De Leipziger Messe geopend Minister Oud aan het woord REDE VAN DR.GOEBBELS DE HANDELSPOLITIEK MAANDAG 5 MAART 1934 Groote belangstelling uit Nederland De goudstroom Belastingontduiking De nat.-soc. regeering erkent de Leipziger Messe als de eenige werkelijk intern, historisch gegroeide Messe van Duitschland DE „rALTE WAAGET KRUISVERBOND IN HET AARTSBISDOM Algemeene vergadering te Zwolle PATER A. TER MAAT O.P. Elf jaar geleefd onder melaatschen BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem H.H. WIJDINGEN Bij de Paters Franciscanen O. L. VROUW-PAROCHIE TE HALFWEG DE LEIPZIGER-MESSE GEOPEND - Het oude raadhuis aan de Markt te Leipzig KOLONIALE VRAAGSTUKKEN Op a.s. Zaterdag UIT DE MIJNINDUSTRIE Naar een werkweek van S dagen? NEDERL. SCHEEPVAART In Frankrijk ten voorbeeld gesteld Bezuiniging alléén kan het gat in de begrooting niet stoppen In dit oude, gerestaureerde ge- bouw, is de zetel van het Mesambt gevestigd Minister Mr. P. J. Oud COÖRDINATIE VAN HET VERKEER Pleidooi voor invoering van een Verkeersfonds DOOR PASSEERENDEN TREIN GEDOOD Bij vergissing op de lijn gekomen TWEE PERCEELEN GEDEEL TELIJK UITGEBRAND DE N.S.B. EN DS. VAN DUYL Evangeliedienaar kan geen kring leider der N.S.B. zijn NEDERLAND—ITALIË GEHEIME ZENDER IN BESLAG GENOMEN In boerenwoning bij Nijverdal NED. HEIDEMAATSCHAPPIJ Demonstratie op de Heemschut tentoonstelling AMSTERDAM—LIVERPOOL DOOR EIGEN SCHULD Opvoering tooneelstuk verboden Zware bandj'ir in Indië (Van onzen redacteur) Zondag is de Leipziger Voorjaarsmesse officieel door den rijksminister voor de pro paganda, dr. Goebbels, geopend. Iets zeld zaams, dat een minister overkomt om de Messe te openen. Een bewijs hoeveel waarde ook het nationaal-socialistische Duitschland aan de historisch gegroeide en geschiedkundig noodwendige Leipziger Messe hecht. Tal van autoriteiten o. a. de minister van defensie, generaal Von Blomberg, en enkele gezanten, a. o. die von Oostendijk, waren aan wezig. Intusschen blijft het Oostenrijksche Messehuis ditmaal gesloten. Vroeger werd nu eens de Messe ingeluid met een rede op een persbijeenkomst van dr. Rai- mond Kohier of dr. W. Voss, dan weder door een begroeting van hoogwaardigheidsbekle ders, soms ook zonder plechtigheid. Dat mi nister Goebbels namens heel de regeering naar Leipzig is gekomen, om een lange rede te hou den in de groote en grootsche ruime hal 20 op de Technische Messe bij het Volkerenslag- gedenkteeken, teekent den toestand. „De Leipziger Messe is het hooglied van den arbeid van het scheppende volk", zoo was de gedachtengang van dr. Kohier. De Leipziger Messe heeft een internationaal karakter. Dr. Kohier legde er allen nadruk op en mi nister Goebbels heeft daarom juist op deze Messe tot de wereld willen spreken van het nationaal-socialistische Duitschland, dat in deze Messe een machtig middel ziet om de Duitsche industrie te bevorderen en dus de werkloosheid te bestrijden. Twee millioen werkloozen zijn al van de straat, de nieuwe campagne, welke de regeering in Maart inzet moet er nog twee millioen minstens aan het Werk helpen. Het was een politieke rede van dr. Goebbels. Zijn eerste zinsnede was alreeds deze: „de mannen der nationaal-soc. revolutie, die 30 Jan. 1933 aan het bewind kwamen, namen van hun voorgangers een verschrikkelijke erfenis over." Hij schetste dan het economische Duitschland, zooals hij dat in die dagen zag en zooals hij het nu ziet. „Het verleden, dat wij Ükwideeren heeft ge noegzaam bewezen, dat men er met oude en halve maatregelen niet meer komt." De regee ring heeft het werkloosheidsvraagstuk krach tig aangepakt. Het aantal werkloozen dat in Januari 1933: 6.01 millioen bedroeg, is einde Januari 1934 tot 3.77 millioen geslonken, dus met 2.24 millioen en dat terwijl het werkloo- zenaantal van Sept. '31 tot einde Januari 32 met 1.7 millioen gestegen was en in den winter 193233 met 911 duizend. Het productiecijfer der industrie is voor 1933 rond 41 milliard tegenover 38 milliard in 1932. En Leipzig Leipzig telt thans voor de Voorjaarsmesse 1200 firma's méér dan op de Voorjaarsmesse van 1933. „Deze getallen spreken voor zichzelf". Maar dit is niet genoeg. 31 Maart wordt een nieuwe „Winterhilfswerk" ingezet. (Zondag kon men Weder in de restaurants slechts diners van één gang bekomen). Voor Leipzig heeft het zijn heel eigene be- teekenis, dat de nat.-soc. regeering bij monde van dr. Goebbels te midden van velerlei Messeconcurrentie van andere Duitsche ste-i den! ten slotte nogmaals de onvergelijke lijke waarde van de historische Leipziger Messe als internationale wapenschouw heeft betoond. De Messe is zoo oud als Leipzig zelf, Ja, nog ouder feitelijk. Zoo is Leipzig ook onder het nieuwe regime als „de" messestad van Duitschland erkend. „De Leipziger Messe is derhalve ook door de internationale Messe in het Duitsche Rijk na drukkelijk erkend," zoo sprak Goebbels. Het is interessant te constateeren, dat met onzen trein van het Messamt, onder leiding van den heer van den Borg (er zijn ruim 1200 deelnemers uit Nederland aangekomen en rond 400 Nederlanders gingen met den extra- trein Zaterdag mede) wederom zéér vele Isaë- lieten zijn meegegaan; oek zeer vele Katho lieken waren aanwezig. In de Katholieke Kerk van Leipzig vond men Zondagmorgen schier de helft der deelnemers weer terug; de be langstelling uit Nederland is voor deze voor jaarsmesse grooter dan verleden jaar. De jaarlijksche algemeene vergadering van het Kruisverbond in het Aartsbisdom zal wor den gehouden op Donderdag 5 April 1934 te Zwolle, in de Pius-Sociëteit, des namiddags om 12 uur. Aan de algemeene vergadering zal een ge zongen H. Mis voor Mgr. Ariëns voorafgaan, die om kwart voor elf zal worden opgedragen in de kapel van het R. K. Liefdegesticht, Gast huisplein 10, daartoe welwillend door de Eerw. Zusters ter onzer beschikking gesteld. Het R. K. Liefdegesticht is gelegen in de onmiddellijke nabijheid van de Piussociëteit. Het Hoofdbestuur vertrouwt, dat de afge vaardigden in grooten getale deze H. Mis zul len bijwonen. De agenda vermeldt o.m. de volgende pun ten: Mededeelingen van het Hoofdbestuur. Hier bij zullen ook mededeelingen worden gedaar over de uitvoering der in de vorige vergade ring genomen besluiten, voor zoover het jaar verslag er niet van spreekt. Bespreking van het jaarverslag van den se cretaris. Bij dit punt zal ook gelegenheid zijn, over het beleid van het bestuur in het alge meen het woord te voeren. Verslag van den penningmeester over het financieel beheer van den Bond en verslag van de commissie van controle. Aanwijzing van de controle-commissie voor het jaar 1934. Bespreking van de exploitatierekening van „De Kruisbanier". Bespreking van het verslag van den admi nistrateur van het vrijplaatsenfonds. Vaststelling Bondscontributies. Het Hoofd bestuur stelt voor de Bondscontributie, even als vorige jaren te bepalen op 10 cent per lid per jaar boven de 16 jaar en aan één afge vaardigde ter algemeene vergadering, per af- deeling en per districtsbestuur te vergoeden reiskosten 3e klasse. Vaststelling van de begrooting 1934. Verkiezing van twee leden van het bestuur. Deze verkiezing zal geschieden wegens de pe riodieke aftreding van de heeren S. W. de Jong te Lemmer en G. Hol te Utrecht, waar van de eerste niet, de laatste wel herkiesbaar is. Candidaten zijn in alphabetische volgorde: P. J. Th. Dieges te Utrecht, gesteld door de afdeelingen Borne en Enschede en door de districtsbesturen Doetinchem, Friesland, Twen te en Utrecht. G. H. J. L. Hol te Utrecht, gesteld door de afdeelingen Borne, Enschede en Zwolle en de districtsbesturen Doetinchem, Friesland en Utrecht. Herm. Mulder te Utrecht, gesteld door het Hoofdbestuur ter voldoening van art. 12 v. 'a. Algem. Huish. Reglement. W. Schalkwijk te Leeuwarden, gesteld door de afd. Leeuwarden. Jaarlijksche verkiezing van den voorzitter. Pauze van half drie tot drie uur. Schriftelijke rondvraag. Hierbij zullen alleen ter sprake komen de vragen die vóór 25 Maart bij den secretaris Staalstraat 33, Utrecht zijn ingekomen. Voorstel van het Hoofdbestuur tot wijzi ging van het huishoudelijk reglement. Voorstel van het Hoofdbestuur omtrent de bestemming van de gelden bijeengebracht in de offerweek. Het bestuur stelt voor om de opbrengst van de Offerweek, geheel (dus zoowel voor wat be treft de 50 pet. die voorheen in de bondskas vloeiden, als de 50 pet., die aan de afdeelingen teruggezonden werd) te bestemmen voor het Vrij plaatsenfonds van het Aartsdiocesaan Voor belasting-„aanzuivering" is te Tilburg een bedrag van ƒ6 millioen en te Roermond een van 3 millioen opgegeven. Kruisverbond, dat dringend versterking be hoeft. Voorstellen van de afdeeling Hengelo (O.) lo. De algemeene vergadering besluit, dat de onderscheiden instanties van den Bond slechts als sprekers voor de drankbestrijding mogen doen optreden georganiseerde drankbestrijders, liefst geheelonthouders. 2o. De algemeene vergadering draagt het hoofdbestuur op stappen te doen, die er toe leiden, dat de leeftijdsgrens voor leden, voor wat betreft de verplichte geheelonthouding, wordt opgevoerd tot 21 jaar met prae-advies van het Hoofdbestuur. Voorstel Districtsbestuur Groningen: De algemeene vergadering drage het hoofd bestuur op, maatregelen te nemen, opdat het verbreede front van Sobriëtas daadwerkelijk worde aanvaard met prae-advies van het Hoofdbestuur. Voorstel Districtsbestuur Twente: De algemeene vergadering drage het hoofd bestuur op pogingen aan te wenden voor vrij geregeld bijdragen over het alcoholvraagstuk in verband met de sport geplaatst te krijgen in het officieel orgaan van onze R. K. Sport- beweging. Toelichting: ter vergadering met prae-advies van het Hoofdbestuur. Naar we vernemen keert Pater Antonius ter Maat O.P., missionaris op het eiland Trinidad, binnen enkele maanden voor goed naar Hol land terug. Kort na zijn provincialaat vroeg hij zijn over sten in 1923 naar Trinidad te mogen vertrek ken om daar onder de melaatschen werkzaam te zijn, wat hem werd toegestaan. Al deze elf jaar heeft Pater ter Maat als eenige priester onder honderden afgescheiden melaatschen doorgebracht, de laatste vijf jaar op een voor hen uitsluitend gereserveerd eiland. Binnenkort komt hij in zijn vaderland de welverdiende rust genieten. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Grootebroek: den wel- eerw. heer G. W. van Diest; te Amsterdam (H.H. Nic. en Barb.) den weleerw. heer J. J. Tesselaar; te Heemstede (H. Bavo) den wel eerw. heer R. G. Oud, die kapelaan was te Grootebroek. Z. H. Exc. Mgr. Lemmens zal op Zondag 11 Maart in de kerk der Minderbroeders te Weert de heilige Wijdingen toedienen aan de volgen de fraters Minderbroeders: Het Diaconaat aan de fraters Nivardus Noor- dermeer, Gerulphus Imholz, Antonellus Boere, Longinus Tusch, Rodulphus Pans, Gordianus Wienk, Aquilinus Emmen, Sidonius Mehring, Lactantius Engelbregt, Desideratus Mulder, Tor- phinus van Bueren, Germanicus Jacquemeins, Florus Claessens, Constantius van Rijn, Frede- gandus Thelen, Gonsaldus Wilshaus, Aurelia- nus van Dijk, Cantius Andreoli, Adelardus Epping, Gandulphus Bertels, Alcuinus van Miltenburg, Bertram Breukelen, Fraternus Beek man, Eleutherius Lohman, Acharius van Heu vel, Maximianus Sier, Edgar Neefjes. Het H. Priesterschap aan de fraters Adjutor Rietjens uit Den Haag, Dismas van Galen uit Overveen, Diodorus Polane uit Utrecht, Rutge- rus Hermans uit Heijthuijsen, Illuminatus Everts uit Utrecht, Monaldus Goemans uit Hil- legom, Humilianus de Klein uit Hemen, Vita- licus Spendel uit Delft, Remedius Deken uit Hem en Venhuizen, Florimundus Schouten uit Gouda, Wernerus Chermin uit Bleijerheide, Athanasius Kwaaitaal uit Breda, Armandus Pex uit Rijswijk, Juniperus Gronheid uit Delft, Hu- bertus Nieuwenhuijsen uit Amsterdam, Her- bertus Timmermans uit Den Haag, Fulbertus Laurant uit Wychen, Aquino van Liebergen uit Venlo, Clementius Schoonbrood uit Maastricht, Wulstanus Groothuizen uit Alkmaar, Victori eus van der Luur uit Den Haag, Castulus van den Eijnden uit Heerlen, Salvinus Duynstee uit Den Haag. Het Kerkbestuur der parochie van O. L. Vr. Geboorte te Halfweg bericht, dat voor de be taling van de coupons per 1 Maart 1934 zijner 5 pet. obligatieleening van 1928 geen gelden ter beschikking zijn. Deze coupons zijn der halve niet betaalbaar. Het Kerkbestuur heeft zich te dezer zake gewend tot de commissie voor Kerkelijk Cre- diet in het Bisdom Haarlem. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam zal Zaterdag 10 Maart as. ter gelegenheid van den verjaardag der Kamer aan de autoriteiten, waarmede zij in geregelde ver binding staat, en aan het door haar vertegen woordigde bedrijfsleven, een receptie aanbieden. Deze receptie zal plaats vinden van 2.304 uur, iin restaurant „Bristol", Houttuin 52. Aan deze receptie gaat vooraf een eenvoudige koffiemaaltijd. De Kamer heeft Minister Colijn bereid gevonden aan dezen maaltijd een rede te houden over koloniale vraagstukken. Deze rede wordt per radio uitgezonden door den K. R. O. en de Phohi van 1.45 tot 2.15 uur. Het zou, volgens de „Limb. K.", in de bedoe ling liggen om geleidelijk te komen tot een werkweek van vijf dagen op die mijnonder nemingen, waar op het oogenblik meer dan één verzuimdienst per week moet worden in gelegd. Daar men echter voorloopig niet ver wacht, dat de afzetmogelijkheid der Limburg- sche mijnen zal stijgen, zal het doorvoeren van dezen maatregel waarschijnlijk gepaard gaan met ontslag voor nog enkele honderden arbei ders door de particuliere mijnondernemingen. De toestand is voor de Limburgsche mijn industrie niet verbeterd. De nieuwe contingen- teeringsbepalingen van Frankrijk en het in voerrecht van tien francs per ingevoerde ton steenkolen in België hebben een zeer nadee- ligen invloed op den afzet. In Nederland is de toestand er ook niet be ter op geworden. De Engelsche en Belgische mijnindustrie concurreeren zeer sterk op de Nederlandsche markt, speciaal ook wat betreft de huisbrandsoorten. Daardoor heeft een ver schuiving plaats gehad. Engeland en België le veren nu in het ingevoerde quantum dat in totaal ongeveer gelijk is gebleven een veel grooter hoeveelheid huisbrandkolen dan vroe ger. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de prijzen der huisbrandkolen, zooals die ingevolge de kolenconventie waren vastgesteld, zeer aan zienlijk zijn verlaagd. Men spreekt zelfs van f 56 verlaging, vergelekenbij het vorig jaar. Het Fransche tijdschrift ,,L' Usine" heeft in een uitvoerig artikel de verandering van oude stoomschepen in snelvarende motorschepen be sproken en hevige kritiek uitgeoefend op de Fransche handelsmarine, die nog niet ingezien heeft, dat bij de moderne handelsscheepvaart het in de eerste plaats op snelheid aankomt. Zelfs de nieuwste Fransche vrachtschepen be reiken geen grootere snelheid dan nauwelijks 16 knoopen, terwijl tal van Nederlandsche en Engelsche schepen door een eenvoudige verlen ging van het schip met eenige meters en door het plaatsen van Dieselmotoren snelheden van 17 en meer knoopen bereiken. Als voorbeeld worden in de eerste plaats de Nederlandsche reederijen genoemd, van welke men kan zeggen, dat zij geen enkele verbetering of vooruitgang ongebruikt laten. Voor de federatie Den Helder van den Vrijz. Dem. Bond hield Z. Exc. minister P. J. Oud Vrijdagmiddag te Alkmaar een rede over den huidigen politieken toestand in ons land. Na 1914 stond het handelsverkeer stil: lan den, die er vóór dien geen industrie op na hiel den, gingen er zich op toeleggen en na den oorlog werd die industrie gehandhaafd, met gevolg, dat Duitschland en Engeland, die voor heen de andere landen van industrie-producten voorzagen, deze niet meer konden uitvoeren en zich op landbouw gingen toeleggen. De landen, die vroeger landbouwproducten naar Duitsch land en Engeland uitvoerden, zagen hun oude afzetgebied verloren gaan. Het gevolg was handelsbelemmering, invoer beneden marktprijs van vele producten en het ernstigste verschijn sel der werkloosheid: vooral ons land had van dezen crisistoestand te lijden, die van terug slag werd op onze Staatsfinanciën. Aan den eenen kant kwamen tekorten op de begrooting, aan den anderen kant kwamen de crisisuitga ven, die in normale tijden niet gekend werden. Deze ontredderde toestand was een vrucht bare bodem voor een nieuwe beweging. Onder deze omstandigheden stonden alle partijen op het standpunt den grondwettelijken grondslag te handhaven en door samenwerking het schip van staat door de crisisbranding heen te helpen. Zoo kwam het crisis-kabinet, zonder overleg met de Kamerfracties. Toch beteekende het zitting nemen in het kabinet van de twee V. D.-ers een belasten met verantwoordelijkheid van de partij; toch pleegden mr. Marchant en spr. overleg met den Partijraad, die gelukkig van meening was, dat aan dit crisiskabinet samenwerking moest wor den verleend, desnoods onder het brengen van offers. Op de begrooting van 1934 was eerst een te kort van 190 millioen; met kleine maatregelen kon niets worden bereikt: diep ingrijpende maatregelen waren noodig: bezuiniging alléén kan dat gat van 190 millioen niet stoppen: ge zocht werd naar een middenweg van bezuini ging èn nieuwe belastingen. De belasting op inkomen en vermogen was reeds ver doorgevoerd door de 30/150 opcenten op de gemeentefondsbelasting en 30 opcenten op de vermogensbelasting; ook moest de re geering rekening houden met de verhoogde be lasting door de gemeenten. Door de vermindering van inkomen en ver mogen brachten de directe belastingen echter niet genoeg op. Daarom moest overgegaan wor den tot heffing der indirecte belasting; als de Omzetbelasting. Verhoudingsgewijs is deze belastingdruk ge ring. Het element der draagkracht is in de omzet belasting niet verwaarloosd; de noodzakelijkste levensbehoeften vallen er niet onder; andere (weelde) artikelen zijn zwaarder (met 10 pet.) belast. Spr. bespreekt nog andere nieuwe belastin gen, o.a. de te heffen crisisinkomstenbelasting en die op de N. V.'s en wijst voorts op de euve len der belastingontduiking, die spr. zooveel mogelijk meent te moeten tegengaan, opdat de eerlijke burgers niet meer moeten opbrengen wat de oneerlijke de gemeenschap onthouden; daarom gaf spr. ook de gelegenheid onjuiste aangiften alsnog in het reine te brengen. (Ap plaus). We hopen aldus spr. dat als we straks weer op vasten bodem staan, weer kunnen her stellen, wat we nu noodzakelijk moeten af breken. Komende tot de beweging tegen de parlemen taire democratie, wijst spr. er op, dat deze be weging, ontstaan naar het voorbeeld van an dere landen, totaal on-Nederlandsch is. (Ap plaus). De regeemg wil het evenwicht tusschen gezag en vrijheid, waarin ons volk is opgevoed; die vrijheid wil, dat er niet een macht boven alles staat; wil niet het tegengaan van politieke vrij heid. (Applaus). Men wil in die beweging eenheid; doch maakt zelf nog meer partijen en verbreekt nog meer de eenheid. Het werk van dit kabinet is een groot-natio naal en maatschappelijk werk. Zoo heeft bijvoorbeeld de Rotterdamsehe Lloyö reeds in 1931 het 11.000 ton metende motcr-passagiersschip „Indrapoera" met nieuwe Sulz-er- Dieselmotoren ingericht. Het schip, welks boeg eenigszins gewijzigd werden dat drie meter langer geworden is, heeft 2 y2 knoop aan snelheid gewonnen. Het heeft thans een snel heid van 17 >4 knoop in plaats van 15 knoopen en de motoren produceeren thans 9000 P. K. tegenover vroeger 7000 P.K. met een naar ver houding geringer gewicht en ongeveer gelijk verbruik aan brandstoffen. Bij de vaart in de Roode Zee haalt dit schip gemakkelijk alle pas sagiersschepen van de Messageries Martimes in. Verder wijt het blad op de verandering van de Nederlandche schépen Slamat, Siantar, Tosari, enz., welker machines vervangen worden door de meer energie produceerende, minder ruimte innemende en economisch werkende Dieselmotoren worden vervangen, waardoor een groote snelheid van twee tot drie knoopen werd bereikt. Ook de Stoomvaart Maatschappij Ne derland" heeft een groot aantal schepen laten verbouwen, o.a. het door brand vernielde mo torschip „P. C. Hooft". Korten tijd geleden heeft de maatschappij de verbouwing van drie 9300 ton metende schepen van 5000 P.K. Ma- doera, Manoeran en Mapia en plaatsing van Werkspoor-Sulzer-Dieselmotoren van 6700 P.K. doen uitvoeren. Als resultaat van deze verbouwing konden geconstateerd worden: mindere ruimte voor de motoren, belangrijke vermindering der bedrijfs kosten en verhooging van de snelheid van 12.75 tot 15.5 knoopen. Het Centraal Comité voor Economisch Ver weer, opgericht door het Nederlandsch Binnen- vaartbureau in samenwerking met Spoor- en Tramwegen heeft een adres gericht aan de le den van de Tweede Kamer, naar aanleiding van het wetsontwerp tot instelling van een Verkeersfonds. Het comité komt tot de volgende conclusies: Noodig wordt geacht den opzet van het Ver keersfonds zoodanig te wijzigen, dat daarmede voorloopig slechts een centrale vergelijkende beoordeeling van de gezamenlijke baten en las ten van elk der samenstellende onderdeelen van het binnenlandsche vervoersbedrijf moge lijk gemaakt worde. Voorts de verhooging van de motorvoertui genbelasting in te voeren, evenwel in den vorm eener verhooging, resp. wijziging der wegenbe lasting, met het doel speciaal de bedrijfsauto's meer dan voorheen in de wegenbelasting te doen bijdragen. Tevens vragen zij een vergunningsstelsel voor vrachtautodiensten in te voeren, hetgeen onder de crisisomstandigheden niet gemist kan worden, en dat behalve het geregelde lijnver voer ook het gelegenheidsvervoer voor derden zal moeten omvatten. Verder een centrale adviescommissie voor het vervoerswezen onder neutrale leiding in te stellen, waarin de drie hoofdgroepen van het vervoersbedrijf vertegenwoordigd moeten zijn, en met opdracht, om binnen korten termijn maatregelen uit te werken, welker invoering door de buitengewone crisis-omstandigheden noodzakelijk werd en wel: het ontwerpen van de condities, waaronder eigen vervoer per vrachtauto (werkverkeer) mag plaats hebben en het ontwerpen van voorschriften inzake mi nimum-tarieven voor rail-, water- en wegver voer, mede inhoudende regelingen, welke de juiste naleving zullen waarborgen. Tevens om maatregelen voor te bereiden, wel ke bevorderlijk kunnen zijn aan een blijvende ordening en saneering van het vervoerswezen en daartoe o.m. een onderzoek in te stellen naar de bedragen, welke de Staat, Provinciën, Gemeenten en Waterschappen aan het verkeer ten koste leggen en naar de baten, welke zij daaruit trekken, daarbij rekening houdende met de kosten, welke thans ten laste van het verkeer doch feitelijk op andere hoofden ge boekt behooren te worden en naar de maat regelen, welke van regeeringswege ingevoerd moeten worden, teneinde te geraken tot meer gelijkheid in sociale-, technische-, financieele- en verdere exploitatie-voorwaarden bij de ver schillende middelen van vervoer, waaronder be grepen de maatregelen welke betrekking heb ben op de veiligheid van het verkeer. Zondagochtend is op de spoorlijn Zutphen Winterswijk het lijk gevonden van den 43- jarigen D. J. B., onderwijzer aan de openbare school te Zutphen. Daar op dit gedeelte de weg (een binnenweg) vanaf Deventer, richting Wamsveld, vlak langs de spoorlijn ligt, bestaat het vermoeden, dat hij bij vergissing op de spoorbaan terecht is gekomen en door een pas- seerenden trein is aangereden. Een wonde aan het slachtoffers geeft tot dit vermoeden aan leiding. Zondagavond ongeveer half zeven brak te Oldenzaal plotseling brand uit in een slaap kamer van het woonhuis van den heer T. aan de Haerstraat. Het daaraan grenzende café „de Sport" werd eveneens door het vuur aange tast. De brandweer was spoedig ter plaatse en tastte met de motorspuit het vuur aan. De slaapkamer alsmede de bovenverdieping van het café brandden echter geheel uit, terwijl beide perceelen belangrijke waterschade op liepen. Wij ontleenden dezer dagen aan de „Gooi- en Eemlander", dat ds. Van Duyl te Hilversum voor de keuze gesteld zou worden, om zijn lei derschap van de groep Het Gooi van de N.SB. neer te leggen, dan wel afscheid te nemen als voorganger van de Vrijz. Religieuze Gemeen schap. Thans schrijft hetzelfde blad: „De heer J. M. Valeton verzocht ons te wil len mededeelen, dat hij zijn functie van voor zitter der Vrijz. Rel Gemeenschap niet heeft neergelegd tengevolge van de positie van ds. Van Duyl in de N. S. B. Ik had aldus schrijft hij ons reeds in Juli bedankt, om geheel andere, persoonlijke redenen. Mijn aftreden als voorzitter, gepaard met mijn bedanken als lid, van de beide vereenigingen, staat in geen en kel verband met de N. S. B. Wel kan ik u zeggen, dat had ik niet reeds om andere redenen mij uit de vereeniging te ruggetrokken, ik dit nu ongetwijfeld zou gedaan hebben, daar ik het optreden van den voor ganger der V. R. G. als Gooisch kringleider van de N. S. B. volkomen in strijd acht met de taak van een Evangeliedienaar. Ter nadere toelichting van zijn standpunt deelde de heer Zeeman ons nog mede dat zijn bedanken als bestuurslid der Vrijz. Rel. Ge meenschap niet samenhangt met moeilijkheden, welke hij als directeur der Kweekschool zou hebben ondervonden van de politieke gezind heid van den godsdienstleeraar ds. Van Duyl. De heer Zeeman heeft uitsluitend bedankt, om dat hij, zooals in het geval ds. Van Duyl, het onvereenigbaar acht, voorganger eener kerke lijke gemeente te zijn en tevens een vooraan staande plaats in te nemen in eenige politieke partij, daar dit laatste noodwendig het kerke lijk ambt moet benadeelen. De beslissing omtrent het leeraarschap van ds. Van Duyl aan de Kweekschool, berust in derdaad bij den minister." De Italiaansche regeering heeft thans baar formeele goedkeuring gehecht aan het nieuwe handelsverdrag met Nederland. Reeds lang bestond het vermoeden, dat de be kende Almelosche geheime zender, die vermoe delijk door een zekeren D. wordt geëxploiteerd, thans zijn uitzending onder den rook van Nij verdal voortzette. Zondagavond werd door den rijksveldwach ter Smits uit Nijverdal, bijgestaan door den rijksveldwachter te Wierden, alsook door mare chaussees en eenige heeren van de P. T. T. een inval gedaan in een boerenwoonhuis aan den Klokkenberg te Nijverdal (gemeente Wierden) bewoond door den heer N. Het mocht gelukken hier den zender in beslag te nemen, waarbij een zekere Z. uit Almelo gearresteerd' frerd, ter wijl D., eveneens uit Almelo, wist te ontkomen. De Nederlandsche Heidemaatschappij te Am- hem demonstreert op de aanstaande Heem schuttentoonstelling, in de eerste plaats het scheppen van het landschap. Zij doet dit in het algemeen door een aantal diapositieven, terwijl daarnaast een voorbeeld van een oudere ont ginning en va» een modem ontginningsplan is gegeven^ alsmede enkele der door haar gestich te landbouwgebouwen. Hetgeen zij doet voor het behoud bestaat in de dagelijksche maatregelen voor het onder houd en de verbetering van bosch, wegbeplantin- gen e.a., houtopstanden, die zich niet leenen voor de demonstratie. Alleen haar bekende waarschuwingsborden zijn aanwezig om er op te wijzen, wat zij doet ter voorkoming en be strijding van boschbranden. Betreffende de luchtlijn LiverpoolHull Amsterdam valt nader te melden, dat de tijden van vertrek en aankomst vermoedelijk zullen zijn; (plaatselljken tijd) van Liverpool 1210, aankomst Huil 13.10, vertrek Huil 13.25, aan komst Amsterdam 15.40. En in de tegenoverge stelde richting: van Amsterdam 13.30, aankomst 15.20, vertrek Huil 15.35, aankomst Liverpool 16.40. In aansluiting op den dienst LiverpoolHull Amsterdam v.v. der K. L. M. onderhoudt de Midland and Scottish Air Ferries Ltd. een ver binding Belfast-eiland ManLiverpool v.v. Te Amsterdam sluiten op den nieuwen dienst naar Engeland luchtverbindingen aan van en naar Berlijn, Hannover, Kopenhagen en Mal- mö. Ook op de binnenlandsche luchtlijnen be staat aansluiting. Door het links nemen van een bocht en mede door onoplettendheid kwam de 23-jarige motor rijder J. H. B. uit Haamstede op de grens van de gemeenten Serooskerken en Ellemeet in bot sing met een personenauto, bestuurd door den heer W. G. uit Renesse. De motorrijder werd tegen den grond geslin gerd en bekwam een ernstige beenbreuk en een hersenschudding. Nadat de eerste hulp was ver leend, werd het slachtoffer overgebracht naar het ziekenhuis te Noordschouwen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Het staat vrijwel zeker vast, dat het ongeval aan eigen schuld te wijten is. Burgemeester Dotinga van Weesp heeft de opvoering van het tooneelstuk „Daar zijn ze", door het Vara-tooneel, verboden, omdat de Ra- dio-Contröle-Commissie indertijd toestemming tot uitzending van het stuk geweigerd heeft. DJOCJA, 3 Maart. (Aneta). Als gevolg van den zwaren regenval op de Zuid-Oost-he lling van den Merapi ontstonden zware bandjirs van de Kali Opak en Siempieng. Vele schade werd aan de dammen aangericht. De spoorbaan van de N.I.S. kwam één meter zestig onder water te staan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5