VON PAPEN OVER DE FRANSCHE SAAR-POLITIEK Weenen-Berïi jn Nieuwe Stavisky- chèques Nieuwe Missie- Bisschop Het nieuws van heden FRANKRIJKSDRANG NAAR DEN RIJN Lerroux kabinets formateur Kard. Faulhaber De H. Stoel en Spanje DE BAROMETER ill BBBi VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZATERDAG 3 MAART 1934 Ochtendblad „Wij zullen het Europeesche be- schavingspeil, waarvoor wij ons verantwoordelijk we ten, verdedigen" Een juristen-commissie voor Saarkwesties NATRIVMVERLICHTim De weg Hamburg-Berlijn is met gunstig gevolg van natriumverlichting voorzien i Munster voor Economische Zaken is g w Vice-kanselier Von Papen Men verwacht dat spoedig de vrede tusschen de rivalen zal get eekend worden Geen gevaar voor een inval Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiy WESTFALENDAG OP 4 MAART Nog meer oud-ministers en Kamer leden gecompromitteerd De beschuldiging tegen Mad. Stavisky Een goede vangst Valsche munters te Bautzen gearresteerd Hij hoopt nog vandaag te slagen Noodweer in Italië Groote schade te Verona Conflict over vakbond in de Ver. Staten Raad van Arbeid tegen de Weir- ton Steel Company Mgr. B. G. Hilhorst apostolisch- vicaris van Bagamoyo Geboren Amster dammer De stakingsbeweging in België Geen Pauselijk Legaat Warschau's gemeente raad ontbonden Muiterij in gevangenis Handels- en militaire luchtvaart één? Grootsche plannen in Amerika Als het God belieft. Geen oproep van den Paus aan de Spaansche katholieken HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18625 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 2 Maart. (D.N.B.) Vice-kan- selier Von Papen hield Vrijdagavond in de overvolle aula der Lessing-Hochschule een rede over de Fransche Saarpolitiek. Spre ker herinnerde eraan, hoe de Fransche po litiek al eeuwen lang en vooral vanaf Lo- dewijk XIV tot het Verdrag van Versailles steeds verder opdrong in de richting van den Rijn. Er waren in de zaal groote kaarten opge hangen, waarop de verschillende phasen der Fransche Rijn-politiek aanschouwelijk waren voorgesteld en die aantoonden, dat het Saar- gebied steeds het doelwit was der Fransche po litiek in het Oosten. Uitvoerig ging de redenaar in op den taaien weerstand, welken de bevolking van het Saar- gebied, die vast bleef houden aan haar Duitsch karakter, bood tegen de talrijke Fransche an nexatie-pogingen. Zeer belangrijk vooral was een uiteenzetting over de beide Franscne vre desverdragen van 1814 en 1815, welke als be kend bij de vredesonderhandelingen van Parijs in 1919 moesten dienen als een „juridische ba sis" voor de Fransche aanspraken. De gevolmachtigde voor het Saargebied ein digde aldus: President Wilson heeft de vredesverdragen gesteld onder het motto van zelfbestemmings- recht. Wij weten wat er van dit motto terecht gekomen is. De Fransche natie heeft nier een prachtige gelegenheid om niet slechts door het woord, maar ook metterdaad te bewijzen, dat haar elke gedachte aan een imperialistische po litiek verre ligt. Daardoor zou zij een grooten dienst bewijzen aan het herstel van het even wicht tusschen de Fransche en Duitsche be langen. Wij Duitschers weten en voelen, dat de Fülirer cns gevoerd heeft tot aan den drem pel van een nieuwen tijd. Wij zijn besloten het beschavingspeil van Europa, waarvoor wij ons verantwoordelijk weten, met nieuwe middelen en nieuwe methoden te verdedigen, nadat de min of meer verdorven politiek der Europeesche kabinetten in dat opzicht geen vinger-breedte vooruit kwam. Wanneer wij in dit verband spreken van onze broeders aan de Saar, dan weten wij, dat het geen materieele of commercieele voordeelen zijn, welke hen tot het vaderland aantrekken of waarmee wij hen tot zoo'n terugkeer trach ten over te halen. Wij weten, dat de nieuwe geest van Duitsche saamhoorigheid en van na tionale opleving zoo mogelijk aan de Saar nog sterker is dan bij ons. Nog gisteren bleek dat naar buiten door een nieuwe grootsche daad- Men heeft aan de Saar alle banden van partij-, godsdienst- en klasse-verschillen ver broken, om zich gezamenlijk te scharen aan het gemeenschappelijke Duitsche Front. Dat heeft Inderdaad niets uitstaande met party-politiek, zooals een separatistische of emigranten-pers Wil suggereeren. Wy hopen, dat deze diep in geest en hart ingrijpende gebeurtenissen ook aan den overkant van de grens op haar juiste wyze begrepen worden, n.l. als de hartstochteiyke bekentenis van een volk, dat terug wil naar zün vaderland, maar dat tegelijk bezield is van een sterk verlangen naar vrede en een dracht met zijn grooten nabuur. GENÈVE, 2 Maart. (D.N.B.) Van de juris tencommissie, welke belast wordt met de rege ling van de kwesties, verband houdende met de volksstemming in het Saargebied, zullen de volgende persoonlijkheden deel uitmaken: Eugene Borel (Zwitserland), prof. dr. J. Kos ters (Nederland) en baron Marks von Würt- temberg (president van het Zweedsche hof van appèl). De commissie zal waarschynlijk op 19 Maart as. in Genève byeenkomen. Aan de juristen worden door de commissie van drie een groot aantal belangrijke kwesties voor de volksstemming voorgelegd.. De com missie moet om te beginnen vaststellen, wat verstaan moet worden onder personen, die op 19 Juni 1919 in het Saargebied hebben ge woond en daardoor stemrecht hebben. Verdere kwesties zijn: wat volgens het verdrag be schouwd moet worden als district en gemeente, en welke uitlegging moet worden gegeven aan hoofdstuk 39 van het Saarstatuut, dat betrek king heeft op een aantal belangryke juridische kwesties, die na de stemming van groote be- teekenis zün. Het rapport der juristencommissie wordt in gediend by de commissie van drie, welke onder voorzitterschap van den Italiaanschen gede legeerde baron Aloisi staat. Hieruit biykt, dat laatstgenoemde commissie niet voor begin April zal kunnen bijeenkomen. Verder wordt vernomen, dat het secretariaat van den Volkenbond een lijst voorbereidt van neutrale persoonlijkheden, uit wie een keuze zal worden gedaan voor de samenstelling van de verkiezingscommissie voor het Saargebied. Die commissie zal echter vermoedeiyk slechts uit drie personen bestaan. De leider der N. S. D. A. P. in het Saargebied, Spaniol, is als zoodanig afgetreden en belast met de leiding van het Duitsche Front in het Rijk. Dit omvat alle buiten het Saargebied wo nende stemgerechtigde Duitschers uit het Saar gebied. WEENEN, 2 Maart (Eig. tel.) De onderhan delingen tusschen Oostenryk en Duitsch- land duren nog steeds voort. Daar de moei lijkheden met den dag haar oplossing naoer- by komen, verwacht men dat spoedig de vrede zal worden geteekend tusschen de Duitsche en Oostenrijksche fascistische ri valen. Dollfuss' positie zoowel in het buiten land als in Oostenryk zelf wordt steeds sterker. (United Press). Het gevaar voor een inval van Oostenryksche Nazi's uit Beieren in Tirol of andere Oosten ryksche provincies schijnt, indien het ooit heeft bestaan, momenteel geheel te zijn verdwenen. Aan de Oostenryksche zijde van de grens be tracht men de grootste waakzaamheid. Aan de Beiersche zyde heerschte eergisteren, hoewel men dank zy de censuur weinig of niets wist van het ultimatum van Habicht, een ze kere opwinding en spanning. Hoewel de geruchten over een krachtige con centratie van Oostenrijksche Nazi's op bepaal de punten van de grens ongegrond zyn, kan het als vaststaand worden beschouwd, dat een groot aantal Oostenryksche uitgewekenen gedurende eenigen tyd gereed was om op het eerste .be vel over de grens te rukken. Deze troepenmach ten waren echter voor het grootste deel gecon centreerd op verscheidene kilometers van de grens verwyderde plaatsen, vanwaar zy echter gemakkelyk per auto naar de grens gebracht konden worden, doch sommige afdeelingen kampeerden dicht bij de grens. Te Freilassing. het laatste Beiersche spoorwegstation voor Salsz- burg, was een speciaal kamp van ongeveer 500 Oostenryksche S. S.-lieden, die op een bevel om op te rukken wachtten en ten zeerste teleurge steld waren, toen een wijziging in de politiek van Berlyn hen dwong tot een nieuwe periode van werkeloosheid. Algemeen heeft men den indruk, dat de Duit sche Rijksregeering iets voorzichtiger in haar houding tegenover Oostenryk is geworden en besloten heeft voorloopig niet zoo hard van stapel te loopen als tot nog toe het gevai was. Een bewys hiervoor ziet men o. a. in het feit, dat de leider van de staatskanselary in Beieren, Esser, een der meest onverzoenlyken tegenover Oostenrijk en tegen de Katholieke kerk. waar van zyn persoonlyke aanval op Kardinaal Faul- haber blyk gaf, als zoodanig is afgetreden en Verwachting: Zwakke tot matigen j§ Zuid-Westelyke tot Westelijken wind, toenemende bewolking, waarschijnlijk weinig of geen regen, zachter. EE Verdere vooruitzichten: weinig veran- dering. illllllllllllllllllllllllllllillinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli PARIJS, 2 Maart. (Per tel.) Tusschen de door Stavisky geteekende chèques, welke gisteren in het agentschap der „Crédit Ly- onnais" ontdekt werden, zyn er 27 gesteld op naam van het rad. socialistische Ka merlid Bonnaure. Het totale bedrag dezer chèques is 535.000 frs. Voorts vond men 6 chèques op naam van Guiboud Ribaud, die de medewerker was van den inmiddels afgetreden minister Bonnet. By deze chèques is er een van 300.000 frs., twee van 200.000 frs. en een van 100.000 frs., terwijl het totaal der 6 chèques 726.000 frs. bedraagt. Tenslotte trof men nog een chèque aan toon der aan met onleesbare handteekening. Het adres van dengene die deze chèque incasseerde is echter zeer goed leesbaar. Het luidt 66 Ave nue Victor Hugo, Paris. Dit is het adres van André Hesse, gewezen minister van Justitie en vice-president van de Fransche Kamer. Hy is thans nog steeds rad. socialistisch Kamerlid. Volgens Reuter wordt Madame Stavisky. die na haar verhoor door den rechter van in structie, Ordonneau, door twee inspecteurs van politie werd weggeleid, beschuldigd van mede plichtigheid aan oplichting en heling De rech ter heeft de zekerheid verkregen, dat zy in het bezit is geweest van de chèques en documen ten, die gisteren aan de Süreté Générale zyn afgegeven, hetgeen verdachte ontkent. Het aan tal in beslag genomen talons bedraagt ca. 1200. De West-Duitsche Radio-omroep houdt 4 Maart een Westfalendag. In de repor tage zal de ,forta Westfalica" niet onbesproken blijven BAUTZEN, 2 Maart. In de laatste weken waren te Goerlitz, Breslau, Kottbus, Guben, in het Rynland, te Dresden en elders tal van val sche 20 R. M.-biljetten in omloop gebracht. De biljetten bleken van dezelfde personen af komstig te zyn. Door de oplettendheid van een zakenman konden eenige dagen geleden drie personen worden opgespoord en gearresteerd, die betrokken waren geweest by de uitgifte van valsche bankbiljetten. In den nacht van Vrydag hebben ambtena ren der crlmineele politie te Bautzen de plaats waar de valsche biljetten werden vervaardigd, opgespoord. Drie personen werden gearresteerd en de werktuigen en het papier werden in be slag genomen. Vrydag zyn nog acht personen uit verschillende plaatsen uit de buurt van Bautzen in hechtenis genomen. MADRID, 2 Maart (Reuter). De president der republiek heeft den leider der radicale party, Lerroux, opnieuw belast met de vorming van een kabinet. Lerroux zal trachten een regeering te vor men bestaande uit leden van zyn eigen party, van de Catalaansche liga en van de Agrariërs- party. Lerroux zeide aan een vertegenwoordiger van United Press, dat hy nog in den loop van Zaterdag hoopt gereed te komen met de vor ming van het nieuwe kabinet. MILAAN, 2 Maart. (Reuter). Geheel Italië wordt wederom door slecht weer geteisterd. In de Adriatische Zee woedt een hevige storm, waardoor het scheepvaartverkeer is gestaakt. Te Verona heeft de storm groote schade aan gericht. Verscheidene personen werden door val lende dakpannen getroffen en gewond. Van de Rivièra komen eveneens berichten over hevige stormen en zwaren sneeuwval. NEW-YORK, 2 Maart. (Reuter). Tusschen de arbeiders van de Weirton Steel Company en dsn raad van arbeid is een geschil uitgebroken. Se nator Wagner, de voorzitter van den raad. heeft De Hoogeerw. Heer B. G. Hil horst, provinciaal der Paters van den H. Geest te Gemert, is be noemd tot apostolisch-vicaris van Bagamoyo (Oost-Afrika). Mgr. B. G. Hilhorst werd geboren te Amster dam op 31 Decem ber 1895 in de Buiten Wierlnger- straat 8, waar zyn familie reeds 43 jaren woont. Hy stamt uit een ge zin van tien kin deren, waarui; meerdere roepin gen tot het geeste- lijk leven zijt voortgekomen. Tc Amsterdam bezoch hy de lagere schoo by de Broeders oi den Kloveniers- burwal, volgde daarna de H. B. S. en vertrok in 1911 Weert. De H. Priesterwyding ontving hy te Leuven op den 28en Augustus 1922 en droeg op den 31en Augustus d.a.v. zijn eerste plechtige H. Ms op in zyn oude parochiekerk „de Post hoorn". Pater Hilhorst werd werkzaam gesteld als leeraar aan het Missiehuis te Gentinnes (België). Daarna volgde zyn benoeming tot overste van het Missiehuis te Bonsecours (België). Sedert Augustus 1931 staat hy als provinciaal in het Missiehuis te Gemert. Mgr. Hilhorst is de eerste Neder- landsche Bisschop van het Vicariaat der Nederlandsche provincie van de Congregatie der Paters van den H. Geest in Bagamoyo (Oost-Afrika). Wy hebben onmiddellyk nadat dit heuglyk nieuws ons redactiebureau bereikte een bezoek gebracht aan het ouderlijk huis van den nieu wen Bisschop in de avondstille Buiten Wierin- gerstraat te Amsterdam. Daar troffen wy een overgelukkige moeder die haar ontroering nauwelyks bedwingen kon. De vreugde in dit oer-Katholieke gezin, waar familie en vrienden kwamen deelen in het onverwachtsche geluk laat zich moeilyk be- schryven. Mgr. B. G. Hilhorst naar het Missiehuis te BRUSSEL, 2 Maart De staking, welke in ie Belgische kolennyverheid dreigde uit te bre- :en, is niet doorgegaan, aangezien de myn- igenaars de loonsverlagingen pas over veertien Jagen zullen laten ingaan. Te Venders duurt de staking der textielarbei ders voort. Het is daar tot tamely k ernstige incidenten gekomen. Een ingenieur is door sta kers mishandeld. Politie en gendarmerie ver spreiden voortdurend oploopen van stakers. nameiyk by den Senaat een wetsvoorstel inge diend tot afschaffing van de vakvereenigingen, waarvan alleen de arbeiders van een bepaalde maatschappij lid zijn en welke niet aangesloten zyn by de Amerikaansche arbeidsfederatie. De raad van arbeid heeft thans het ministerie van Justitie verzocht direct den stryd aan te bin den tegen de Weirton Steel Company. Genoemde staalfabriek betaalt loonen, welke gemiddeld tien procent hooger zyn dan in de andere fabrieken. De maatschappy heeft zich steeds verzet tegen de nationale vakvereenigin gen, welke by de arbeidsfederatie zijn aange sloten en de arbeiders zijn tevreden met het huidige stelsel van collectieve onderhandelin gen. In Wisconsin, Pittsburg, Alabama. Cleveland en Philadelphia zyn botsingen met stakers voor gekomen. Onze Rom. corr. seint ons d.d. 2 Maart: In verband met de geruchten als zou Z. H. Paus Pius XI het voornemen hebben den Aartsbisschop van München, Z. Em. Kard. Faulhaber te benoemen tot Pauselyk Legaat, kan worden medegedeeld, dat deze geruchten volkomen uit de lucht gegrepen zyn. In Vaticaansche kringen merkt men op, dat de benoeming van een Pauselyk Legaat slechts plaats kan hebben by bepaalde kerkelijke vie ringen. Hiervan is op het oogenblik in Duitsch- land geen sprake en eenige aanleiding om Kard. Faulhaber tot Pauselyk Legaat te be noemen bestaat er dus niet. Waar opgemerkt werd, dat een Pauselijk Legaat diplomatieke onschendbaarheid geniet antwoordt men in Va ticaansche kringen, dat het niet tot de gewoonte der Vaticaansche diplomatie behoort om haar toevlucht te nemen tot dergelyke „trucs". WARSCHAU, 2 Maart De regeering heeft den gemeenteraad van Warschau ontbonden en den vroegeren Voivode Koscialkowski benoemd tot regeeringscommissaris der stad. RANGOON, 2 Maart (V.D.) In de groote gevangenis van Rangoon, waarin ongeveer 1500 misdadigers zijn gedetineerd, is een brand uit gebroken, welke door eenige gevangenen was gesticht, ten einde tydens een eventueele paniek en de algemeene verwarring te kunnen uitbre ken. De brand greep met razende snelheid om zich heen, doch de verwachting der gevangenen werd niet vervuld, aangezien sterke afdeelingen politie en militairen met de bajonet op het ge weer optraden tegen de uitbrekende gevangenen en dezen in bedwang hielden. Na eenige uren was de brandweer het vuur meester. NEW-YORK, 2 Maart. (Reuter). De „New- York Times" publiceert een bericht uit Was hington over een grootsch opgezet plan tot sa menvoeging van de handels- en militaire lucht vaart, waartoe de opzegging van de luchtpost contracten gelegenheid geeft. Het doel is vooral vliegtuigen te vervaardigen met een grooteren radius van actie. De Atlantische kusten der Vereenigde Staten, waaraan belangryke plaatsen liggen, zyn na genoeg onbeschermd tegen luchtaanvallen. Een onder contróle der regeering staande vliegtuig industrie zou dit euvel spoedig kunnen verhel pen. Door het overnemen van den postvlieg- dienst zou het leger gelegenheid hebben een betere verdediging van de Oostkust te organi- seeren. Von Papen over de Fransche Saarpolitiek. Gemeenteraad van Warschau ontbonden. Valsche munters te Bautzen gearresteerd. Vrede tusschen Oostenryk en Duitschland spoedig geteekend. Sensationeele ontdekkingen in de zaak-Sta visky. De regeeringscrisis in Spanje. Lerroux kabi netsformateur. Mgr. B. G. Hilhorst benoemd tot apostolisch- vicaris van Bagamoyo. De H. Stoel en Spanje. Geen oproep va« den Paus aan de Spaansche Katholieken. Kard. Faulhaber geen Pauselyk Legaat. De Tweede Kamer heeft aangenomen het wets ontwerp «t beperking van arbeid van vreem delingen en dat. om vreemdelingen niet tot H.O.-examtns toe te laten. De kwestie Abrahams-„Trein 8.28" te Amster dam. De heer Abrahams treedt af als wethou der en raadslid. Ingesteld is een Commissie voor den uitvoet van boomkweekeryproaucten naar Frankrijk. Luchtvaartdienst AmsterdamLiverpool definitief 1 Juni beginnen. zal Ontwerp Verkoop-automaten-wet heeft het Departement van Economische Zaken verlaten. Belgische elftal voor den voetbalwedstrijd Ne- derland-België op 11 Maart a.s. vastgesteld. New-Yorksche beurs: kalm met lichte koers- verbetering. Een oude voorvaderlijke gewoonte was het eens om bij het maken van plannen, het stellen van afspraken, hst overeenkomen van besluiten, het afleggen van beloften, er aan toe te voegen: jals het God belieft." Ouden van dagen hoort men nog wel eens zeggen: „ik zal dit en dat doenindien hei God belieft We zeggen het bijna niet meer. Doch denken we het nog bij alles? Of dat zelfs niet meer? Alles is zoo wankel op de wereld. Alles is zoo onbestendig. De mensch wikt, doch God beschikt. Laat ons daarom bij alles wat we doen en willen doen wat meer het oud gezegde indachtig zijn, al komt het niet meer over onze lippen: „als het God belieft." Onze Rom. correspondent seint d.d. 2 Maart: Het verloop der gebeurtenissen in Spanje wordt ten Vaticane met groote aandacht ge volgd. Naar de opvatting der Vaticaansche kringen is de naaste toekomst voor een groot deel afhankelyk van het bewaren der eenheid door de rechtsche party en tegenover het ge vaar, dat van de uiterste linkerzyde dreigt en waartegen de huidige regeering 6lechts zwak stelling neemt. Nochtans zyn de berichten welke spreken van een verklaring, waarin de H. Stoei de Spaansche katholieken zou vermanen de mo narchale kwestie uit te schakelen en eensge zind de republiek te aanvaarden onjuist. In het polemieke vraagstuk van den staats vorm kan de H. Stoel geen party mezen. Bovendien is men echter in Vaticaansche kringen van meening, dat de dringende nood zaak van de eenheid der katholieken, waarby de punten van onderscheid moeten worden achtergesteld, en de wenschelykheid van een loyale houding tegenover de republiek in de bekende Encycliek „Dilectissima Nobis" reeds met voldoende duidelykheid zyn uitgesproken. Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 753 Vorige stand: 753

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1