T rein 8.28 SWoopffriaef FINANCIEN HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct 'CHRONISCHE/ BRONCHITIS' RADIO-PROGRAMMA FRIESCHE BAA110,13 en 15 ct MARKTEN MAANDAG 5 MAART 1934 En de Joodsche Invalide Dinsdag 6 Maart 1934 Klassesplitsing »eéV*aWegtd*aaVi' heeie ,n0^aé Het 19e eeuwfeest der Eucharistie Dagfilm j^^Jefcxfidze/vari Uw 3000 GULDEN VERDUISTERD Klerk aan het Haarlemsche Slacht huis eigende zich het geld toe VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ CONTINGENTEERING Ruilen van vergunningen Invoer uit België Visscherij-examens Buitenlandsch weeroverzicht Bezwaren voor katholieke scholen aan de nieuwe regeling verbonden Postvluchten De pelikaan", uitreis is op 4 Maart in Bag dad aangekomen. De „Rijstvogel", op uitreis, is te Bandoeng geland. KUNST VAN HEDEN ARTHUR VAN SCHENDEL Bij zijn 60sten verjaardag SCHILDERKUNST NAAR HET MODEL Eerste Ned. Vrije Studio EXPOSITIE Il^ï DEN HAAG Japansch lakwerk bij K Ie ij kamp Sedert Zaterdag JJ. bevindt zich by Kleykamp te 's-Gravenhage 'n hoogst belangwekkende col lectie Japansch lakwerk. Het is tentoongesteld in de kleine bovenzalen, alwaar gewoonlijk de Chineesche en Japansche verzamelingen van Kleykamp zijn ondergebracht, wy zagen er schryfdoozen, schrijftafels, documentdoozen, in- ro's en verscheidene andere voorwerpen, alles volgens het bekende artistieke procédé behan deld. Deze fraaie collectie blyft tot 26 Maart a.s. voor het publiek toegankelijk. „RUSSISCHE KUNST" In de zaal van den Haagschen Kunstkring zal door Dr. H. Hackel op 12 Maart a.s. n lezing wor den gehouden over Russische kunst, in het bij zonder over Ikonen. De lezing wordt geïllusteerd met lichtbeelden en zeer zeldzame gramofoon- platen, waarmee de liturgische muziek, zooveer toepasselyk, ten gehoore zal worden gebracht. NIEUW WERK VAN MERMEKE In Den Haag Een tentoonstelling van nieuw werk door den Vlaamschen schilder Constant Permeke zal Don derdag 8 Maart a.s. om 3 uur n.m. geopend wor den In den Kunsthandel Kleijkamp te 's-Gra- venhage. Albert Plasschaert spreekt daarbij een inleidend woord. De expositie blijft geopend tot 20 Maart daaropvolgende. Oproep aan de kinderen der geheele wereld ONDERWIJSFONDS VOOR DE SCHEEPVAART BONIFATIUS HOSPITAAL Het Bat. Nieuwsblad meldt, dat onderhan delingen gaande zijn, tot ruil van Javasui- her tegen textielgoederen uit Japan. Ter bevoegde plaatse wordt dit bevestigd. e Op de algemeene vergadering van de N.V. „Gemeenschappelijk Eigendom" Mij. tot Exploitatie van woon- en winkelhuizen zal een dividend worden voorgesteld van 11 pCt. op de gewone aandeelen (v. j. 14 pCt.) en 7'A pCt. (8 pCt-) op de cum. pref. aandeelen. De gemeente Beverwijk gaat een crediet aan van f 240.000 voor havenwerken en het bouwen van een betonbrug, waaraan 150 werkloozen gedurende een jaar werk hebben. De Nederl. Voorschotbank keert een di vidend uit van 10 pCt. v- j. 20 pCt.) en een bedrag van f 36.000 5 pCt. schuldbrie ven zal worden uitgeloot. Op een gehouden conferentie te Oslo tus schen gedelegeerden der regeering van Denemarken, Nederland, Noorwegen en Zweden, inzake den toestand van 't scheep vaartbedrijf, werd erkend, dat de vier lan den moeten samenwerken, om de moeilijke vraagstukken op te lossen. De Japansche regeering is voornemens, obligaties, ten bedrage van één milliard Yen uit te geven; in verband hiermede zul len alle credietinstellingen binnenkort ge dwongen worden, regeeringsobligaties te koopen. Van Ned. Indische zijde biedt men aan Japan verlaging der tarieven aan, indien Japan zich bereid verklaart, meer in Indië te koopen. De onderhandelingen tusschen de Java- China-Japan-lijn met drie Japansche scheepvaartmij en over een wijziging in de vrachtenpool zijn mislukt. Onder leiding van den onder-gouverneur van de Fransche Bank stellen financieele deskundigen een onderzoek in naar de „Ct- troën", teneinde advies te aeven over een nieuwe financieele leiding. De koers van de premieleening uitgifte van de stad Parijs is definitief vastgesteld op fr. 954 voor stukken van fr. 1000- De amortisatie zal in ten hoogste 52 jaar plaats vinden. De Japansche regeering heeft een wets ontwerp ingediend, strekkende tot een abso lute controle op de Japansche petroleum industrie. Voor den aankoop van meer dan 300 millioen goud uit het buitenland door Ame rika, werd niet van het valuta-contröle- fonds gebruik gemaakt. De ontvangsten van de Amerikaansche schatkist in het loopende ficale jaar tot 28 Februari bedroegen 1-886 millioen, de uit gaven 4.238 millioen. De ,flira"-autoriteiten zijn bezig met een speciale code voor de spoorwegen, die den arbeidstijd zal regelen en een minimum loon zal vaststellen- Borah verklaarde, dat Roosevelt's ge waagde handelsvolmachten een permanente douane-dictatuur zbuden inhouden en een inbreuk zijn op de bevoegdheid van het Congres, om contracten te sluiten. De American Woolen boekte in 1933 een netto-inkomen van 7.053-088tegen een verlies van 7-269.821 het vorig jaar. De afzet-cijfers der Chrysler Company bedragen bijna 2500 wagens per dag, waar door de productie in Februari bijna gelijk staat aan die over het geheele eerste kwar taal van 1933. Het gebruik van katoen, wol, zijde en kunstzijde in Amerika was in 1933 23-9 pCt. hooger dan in 1932. In Wallstreet wordt verwacht, dat de Amerïk- staalproductie binnenkort met 50 pCt. der capaciteit zal werken. Het Am. Huis van Afgevaardigden en de Senaat hebben het Fletcher-Steagall ont werp aanvaart, dat den geldigheidsduur ver lengt van de wet, waarbij machtiging wordt verleend tot het gebruiken van staatsfond sen als onderpand van bankbiljetten, uit gegeven door het Fed- Reserve stelsel- Van de 17 Duitsche effectenbeurzen zullen er slechts 9 blijven bestaan. Een wet wordt verwacht, volgens welke voortaan officieel aangewezen makelaars ter Berlijnsche beurze de koersen zullen vaststellen in plaats van het beursbestuur De Spaansche minister heeft alle ge ruchten nopens een mogelijke devaluatie van de Peseta tegengesproken. Een der fabrieken van de Bethl. Steel Corp. moet op 60 pCt. der capaciteit werken. De Amerikaansche regeering zal deze week het wetsontwerp nopens het sluiten van wederkeerige handelsverdragen afhan delen. In deze week wordt de aankondiging te gemoet gezien van een nieuwe Amerikaan sche schatkist-emissie. Voor 120 locomotieven zijn in Amerika orders aan de verschillende daarvoor in aanmerking komende fabrieken verleend. De Interstate Commerce Commission eischt in de toekomst een amortisatiefonds of equivalente maatregelen voor het aflos sen van verplichtingen, alvorens uitgiften van spoorwegobligaties toe te staan. Verwerken van droog loodwit Het „Utrechtsch Nieuwsblad" schrijft: Door de publicaties van de „Courant" en de „Telegraaf" der laatste drie dagen wij ver wijzen naar het verweer van den Amsterdam- schen Raad voor Kinderuitzending en het ve nijnige naschrift, daaraan door de redactie de zer bladen toegevoegd zijn wij thans beter ingelicht omtrent het doel dat bij deze in ons land gelukkig exceptioneele hetze voorzit: de „Courant" en de „Telegraaf" willen heel dat werk ten bate der misdeelde stumpers opblazen, voorzoover het niet uit de „liefdadigheid" ge financierd kan worden. De hoofdredactie kwa lificeert alle bestuurderen van alle instellingen die het belang der kleinen beoogen, als „pro fessionals der liefdadigheid" en voor haar be staat de rechtvaardigheid hierin, dat wij ijlings de oud-liberale beginselen herstellen: u weet wel, die beginselen, welke in hun bloeitijd 5-jarige kinderen in fabrieken brachten om de winstmarge nog wat grooter te maken. Alle sub sidies moeten afgeschaft, zeggen „Telegraaf" en „Courant". Er is mee „geleurd" en zij hebben de liefdadigheid gedood. Och arme! Amster dam bracht voor een crisiscollecte menigmaal een halven ton op één dag bijeen en als „Te legraaf" en „Courant" dan niets van liefdadig heid weten, laten zij zich dan eens verstaan met HuId voor Onbehuisden, Liefdadigheid naar Vermogen of het Leger des Heils. Bij de „Jood sche Invalide", die zij zoo hoog verheffen, zijn zij aan het verkeerde adres. Wij doen niets aap de voortreffelijkheid van de bestemming der voor de J. I. bijeengebrachte gelden af; maar wij moeten opmerken, dat de methode der bij- eenbrenging met liefdadigheid zoo goed als niets heeft uit te staan. De Joodsche Invalide, die menschenkenners aan het hoofd heeft, spe culeert op den publieken goklust. Zij vraagt niet of men een rijksdaalder voor een liefdadig doel wil geven, maar of men niet wat voelt voor de kans om met een rijksdaalder een huis te win nen. Wij hebben er niets tegen, maar het is met de werkelijkheid in strijd om het voor te stellen, alsof hier van een op liefdadigheid steu nende instelling sprake ware. Zou men alle ver- eenigingen hier te lande zegenen met vijf, zes loterijen per jaar, dan ware de spoeling reeds lang zóó dun geworden, dat iedere vereeniging afzonderlijk noodlijdend zou zijn. De twee bladen die te kwader ure een frontaanval op het werk ten bate van het mis deelde kind geopend hebben en die menschen als mr. Everts, mevrouw de Vlugt (die altijd een groot hart voor de stumpers heeft gehad), dr. Abrahams, mevr. Abrahams en zoovele an deren voor „professionals der liefdadigheid" uit maken, doen door hun actie een beroep op 's menschen platste Instinct: de geldgierigheid. Want het heet dat al die arme kinderen dan toch maar „van de belastinggelden" uitgaan en dat zooiets toch een schande is. wy hebben reeds eerder eroD gewezen, dat „De Telegraaf" zich daarover zoo druk niet behoeft te maken. Dank zij het geldende fiscale vennootschaps recht betaalt zy zoo weinig belasting als zy zelf verkiest. Te dien aanzien moet haar actie even oprecht schijnen als die tegen de Sweep stake, waarby de grief was dat het goede Ne derlandsche geld naar het buitenland werd weggezogenalsof dat met de winsten van ,.De Telegraaf" niet het geval ware. Doch dan is de verontwaardiging, door „Telegraaf" en „Courant" over de uitzending van kinderen uit- gebalkt, vermoedeiyk het gevolg van de onder stelling. dat de Amsterdammer, en trouwens iedere Nederlander, zich er hevig door bezwaard gevoelt, dat van zijn belastingpenningen wei eens kleine stakkers uit steegjes en slopjes de hei op gestuurd worden.... Siroop Famel geeft j dadelijk verlich- f j ting, maakt het slijm los en kal meert de hoest. •v mhbhbh ORIGINEELE FLACON THANS OOK IN KLEINE FLACONS a fl.JJS Gisterenavond is door de politie in bewaring gesteld de 30-jarige V., klerk aan het slachthuis te Haarlem, wegens verduistering van 3000 en valschheid in geschrifte, ten nadeele van de gemeente. V. was reeds circa 6 jaar in dienst en genoot het voile vertrouwen van zijn superieuren. Door kleine bedragen tegeiyk te verduisteren, stond V. plotseling voor een tekort van 3000 over het jaar 1933. Hy heeft zelf de politie op de hoogte gesteld, wat ongetwijfeld tegenover de vele verzwa rende omstandigheden iets milder zal stem men. De stok achter de deur Wethouder Van Liemt vertelde ons nog, dat in deze aangelegenheid de verantwoordelijke directie volkomen vrij uit gaat. De directie heeft n.l. zelf het eerste spoor der knoeieryen reeds Donderdag ontdekt, ofschoon er absoluut geen termen aanwezig waren V. te wantrou wen. In het nauw gedreven heeft V. zich toen zelf by de politie aangemeld en den geheelen om vang der malversaties blootgelegd, waarna hy Zondagavond is gearresteerd. De zaak is reeds in handen Van de Justitie. HUIZEN, 301.5 M. KRO 8.00 Mor genconcert 10.00 Gramofoonmuziek 10.30 Muziekuitzeading voor fabrieken 11.00 Godsdienstig halfuurtje door pastoor Perquin 12.00 Politieberichten 12.15 De Kro-Boys o. 1. v. Piet Lustenhouwer 1.45 Verzorging zender 2.00 Vrouwen uurtje 3.00 Modecursus dcor mevr. H, CuppensGeurs 4.00 Zangrecital door Tosca van der Burg. A. d. vleugel Fred. Boshart 4.15 Gramofoonmuziek 5.00 Th. v. d. Griendt: „Het Passiespel en zijn geschiedenis" 5.15 Gramofoonmuziek 5.45 Vioolrecital door Remi Bollen 6.00 Gramofoonmuziek 6.25 Vervolg viool- recital 6.40 Cursus Esperanto door P. Heilker 7.00 Politieberichten 7.15 Prof. J. Kors O.P.: „Cultuur en Staats- kunde" 7.35 Gramofoonmuziek 7.45 Middenstandskwartiertje, verzorgd door het bureau van den Ned. R.K. Middenstands bond: „Na ons Congres" 8.00 Lijdens meditaties (III) door pastoor Th. J. v. Noord 9.30 Vaz Dias 9.35 Het Kro- orkest o. 1. v. Johan Gerritsen 10.30 Vaz Dias 10.35 Gramofoonmuziek 10.50 Kro-orkest 11.15 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. HILVERSUM. 1875 M. AVRO 8.00 Tijdsein Avro-klok 8.01 Gramofoonmu ziek 10.00 Tijdsein Avro-klok 10.01 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmu ziek 10.30 Kook- en Bakpraatje door mevr. R. Lotgering—Hillehrand: „Bijzon dere vleesehschotels" 11.00 Orgelconcert door Valentljn Schoonderbeek 12.00 Tijd sein Avro-klok 12.01 Lunchconcert door het Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep met tusschenspel van gramofoonmuziek 2.00 Voordracht door Marianne van Dam 2.30 Vioolrecital door Boris Lens- ky. Aan den vleugel Egbert van Veen 3.00 Knipcursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees 4.00 Overschakeling naar den zender „Radio Kootwijk" 4.15 Gramo foonmuziek 4.30 Radio-Kinder-Koorzang o. 1. v. Jacob Hamel 5.00 Verhalen voor kleinere kinderen door Ant. van Dijk 6.00 Kovacs Lajos en zijn orkest 7.00 Pianorecital door Vlco La Volpe 7.30 Engelsche les voor gevorderden door Fred Fry, 19e les 8.00 Tijdsein Avro-klok 8.01 Nieuwsberichten van Vaz Dias 8.05 Concert door het Omroeporkest o 1. v. Nico Treep met tusschenspel van gramo foonmuziek 9.45 Radiotooneel. Studie opvoering van „De Oude Brit" (Old English). Tooneelspel in 3 bedrijven door John. Galsworthy. Vertaling Pine Beider. Spellsiding Kommer Kleijn 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest 11.00 Nieuwsberich ten van Vaz Dias 11.10 Gramofoonmu ziek 11.30 Dansmuziek 12.00 Tijdsein Avro-klok. Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 20.50 Belgische avond: concert 21.00 Gramofoonmuziek 21.15 Concert door het orkest „Radio Luxembourg" o. 1. v. Henri Pensis 22.20 Gramofoonmuziek (Dansmuziek). BRUSSEL, 484 M. 5.30 Het kleine or kest van het N. I. R. o. 1. V. P. Leemans 6.35 Gramofoonmuziek 6.50 Het kleine orkest o. 1. v. P. Leemans 8.20 Het om- roepsymphonie-orkest o. 1. v. Arthur Meu- lemans 10.30 Gevraagde gramofoonpla- ten. KALUNDBORG, 1261 M. 2.20 Het om roeporkest o. 1. v. Fritz Mahler 7.20 Het omroepstrijkorkest o. 1. v. Emil Reesen 8.20 Gramofoonmuziek 10.35 Dansmuziek 0. 1. v. Aage Jullie Thomson. BERLIJN, 357 M. 3.20 Oostenrijksche populaire muziek door de Jaro Mlchalek- kapel 4.50 Kamermuziek 7.30 Het omroep-klein-orkcst o. 1. v. Wllly Steiner. HAMBURG, 332 M. 1.35 Gramofoon muziek 5.30 Omroeprevue en gramo foonmuziek 8.40 Kamermuziek. Werken van Richard Strauss 10.20 Populaire en dansmuziek. LANGENBERG, 456 M. 12.20 Gramo foonmuziek 3.20 Het kleine omroepor kest o. 1. v. Leo Eysoldt 7.30 „Die Fró- lichen Fünf" spelen walsen 11.20 Gra mofoonmuziek. DAVENTRY, 1500 M. 12.50 Het Mid land Studio-orkest o. 1. v. Frank Canteil 4.50 Het Brearly Strijkkwartet 7 40 Dé Band van Z. M. Grenadier Guards o. 1. v. Capt. Miller 9.50 Kamermuziek 10.55 Roy Fox en zijn Band. PARIJS (Radio), 1796 M. 12.20 Con cert o. 1. v. Victor Pascal. MILAAN, 369 M. 4.30 Gramofoonmu ziek 5.15 idem 9.20 Kamermuziek. ROME, 421 M. 4.30 Populair concert 5.15 Gramofoonmuziek 8.05 Opera- uitzending. WEENEN, 507 M. 4.40 Solistenooncert 6.50 „Die Zeit um Richard Wagner", het Weensche symphonie-orkest o. 1. v. Karl Auderieth 9.35 Populair concert o. 1. v. Josef Holzer. WARSCHAU, 1411 M. 5.55 Gramofoon muziek 7.22 „Manon", opera van Puc cini. BERQMÜNSTER, 540 M. 6.30 Popu lair concert o. 1. v. Chr. Lertz 7.20 „Die schone Belinda", opera van Hans Huber. Ten einde een zekere verschuiving, waar aan de handel in ingevoerde artikelen, waar voor de contingenteering geldt behoefte heeft, binnen het kader der contingenten te bevor deren, is aan het Crisis In- en Uitvoerbu reau een afdeeling ingesteld, welke zich in het byzonder met de bevordering van deze belan gen zal bezighouden. Aldus wordt de mogelykheid geopend, ver gunningen op naam van een door den houder aangewezen importeur over te doen schrijven, of wederkeerig op elkanders naam vergunnin gen over te doen schrijven. Tevens kan ook zonder dat een vergunninghouder een bepaal de tegenpartij zelf aanwyst, verzocht worden het geheel of een gedeelte der vergunningen, waarop de aanvrager recht heeft in te ruilen tegen een vergunning, voor invoer van andere artikelen of voor invoer van artikelen uit een ander land. Het Crisis In- en Uitvoerbureau zal dan trachten uit de aldus van verschil lende zyde ter beschikking gestelde vergun ningen aan deze aanvragen te voldoen. In beginsel zal alleen ruiling worden toege staan indien de betrokken verzoeker daarmede blyft binnen de door hem normaliter ver handelde groep van artikelen; zoo zal b. v. een ruiling van een invoervergunning voor textiel- goederen tegen een invoervergunning voor schoeisel in het algemeen niet worden toege staan. Ter spoedige behandeling van verzoeken om ruiling dient alle desbetreffende corresponden tie gericht te worden tot het Crisis In- en Uitvoerbureau, Laan van Meerdervoort 84, Af deeling ruiling. Nauwkeurig zal moeten worden opgegeven hetgeen wordt verzocht en hetgeen wordt aangeboden, zooals: artikel of groep van artikelen, land waarvoor men vergunning heeft en land. waarvoor men vergunning wenscht, hoeveelheden of bedragen, termyn binnen welken aan het verzoek moet zyn vol daan. Vergunningen moeten alleen worden inge zonden by eerste verzoek, als men tevens een bepaalde tegenparty heeft. In alle andere gevallen, moet een vergunning eerst worden ingezonden na daartoe strekkend verzoek aan het Crisis In- en Uitvoerbureau. Hierbij wordt aangeteekend, dat door dit systeem de voor ieder land vastgestelde con tingenten niet zullen kunnen overschreden worden. Evenals voorheen Is afstand, ruiling en ver koop van en andere transacties met invoer vergunningen zonder medewerking van het Crisis In- en Uitvoerbureau verboden, de daarop gestelde sancties blyven geheel be staan. Dezer dagen zal worden begonnen met de uitgifte van extra-toewyzingen voor den in voer van gecontingenteerde artikelen uit Bel gië, voor zoover in het onlangs tusschen de Nederlandsche en Belgische Regeering geslo ten accoord voor den Invoer van gecontingen teerde artikelen boven de reeds vastgestelde minimum-contingenten extra contingenten zyn vastgesteld. Deze extra toewyzingen wor den door het Crisis In- en Uitvoerbureau au tomatisch toegezonden aan degenen, die op grond van hun voor invoer uit België inge diende aanvrage reeds een gewone toewyzing ontvingen. Afzonderlyke aanvragen behoeven hiervoor niet te worden ingediend, noch af zonderlijke correspondentie te worden ge voerd. DEN HAAG. Geslaagd als stuurman op stoomzeevisschersvaartuigen M. Rog te Sche- veningen en A. Guyt te Katwijk aan Zee, als schipper C. van Beelen en M. v. d. Zwan, beiden te Katwyk aan Zee, E. Grootveld, M. L. Kuiper, P. Vrolijk en H. Noorduin, allen te Scheveningen, als stuurman op zeilzeevis- schersvaartuigen A. Guyt te Katwijk aan Zee en als schipper M. v. d. Zwan te Katwyk aan Zee. Het hoogedrukgebied over Frankrijk is ver dwenen, dat in het Zuid-Westen is weer afne mend en de depressie bij IJsland breidt zich steeds verder over het waarnemingsgebied uit, by Groenland gevolgd door een koude Noord- Oostelyke strooming. Krachtige Westelijke win den waaien over de Britsche Eilanden, krach tige tot stormachtige Zuidelijke over de Nocr- sche kust, en de lucht is behalve in Zuid- Frankrijk bijna overal zwaar bewolkt of be trokken, met veel regen over de Britsche Eilan- dèn en regen of sneeuw in Scandinavië. Thans dringt de regen ook tot het vasteland door, af gewisseld door korte opklaringen. In Zweden Is de vorst plaatselijk weer streng geworden, in Oost-Duitschland Is de vorst ver dwenen, in Frankrijk en Zuid-Duitschland kwam weer lichte vorst voor. Voorloopig is aangehouden van de Westelijke winden met vry zacht weer en af en toe regen te wachten. Door de Katholieke Leeraren-Vereeniging „St. Bonaventura" is aan de leden van de Ka tholieke Fracties van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gezon den betreffende de komende regeling der klas sesplitsing by het V.H.M.O. Door het K.B. van 8 Febr. 1934 worden de gemeenten tot een nieuwe regeling genoopt. Naar adressanten met stelligheid meenen te weten, zal deze rege ling binnenkort ook worden ingevoerd voor de Byzondere Scholen. Aan deze regeling zyn zeer vele bezwaren verbonden, zeer in 't byzonder voor onze Ka tholieke Scholen voor V.H.M.O. aldus het adres. Zit leidt er n.l. toe, dat een deel der leer lingen, die een voldoende toelatingsexamen hebben gemaakt, op een school niet geplaatst kunnen worden, ja zelfs vloeit er uit voort, dat in bepaalde gevallen leerlingen uit hoogere klassen zullen moeten worden verwyderd Nadeelen Het spreekt vanzelf, dat zulke voor M. O. geschikt bevonden leerlingen naar andere scho len zullen trachten te gaan, zeggen adressan ten verder. Katholieke leerlingen worden door deze re geling in een groot aantal gevallen gedwon gen hun heil te zoeken by het Openbaar On- derwys. Het is denkbaar, dat gemeenten zonder sub sidie parallelafdeelingen in stand houden en dus platasen voor vluchtende leerlingen heb ben, meer dat ze door toevallige constellaties al zouden kunnen krygen. Het byzonder on derwijs zal dit niet kunnen doen. Bij onze vele Lycea kan men voor het geval komen te staan, dat men In de lagere klas sen zooveel leerlingen moet wegzenden, dat er later in den bovenbouw van byv. de H.B.S.- afdeeling te weinig leerlingen komen, waar door het subsidie in gevaar komt. Veel school besturen, die tengevolge van hun leerlingen aantal thans net rond kunnen komen, zullen in groote moeiiykheden geraken. Hoe moeten scholen handelen die, omdat een niet-bijzondere school van dat type in nun gemeente ontbreekt, leerlingen van elke rich ting moeten opnnemen? Kunnen zij de voor keur geven aan de Katholieke kinderen, voor wie de school is opgericht? En zal dit niet tot moeilijkheden aanleiding geven? In vele plaatssen zal men noodgedwongen de jongens- en meisjesscholen moeten samen smelten. Vertrouwd wordt, dat onze fractie de wegen zal weten te vinden om Intrekking van dit K. B. of sterke wyziging er van te verkrygen. Vandaag viert de bekende letterkundige Arthur van Schendel zyn zestigsten verjaar dag. Arthur van Schendel is sedert jaren een onzer meest representatieve auteurs. De voor naamste zijner werken zyn wel „Een zwerver verliefd" (1904); „Een zwerver verdwaald" (1907). Eerstgenoemd werk is tydens de oor logsjaren in het Fransch vertaald door den Franschen romanschrijver Louis Pierardd, die Van Schendel te Domburg had leeren kennen. Verder noemen wij van dezen schryver „Ver halen" (1908)„Shakespeare" (1910)„De berg der Droomen" (1913); „Pandorra" (1919); „Der Liefde Bloesems" (1921); „Rose Angelique" (1922); „Blanke Gestalten" (1923); Oude Ita- ltaansche steden" (1924); „Verdichtsels van Zomerdagen" (1926); „Verlaine" (1926); „An- gelino en de Lente" (1921); „Merona" (1927); „Het Fregatschip Johanna Maria" (1930) en ,JEen Eiland in de Zuidzee" (1931). Het vorig jaar ontving Van Schendel den Tollensprys. Deze prijs wordt volgens de statuten van het Tollensfonds eenmaal in de vyf jaren uitge reikt aan een of meerdere Nederlandsche schrijvers of dichters, wier werken in proza of poëzie gedurende genoemd tydvak zyn uitge geven en zich deze onderscheiding hebben waardig gemaakt. In 1929 werd Van Schendel ap de jaarvergadering van de Maatschappy de Nederlandsche Letterkunde de Jaarlijk- sche litteratuurprys, de C. W. van der Hoogt-prijs, ten bedrage van duizend gulden, toegekend, welke beide hooge onderscheidingen wél een bewijs zijn van de waardeering, die de romanschrijver in zijn land mag ondervinden. Arthur van Schendel heeft werken geschreven van zeer verschillend gehalte, hoewel zijn stijl en aard in bijna al zyn boeken overeenkomstig zijn. Zijn verhalen vertelsels zouden tientallen jaren tevoren reeds gepubliceerd kunnen zijn geworden. Maar toch is hy een geliefd schry ver, vooral onder de jongeren. Zy'n ridderver haal „Drogon", welk werk zijn eerste uitgave was, mocht al vry spoedig een goed succes boeken. Hoewel Van Schendel geen „schrijver van historische romans" is, had dit boek een goede kritiek en dit moedigde den auteur aan om meerdere boeken in dien vorm te publicee- ren. Van Schendel is een stille medewerker in de Nederlandsche literatuur; zyn plaats hier in werd niet stormenderhand veroverd. Men bemerkt uit al zijn werken, dat hij een zeer voorzichtig man is. Zijn boeken wat betreft: onderwerp, inhoud en personen, rangschikt hy steeds met een groete zorg en nauwgezetheid. Zelfs de kleinste byzonderheden worden door hem „afgemaakt". Dit getuigt vooral zijn „Dro- gon", hetwelk in 1896 het licht zag. Van Schendel's methode in de literatuur vond bij verschillende letterkundigen navolging. Hier van overtuigt vooral een werk als ;,Warbold" geschreven door den jong gestorven auteur Adriaan van Oordt. Ook Nine van der Schaaf ondergaat, wellicht onbewust, den invloed van Van Schendel's literatuur en uit de penne- vruchten van de jongere proza-schrijvers blykt telkens weer hoe zeer Van Schendel's baan brekend werk invloed heeft uitgeoefend. Van Schendel zelf is dit bekend en het schenkt hem voldoening, want feitelijk is dit de groot ste stille huldiging, welke door een schrijver in ontvangst kan worden genomen. Van de verdere boeken, welke van Van Schendel's hand nog verschenen, moeten worden ge noemd „Florentijnsche Verhalen", „Jan Com pagnie" en vooral „De Waterman", zijn jong ste werk, hetwelk het vorig jaar werd uitge geven. De Eerste Ned. Vrye Studio, aldus de heer De Gruyter, wilde een reactie op zyn beide feiten. Zij tracht het academisme en individualisme aan te vullen en anderzyds aan den jongen kun stenaar richting te geven, zoolang hij richting zoekt. Hierbij dienen de gevaren erkend te wor den die ook deze poging meebrengt en waarvan een der sterkste is gelegen in de neiging tot het vormen van onder-onsjes der leerlingen. Het deed spr. genoegen goede vorderingen te hebben bespeurd in het werk der leden. Aan het subtiele, maar niet denkbeeldige gevaar van onbewuste beïnfluenceering door de leiders der Studio, zijn zij vrijwel allen ontkomen. Men mag waardeering hebben voor hetgeen in de af- geloopen zes maanden is gepraesteerd door hen. Spr. eindigde met een aansporing tot doorzetten. Wij komen nader op 't tentoongestelde werk terug. Het onderwerp, in by na alle werkstukken behandeld: de moderne naaktstudie, maakt voor behoud der bezichtiging voor geestelijk volwas senen tot beslisten eisch. v. O. Bij Esher Surrey, gevestigd Lange Voorhout 58 te 's-Gravenhage heeft sedert een half jaar de „Eerste Nederlandsche Vrye Studio" onderdak gevonden. De leden dezer instelling openden jj. Zaterdag in de expositiezalen aldaar hun eerste overzichtstentoonstelling. De heer Jos. de Gruyter, die daarbij een inleidend woord sprak, wees op de groote schilderijen-productie, welke hier te lande waarneembaar is. Merkwaardig noemt spr. het, dat by dit groot aantal schilders, toch de bedoelingen sterk uiteenloopen. Vroeger onderscheidde men het naturalisme, met het daaraan verwante impressionisme, het expressio nisme, en het decoratief, aesthetisch werk, dat ook wel als „monumentaal" bekend stond. Ook het onderwijs kon zich in een dezer richtingen specialiseeren, spr. meent hier niet het school- onderwys, dat teekenen slechts als „nuttig" leer vak kent, maar het onderricht dat op kunstzin nige ontwikkeling doelde. Voorheen volgde men daartoe speciaal de Aca demie, maar deze kreeg vooral in het buitenland een minder gunstige reputatie, haar systeem ver wierf zich, door eenzijdige toepassing van 't Grieksche ideaal, terecht den naam „acadenis- me". Wel ontstond door den invloed van Renais sance en Klassicisme een zuiverend proces, maar afdoend was dit niet. Later tijden brachten nieu we distincties. Het Klassicisme verstarde tot een verstande lijke en statische kunst, het dynamisch gevoels leven raakte erbij in de klem. Het andere uiterste waartoe de eenzijdige vereering van 't ideaal voerde, bevatte grootere gevaren. In het indi vidualistisch dilettantisme bleken deze het dui delijkst, zy veroorzaakten volkomen anarchie in de verhoudingen en waren vooral voor jonge ren zeer bezwaariyk. Naar de Msb. verneemt zal Donderdag 8 Maart a.s. mgr. Bartolomasi namens het per manent Eucharistisch comité door middel van de Vaticaansche radio een boodschap richten tot de kinderen der geheele wereld, waarin hy hun zal vragen God te bidden, dat de plech tige viering van de instelling van het H. Sa crament des Altaars en van het H. Priester schap, welke zcoals men weet den 15den en den 22sten Maart in de St. Pieter zal plaats heb ben, moge slagen. De boodschap zal in verschillende talen wor den vertaald. De uitzending zal plaats hebben om 16 uur (Midden-Europeeschen tyd). Onder voorzitterschap van den heer C. Fock, vice-voorzitter van het Onderwysfonds voor de Scheepvaart, vergaderde te Amsterdam de af deeling voor de Practische Vakopleiding van het Onderwysfonds. Aan het jaarverslag van den directeur, den heer G. de Jong, ontleenen wy, dat het In- struetievaartuig „Prinses Juliana", dat in den loop van het jaar eenige verbeteringen ten be hoeve van het onderwys heeft ondergaan, van begin Maart tot de tweede helft van October byna voortdurend in de vaart is geweest. De oefeningen met de leerlingen der Binnenvaart- scholen en Zeevaartscholen werden gehouden op de Zuidhollandsche en Zeeuwsche stroomen het IJsselmeer en op de Noordzee. Alle jongens, die aan boord werden opgeleid, konden na hun opleiding in een passende be trekking worden geplaatst. Ook het Instructievaartuig „Prins Hendrik" is een groot gedeelte van het jaar in bedryf ge weest. Behalve van andere giften maakt het verslag dankbaar melding van het gratis ter beschik king stellen van de benoodigde gasolie en smeer olie door de N. V. Bataafsche Import My. te 's Gravenhage en de N. V. Handel Mij. Vermeer v. d. Arend te Rotterdam. Het jaarverslag en de rekening en verantwoor ding over 1933 werden goedgekeurd. De jaar rekening sluit met een bedrag van 33.426..80. De nieuwbenoemde voorzitter van het Onder wijsfonds voor de Scheepvaart, de Inspecteur voor het Nijverheidsonderwijs W. Polderman werd vervolgens tot voorzitter van de afdeeling voor Practische Vakopleiding benoemd en als zoodanig door den heer C. Fock geïnstalleerd. De vergadering stelde de begrooting voor 1935 en het vaarplan voor de „Prinses Juliana voor 1934 vast. Het Reglement voor de oefentochten met leerlingen van Binnenvaart- en Zeevaart scholen werd aangevuld. De uitgifte 5 pet. eerste hypothecaire obli gatie-leening ten laste van de stichting Sint Bonifacius Hospitaal te Leeuwarden, groot f 200.000 a 99% pet. (tweede serie), waarvan de inschrijving heden was opengesteld, werd over- teekend, zoodat onmiddellijk werd voortgegaan met de uitgifte van de derde en laatste serie tegen dezelfde condities. AMSTERDAM, 5 Maart. 469 vette koeien: le kwal. 57—62, 2e kwal. 48—55, 3e kwal. 40—46 cent per K.G. slachtgewicht. 86 melk- en kalf- koeien 60.00—215.00 per stuk. 121 vette kalve ren" le kwal. 56—64, 2e kwal. 52—56, 3e kwal. 46—51 cent per K.G. levend gewicht. 100 nuch tere kalveren 5.00—8.00, 72 schapen 17.00—23.00 per stuk. 597 varkens: vleeschvarkens, wegende Van 90—110 K.G. 43—44, zware varkens 44-45, vette varkens 43-44 cent per K.G. slachtge wicht. 73 paarden 60.00—120.00 per stuk. 3 wa gons geslachte runderen. Marktverloop. Runderen flinke aanvoer, stug ge handel door hooge vraagpryzen. De besteede pryzen zijn over het geheel stijf duur. Vette kalveren gewone aanvoer, handel vlug en prij zen vast. Varkens matige aanvoer. Door den korten aanvoer van zware varkens zyn deze iets hooger in prys dan de vleeschvarkens. Handel verder stil. ALKMAAR, 5 Maart. Veemarkt. 69 vette koelen 110.00210.00, handel matig. 6 vette_ tolveren 35.0075.00 per stuk, idem per K.G. 7090 ct. 252 nuchtere slachtkalveren 3,0016.00 per stuk. handel goed. 282 vette varkens, zware, per K.G. 3238 cent. Handel goed. ALKMAAR, 3 Maart. N.V. Eierveiling voor Holl. Noorderkwartier Aanvoer 230.000 klpeierem 56-58 2.30—2.50, 58-60 2.40—2.60 60-62 2.50— 2.80, 62-66 2.703.40. klein 2.302.50. 15000 E<BROKKnop8LANGENDIJK, 5 Maart. 30000 K.G. Roodo kool 1.90—5.50, 35000 KG. Gele kool 2.50 —9.60, 15000 K.G. Deensche Witte kool 2.50— 5.20. 13000 K G. Uien: Gele Uien 0.801.70, Gele DNOORI?-S0CHARWOUDE, 5 Maart. 6000 K.G. Uien: Drielingen 0.80. Uien 0.901.20. Grove Uien 1.70. 500 K.G. Peen 3.40, kleine Peen 2.00. 59800 KG. Roode kool 1.405.40, idem door schot 1.30—3.90. 15300 K.G D Witte kool 3.70— 5.60. 13300 K.G. Gele kool 3.104.40. Idem II 2.60—3 10. OUDEWATER. 5 Maart. Kaasmarkt. Aanvoer l partijen, 315 stuks, 1575 K.G. le soort geen aan voer, 2e soort 21.00—24.00. Handel matig. ROTTERDAM, 5 Maart. Veemarkt. Totaal-aan voer 1699 stuks. 37 vette runderen. 205 vette kal veren. 242 schapen en lammeren, 709 varkens. 6 nuchtere kalveren. Prijzen per K.G.: vette koeien 5660 5054 3842 cent; vette ossen 52—56 4448 3638 cent: vette kalveren 105115 90— 100 7085 cent; varkens (lev. gew.) 3436 3133 2830 cent; schapen 403633 cent: lammeren 423835 cent. Prijzen per stuk: schapen 20.00 —15.0010.00, lammeen 17.0013.0010 00. Overzicht. Vette kalveren en ossen ruimer aan voer, handel lui, prijzen Iets hooger; een prima beest 2 cent boven noteering. Vette kalveren iets ruimer aanvoer, handel kalm, prijzen hooger tot 8 cent boven noteering. Schapen en lammeren min der aanvoer, handel kalm, prijzen onveranderd: varkens tamelijke aanvoer, handel kalm, prijzen als vorige week Maandag. Aardappelprijzen: Brielsche Eigenh. 3,303.60, Zeeuwsche blauwen 3.403.70. idem Eigenh. 2.90 —3.25. idem bonten 3.403.70 per H.L. Westl. Schoolm. zand, ronde 6 cent per K.G. Bravo's 3,60 4.00, Bevelanders 2.903.20, Redstar 2.903.30 per H.L. Met redelijken aanvoer, handel kalm. Vlas: 8650 K.G. Blauw schoon 40—65 cent, 1800 K.G. wit Zeeuwsch 4055 cent. 5900 K.G. Holl. Geel 40—55 cent. 500 K.G. Dauwroot 35—40 cent per K.G. Handel kalm. weinig kooplust prijzen zwak, maar ten slotte grootste gedeelte van den aanvoer verkocht. Door de Vereeniging van vernis- en verf- fabrikanten en handelaren in Nederland (V.V.V.F.) Is een adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin opnieuw gewezen wordt op de bezwaren tegen het vervoerverbod voor droog loodwit, zooals dit in het huidige artikel 15 van het ontwerp onverkort is gehandhaafd. Verzocht wordt, het wetsontwerp in dien geest te willen amendeeren, dat bij algemee- nen maatregel van bestuur de eischen «uilen worden omschreven, welke gesteld moeten worden aan een bedryf, waarin droog loodwit zal mogen worden verwerkt, opdat ieder onder nemer kan nagaan, welke waarborgen van hem worden verlangd, om zich als loodwitmaker to kunnen handhaven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6