STADSNIEUWS De Onnes-Nijenrode affaire Laatste Nieuws BERICHT Fa D. S. LEEFLANG Haarlem, 6 Maart TIENDE ZITTINGSDAG STROOPERSDRAMA TE DEIL DINSDAG 6 MAART 1934 DE A.S. STILLE OMGANG Uit Haarlem en omstreken bijna 5000 deelnemers T OUDE GOUVERNEMENTS GEBOUW Archief van Rijk en Kanton gerecht verhuisd Speciale maatregelen Geen eigen apotheek Bestuur van Ziekenzorgheeft thans het besluit genomen T oelichting DE STUCADOORSSTAKING Conflict bijgelegd De heer Bouwer herstellende „Vorstelijke Emigranten" Jubileum Genootschap tot zedelijke verbe tering van Gevangenen Gevonden dieren en voorwerpen VERKEERSONGEVALLEN Autobotsing BURGERLIJKE STAND WETTELIJKE TEELTREGELING VOOR DEN TUINBOUW Nadere bijzonderheden TREEPLANK ALS SPEELTAFEL Gevangenisstraf wegens hazardspel DAMMEN HAARL. R.K. DAMBOND De clubcompetitie le klas V1SSCHEN Haarlemsche Hengelaarsbond VELSEN „Men zou mij gelooven als ik zei dat ik het gedaan had, maar dan zou ik liegen" Onnes stelt eer boven geld De regels van hef spel Overigens verzekerd Voor de Utrechtsche rechtbank stond een 38-jarige landbou wer terecht wegens poging tot doodslag op een veldwachter Twee jaar geëischt DE ENGELSCHE CUP Loting voor de demi-finales ALIDA TARTAUD-KLEIN KAPITEIN VEROORDEELD AGENDA 7 Maart BRAND IN TABAKSWINKEL Hergroepeering van Indische gemeenten Nog een arrestatie in Indië HANDELSVERDRAG MET SPANJE? UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE SANTPOORT BENNEBROEK Zondag 18 Maart zullen weer talloos velen uit Haarlem en omliggende gemeenten te voet den stillen bedetocht naar Amsterdam maken en daar zich aansluiten bij de duizenden, die door de hoofdstedelijke straten zwijgend en biddend omgaan ter eerbiedige herinnering en gedach tenis aan het Mirakel van Amsterdam. Haarlem zal daar aanwezig zijn met 700 man van de eerste groep; 700 van groep n en 200 uit Haarlem-Noord; uit Overveen 130; Bloemen daal 100; Haarlemmerliede 120; Halfweg 200 Houtrakpolder 50; Velsen-Driehuis 175; Velsen Noord en IJmuiden 250; IJmuiden-Oost 150 Beverwijk 600; Wijk aan Zee 80; Zandvoort 120 Heemstede 300; Vogelenzang 90; Hillegom 800; Vijfhuizen 60; Lijnden 70 en Hoofddorp 80. Al- zoo bijna 5000 bedevaartgangers, die zoo niet allen, dan toch meerendeels te voet naar Am sterdam zullen optrekken. Hedenmorgen stopte een groote verhuiswagen voor het gebouw in de Jansstraat, waar voor heen de provinciale-griffie gehuisvest is ge weest. In dezen wagen bevonden zich gebundelde en ongebundelde pakketten en boeken, die de rechtsgeschiedenis van het Kantongerecht, van Jaren hèr zorgvuldig verzameld, bevatten. Ook het Rijksarchief heeft nu de eerste stap pen naar zijn nieuwe woning afgelegd. Dit werd aan de achterzijde van het gebouw in de Morinnesteeg „binnengehaald". Daar deze echter altijd dicht bezet is met fietsen van werkloozen, die in het gebouw „St. Bavo" moeten stempelen, nam men om aan deze moeilijkheid te hoofd te bieden. Het Rijksarchief toch moet voor zijn verhui zing de ruimte hebben. De Rijksgebouwendienst, die reeds in het oude Gouvernementsgebouw een bezetting heeft, verleende toestemming om deze fietsen In den tuin te plaatsen. De Haarlemsche politie bewees toen een te- genbeleefdheid door een agent de opdracht te geven een wakend oogje op de rijwielen te hou den. Deze wachtpost kreeg zijn plaats bij de tuin poort in de Morinnesteeg, waardoor ook de Rijksarchief-verhuisboel binnenkomt. Als dus straks de lentezon haar pril licht door de ramen van het gebouw werpt, zal" zij kunnen spelen met het stof der vergeelde per kamenten en vergrijsde geschiedenisboeken. A. Btihrmannle Gras, Mej. A. J. van Dijk, Mevr. L. M. A. van DijkLieshout, H. H. Hage- dom, Mevr. A. M. HoltzapffelBakx, Mevr. M. KopsJacques, Mevr. C. LeuwenbergHar- tog, P. J. Mulder, Mej. T. Moes, W. P. J. Over- meer, S. Rijkes, Mevr. J. Ch. SandersKnot tenbelt, Mej. A. Serphos, Mevr. H. C. Sin- neckerKraanstuyver, Mevr. A. Steenhuis Polman, Mevr. G. N. v. d. Vangstde Gilde, A. de Vries, G. van Santé, secr., Pijntorenstraat 9, Telef. 12959. Personen, die zich als collectant (e) voor dien dag willen beschikbaar stellen, worden verzocht zich aan bovengenoemd adres te willen aan melden. In het gebouw „St. Bavo" zal Maandag 19 Maart as. des avonds om 8 uur een buiten gewone ledenvergadering van het ziekenfonds „Ziekenzorg" gehouden worden, naar aanleiding eener, door ruim 100 leden daartoe gedane aan vrage. Het voornaamste punt op de agenda van deze vergadering is wel: Bespreking van de vraag of Ziekenzorg een eigen apotheek zal op richten. In de bestuursmededeelingen deelt het bestuur van Ziekenzorg mede, dat het met algemeene stemmen besloten heeft geen eigen apotheek op te richten. Aan het bouwwerk van 154 woningen aan de Ramplaan werd Zaterdag j.l. djor de gecombi neerde besturen van werknemers-organisaties in het stucadoorsbedrijf, staking geproclameerd, omdat de stucadoorspatroons Art. 20 van het landelijk collectief contrakt, (het werken in ta rief), niet wenschten na te komen. In een gisterenavond gehouden vergadering tusschen patroons en gezellen, hebben de pa troons den gestelden eisch ingewilligd. Vanmorgen is het werk hervat. Naar wij vernemen, is de heer G. L. Bouwer, directeur van „Hout en Plantsoenen", die sedert eenigen tijd vrij ernstig ongesteld was, thans in zooverre hersteld, dat hij weer eenige uren het bed mag verlaten. De Tooneelgroep „Het Masker" (Artistieke lei ding: Else Mauhs, Jan Musch en Ko Amoldi) zal op Zaterdag 10 Maart a.s. in den Stads schouwburg alhier, een voorstelling geven van „Vorstelijke Emigranten" (Tovaritch) blijspel in 4 bedrijven van Jacques Deval, hetzelfde stuk, waarin Else Mauhs uit de handen van Mevrouw Mann-Bouwmeester den beroemden Theo Mann- Bouwm eest er-ring ten geschenke kreeg. Dit blijspel trok een maand lang te Amster dam stampvolle zalen. De rollen van Tatiana en Mikacl Ouratief zullen worden vervuld door Else Mauhs en Jan Musch. De verdere hoofdrollen zijn in handen van de dames; Marie Holtrop, Mary Smithuysen, Ank van der Moer, Georgette Reyewsky, Lize Servaes, en de heeren Ko Amoldi Ad van Hees, John Go- bau, Anton Ruijs, Jacques de Haas en Henny Kemler. De regie is van Ko Amoldi, terwijl Dr. Jan Walch de vertaling verzorgde. De décors werden ontworpen door Paul Brom berg. Er waren drie kwesties: 1. De resultaten van het ziekenfonds waren zoodanig, dat het boekjaar met een verlies zou sluiten. Er moesten dus maatregelen overwo gen worden om dit verlies te compenseeren, o.a. door verlaging van de honoraria van specialisten en apothekers. 2. De specialisten vroegen echter verhooging van hun honorarium. Het verlangen naar specialistische hulp ook daar, waar de huisarts voldoende hulp kon bieden, had een steeds grooteren toeloop van ziekenfondspatiënten naar den specialist ver oorzaakt. Dit had tot gevolg, dat de specia listen slechts een gedeelte van het hun voor behandeling toekomende honorarium uit de voor hen beschikbare middelen konden ontvangen. Nadat het contract 30 Juni 1933 geregeld was, kwam men na gevoerde onderhandelingen tot overeenstemming met het bestuur der Haar lemsche specialistenorganisatie over de ver hooging van het honorarium der specialisten, waarmede het hoofdbestuur der organisatie zich echter niet accoord verklaarde. Het opge zegde contract werd daarom verlengd tot 31 December 1933. 3. De stichting van een eigen apotheek. Aan het bestuur bleek echter, dat een zeer groot deel der leden het niet eens was met de stichting van een eigen apotheek, wegens de daaraan verbonden gevaren en lasten en dat het bestuur er rekening mee had te houden, dat een aantal leden bij doorvoering daarvan hetzij een afzonderlijke organisatie zou stichten, hetzü voor het ziekenfonds zou bedanken en, omdat zij toch geneeskundige hulp moesten hebben, naar andere fondsen zou overgaan. Het slot van de onderhandelingen was, dat een financieele basis werd opgesteld, waarop partijen de verdere onderhandelingen over de contracten zouden Kunnen aanvangen. Ten opzichte van de financiën werd overeengekomen, dat voor de doktoren het honorarium onge wijzigd blijft, dat van de specialisten wordt verhoogd en dat der apothekers verlaagd. Allen echter stellen een deel van hun honora rium ter beschikking van de fondsen, die daar uit de kosten der crisisregeling bestrijden, zoo lang dit noodig blijkt. Verder ft overeengekomen, dat door huis artsen zullen worden vergoed de kosten der medicamenten voor zoover die meer bedragen dan 1.40 per lid en per Jaar. 5 Maart herdacht de heer L. v. d. Bom bij de N. V. A. v. Dam den dag, waarop hij voor 12 y» jaar bij de N. V. in dienst trad. Gedurende dezen tijd heeft hij zijn diensten tot zeer groote tevredenheid verricht, waarbij hij het van jongste bediende af tot chef der zaak Haarlem heeft kunnen brengen. Evenals het vorig jaar organiseert het hoofd bestuur van het Nederlandsch Genootschap tot Zedelijke Verbetering van de Gevangenen in samenwerking met het bestuur van de afdee- ling Haarlem een hulscollecte ten bate van het Reclasseeringswerk, dat door suhsidieverminde- ring ernstig wordt bedreigd. Het comité van uitvoering heeft van B. en W. van Haarlem vergunning verkregen deze collecte te houden op Zaterdag 17 Maart. In het comité van aanbeveling hebben naast het bestuur van de afdeeiing Haarlem, hetwelk bestaat uit: Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, voorz., Mr. C. Blankevoort, secr., S. Rijkes, penn. ook nog zitting: C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem, Mr. P. E. Barbas Jr., secr. Ar menraad, Jhr. J. P. W. van Doom, burgemees ter van Heemstede, Ds. D. Drijver. Ev. Luth. predikant, Ds. P. W. Poeken, Ned. Herv. predi kant, Mr. J. Gerritsz, wethouder, Ds. C. D. Hijl- kema, Doopsgez. predikant, W. B. J. van Liemt, wethouder, Mr. T. A. M. A. van Löben Seis. voorz. Voogdijraad, Mevr. A. van Marselis HartsinckSchuijt van Castricum, A. W. Mi- chels, Ds. Ch. J. van Paassen, Ned. Herv. pre dikant, R. Peereboom, hoofdred. Haarl. Dag blad, Mr. Th. P. Raedt, politierechter, Mr. L. H. Roeters van Lennep, Off. van Justitie, Mr. M. Slingenberg, wethouder. Mr. G. Sluis pres Arrond. Rechtbank, jhr. P. Teding van Berk hout, Jhr. Mx. C. J. den Tex, burgemeester van Bloemendaal, G. van Tienhoven, secr. Voogdij raad, Mr. Dr. w. P. Vis, Pres. van den Armen raad, S. Ph. de Vries Mzn., Rabbijn. In het Comité van Uitvoering hebben zit ting; Mevr. A. J. Beunders—Vroesom de Haan. Mevr. J. J. BieleArens, G. J. Bouwens, Mevr. M. Zweers, Zwaardstraat 14, armband; Meijer, Olieslagerslaan 17, actetasch m. 1.; V. d. Heuvel, Prins Hendriklaan 116 (Overveen), geld; Bu reau van Politie, Smedestraat, boekje; L. Voor- neveld, Zonnebloemstraat 28, ceintuur; Geeven, Leidschestraat 64, sigarettenkoker; Kennel Haarlem, Regentesselaan 42, 3 honden; H. Huy- boom, Linschotenstraat 3, hond; W. Stoute, Wouvermanstraat 10, handschoen; E. Smit, Brouwersstraat 25, handschoenen; Dapeinder, Verspronckweg 35, halsketting; Bijster, Jan Steenstraat 30, handschoen; Steenkist, Hyr. v. Alphenstraat 24, hond; Polderman, le Hooger- woerddwarsstraat 19, handbeschermer; Kramer, Middenweg 63, handschoen; Schraal, Brouwers straat 28, idem; Kennel Fauna, Parklaan, hond, kat; P. Visscher, Minahassastraat 31, honden penning; Breed, Boeresteeg 14, jas; Best, Pleia- denstraat 11, kleedje; Bom, le Zuid Polder straat 2 muts; Vos, Parkstraat 12, portemon- naie m.i.; Hoppenbrouwer, Elzenplein 18, idem; J. Poulen, Kleverparkweg 112, rijwielbelasting- plaatje; S. Grit, Wilgenstraat 46, radiateurdop; Philippo, Schalkwijkerweg 45, rozenkrans; Leunk, Bakkerstraat 144 rd., sleutels aan ring; D'Haene, 2e Vooruitgangstraat 45 sok; A. Bra- kel, Rustenburgerlaan 73, tasch; G. Kors, Ba- taviastraat 20, tasch mi.; Wed Post, Kerkhof straat 1, zak mi Op den Heerenweg te Heemstede zijn Maan dagavond twee auto's tegen elkaar gebotst door dat de bestuurder van een vrachtauto niet tij dig zag, dat een voor hem rijdende luxe-auto stoppen moest. De vrachtauto werd geheel ver nield, doordat hij tegen een boom terecht kwam. Een inzittende van den luxe-auto werd slechts licht gewond. Geboren 2 Maart: H. C. M. Ray makers—van Roon, d. M. van DriestKorthals, d. J. v. d. Broekv. Eyck, z. 3 Maart: C. KensenBlok ker, d. M. J. v. d. VossenHendriks, z. J. M. GerritsVisser, z. J. A. BöhmLemmers, z. J. P. RuigrokRoest, z. 4 Maart: J. W. Overbeek v. Krimpen, d. A. Wever—Klomp, z. Overleden: 2 Maart; S. v. d. Hoek, 29 jaar, Jacob Catslaan. J. C. v. Looij, 57 jaar, Riouw- straat. M. A., 4 dagen, d. van A. v. d. Putten, Raaks. 3 Maart: H. Veen, 78 jaar, M. v. Heems kerkstraat. A. Kerkhoff, 64 jaar, Kerkstraat. 4 Maart: A. Bosse, 76 jaar, Barteljorisstraat, J. Smit, 42 jaar, Laurierstraat. Wij deelen U mede, dat wij heden gedu rende de jubileum-maand bij aankoop van een Salon- of Huiskamerlamp een fraai SCHEMERLAMPJE ten geschenke geven. LANGE VEERSTRAAT 23—25 - HAARLEM Grootste speciaal-zaak hier ter stede Naar wij reeds meldden, zal dezer dagen in het Staatsblad een Koninklijk Besluit worden afgekondigd tot toepassing van artikel 9 der Landbouw-Crisiswet 1933 op fruit, warmoeze- rijgewassen en vroege aardappelen. Krachtens dat besluit zal het uitoefenen van tuinbouw, waaronder zijn begrepen fruit, warmoezerijge- wassen en vroege aardappelen, slechts zijn toe gestaan aan hen, die als beoefenaars van tuin bouw zijn aangesloten bü de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale, gevestigd te 's Gra- venhage, Laan Copes van Cattenburgh 62, te lefoon 117503. Interlocaal P. P. I. Ten aanzien van het telen van sla of spinazie in druivenkassen zal dat Koninklijk Besluit be palen, dat deze teelt verboden is in druivenkas sen, welke ouder zijn dan zes jaar. Het tien van sla onder glas zal slechts zijn toegestaan tot een door den voornoemden Mi nister te bepalen aantal kroppen per door hem daarbij te noemen eenheid en, voor wat be treft sla onder platglas, voor elk raam (één- ruiter) éénmaal per kalenderjaar. Dat aantal kroppen on die eenheid kunnen elk verschil lend worden gesteld voor de verschillende teelt wijzen van sla. Ten gevolge van deze bepalin gen zal onder platglas (éénruiters) geen groo- ter aantal dan 20 kroppen sla per raam mo gen worden geteeld, terwijl in de kassen en warenhuizen de plantafstand van sla met dit getal in overeenstemming moet zijn. De teelt van sla in peenrijen zal zijn toegestaan tot een aantal van 15 stuks onder één raam, zonder teelt van bloemkool; van 12 stuks onder één raam met teelt van bloemkool en van 9 stuks onder één raam met teelt van bloemkool in enkele rijen. Het aantal kroppen sla in met broeimest verwarmde rijen zal worden be paald op 24 stuks voor den voorkant en 20 stuks voor den achterkant op de z.g. dubbele rijen. Het telen van gewassen van den tuinbouw, met uitzondering van sla onder glas en pit- of steenvruchten, aardbeien, frambozen en vroege aardappelen vallen dus wél onder dit gedeelte der teeltregeling zal slechts zijn toegestaan tot een door voornoemden Minister te bepalen percentage van de gezamenlijk in het jaar 1S33 met die gewassen beteelde op pervlakte gronds. Dat percentage zal verschil lend worden gesteld o.a. naar gelang van de gezamenlijke in het jaar 1933 voor het uitoefe nen van land- en tuinbouw per bedrijf benutte oppervlakte gronds. De teeltbeperking van tuin- bouwgewassen wordt dus verkregen door een inperking van de oppervlakte van het bedrijf, die met tuinbouwgewassen is beteeld. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft P. G. B. wegens het gelegenheid geven tot hazardspel veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Verdachte, die zijn beroep pleegt te maken van hazardspel, had ditmaal te Zandvoort de treeplank van een auto tot speeltafel ingericht. De deelnemers konden hun inzet verdubbeld te rugwinnen, als ze konden aanwijzen, onder wel ke notedop van de drie, welke de ondernemer plaatste, zich het tevoren daaronder gelegde dubbeltje bevond. Dank zij B.'s vingervlugheid verdween de inzet bijna steeds in zijn eigen zak. Gisteravond had in het gebouw v. d. St. Josephsgezellen Haarlem 1 aan de Jansstraat, de ontmoeting T.E. P. 1—Gezellig Samenzijn plaats. Jammerlijk kwamen beide tientallen zeer gehavend uit. Onderstaande gedetailleerde uitslag doet echter zien, dat het toch aan span ning niet heeft ontbroken. T.E.P. 1 Gez. Samenzijn 1 P. HollenbergP. Smit 0—2 W. HofstakenP. v. Buuren 1—1 H. de ReusTh. Kortekaas n.o. 2—0 A. FrenaqP. Heilig 2—0 J. v. d. KroftG. Haver 0—2 B. v. d. KroftJ. Kortekaas 2—0 A. BronstingL. Haver 1—1 J. ValkJ. Speet 0—2 J. OvertoomJ. Bos 0—2 P. KlaverB. Haver 2—0 10—10 Vrijdag 9 Maart as. speelt het le en 2e tien tal van T. E. P. tegen de respectievelijke tien tallen van de damclub „Ontspanning" te Noord- wijk in het R.K. Vereenigingsgebouw aldaar. Zondag 4 Maart hield bovengenoemde ver- eeniging een onderlingen wedstrijd op witvisch in de Kruisvaart nabij Vijfhuizen. De opkomst was niet groot doch het weer en de vangst waren ditmaal schitterend te noe men, zoodat het seizoen voor de leden van den H. H. B. op een recht genoeglijke wijze afliep. Na afloop werden de prijzen door den voor zitter in het clublocaal met een hartelijk woord uitgereikt. De prijzen werden gewonnen als volgt; 1 v. d. Zee; 2 Hollander; 3 Peper; 4 Schaap; 5 v. Bakel; 6 v. Meurs; 7 Stui; 8. v. Gelder. De medaille voor den held van den dag werd gewonnen door v. d. Zee met 24 stuks. In totaal werden verschalkt 156 stuks. Schouw over de wegen Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat over de wegen binnen deze gemeente een schouw zal worden gevoerd op Woensdag 14 Maart en zoo noodig op volgende dagen. Verduistering Aan het hoofdbureau van politie te Amsterdam is aangebracht een 34- jarige glazenwasscher, wiens opspyoring en aan houding door den Commissaris van Politie te Velsen was verzocht, wegens verduistering. Als de zitting geopend is, vraagt de kasteel heer het woord voor het afleggen van een ver klaring. Verd. herinnert aan een verklaring, Zater dag j.l. afgelegd door den verzekeringsexpert v. d. Dussen. Juist is, dat op 3 Maart v. d. D. bij verd. op Nijenrode is geweest en daar ge luncht heeft. Van der Dussen heeft nu Zater dag aldus verd. my'n geheugen opgefrischt en nu herinner ik mij ook, dat ik 's middags ben weggeweest. Ik wil echter uitdrukkelijk ver klaren, dat ik dien middag naar Oosterbeek was, waar ik op bezoek was bij een zekeren heer Schreuder. De Rechtbank kan dat, als zij wil, doen onderzoeken. Het verhoor Koning druppelt dan voort, zon der dat er veel voor den dag komt, waaraan de officier of de Rechtbank veel houvast heeft. In den breede wordt weer gesproken over de ex pertises van schilderijen, waarvan de briefwis seling volgens getuige zooals deze reeds her haaldelijk heeft verklaard gediend heeft als camouflage voor afspraken, op de verzekering van het gestolene betrekking hebbend. Als mr. Muller Massis dan de opmerking maakt, dat Koning zelfs expertises bij prof. Vogelsang heeft aangevraagd, valt getuige uit: „U moet mij niet in de rede vallen, dat is niet behoorlijk!" Even dreigt een incident, doch dan haalt mr. Muller Massis de schouders op, met de opmer king: „Dergelijke beleedigingen gaan langs me heen!" Rechter de Gaay Portman (tot den kroonge tuige) 't Lijkt mij onaannemelijk, dat iemand zich zoo diep in dergelijke dingen (de inbraak) begeeft, zonder dat hij er een cent aan verdie nen wil!" Getuige: „Toch is dat de verklaren; 't was mij meer te doen om de recommandatie van Onnes bif de Handelsbank. Verdachte wijst den Officier voorts op een weglating in het hem beteekende exemplaar van de dagvaarding, waarop volgens hem geen veroordeeling kan volgen. Ik zal den officier aldus verd. dit exemplaar ter beschikking stellen, opdat hij vóór zijn requisitoir aan vulling zal kunnen vragen. Als er vergissingen hersteld moeten worden, zal ik mij niet ver zetten, evenmin als mijn verdediging. 1 Maar anderen zoo roept verdachte, die blijkbaar zeer „geladen" is, met stemverheffing uit mogen eeden afleggen; alleen mij wordt dat geweigerd. Ik heb aangeboden, mij in alle zaken als getuige onder eede te hooren, doch dat is geweigerd. Anderen zijn in vrijheid ge steld; ik zit nog steeds gevangen. Ik verdraag dat, maar niet verdraag ik dat de officier ge zegd heeft, dat ik geld zou stellen boven eer Daartegen protesteer ik; ik stel mijn eer boven mijn vrijheid, ook ai laat mijn gezondheids toestand veel te wenschen over. Ik speel de regels van het spel, ook als zij tegen mij zijn! Als verdachte dan, zeer bewogen, gaat zit ten, is het zijn verdediger mr. Kappeyne, die er den president op wijst, dat de verdediging met angst in het hart heeft gezien, dat de andere verdachten in dit proces zijn vrijgela ten. Die angst is niet zonder reden geweest. De detective Johanknegt moet nog als ge tuige worden gehoord; het gevaar bestaat dus dat hij met anderen over het proces zou spre ken. Dat dit reeds gebeurd is, is pl. dezer dagen gebleken uit een foto in een dagblad welke te zien geeft, hoe Johanknegt na zijn vrijlating wordt verwelkomd door twee van ae dne .verhuizers"! Pl. legt de foto over, op- merkende dat het voor het getuigenverhoor funest is te achten, dat de getuigen nu onder ling met elkaar over de zaak kunnen spreken Verdachte: „Ach wel nee, dat is toch heele- maal niet erg! Als 't maar tegen mij gaat! Er zijn twee schilderijen zoek gebleven, waarvan Johanknegt op 25 Juli zei dat hij ze misschien ook wel kon terugbrengen. Nadien hebben de heeren samen gesprokenen de twee schil derijen bleven weg! Nu kunnen zij weer met elkaar praten; ik alleen moet in hechtenis blyven. Dan, even later, als getuige Koning naar voren geroepen wordt om over verschillende détails opnieuw verhoord te worden, merkt verdachte snijdend op: „Alles was ik zeg, is verdacht. Men zou mij alleen gelooven, als ik zei, dat ik het gedaan had, maar als ik dat deed, zou ik liegen. Rechter de Gaay Portman: „Dan wil ik U, Onnes, ook een vraag stellen: Kan het zijn dat U in het eerste of tweede gesprek, dat U met Koning gehad heeft, iets ontvallen is waaruit Koning zou hebben kunnen opmaken, dat het U met onwelgevallig zou zijn als U een verze keringsbedrag in handen zou krijgen?" Verd.: „Ik herinner me dat ik bij het eerste bezoek van Koning aan Nijenrode nem het kasteel heb laten zien en dat hij toen de op merking maakte: „Bent U niet bang voor in braken? Ik heb toen geantwoord, dat ik m'n best deed om inbraken te voorkomen, dat ik des avonds alle deuren persoonlijk controleerde en dat ik overigens verzekerd was. Koning zei toen: „Dat is allemaal heel goed, maar wat zou Je niet een herrie krijgen met de verzekering, als er eens brand kwam! Ik heb Koning toen geantwoord, dat ik van al mijn bezittingen in het kasteel een kaart systeem had gemaakt, zoodat er, ook in geval van brand, geen herrie zou kunnen ontstaan. Maar ja, dat ik misschien onvoorzichtig iets zou kunnen hebben gezegd, waaruit Koning méér zou kunnen afleiden; nou, dat geioof ik niet. Daar zou ik dan nog eens over moeten nadenken!" Te ruim twaalf uur wordt van het verdere verhoor van den kroongetuige voorloopig af gezien en is het de beurt van Witbraad om voor het hekje te komen, 't Onderzoek gaat over naar een ander terrein. De president vraagt getuige, op welk uur van den dag Koning hem het geld de f 100.— di rect na de inbraak ter hand heeft gesteld. Getuige antwoordt, dat dit gebeurd is in „De Roode Leeuw"; naar hü meent tusschen 3 en 4 uur. Ter sprake komen dan weer de chantagebrie- ven, door Koning en Witbraad tezamen ont worpen om aan Onnes te zenden en die bij een huiszoeking ten huize van Witbraad achter een gebroken spiegel werden gevonden. Ook Koning moet er aan te pas komen; hij krijgt een der brieven in handen en hem wordt gevraagd, waar ze zijn opgesteld, wie er veranderingen in heeft gebracht, waarom dit geschiedde en meer van dergelijke zaken. Getuige Koning geeft een verklaring, waarin vele „misschiens" en „zus of zoo's" voorkomen. Dan gaat mr. Muller Masses in op een op merking van Witbraad. Laatstgenoemde wordt nijdig en zegt: „Ik hoef U niet te zeggen wat ik dacht!" Mr. Muller Massis: „Mij niet, maar de recht bank wel." Getuige: „Zoo, dan moet de Rechtbank dat maar doen en dan staat het nog aan mij om te antwoorden. En anders beroep ik me op dat artikel, eh.,.. 219 geloof is (hilariteit). Overschilderen De president doet uitkomen, dat artikel 219 thans niet terzake dienende is. Witbraad mark- te dan op „het zijne" te hebben gedacht van de twee zoekgeraakte schilderijen, maar „over schilderen", nee, die gedachte is niet bij hem op gekomen. Mr. Muller Massis: „U weet wel, net als bij een fiets, die je met een enkel verfkwastje on herkenbaar kan maken!" Getuige: „Ik heb wel verstand van tabak, maar niet van schilderijen (gelach). Witbraad mag na deze opmerking gaan zit ten; hij maakt voor het getuigenhekje plaats voor den verzekerngsagent Top, die over de verzekeringen mededeelingen doet. Uit zijn ver hoor valt aan te stippen, dat, lang voor de in braak, getuige met Onnes onderhandelingen heeft gevoerd over voortzetting van de inbraak verzekering. De heer Onnes toonde toen niet veel interesse voor de verzekering; zy is echter op aandringen van de assufadeuren verlengd. De burchtheer heeft later aangevraagd, de brandverzekering te verhoogen; dienovereen komstig moest toen ook de inbraakverzekering worden verhoogd. Te 1 uur werd gepauzeerd. Een 38-jarige landbouwer stond hedenmorgen terecht voor de Utrechtsche Rechtbank wegens poging tot doodslag van den gemeente-veldwach ter K. Subs, was hem o.a. ten laste gelegd po ging tot zware mishandeling, medeplichtigheid tot poging tot doodslag en medeplichtigheid aan poging tot zware mishandeling. Hij zou n.l. in den nacht van 16 op 17 Januari geschoten heb ben in het open veld op den veldwachter K. op grondgebied van de gemeente Deil nabij Waar denburg. Verdachte beweerde, dat hij in dien nacht er op uit gegaan was om fuiken te zet ten. Toen hij over een sloot was gesprongen werd hij plotseling gegrepen. Hij ontkende, dat hij dien nacht geschoten had op den. veldwachter; Op een vraag Van den president. Mr. Kaars Sijpestein antwoordde ver dachte, dat hij geen enkel schot had gehoord en toen geen geweer by zich had. De lichtbak, welken hij bij zich had was bui ten niet aan geweest. Als getuigen werden gehoord twee veldwach ters en een jachtopziener. Op een der beide veldwachters was n.l. dien nacht geschoten. Eerst werd de andere veldwachter als getuige gehoord, die vertelde dat zij dien avond met zijn drieën bijeen waren in de woning van veld wachter K. Aangezien het goed weer was voor den lichtbak, het was donker en het stormde, gingen ze het veld in om te zien of er soms gestroopt werd. Op een gegeven moment hoorden zy een schot vallen waarna ze aanvankelijk met zijn drieën in die richting liepen. Later ging veldwachter K. apart en gingen getuige en de jachtopziener tezamen. Toen zij daar liepen zagen ze een licht be wegen, dat op een gegeven moment werd om gedraaid. Vlak daarop hoorden zij twee scho ten, die op honderd meter afstand gelost wer den. Even later kwam de lichtbak op hen af en zagen ze drie mannen. Een van deze drie sprong over de sloot, die hen van den veldwach ter en den jachtopziener scheidde en werd door getuige gearresteerd. Hij had geen geweer doch wel een lichtbak bij zich. De derde getuige, het slachtoffer, trachtte dien legde een soortgelijke verklaring af. De derde getuige, hets lachtoffer, trachtte dien avond achter de stroopers aan te komen. Hy zag op een gegeven moment de drie personen en er scheen een licht op zijn gezicht. Op het zelfde moment werd er geschoten. Er kwam een vuurstraal juist naast het gezicht in zyn rich ting op een afstand van dertig tot veertig meter Het licht ging uit en K. zag niets meer. Als getuige werd gehoord een wapenhande laar uit Den Bosch, die verklaarde dat het mo gelijk is om op een afstand van dertig meter iemand met het betreffende geweer als het ge laden is met zwaren hagel, zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. De Officier van Justitie eischte twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van preventieve hech tenis. De verdediger, Mr. Frima uit Amersfoort con cludeerde tot vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen. Maandag is de loting gehouden voor de demi finale van de Engelsche Cup. Op Zaterdag 17 Maart wordt gespeeld. Manchester CityAston Villa op het terrein van Huddersfield en Leicester CityPorts mouth op het terrein van Birmingham. Mevr. Alida TartaudKlein te Rotterdam ver zoekt ons te willen melden, dat zij haar ver bintenis met het Groot Nederlandsch Tooneel verbroken heeft. BANDOENG, 6 Mrt. (Aneta.) De Krijgsraad te Tjimahi veroordeelde kapitein H. terzake van verduistering tot acht maanden gevangenisstraf met vervallenverklaring van den militairen stand. Kapitein H. teekende tegen dit vonnis hooger beroep aan. Gebouw St. Bavo St. Caecilia, 8 uur Rechtskundig Bureau, half 9 Aardappelen commissie 24 uur Cursus Spoorwegper soneel, 8 uur. Gebouw H.K.B., Tempeliersstraat Kunst film Ludwig von Beethoven, kwart over 8. Rembrandt-Theater De Jantjes Op t tooneel: Damhofer „Weisse Rössl", 7 en 9.15 uur. Palace Victor en Victoria-Op het too neel: „The Overburry's 7 en 9.15 uur. Luxor De Onzichtbare Man, 8.15 uur. Gebouw „Sint Bavo" Arbeid delt, 8 uur Kunst na Arbeid, 8 uur. Stadsschouwburg Mij tot Bevordering der Toonkunst: Ruth Posselt en Theo v. d. Pas, 8 uur. Café-Restaurant Gebr. Brinkmann K.JM. V., half negen. Militairengebouw, Zoetestraat 14 Reddings brigade van het Kruisverbond, 8 uur. Rembrandt-Theater De Jantjes Op 't tooneel: Damhofer „Deisse Rössl", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Victor en Victoria Op het too neel: „The Overburry's" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor De Onzichtbare Man, 2.30 en 8.15 uur. HEEMSTEDE R.K. Vereenigingsgebouw Genootschap v. d. Stillen Omgang, 8 uur. SANTPOORT 't Huis te Velsen Genootschap v .d. Stillen Omgang, 8 uur. Te Zaandam is in den afgeloopen nacht brand ontstaan in de tabaksverkooperij „Het Oude Londen" van de fa. Köhne aan den Zuid- dijk. Doordat een voorbijganger bijtijds den brand ontdekte, waardoor de brandweer daar door spoedig hulp kon verleenen, bl9ef de ouderwetsche tabakswinkel behouden. De brandschade is gering, maar de waterschade tamelijk aanzienlijk. BATAVIA, 6 Maart, (Aneta.) Het „Bat. Nieuwsblad" verneemt, dat de Regeering heeft ingestemd met een hergroepeering der gemeenten in verband met de wij zigingen in de verhoudingen. Tevens zou volgens dit blad besloten zyn tot tijdelijke opheffing der afzonderlijke burgemeesters ambten van de gemeenten Tegal, Kediri, Sala- tiga, Modjokerto, Blitar, Pasoeroean en Ambon, met welke functies de betrokken assistent-resi denten zullen worden belast. BANDOENG, 6 Maart (Aneta) Het gewezen hoofdbestuurslid der P.N.I., Moerwoto, een be langrijke figuur in de beweging, is in preventieve hechtenis gesteld. Hij behoorde tot de dertien tijdens de huiszoekingen alhier voorloopig aan gehoudenen. Men bericht ons uit Madrid: In den ministerraad van Maandag, onder voorzitterschap van Alcala Zamora, is beslo ten een commissie te benoemen, die tot taak zal hebben te onderhandelen over een handels verdrag met Nederland. „Bloemendaals Bloei" De vereeniging „Bloemendaals Bloei" houdt Vrijdagavond a.s. haar algemeene jaarvergadering in hotel „Van Ouds het Raadhuis" te Overveen. Aan de orde komen: jaarverslagen van se cretaris en penningmeester, vaststellen van de wijze van boeking der kosten, gemaakt voor de Willem de Zwijger-herdenking; bestuurs- en kascommissiebenoeming, vaststelling begrooting voor 1934, enz. Burgerlijke Stand Geboren: z. van A. W. M. Pranssenvan As; d. van C. M. Marchand van den Raadt; d. van E. M. J. van DijckPe ters. Ondertrouwd; K. J. Jaberg en G. R. Rei- mesch. Getrouwd: L. J. M. van Velthuysen en T. A. Zoutman; H. Th. Olyerhoek en J. Roelofsma. Overleden; P. G. van der Breggen, wed. R. Schols, 76 j. Rijwieldiefstal Aangifte is gedaan van het vermissen van een heerenrijwiel uit de rijwiel bergplaats van het badhuis. Gevonden voorwerpen Terug te bekomen bij A. Elbersen, Kerklaan 41, een bloembollen- mand. Wilhelminalaan 30, een paar kinder handschoenen. Wed. de Ridder, Molenwerfs- laan 4, een damesportemonnaie met inhoud. W. Verheul, Haemstedeplein 33, een schroeven draaier. In het Badhuis aan de Postlaan werden m de week van 26 Februari tot en met 3 Maart, genomen 642 douchebaden en 34 kuipbaden. Aan 28 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 39 volwassenen gebruik gemaakt. Afsluiting Bloemendaalsehe straatweg Burgemeester en Wethouders brengen ter open bare kennis, dat het gedeelte van den Bloe- mendaalschestraatweg te Santpoort, van den Duinlustparkweg af tot de grens der gemeente Bloemendaal, van Woensdag 7 Maart a.s. tot nader order voor het doorgaand verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Collecte Pelikaan-Comité Zaterdag 10 Maart zullen vanwege het „Pelikaan-Comité" alhier, "Speldjes ten verkoop worden aangebo den. Eenige jonge dames uit de gemeente heb ben zich voor dezen verkoop geheel belangloos beschikbaar gesteld. Gaarne wekken wij de ingezetenen op zich van een speldje te willen voorzien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2