Wat er aan Poe Yi's kroning voorafging Hie«is Ién Villis Het vrije woord De stille omgang lil DIPLOMA TEN-CONFEREN TIE TE LONDEN DINSDAG 6 MAART 1934 NED. R.K. JOURNALISTEN DE WIJN- EN SAPBEREIDING De belangstelling voor het Neder- landsche product groeit Verlichting blijft noodig Ook op natrium-verlichte wegen Wat de rechtbank overwoog Veilingen in Beverwijk Partijen kunnen nog onder handelen Auto te water gereden Bestuurder verdronken EEN LUNCHROOM BUITEN DE ARBEIDSWET Gebakjes worden ter plaatse gebruikt Zilveren professiefeest BENOEMINGEN In het Aartsbisdom DE GROOTSTE SCHEEPSLIFT TER WERELD Suikerinvoer in Indië Ordonnantie tot een verbod voor een jaar Weer terug naar de missie AFSCHEID PATER DRIEMAN O.E.S.A. DR. E. W. JONGMANS t De begrafenis op de H. Landstichting Het veilingconflict te Aalsmeer Groote schade voor den bloemenhandel De Chineesche nationalisten be schouwen de vertooning te Hsinking als een beleediging De positie van het Rus sische leger Het Russische leger in het Oosten Wie is Blücher? Alleen reeds van buiten Amster dam worden dit jaar 42.000 deelnemers verwacht Oud-gemeentesecretaris aangehouden Het dorpje Veen in opschudding Smokkelaars in de va) De geheele bende van twintig man wist echter nog te ontkomen GENERALE STAF BESTAAT 120 JAAR Receptie in de Ridderzaal DE OVERVAL TE AMSTELVEEN Nog geen spoor van de daden Tragische ontdekking te Warmond Heling van boter Wij hebben er eenigen tijd geleden al eens aan herinnerd, dat, toen voor een aantal jaren de anti-revolutie-wet haar beslag kreeg, daaromtrent de somberste voorspellingen wer den gedaan, speciaal van sociaal-democratische zijde. Het heette, dat van de vrijheid maar bitter weinig, of minder nog, zou overblijven. De erg ste reactie was te vreezen. Het kwam echter eenigszins anders uit. De vrijheid bleef ongerept. Er behoefde van de wet weinig of geen gebruik te worden ge maakt. Ook „Het Volk" moest dit onlangs erkennen. Maar desniettemin sloeg het blad nu weer alarm tegen het regeerings-ontwerp „ter be' scherming van de openbare orde." En het gaat daarmee voort, nu de minister zijn Memorie van Antwoord heeft doen ver schijnen. „Naar onze overtuiging" adus „Het Volk" „bedreigt dit wetsvoorstel de vrijheid van meenings-uiting, de vrijheid van critiek." Waarna het profeteert, dat, wordt dit wets ontwerp goedgekeurd, het aantal beleedigings- processen „onrustbarend" zal toenemen, wijl men voortaan ook zal kunnen worden vervolgd voor beleediging van het openbaar gezag, van openbare lichamen en openbare instellingen, en „groepen van de bevolking." Mocht deze voorspelling van het sociaal-de mocratische orgaan inderdaad werkelijkheid worden, dan zou dit feitelijk het tegenoverge stelde bewijzen, van wat „Het Volk" bewijzen wil. Er zou dan toch uit blijken, dat het euvel, waartegen de regeering zich keert, en het ge vaar dat zij wil afwenden en voorkomen, in nog veel ruimer en veel ernstiger mate dreigen en aanwezig zijn, dan wordt verondersteld. „Het Volk" spreekt nu van het „vrije woord", en noemt beperking daarvan in Nederland niet noodig. Maar wordt het vrije woord dan beperkt en aan banden geegd, wanneer de overheid waakt voor de bescherming der openbare orde? Is dat woord en is de vrijheid in 't alge meen dan synoniem met losbandigheid van taal, met beleediging van het gezag, met „hetze" te gen openbare lichamen, instellingen en groepen van medeburgers? Kan zonder al dit fraaie gedoe de critiek niet tot haar recht komen en een wel gefundeerde meening of overtuiging niet tot uiting? Het zou er wel droevig uitzien in ons land, Indien het zóó ware. Maar het is zoo niet. Het gaat niet tegen de vrijheid, maar tegen het misbruiken der vrijheid. En waar „het Volk" zelf schrijft: „Natuurlijk ontkennen wij niet, dat de gemoederen in de laatste jaren sterker bewogen zijn en dat de publieke uitingen van verschillende volksgroe pen van deze opgewondenheid getuigen" daar blijkt wel, dat er zich verschijnselen voordoen, die correctie en beteugeling zeer noodig maken. Beter, dat dit bijtijds geschiedt, dan dat men het kwaad te ver laat voortwoekeren. Met een stok achter de deur is dikwijls reeds veel te bereiken. En ten slotte hebben wij nog genoeg vertrou wen in ons volk, om te gelooven, dat het pessi misme der sociaal-democratisöhe pers ook nü zal worden beschaamd en dat van een „schrik barend" toenemen van het aantal beleedi- gingsdelicten en beleedigingsprocessen geen sprake zal zijn. P. S. Dezer dagen kwam te Utrecht onder voorzit terschap van den heer J. B. Vesters de Ned. R. K. Journalisten Vereeniging voor haar jaarver gadering bijeen. De voorzitter herdacht de benoeming van den geestelijken adviseur Pater Dr. Kruitwagen tot doctor honoris causa, door den Senaat van de Amsterdamsche Universiteit. Besloten werd, nog een telegram van gelukwensch te zenden aan Pater Kruitwagen, die verhinderd was de verga dering bij te wonen. In het bijzonder heette de voorzitter welkom het mede-lid uit Curacao, Pa ter H. Hulsman O.P. hoofdredacteur van de Ami- goe di Curacao, wiens verdiensten onlangs door H. M. de Koningin zijn erkend door zijn benoe ming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Het jaarverslag van secretaris en penningmees ter werd goedgekeurd. Besloten werd aan de lan delijke groepen een vast bedrag uit de algemeene kas te geven van f 25 per jaar, benevens f 1 voor elk lid in de groep, dat in het voorafgaande jaar zijn contributie volledig heeft betaald. Het beleid van den redacteur van het orgaan werd met algemeene stemmen goedgekeurd en de redacteur, de heer J. Hulsman werd bij ac clamatie herbenoemd, evenals de plaatsvervan gende redacteur, de heer G. P. Bon. De aftredende bestuursleden, de heeren L. Stolwijk te Amsterdam en J. Zwetsloot te Nij megen, werden met een groote meerderheid her- kozen. Inzake de vraag of de vereeniging zich zou aansluiten bij de Rijkswerkloozenverzekering, kreeg het bestuur opdracht op korten termijn deze zaak in studie te nemen, overleg te plegen met de regeering, de Katholieke Directeurenver - eeniging en met den Ned. Journalisten Kring, om dan de resultaten en de voorbereiding aan een binnenkort te houden algemeene ledenver gadering voor te leggen. Het ontwerp huishoudelijk reglement werd goedgekeurd. Het voorstel van de groep Zuid-Holland in zake de voor-reclame van films in de katholieke pers, d.i. voor de films gezien zijn, werd terug genomen na de opmerking, dat de kwestie aller eerst behoort tot het terrein van de Katholieke Directeuren Vereeniging, omdat het gaat om de reclame door middel van advertenties. rrof. Ir. A. M. Sprengers, directeur van het laboratorium voor Tuinbouwplantenteelt doet in zjjn jaarverslag over 1933 enkele mededee- lingen inzake proeven, die genomen worden met het bereiden van wijn en sappen uit di verse fruitsoorten. Opgemerkt wordt, dat het tweede jaar sinds het begin zijner werkzaam heden op het gebied van wijn- en sapbereidin- gen aan het laboratorium, de resultaten, die tot nu toe zijn verkregen, vrij gunstig mogen wor den genoemd. Prof. Sprengers geeft de verzekering, dat het geen gemakkelijke taak is om ons publiek tot het gebruik van dranken uit Nederlandsche vruchten vervaardigd, over te halen en dat al leen succes te bereiken zal zijn door voortdu rend op dat aambeeld te kloppen. Toch mogen de resultaten niet ongunstig worden genoemd, hetgeen ook blijkt uit het groot aantal verzoeken om inlichtingen, enz.; er werden b.v. 170 technische adviezen uitge bracht. Dat belangstelling tot fabriceeren inderdaad bestaat, bleek uit de verblijdende mededeeling, dat de eerste fabriek werd opgezet voor zoete most en gepasteuriseerde mostbereiding, terwijl fabrieken tot het verwerken van bestaande vruchten de fabricatie en in het klein begon nen en nog voortzetten. Wellicht zijn er onder de fabrikanten, die niet uitbundig zyn over de bereikte verkoops resultaten, doch dan merkt prof. Sprengers op dat alle begin moeilijk is. De belangstelling van het publiek groeit evenwel en er zou meer van de Nederlandsche dranken geconsumeerd wor den, indien zij overal verkrijgbaar waren. Over de plaatsen, waar het laboratorium ver koopt, n.l. Arnhem en Wageningen, valt niet te klagen, zonder eenige reclame werden 100 fles- schen per week verkocht. Het is opgevallen, dat de vraag naar most grooter is dan naar die van wijn. Vermoedelijk beschouwt men altijd den vruchtwijn als een minderwaardigen drank, hetgeen op vooroordeel berust. De hoeveelheid fruit, die in 1933 werd ver bruikt voor zoete most-bereiding is nog niet groot, doch bedraagt reeds 120.000 K.G. Er wordt evenwel niet aan getwijfeld of dit heeft toch goede gevolgen gehad op den fruitverkoop. Thans bestaan er plannen tot het indampen van het Nederlandsche vruchten met het oog op de bereiding van allerlei vruchtenlimonades al of niet vermengd met koolzuur. Vertrouwd wordt op een besluit van de Re geering, waarbij het mogelijk zal zijn druiven sap accijns-vrij te verwerken tot zoete most. De proeven worden door diverse vereenigin- gen en particulieren gesteund. Prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, directeur der S.V.M. te Maastricht, heeft getracht een principieele uitspraak uit te lokken omtrent het al of niet verplicht zijn autolichten te voeren op natrium-verlichte wegen. Wegens overtreding der Motor- en Rijwielwet is Prof. Dr. ir. H. C. J. H. Gelissen door den kantonrechter te Sit- tard veroordeeld tot een geldboete van f 0.50 of één dag hechtenis. Jn hooger beroep heeft de Arrondissemtnts-rechtbank te Maastricht Maan dag dit vonnis bevestigd. Van de zijde van den verdachte was op theo retische gronden betoogd, dat op een van na- triumverlichting voorzienen weg het gebruik van een lichtbron hetzij als signaal, netzij als een kijkobject, niet alleen onnoodig en overbodig is, omdat de bestuurder van een motorrijtuig, ook als dit geen licht voert, zelf kan zien en gezien worden, maar ook dat door het voeren van elk licht de veiligheid van het verkeer in ge vaar kan worden gebracht.'De Rechtbank achtte zulks practisch niet aangetoond. Voorts overwoog de Rechtbank dat het ook overigens aan den bestuurder van een motorrij tuig niet vrijstaat om te beslissen dat op een weg of straat de verlichting zoodanig is. dat hij in strijd met de uitdrukkelijke bepaling der wet, zich van het voeren van welk licht dan ook, mag onthouden. De Rechtbank nam dan ook niet aan, dat de handeling van verdachte om hoegenaamd geen licht aan zijn motorrijtuig te voeren, waarvan hij toegeeft dat zij In strijd is met de letter der wet, zou beantwocf/den aan geest en doel van de wet. Hedenmorgen is de faillissementsaanvraag van De Spaarnebank inzake de veiling „Ken- nemerland" en de Vrije Veiling voor de Haar- lemsche Rechtbank opnieuw in behandeling ge weest. De rechtbank heeft de zaak weer 14 dagen aangehouden, om den partijen nog gelegenheid tot onderhandelen te geven. De 23-jarige A. Gerrits, uit Zwolle, die bü een kruideniersfirma te Elburg in betrekking was, vertrok Donderdagavond j.l. per auto uit El- burg om een bezcek te brengen aan zijn ver loofde te Heerde. Sindsdien werd hij vermist. Maandagavond omstreeks zes uur bemerkte een schipper, die in het Apeldoornsche Kanaal voer, dat er een auto op den bodem van het Kanaal lag. De auto werd opgehaald en bleek de wagen te zijn waarmede G. Donderdagavond uit Elburg was vertrokken. Het lijk van G. werd in den auto gevonden. Het gerechtshof te Den Bosch heeft in laat ste instantie volgens verwijzing van den Hoo- gen Raad de strafzaak behandeld tegen H. J. K., bedrijfsleider bij de N.V. Hema te Maastricht, die aldaar door den Kantonrechter veroordeeld was tot tweemaal een gulden boete of twee da gen hechtenis, omdat hij als bestuurder van de zaak niet heeft gezorgd, dat volgens art. 68 van de Arbeidswet, een arbeidslijst en een arbeids- register in de lunchroom waren opgehangen. Onder aanvulling van de gronden veroordeelde de rechtbank K. tot dezelfde straf, van welk vonnis K. cassatie teekende. Conform den eisch van den advocaat-gene raal besliste het gerechtshof tot ontslag van rechtsvervolging op grond, dat een lunchroom niet onder de Arbeidswet valt, omdat gebakjes e.d. uitsluitend of in hoofdzaak ter plaatse wor den gebruikt. 5 Maart was het 25 jaren geleden, dat de eerw. Broeder Ambrosius (B. van Achten) zijne professie deed in de Congregatie van de Broe ders van den H. Franciscus te Koningslust Helden. Na Paschen zal het feest worden her dacht. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den hoogeerw. heer R. J. A. Janssen op zijn verzoek wegens vergevorderden leeftijd eer vol ontslag verleend als pastoor te Utrecht CH. Joseph) en heeft benoemd tot pastoor te Utrecht (H. Joseph) den zeereerw. heer E. A. W. Weiman; heeft voorts aan den zeereerw. heer J. H. B. M. Elskamp om gezondheids redenen op diens verzoek tijdelijk ontslag ver leend uit de priesterlijke bediening en heeft be noemd tot pastoor te Borne (H. Stephanus) den zeereerw. heer R. G. R. Smeets, en tot pas toor te IJselmuiden den zeereerwa. heer Th. Westendorp. 25 Maart a.s. zal te Niederfincno bij Eberswalde de grootste scheepslift der wereld in gebruik genomen worden. Door het overhalen van een enkele schake laar is het mogelijk binnen vijf minuten schepen 36 M. omhoog te brengen BATAVIA, 5 Maart (Aneta). Heden werd de suikerinvoer-ordonnantie bij den Volksraad in gediend. De ordonnantie houdt een invoerverbod in van alle riet- en bietsuikers, binnen het tolge- bied van Ned.-Oost-Indië gedurende een ter mijn van twaalf maanden na den datum van inwerkingtreding der ordonnantie. In verband met het doel van de ordonnantie, n.l. het voor komen van het euvel dat goedkoope naar Britsch-Indië verkochte suiker weer in Ned.- Indië wordt heringevoerd, is uiteraard ook de invoer van die suikers verboden .welke uit Ned.- Indië afkomstig zijn. Slechts in bijzondere ge vallen kan de directeur van Economische Za ken ontheffing van het invoerverbod verleenen. Heden vertrokken uit het Missiehuis van het H. Hart te Tilburg de paters J. Coenders M.S.C. uit Meerlo en G. Mees M. S. C. uit Amsterdam, die in het vaderland enkele maanden van wel verdiende vacantie na 12-jarigen Missie-arbeid hebben doorgebracht, weer naar hun Missie van Surigao in de Philippijnen. Voor zijn vertrek naar Utrecht heeft Pater Drieman afscheid genomen als directeur der R. K. Vacantie-school „Licht en Lucht" afdee- ling „St. Augustinus.'' De zaal onder de Kerk aan den Postjesweg was bij deze gelegenheid ge heel gevuld met leidsters, leiders, medewerken den, terwijl ook vele ouders met hun kinderen waren verschenen. De voorzitter de heer Lau Peters huldigde Pater Drieman als een grooten kindervriend. Zijn vertrek zal voor de vacantie- school een groote leemte achterlaten. Namens de Vacantie-school bood spr. aan Pater Drieman een prachtig garnituur vulpen en potlood aan. Ook de Mondorgelclub „T. O. V." van de vacan tie-school was present en gaf eenige nummers ten beste. Door den directeur van T. O. V. werd namens de jongens een ets van Toorop aange boden. Pastoor Smits was mede aanwezig en heeft in een dankwoord Pater Drieman lof ge bracht voor het vele dat hij gedaan heeft voor de jeugd. Maandagmorgen heben de plechtige uitvaart en begrafenis plaats gehad van Dr. Emile Wil helmus Jongmans, eertijds o.a. geneesheer-di recteur van het R.K. Sanatorium Dekkerswald. De Requiemmis in de kapel van het St. Ca- nisius-Ziekenhuis werd opgedragen door Rector van Thiel. Er waren tal van belangstellenden aanwezig, onder wie de Hoogeerw. Heer Deken J. L. van Mulukom en tal van medici, die den overledene begeleidden naar het kerkhof der H. Land- Stichting. Verder waren aanwezig de Eerw. Zusters van Dekkerswald en eenige Zusters Carmeütessen, 'n deputatie der patiënten van Dekkerswald en het personeel van dit Sanatorium, dat destijds stond onder leiding van den overledene. De huidige directeur van Dekkerswald, Dr. Henneman, en de directeur van het St. Canisius-Ziekenhuis Dr. Enneking vertegenwoordigden deze instellingen Op het kerkhof verrichtte pastoor A. Suys van de H. Land-Stichting de liturgische plechtig heden. Betreffende het veilingconflict te Aalsmeer vernemen wij nog, dat reeds geruimen tijd in het veilinggebouw clandestien handel werd ge- dreveen in bolbloemen. Het veilingbestuur kreeg daardoor onophoudelijk moeilijkheden, maar liet den handel oogluikend toe. Onlangs besloot het echter, definitief een einde daaraan te maken. Het deelde mede, zelf bloemen te zullen aan voeren, waardoor clandestine handel niet meer noodig zou zijn. Dit plan werd uitgevoerd, maar de exporteurs namen daar geen genoegen mee, omdat zij daardoor den handel belemmerd za gen. Zij eischten intrekking van dezen maatre gel, doch het bestuur weigerde er gevolg aan te geven. Daarna verklaarden de exporteurs, geen rozen en bollen mer te zullen koopen op de veiling. Het veilingbestuur ging toen weer een stap verder en deelde mede, dat dan ook geen andere bloemen meer geveild zouden wor den. De schade voor den bloemenhandel is door dit conflict zeer groot. Hoe het verdere verloop zal zijn, is niet te zeggen. In een spoedeischende buitengewone verga dering van de centrale veiling zal aeden avond het conflict besproken worden. Hoewel nu den exporteurs den toegang tot de veiling ontzegd is. had vanmorgen toch een hunner op de tribune plaats genomen. Velen hunner ontruimden hun boxen in het veiling gebouw en vertrokken naar de veiling „Bloe- menlust", de tweede veiling in Aalsmeer, die een zelfstandige vereeniging naast de Centrale Veiling vormt. (Van een bij zonderen correspondent). Tsjang Kai Tsjek staat nog altijd voor het moeilijke dilemma: geen vrede en samenwerking met Japan ofwel oorlog tusschen Noord en Zuid China. Voor die vrede en samenwerking verlangt Japan een de facto erkenning van den statusquo in Mandsjoerije. Een erkenning de jure zal Japan voorloopig niet eischen. Het is deze formeele erkenning van den nieuwen staat Mandsjoekwo, die in China den burger oorlog zou doen ontbranden. Er zit nog een ander facet aan deze kwestie. Tokio is zelfs bereid geweest, formeel de sou- vereiniteit van China over Mandsjoerije te er kennen voor den prijs van een militair verbond met China. Men weet waarschijnlijk niet, dat daarover in de laatste maanden van 1933 voort durend onderhandelingen hébben plaats gehad tusschen Jappnsche militaire autoriteiten en de Noordelijke Chineesche generaals. Een militair verbond met China zou voor Japan van onbe rekenbaar nut zijn, aangezien aldus het geheele uitgestrekte Chineesche rijk een vaste en onge stoorde operatiebasis zou worden voor de Ja- pansche troepen, jn geval Japan tot verwezen lijking van zijn bekende pan-Aziatische idealen zou willen overgaan. Alsdan zou op de eerste plaats de positie van Rusland verontrustend in het gedrang komen. De desbetreffende onderhandelingen tusschen Japan en China zijn tenslotte niet tot resultaat gekomen. Tokio heeft deze onderhandelingen van dusdanig belang geacht, dat de kroning van Poe Yi, die oorspronkelijk begin Januari had moeten plaats vinden, er voor werd uitgesteld. En het mag wel aan twijfel onderhevig zijn, of die kroning zou zijn doorgegaan, indien de be- doelde onderhandelingen geslaagd zouden zijn. Hierboven een Chineesche caricatuur op de kroning van Kang Teh (Poe Yi). De Chi neesche tekst rechts van het plaatje betee- kent: „schrik maar niet (kleine muis); ik ben gekomen om je te beschermen" (de poes)- De kroning van Poe Yi heeft in China een indruk gemaakt, welke het midden houdt tus schen het pijnlijke en het belachelijke. De Chi neesche nationalisten, voorzoover zij nog monar chistische sentimenten behouden hebben, be schouwden de vertooning te Hsinking als een be leediging aan de voorvaderen van de toch onge twijfeld roemrijke Ching-dynastie, waarvan Poe Yi als de meest onwaardige afstammeling wordt voorgesteld. Men noemt hem smadelijk „de driemaal gehuwde en driemaal gekroonde", hiermede doelende op het feit, dat Kang Teh (de vreedzame deugd) al reeds tweemaal tot keizer van China is gekroond en thans zijn der de kroning deelt met zijn derde vrouw, na van zijn twee vorige vrouwen gescheiden te zijn, in welke laatste omstandigheid ook volgens Chi neesche opvattingen een schande ligt. Kort voor de kroning van Poe Yi heeft te Londen een geheime conferentie plaats gehad tusschen dr. W. W. Yen, den Chineeschen am bassadeur te Moskou, den heer Quo Tai Chi, Chi- neesch gevolmachtigd minister in Engeland en dr. Wellington Ko, den Chineeschen gezant te Parijs. Omtrent deze conferentie zijn geen of ficieels mededeelingen gedaan. Wij vernemen echter, dat de besprekingen betrekking hadden op de kroning van Poe Yi. Het resultaat van de conferentie was, dat de drie gezanten een uitvoerig telegram naar Nanking hebben ge zonden met het dringende advies, op dit oogen- blik toch vooral geen concessies aan Japan te doen met betreking tot Mandsjoekwo, aangezien dit thans zeer veel afbreuk zou doen aan de positie en het aanzien van China in het kader der internationale politiek. Intusschen is bereids gebleken, dat de Cen trale Regeering niet alleen geen concessies heeft gedaan, doch daarentegen aan Tokio over de vertooning te Hsinking een officieel protest heeft overgebracht met de verklaring, dat Chi na Japan daarvoor verantwoordelijk stelt. In de diplomatenconferentie te Londen is ook de mogelijkheid van een spoedigen oorlog tus schen Japan en Rusland onder de oogen ge zien, terwijl bestudeerd werd, in welke politieke en militaire situatie China alsdan zou komen. Rusland zelf houdt terdege rekening met een komenden oorlog. De Russische strijdkrachten in het Oosten zijn vergroot van 13 pCt. tot 20 pCt. van de totale legersterkte. In de Sovjet-strijdkrachten van het Oosten hebben zich de laatste jaren o.a. volgende mu taties voorgedaan: Morskaja-provincie 2 infanteriedivisies, 1 ca- valieriebrigade in 1931; 4 infanteriedivisies, 1 cavaleriedivisie in 1933. Amoer-provincie: 1 infanteriedivisie in 1931; 2 infanteriedivisies in 1933. Baikal-sector: 1 cavaleriebrigade in 1931; 1 cavaleriedivisie in 1933. De geheele sterkte van de Siberische troepen is niet bekend, doch uit bovenstaande opstel ling blijkt al reeds, dat de potentie van de in fanterie en de cavalerie in drie districten in twee jaar tyds met resp. 100 en 150 pCt. is opgevoerd. Zoodra de oorlog uitbreekt zal het Roode Leger vermoedelijk onmiddellijk in Mandsjoe rije trachten binnen te vallen. De bedoeling is dan langs vier verschillende weeen met vier verschillende legers naar Charbin op te rukken. Slaagt het Roode Leger er in Charbin te nemen en zijn positie in de Noordelijke zóne van den Chineeschen Oosterspoorweg te handhaven, dan zijn de Zuid-Siberische grenzen, die zich in een halven cirkel om Noordelijk Mandspoerije uit strekken, tegen Japansche aanvallen beveiligd. Tevens zou dan getracht kunnen worden, de Japanschen militaire voorbereidingen in Mandsjoerije zelve aan te tasten. De bijzonder heden van het hier in ruwe trekken aangegeven plan zijn reeds tot de détails vastgesteld. Omtrent het moreel en de gevechtswaarde van het Roode leger loopen de meeningen zeer uiteen. De bekwaamste figuren uit het oude Czaristische leger zijn door de Sovjets stelselma tig verwijderd, uit vrees voor de mogelijkheid, dat die officieren Napoleon-achtige neigingen zouden kunnen krijgen. Wanneer proletarische officieren van bijzondere bekwaamheid blijk ga ven, doch daarnaast ook grooteren invloed ver wierven dan trof hun hetzelfde lot als de Cza ristische officieren, ofwel zij werden zoo dikwijls overgeplaatst, dat hun invloed geen wortel kon schieten. Er zijn zeer vele officieren, die het Sovjetregime loyaal gezind zijn, doch daardoor in discrediet zijn gekomen bij een zeker deel van de troepen, waarop de regeering in critieke tij den niet al te zeer zou kunnen rekenen. An derzijds zijn er vele bekwame officieren, van wier regeeringsgetrouwheid men niet al te zeer overtuigd is. Het wantrouwen van elkanders po litieke gezindheid is oorzaak van het feit, dat de verhouding tusschen officieren en man schappen van het Roode Leger en tusschen de officieren onderling zeer veel te wenschen over laat, een factor, die aan het moreel van het leger in critieke tijden zeker geen goed zal doen. Daarbij komt dan nog, dat tal van hoofdofficie ren verantwoordelijke posten bekleeden, die zij meer aan hun politieke antecedenten, dan aan him strategische bekwaamheden danken. De Volkscommissaris, van Oorlog, Woroschilov zelve bijv., die altijd opnieuw oorlogszuchtige rede voeringen houdt tegen Japan, is zeer zeker ver stoken van groote militaire gaven. Vóór de revo- luitie was hij zelfs niet eens soldaat geweest. De eenige militair van grooter formaat, waar over de Sovjetregeering schijnt te beschikken, is generaal Blücher, de chef van het Roode Leger in het Verre Oosten. Deze generaal is een mysterieuze figuur, die een operette-achtige sfeer om zich heeft. Volgens de officieele lezing van de Sovjets is Blücher het type van een ech ten proletariër, een anarchist uit de dagen van vóór de revolutie. Dit wordt echter door velen betwijfeld. Zijn officieele biographie beschrijft hem als een gewezen arbeider van de Tsihentsky-fabrie- ken, die destijds den prozaïschen naam droeg van Medwedjeff (boerenzoon). Hij nam actief deel aan de arbeidersbeweging en werd gearresteerd. In den wereldoorlog zou hij zich in het oude leger als onderofficier zeer hebben onderschei den. In de revolutie kwam Blücher tijdens den burgeroorlog door zijn militaire kwaliteiten snel vooruit. Toen hij een hoogen post kreeg nam hij den naam van den beroemden Pruisi- schen maarschalk aan. Later ontmoette men hem onder den naam van generaal Galin, als minister van oorlog in een half bolsjewistischen bufferstaat in het verre Oosten. Toen de Bolsje wisten uit dien staat verdreven waren, werd Ga lin weer generaal Blücher. Hij nam deel aan de reorganisatie van het Roode Leger, nadat hij eerst nog even kans had gezien, de revolution- naire troepen in China te organiseeren. Zooals reeds gezegd, wordt door zeer velen be twijfeld, of Blücher wel de 100 pCt. communist is, die uit de arbeidersklasse omhoog is geko men. Er zijn er die hem aanwijzen als een aristocraat en officier uit het oude leger. Ande ren meenen in hem een Duitschen of Hongaar- schen officier te zien, die in krijgsgevangenschap tijdens de revolutie naar het bolsjewisme zou zijn overgegaan. Het is niet zoo heel lang geleden, dat Blü cher een rol speelde in de bekende „Sirtzoff"- samenzwering tegen Stalin. Dit is eigenlijk de oorzaak er van geweest, dat hij als chef van het Roode Leger naar het Verre Oosten werd gezon den. Bij opkomende ongesteldheid, hoofdpijn, kiespijn en pijnen, ontstaan door een ver- koudheid: Aspirin! Sinds jaren beproefd, altijd onschadelijk bevonden. Let er op, dat U de echte Aspirin krijgt met Bayer* kruis en oranje band om de verpakking Uitsluitend verkrijgbaar, in oei pranjetoanp-bujsjës 20tabl. 70 ets. ep'órarf/èzakjes van'2 tabi. a 10 ets Zooals bekend wordt dit jaar de stille Omgang gehouden op II en l 8 Maart. Volgens de officieele opgave be draagt het aantal deelnemers van buiten den eersten nacht ongeveer 22.000, den tweeden nacht bjjna 20.000. Daarbij komen dan nog tienduizenden Amsterdammers. Van de groote groepen staat Utrecht ditmaal bovenaan met 2600 deelnemers. Dan volgt Nijmegen, Venlo en Omstre ken met 2200, Leiden met 2000, den Haag met 1900, Rotterdam 1600, Haar lem 1 600, Arnheen en Omstreken 1 400, de Rijwielbond Noord-Holland met 1400, t Gooi 1200, Groningen 1200, Friesland 1 I 00. Hedenmorgen is J. T., oud-gemeente-secreta ris en oud-gemeente-ontvanger, die gearresteerd was als verdacht van gepleegde verduistering ten nadeele van de gemeente Veen, door de ma- rechausse te Heusden naar het Huis van Be waring te 's Hertogenbosch overgebracht. Hedennacht zijn de kommiezen aan de Bra- bantsch-Belgische grens in een vuurgevecht ge wikkeld geweest met een smokkelaarsbende van ongeveer twintig man. De ambtenaren haden er lucht van gekregen, dat getracht zou worden een hoeveelheid smok kelwaar over de grens te brengen. De betreffende posten werden dus in allerijl versterkt. De kommiezen behoefden niet lang te wachten. Pogingen om de bende te omsin gelen hadden echter geen resultaat. Zelfs voor de kogels der beambten waren de smokkelaars niet bang. Soepidg moesten de kommiezen zelf dekking zoeken voor de kogels van hun natuur lijke vijanden. De geheele bende wist in de bos- schen bij Budel te ontkomen, echter met ach terlating van de smokkelwaar, ongeveer hon derd K.G. boter en suiker. 11 Maart as. zal het 120 jaar geleden zijn, dat de Nederlandsche Generale Staf bij Be sluit van den Souvereinen Vorst werd opgericht. De chef en de officieren van den generalen staf hebben gemeend, dat deze dag niet geheel onopgemerkt mocht voorbijgaan en besloten aan de herdenking van dit. voor de weermacht zoo belangrijke feit, een eenigszins feestelijk karakter te geven. In overeenstemming hiermede stellen zij zich voor op Zaterdag 10 Maart e.k. in de Ridder zaal van 15.30 tot 17.00 uur civiele en militaire autoriteiten in de gelegenheid te stellen van hun belangstelling te doen blijken. Voor autoriteiten, die wenschen ter receptie te verschijnen, is de ingang aan de Vijverberg zijde gereserveerd. Het onderzoek naar de daders van den Maandag gepleegden overval ten huize van den heer Gels, heeft tot nu toe geen resultaat op geleverd. Dr. Van Ledden Hulsebosch en de rechter-commissaris uit Amsterdam, hebben een bezoek gebracht aan de woning en o. a. vingerafdrukken genomen. Gebleken is, dat be halve een bedrag aan geld, een aantal kleine sieraden van geringe waarde is ontvreemd. Met een politiehond zijn nasporingen in de omge ving gedaan, echter zonder resultaat. 24 Een paar visschers. die wilden gaan visschen in De Zijl, onder de gemeente Warmond, vonden aan den oever een damesfiets en een dames- taschje. Al zoekende zagen zy te water liggen het lijk van een jonge vrouw van omstreeks 27 jaar. Onmiddellijk waarschuwden zij de politie, die het lijk ophaalde en in het lijken huisje opbaarde. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Maandag zijn de boterhandelaren B. N. en D. v. d. P. uit Wijk, bij Heusden, gearresteerd en naar het Huis van Bewaring te 's-Herto- genbosch overgebracht, verdacht van heling van groote partyen boter, afkomstig van diefstal uit de Coöperatieve Zuivelfabriek te Nuland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9