db Goed nieuws uit Genève Vrouw ernstig gewond HONIG'S GROENTESOEP 6 borden voor 20 ets. Leugenpropaganda Nieuwe Gebeden ZATERDAG 3 MAART 1934 Geen storing meer van Radio-Parijs Een liefdestragedie? Weer huiszoekingen te Den lip Nederland krijgt zijn lange golf' waarvan Roemenië ons had verdreven, weer terug Twee voordeelen NIEUWS VAN DE N.S.B. Optreden der weerbaarheid Oppositie tegen ds. V. Duyl NEDERLAND EN BELGIË Een gunstiger regeling AMSTERDAM—LIVERPOOL DOOR DE LUCHT Voorloopig voor zeven maanden Haringprijzen KEER HET KWAAD Bi| een geneesmiddel is een ongeschonden verpakking een waar borg voor de echtheid. Let dus op de onge schonden verpakking van Aspirin! Dan is U zeker, de echte Aspirin te ontvangen, pijnstil lend en onschadelijk.] BELASTING OP BESLOTEN VENNOOTSCHAPPEN Standpunt van den N. R. K. M. TURKSCH-NED. HANDELS OVEREENKOMST Opheffing van de halte Voorburg? NEW-YORK IN VLAMMEN? Buurman richt een revolver op haar en doodt daarna zichzelf Buitenlandsch weeroverzicht AUTOMOBILISTEN NAAR DUITSCHLAND Internationale grenspapieren blijven noodig UTRECHT Zonder het gewenschte resultaat SPOORLIJN GOUDA—ALPHEN EEN „MOSCOU-AVOND" Maar van muziek door de lucht EMIL FIEDLER 3e Zondag van de Vasten Evangelie: Luc. 11, 14-28 KATH. GRAFISCHE BOND R.K. MIDDENSTANDSBOND Het Ordenings-, Saneerings- en Beschermingsprogram BENOEMINGEN In het bisdom Den Bosch Geen audiëntie Invoer van brouwgerst Werkloosheid in December 1933 Staatstoezicht op krankzinnigen Goed nieuws bereikte ons Vrijdagavond uit Genève. Dank zij de onverzwakte pogingen van onze Nederlandsche vertegenwoordigers in den in ternationalen raad voor den radio-omroep, is bereikt, dat de lange 1875 M. golf voor ons land behouden is gebleven. Dit in tegenstelling met het verleden jaar ge nomen besluit, waarbij deze lange golf aan Roemenië is toebedeeld, zonder dat bij deze be slissing rekening was gehouden met de histo rische rechten, welke ons land op deze om- roepgolf zelf kon doen gelden. Het met algemeene stemmen aangenomen nieuwe plan ziet er, ten aanzien van de helft, waarin de Nederlandsche zender gelegen zal zijn, als volgt uit: Kowno, Litauen, 154 kiloherz; de Nederlandsche zender 159 kh.; Brasow, Roeme nië, 159 kh.; Lahti, Finland, 166 kh.; Moskou 174 kh.; Radio Paris 182 kh.; Zeesen, Duitsch- land, 191 kh.; Daventry, Engeland, 200 kh. Door liet advies heeft de Internationale Unie allereerst gehoor gegeven aan het verlangen van Roemenië, dat de 159 kh. golf uitsluitend aan Roemenië zal worden toegekend. Natuur lijk zal het volgende jaar de strijd om de 159 golf weer ontbranden, indien Roemenië dan zijn zender zoo zal hebben versterkt, dat een ge lijktijdige zending van Nederland en Roemenië over dezelfde lijn niet meer zonder storingen mogelijk zal zijn, doch Nederland heeft nu toch het groote voordeel verkregen, dat na aanne- .ming van het plan van den raad der Unie docr de regeeringen, Nederland in den het volgende jaar uitbarstenden strijd niet bij Roemenië van het begin af zal ten achter staan, doordat Ne derland dan een golflijn zou verlangen, die in het uitsluitende bezit van Roemenië is gesteld. Ook de Roemeensche gedelegeerden hebben ten slotte zich er bij neergelegd, dat Nederland en Roemenië in 1934 op een en dezelfde lijn zijn gesteld. Natuurlijk hebben zoowel Nederland sche als de Roemeensche gedelegeerden bij de aanvaarding van dit plan uitdrukkelijk zich hun aanspreken op het uitsluitende bezit van de 159 golf voorbehouden. De heer Dubois verklaarde, dat zijn toestemming tot dit plan niet in zich sluit, dat Nederland zal toegeven dat Roemenië het recht heeft tot het uitsluitende gebruik of tot het medegebruiken van die golf. De Roe meensche gedelegeerde legde een soortgelijke verkalring in den omgekeerden zin af. Het tweede voordeel in de nieuwe regeling zal zijn, dat met toestemming van den Franschen gedelegeerde de golf van den Franschen zender Radio-Parijs belangrijk verder van de Neder landsche golf verwijderd zal liggen dan tegen woordig in de practijk het geval is, zoodat de storing van Radio-Parijs binnen kort zal op houden. Eind Januari had te Dordrecht een vergade ring der N.S.B. plaats, tijdens welke het rev.- soc. raadslid Smid door de weerbaarheids-af- deeling uit de zaal was verwijderd. De heer Smid heeft zich daarop bij den burgemeester beklaagd, daar hij van meening was dat dit tenminste de taak der politie en niet van de N.S.B.-weermacht was geweest. De burgemeester van Dordrecht heeft thans geantwoord, dat de ze W. A. niet meer als zoodanig op openbare vergaderingen zal mogen optreden. De „Gooi- en Eemlander" weet te melden, dat zich te Hilversum onder de leden der Vrijz. Religieuse Gemeenschap en de Vereen, van Vrij zinnig-Hervormden een groote oppositie ont wikkeld heeft tegen Dr. van Duyl, die aldaar zijn ambt als voorganger uitoefent. Op de jaar vergadering der gemeente, die waarschijnlijk in Mei gehouden zal worden, wil men den dominee voor de keus stellen, zijn geestelijke dan wel zjjn politieke functie op te geven. In verband met de totstandkoming van den nieuwe regeling betreffende den invoer van Ne derlandsche landbouwproducten in België weet Het Laatste Nieuws nog mede te deelen dat de Belgische taxe op de invoerconsenten voor aardappelen gehandhaafd blijft, maar dat de mogelijkheid wordt geboden deze consenten in Den Haag te krijgen. Nederland zou, van zijn kant, de uitvoerpremie op den handel in scha pen- en varkensvleesch verlagen en gelijktijdig zou België de invoerbelasting, op dezelfde pro ducten gelegd, verminderen. Zooals reeds is medegedeeld, heeft de K.L.M. thans van het Engelsche Ministerie van Lucht vaart officieel toestemming gekregen voor het onderhouden van een dagelijkschen dienst tus- schen Amsterdam en Huil en tot het uitbreiden van dezen dienst naar Liiverpool. De toestemming voor den dienst naar Liver pool is gegeven voor een periode van slechts zeven maanden. Indien de K.L.M. den dienst na 31 December wenscht voort te zetten, dan moet zij opnieuw toestemming van de Engel sche Luchtvaartautoriteiten vragen. De dienst naar Liverpool zal op 1 Juni worden geopend. De door den Minister van Economische Za ken ingestelde commissie voor de prijszetting heeft voor het tijdvak van 5 tot 10 Maart de volgende prijzen vastgesteld van in de Stichting voor de Nederlandsche Haringvisscherij ge brachte haring: volle haring 9.209.50; steurharing 7.75 >-8.15 per kantje. het begin Naar aanleiding van het wetsontwerp op de Besloten Vennootschappen, zond de Ned. R.K. Middenstandsbond per 28 Februari j.l. een schrijven aan de Tweede Kamer, waaraan wij het volgende ontleenen: Ten aanzien van de afschrijvings- en reser- veerings-politiek geniet tot dusverre de rechts persoon een aanmerkelijk grootere vrijheid dan de ondernemer, die een eigen zaak drijft. Het onderhavige wetsvoorstel ontneemt deze bij zondere vrijheden, welke ontegenzeglijk een economisch goede beteekenis hebben, aan de z.g. besloten vennootschap. Waar hiermede een vaak gebruikte weg tot ontduiking van belas ting wordt afgesneden, meent ons Hoofdbestuur hiertegen geen bezwaar te mogen maken. Echter komt het ons onbillijk voor, nu een maal deze weg wordt ingeslagen, dat het ont werp van wet de vrijheid voor de z.g. open vennootschap volkomen intact laat. De onge lijkheid ten aanzien van de belastingheffing tusschen de grootondernemers als regel toch uitgeoefend in open vennootschapsvorm en de klein-onderneming, blijft daarmede volko men gehandhaafd en wordt in feite verscherpt nu het genieten van dezelfden voorsprong ten aanzien van belastingheffing door de klein- ondememing langs den weg van de bona-fide geslote vennootschap wordt onmogelijk ge maakt. Op grond hiervan vraagt het hoofdbestuur dat oo kaan de open vennootschap de vrijheden in afschrijving en reserveering worden ontno men, dan wel dat aan de natuurlijke personen dezelfde vrijheden in hun bedrijfspolitiek wor den toegestaan. Te Stamboel is een voorloopig handels- accoord voor den tijd van twee maanden on derteekend, waardoor vrije inklaring dei ge blokkeerde goederen wordt verkregen. Er wordt nog over clearing onderhandeld. Volgens bericht in enkele bladen zou station Voorburg (het staat bij de Spoorwegen te boek als halte) van de lijn Gouda-Den Haag S.S. met den a.s. Zomerdienst worden opgeheven. Dit bericht is niet juist. Zooals bekend is, wordt bij de Spoorwegen de opheffing overwogen van een 150-tal stations, halten en stopplaatsen, die zichzelf niet meer bedruipen kunnen. Voorburg behoort ook onder deze categorie, een beslissing is echter nog niet genomen. In elk geval is van opheffing met den a.s. Zomerdienst geen sprake. Nadat Amerikaansche legervliegtuigen het New-Yorksche stadsdeel Manhattan in nevel gehuld hadden bedoeld als bescherming tegen vijandelijke vliegeraanvallen trokken de nevel-massa's langzaam weer op, waardoor zij geleken op geweldige rook wolken die uit brandende gebouwen opstijgen. Vrijdagmiddag heeft de 43-jarige timmerman J. B. te Buitenpost Fr.) een aanslag gepleegd op de echtgenoote G. K., die niet ver van hem afwoont. De echtgenoot van mej. K., in dienst bij de spoorwegen, was met den trein vertrokken, ter wijl zijn vrouw achter het huis bezig was met haar werkzaamheden. Wat de aanleiding tot deze schietpartij ge weest is, is onbekend. Hoewel de vrouw naar binnen was gevlucht en de deur dicht had ge maakt, wist B. toch binnen te dringen. Hij richtte een revolver op haar en schoot. De kogel drong de vrouw boven het rechteroog in het hoofd. Hevig ontsteld liep het slachtoffer gillend naar de buren. Spoedig aanwezige dok toren hebben de vrouw verbonden. Intusschen had B., die in de woning gebleven was, de revolver op zichzelf gericht. Hij was onmiddellijk dood. De man was ongeveer twee jaren weduwnaar en leefde wat zonderling te ruggetrokken. Hij laat drie kinderen onverzorgd achter. Het vermoeden bestaat, dat de dader in een verboden verhouding heeft gestaan met zijn slachtoffer. De vrouw is nog denzelfden avond naar het academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht. Zooals reeds Vrijdag verwacht werd, is de hooge druk in het Zuid-Westen zich verder gaan herstellen. Thans ligt over Zuid-Ierland reeds weer een 765 isobaar. Het regenfront met een scherpe scheiding tusschen de warme zuid westen winden en de koudere westen en noord westen winden, verplaatste zich in oostelijke richting en passeerde hedennacht en heden morgen, dus eerder dan gisteren verwacht werd, ons land. Het bracht over onze omgeving ge middeld 2 millimeter regen, de neerslaghoeveel heden, die dit front over Engeland en Frankrijk veroorzaakte, waren iets grooter. Hedenmorgen bevonden zich over ons land en Frankrijk nog de warme luchtmassa's (gemiddelde tempera tuurstijging in Nederland sinds gisteren 5 gra den Celcius), doch over Groot-Brittannië en Ierland is onder invloed van de koudere wester tot noord-wester strooming de temperatuur een weinig gedaald. Intusschen is de kern van de IJslandsche depressie een weinig Oost-Noordoostwaarts ge trokken, terwijl haar invloed zich over Scandi navië uitbreidde. Dientengevolge nam de hooge druk over Zweden en Finland een weinig af, verder is de vorst in deze omgeving minder streng geworden. De zware stormen, die gis teren aan de kust van Zuid-Noorwegen woeien, zijn bedaard. Thans waait het alleen aan de Iersche kust vrij krachtig. Over de Fransche Riviera is het minimum verdwenen. Voor onze omgeving mag opklarend weer met westelijke winden verwacht worden, des nachts wellicht eenige lichte vorst. De kans op een enkel buitje is niet uitgesloten, doch de neer- slag-hoeveelheid zal de 1 millimeter wel niet overtreffen. De K. N. A. C. meldt: Naar aanleiding van een bericht van de Reichsbahnzentrale für den Deutschen Reise- verkehr, dat buitenlandsche automobilisten op hun gewone rijbewijs naar Duitschland kunnen gaan, heeft de K. N. A. C. zich om inlichtingen gewend tot haar zustervereeniging De Auto mobielclub van Duitschland. Deze heeft thans medegedeeld, dat bedoeld bericht op een ver gissing berust en dat buitenlandsche automo bilisten nog steeds op hun reizen naar Duitschland in het bezit moeten zijn van alle voorgeschreven internationale grenspapieren. ZIEKENHUIS EN PENSION Broeders „ST. JOANNES DE DEO". Opname van mannelijke patiënten van alle gezindten en leeftijd. In de afgeloopen week zijn nog weer eenige huiszoekingen gedaan bij communisten te Den lip. De cyclostyle is echter nog niet gevonden. De politie heeft aangehouden A. S te Ilpendam, die, na verhoor, weder op vrije voeten is gesteld. Op het terrein van T. B. is een meeting ge houden, waarbij de vrijlating werd geëischt van K. de V., die nog in arrest zit. Ongeregeldheden kwamen daarbij niet voor. Protesteerende autobus-onder nemers vormen een commissie De Nederlandsche Bond van Autobusdienst- Ondernemers hield Vrijdagmiddag in de groote zaal van „de Réunie" te Gouda een openbare vergadering in verband met een verzoek, dat de Nederlandsche Spoorwegen aan Ged. Staten van Zuid-Holland hebben gericht, in verband met de eerstdaagsche opening van de spoorlijn GoudaBoskoopAlphen, om een aantal auto busdiensten in deze streek te laten vervallen. De vergadering werd geopend door den voor zitter van de Goudsche afdeeling van den bond. den heer Blom. Als spreker trad op de heer N. Kraak Stheeman uit Amsterdam, met het on derwerp „Nieuwe Strijd". Wij merkten o.m. op: de burgemeesters van Boskoop, Waddinxveen, Hazerswoude, Reeuwijk, Leimuiden, Aalsmeer en Zoetermeer. In zijn rede zeide de heer Kraak Stheeman, dat het autobusverkeer het hoogste belast is: ƒ2.per 100 K.G. meer. Zullen de autobus- ondernemingen mogen blijven bestaan of zullen de Ned. Spoorwegen het beslissingsrecht in zake het personenvervoer in handen nemen? De eenvoudige autobusondernemers kunnen het vervoer beter regelen dan de Ned. Spoor wegen. Het autobusvervoerbedrijf in Nederland mag er zijn. Nu wordt er een onbeteekenend lijntje van Alphen naar Gouda geopend. Een groot aantal autobuslijnen wil men opheffen. De Ned. Spoorwegen vragen opheffing van de diensten b.v. van BoskoopLeiden, Boskoop Rotterdam, maar zij komen 20 jaar te laat. Spr. hekelde voorts de financieele politiek van de regeering. Na de rede van den heer N. Kraak Stheeman werd nog het woord gevoerd door enkele andere sprekers. Een comité werd samengesteld, bestaande uit de burgemeesters van Aalsmeer en Leimuiden, de heeren Bakhuizen en Castelein, den voor zitter van de Boskoopsehe Middenstandsvereeni- ging, den heer W. M. de Vos, en de auto-onder nemers Blom, van Halen, Middelkoop en Kok, uit Krimpen a. d. IJsel, Gouda en Boskoop. Onder auspiciën van de Permanent Commis sion for International Exchange Concerts en de Nederlandsche Vereeniging voor hedendaagsche Muziek zal in Mei te Moskou een Nederlandsch programma worden uitgevoerd. Het radio-sta tion Moskou zal het concert uitzenden. Datum en uit te voeren werken zullen nader bekend gemaakt worden. Wat de farizeërs zich in het evangelie van vandaag veroorloven, kan men alleen als brutaliteit betitelen. Tot nu toe heeft hun strijd tegen Christus nog den schijn ge had, dat het ging om de behartiging der rechtmatige be langen van het joodsche volk. Profeten en psalmisten konden ook zoo verstaan worden, dat het wereldrijk van den Messias niet alleen in geestelijken maar ook in politieken zin Jerusalem tot hoofdstad der wereld, en alle heerschers der aarde tot vazallen van den grooten jood- schen koning op den troon van David en Salomon zou maken. Men leze slechts de teksten uit Iaaias en de psal men, die in de Driekoningen-liturgie gebruikt worden. En deze stemmen van vertroosting, wijzend op een groote toekomst, klonken dikwijls juist in tijden van vernedering en politieke onafhankelijkheid. Wanneer een geknecht volk over vrijheid hoort, zal het steeds het eerst aan be vrijding uit de knechtschap denken. En de vrijheid van Israël was immers al sinds eeuwen verdwenen. Wanneer de oude profetieën in den tempel werden voorgelezen, wendde men den blik naar den burcht Antonia, waar de heidensche Romeinen zaten, en men dacht aan het uur van den Verlosser. Wanneer de dreunende stap der Ro- meinsche kohorten klonk door de straten van de heilige stad, dan balde men zwijgend de vuisten en dacht aan het uur van den l^rlosser. Wanneer het geheele volk zich op bevel van een heiden als schapen moest laten tellen en registreeren, was de eenige troost: het uur van den Verlosser. Aldus kwam Johannes en kondigde den Verlos ser aan. En Christus verscheen. En er ging een ge rucht door het geheele volk: Hij is het. Het is intusschen begrijpelijk, dat degenen, die wel eenig recht hadden uit hoofde van hun ambt, hun positie, hun ontwikkeling en hun aanzien, als vertegenwoordi gers van het volk op te treden, dat deze leidende kringen der natie tegenover den door de menigte als Messias aan- geduiden rabbi een voorzichtige en afwachtende houding aannamen. Het was reeds meermalen gebeurd, dat de een of ander het volk tot opstand had verleid. Telkens was deze onderdrukt, en de overheersching der Romeinen was er altoos strenger door geworden. Dat de rabbi uit Galilea kwam, pleitte niet voor de echtheid van zijn aanspraken. Dat zijn naaste omgeving uit Galileërs bestond, was even min een aanbeveling. Dat hij in het geheel geen stappen ondernam, om zich met een ambtelijke instantie in ver binding te stellen en zich te legitimeeren, sprak ook ernstig tegen hem. Men kan hun aanvankelijke terughou dendheid begrijpen, kan ze zelfs prijzen. Zij konden eigenlijk niet anders doen, dan op de bewijzen wachten. Men zond waarnemers uit; liet zijn prediking controlee ren; men liet Hem vragen voorleggen; kortom, men wilde objectief en onberispelijk vaststellen, van welken geest Hij was. Doch reeds over de eerste toespraken van Chris tus komt het bericht, dat Hij „de rechtvaardigheid der schriftgeleerden en farizeërs" aan een scherpe kritiek onderwerpt (Matth. 5,20). Wat natuurlijk niet geëigend is, de sympathie voor Hem in deze kringen te verhoogeu. Dat Christus het van het begin af opgeeft, de farizeërs te winnen, is er een bewijs voor, hoe goed en grondig Hij ze kende. Er was voor deze klasse van zichzelf verheerlij kende eit eigengerechtigde menschen slechts één weg naar het rijk Gods, namelijk het opgeven van hun totaal verbogen godsdienstige begrippen. Dat deze aan henzelf niet verbogen voorkomen, geeft hun het recht, de verwij ten objectief te weerleggen; uit de Schrift te bewijzen, dat z ij gelijk hebben en niet de rabbi van Nazareth. Het is een eeriijke strijd, dat zij trachten ernstig met Hem van gedachten te wisselen; dat zij tegenspraken probee- ren te ontdekken tusschen Zijn leer en de leer der wet. Maar de strijd is slechts eerlijk, zoolang het er om gaat de waarheid aan het licht te brengen. Spoedig wordt het voor een ieder duidelijk, dat het hun er echter om te doen is, hun eigen invloed op het volk te handhaven. Hun vragen worden tot sluwe vallen; hun geheele strijd is er alleen op gericht Christus onmogelijk te maken. Uit hun afwachtende houding is openlijke vijandschap ge worden. Of Hij gelijk heeft of niet, speelt geen rol meer; hoofdzaak is, dat Hij onschadelijk wordt gemaakt. Dat zij telkens aan het kortste eind trekken, stemt hen niet tot nadenken, maar doet htm haatdragendheid nog groeien. De vragen vermenigvuldigen zich, welke heel duidelijk maar één doel hebben: 'Hem óf bij het volk óf bij de Romeinen in discrediet te brengen. De middelen worden hoe langer hoe minder kieskeurig. De haat maakt hen volkomen blind. Daar het onmogelijk blijkt, Hem met geestelijke wapens te verslaan, en hun aanvallen door zijn rustigen afweer veel meer hun eigen autoriteit dan de zijne schaden, grij pen zij naar het laatste middel van alle oneerlijke strij ders: den laster, de ophitsing door leugenpropaganda. Het sterkste bewijs voor Christus vormen Zijn wonderen. Die werken méér in op het volk dan alle prediking. Al probeert men nog zoo vaak den indruk van Zijn toespra ken door interrupties en vragen te verstoren; al zoekt men de menschen te imponeeren, doordat men in de eerste rijen gaat staan en de woorden van den rabbi met sceptische gebaren en hoofdschudden begeleidt: alles is te vergeefsch, zoodra de een of andere zieke gebracht wordt. Dan zijn de farizeërs lucht voor de toehoorders; dan richt zich alle aandacht op deze twee: den zieke en Christus. Zal Hij hem genezen? En wanneer de zieke zich gezond van zijn baar verheft, breekt het gejubel los. Zoo als ook in het evangelie van vandaag wordt beschreven. Christus staat dan voor het volk als de groote Profeet en de farizeërs zijn de kleine keffers. Het resultaat hiervan voor het denken der farizeërs is echter: „Hier moet dus met het breekijzer worden begonnen". Bij de wonderen. Hiervoor moet een verklaring gevonden worden, die af schrikt. En zoo grijpen ze zonder eenige scrupule naar het gemeenste middel: den laster. „Hij verricht Zijn wonde ren door den duivel". Het oude recept: Er maar op los liegen; iets zal er wel van blijven hangen. Christus onder drukt deze doortrapte praatjes dadelijk. Scherp, logisch en ironisch. Hoeveel er desondanks van bleef hangen weet niemand. Menigeen zal bij zichzelf gezegd hebben: „Wanneer deze vooraanstaande mannen Hem dit openlijk verwijten, moet er toch wel iets van waar zijn". Leugen propaganda heeft nog altijd haar "werk gedaan. In een tijd, waarin het slagwoorden regent, en niet weinig strijdlustige uitvallen zich om de meest verschil lende redenen richten tegen godsdienst en Kerk, is het voor den geloovigen mensch noodzakelijk, de dingen dui delijk te zien en zijn gezond verstand te bewaren. Juist het sociale en nationale terrein zijn altijd een vruchtbare bodem voor schallende slagwoorden geweest. In het bij zonder, wanneer nood en teleurstelling als ploegij zei- hebben gewerkt en de bodem is losgewoeld. Dat alles zou met godsdienst en Zondagsevangelie niets te maken heb ben, wanneer in Europa niet bijna iedere sociale of nationale beweging een eigen houding tegenover den godsdienst had aangenomen. Voor de eene partij is Chris tus de „eeuwigheidsfantast", die den arbeider het merg voor den strijd uit de beenderen haalt; voor de andere is Hij „de jood", wiens godsdienst het blonde ras bederft. Voor ons is Christus God. Licht der wereld. Eeuwige wijsheid. Wie daaraan wrikt, kiest de partij der vijanden van Christus, al moge hij in andere vraagstukken ook nog zoo gelijk hebben. De christen van heden heeft vastberadenheid en klaarheid noodig. Heeft beschutting noodig tegen het trommelvuur der frasen en der leugens. Of iets leiding of verleiding, waarheid of redenaarsbluf, licht of dwaallicht is, meet de geloovige christen aan den eenigen betrouwbaren maatstaf: de leer van Christus. Wie gelooft van zijn standpunt uit Christus te moeten verwerpen, maakt daarmee zijn stand punt voor eiken christen onaannemelijk. .(Nadruk verboden). De nieuwe formulieren zullen om streeks Paschen voor alle parochies verplichtend worden gesteld Zooals bekend heeft het Hoogwaardig Epis copaat, nadat het vorig jaar de teksten van de dagelijksche gebeden waren herzien, thans een herziening vastgesteld van andere gebeden, wel ke openlijk in de kerken worden verricht. Deze herziening is geschied met het nuttig doel, om in alle kerken van Nederland bij de openbare gebedsoefeningen éénheid van tekst te verkrijgen. De nieuwe gebedsformuieren zullen omstreeks Paschen voor alle parochies verplichtend worden gesteld. In verschillende gebeden zijn belangrijke ver anderingen aangebracht door herrangschikking van den tekst. Een algemeene wijziging in alle gebeden en litaniën is de vervanging van de genitiefsvorm door den accusatiefsvorm met gebruik van het voorzetsel „van". In 't algemeen kan gezegd worden, dat de woordkeuze meer aangepast is aan hedendaag sche taal- en spraakopvattingen. Wil de invoering van deze wijzigingen prac- tisch mogelijk zijn, ter bereiking van de ge wenschte eenheid, dan moeten de geloovigen in staat worden gesteld, zich de gebeden aan te schaffen. Ofschoon de bisschoppen aan de bisschoppe lijke kerkboek-censoren het voorschrift zullen geven, dat de nieuwe gebedsteksten in alle kerk boeken moeten worden opgenomen, zou toch op deze wiize slechts een zeer langzame vervanging plaats vinden. Want ten eerste moet de voor raad van bestaande kerkboeken toch worden opgeruimd, omdat den uitgevers geen schade mag worden aangedaan; en vervolgens is zeker in dezen tijd niet ieder in staat zich de uitgave te veroorloven van nieuwe kerkboeken voor zich zelf en voor de gezinnen. Vandaar zal, voorzien van het imprimatur van Zijn Hoogw. Exc. den Aartsbisschop van Utrecht, ter algemeene verspreiding een volledig en uiterst doelmatig gebedenboekje op kerkboekfor maat ter grootte van 32 bladz. het licht zien, dat alle nieuwe gebeden, ook die ten vorige jare zijn vastgesteld, bevat. Dit boekje zal tegen den uniformen verkoop prijs van drie cent per exemplaar door de N.V. Gooi Sticht te Hilversum in den handel wor den gebracht. Belangrijke huishoudelijke aange legenheden Zooals bekend, zal de Ned. Katholieke Gra fische Bond op Zaterdag 7 April een buitenge wone algemeene vergadering houden te Utrecht. Op de agenda voor deze vergadering komen o.m. de volgende punten voor: voorziening in de vacature van een gesalarieerd bestuurder en verkiezing van een bondsvoorzitter. Voorts machtiging te verleenen aan het hoofdbestuur mede te mogen werken aan de oprichting van een bedrijfsraad voor de Grafische Vakken ev. voor elk grafisch bedrijf afzonderlijk en daar voor de noodige reglementen te doen vast stellen. Voorts staat op de agenda een bespreking van de statutenwijziging van het Pensioenfonds voor de Grafische Vakken. De redevoeringen op het te Den Haag ge houden buitengewoon congres ter behandeling van het Ordenings-, Saneerings- en Bescher mingsprogram van den Ned. R. K. Midden standsbond, uitgesproken door de heeren Max van Poll, mr. F. Bach en rector J. F. A. Bots, zijn thans in hun geheel gepubliceerd in de jongste nummers van het orgaan van den N. R. K. M. „De R. K. Middenstander". Het Middenstandskwartiertje van Dinsdag a-s., des avonds te 7.45 uur voor den KR.O., zal mede geheel aan het gehouden buitengewoon congres van den Ned. R. K. Middenstandsbond zijn gewijd. Z. H. Exc. de Bisschop van 's-Hertogenbosch heeft met ingang van 23 Maart a.s. aan den zeereerw. heer W. F. Renders op zijn verzoek, om gezondheidsredenen, eervol ontslag verleend als pastoor der parochie Het Loo te Bergeyk en heeft benoemd tot pastoor te Acht-Eind- hoven den weleerw. heer J. E. Schepens, rector der Chamoinesses de St. Augustin te Beek- Ubbergen. Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, zal as. Dinsdag en Vrijdag geen audiëntie geven. Ingevolge besluit van de Nederlandsche Graancentrale zullen voor 't vervolg slechts die Nederlandsche brouwerijen en mouterijen, wel ke door de Nederlandsche Graancentrale op de lijst van Brouwgerst-Importeurs zijn geplaatst, in staat worden gesteld om de voor haar bedrijf benoodigde brouwgerst in afwijking van de sa- neeringsvoorschriften uit het buitenland in te voeren of te doen invoeren. Ieder, die op die lijst wenscht te worden ge plaatst, moet zich daartoe schriftelijk wenden tot de door het Nationaal Comité voor Brouw gerst ingestelde Brouwgerst Import Commissie (B.I.C.) wier adres is aan de Keizersgracht no. 574 te Amsterdam. I Het totaal aantal personen, van wie de werkloosheid is nagegaan bedroeg in December 1933 rond 593.000, waaronder 586.000 tegen werk loosheid verzekerden; het aantal werkloozen onder hen bedroeg rond 237.100, waaronder 235.900 verzekerden. Tot derden inspecteur van het Staatstoe zicht op krankzinnigen en krankzinnigenge stichten worden dezer dagen benoemd: Arts J. Wessels, geneesheer-directeur van de stichting „Veldwijk" te Ermelo en onder voorzitter van de vereeniging van Christelijk hulpbetoon aan T.B.C.-lijders.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5