband, met den aankoop van 2000 ton rubber door Rusland in Engeland, ver wacht men een aanmerkelijke verlaging der voorraden. Roosevelt kondigde een nieuw steun programma aan voor werkloozen, waarvoor 950.000 noodig is. Tegen het einde der week kan een tarie- venboodschap van Roosevelt aan het Con gres worden verwacht. Roosevelt zou gemachtigd worden, de be staande douane-tarieven voor 3 jaar met 50 pCt. te verlagen. De Amerikaansche staalproductie is de afgeloopen week tot 47 pCt. der capaciteit gestegen tegen 44f2 pCt. de vorige week.. De dividend- en rentebetalingen waren in Amerika gedurende Januari 3V2 mil lioen hooger dan de maand te voren. De Ned.-Indische Conversieleening wordt gelijktijdig in Nederland, Nederl. Indië en New-York uitgegeven tot een bedraa van hoogstens f 306.000.000, 290 000.000 is geplantst. waarvan reeds John Davis, vroeger amerikaansch gezant te Londen, veroordeelt sterk de politiek der regeering en oordeelt, dat Amerika in moei lijkheden zal komen, omdat het de natuur lijke wetten heeft geschonden. Dr. Colijn verklaarde, dat een rubberplan, hetwelk als grondslag moet dienen, uitvoer baar moet zijn en een waarborg moet bie den voor het buitenland. Symington Wilson noemen Dr. Colijn's rede van de vorige week, inzake de rubber restrictie, de eerste officieele aankondiging der Ned. regeering van een streven, het re strictieplan tot uitvoering te laten brengen. De rubberprijs is gisteren te Londen ge stegen. De Geldersche Credietvereen. betaalt een dividend op de gewone aandeelen van 2/2 pCt. (v.j. 3% pCt.). De Mij. Laan van Meerdervoort zal een Hvidend voorstellen van 30 pCt. (v.j. 40 pCt.). Dr. Colijn verklaarde, dat, indien nieuwe oliegebieden te ontginnen zijn, aan de Shell en de Standard Oil, in verband met haar installaties, het eerst wordt gedacht. Volgens „Die Burger" bestaat er kans voor een handelsverdrag tusschen Neder- 7and en Zuid-Afrika. De stijging van den dollar gisteren te Londen wordt toegeschreven aan de vraag voor handelsdoeleinden en aan dekkings operaties. Het jaarverslag van Courstaulds werd ter Londensche beurze gunstig ontvangen. De goudprijs was gisteren te Londen weer hooger. Op de beurs te Parijs waren Fransche staatsfondsen gisteren zwakker in verband met de rescontre. De Fransche minister van financiën ver klaarde, dat de situatie inzake de belasting op gas- en electriciteitsmijen aan een na dere beschouwing zal worden onderworpen. De „Journeé Ind." schrenft, dat het geen nut zou hebben, den dollar nog verder te doen dalen op het oogenblik dat Amerika nog niet profiteert van de eerste dévaluatie. Ook in zake de loonkwestie in Amerika, aldus de „Journeé Ind.", zou een verdere dévaluatie van den dollar, met stijging der prijzen tot gevolg, niet gunstig zijn. Een leening voor de stad Parijs en het Crédit National is in voorbereiding. De Fransche minister van financiën ver klaarde, dat het bedrag der leeningen, ten dienste van het herstel van Frankrijks liqui diteitspositie, aanmerkelijk zal worden ver hoogd. De schatkistpromessen der Fransche Staatsspoorwegen, hier te lande in 1933 bij een bankconsortium geplaatst, f7V2 millioen bedragende, zullen voor de tweede maal worden geprolongeerd. In verband piet de verklaring van den Italiaanschen minister, inzake de handha ving van 't betaalmiddel, kwam gisterende Lire te Londen en Amsterdam in herstel. De daling van de Lire der laatste dagen hield verband met het feit, dat de Zwitser- sche frgnk steeds op het goudpunt stond. De „Goirnale d' Italia" legt er den nadruk op, dat de regeering vast besloten is den gouden standaard te handhaven en een grootscheepsche oetie tegen de Lire onmo gelijk is. De vernietiging van het surplus der kof- fie-voorraden in Brazilië wordt voortgezet. De Zuid-Afrikaansche staatsbegrooting zal volgens de verklaring van den minister, sluiten met een overschot van 2.3 millioen. De Zuid-Afrikaansche schatkist ontvangt 6'/2 millioen, als aandeel van den staat in de winsten der gepachte maatschappijen. De dollar noteerde vanochtend te Am sterdam 1.48%1.49% (1.49), het Pond 7.53 —7.55 (7.54%), de Frank 9.78—9.79 (9.78%) en de Lire 12.80—12.95 (12.92l/2). Aan de Zweedsche regeering wordt voor gesteld, te onderzoeken, of staatssteun aan de Zweedsche scheepvaart noodzakelijk is. De „Snia Viscosa" keert een dividend uit van 7 pCt. (v.j. 6 pCt.). De Eng eisch-Japansche textielonderhan- delingen bevinden zich momenteel in een kritiek stadium China besloot de Londensche Zilverover eenkomst te ratificeeren. Amerika verstrekt aan Cuba een leening, naar men meent van 5 millioen, voor de financiering van aankoopen van een groot bedrag aan zilver. De nieuwe Fransch-Duitsche handelsbe sprekingen zullen waarschijnlijk de volgen de week aanvangen. De dollar was gisteren te New-York op 1.4881 weinig veranderd, tegen 1.4892 eer gisteren. In Wallstreet meent men, dat enkele wij zigingen in de beurswet zullen worden aan gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6