Prikkeldraad Objectief oordeel Opruier gestraft Auto te water Hulpverleening langs de wegen ONONDERBROKEN KETEN TWEEMAN VERDRONKEN DÖBBELM^N Tegenstelling DONDERDAG 1 MAART 1934 Vaderlandsche Unie Vaderlandsche versnippering Bedrijfsraad voor de sigarenindustrie Adviescommissie tijdelijk aangevuld Terug naar de R.K. Staatspartij De nieuwe schoon- heidszeep met haar 15 ets. heerlijk parfum. De secretaris der O. S. P. tot drie maanden veroordeeld WAAR BLIJFT DE STEUN? Nood voor verbouwers van fruit en warmoezerij-gewassen verscherpt NAASTING LOCAALSPOOR- WEGEN Opheffing van lijnen eerst na andere bezuinigings maatregelen Waarschijnlijk op den gladden weg geslipt en in de Zuid- Willemsvaart gereden Twee slachtoffers De slachtoffers boven gebracht VOOR GEZONDE LICHAAMS CULTUUR HOOGE ONDERSCHEIDINGEN De leider van het K.I.B. begiftigd met het kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" Tegen excessen bij het strandleven DERDE ORDE BEDEVAART NAAR ROME TUBERCULEUZE KOEIEN? Nazi staat terecht WAPENS IN HET HOOI Revolvers en patronen in beslag genomen TEGEN EEN LANTAARNPAAL GEREDEN Fietser te water geraakt en verdronken Bij ernstige ongelukken langs den weg kan met de huidige middelen niet worden volstaan Wat wil de A.T.M.H.? De plannen der toekomst Tengevolge van een hooge grond- zee overboord geslagen Handelsverdrag met Zuid-Af rika De kwestie reeds eenige jaren hangende SCHADE VOOR ROODE KRUIS TE WEESP De voorzitter geroyeerd VAARTUIGEN GESTRAND Tengevolge van den mist DE TRAM UIT DEN TIJD Laatste rit van het Maas- en Waalspoortje Nederlandsch elftal samengesteld Bakhuys op de middenvoorplaats DIESELTRACTIE EN STOOM TREINEN Geslaagde proefrit DE PELIKAAN" NAAR INDIË VERTROKKEN GRENSWIJZIGING BEYERLAND Bonifatius Hospitaal Telkens wezen we op het partijdig oor deel der Arbeiderspers over de door haar eenzijdig en subjectief ge groepeerde feiten uit de jongste Oosten- rijksche historie. Met name over de kerkelijke en staatkundige hoofdfiguren, Kardinaal Innitzer en rijkskanselier Doll- fuss heeft zij veel laster verspreid. In dit verband is het niet zonder belang, het objectieve oordeel te lezen, dat zich de correspondent van een liberaal blad, de heer G. Nypels, ter plaatse heeft gevormd. Hij schrijft in het jongste avondblad van het „Hbld.": Zooals ik overigens reedsverwachtte, is alleen dr. Dollfuss met een verhoogd prestige en verhoogde populariteit uit deze beproeving gekomen. Hij en Kardinaal In nitzer. Dollfuss door op het psychologisch juiste moment, en dan ook met groot suc ces, pardon aan te bieden aan wie toen de wapens neerlegden. En hij en Kardi naal Innitzer door onmiddellijk weldadig heidsacties te beginnen voor alle slacht offers van dezen burgeroorlog, ook voor die van den overwonnen vijand. Hier, in het Oostenrijk van Dollfuss en van zijn kerkelijken chef, geen strafexpe dities onder de thans overwonnen marxis ten, geen „op de vlucht doodschieten", geen „opvoeden in concentratiekampen", geen veemmoorden, geen reeksen ter dood- veroordeelingen voor elk der vermoorde Heimwehrlieden, politie-agenten of solda ten; maar standrechtbanken (van gewone burgerrechters; zelfs voor soldaten kent de Oostenrijksche republiek geen krijgs raden meer) die na al de gruwelen van dezen burgeroorlog maar zeven menschen ter dood lieten brengen, en die ook velen.die ze, volgens de letter van de wet, hadden moeten ter dood veroordeelen, naar de ge wone rechtbanken verwezen, of gevange nisstraf oplegden. Hier in Oostenrijk zijn thans ook al acties op touw gezet door me vrouw Dollfuss en den Kard.-aartsbisschop, om het namelooze leed te verzachten van degenen, die, direct of indirect, door den strijd tegen de regeering, alles verloren. En dat leed is ontzettend: het gemiddelde aan zelfmoorden, dat hier reeds verschrik kelijk hoog was, wordt in de laatste dagen weer ver overschreden, nu weer zoovelen hun broodwinning, of den broodwinner, verloren. De jongste algemeene verkiezingen deden meer dan veertig kleine par tijtjes opdwarrelen. Tientallen van deze snippers zijn in de stembus voorgoed weggedwarreld. Maar de trek naar Unie is gebleven. Naar Nationale Unie, Nederlandsche Unie enen., want l'Union fait la force. Pas werd de Unie van Utrecht herhaald. Dat wil zeggen, in de oude metropol is de nieuwste partij gesticht. De oproep was onderteekend door twee heeren. Zij wilden door een algemeene Unie een einde ma ken aan de algemeene verdeeldheid. Tegenover „de partij-politiek der regee ring" wilden de twee heeren alle voor standers van „zakelijke politiek" ver zamelen. De zaal bleef ongeveer leeg. Maar het stichtinkje kreeg zijn beslag en naam. Het zou eerst „De Nederlandsche Unie" wor den. Men ontdekte bijtijds, dat die al be stond." Vandaar dat men zich tevreden stelde met den titel „Vaderlandsche Unie". Het werd echt vaderlandsch, echt zake lijk en echt gezellig als het gesnater tus- schen de slooten van ons polderlandje. De beide geunifieerde heeren deden beschei den. Zij verzekerden niet hoogerop te wil len en desverlangd gaarne hun plaats af te staan. Niemand wilde erop gaan zitten. De beide onderteekenaren van den op roep waren twee B.'s, de heeren Baars en Boenders. Den zakelijken Baars wel te on derscheiden van den fascistischen .Baars. Deze is geparenteerd aan den Bezem. Dat zijn de vier B.'s: Baarzen, Boenders, Bezem op den Bibalebonschen berg! De boenders en de bezems moeten de Hollandsche politiek schoon vegen. Maar het is vreemd, hoe vaderlandscher de Unie wordt, hoe meer zij versnippert! Bij beschikking van den Minister van Sociale Zaken zijn aan de vaste leden van de Com missie van Advies, bedoeld in artikel 8 der Be- drijfsradenwet ,de volgende personen als tijde lijke leden toegevoegd: 1. G. Bijdendijk te De venter; 2. J. B. Looman te Amsterdam; 3. H. van der Putt te Eindhoven; 4. W. Huijsmans te Eindhoven; 5. J. van der Weijden te Amster dam; 6. J. Geman te Eindhoven; 7. C. Wolff te Amsterdam; 8. B. Kruithof te Kampen. Voorts is bepaald, dat deze toevoeging ge schiedt ten behoeve van het uitbrengen door vorengenoemde Commissie van een advies om trent de wenscheliikheid van het instellen van een bedrijfsraad voor de sigarenindustrie en omtrent andere daarmede in verband houdende onderwerpen, in artikel 8 der Bedrijfsradenwet bedoeld. De raadsleden G. Dekker en H. A. Voncken te Heerlen hebben bedankt als lid van den Ka h. Dem. Bond en zijn teruggekeerd tot de R.K. Staatspartij. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de fractie der R.K. Staatspartij in den ge meenteraad is besloten de heeren Dekker en Voncken weer op te nemen m Het Amsterdamsche gerechtshof heeft heden arrest gewezen in de zaak van J. de Kadt, pro pagandist van de O.S.P., die terecht had ge staan wegens opruiing in Februari en Maart 1933, tijdens de muiterij aan boord van „De Zeven Provinciën". Het veroordeelde hem wegens opruiing tot drie maanden gevangenisstraf. De rechtbank had de Kadt, nadat negen maanden was geëischt, vrijgesproken. De ad vocaat-generaal had eveneens negen maanden gevangenisstraf geëischt. De heer Groen heeft aan den minister van Economische Zaken gevraagd, of het juist is,, .dat de gedeeltelijke steunuitkeering aan verbou wers van fruit- en warmoezerijgewassen voor het jaar 1933, welke in Januari 1.1. heeft plaats ge vonden, is berekend op een betrekkelijk gering percentage van het voor uitkeering beschikbare bedrag. Voorts, of hej; den Minister bekend is, dat deze uitkeering bij zeer vele tuinders tot zeer geringe, soms onbeduidende bedragen is beperkt gebleven en daardoor in hun gezinnen de nood nog is verscherpt, maar dat zij op deze wijze óók in de onmogelijkheid verkeeren om hun jedrijf voort te zetten. Wat is de reden, waarom de uitkeering van het nog beschikbare bedrag voor 1933, nog steeds achterwege blijft en is de Minister bereid om te bevorderen dat waar hij blijkens eerder gedane mededeelingen den overgang tot den volgenden oogst wil vergemakkelijken aan de tuinders hun nog voor 1933 toekomende steun, welke reeds nu hiervoor onontbeerlijk is, ten spoedigste wordt uitgekeerd, zoo vraagt het Tweede Kamerlid ten slotte. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot naasting van eenige locaalspoorwegen wordt het volgende ontleend: Hoewel men zich vrij algemeen met de voor gestelde naasting, op zich zelf beschouwd, kon vereenigingen, bestond geen eenstemmigheid ten aanzien van de vraag, wat er na naasting met de verschillende lijnen zal moeten geschie den. Enkele leden waren van meening, dat geen lij nen moeten worden opgeheven, voordat alle an dere maatregelen genomen zijn, welke kunnen leiden tot bezuiniging op de spoorweguitgaven, opdat niet dan bij uiterste noodzaak de bij die Hjnen belanghebbende streken van haar pu blieke vervoermiddelen zullen worden beroofd. Verscheidene leden betwijfelen of alle thans voor naasting in aanmerking gebrachte lijnen kunnen worden gemist. Zij dachten daarbij voor namelijk aan het goederenvervoer. Wellicht zal opheffing van de lijnen NijkerkEde, Dinxper- loVersseveld, DeventerOmmen en Neede Hellendoom weinig verkeersmoeilijkheden op leveren. Anders staat het echter naar hun mee ning met de lijn Hoorn—Medemblik en met de lijnen in Noord-Friesland; behoud daarvan scheen hun voorshands noodzakelijk. Gevraagd werd of het niet mogelijk is, deze lijnen op een belangrijk vereenvoudigde wijze in exploitatie te houden. Het schijnt aan te bevelen, een groot aantal stations op te heffen en een halte-systeem in te voeren, zooals bijv. op Zuid-Beveland bestaat. De dienst zou dan moeten worden uitgevoerd met motorwagens met eenmansbediening. Neemt men de ontwikkeling van het vrachtautover keer in aanmerking, dan schijnt een regeling van de eindstations uit moegelijk. Op deze wijze zou beproefd kunnen worden voor de hierbe- doelde lijnen een ongeveer sluitende exploitatie rekening te verkrijgen. Andere leden waren van oordeel, dat tenge volge van de wijziging in de structuur van het verkeer zal moeten overgegaan tot een aanzien lijke inkrimping van het spoorwegnet. Gevraagd werd, of de lijn GoudaAlphen aan den Rijn wel in dienst moest worden genomen. De gladheid van den weg heeft in den afge- loopen nacht een ernstig ongeval tengevolge ge had, dat vermoedelijk vier personen het leven h^ft gekost. Omstreeks twee uur in den nacht hoorden bewoners van huizen aan den Kanaal dijk te Someren tusschen sluis 10 en 11 van de Zuid-Willemsvaart een hevigen klap in het wa ter. Eenigen snelden toe en hoewel men moest aannemen, dat een auto te water was gereden, kon men niets doen, daar men niet wist, waar de wagen lag. Het voertuig was geheel onder water verdwenen en op den bodem van het hier ongeveer vijf meter diepe kanaal gezakt. Eerst hedenochtend bij het aanbreken van den dag konden pogingen in het werk gesteld worden om den auto te vinden. Met vaarboo- men werd naar het voertuig gezocht en toen men het had gevonden, slaagde men erin een kabel aan den bumper van den auto vast te haken. Met een scheepstakel werd getracht den auto te lichten, doch toen het voertuig om streeks negen uur hedenochtend bijna boven water was, brak de kabel en verdween de auto voor de tweede maal in het water. Onmiddellijk na het mislukken van de eerste poging is men opnieuw begonnen met de ber gingswerkzaamheden. De auto ligt midden in het kanaal. Hedenmorgen te ruim tien uur is de auto. die in den afgeloopen nacht in het kanaal was gereden, met behulp van een takel op den dijk langs het knanaal getrokken. Het bleek toen, dat slechts twee personen in den wagen bevonden; n.l. de gehuwde 25-jarige W. van Helmon en de ongehuwde 25-jarige H Verdijseldonk, beiden uit Asten. De auto, eigendom van den heer Van Hel mond, kWam uit de richting Helmon en de beide heeren waren op weg naar huis. De weg was zeer glad en dit schijnt oorzaak van het ongeval te zijn geweest. De wagen was vrij ernstig be schadigd. Vermoedelijk hebben de inzittenden nog getracht zich uit hun benarde positie te be vrijden, daar eenige ruiten van den wagen waren ingeslagen. Een der banden was lek; het is niet onmogelijk, dat ook dit mede-oorzaak van het ongeval is geweest. Her bergingswerk stond onder leiding van den burgemeester van Someren, den heer P. Smul ders. De lijken van de beide slachtoffers worden heden naar Asten vervoerd. De heer Van Hel mond laat een vrouw en een kind achter. Het heeft Z. H. den Paus behaagd den heer en mevrouw Schnebbelie, leiders van het Ka tholiek Indisch Bureau te Den Haag, te begif tigen met het eerekruis „Pro Ecclesia et Pon tifice". Woensdagavond hebben Mgr. M. Brans O.M.C., Apostolisch Vicaris van Padang, en mevrouw Deckers, de echtgenoote van minister Deckers, hun deze pauselijk^ onderscheiding overhandigd. De krachtige strijd, dien de Gooiaöie Actie groep tegen zedenverwildering gevoerd heeft, is niet zonder resultaat gebleven. Blijkens de laatste besluiten van den gemeen teraad van Muiden, zijn verschillende redelijke beperkende bepalingen ingevoerd om excessen op het strand te Muiderberg tegen te gaan. In het vervolg zal het verboden zijn, in het openbaar en op plaatsen welke al dan niet tegen betaling voor het publiek toegankelijk zijn, of welke van den openbaren weg af zichtbaar zijn, zich op te houden in zwembroek of badcostuum of gekleed anders dan in behoorlijke bovenklee- ding. Dit is niet van toepassing op plaatsen waar het krachtens besluit van B. en W. geoor loofd is te zwemmen of te baden. Personen bo ven tien jaar mogen zich op 't strand of de omgeving niet ontkleeden, of zich daar onge kleed of in badcostuum ophouden. Zwemmen en baden mag alleen gebeuren op door B. en W. aan te wijzen plaatsen en dan in behoorlijk bad costuum. Voortaan zal het ook te Muiderberg aan an deren dan militairen in dienstverband, verbo den zijn, „op terreinen binnen de gemeente ge legen, hetzij alleen, hetzij in gezelschap van anderen, te kampeeren, tenzij met vergunning van B. en W." Hiaronder heeft men te verstaan, dat ook op particuliere terreinen zelfs niet gekampeerd zal mogen worden, zonder goedkeuring van B. en W. Woensdagmorgen vertrok de Dominicaansché Derde Orde Bedevaart naar Rome, om aldaar aan het internationale Congres deel te nemen. De pelgrims kwamen bij elkaar in Nijmegen, waar in de St. Dominicuskerk de pelgrimage met een H. Mis en den liturgischen reiszegen be gonnen werd. Vele belangstellenden waren op het perron aanwezig om de pelgrims uitgeleide te doen. Onder hen bemerkten wij op den hoogeerw. P. L. Kramer O.P. Vicarius Provincialis, den Pro motor Provincialis der Derde Orde, C. Piels O.P. en den Prior van Huissen, P. Nielen O.P. Vrijdag arriveert men in Rome, terwijl Zater dag het Congres begint. Voor de Rechtbank te Rotterdam heeft een lid der N.S.N.A.P. (groep A. F. Schouten) te recht gestaan wegens beleediging van den heer S. van Zwanenberg, directeur der Varkenscen trale. Verdachte had in het orgaan zijner partij „De Bezem" een ingezonden stuk geplaatst, waarin den heer Van Zwanenberg verweten werd, tu berculeuze en andere zieke koeien in zijn pro ducten te verwerken. Verd. verklaarde ter terechtzitting in het openbaar belang gehandeld te hebben. Hij ver zocht, ten bewijze van de waarheid zijner bewe ringen, een aantal bescheiden te mogen voor lezen, doch de rechtbank achtte na beraadsla ging daartoe geen termen aanwezig. De Officier van Justitie echte vervolgens een geldboete van 100.subs. 25 dagen hechtenis. De rechtbank zal 8 Maart vonnis wijzen. Nadat reeds eenige malen te Groningen en Assen gesmokkelde wapens in beslag waren ge nomen, heeft de Groningsche recherche, bijge staan door de marechaussée van Assen en Wes terbroek (Drenthe) te Elp (gemeente Wester broek), bij den landbouwer S. een huiszoeking gedaan. In het hooi is een geheime bergplaats van wapens gevonden. Een veertigtal revolvers en vele patronen zijn in beslag genomen. Tegen S. is proces-verbaal opgemaakt. Te Sas-van-Gent is de veehandelaar de R. uit Goes, met zijn fiets tegen een lantaarnpaal gereden, met het droevig gevolg, dat hij in het kanaal terecht kwam. Ooggetuigen schoten on middellijk toe en brachten den man op het droge. Zij slaagden er evenwel niet in, de levens geesten weer op te wekken. Het slachtoffer is ongeveer zestig jaar en gehuwd. Dezer dagen is, zooals gemeld, opgericht de Naamlooze Vennootschap Algemeene Telefoni sche en Medische Hulpdienst in Nederland. Deze vennootschap stelt zich ten doel het plaatsen van hulpposten langs Rijks- en Pro vinciale en Gemeentewegen. De leiding berust in handen van den heer J. G. van Turenhout. In een dezer dagen ge houden persconferentie heeft de heer Van Tu renhout nadere mededeelingen over deze A. T. M. H. verstrekt. Hij wees er daarbij op, dat er nog slechts een comité van oprichters is, dat zich over de verdeeling der functies nog nader zal beraden. Het blijkt telkens en telkens weer, dat bij ernstige ongelukken langs den weg aan den eisch van het spoedig verleenen van geneeskundige hulp met de tegenwoordige hulpmiddelen niet kan worden voldaan. De noodzakelijkheid van een instelling, die zich ten doel stelt het verleenen van hulp langs den weg is wel gebleken uit de door de regeeringen gehouden conferentie te Genève, welke con ferentie besloot tot het sluiten van het ver drag van 30 Maart 1931 tot het brengen van 'eenheid in verkeersteekens. De goedkeuring van dit verdrag door Neder land is geschied bij de wet van 1 November 1933. Onder de vastgestelde verkeersteekens is ook een aanwijzingsteeken en wel het teeken hulppost, welk teeken aangeeft, dat in de na bijheid een hulppost aanwezig is, ingericht dooi eer» van overheidswege erkende organi satie. Spr. deelde mede, dat het Ministerie van Waterstaat in beginsel geen bezwaar heeft dat de hulpposten langs de Rijkswegen door de A. T. M. H. zullen worden ingericht, waarbij o.a. is bepaald, dat het toezicht op de gebruik- waardigheid van de medische artikelen zal be rusten bij de organisaties van het Nederland sche Roode Kruis en den Kon. Nat. Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranjekruis". Middelerwijl is voor wat betreft de provinciale wegen en buitengemeen ten contact gezocht met de Gedeputeerde Sta ten van de provincies. De heer Van Turenhout kon met voldoening mededeelen, dat reeds verschillende Gedepu teerde Staten mede in beginsel verklaard heb ben geen bezwaren te hebben tegen het plaat sen van hulpposten langs de provinciale we gen. Met de gemeentebesturen van die gewesten staat de A. T. M. H. nu in correspondentie voor wat betreft de hulpposten te plaatsen op bui ten-gemeentewegen. Wanneer de A. T. M. H. alle toestemmingen zal hebben verkregen, waardoor een ononder broken hulppostketen in Nederland zal kun nen worden verkregen, dan zal de A. T. M. H. een werkplan opstellen, inhoudende een werk- rooster van de te plaatsen hulpposten, waarbij aan alle deelen van Nederland zal zijn ge dacht. In totaal zullen in Nederland worden geplaatst 2553 hulpposten. De posten staan op afstanden van ongeveer 4 tot 5 K.M. Om hulp in te roepen behoeft men niet verder te loopen of te rijden dan 25 K.M., wanneer men in t bezit is van een schedel van den hulppost. Sleutels kunnen in het bezit komen van per sonen, die zich als sleutelhouder bij de Ven nootschap aanmelden. De prijs daarvan per jaar zal zoo laag mogelijk gesteld worden, waarschijnlijk 7.50. Iedere sleutelhouder is voor de A. T. M. H. een rijdende posthouder. Bü een ongeval zal de sleutelhouder hulp in roepen voor den mensch, die door een ongeluk is getroffen. Elke post krijgt een posthouder, waarbij de sleutel kan worden verkregen voor een getroffene, niet-sleutelhouder van de A. T. M. H. De dokterskosten ter plaatse van het ongeval worden, mits van de installatie van de A. T. M. H. op een door de A. T. M. H. bevei ligden weg is gebruik gemaakt, door de A T. M. H. betaald. In den hulppost zijn de artikelen als vastge steld in de Internationale Conferentie van Roode Kruisvereenigingen, gehouden te Parijs op 14 April 1932. Ook een brancard is in den hulppost aanwezig, een brancard van een dus danige constructie, dat deze door de zij-voorruit in vrijwel eiken auto kan worden geborgen. De patiënt kan van de plaats van het ongeval in een doktersauto worden vervoerd naar een zie- keninrichting. Voor 't transport van den hulp post en terug zal den vervoerder een nader overeen te komen bedrag per K.M. worden vergoed. De telefonische installatie is gedacht als een met voortdurende verbinding, ook inter communaal. Toekomstige speler van het Nederlandsche elftal. De schipper van de hedenmorgen te IJmuiden binnengekomen stoomtreiler „Erica", IJmuiden 384, rapporteerde, dat j.l. Maandagmorgen ten gevolge van een hooge grondzee twee leden van de bemanning, nl. de stuurman A Glas, wonende te IJmuiden, en de matroos J. de Groot, wonende te Egmond aan Zee, overboord waren geslagen en verdronken. Het ongeval had plaats terwijl de be manning op het dek bezig was met het strip pen van de visch. De treiler lag te drijven toen een zware stortzee overboord kwam en beide mannen meesleurde. Alle pogingen, die in het werk werden gesteld om hen te redden, verliepen zonder resultaat. De ruwe zee trok beiden spoedig van het schip weg. De stuurman was weduwnaar en vader van vijf kinderen. De matroos laat vrouw en kinderen achter. Het slachtoffer J. de Groot uit Egmond aan Zee laat een vrouw en drie kinderen achetr. Bij navraag is ons gebleken, dat hier tot dusver niets bekend is omtrent een spoedig tot stand komen van een handelsverdrag tusschen Nederland en Zuid-Afrika. De kwestie is reeds eenige jaren hangende en men hoopt dat ze binnenkort in bevredigenden zin zal kunnen worden opgelost. In een vergadering van „Het Roode Kruis" te Weesp is met algemeene stemmen (drie le den hadden de bijeenkomst verlaten) besloten, den voorzitter als lid te royeeren, waardoor dus ook zijn voorzitterschap een einde neemt. Nadat bericht was ingekomen, dat het kas sierskantoor van den voorzitter zijn verplich tingen niet zou kunnen nakomen, waarbij de vereeniging voor ongeveer 6000 betrokken was, is den voorzitter gevraagd, te willen af treden, hetgeen hij geweigerd heeft. Door het kantoor is een minnelijke schikking voor 50 pet. aangeboden, maar het is geble ken, dat noch de crediteuren- noch de debi- teurenlijst in orde zijn. Daarom zal op de min nelijke schikking niet worden ingegaan, maar alles goed onder de loupe worden genomen, zoodat het niet onmogelijk zou kunnen zim, dat behalve de faillissementskosten er toch nog 50 pet. wordt uitgekeerd. Tengevolge van den mist zijn hedenmorgen gestrand, nabij strandpaal 50, onder de ge meente Heemskerk, de logger „Katwijk 124" en nabij strandpaal 51 de „Katwijk 42". De vaartuigen zullen vermoedelijk tegen drie uur bij hoog water vlot komen. De positie van de vaartuigen is gunstig. De bemanning is aan boord gebleven. De motorreddingsboot „Neeltje Jacoba" be vindt zich in de nabijheid der gestrande sche pen. Woensdagavond heeft de stoomtram Maas- V. aal, op de lijn Nijmegen-*Druten-Wamel den laatsten rit gemaakt. Het ging in alle stilte, het 32-jarige trammetje droeg eenige papieren slingers en in den tweeden klas wagen hingen eenige lampionnetjes. In Druten wachtte muziek. De rails voor 32 jaar gelegd door de N.V. Stoomtram Maas-Waal, zullen binnen twee weken worden opgebroken. De exploitatie van het traject Nijmegen-Wa- mel-Dreumel is overgenomen door de N. V. Maasbuurtweg, welke vanaf heden een één uurs autobuslijn exploiteert. Heel Maas en Waal juicht hierover. De Tribune" heeft zich 'n beetje be lachelijk gemaakt. Nog Dinsdagavond toen de vitale partijgenoot Dimitrof al lang veilig in Sovjet-Rusland zat, bevat te het blad kolommenlange opgewonden lectuur over den „nog altijd gevangen ge houden" held, voor wiens bevrijding de Hollandsche communisten tot nieuwe pro test-meetings werden opgeroepen, want an ders zou „de Hitlerbende" hem vermoor den. Zelfs drukte het orgaan, dat eiken dag om allerlei futiliteiten zijn lezers over hun zenuwen hitst, een plaatje af onder den titel: „Op de vlucht doodgeschoten." Daaronder las men een oproep van „het Internationaal Bevrijdingscomité voor de definitieve bevrijding van Dimitrof die al de Sovjet-toejuichingen in ontvangst had genomen. Het Internationaal Bevrijdingscomité is niets anders dan een propaganda-instituut, dat de Sovjet-tragedies moet exploiteeren en de comedies in elkaar zetten. Aan Di mitrof werd in het nationaal-socialis- tisch Duitschland geen haar gekrenkt. Hij vond een rechtbank, die hem tegen het verlangen van de regeering dorst vrijspre ken. Toen zijn vaderland hem een pas weigerde, kreeg hij een vrijgeleide naar Sovjet Rusland, waar hij op een goed jaar geld professor wordt. En dat heet een „martelaar". Maar het Internationaal Bevrijdingsco mité laat geen kik over de al jarenlang in de Russische concentratiekampen werkelijk gemartelden. Hun namen loopen niet ge regeld door de kranten als die van Dimi trof zij krijgen ook geen gelegenheid om zich voor een eerlijke rechtbank te verant woorden, het Internationaal Bevrijdings comité steekt geen hand naar hen uit, en „De Tribune" lastert de ongenoemden. Pas is de Z. Eerw. Pater Paul Chomitch in de gevangenis van 't Swirski concentratie kamp tengevolge der mishandelingen krankzinnig geworden Het Nederlandsche elftal, dat op Zondag 11 Maart as. in het Olympisch Stadion te Am sterdam tegen België zal spelen, is door de keuzecommissie van den K.N.VJB. als volst sa mengesteld: Doel: van Male (Feyenoord). Backs: van Diepenbeek (Ajax) en van Run (P.S.V.). Midden: Pellikaan (Longa), Anderiessen (Ajax) en van Heel (Feyenoord). Voor: Wels (Unitas), Vente (Neptunus), Bak huys (ZA.C.), Smit (Haarlem). Meynders (DEC.). Als aanvoerder van het nationale elftal zal van Heel optreden. De reserves zijn: Keizer (Ajax), Lelyveld (V.U.C.), Oprinsen (N.OA.D.), Mulders (Ajax), Lagendaal (Xerxes), Vrauwdeunt (Feyenoord), Mol (K.F.C.). Dinsdag heeft wederom een proefrit van een stoomtrein plaats gehad op het baanvak Am* sterdamArnhem, teneinde te onderzoeken or het mogelijk is de tegen 1 Mei nog niet gereed gekomen Diesel-treinen tijdelijk door stoomtrei nen te vervangen. Om 10.10 uur vertrok een trein, bestaande uit een locomotief, een bagagewagen en drie stalen rijtuigen van het Centraal-Station te Amsterdam. De trein was te 1125 uur te Arnhem, na te Utrecht vier minuten, en te Nieuwersluis en te Ede een minuut gestopt te hebben. De afstand Amsterdam—Arnhem werd dus in 1 uur en 15 minuten afgelegd. De trein bereikte een snelheid van 100 K.M. Hedenmorgen om half zeven is het postvlieg tuig de „Pelikaan" van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord bevinden zich twee pas sagiers voor Marseille en een passagier voor Rome. In Marseille komt een passagier aan boord voor Singapore en in Calcutta komen er twee aan boord voor Batavia. Verder heeft het vliegtuig aan boord 163 K.G. lading, 332 K.G. vliegpost en 58 K.G. pak- ketpost. Volgens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer hebben verscheidene leden ernstige be zwaren ingebracht tegen het wetsontwerp tot grenswijziging tusschen Oud- en Nieuw-Beijer- land. Van Maandag 5 Maart af zal de inschrijving op de 5 pCt le Hyp. Obligatieieening, groot ƒ200.000— (zijnde de tweede serie eener lee ning groot ƒ700.000.maximaal) ten laste van de Stichting St. Bonifatius Hospitaal te Leeu warden tot den koers van 99 y, pCt., zijn open gesteld bij de Nederlandsche Lanobouwbank en by de heeren Lentjes Drossaerts te 's Herto genbosch. De storting zal plaats hebben- op Donderdag 15 Maart, ten kantore van inschrijving tegen afgifte der toegewezen obligaties. By eventueel latere storting moet 5 pCt. rente van 15 Maart af tot den dag van storting wor den by betaald. De coupons vervallen 1 April en 1 October. De Stichting heeft het recht tot vervrocb :a aflossing over te gaan. doch heeft zich verbon- den van dit recht geen gebruik te maken vóór 1 April 1937

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9