Nog steeds geloofsuitrotting 1 Vernieuwde intensiteit Wonder van Jena Tollens verliefd GEMEENTERAAD VAN BEVERWIJK HET KAPPERSHUIS ZATERDAG 3 MAART 1934 Nil Kerklijst VRAAGT MANNELIJKE BEDIENDEN L Zeiss planetarium in Den Haag Zijn mooiste gedicht Fotostudie in den vroegen herfst De u itbreidingswerken aan de haven. HEEMSTEDE OVERVEEN SANTPOORT ZANDVOORT Gelukwensch Ambtenaren reglement en werklied en- Vermindering land huur De havenuitbreiding H uurverlaging V erkeersverbetering Rondvraag 178 SMEDESTRAAT 21, TEL. 15792, Afd. Damessalons GR. HOUTSTR. 42-44,TEL. 16880, Afd. Heerensalons AANMELDEN TUSSCHEN 8.30-9.30 UUR Het offieieele Katholieke Poolsche Persbureau meldt zooeven het ont stellende bericht, dat van de R.K. priesters, die sinds jaren reeds in de Sov jet-gevangenissen zuchten, pater Paul Cho- mitch die in de z.g.n. „straf-isolator", een speciale gevangenis van het Swirski-con- centratiekamp in Sovjet-Rusland is opge sloten, krankzinnig is geworden. Door de voortdurende martelingen waar onder alle priesters in de verschillende Sovjet-gevangenissen en concentratiekam pen te lijden hebben, verloren dezen even als de priesters Jan Troigo, Albin Morkoes- jefski en Jozef Sowinski het verstand en is pater Jozef Ljoebinski als krankzinnige gestorven. Naar aanleiding van deze mededeelin- gen, eischen nu de meeste Poolsche dag bladen dat de Poolsche regeering zich zoo vlug mogelijk krachtdadig met de verdedi ging der Katholieken in de Sovjet-Unie belast. De vervolging van den godsdienst wordt immers in de Sovjet-Unie met on verminderde kracht voortgezet. In Petrograd, waar tot op heden nog 40.000 katholieken leven, is de zeer bejaar de pater Frans Johan Arnoedri de eenige zielzorger. Hij is verplicht des Zondags vanaf 6 u. 's ochtends tot laat in den avond van plaats tot plaats te gaan om te trach ten zoo goed als mogelijk is zijn priester plicht op deze wijze te vervullen. Wat het lot der kerken aangaat zoo lee- ren ons de laatstontvangene berichten dat de kerk welke zich naast de fabriek „Dè Roode Prof intern" te Bjesjitsj bevindt, een kerk die door de vroegere fabriekseigenaars was gesticht, thans als circus wordt ge bruikt („Pravda" 18 Dec. j.l.), terwijl de kathedraal der H. Drievuldigheid in het vroegere Alexandro-Newski-klooster te Petrograd als anti-godsdienst-museum on der den titel „Het huis van illusie en be drog" is ingericht. Dit is de derde groot- sche kerk in Petrograd die op deze wijze is ontheiligd. In de provincie zijn thans duizenden „sfandaard"-anti-religieuse ten toonstellingen „op wielen" aan het werk. om de „uiteindelijke uitrotting van iederen godsdienst" te bespoedigen („Pravda" 26 Dec. '33). In de havens der Sovjet-Unie hebben de bezbosjniki (goddeloozen) nieuwe propa gandamiddelen uitgevonden. Ze hebben thans een „anti-godsdienst-zending ge organiseerd onder de buitenlandsche ma trozen welke op de schepen der kapitalis tische staten in Sovjet-havens binnen vallen." Zij verspreiden in grooten getale anti-religieuze geschriften, samengesteld door de roode „professoren" Matorien, Tan- Bogoraz, Bogajefski en Pokrofski. De op schriften dezer vlugschriften spreken vol doende: „Fascisme en Religie", „Japans godsdienst en imperialisme"; „Hoe gods- Na wat wij reeds meldden betreffende de opening van het Zeiss-Planetarium in den koepel van het gebouw der „Haagsche Courant", kunnen we er thans nog eenige na dere bijzonderheden over meedeelen. Sedert eenige dagen is het planetarium ter bezichti ging opengesteld voor het publiek, en de vol ijverige directeur, dr. Raimond, die daarbij ex plicaties geeft, vertelde ons, dat er reeds druk gebruik van deze gelegenheid tot kennismaking met de sterren-wereld wordt gemaakt. Eer men de eigenlijke projectie-zaal binnen treedt, arriveert men bij een model van de pla neet aarde, dat door inwendige verlichting in staat is zelf precies te laten zien hoe de be schijning van de zon op haar rimpelige facie plaats heeft. Nacht en dag wisselen automatisch en de jaargetijden breken even precies op tijd aan! Maar dit staaltje van imitatie is nog maar kinderwerk bij wat men in de „hemel"-zaal te zien krijgt. Aan den „horizont" van den crême- geel geschilderden koepel is het silhouet van Den Haag uitgebeeld, zooals het midden uit den koepel naar de vier windstreken zichtbaar is. De koepel zelf fungeert als wit doek, waartegen het projectie-apparaat de hemelverschijnselen school, theater en film tegelijk! afbeeldt. Dit instrument bestaat eigenlijk uit 91 kleine, aan elkaar verbonden projectie-toestel len, die alle hun eigen beweging kunnen vol brengen. Het overgaan van licht in schemer van schemer in volslagen duister geschiedt in weinige minuten en nog wel met begeleiding van zochte „Kosmische" muziek. Het is waarlijx de „zang der sferen" dien men erbij geniet! Doch ook zonder deze begeleiding is het schouwspel imposant genoeg. De illusie is volkomen, men waant zich onder den vrijen, ruimen hemel zelf te bevinden, waarin de duizenden hemellicha men (het instrument projecteert er ruim 2500) hun statigen opmarsch van Oost naar West aanvangen. Huiveringwekkende afstanden. Men krijgt een huiveringwekkend denkbeeld van de afstanden in het hemelruim, en van de nietigheid der aarde en ons, hare bewoners. Als wonderbare visschen schieten zon, maan en planeten door dit wijde aquarium, naar believen versneld door den operateur aan het toestel. Aanvankelijk passeert ons een „hemel"- dag in 4 minuten, maar spoedig „stijgt" deze versnelling tot zulk een hoogte, dat ons in 30 uren gansch de sterrenbeweging sedert den aan vang onzer jaartelling voorgetooverd zou kun nen worden. Uur en dag laten zich elk oogenblik van het apparaat zelf aflezen, men is binnen eenige oogenblikken volledig op de hoogte van 'den stand aller planeten op bijvoorbeeld den 6en April 1963 enzoovoort! De grootschheid der schepping. Dit alles wordt bereikt met behulp van een gewrocht uit glas en staal: „het wonder van Jena", dooraderd met electrische geleidingen en berustend op de resultaten van eeuwenlange sterrenkundige onderzoekingen. De voordrach ten in het Planetarium worden dagelijks ge houden, maar daarenboven bestaat het plan, voor degenen die méér willen dan zoo maar eens een kijkje te nemen, bepaalde cursussen door vooraanstaande astronomen te organiseeren. Waartoe voorzeker velen zich na een eerste be zoek aan deze instelling, die „schooner dan de Werkelijkheid" mag heeten, aangetrokken zullen gevoelen. f. O. dienst ontstaan is"; „Tegen godsdienst maar vóór den nieuwen mensch" etc. etc. (Krasnaja Gazeta, de Roode Courant, van 30 Dec. j.l.). Deze „roode missie" is als tegen-actie van ons Apostolaat ter Zee ge dacht. Zoo men nog ten overvloede wenscht te weten hoe verschrikkelijk de Communis tische regeeringsmacht ook het Russische orthodoxe priesterdom voortdurend blijft vervolgen, behoeft men slechts de verhalen te lezen welke worden medegedeeld door den priester Gregorie Lebedef uit Odessa, aan wien het een dezer dagen gelukt is over de Roemeensche Sovjetgrens te ont snappen, waar de grenspolitie hem bij het dorp Starokazatsje „opraapte". De boeren van dit grensdorp verzamelden onder el kander voor dezen ongelukkigen geestelijke voedsel, geld, kleeren en schoenen en red den op deze wijze dezen ongelukkigen uit- gehongerden in lompen gehulden Gods dienaar, die eens gedurende den we reldoorlog een bekend en geliefd Rus sisch leger-aalmoezenier was, wiens held haftig gedrag in den slag van Marasjesj- tam door het opperste legerbevel op waar dige wijze werd beloond. Over de „bezbosjniki" nog het volgende. In 1926 telde de „goddeloozen-beweging" in Sovjet-Rusland 87.000 leden, thans 5V£ millioen. 86 pet. der gesloten huwelijken aldaar worden zonder de minste gods dienstige plechtigheid voltrokken, 38 pet. der geboorten en 33 pet. der begrafenissen eveneens. De effectieve door de Sovjet-regeering met geld en allerlei middelen krachtig ondersteunde goddeloozen-propaganda zal zonder twijfel steeds succesvoller worden. Alhoewel overal waar de oeconomische omstandigheden beter en de opvoedings mogelijkheden gemakkelijker worden, men zich van deze goddeloozenbeweging terug trekt." L. Z. Op 27 Juli 1800 trouwde, nog vóór hij volle twintig jaar oud was, de dichter Hendrik Tollens Cz. te Rotterdam (waar hij een verfwinkel had en sigaren verkocht) met mejuf frouw Gerbranda Catharina Rivier, dochter van den komieken tooneelspeler Rivier, die met een eigen troep door Brabant gereisd had, doch, na het mislukken dezer onderneming zich vestigde te Rotterdam in 1795 en stukken vertoonde van vaderland- en vrijheidlievenoen aard. Gerbran da was actrice. Zij trad op in den troep van haar vader. Tollens was patriot. Hij was zelfs secretaris van een Rotterdamsche patriotten- club. Als jonge man vervaardigde hij tooneel- stukken. Zoo kwam hij in aanraking met de familie Rivier. De eerste kennismaking tusschen Hendrik en Gerbranda dateert uit het late najaar van 1798. Zij had gevolgen voor de letterkunde, want in het vroege voorjaar van 1799 droeg lendrik Cz. Tollens zijn „Proeve van sentimenteele ge schriften en gedichten" op aan het „dierbare meisje" met de vleiende bij vermelding: „Mijn hart ontbrandde slechts in zucht tot kunst, het zag u, en ontbrandde in liefde". Deze snelheid moet wederkeerig geweest zijn, want van de latere Mevrouw Tollens is een handschrift be waard, aan het licht gebracht door Mr. G. H. Betz in „De Gids" van December 1900, dat ronduit bekent: O, toen mijn oog voor 't eerst hem zag, Mijn vrind, mijn eenigste op deze aarde, Wiens beeld in 't duister voorgevoel Reeds flauw voor mijn verbeelding waarde, Toen vestte één blik mijn lot op aard. Hij deed de taal zijns harts mij hooren, En 't klonk door gansch mijn aanzijn heen: Deez' is alleen voor u geboren. Uit de „Proeve" van 1799 blijkt inmiddels, dat de familie Tollens niet veel voelde voor de vurige liefde van Hendrik en Gerbranda, wel licht het eenige avontuur uit het zoo weinig avontuurlijke bestaan van Hollands huiselijken poëet. Eene vrouwi die het „publieke too- neel" betrad, paste kwalijk in den fatsoenlijken verfwinkel van Carel Lodewijk Tollens en Petronella Tollens, geboren van der Hacht. Maar de jeugd is romantisch ,n gaarne weder - streeft zij de bezwaren van de ouden: de dich- tfer bij uitstek van het fatsoen, begon zijn loop baan als opstandeling tegen de huiselijke zeden, later door hem verheerlijkt tot in de minst uit- staanbare onderdeelen toe. Het leven speelt zijn spel met ons allen, wellicht bij voorkeur met de dichters onder ons. Tollens trouwde tóch. Hoe de familie-bezwa ren overwonnen werden, weet niemand maar ze werden overwonnen en Gerbranda Catharina verdween van het tooneel, teneinde haar intrede te doen ir de poëzie van haren echtgenoot, die haar herhaaldelijk in verzen aangesproken heeft, niet steeds om belangrijke dingen te zeggen. Hun huiselijk geluk werd wellicht het nauw keurigst gekenschetst in dit regelpaar: Wat, wijfjelief, wat deert het ons? Wij hebben warmen wijn en pons. Toch heeft Tollens in de jeugdlyriek van vóór zijn huwelijk geklaagd over zijn minnesmart en op gebruikelijke wijze de geliefde van wreedheid beschuldigd, wanneer hij meende door haar met koelheid bejegend te zijn ofschoon zijn blakende hartstocht hem zijns inziens recht bood op vuriger beantwoording. Hij maakte dan eene „Wandeling" in het rijk der natuur, en benijdde de vogelen des hemels, niet de adelaars, met wie hij toch niet concurreeren kon, noch ook de duiven, die toen reeds lyrisch waren afge zaagd, ofschoon zij nooit geheel uit den „lier zang" verdwenen, maar typisch voor Tollens! de muschjes, die in de offieieele taal der zoölogen „huismusschen" heeten: Ach! zie deez' muschjes op deez' boom Zij vieren er hun liefde en teed're drift ten toom. Hun schuldelooze vreugd voedt mijn te wreede smarte. O diertjes! 'tZoet vermaak, dat u uw liefde biedt, Wekt weder nieuwe smart, wekt afgunst in mijn harte; Ik smaak dien wellust niet! Onder verscheidene namen heeft Tollens zijn uitverkorene bezongen, soms met een anatomi sche vrijmoedigheid, die juist bij hem verbaast tegenwoordig, nu hij voor de geschiedenis der dichtkunst de meest brav,e Hendrik van de Nederlanden is geworden. Eenmaal zijn vrouw, en deelgenoote van zijn vreugd en smart, hoorde zij zichzelven troosten, vermanen of tot vreugde wekken naargelang de omstandigheden des huizes. Gerbranda Catharinat ofschoon als Tollens Roomsch-Katholiek van huis uit, schijnt geen ontwikkelden godsdienstzin te hebben meege kregen van haar ouders. Er is geen bewijs van dat het haar moeite kostte, Tollens te volgen bij zijn geloofsafval in 1827, toen hij protestant werd. Een van haar jongens vocht tegen de Belgen in 1830, wat den dichterlijken vader to nen deed ontlokken aan de lier. Zij was geluk kig aan de zijde van haar beroemden man en haar dood inspireerde hem tot een der weinige gedichten van zijn hand, die heden niet geheel aan ons gevoel voorbijgaan: 'kRoep niet alleen u bloeiend schoon en jong, Geliefde vrouw, voor mijn verrukte zinnen, Als toen ik zwoer u levenslang te minnen En 't weerwoord van uw lippen vong. Of toen ge, als bruid, uw hart geklemd aan 't mijn' Den blanken arm hieldt om mijn hals geslagen, En ik van vreugd, van overmoed dorst vragen, Wie zaliger dan ik mocht zijn. Neen 'k haal u ook in't worst'len met den dood En stervend weer voor mijn verstarde blikken; Ik hoor opnieuw u 't nokkend afscheid snikken Als toen mijn hand uw oogen sloot. Zij stierf op den Nieuwjaarsdag van 1838 toen haar echtgenoot nog in zijn vollen roem van „lierzanger" leefde. Na bijna honderd jaar ont roert het toch even, dat de burgerlijkste van de Nederlandsche dichters zijn beste inspiratie dankte aan de bohémienne van het „publiek tooneel", die na haren trouwdag verf en sigaren verkocht. PAROCHIE ST. BAVO ZONDAG, 3e Zondag van de Vasten, le Zon dag van de maand. De H. Communie wordt uit gereikt om half 7 en verder vóór en onder iedere H. Mis. De H.H. Missen om 7, 8, 9 uur en om half 11 de Hoogmis; om 12 uur is er Maria- Congregatie voor onze meisjes; om half 8 Lof ter eere van den Zoeten Naam Jezus. MAANDAG-avond om half 8 H. Familie vooi de vrouwen; om half 9 Maria-Congregatie voor de oudere meisjes. DINSDAG, feestdag van de H.H. Perpetua en Felicitas; 's avonds geen Lof. WOENSDAG, H. Thomas van Aquino. Om half 8 Lof ter eere van St. Joseph; om half 8 Maria-Congregatie voor de jongens. DONDERDAG, H. Joannes de Deo. 's Avonds om 8 uur Lijdensmeditatie door Pater H. de Greeve S.J. VRIJDAG, H. Francisca Romana; des avonds om half 8 Kruiswegoefening. ZATERDAG-middag vanaf 5 uur gelegenheid om te biechten; om half 8 Maria-Lof met Ro zenhoedje voor de bekeering der zondaars. ZONDAG, 12 Maart, 4e Zondag v. d. Vasten, genaamd Laetare, 2e Zondag v. d. maand.; alg. H. Communie voor alle Maria-Congreganisten onder de H. Mis van 8 uur. O. L. VROUW HEMELVAART ZONDAG, Euch. dag voor de parochie. Het Allerli. Sacrament is uitgesteld van 4 uur tot 't Lof. De H.H. Missen om 7 uur, half 9, kwart vóór 10 (Hoogmis) en half 12; 's avonds om half 8 Lof en Lijdensmeditatie door kap. C. Doeswijk. MAANDAG half 8 Congregatie voor de meis jes (afd. ouderen). DINSDAG's wordt in de maand Maart geen Lof gehouden. WOENSDAG half 8 Lof ter eere van den H. Jozef. DONDERDAG half 8 vergadering voor de leden van de Derde Orde. VRIJDAG half 8 oefening van den H. Kruis weg. ZATERDAG half 12 biechthooren voor de kin deren; 's avonds gelegenheid om te biechten van 59 uur; om half 8 Maria-Lof en Rozen hoedje. ZONDAG 4 Maart: 3e Zondag van de Vas ten. Eerste Zondag der maand. Eucharistische dag. Aanbidding van de Hoogmis af tot 3 uur. De Aanbidding wordt te 3 uur besloten enkel met Tantum Ergo, dus zonder Lof. Maandelijk- sche collecte voor de kerk. 's Avonds geen ver gadering van de Derde Orde vanwege de me ditatie in de kerk. Te 7 uur de H. Mis voor Joannes W. Philip- po. Te 8.30 voor Gabrielle Lucie Wilde. De Hoogmis te 10 uur voor het geestelijk en tijde lijk welzijn der parochie. Te 7.30 Lof met Lij densmeditatie. MAANDAG: De H. Mis van den dag. Te 7 uur. voor overl. ouders van MierloCremers. Te 7.30 tot zekere intentie en eene voor Clara M. Bosvan Beers. Te 8.lfe voor Henricus A. J. Lohman en Cornelia Kouwenhoven. Te 9 uur voor Antoinette W. RijnierseKramer. DINSDAG 6 Maart: Feest van de H.H. Fe licitas en Perpetua; 2e gebed en laatste evan gelie van den dag. Te 7 uur voor de levende en overleden leden der Maria-Congregatie. Te 7.30 voor Frans J. A. Roozen. Te 8.15 voor Pe trus P. Wiegman. Te 9 uur voor Cornelius J. A. A. Langenegger. WOENSDAG 7 Maart: Feest van den H. Tho mas van Aquino; 2e gebed en laatste evangelie van den dag. Te 7 uur voor Henricus Leonardus Roozen. Te 7.30 voor Petrus J. Neelissen en Sophia Stuyt. Te 8.15 voor Joanna M. Haar mansBroerse. Te 9 uur voor Petronella C. Verheul—van Leeuwen. Te 7.30 Lof ter eere van St. Joseph. DONDERDAG 8 Maart: Feest van H. Joannes de Deo; 2e gebed en laatste evangelie van den dag. Aanbidding van het Allerh. Sacrament tot 5 uur. Te 7 uur tot zekere intentie. Te 7.30 uit dankbaarheid ter gelegenheid van een zilveren jubileum. Te 8.15 voor Lambertus J. I. Hoge- man. Te 9 uur voor Wilhelmina van der Stij len. VRIJDAG 9 Maart: Feest van H. Francisca Romana; 2e gebed en laatste evangelie van den dag. Te 7 uur voor Mattheus van Buggenum en Geertruida Giebels. Te 7.30 voor Wilhelmina E. NeelissenGeerling. Te 8.15 voor Maria J. Roozenvan Kessel. Te 9 uur voor Joannes Bartholomeus Bos Azn. Te 7.30 Oefening van den Kruisweg. ZATERDAG 10 Maart: Feest van de H.H. 40 Martelaren; 2e gebed en laatste evangelie van den dag; 3e gebed „a cunstis",; 4e gebed voor den Paus. Te 7 uur voor IJsbrand Kuir. Iers en Eugenie Marie Rosa de Roode. Te 7.30 voor den zeereerw. heer Leo A. Roozen. Te 8.15 uur Henricus J. Lensen. Te 9 uur voor Florentine I. J. Hin. In de kapel voor overleden families. Van 4 tot 9 uur gelegenheid om te biechten. Te 7.30 Maria-Lof met rozenhoedje. In Huize Duinrust dagelijks voor een over ledene. ZONDAG 4 Maart. Derde Zondag van de Vasten. Eerste Zondag der maand. Eucharis tische Dag. De stille H.H. Missen zijn te 7 en 9 uur. De Hoogmis is te half elf. De H. Com munie wordt ook te half 9 uitgereikt. Onder de H.H. Missen maandelijksche schaalcollecte voor de delging en rentebetaling onzer groote kerkschulden, U bijzonder aanbevolen. Na de Hoogmis uitstelling en zegen. Koopt allen met mooie boekje „Liturgische Volkszang in de Hoogmis" en zingt allen mede. Te half één voorbereiding voor de plechtige Geloofsbelij denis. Te vier uur uitstelling van het Allerhei ligst Sacrament en Aanbidding tot het Lof. Te vijf uur aanbidding voor de schoolkindei.il. Te 7 uur Lof, waaronder derde lijdensmeditatie. Onderwerp: Het pleidooi der ongerechtigheid. Na het Lof lied „o Jesu zoet". MAANDAG 5 Maart. Te half acht Maria- Congregatie voor de meisjes, 2e afdeeling. DINSDAG 6 Maart: Te half acht Maria- congregatie voor de meisjes, le afdeeling. Na de congregatie vergadering van de zelatricen aan de pastorie- WOENSDAG 7 Maart. Zesde der zeven Woens dagen ter eere van den H. Josef. Na de H.H. Missen en het Lof vereering van de St. Jozef- relikwie. Te half drie catechismus voor de kin deren der openbare school. Te drie uur voor bereiding van de Eerst-Communicanten. Te 7 uur Lof ter eere va nd enH. Jozef. Te half acht Mariacongregatie voor de jongens. VRIJDAG 9 Maart. Na de HH. Missen en na den Kruisweg vereering van de Relikwie van het H. Kruis. Des namiddags te kwart na vier uur biechthooren voor de schoolkinderen. Te 7 uur oefening van den H. Kruisweg. ZATERDAG 10 Maart. Te 7 uur algemeene H. Communie der schoolkinderen onzer pa rochie. Het is gewenscht, dat de kinderen in hunne eigen parochiekerk te Communie gaan en zeker, dat zij iederen Zaterdag deelnemen aan de wekelijksche algemeene H. Communie. De ouders gelieven hunne medewerking te ver- leenen aan de parochiegeestelijkheid. Des avonds van half zes tot half 9 biechthooren. ZONDAG 11 Maart. Vierde Zondag van de Vasten. Schaalcollecte voor de armen der pa rochie. De H.H. Missen zijn dagelijksch te 7 uur en half 9, behalve Maandag, alsdan één H. Mis te 7 uur. Iederen dag wordt ook te 8 uur de H. Communie uitgereikt. ZONDAG half 8 Vroegmis; 10 uur Hoogmis; 's avonds 7 uur Lof en Lijdensmeditatie. DINSDAG 7 uur Lof ter eere van den H. An- tonius. WOENSDAG- 7 uur Lof ter eere van den H. Jozef; daarna Congregatie voor de jongens. DONDERDAG 7 uur Lof ter eere van het Al lerheiligste Sacrament. VRIJDAG 7 uur Oefening van den H. Kruis weg. zaterdag van 5—9 uur gelegenheid om te biechten. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad on der voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig was de heer Maters. Alvorens de agenda aan de orde te stellen spreekt de VOORZITTER eenige hartelijke woor den van gelukwensch tot den wethouder, den heer J. F. Braun, die dezer dagen zijn 75sten verjaardag heeft gevierd. Spr. hoopt, dat de wethouder nog vele Jaren in gezondheid zal mogen beleven. (Applaus). B. en W. stellen den raad voor, het werklie denreglement te wijzigen en aan te vullen, overeenkomstig de voorschriften van de regee ring. Verder bieden zij ter vaststelling aan een ont werp -ambtenarenreglement. Mevr. KEMPHAAN verzet zich tegen enkele artikelen, o.a. tegen de bepalingen betreffende het ontslag bij revolutionnaire gezindheid. De heer DE BRUIN sluit zich daarbij aan. De VOORZITTER merkte op, dat verzet weinig zou baten. Zou de raad een afwijkend standpunt innemen, dan komen de betreffende artikelen, welke door de regeering zijn- voorgeschreven, toch langs anderen weg in het reglement terug. De heer VISSER zegt, dat verschillende voor schriften van de regeering niet in 's lands belang z(jn. Wanneer men zich niet meer kan uiten, ook al staan de partijen dan ook wel eens scherp te genover elkaar, kan dat niet in het belang van het algemeen zijn. Spr. kan zich dan ook niet met de voorstel len vereenigen. De heer WELAGE wijst er op, dat het in dezen tijd van werkloosheid aardig is, dat de vrouw, die in het huwelijk treedt, ontslagen wordt. Spr. begrijpt niet, dat men van de zijde der S.D.A.P. hiertegen bezwaren aanvoert. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. ten aanzien van het werkliedenreglement aangenomen met 9 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren de Bruin en Visser en Mevr. KempHaan. De heer WELAGEN uit zijn voldoening over de indiening van het ambtenarenreglement. Intus- schen zou spr. gaarne ten aanzien van het ver lof een bepaling opnemen, waarbij de ambtena ren het recht wordt gegeven op twee extra ver lofdagen voor bijzondere gelegenheden. De heer EIJKING verzet zich hiertegen. Het gaat niet om de paar dagen verlof, maar om de kosten, welke de gemeente moet maken ^m plaatsvervangers te stellen. De VOORZITTER merkt op, dat B. en W. zelf reeds besloten hebben om in het ontwerp-regle- ment het aantal verlofdagen van 12 in 14 te veranderen. De wensch van den heer Welagen is daarmede in vervulling gegaan. Het aantal dagen is dan gelijk aan dat der werklieden. Ook de heer EIJKING kan zich hiermede ver eenigen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna goed gekeurd. Eveneens wordt goedgekeurd het voorstel van B. en W. tot onbewoonbaarverklaring van het perceel Kouden Hom 13. De termijn van ontrui ming is verkort tot 2 maanden, in verband met den toestand der woning. B. en W. stellen voor, de landhuur voor 1933 van alle landhuurders, met uitzondering van de huurders van grasland, die een beroep op de ka mer voor crisis-pachtzaken deden, met 20 pet. te verminderen. De vermindering van dit voorstel zal een min dere opbrengst geven van f 525 Na eenige toelichting wordt het voorstel goed gekeurd. Eveneens wordt goedgekeurd het voorstel van B. en W. tot ruiling van grond aan de Koning straat. Vastgesteld worden de voorschotten aan school bestuur op de gemeentelijke vergoeding inge volge de L. O. wet. Goedgekeurd wordt vervolgens het voorstel tot verhaal der door de gemeente verschuldigde cou ponbelasting. B. en W. vragen den raad een crediet van f 239.284.40 voor het maken van een betonbrug, den aanleg van kaden met schoeiing en oever verdedigingen, alles verband houdende met de uitbreiding van de haven en de verbreeding van de Wijkervaart. De werken zullen in werkver schaffing worden uitgevoerd. De heer OUT wijst er op, dat de uitvoering in werkverschaffing een toestand schept, welke eigenlijk niet gewenscht is en ook niet bestendigd kan blijven. In een deel van den industrieelen middenstand, het aannemersbedrijf, wordt de nood hoog. Bij de werkverschaffing is steeds de Heide Maatschappij betrokken en wordt het aan nemersbedrijf uitgeschakeld. Het wordt zoo, dat het arbeidersleger uitgebreid wordt met midden standers. De heer EIJKING dringt er op aan, om geen ongeschoolden bij de heistellingen te plaatsen. De heer DE BRUIN zal zich met het voorstel vereenigen. De vakbeweging zal zich tot den Mi nister wenden om voor geschoolde arbeiders het contractloon te verkrijgen. De heer VISSER vraagt hoe het staat met het Genie-sluisje. Dat vormt nog steeds een belem mering voor het scheepvaartverkeer. Verder dringt spr. aan op pogingen om ver betering te brengen in het loon. Dat is te laag en ontneemt den werklust, terwijl bovendien de koopkracht vermindert. De heer WELAGEN wijst ook op het schamel loontje dat vele huisvaders met groote gezin nen in de werkverschaffing verdienen. Daar dient toch iets voor te worden gedaan. Kan van ge- meente-wege niets gedaan worden voor jeugdige werkloozen, b.v. door hen tegels te laten maken. Kan er geen werkobject gevonden worden om hen van de straat te helpen? De heer DE GROOT juicht het plan toe. Spr. heeft bij O. W. reeds een plan gezien om, wan neer de zaak betreffende het sluisje voortgang heeft, deze belemmering weg te nemen met be langrijk minder kosten dan aanvankelijk gedacht werd. Spr. onderschrijft het betoog van den heer Welagen voor de jeugdige werkloozen. De VOORZITTER antwoordt, dat het werk niet normaal uitgevoerd kan worden. Het zou dan te weinig werkverruiming geven, door het inschake len van machines, maar het zou bovendien niet gefinancieerd kunnen worden. Ten aanzien van de loonen konden B. en W niet meer bereiken, dan in het voorstel Is ver werkt. Intusschen zullen B. en W. in dezen di ligent blijven. B. en W. hebben aan een andere manier van uitvoering gedacht, om meer leven te brengen in het aannemersbedrijf. Er was een plan ge maakt, doch er deden zich zoovele moeilijkheden voor, dat B. en W., hoewel theoretisch vóór dit plan, het practisch niet durven uit te voeren. Wel zullen B. en W. trachten oip eenigerlei wijze van de diensten van aannemers gebruik te ma ken. Wethouder BRAUN merkt nog op, dat in de herstellingen geschoolde krachten zullen worden gebruikt. Voor hen zal een afzonderlijke regeling moeten worden getroffen. De VOORZITTER merkte nog op, dat B. en W. geaarzeld zouden hebben om met dit voorstel te komen, wanneer er geen uitzicht bestond op verbetering ten aanzien van het Genieslulsje B. en W. zullen ook na deze vergadering deze aangelegenheid onder de aandacht nemen. Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. Naar aanleiding van de vastgestelde huur- verlaging van de woningen van de bouwevreeni- ging „St. Agatha", zegt de heer WELAGE, dat onder de bewoners groote ontevredenheid bestaat omdat in verschillende woningen een gootero verlaging is ingevoerd. Deze ongelijke behandeling heeft teleurstelling gewekt. Spr stelt voor om een algemeene verlaging van 8 pCt. toe te pas sen. Wethouder STEIJN antwoordt, dat deze aan gelegenheid niet zoo eenvoudig is. De zaak j« reeds lang in behandeling. B. en W. hebben met het bestuur der bouwvereeniging, op eigen wijze besloten om alvast een verlaging toe te passen. We weten nog niet wat de wijziging in de wo ningwet brengen zal en in hoeverre een verdere verlaging dan mogelijk zal zijn. De voorgestelde verlaging is reëel, omdat hierbij de woningen, welke te duur bleken, verlaagd worden. Het aan tal leegstaande woningen, dat 23 heeft bedragen, is intusschen weer reeds tot 16 gedaald. De voordracht wordt hierna goedgekeurd. De winkelierscombinatie .Plan West" heeft ver kocht op den viersprong Groote Houtweg—Baan- straat—Torenstraat en Arendsweg een verkeers- leider te plaatsen. Op voorstel van den heer WELAGEN wordt het adres in handen van B. en W. gesteld ter af doening, omdat hier met weinig kosten een groo te verbetering is aan te brengen, wanneer het berijden van de Torenstraat in de richting van de Kerkstraat verboden wordt, in plaats van in omgekeerde richting, zooals thans het geval is. Bij de rondvraag wijst de heer VERSTEEG op de noodzakelijkheid om de woningen Klooster straat 28 en 30 onbewoonbaar te verklaren. De heer EIJKING vestigt er de aandacht op. dat de vervaardiging van basaltine- of cement- tegels een nuttig object voor werkverschaffing is aan jeugdige werkloozen. De VOORZITTER achtte dit niet voor uit voering vatbaar, omdat men dan op het ter rein van de industrie komt. Misschien kan het in kleinen omvang, als middel om jeugdige werk loozen bezig te houden. Hierna volgt sluiting. EEN GEVAL UIT MEERDEREN: We hadden in het zelfde jaar onze eerste H Communie gedaan, wist ze mij te vertellen. En ik zie nog haar moeder de vuist ballen te gen mij, toen ik, op weg naar het Lisser bosch, den klos onder het openstaande raam wegtrok, zoodat door het geraas het kanariepietje in zijn trillend kooitje den doodschrik op het tee- re lijfje kreeg, en een bloemvaasje heil zocht m lager gewesten. Gelukkig kon ik in dien tijd hard loopen. Nog altijd krijg ik van die Moeder een zeer bijzonder glimlachje, als ik haar ontmoet, en zij heeft mijn Moeder verzekerd, dat zy het mij nu vergeven heeft. En nu wil haar klein zoonMaar, neen, laat ik niet vooruitloo- pen. Ik was op bezoek in een gezin van dertien De laatste tweelingen lagen keurig als twee prinsen, ieder in een wieg, in het nette voor kamertje. In de keukenkamer was een deel van het gezin vergaderd. En ik vroeg mij af hoe het mogelijk was met uiterst beperkte midde len de zaak nog zoo netjes en proper voor elkaar te hebben. Men zegt het wel eens. dat er geen wonderen meer gebeuren, maar hier en daar treft men van die huismoedertjes aan, die waarlijk die gift van de Apostelen schijnen geërfd te hebben. „Nu, en wat denk je er van?" „Ja, Pater, ik vind het natuurlijk prachtig, als O. L. Heer er een uit de club zou willen hebben, maar u begrijpt wel Ja, Pater Liefhebber had het al begrepen, voordat hij daar kwam. En gij, vriendelijke le zers en lezeressen? Laat sommigen van u, vrienden, zichzelf nu eens vergelijken met die huismoeder, die huis vrouw van een werkloozen man, werkloos bui ten zijn schuld, zooals er tegenwoordig duizen den zijn. Vraagt u nu eens af, gij die nooit de ge weldige zorgen en het aftobbend zwoegen van zoo'n gezin hebt behoeven te dragen, vraagt u eens af, of O. L. Heer niet iets van u ver wacht. Als ik het u vroeg, zoudt u mij onmid dellijk zeggen: „Maar, Pater, u hebt toch dat jongetje uit zoo'n moedig gezin niet afgewe zen?" Vrienden, ik zou het gewoonweg niet dur ven. Ik zou bang zijn, dat O. L. Heer mijn werk niet meer zegenen zou. Hier is alles: wensch om missionaris te worden, gezondheid, voldoende aanleg voor de studie, fatsoenlijke familie. Alleen het geld ontbreekt. Nogmaals, vrienden, meent ge niet dat O. L. Heer sommigen van u hier een taak aanwijst, die uw pad naar den Hemel moet vereffenen? O. L. Heer neemt babies in Zijn Hemel op zon der dat zij iets gepresteerd hebben, maar van menschen, die Hij met stoffelijke middelen ge zegend heeft, verwacht Hij werkelijk iets meer en soms zelfs veel. FATHER LEFEBER. St. Bonifacius-Missiehuis. Hoorn, postrek. 120937. Wie de ziel van een ander helpt redden, redt zijn eigen ziel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9