Was Eden's reis vergeefsch? 1 Fj Nationaal kabinet in gevaar? Rudolf Hess te Weenen? I I Het gist in Spanje De zaak-Stavisky Het nieuws van heden DE BROQUEVILLE ALS REALIST Met dertienen aan tafel? MACDONALD EN SIR SIMON DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling WOENSDAG 7 MAART 1934 Avondblad DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Rapport van Eden aan het kabinet Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuii| Onderhandelingen met de Christe- lijk-sociale leiders? Stakers zijn niet voornemens den strijd op te geven of een compromis te sluiten Maandag algemeene staking CONCENT RA TI EK AMP OPGEHEVEN Uitbreiding der vloot in de Ver. Staten „Komt het tot een conflict met de liberalen, dan wordt de positie van MacDonald onmogelijk Rechtsch-conserva- tieven intrigeeren mmmmm MacDonald HET RICHARD WAGNER-MONUMENT wm mrnm mmm mmmmmsm - Heeft de oplichter getracht een bank te stichten met de Gebr. Barmat? Sensationeele onthulling in het geval-Prince Het proces Joessoepof Metro Goldwyn in hooger beroep Overstroomingen in de Ver. Staten Bruggen en huizen vernield DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Barthou naar Brussel Volgelingen van Sandino gedood In gevecht met nationale garde J NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18632 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De rondreis van den Lord Privy Seal An thony Eden, die gedoodverfd wordt ais Engelands toekomstige minister van buitenlandsche zaken, had ten doel te polsen, wat men te Parijs, Berlijn en Rome over het Engelsche ontwapeningsvoorstel dacht. Wat Duitschland en Italië erover denken, heet hem duidelijk te zijn geworden. Wat Frankrijk er precies over denkt, wordt wel met groote waar schijnlijkheid vermoed, maar moet nog altijd officieel bevestigd worden. Men weet, dat na de volkomen doellooze discussies op papier tus- schen Duitschland en Frankrijk over het brandnetelige ontwapeningsvraagstuk zoowel Engeland als Italië bemiddelingsvoorstellen hebben gedaan om de bestaande controversen smalletjes te overbruggen. Italië kleedde zijn voorstel in meer algemeene termen, maar En geland preciseerde nauwkeurig. Uit de Fran- sche perscommentaren bleek onmiddellijk, dat Frankrijk in ieder geval meer voor de Italiaan- sche algemeenheid dan voor de Engelsche pre ciesheid voelde, maar dat meerdere bleef op zich zelf toch nog weinig. Zoo weinig, dat som migen meenen een eigen Fransch voorstel te gemoet te moeten zien. Zooals wij bij het eer ste optreden van de regeering Doumergue, waarin o.a. een Tardieu en een Barthou zit ting hebben, schreven, beloofde het nieuwe Fransche kabinet meer goeds voor de binnen- landsche dan voor de buitenlandsche politiek. De laatste Fransche nota, welke te Berlijn werd overhandigd bevestigde dit volkomen. Frank- rijk meent al tot het uiterste met zijn bewa peningsbeperking te zijn gegaan onder de hui dige omstandigheden, en daar er geen uitzicht is op grootere veiligheidswaarborgen, wenscht het aan Duitschland geen enkele concessie te doen. Waar nu het Engelsche voorstel ver schillende concessies aan Duitschland bevat o.a. ten aanzien van een zekere mate van herbe wapening, is het niet waarschijnlijk, dat Frankrijk bereid zal zijn het evenals Italië en Duitschland onder zekere voorwaarden tot grondslag van verdere besprekingen te aanvaarden. Frankrijk heeft met schrik be merkt, hoe zijn trouwe bondgenoot Polen plot seling overstag is gegaan en thans met Hitier gelijk op zeilt. Het ziet bij het losser worden der leibanden, waaraan zijn satellieten vroeger zoo gedwee liepen, slechts heil in een rigou reuze handhaving van zijn bewapeningen, welke handhaving voor een groot deel schuld is aan de in Duitschland wakker geworden recalci- trantie. Tijdens zijn besprekingen te Rome moet lord Eden hebben ervaren, dat Italië alles wil accepteeren, wat maar een hervatting van den economisch ruïneuzen en den politiek ver- hittenden bewapeningswedloop kan voorkomen, en desnoods „faute de mleux" genoegen wil ne men met het mogelijke minimum d.wz. het handhaven van de bewapeningen op het tegen woordige peil en het toestaan van een zekere mate van herbewapening aan" Duitschland. Duitschland zou tegen het Engelsche voorstel hoofdzakelijk dit ééne bezwaar hebben, dat het zich niet wil onderwerpen aan den eisch, dat het moet terugkeeren naar Genève, maar overigens zou het dit voorstel wel als basis voor verdere discussies willen aannemen. Amerika, ofschoon niet direct betrokkene, heeft Engelands plan van harte en volmondig toe gejuicht. Men schrijft thans Engeland het voornemen to» om buiten het door Duitsch land zoo gehate Genève een dertienmogend- heden-conferentie te willen belpggen.^Maar in dien dit waar is, mag het aan emstigen twijfel onderhevig zijn, of dit voornemen uitvoerbaar is. Met dertienen aan tafel is een idee, waar van de bijgeloovige politiek-ongeloovige Tho massen moeten gruwen, vooral wanneer er slechts illusies zullen worden opgediend. Een schoolmeisje van 15 jaar uit Longton, graafschap Essex, heeft haar vliegbrevet gehaald na een onderricht van een paar urenZij wil luchttaxichauffeuse worden Een man, die zich blijkbaar niet de minste illusies meer maakt over het ontwapenings- gedoe, is de Belgische premier de Broque- ville. Zijn hoogstbelangrijke rede over dit on derwerp in den senaat gehouden, getuigde niet alleen van een bijna niet meer diplomatieke openhartigheid, maar bovendien van een nuch terheid en van een zakelijkheid, welke weldadig aandoen te midden van het nutteloos gespeel met slechts op desillusies uitdraaiende illusies De Broqueville erkende, dat er slechts twee mid delen zijn om Duitschland te dwingen zich te houden aan de militaire paragrafen van het Verdrag van Versailles, maar ook dat deze beide middelen n.l. het instellen van een onderzoek krachtens art. 213 van het Verdrag van Ver sailles of een preventieve oorlog even onbruik baar zijn als het vredesverdrag zelf. Aan een onderzoek als door art. 213 bedoeld zullen En geland en Italië niet willen medewerken, en een preventieve oorlog zou een remedie zijn erger dan de kwaal. Daarom is de Broqueville van meening, dat België voorstander moet zijn van rechtstreeksche onderhandelingen met Duitschland en zich op het standpunt moet stellen, dat aan Duitschland een zekere mate van herbewapening moet worden toege- gestaan om het groote en nog eenig mogelijke doel te verwezenlijken n.l. het verijdelen van een nieuwen bewapenings wedloop. In zijn krachtige en kernach tige uiteenzetting onderwierp hij het Verdrag van Versailles aan een ongezouten, maar zeer gerechtvaardigde critiek en verklaarde het als een onding, dat totaal verouderd is en niet meer op den huidigen toestand past. Zooals van zelf spreekt is de nationalis tische pers in Frankrijk doodelijk verontrust door de rede van de Broqueville, want de meest essentieele beteekenis daarvan is, dat België eindelijk ook uit de internationale poli tieke rails springt, waarop het zoo lang als Frankrijks bijwagen is meegereden. Het inter- nationaal-politieke isolement van Frankrijk be gint zich weer voor Frankrijk beangstigend te vervolledigen. Na Polen geeft thans België blijk van het inzicht, dat men met de Fransche halsstarrigheid tegenover Duitschland geen handbreed vooruit komt. De herbewapening van Duitschland is practisch niet te verhinderen, en het is daarom maar beter te trachten ze zoo veel mogelijk te beperken. Wanneer Frankrijk zich uit zijn eigenzinnigheid zou kunnen los werken en de door de Broqueville zoo helder en overtuigend uiteengezette inzichten zou wil len overnemen, zou het ergste nog vermeden kunnen worden, maar veel kans daarop bestaat er helaas niet. Verwachting: Zwakke tot matigen, la- ter wellicht verder toenemende, VVeste- lijke tot Zuid-Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, aan- vankelijk weinig of geen, later toene- jg mende kans op regen, aanvankelijk S mts kouder, later iets zachter. Hoogste barometerstand 761.3 te La Co- Hj EE runa en Toulouse. Laagste barometerstand 734.4 te Nor- dogan. Zon op 6.35 - onder 5.48 - Licht op 6.18 3 8 Maart L.K. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil LONDEN, 6 Maart. (V. D.) De Lord -groot zegelbewaarder Eden heeft heden in de Brit- sche kabinetszitting rapport uitgebracht over zfjn besprekingen in de Europeesche hoofdste den. De regeering zal het antwoord van Frank rijk op het Britsche memorandum afwachten alvorens definitief haar standpunt te bepa len. In welingelichte kringen gelooft men niet, dat het bureau der Ontwapeningsconferentie voor 10 April bijeen zal komen. Het volgende sensationeele bericht heeft „De Telegraaf" d.d. 6 Maart uit Weenen ontvangen. Het is te belangrijk, om het niet over te nemen, maar groot voorbehoud schijnt ons geraden: „Sinds Zaterdag j.l. vertoeft te Weenen de Duitsche rijksminister Hess, die zooals men weet, plaatsvervanger is van rijkskanselier Hitier. De onderhandelingen, welke hij met Oostenrijksche regeeringskringen voert, hebben ten doel een einde te maken aan het conflict tusschen de nationaal-socialisten en de regee- ring-Dollfuss. De komst van Hess is een van de redenen van het uitblijven van verdere actie der Oostenrijksche nationaal-socialisten. Op het oogenblik houdt Hess vooral contact met de Christelijk-sociale partijleiders. Een moeilijkheid is, dat de Duitschers blijven ei- schen, dat de regeering-Dollfuss nieuwe ver kiezingen zal uitschrijven, welken eisch de re geering niet wenscht in te willigen. Niettemin hebben de onderhandelingen een zoodanig verloop, dat men verwachten mag bin nen een of twee weken een positief resultaat te bereiken." MADRID, 7 Maart. Gistermiddag hebben twee bandieten te Barcelona een roofoverval gepleegd van zoo groote brutaliteit, dat zelfs de Catalaansche hoofdstad geen tweede voor beeld daarvan kan aanwijzen. De beide ban dieten begaven zich op klaarlichten dag naar een druk zakenpand, dat op slechts 200 M. af stand van het hoofdbureau van politie ligt. Zij haalden een geldlooper uit een lift, beroofden hem van zijn geldtasch met 38000 pesetas in houd, duwden de aanwezige zes bezoekers in de lift, lieten die omhoog gaan en vluchtten met de pistolen gereed tot vuren. Zij wisten, zonder herkend te zijn! te ontkomen. Een troep werkloozen heeft te Vigo onder aanvoering van een matroos der oorlogsmarine verscheidene winkels geplunderd. Toen de politie ingreep, werd zij met steenen bekogeld, zoodat van de vuurwapenen gebruik moest worden gemaakt. Een aantal werkloozen werd gewond. Ook te Santander hebben werkloozen-onlus- ten plaats gehad. Bij een botsing met de politie werden eenigen hunner gewond. De bestuurders van de socialistische vak- vereeniging hebben in den afgeloopen nacht een verklaring gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat de vakvereenigingen niet voornemens zijn den strijd op te geven of een compromis te sluiten. Alle werkliedenbonden, vereenigd in de vak vereenigingen, zullen uit sympathie met de sta kende bouwvak-arbeiders en drukkersgezellen in staking gaan, als de protest-staking van deze arbeiders niet vóór Vrijdag-avond tot inwilli ging der eischen heeft geleid. Deze verklaring der vakvereenigingen betee- kent het begin van een conflict met de re geering. Als de werkgevers de eischen niet inwilligen, is een algemeene staking der georganiseerde ar beiders Maandag a.s. te verwachten. Het Duitsche concentratiekamp Sonnenburg zal binnenkort worden opgeheven. Of het ge bouw weer als tuchthuis zal worden ingericht is nog niet bekend. WASHINGTON, 7 Maart (Reuter). De Ame- rikaansche Senaat heeft met 65 tegen 18 stemmen het wetsontwerp goedgekeurd, waar bij 770 millioen dollar wordt uitgetrokken voor uitbreiding van de vloot. Het ontwerp gaat thans terug naar het Huis van Afgevaardigden, dat de amendementen van den Senaat zal be handelen, volgens welke de winsten van de particuliere maatschappijen, waaraan contrac ten worden opgedragen, tot 10 procent beperkt moeten blijven en de regeering een vierde van de meer dan duizend vliegtuigen moet bouwen, die nieuw aangeschaft zullen worden. Het program bepaalt verder, dat in vijf jaar tijd zes kruisers, een vliegtuigmoederschip, der tig duikbooten en 65 torpedojagers gebouwd zullen worden. Het wetsontwerp keurt uitbrei ding van de vloot goed tot de door het vloot- verdrag vastgestelde grens. (Van onzen Londenschen correspondent) Er is de vorige week veel gesproken geworden over oneenigheid in den boezem der Nationale regeering. De geruchten, welke de ronde deden, waren voor het buitenland vooral belangwek kend, omdat Sir John Simon, de Foreign Se cretary, het middelpunt ervan was. De „Times" had een hoofdartikel gepubli ceerd, waarin betoogd werd hoe wenschelijk het zou zijn indien Sir John overgeplaatst werd van het Foreign Office naar het Home Office. Het artikel was in waardeerende termen opgesteld; het blad beweerde niet dat Sir John als Foreign Secretary in gebreke bleef voldoening te schen ken, maar dat hij als Home Secretary zulk een buitengewoon succes zou zijn. Dit nu is, op zichzelf, waar. Als eminent jurist zou Sir John aan het departement van Bin- nenlandsche Zaken dat hij ook vóór den oorlog in het liberale kabinet-Asquith bestuur de waarschijnlijk beter op zijn plaats zijn dan op zijn tegenwoordigen post. Ook zou zijn overplaatsing geen achteruitzetting zijn, want in de ministerieele hiërarchie staat de Home Secretary, als „Eerste Secretaris van Staat" één sport boven zijn collega van buitenlandsche zaken. Het was evenwel al te duidelijk dat de „Ti mes" in werkelijkheid er naar streefde Sir John. op hoedanige manier dan ook, „weg te werken" 8 uit het Foreign Office. En aangezien genoemd blad sinds twee-en-een-half jaar geldt als de spreekbuis van den Eersten Minister, baarde het artikel niet gering opzien. Het opzien was nog grooter doordat hetzelfde orgaan in November twee artikelen geschreven had, waarin Sir John fel bestookt werd en ge ruchten over zijn aftreden werden vastgelegd Sir John sprak alle geruchten, die zich om het „Times"-artikel groepeerden, lachend te gen. Hij noemde ze zelfs „onzin". Maar twee dagen later bevatten alle kranten het bericht dat hij bij den Eersten Minister geprotesteerd had tegen het in omloop brengen dier geruch ten, welke naar hij beweerde het gevolg waren van intriges, door leden der regeering tegen hem gesmeed. Van mr. MacDonald's antwoord is niets an ders gemaakt dan dat hij Sir John verzekerde dat hij met het „Times"-artikel niets te maken had gehad. Maar ditzelfde had de Eerste Minister een paar maanden geleden volgehouden, ofschoon hij toen toch gehandeld had in volkomen over eenstemming met de wenschen, door het blad uitgedrukt. Staat dan mr. MacDonald aan het hoofd van de „intriganten", over welker bedrijvigheid Sir John zich bij hem beklaagd heeft? Dit is ofschoon de schijn eenigszins tegen den Eersten Minister moge zijn hoogst on waarschijnlijk. Veeleer mogen wij aannemen dat de intriges evenzeer tegen hem gericht zijn als tegen Sir John Simon. En dan zijn zij van zulk minderwaardig allooi dat ik in dit verband lie ver geen namen noemen zal, doch de intrigan ten aanduiden als „eenige conservatieve minis ters." Zooals men weet zijn vele conservatieven van oordeel, dat de invloed der liberalen in de re geering veel te groot is in verhouding tot het zeer geringe aantal zetels, dat zij in het Lager huis innemen. Zij meenen dat onder dien in vloed de conservatieven, vooral op het gebied der maritieme, Indische en buitenlandsche po litiek voortdurend concessies gedaan beboen. Hierbij komt dat tal van ministerieele en an dere posten ingenomen worden door liberalen en door nationale labourmannen, en dat dus het aandeel der conservatieve politici 'en hun zonen en neven) in de „assiette au beurre" heel wat geringer is dan het geweest zou zijn indien er een zuiver-conservatieve regeering geweest was. Het laatste jaar wordt er dus stelselmatig geageerd tegen het voortbestaan der Nationale combinatie; deze agitatie wordt blijkbaar ge steund door eenige conservatieve ministers en richt zich vooral tegen den persoon van Sir John Simon. Komt het tot een inwendig conflict, dat Sir John en diens mede-liberalen tot aftreden dwingt, dan wordt ook de positie van Mr Mac Donald onmogelijk. Want deze kan uitsluitend aan het hoofd van een Nationale regeering staan, en deze zou door het uittreden der libe ralen uiteenvallen, met het gevolg dat een zui- ver-conservatief kabinet zou optreden. Nu lijdt het geen twijfel dat Mr. MacDonald. sinds Sir John Simon zich het misnoegen der Duitsche staatslieden op den hals haalde, om gaat met plannen hem als Foreign Secretary door een ander te vervangen. Hij zou in zulk een geval Sir John waarschijnlijk eiken anderen post geven, waarop deze aanspraak zou kun nen maken, zelfs dien van Lord High Chancelor Hiertegen zou ook mr. Baldwin, die de macht met mr. MacDonald deelt, waarschijnlijk geen enkel bezwaar hebben. -TfrïliftrtliTftfr i'n'n'ifr' Sedert 51 jaar bestaan plannen om een geweldig nationaal monument op te richten op de Franforter Wiese te Leipzig ter eere van Richard WagnerDit plan wordt thans verwezenlijkt. De „Führer" legt den eersten steen PARIJS, 7 Maart. Het „Journal" en het „Petit Journal" bespreken hedenmorgen eenige sporen van het Stavisky-schandaal, die naar de Barmat-affaire schijnen te leiden. Het „Journal" brengt de dezer dagen plaats gehad hebbende uitwijzing der gebrs. Barmat uit Nederland in verband met de ontwikke ling van het onderzoek naar het Stavisky- schandaal. De uitgewezenen waren klaarblijkelijk voor nemens zich naar België of Tsjecho-Slowakije te begeven. Het blad herinnert er aan, dat de jongste der gebrs. Barmat, Heinrich, twee maal vergeefs gepoogd heeft samen met Stavisky een zaak te vestigen. Eenmaal zou een poging zijn gedaan tot stichting van een Parijsche Barmat- bank, die schuld-overschrijvingen bij een der Stavisky-ondernemingen zou onderbrengen. Dit plan is echter nooit uitgevoerd. Voorts zouden de gebrs. Barmat zich geïnteresseerd hebben voor electrificatie-werken in Fransch Marokko, waarvoor zij echter niet de noodige concessies konden krijgen. Derhalve is ook dit plan nooit uitgevoerd. Volgens de „Matin" zouden de opsporings pogingen om den persoon, die het telefoonge sprek, waardoor Prince zoogenaamd naar zijn zieke moeder te Dijon werd geroepen, heeft ge voerd, op het punt staan tot resultaat te leiden. Men verwacht binnen zeer korten tijd een op zienbarende onthulling. In verband met het bericht over de uitwij zing van de Gebr. Barmat uit Nederland, ver neemt het Nederl. Telegraaf-Agentschap van bevoegde zijde, dat dit onjuist is. Julius Barmat woont nog steeds te Amster dam met toestemming van de autoriteiten, ter wijl zijn broeder Heinrich eenige maanden ge leden vrijwillig uit Nederland is vertrokken. LONDEN, 7 Maart De advocaten van de Metro Goldwyn Mayer hebben besloten hooger beroep aan te teekenen tegen het vonnis waar bij de filmondememing wordt veroordeeld een schade-vergoeding te betalen aan prinses Joessoepof, wegens de voorstelling die van haar gegeven wordt in de Metro Goldwyn film Raspoetin. NEW YORK, 7 Mrt. De sneeuwstormen van den laatsten tijd en de thans ingetreden dooi hebben ook in de westelijke staten groote overstroomingen veroorzaakt. Vele akkers, wegen, steden en verkeerswegen staan onder water. In Connecticut zijn reeds drie kinderen verdronken. Op verschillende plaatsen laat men het ijs met dynamiet springen om te voorko men, dat het water wordt opgestuwd. In den staat New York worden verscheidene dorpen door overstrooming bedreigd. De Hudson stijgt. In de stad Troy moesten verscheidene in boedels uit de lager gelegen stadswijken naar hoogere gedeelten worden overgebracht. In net eenige kilometers ten noorden van Troy gele gen Waterford hebben verscheidene gezinnen him woningen ontruimd. Men vreest, dat de ijs- barrière bij Binghamton doorbreekt. In Pennsylvanie stijgt de Alleghany-rivier gevaarlijk en heeft reeds verscheidene bruggen en huizen vermeld. Te Charlestown in West-Virginia staan de kelders en opslagruimten van het geheeie za kenkwartier onder water. Hitler's plaatsvervanger, Rudolf Hess, te Wee nen? Het gist in Spanje. Maandag algemeene sta king. De Broqueville's rede in pro-Fransche kringen scherp veroordeeld. De zaak-Stavisky. Hebben de Gebr. Barmat met den oplichter samengewerkt? Dr. Lindsay-Wynekoop tot 25 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Het mijnongeluk te Beuthen. Reeds drie lijken geborgen. De bacon-affaire. Hoofdvertegenwoordiger van de Varkenscentrale in Brussel gearresteerd. Huldebetooging voor dr. A. F. Philips te Eind hoven op Zaterdag 17 Maart. Het Bossche Hof heeft een garagehouder, die beschuldigd was van doodslag op een kommies, vrijgesproken. O PARIJS, 7 Maart (Reuter) Havas ver neemt, dat de Fransche minister van Buiten landsche Zaken, Barthou, in het begin van de volgende week naar Brussel zal gaan voor een bespreking met den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken, Hymans. TEGUCIGALPA (Honduras), 7 Maart. (Reu ter.) Naar van betrouwbare zijde wordt verno men, zijn dertig volgelingen van generaal San dino, den leider van de Nicaraguaansche op standelingen, die 22 Februari j.l. werd gedood, tijdens een gevecht met de nationale garde in de omgeving van Sandino's boerderij aan de Cocorivier op Nicaraguaansch grondgebied, ge sneuveld. De andere aanhangers van Sandino zijn uiteengedreven en vluchten naar de grens van Honduras. DENKT om de reclame van den Eersten Schotenschen Papierhandel. Tot 10 Maart geven wij bij aan koop van 3 rol behang er een CADEAU. De stalencoilectie ligt voor U gereed DE EERSTE SCHOTEXSCHE PAPIERHANDEL H. M. BAKKER Gen. Cronjéstraat 135 - Telefoon 11G5T Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 745 Vorige stand: 745 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1