STADSNIEUWS Laatste Nieuws „Zaanland" buigt? Haarlem, 5 Maart HET KABINET-LERROUX Pijnenburg slaat Richard MAANDAG 5 MAART 1934 Wat zal de provincie doen? Bezoek aan Nederland TREURIG ONRECHT Niets aan te veranderen Streng optreden van minister Alonso AGENDA ANTON BOSSE t MUZIEK ZONDAGMIDDAGCONCERT H.O.V. Solist: Marinus Flipse (piano) DE HEER A. C. BOES Wordt Vrijdag 70 jaar TOONEEL SCHOUWBURG JANSWEG Tournee Fientje de la Mar DE MASSA IS MENSCH- LIEVEND Drenkeling veroorzaakt volks oploop Ned. Natuurhist. Vereeniging ONZE WINKELSTAND Velleman's Volkskleedingmagazijn Districtsbureau voor Arbeidsrecht Alliance frangaise Opbrengst collectes „Die Spaeme-Sanghers" R.K. Handelsreizigers Opdracht Donderdag zal men waarschijnlijk eieren voor geld kiezen Ha&rlemsche Luchtvaartclub Ter bevordering der intellectueele toenadering tusschen Neder land en België De knecht, die het faillissement van zijn baas aanvroeg BURGERLIJKE STAND DE BESTREDEN AANBESTEDING Thans wel inschrijvingen Wij kunnen slechts van dag tot dag onzen steun aan de regee ring verleenen," zegt Gil Robles HET AUTO-GEVAAR Ex-griffier gearresteerd 6 Maart INSTELLINGEN In een achtervolgingswedstrijd te Antwerpen DE 8-UUR VAN KEULEN J. van KempenBraspenninx op de derde plaats DOOR ROLLENDEN BOOM GEDOOD EEN DAJAKKER MAAKT AMOK Twee dooden en twee licht gewonden LIJK GEVONDEN Zondag Is hier ter stede, na een kortstondige ziekte van slechts twee dagen, in den ouderdom van bijna 77 jaar de heer Anton Bosse, de lei der van den bekenden kantoorboekhandel in de Barteljorisstraat, overleden. Voor velen zal het bericht van dit over lijden nog wel onver wachts komen, want, ondanks zijn wankele gezondheid, scheen de heer Anton Bosse het eeuwige leven te bezitten. Hoelang im mers was het in onze herinnering reeds ge leden, dat de heer Bosse „om gezond heidsredenen en we gens gevorderden leeftijd" zooals dat gewoonlijk wordt genoemd, ontslag nam als voorzitter van de af deeling Haarlem van de Hanze! Maar nog steeds kon men den heer Bosse eiken dag op zijn kantoor vinden en menigmaal was hij te genwoordig op onze vergaderingen. Hij heeft dan ook tot het laatst toe gewerkt en zich weinig rust gegund. De heer Bosse was een beminnelijk en be mind man in Haarlem. Bij tal van gelegenhe den zijn hem daar bewijzen van gegeven. Dat maakte hem uitstekend geschikt voor de, voor al bij de oprichting, zoo moeilijke taak van voorzitter der Hanze. Zijn persoonlijkheid was de hechtste band, die de toenmalige leden aan elkaar bond. En zijn nuchter inzicht als zaken man deed hem de vele moeilijkheden, die te overwinnen waren, gemakkelijk doorzien en op de juiste waarde schatten. Wanneer er gesproken wordt over pioniers van het katholiek organisatieleven, dan moet voor Haarlem ook stellig de naam van den heer Bosse worden genoemd. Maar niet alleen heeft hij al de moeilijkheden gekend van den pioniersarbeid, verbonden aan het stichten van katholieke organisaties, hij heeft daarmede ook den winkelstand als zoodanig een steun gege ven. Tal van goede dingen zijn te Haarlem en in den lande op zijn initiatief tot stand geko men tot heil van den winkelstand. De heer Bosse was van de oprichting der Hanze in het jaar 1907 af tot 21 Februari 1916 voorzitter. In de afscheidsvergadering schetste de geestelijke adviseur hem als „een man met Ijzeren wil, met een taai geduld, die altijd de kalmte en den vrede wist te bewaren: iemand, die vurige liefde had voor den middenstand". De heer Bosse bleef in het bestuur vertegen woordigd doordat hij voorzitter der glasverzeke ring was. Ook was de heer Bosse mede-oprich ter en vele jaren voorzitter van U.B.C., het fonds voor uitkeering bij overlijden. Met den heer Bosse gaat een goed vereeni- gingsman, een goed Haarlemmer, een goed huis vader en een goed katholiek uit ons midden weg. De voor "n volgende uitvoering geplaatste ver hoogingen op het podium der Gemeentelijke Concertzaal brachten in de rangschikking der instrumentengroepen enkele minder prettige veranderingen met zich mee. Akoustisch gaven ze bovendien wel eenige versterking van den klank voor de strijkers, maar helaas in gelijke mate ook voor het zware koper. Met de Midzomemachtsdroom-ouverture van Mendelssohn werd geopend. Een werk dat eigen lijk 'n minder rommelige sfeer vereischt, dan waarin we het heden miadag hoorden. Rimsky- Korssakow's Shéhérazade kan dit beter verdra gen. Ze werd op veelvuldig verzoek maar de veelvuldige verzoekers waren toch blijkbaar niet allen naar de concertzaal gekomen nog eens herhaald en wederom, dit spreekt wel van zelf bij dit rijke klankstuk; met groot succes voor de -soliste, Annie Scheffelaar—Klots, dirigent Schuurman en zijn orkest, die allen dit groote werk blijkbaar met veel liefde en toewijding vertolken. Den solist van dezen middag, Marinus Flip se, introduceerden wij Zaterdagavond reeds bij onze lezers. Hij zal ongetwijfeld vollere zalen op zijn diverse toumées gewoon zijn geraakt. Maar dezen Zondagmiddag was de belangstel ling toch wel heel poovertjes. Het Piano-concert In a moll (op 54) van Ro bert Schumann is een der heerlijkste uit de concertliteratuur. Het dateert van 1845 en is van een voor dien tijd nieuwen en genialen vorm. met meesterlijken dialoog tusschen het soloinstrument en het orkest. De pianopartij tintelt overal van leven en beweeglijkheid en is rijk aan invallen, aan diepte van gemoed en geest. De jeugdige pianist gaf van het glanzen de werk een brillante vertolking. Het orkest begeleidde over het algemeen correct al gin gen enkele details onder den zwaren vleugel klank te loor. We konden evenwel niet ontko men aan den indruk dat de ineengedrongen opstelling een beletsel vormde voor grootere on derlinge homogeniteit en nauwer contact tus schen den solist en het orkest. Marinus Flipse had nochtans welverdiend succes, en we kunnen slechts hopen dat een volgend optreden voor een talrijker auditorium moge plaats vinden en in een wat rustiger sfeer scheppende omgeving. J. S. genooten. Het waren alle stuk voor stuk scènes zonder pretentie, maar weloverwogen ingekleed en uitgevoerd. Een dergelijke avond vliegt om in uitbundig pleizier of inwendige vroolijkheid. Hoewel altijd even goed, toch kan men Fientje de la Mar nog het meest waardeeren in haar liedjes, die zij met zooveel entrain en juist ac cent weet voor te dragen. Werkelijk, we zouden moeite moeten doen aanmerkingen te vinden, of het moet dan zijn, dat het geen kost voor kinderen, maar wel voor volwassenen is. Han Beuker zouden we in middels onrecht aandoen indien we hem niet vermeldden, zoowel vanwege zijn speciaal piano nummer als voor zijn accompagnement, welke beide den hoogsten toets der critiek ten volle konden doorstaan. Dit was echter niet het ge val met Ada Dassy, die met haar onnoozele slecht geconstrueerde en onbenullige liedjes heel ver uit het kader der anderen viel. De cabaretsfeer werd inmiddels goed onderhouden door Johan Kaart Jr. en Jan van Ees, die elkaar in deze bezigheid gezellig afwisselden. Slechts één ding willen we opmerken in ver band met het herhaalde verwijt van eerstge noemde aan het publiek, betreffende de min dere waardeering voor het beroepstooneel. Ook voor eenige dagen (bü de nachtvoorstelling in het Rembrandt-Theater bracht hij dit te berde. Doch naar ons inzien treft de schuld voornamelijk de acteurs zelve, die niet één goeden en één semi-goeden troep willen vor men. doch van het publiek verlangen, dat het stukken waardeert, waarin enkele uitstekende spelers en veel half-was acteurs optreden, ter wijl diezelfde uitstekende spelers zich na eeni- gen tijd weer splitsen tot een afzonderlijke groep en dus de toch reeds schaarsch met goede spelers bezette stukken nog meer verdunnen. 4 Heusch, het publiek komt niet alleen voor één enkelen acteur, maar voor één heel goed ge speeld stuk, late men dit toch vooral nooit uit het oog verliezen. Men heeft het kunnen zien aan dezen avond, waarbij alleen reeds de reclame, voornamelijk oor drie goede krachten een zoo goed als volle zaal trok, welke allesbehalve karig was met ver diend applaus en waarvan de aanwezigen slechts noode, doch hoogst opgetogen vertrok ken. L. V. De heer A. G. Boes, oud-schoolopziener en lid van den Haarlemschen gemeenteraad, wordt as. Vrijdag, naar wij vernemen, 70 jaar. Wij zijn er zeker van, den velen, die den heer Boes hoogachten en waardeeren niet alleen om zijn vriendelijkheid en rechtschapenheid, maar ook om zijn vruchtbaar levenswerk, een genoe gen te doen met hun aandacht op dezen ver jaardag te vestigen. Zij zullen ongetwij feld dankbaar ge bruik maken van de gelegenheid den nu zeventigjarige een blijk van hun sympa thie te kunnen ge ven. De heer Boes heeft vele jaren de belan gen van het Haarlem- sche onderwijs op uit stekende wijze ge diend als schoolopzie ner. Vooral na zijn ontslag te hebben genomen uit die functie, heeft hij zich ook op breeder terrein voor de publieke zaak geinteresseerd. Reeds lang daar voor nam hij een vooraanstaande positie in den Vrijzinnig-Democratischen Bond in en kwam, nadat hij uit het onderwijs was getreden, als vertegenwoordiger van die politieke party in den Haarlemschen gemeenteraad. Daar deed hij zich kennen als een man met een nuchter oor deel, die tevens een open oor had voor de ar gumenten van anderen. Maar dit is wel het aantrekkelijke in het raadslid Boes, dat men nooit zeker weet, hoe hij stemmen zal. Ook al heeft hij zijn meening over een punt ge zegd, dan kan het gebeuren, dat zijn stem juist in tegenovergestelde richting wordt uitge bracht, maar dan kan men er ook van over tuigd zijn, dat er tusschen het oogenblik, dat hij het woord voerde en het moment, waarop hij stemde iets gebeurd is, wat hem van on gelijk overtuigd heeft, want de heer Boes komt eerlijk voor zijn overtuiging uit. De meestal korte, zakelijke opmerkingen, die dg heer Boes in den raad maakt, genieten immer algemeene belangstelling. Door zijn raadslidmaatschap heeft hij ook zitting in tal van veelal tüd- roovende commissies, besturen enz. Hierdoor en door de consciëntieuze wijze, waarop, hij zijn taak vervult maakt, dat hij aanspraak mag maken op de dankbaarheid van de gemeen schap. Het was wel een uitgelezen gezelschap, dat gisteravond op het tooneel in den schouwburg aan den Jansweg optrad, een gezelschap, waar van althans de voornaamste personen niet alleen qua reputatie, doch ook qua prestatie een be grijpelijke aantrekkingskracht vormden. Fientje de la Mar, een eerste klas voordracht kunstenares, vol leven en pit, spontaan en altijd zuiver in beweging en voordracht, was met Joh. Kaart Jr., de uitstekende acteur met voortref felijke komische qualiteiten, wel de clou van dezen afwisselenden en goed verzorgden Hol- landschen cabaret-avond. Een twaalftal korte voor het overgroote deel welverzorgde nummers vulden het programma. Kleine één-actertjes, zooals ans en de Schele op den Brasem, een hengelpartljtje van twee royale volksmenschen, onbcteekenend van inhoud, maar heerlijk sap pig van grappigheid, en „Hermannetje is over spannen", een revue-schets van Fientje, Kaart en Jan van Ees, waarin vooral Joh. Kaart een pracht creatie van een doorgefourneerde zenuw leider te zien geeft en tot slot van de een- bedrijvige gevallen; een Feestelijke vergadering van de Buurtvereeniging naar Buiten, met een monumentale brillant geïmiteerde toespraak van Joh. Kaart tot de leden en aanhangende volks- Zaterdagmiddag reed op de Lange Heeren- vest een wielrijder, de 65-jarige M. uit Alkmaar. Toen M. die met de situatie ter plaatse slecht op de hoogte was, achter zich de tram hoorde naderen, greep hij zich vast aan een mast van dc stroomleiding. Hij liet zóó de tram passee- ren, maar toen dit gevaar was geweken en M. zich afduwde om zijn weg te vervolgen, verloor hij de macht over het stuur en geraakte te water. Een agent in burger die toevallig pas seerde, wist den drenkeling met behulp van een burger te redden. Toen daarop de agent, ambts halve naam en adres van den bibberenden dren keling wilde vragen, wekte dit de verontwaar diging van het talrijke publiek dat inmiddels was toegeschoten. De politie heeft op bezadigde wijze de menigte zonder geweld uiteengedreven. zullen per circulaire aan alle leden worden be kend gemaakt. Op de vergadering in April zal de beschrij vingsbrief voor de Alg. Jaarvergadering behan deld worden. Na een geanimeerde rondvraag, waarbij o.a. de geestelijke adviseur de afdeeling dank bracht voor haar houding inzake Hermes", werd deze vruchtbare vergadering om plm. 11 uur op de gebruikelijke wijze gesloten. De heerlijke zonneschijn en de helder blauwe voorjaarslucht hadden eiken twijfel, die som mige leden der afd. Haarlem van bovenstaande vereeniging nog mochten hebben gehad om Zondag aan de vogel-excursie deel te nemen, weggenomen, zoodat een 55-tal leden in Groe- nendaal aanwezig was. Onder leiding van de heeren Cornet en van 't Sant werd door het bosch gezworven en de deelnemers werden niet teleurgesteld: vele vogelgeluiden werden ge hoord en ook heel wat vogels konden worden gezien. Nu de boomen nog niet het volle bla derdak dragen, kan men de vogels gemakkelij ker waarnemen, al maken enkelen het den toe schouwers wel moeilijk, zooals b.v. de ransuil, die zich in het dichtste gedeelte van een denne- boom verscholen had en zich niet tot eenige beweging liet verleiden. Gezien werden: de groote lijster, boomklever, keep, de groote bonte specht, een paar buiser- den, een sperwer, holenduif, koolmees, glans koolmees, pimpelmees, winterkoning, merel, zanglijster. Het nestgat van een bonte specht en een nest van den boomklever, oorspronke lijk een nestgat van een specht, doch door den boomklever voor eigen gebruik wat verkleind. Braakballen werden gevonden van uilen en van reigers. Een bijzonder aangename verrassing voor de deelnemers was de ontvangst door de Plant soenen-Commissie van Heemstede op het thee huis in Groenendaal, waar een kopje koffie werd aangeboden. Zeer voldaan ging men huiswaarts, Op de Botermarkt 3. een gunstig punt hiervoor, opende de heer Velleman Vrijdagmid dag j.l. zijn zaak voor volkskleeding. Twee breede etalageramen toonen al aanstonds, wat het magazijn voor aanbiedingen bevat. In het midden van den winkel, zoodra men binnen treedt, valt het oog op een groote verlichte vitrine, terwijl aan weerszijden zich de groote rekken bevinden met heeren- en kinderklee- ding, regen- en overjassen te kust en te keur. De heer Velleman levert overigens voor iedere beurs, ook op maat. Etalages en winkel bevatten een overvloed van licht, terwijl een flinke spiegel de gele genheid voor keuze en passen geeft. Ook is een paskamer aanwezig. Verschillende bloemstukken vormden een felicitatie aan het adres van den heer Velleman voor zijn keurig verzorgde nieuwe zaak. Het bestuur van het Districtsbureau voor Arbeidsrecht benoemde met algemeene stemmen mr. H. O. Drilsma als vast adviseur van dit Bureau. Mr. H. O. Drilsma vervulde reeds ge- ruimen tijd deze functie als waarnemend. Het aantal zaken en gegeven adviezen over het Jaar 1933 bedroeg 2071. Aan den bediende G. Flameling Jr. werd dank gebracht voor zijn correcten arbeid voor het Bureau verricht. De heer R. Maunier uit Parijs zal op Vrij dag 9 Maart a.s., des avonds om half 9, in het restaurant „De Kroon" voor de afdeeling Haarlem van de Alliance francaise een lezing met lichtbeelden houden over het onderwerp: „l'oeuvre franpaise aux Colonies". De collecte ten bate van Kath. Kinderuit zending, gisteren in de Kleverparkkerk ge houden, heeft opgebracht f 407.50. De collecte voor de armen der St. Joseph- parochie in de Jansstraat bracht op f 790.96. Het mannenkoor „Die Spaeme-Sanghers" heeft Zondag 4 Maart zijn derden verjaardag gevierd. Na de goed bezette repetitie herdacht de voorzitter, de heer L. Schoorl, den tijd van de oprichting af en sprak zijn voldoening uit over het feit, dat de vereeniging er in geslaagd was van de gemeente een lokaliteit in huur te mogen ontvangen, die schitterend voor een groote zangvereeniging geschikt is. Hij hoopte, dat de vereeniging hier lange jaren gevestigd zou mogen zijn. Namens de dames bood mevr. Van Parreeren een prachtig tafelkleed aan voor de tafel van de bestuurskamer. De voorzitter bedankte allen, die meegewerkt hadden om het repetitielokaal mooi in orde te brengen en hij hoopte, dat een band van in nige samenwerking zou groeien tusschen het Dameskoor en „Die Spaerne-Sanghers" tot heil van beide vereenigingen en van het muziek leven in Haarlem. De afdeeling Haarlem van de R.K Handels- reizigersvereeniging „St. Christoffel" vergaderde dezer dagen. Na een hartelijk welkom van den voorzitter ontspon zich een discussie over een unfaire actie van de neutrale Reizigersvereen „Hermes", die verschillende onzer leden een cir culaire had gezonden met voor ons katholieken krenkende beweringen. De vergadering sprak hierover haar scherpe afkeuring uit. In het or gaan „St. Christoffel" is over deze zaak inmid dels een artikel geplaatst. Tot afgevaardigde naar de algemeene jaarver gadering, te houden in Mei a.s. in Utrecht, Werd benoemd de voorzitter, tot plaatsvervan ger den heer Dielwart. Mededeeling volgde dat de Stille Omgang in Amsterdam voor de ge- heele vereeniging zal plaats vinden in den nachc van 10 op 11 Maart. Te kwart vóór elf komen alle leden van de afdeeling Haarlem bij elkaar in de hal van het station, om gezamenlijk naar Amsterdam te gaan. Werklooze leden gaan voor rekening van de afdeelingskas. Nadere gegevens De Directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft het vervaardigen, leveren en opstellen van den stalen bovenbouw voor enkel spoor voor den onderdoorgang in den Provincialen weg nabij KM 8.380 van den spoorweg Amsterdam- Haarlemmermeer- Amstelveen opgedragen aan de firma Penn en Bauduin te Dordrecht voor 9270.—. Zaterdag zijn eenige aandeelhouders van de Stroomverkoopmaatschappij „Zaanland" bijeen gekomen om de situatie na het verschijnen van het bekende Provinciale Statenstukje te bespreken. De vergadering was echter van geen beteekenis en niet officieel. Woensdag 7 Maart zullen de commissarissen der maatschappij bijeen komen en Donderdag a.s. zal de aandeelhoudersvergadering een defi nitief besluit moeten nemen op de vraag of aan Ged. Staten verzocht moet worden het aan bod van 20 April 1933 gedaan (uitkeering door de provincie aan Zaanland van 567.000.plus ƒ275.000.uitkeering aan deg emeenten en 10 jaar lang behoud van de stroomtarieven welke golden tot 1 Mei 1932) te herhalen. Deze vraag zal alléén aan Ged. Staten ge steld worden als de aandeelhouders de perti nente verklaring er bij kunnen voegen, dat het voorstel thans aanvaard zal worden. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen mag met reden verondersteld worden, dat „Zaanland" eieren voor haar geld zal kiezen en het voorstel zal aanvaarden. Hoe de houding van de provincie na het bin nenkomen van het verzoek zal zijn kon men ons niet mededeelen. De verzekering, dat de zaak thans is afge daan en dat er in het huidige stadium niets meer aan te veranderen is, zou de vergadering van „Zaanland" onnoodig maken. Daar deze mededeeling niet gedaan is, zijn conclusies vooreerst voorbarig. 48070.N.V. Land- en Duinexploitatie- maatschappij 51200.P. H. van Essen, Half weg 53338.G. T. C. Kroon Jr., Haarlem 52é(H).J. Rombout, Haarlem 51900. Men schrijft ons: Bovengenoemde Vereeniging hield dezer da- daen in Café Restaurant Gebr. Brinkmann een propaganda-avond. De zaal was dru kbezet. Vroolijke muziek verhoogde de stemming. De heer A. J. Sips, voorzitter, opende met een korte inleiding en gaf daarna het woord aan den spreker van den avond, jhr. dr. J. C. Mollerus, die het noderwerp behandelde: „Per K.L.M.- vliegtuig naar Nederl.-Indië". De voordracht boeide alle aanwezigen. Na een korte inleiding betreffende nirichting, besturing etc. vna de K.L.M.-toestellen, ging spr. over nara de behandeling van de vlucht. Na de pauze werd de film vertoont, die door jhr. Mollerus zelf onderweg opgenomen is. Ook sprka de heer H. Hazelen Hzn. eenige propagandistsiche woorden betreffende de Haar- iemsche Luchtvaart-Club. In zijn dankwoord, bood de voorzitter het eere-voorzitterschap van de vereeniging aan aan jhr. Mollerus, hetgeen deze met eenige vriendelijke woorden accepteerde. In de pauze gaven velen zich als ldi op. De Haarlmesche Luchtvaart-Club mag op een geslaagde avond terugzien. Naar wij vernemen zal begin Mei een groep van negenhonderd leerlingen 'van Lycea en an dere middelbare scholen in België een bezoek brengen aan ons land. De groep zal bestaan uit 400 meisjes en 500 jongens. Ongetwijfeld is deze groep een van de groot ste groepen van buitenlanders, die ooit ons land bezocht hebben. Men is van plan een bezoek te brengen aan Haarlem, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en andere streken van ons land en daar de voor naamste bezienswaardigheden te bezichtigen. Zoo zal in Haarlem o.a. het Frans Hals Mu seum bezocht worden, voorts de kweekerijen van de fa. Tubergen, terwijl ook een bezichti ging van de bloeiende bloembollenvelden op het programma van de reis staat. In het Kre- lagehuis aan de Leidschevaart wordt een kof fiemaaltijd gehouden. Aan deze rondreis van de jeugdige Belgische gasten ligt een ideëel doel ten grondslag. De excursie gaat n.l. uit van de Belgische regee ring, die er op deze wijze het hare wil toe bij dragen om den band tusschen Nederland en België te versterken en de toenadering tus schen beide volken te bevorderen. Daarom is het de bedoeling dat het beginsel van twee-taligheid (Fransch en Vlaamsch) dat in België in het maatschappelijk leven geldt, op deze rondreis niet wordt toegepast en door de Belgische gasten uitsluitend de taal van de gastvrouwe Nederlandsch dus gesproken wordt. Voorts bestaat van Nederlandsche zijde het plan dat de Belgische gasten hier in Neder land ontvangen worden door de leerlingen van de middelbare scholen in de steden, welke be zocht worden. Door onderlinge kennismaking tusschen de Belgische en Nederlandsche lyceïsten hoopt men dat de toenadering tusschen beide vol ken inderdaad daardoor bevorderd wordt. Om de Belgische leerlingen van de middel bare scholen op hun grootscheepsche excursie door Nederland voor te bereiden, heeft de Bel gische Omroep (Radio Brussel) redevoeringen door Nederlandsche persoonlijkheden laten hou den en zullen er nog gehouden worden o.a. door den heer Van Deventer, directeur van de Alg. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en den journalist Greshoff. Eind April zal ook de heer G. D. Gratama, directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem een lezing voor Radio- Brussel houden. Het bezoek van de 900 leerlingen geschiedt, zodals gemeld, in den loop van de maand Mei. De leerlingên zullen in groepen worden rond geleid. Hoe de regeling van de rondreis pre cies zal zijn, zal nog nader bekend gemaakt worden. Het prachtige initiatief voor deze excursie verdient ieders hulde! Donderdag stond, zooals wij berichtten, voor de Haarlemsche rechtbank terecht een smids knecht uit Aalsmeer, die het faillissement van zijn baas aangevraagd op een valsche vorde ring. De knecht had 200.loon te vorderen, maar hij wilde ook een vordering van zijn vader preferent maken, weshalve hij twee bladzijden uit een der boeken scheurde en verbrandde. Toen het faillissement in een spoedzitting (er was geld verduisterd voerde men aan) was uit gesproken dienden de knecht en een collega een vordering in van 700.De curator, mr. B. W. Stomps, vroeg daarover inlichtingen aan den failliet. Deze ontkende de vordering en merkte op, dat de knechts even rustig 10.000 hadden kunnen opgeven, de boeken zouden het juiste bedrag echter wel uitwijzen. Mr. Stomps ontdekte de fraude in de boeken en diende een aanklacht bij de Haarlemsche justitie in. Intusschen was de wettelijke termijn voor verzet (zeven dagen) verstreken en daar de smid net onmiddellijk geld had om alle vor deringen te voldoen, kon het faillissement niet opgeheven worden en is de man nu het slacht offer van een hoogst onrechtmatige daad van z;jn knechts. Men begrijpt, dat de curator in dt geval géén grotf geschut zal gebruiken, maar hij moet toch zijn plicht doen. Nieuwe feiten Er is nog een ander feit voor den dag geko men. De smid had een nieuw systeem uitge vonden op het gebied van centrale verwarming. Verschillende ketels had hij al geplaatst en in de Beethovenstraat zou zulks alsnog ge schieden. Na het uitspreken van het faillissement ging de knecht naar Amsterdam en vertelde aan de adressen, waar een installatie geleverd zou worden, dat de patroon die ketels niet meer mocht en kon plaatsen, omdat hij failliet ver klaard was. Maar hij en zijn collega konden wel voor de aflevering zorgen, zoodat er geen nadeel voor de cliënten van den gestranden baas zou ontstaan. De knechts ontvingen in derdaad de opdracht, maar mr. StSopms kwam achter deze manier van zaken doen en stak er een stokje voor. De opdracht aan de nkechts werd geannu leerd. Er heeft in deze zaak slechts één knecht te recht gestaan, omdat de andere, naar gebleken is, is afgegaan op de verzinsels van zijn collega. Hij is echter in de strafzaak als getuige ge hoord. De officier van justitie heeft zes maan den gevangenisstraf geëischt. Een straf, die in deze hoogst ernstige, unieke, maar geraffineerde zaak zeer mild genoemd mag worden. De rechtbank zal 15 Maart uitspraak doen. Geboren: 2 Maart, zoon van C. E. Lagerweij- Warmerdam; zoon van M. J. v. Gennip-Sel- horst; dochter van A. M. v. Nleuwland-v. d. Meijden. Overleden: 1 Maart, H. W. Wattel, 32 jaar, Mentawistraat; M. G. Kettmann-Louwe, 65 jaar, Schoterweg; C. W. Boender-Fritz, 30 jaaV, Hazepaterslaan2 Maart, M. L. Blokker-Vaal, 53 jaar, Zuid Brouwersstraat; 3 Maart, W. H. M. 3 jaar, dochter van v. H. J. Felix, Linschoten- straat. Eenigen tijd geleden is geweigerd op de aanbesteding van het ophoogen van terreinen j ten Noorden en ten Zuiden van de Zomervaart door de aannemersbonden en eenige ongeorga niseerde aannemers in te schrijven. De reden hiervan was, dat niettegenstaande de collectieve loonen in het bestek zijn voor geschreven en voor een groep van werklieden gelegenheid was in te schrijven zonder dat zij de collectieve loonen behoefden aan te houden. De aannemers meenden, dat bij zulk een zware ongelijkheid in bepalingen er voor hen geen kans was het werk te kunnen aannemen. Verschillende conferenties volgden, doch geen resultaat werd bereikt, totdat de aannemers van B. en W. bericht ontvingen, dat een ge deelte van het werk, n.l. het ophoogen van straatbanen ten Zuiden van de Zomervaart ter beschikking van B. en W. zou blijven, ter wijl het tweede gedeelte herbesteed zou wor den. De aannemers hebben dit voorstel ten slotte aangenomen. Hedenmorgen werd het tweede gedeelte her besteed n.l. het ophoogen ten Noorden van de Zomervaart. Ingekomen waren 14 biljetten. Laagste inschrijfster was de N.V. Amster- damsche Ballastmaatschappij te Amsterdam voor 47.498. De verdere inschrijving was als volgt: N.V. A^nnemingsmaatschappij v.h. J. M. Strtjland te Uithoorn 52000.—; J. L. Groenewegen te Am sterdam 44900.—; wed. H. U. Verheul te Haarlem 57000.—firma Tanis en Van Maas, Haarlem 52700.—; Vlettersdhippersvereeni- ging „Door Eendracht Verbetering" te Haarlem 53570.—; firma J. M. Samson te Leiden 58000.—; J. C. Beenen en Co., Haarlem 49990.—; firma D. Blankevoort Dzn. MADRID, 5 Maart. (Eig. tel.) Na een con ferentie met Lerroux zeide Gil Robles, den vertegenwoordiger van United Press, dat het nieuwe kabinet is gevormd zonder medewer king der Volksactie en op precies dezelfde basis als de vorige regeering. „Daarom", aldus Gil Robles, „kunnen wij slechts van dag tot dag onzen steun verleenen. Wij zullen uitslui tend volgens ons geweten stemmen." De premier Lerroux, die door den vertegen woordiger va n-United Press met de verkla ring van Gil Robles in kennis werd gesteld, antwoordde daarop: „Dat is uitstekend, daar mijn regeering een centrum-kabinet is, dat van links en rechts denzelfden afstand bewaart. De verklaring van Gil Robles zal het voor elk Cortes-lid mogelijk maken eveneens zijn af stand te bewaren." Lerroux verwachtte dat de verklaring, welke de regeering in de Cortes zal afleggen, slechts kort zal zijn. In een interview met United Press zeide de nieuwe minister van Binnenlandsche Zaken Pafael Salazar Alonso, dat onmiddellijk ener gieke maatregelen zullen genomen worden ter handhaving van de „algemeene publieke ont wapening". De politie heeft zeer nadrukkelijk bevel gekregen om iedere pognig, die wordt aangewend om in het geheim wapens en muni- ite te verzamelen, te verhinderen. Overtreding zal zeer streng gestraft worden. Er zullen geen zoogenaamde gewapende geduld worden. Ook de wetten betreffende de openbare orde zullen strijger uitgevoerd worden, daar in sommige openbare bestuurslichamen bij de uitoefening hiervan nog al eens de hand gelicht wordt. De 70-jarige heer P. uit Simnejveld is op den weg tusschen Heerlen en Maastricht Zon dagavond door een auto gegrepen, bestuurd door B. uit Wittum. De man was op slag dood. De chauffeur reed door, maar werd latei- gearresteerd. BENKOELEN, 5 Maart (Aneta) Per s.s. „Sloet van Beele" der K.P.M. is gevankelijk naar Padang vervoerd de ex-griffier van den Landraad, verdacht van verduistering van landsgelden. Sociëteit „St. Bavo" R.K. Bevolkingsbureau 8 uur R.K. Commissie voor Beroepskeuze 8 uur Bestuur R.K. Postpersoneel half 9 uur. Gebouw H. K. B. Tempeliersstraat 35 Kunstfilm „Lidwig von Beethoven" 8.15 uur. Stadsschouwburg Fritz-Hirsch-Operette „Wenn die kleinen Veilchen blühen" uur. Palace Victor en Victoria. Op het tooneel: The Overburry's, 7 en 9.15 uur. Rembrandt „De Jantjes". Op het tooneel: Damhofer „Weisse Rüssl". 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „De onzichtbare man". 8.15 uur. Gebouw St. Bavo St. Caecilia, 8 uur Rechtskundig Bureau, half 9 Aardappelen commissie 24 uur Cursus Spoorwegper soneel, 8 uur. Gebouw H.K.B., Tempeliersstraat Kunst film Ludwig von Beethoven, kwart over 8. Rembrandt-Theater De Jantjes Op t tooneel: Damhofer „Weisse Rössl", 7 en 9.15 uur. Palace Victor en Victoria Op het too neel: „The Overburry's 7 en 9.15 uur. Luxor De Onzichtbare Man, 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 105 uur De groote strijd is gestreden. Pijnenburg en Richard hebben, zooals elders in dit blad reeds gemeld, elkaar in een achtervolging te Antwer pen ontmoet en de Hollander heeft gewonnen. Wat dat zeggen wil, van Richard in buiten gewonen vorm te winnen, beseffen alleen zij, die getuige zijn geweest van den geweldigen strijd tusschen beide wielerphenomenen op de Antwerpsche baan en het bewijst alweer, dat de Tilburgenaar een all-round renner is van wel zeer bijzondere kwaliteiten. De ontmoeting PijnenburgRichard heeft wel weer veel voeten in de aarde gehad, alvorens deze doorgang kon vinden. Het leek wel alsof Richard bevreesd was „den Pijn" te ontmoeten en achteraf beschouwd was deze vrees niet on gerechtvaardigd. Maar eindelijk dan kon de directie van de Antwerpsche baan het publiceeren. Richard had het contract geteekend om zijn meest ge- vreesden tegenstander te ontmoeten en zoo ge beurde het Zaterdagavond, dat de ééne renner aan de zijde van de perstribune, de andere aan den tegenoverstelden kant, op het startschot wachtten. Dan een schot. Pijnenburg zette zich in be weging, uiterlijk kalm en rustig. Richard trok iets beweeglijker van leer, iets sneller en het resultaat was dan ook, dat de Franschman een voorsprong nam, die hij geregeld vergrootte. Ongeveer dertig meter werd het, toen Pijnen burg zfjn rug iets meer kromde, zijn voeten har der op de pedalen duwde en den achterstand plotseling inliep. Langzaam maar zeker werd de voorsprong van Richard gereduceerd tot 25, 20, 10, 5 meter en na enkele ronden waren beide renners weer evenver van elkaar verwijderd als voor den strijd. Maar dat was voor Pijnenburg niet voldoen de. Met de laatste restjes energie nam hij het heft in handen en nog sneller, nog harder ging het, zoodat wederom na enkele ronden Richard door Pijnenburg in den rug werd ge keken. Het verschil tusschen beide renners be droeg nog slechts een twintigtal meters, toen de Franschman, de tanden op elkaar zettende, de snelheid weer iets opvoerde. Aan de manier van rijden zag men, dat hij echter op was en hetzelfde was het geval met Pijnenburg. Maar de laatste scheen toch nog iets meer reserve te hebben dan Richard, met het gevolg, dat na 4870 meter Pijnenburg Richard voorbij reed. Een prachtige prestatie. De gemiddelde snel heid van „den Pijn" was 47.8 K.M. per uur. In de Rheinlandhalle te Keulen heeft een 8 uurs koppelwedstrijd plaats gehad, welke werd gewonnen door CharlierIppen. Op twee ron den: 2. ZimsKüster, 3. Jan van Kempen Braspenninx: op 3 ronden: 4. WalsRausch; op 4 ronden: 5. FundaMaszinsky. De houthandelaar T. uit Echt is onder een rollenden boom geraakt, waarbij hem het lin kerbeen werd verbrijzeld. De man is in het ziekenhuis te Roermond, na amputatie van het been, overleden. PONTIANAK, 5 Maart (Aneta) Een Da- jaksche verpleegde in het missieziekenhuis te Sintang heeft amok gemaakt en twee personen gedood. Hij verwondde een patiënt van het ziekenhuis licht, terwijl hij vervolgens een ver pleegster lichte verwondingen toebracht. Een aanval op de andere zusters mislukte. De da der nam de vlucht. Een militaire patrouille zette zijn achtervolging in en wist hem te ar resteeren. Bü zijn arrestatie pleegde hij verzet waarbij hij werd gewond. Zaterdagavond omstreeks acht uur is door den onbezoldigd-rtjksveldwachter van Hcuwe- lingen op de spoorlijn tusschen Arkel en Leer dam onder de gemeente Hedeghem het lijk gevonden van een ongeveer 20-jarig mansper soon, De man is waarschijnlijk door den trein die daar omstreeks 7 uur passeert, overreden. De identiteit van het slachtoffer kon nog niet worden vastgesteld. Het lichaam was totaal verbrijzeld. Het lijk is overgebracht naar het 'ijkenhuis te Hedeghem. Door rijks- en ge- meente-politie wordt een nauwkeurig onder zoek ingesteld. (Deze pag. is gedeeltelijk gecorrigeerd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2