STADSNIEUWS Laatste Nieuws Knoeierijen bij den bacon-uitvoer Haarlem, 7 Maart BISMARCK ONTMASKERD WOENSDAG 7 MAART 1934 ANTON BOSSE f Uitvaart en begrafenis FAILLISSEMENTEN Makelarij Nationaal-Socialisme of Vrijzinnig Democratie SPAARIME [^BAIXlKfFTI PERSONEEL N.Z.H.T.M. Besprekingen over de buzuiniging HET WITTE KRUIS Jaarverslag der afd. Haarlem VEREENIGING „HAERLEM' F oto-tentoonstelling DE HOOFDSTRAAT TE SANTPOORT Verkeer door een weiland! Voor één kwartje naar Rome Personalia PROF. DR. G. G. KLOEKE Hoogleeraar te Leiden St. Josephsgezellen UIT DEN OMTREK Lange staat van dienst Drie wethouders in Zandvoort? BURGERLIJKE STAND BENNEBROEK VELSEN RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN De Hitlerianen hebben Joodsch bloed ontdekt in de familie van den smeder der Duitsche eenheid Rassnuffelarij Aangestelde vertrouwensperso nenvormden het middelpunt van een net van smokkelarij Nu maatregelen ter voorkoming „V ertrouwenspersonen" Nieuwe maatregelen Roosevelt's politiek Industrie verzet zich tegen de N.R.A. EINSTEIN NAAR STAMBOEL Duitschland en Polen Protocol betreffende den econ. vrede heden onderteekend AGENDA 8 Maart INSTELLINGEN De „Tsjeïjoesjkin"-expe= ditie Het ijs voortdurend in beweging Pest in West-Af rik a Vijf wethouders in de hoofdstad B. en W. stellen het voor EERSTE KAMER SOCIALE ZAKEN VERDER BEHANDELD „Meer werkminder steun" Loonsv er starring een gevaar In een volle paterskerk aan de Groenmarkt, droeg pater J. Bosse O.F.M. hedenochtend om half tien de plechtige H. Requiemmis op ter intentie van zijn op 77-jarigen leeftijd overle den vader, den heer Anton Bosse. Hierbij werd hjj geassisteerd door de paters Th. Kok O.F.M. als diaken en H. Willemse O.F.M. als subdiaken. Onder de aanwezigen merkten we op den voorzitter en den secretaris van de R. K. Mid- denstandsvereeniging, de heeren Hoofj en Fib- be, bestuursleden van „Veneka", den heer P. J. M. v. Tetering, oud-voorzitter der R. K. Middenstandsvereeniging, den heer C. ten Boom, voorzitter van de Christelijke Midden standsvereeniging en het personeel der firma. In het priesterkoor had ook plaats geno- ren rector J. P. J. Kok uit Bloemendaal, oud geestelijk adviseur der Middenstandsvereeniging. De absoute werd verricht door pater J. Bosse. Op het kerkhof waren naast de personen in de kerk nog aanwezig pastoor J. P. Rennen berg O. F. M., wethouder W. J. B. v. Liemt, de heer F. H. Smit, voorzitter der Midden standscentrale verschillende leden van de R.K. Middenstandsvereeniging en eenige collega's van den overedene. Aan het einde der begrafenisplechtigheid dankte pater Bosse de aanwezigen voor de be toonde belangstelling, waarna een gebed voor de zielerust werd gestort. Een krans der R. K. Middenstandsvereeni ging dekte de baar. De Arrondissements Rechtbank te Haarlem heeft de volgende faillissementen uitgesproken: 1. Johannes van Houten Jr., caféhouder te Hillegom, Weeresteynstraat 101. Curator Mr. F. J. Gerritsen, alhier. 2. De handelsvennootschap onder de firma Polak en Van Es, gevestigd te IJmuiden, Wll- lemsplein 11, en hare leden: Abraham Polak, koopman, wonende te Haar lem, Lange Wijngaardstraat 20 zw. W. J. van Es. koopman, wonende te Haarlem, Byzantiumstraat 18 r. Curator Mr. G. E. Mellema, alhier. 3. M. Saaf, koopman in machinerieën, wonen de te Zaandam, Kattegat 29. Curator Mr. W. de Rijke, alhier. 4. N. Blank, koopman, wonende te Koog aan de Zaan, Breestraat 31. Curator Mr. F. J. D. Theyse, alhier. 5. De handelsvennootschap onder de firma Jb. van Leeuwen en Zn., tuinbouwster, gevestigd en kantoorhoudende te Aalsmeer, Hortensialaan 15 en hare leden: C. van Leeuwen, tuinbouwer, wonende als boven, Jb. van Leeuwen, tuinbou wer, id. Curator: Mr. W. Veniet, alhier. 6. Joh. Bos, kapper, wonende te Wormerveer, Hennepad no. 4. Curator Mr. Julius Hoog, alhier. 7. J. C. van Beem, znder beroep, wonende te Bloemendaal, Verbindingsweg 7. Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys, alhier. 8. P. Starre veld, houder van een taxi- en auto-verhuurinrichting te Zaandam, Hoogen- dijk 112. Curator Mr. S. Groen, alhier. Rechter-Commissaris: Mr. S. J. Pit. Bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam dd. 20 Februari 1934 is vernietigd het faillisse ment van: P. J. van Bentem, landbouwer, wonende te Haarlem. Curator: Mr. K. van Fiffen, alhier. Wegens het verbindend worden der uitdee- lingslijst is geëindigd het faillissement van: de N.V. Eerste Schotensche Houthandel, hout- handelaarster te Haarlem. Curator: Mr. G. W. C. Pliester, alhier. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken is ingekomen een verzoek van de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem om advies uit te brengen betreffende de beëediging van de navolgende personen als makelaar in de achter hun naam vermelde vakken: 1. E. Po6tema, IJmuiden, Palmenstraat 9, als makelaar in scheepsbevrachtingen. 2. E. G. Wentink, Aerdenhout, Tramweg 1, als makelaar in onroerende goederen en hypo theken. 3. O. H. van Maanen, Haarlem, Raamvest 5a, als makelaar in damesmodeartikelen, bont en pelterijen. 4. G. Ruijsenaars, Velsen, Wijkerstraatweg 75, als makelaar in onroerende goederen en assurantiën. 5. H. B. van der Hoeff, Driehuis, Hagclinger- weg 193d, als makelaar in onroerende goederen, hypotheken en assurantiën. 6. R. L. Krabbendam, Hoofddorp, Markt plein 8, als makelaar in roerende en onroe rende goederen. 7. H. W. Vrolijk, Haarlem. Heussensstraat 16, als makelaar in onroerende goederen, hypothe ken en assurantiën. Aan een ons toegezonden mededeeling ont- leenen wij het volgende: De Nat. Soc. Bew. heeft, zooals in dit blad vermeld werd, tegen a.s. Vrijdagavond een open bare vergadering belegd en medegedeeld, dat Ir. B. Wigersma daar vragen zal beantwoorden, die door Mr. L. G. van Dam zijn gesteld in zijne rede in de vergadering van den Vrijzinnig-De- mocratischen Bond van 1 Februari j.l. De N.S.B. heeft Mr. van Dam uitgenoodigd deze vergade ring bij te wonen en hem 15 minuten spreek tijd voor debat gegeven. Mr. Van Dam heeft daarop aan de kringlei ding der N. S. B. het volgende geantwoord: „Nadat ik reeds in de couranten gelezen had, dat de heer Wigersma a.s. Vrijdag in eene pro- paganda-vergadering uwer partij zou antwoor den op door mij in de vergadering van den Vrijzlnnig-Democratischen Bond van 1 Februari j.l. gestelde vragen, ontving ik gisteren uwe uit- noodiging om deze vergadering bij te wonen en daar 15 minuten te debatteeren. Het is mij echter niet mogelijk aan uwe uit- noodiging om het antwoord op mijn rede in uwe vergadering van Vrijdag a.s. te komen halen gevolg te geven. Vooreerst ben ik a.s. Vrijdagavond niet be schikbaar en het is mij niet meer mogelijk dien avond vrij te maken. Aannemend, dat uwe uit- noodiging ernstig bedoeld was, meen ik, dat het beter ware geweest omtrent den datum met mij overleg te plegen. Voorts is mij uwe uitnoodiging niet duidelijk. In de vergadering van den Vrijzinnig-Democra- tischen Bond heb ik program en tactiek uwer partij besproken. Daarbij is, niet op ons verzoek, doch op verzoek van uwe partij aan een door uwe partij aangewezen debater gelegenheid gegeven te debatteeren. De heer van der Weide heeft daartoe 20 minuten spreektijd gehad. Hij heeft dien tijd gebruikt om te erkennen, dat uw pro gram door mij vernietigd was, dat er geen spaander van heel was gebleven; voorts om te vertellen, dat ik tegen eigen overtuiging in sprak en ten slotte om de verhalen op te disschen omtrent den brand in de telefooncen trale, ten aanzien waarvan intusschen gebleken is, dat de heer van der Weide de dupe is gewor den van onbetrouwbare inlichtingen. Géén en kele mijner opmerkingen heeft hij kunnen weer leggen, hij heeft er zelfs geen poging toe durven wagen. In het vervolg van zijn brief verklaart de heer Van Dam zich bereid tot een debatvergadering met bepaling dat de discussie op voet van ge lijkheid plaats heeft. N.V In „Het Rechte Spoor," orgaan van St. Ra- phaël lezen wij over de onderhandelingen van het personeel der N. Z. H. T. M. met de di rectie o.a. het volgende: gevraagd werd een aan vulling op de pensioenen te geven van hen die wegens bezuinigingsmaatregelen vroeger gepen- sionneerd werden. Na langdurige besprekingen bleek de directie daartoe niet bereid te zijn. Op de rangschikking der voor ontslag voor gedragenen zijn meerdere bemerkingen nopens de anciënniteit gemaakt. De Directie zegde nader onderzoek toe. De „voorloopig" in dienstzijden, behalve de oud-Hillegommers en de oud-N. H. T.-ers, zul len vóór de in vasten dienst resp. los-vasten dienst (ook als „vast" te beschouwen) zijnden worden ontslagen. Is een poetser b.v. geschikt om als een jongere wegwerker dienst te doen, dan zal de regeling zóó kunnen worden toegepast. De personen in voorloopigen dienst behalve één krijgen de R. D. V.-uitkeering. Voor de overige personen, die volgens de R. D. V.-bepa- lingen óf wegens leeftijd óf wegens hun aantal dienstjaren geen recht op uitkeering hebben, kon de Directie niets doen. Het bezwaar tegen de voorgenomen wijziging der arbeidstijden mocht weinig resultaat opleveren. Slechts werd, naar aanleiding der bezwaren tegen de verlenging der arbeidstijden voor het personeel der exploitatiekantoren te Voorburg en Amsterdam toegezegd, dat het niet de bedoe ling was de thans bestaande regeling te veran deren, als de dienst daartoe niet dwong. Aan het verslag van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis", afd. Haarlem, is het volgende ontleend. De heeren L. Modoo en M. Bakker traden om principieele redenen uit het bestuur. In de voorjaarsledenvergadering werd in deze vacatures voorzien door benoeming van de heeren K. Schilstra (voor Noord) en H. J. Kolkman (voor Zuid) die tevens het commis sariaat resp. van het 5e en 4e badhuis op zich namen. Het Secretariaat moest een wijziging onder gaan doordat de heer L. A. van Doorn naar elders vertrok. De heer C. van der Velden werd bereid gevonden den heer Van Doorn tijdelijk te vervangen, tot in de najaarsvergadering de leden hun goedkeuring hechtten aan de voor dracht van het Bestuur, waardoor de heer M. H. Koelen thans als secretaris de belangen van de Vereeniging behartigt. Het ledental ging met 43 achteruit van 3134 op 3091. De drie wijkzusters waren over het afgeloopen jaar weder tot aller voldoening en tevreden heid werkzaam. De commissie van de Wijk verpleging, bestaande uit mevr. Hagebout en de heeren Brunink en dr. Melchior hebben dit belangrijke onderdeel van het werk wederom uitstekend beheerd. Intuschen baart de wijkverpleging het be stuur toenemende zorgen. Werd met de aan stelling van een derde zuster gedacht de kos ten van vervanging te kunnen uitsparen, om dat zij bij ziekte en racantie voor elkaar zou den kunnen invallen, in 1933 is 't aantal be zoeken in elke wijk zoodanig toegenomen, dat van bovengenoemd voornemen eenvoudig geen sprake kon zijn. Het schijnt in Haarlem zoo te zijn, dat elke nieuwe wijkverpleegster weer nieuwe patiënten krijgt, die er voorheen niet waren. Dat ziekte toeneemt onder de Haarlemsche bevolking door de aanstelling van wijkverpleegsters kan niet aangenomen worden. De oorzaak ligt dan ook ergens anders en wel bij de plaatselijke medici, die veel meer dan elders de zusters requireeren. Het aantal bezoeken in 1933 was in totaal 18888 of 3609 meer dan in 1932. Het bestuur zal stappen moeten doen in overleg met de andere wjjkverplegingen in Haarlem, opdat er eenige matiging komt in het oproepen van de wijkverpleegster. De le den kunnen de kosten niet opbrengen, de ge meente vermindert haar subsidie. Uit het Magazijn Soendaplein werden 525 artikelen geleend (vorig jaar 558), waarvan voor gemeentepatiënten 72 (1932: 52). Voor de Frankestraat zijn deze cijfers resp 443 (vorig jaar 424) en 60 (1932: 50). Voor aanschaffing nieuwe verplegingsartike- len werd in dit jaar f318.75 uitgegeven. Zonder de school- en werkloozen-baden be droeg het eindcijfer der badhuis-bezoeken 150.722 (vorig jaar 163.815). Een achteruitgang dus van niet minderen dan 13.093 in één jaar. Weliswaar behoorde van de c.a. 6300 werk- loozen-baders (d.w.z. werkloozen en hunne ge zinsleden) verleden jaar nog een deel tot de gewone baders. Doch op meer dan bijv een rond 3300 (dat is dus ruim de helft) kunnen we dit deel ook al niet taxeeren, zoodat toch een daling van 9791 gewone baden moet ge constateerd worden. De schoolbaden gingen ook weer vooruit, en wel met 5905 tegen 4690 over 1932. zoodat het tcenamerecord (nJ. rond 5000 over 1931) nog weer is verbeterd. De exploitatie der badhuizen leverde, trots de bezuinigingen, toch nog een hooger tekort op dan in 1932 van f 278.93. De totale kosten waren f 1402.99 minder; doch de baten daalden met f 1681.92. De opbrengst der baden verschilde in totaal met 1932 f 1599.40. uitgereikt aan mej. R. Fehres, die gedurende 25 jaar hare diensten als huisnaaister gegeven heeft aan mevroyw Houtman, Hasselaersplein. Namens de afdeeling Haarlem en Omstreken ontvingen de jubilaresse en mevr. Houtman bloemen. Te Leiden is de heer W. C. van Unnik, alhier, geslaagd voor het candidaatsexamen theologie. Van Zaterdag 10 Maart tot en met Zaterdag 17 Maart organiseert de vereeniging „Haer- lem" een fototentoonstelling in het gebouw „De Hoofdwacht" aan de Groote Markt. De tentoonstelling omvat een aantal foto's uit de verzameling van de vereeniging en het gemeente-archief en geeft een indruk van de voornaamste veranderingen gedurende een reeks van jaren. De tentoonstelling zal iederen middag ge opend zijn van 2 tot 5 uur; de toegang is vrij voor iederen belangstellende. Vandaag is men begonnen met de werkzaam heden aan de Hoofdstraat tusschen Westlaan en Hagelingerweg te Santpoort. Hierdoor kwam men echter te staan voor het probleem, hoe het verkeer naar Driehuis en IJmuiden moest omgeleid worden, wat men op geniale wijze heeft opgelost. Sinds eenigen tijd ligt het project klaar voor een weg tusschen den Rijksweg en de splitsing HoofdstraatHagelingerweg. Nu is vooral in Velsen een geprojecteerde weg nog lang geen echte weg, maar hier heeft men dit bezwaar overwonnen door middel van ijzeren platen die men dwars door het weiland gelegd heeft. Aan de Hoofdstraat zelf, wordt dag en nacht met den grootsten spoed gewerkt. De stratenmakers werken schouder aan schou der. Zaterdag reeds hoopt men dit gedeelte gereed te hebben. Slaagt men hierin, dan behooren alle verkeersstremmingen tot het verleden, daar het resteerende gedeelte slechts .veinig verkeer heeft. A.s. Vrijdagavond zal de trekking plaats heb ben in de loterij van het comité van Katho lieke Actie te Haarlem, waarbij de hoofdprijs is een reis naar Rome voor twee personen. Er bestaat vcor deze trekking klaarblijkelijk groote belangstelling, want de laatste dagen zijn nog heel wat loten verkocht. Cm te kunnen vol doen aan de aanvragen, die nog voortdurend binnenkomen, zijn maatregelen genomen, dat ook morgen nog loten verkrijgbaar zijn aan het secretariaat, Emmaplein 8, Haarlem. Men schrijft ons: Heden heeft mevrouw Dyserinck de medaille en oorkonde der Vereeniging van Huisvrouwen Prof. Dr. G. G. Kloeke, de nieuwe hoogleeraar in de Nederlandsche taal- en letterkunde aan I de nuiversiteit te Leiden, werd te Schagsn ge boren op 10 Juli 1887. Na aldaar de lagere school te hebben doorloopen, studeerde hij aan de gemeentelijke H. B. S. te Haarlem, waarvan hij het einddiploma verwierf. Een jaar later slaagde hij voor het staatsexamen tot toelating aan de Universiteit. Hij studeerde vervolgens aan de Universiteit te Groningen voor de acte Duitsch M. O. (A. en B.) en in Leipzig in de letteren. Aan laatstgenoemde Universiteit pro moveerde hij in April 1914 tot Doctor in de let teren en wijsbegeerte op een proefschrift, ge titeld: „Der Vocalismus der Mundart von Vinkwarder bei Hamburg". Een jaar hierna promoveerde hij ook tot Doctor in de letteren aan de Universiteit te Amsterdam. Van 1911 tot 1914 is hij lector geweest aan de Hoogeschool te Hamburg, daarna leeraar te Winschoten, vervolgens aan de Cadettenschool te Alkmaar en aan het Gymnasium te Leiden. Tenslotte was hij privaat-docent aan de Universiteit te Amsterdam, waarnemend hoogleeraar te Bonn en professor sedert 1925 te Hamburg. Prof. Dr. Kloeke heeft zich vooral op het ge bied van dialectisch onderzoek bewogen. Zoo had hij'de wetenschappelijke leiding van de spreektaalfilm BunschotenSpakenburg, in 1932 door de N. V. „Polygoon" te Haarlem vervaar digd. Ook schreef hij o.a. over het Noord- en Zuid-Hollandsche Dialecten-onderzoek en „De Hollandsche expansie in de 16e en 17e eeuw en haar weerspiegeling in de hedendaagsche Ne derlandsche dialecten". De vader van Prof. Kloeke, de heer W. Kloeke, die ons bovenstaande inlichtingen over zijn zoon gaf, is het bekende oud-schoolhoofd van de lagere school te Schagen en van de openbare lagere school aan de Nassaulaan te Haarlem. De heer W. Kloeke, die buitengewoon kras is voor zijn 82 jaar, woont nog steeds te Haarlem aan den Schotersingel, en heeft eeni ge jaren geleden met zeer groot succes voor drachten over Nederlan dgehouden op talrijke middelbare scholen in seminaries in Frankrijk. Hij is de schrijver van het boekje „Zwolsche sketsies", dat geheel in Zwolsch dialect ge schreven is. (Ongecorrigeerd) Het District Haarlem der St. Josephsge- zellenvereeniging organiseert op Woensdag 14 Maart een massale Gezellenbijeenkomst in het gebouw St. Bavo, Smedestraat te Haarlem. Drs. Piet Kasteel zal dien avond spreken over „Wij Katholieken en het Fascisme", ter wijl de Centraal Praeses, Rector J. Th. van Galen uit Amsterdam het slotwoord zal spreken. Deze avond is alleen voor Gezellen uit het district Haarlem toegankelijk, terwijl zij kaar ten kunnen verkrijgen bij het commissariaat hunner vereeniging. duizenden Bismarckmonumenten iedere stad, ieder dorp, ieder gehucht in Duitschland schier heeft er een geschieden? Bordjes er op plakken: Niet-Arisch! (Ongecorrigeerd) De heer C, F. Kruyff, procuratiehouder bij de Levensverzekering-maatschappij „Haarlem" zal per 1 April a.s. deze betrekking om gezondheids redenen verlaten. De heer Kruyff was 33 jaar in deze functie werkzaam. De gemeenteraadsleden Elfers, Bolwidt en van der Werff hebben een voorstel ingediend om het aantal wethouders voor Zandvoort te be palen op drie. Geboren: 2 Maart: d. van E. BalkJansen; 3 Maart: z. van A. BrakelGroot; 5 Maart: d. van P. HeijermanHartman; z. van A. Valken burgv. Beest; 6 Maart: d. van H. J. H. Smiths Klarenbeek. Overleden: 3 Maart: N. H. v. Staenwijk, 82 j., Gasthuisvest; 4 Maart: E. A. BergmanVer meer, 67 j., Vergierde weg; J. E. BoschOudolf, 80 j., Gr. Houtstraat; 5 Maart: G. v. d. Haak, 75 j., Teslastraat; J., 17 mnd., z. van B. Koedijker, Burgwal; A. E. M. Mulder, 67 j., Krelagestraat; G. A. v. Vloten, 64 j., Kamperlaan; 6 Maart: E. v. d. Anker, 64 j., N. Raamstraat. Gemeenteraad De gemeenteraad zal in zijn vergadering van Donderdag a.s., des avonds 8 uur, de volgende onderwerpen behandelen: Ingekomen stukken en mededeelingen; voor stel tot het aangaan van een geldleening groot f 32.000.voor den bouw (verbouw) van de school met den Bijbel; voorstel tot wijziging van de begrooting 1934 (le suppl. begrooting 1934)voorstel tot wijziging van de Begrooting 1933 (3e suppl. begrooting)voorstel tot vast stelling eener verordening op het Agentschap der Arbeidsbemiddeling. Openbare vergadering van Gedeputeerde Staten. B. en W. van Velsen brengen ter algemeene kennis dat door Gedeputeerde Sta ten een openbare vergadering zal worden ge houden in het gebouw der Provinciale Griffie, Dreef 3 te Haarlem, op Woensdag 7 Maart 1934, des namiddags 2 uren, ter behandeling van het adres van het bestuur der Nederland sche Vereeniging „Burgerbelangen", gevestigd te Haarlem, tegen het besluit van B. en W. van Velsen tot intrekking van de toelating van de onderafdeeling de Credietvereeniging „Bur gerbelangen" tot het houden van een geld- schietbank in de voorkamer van het perceel Trompstraat 49 te IJmuiden. IJMUIDEN, 7 Maart Rjjksvischafslag Tarbot per kg. 0.80 tot 0.70, griet per 50 kg. 32.tot 15.tong per kg. 1.tot 0.64, groote schol per 50 kg. 14.tot 9.middel schol per 50 kg. 15.tot 12.zetschol per 50 kg. 25.— tot 19.kleine schol per 50 kg. 22.tot 6. bot per 50 kg. 4.10 tot 3.60, schar per 50 kg. 7.50 tot 3.80, tongschar per 50 kg. 27.50 tot 20. rog per 20 stuks 15.— tot 10.vleet per stuk 2.35 tot 0.76, pieterman en poon per 50 kg. 13.— tot 4.50, groote schelvisch per 50 Kg. 36.tot 23.middel schelvisch per 50 kg. 31.tot 19.kleine middel schelvisch per 50 kg. 26. tot 17.kleine schelvisch per 50 kg. 17.50 tot 6.50, kabeljauw per 125 kg. 30.tot 12.gul len per 50 kg. 11.tot 4.90, leng per stuk 1.80 tot 0.20, heilbot per kg. 1.30 tot 0.70, wijting per 50 kg. 7.10 tot 0.90, koolvisch per stuk 0.80 tot 0.15, makreel per 50 kg. 13.50. van de heden aan den Rijksvischafslag aan gekomen stoomtrawlers: RO 16 Bet je 100 man den 1940.Roode Zee 85 manden 1460. Poolzee 190 manden 1360.IJszee 215 manden 1950.—Geziena Cath. 110 manden 1350. Sperwer 60 manden 1380.—; Éemmond 314 man den 1520.—, Turkoise 65 manden 1270.—, En Avant 400 manden 3560.—, Schoorl 250 manden 3030.—, Liesbet Bettie 260 manden 1380.—, Ju lie Streiff 80 manden 1380.—, Caroline 500 man den 6950.—, Gerard 325 manden 1900.—Zwa luw 114 manden 890.—. Loggers: Sch. 266 630.—, Sch. 103 630.—, Sch. 89 620.—, Sch. 180 620.—. Julius Longbehn, de schrijver van het be roemde boek „Rembrandt als Erzieher" hield er eigenaardige methoden op na, om uit den naam van de eene of andere beroemdheid een of andere eigenschap af te leiden. Zoo ver klaarde hij, dat de geniale smeder van het Duitsche Rijk, Bismarck, door en door een kem-Duitscher was en dat dit reeds tot uit drukking kwam in zijn naam Bis-Marck, Duit- scher dubbel in merg en been. Voor alle Duit- schers is sinds 1870 Bismarck het voorbeeld van den oer-Duitscher. En heel de wereld eert in den persoon van den ijzeren kanselier als het ware het wezen van het Duitsche Ger- manendom op z'n geniaalst. Aan de Hitleriaansche Germaansche Teu- tonen is het voorbehouden geworden bij hun rassnuffelarij en te ontdekken, dat wellicht de grootste Duitscher, die ooit bestond van Joodsche komaf is. Dit blijkt uit het volgende tragische, of lie ver grotesk aandoende bericht uit München: Aangezien in een groot aantal Duitsche adellijke families Joodsch bloed is geslo pen, is besloten een nieuwe adelsvereeni- ging op te richten, waarbij men zich slechts kan aansluiten na nauwkeurig onderzoek van den stamboom der familie der candi- daatleden. Dezer dagen is toelating tot de vereeniging geweigerd aan vorst Otto von Bismarck, legatieraad te Londen, en zijn jongeren broeder Gottfried Graaf von Bis marck Schönhausen, nationaal-socialis- tisch Rijksdaglid. Het onderzoek van hun stamboom zou hebben uitgewezen, dat een grootmoeder der familie Bismarck stamde uit de Engelsche familie Whitehead, welker hoofd sir James Whitehead regent van het bestuur der Joodsche Gemeente te Londen is geweest. Moet Bismarck, de geniale bewerker der Duitsche eenheid, nu uit de Duitsche geschie denis verdwijnen? En wat moet er met de Naar aanleiding van de berichten omtrent knoeierijen bij den uitvoer van bacon van de Nederlandsche Varkenscentrale naar België, hebben wij ons tot deze instelling gewend met de vraag, welke maatregelen thans getroffen waren om deze fraudes voortaan te voorkomen. Bij de Varkenscentrale deelde men ons mede, dat een van de voornaamste oorzaken, waardoor de knoeierij mogelijk was geweest, ge legen was in het feit, dat men be paalde „vertrouwenspersonen" had aangesteld. Het bleek echter, dat niet allen het in hun gestelde ver trouwen waard zijn geweest en zelfs het middelpunt van een geheel net van smokkelarij zijn geworden. Dit is o.a. het geval geweest met den hoofdvertegenwoordiger van de centrale te Brussel. Meermalen werden uit België telefonisch be langrijke orders door den vertrouwensman der centrale opgegeven. Er werd dan bij vermeld, dat de betrokken Belgische importeur het vleesch op een bepaalden dag aan een nader aan te duiden fabriek zelf per auto zou komen afhalen. Hierin ligt de grondoorzaak van de knoeierij: dit vleesch werd n.l. niet naar België geëxpor teerd, doch hier te lande verkocht. Opmerking verdient hierbij, dat de Varkens centrale uiteraard het vleesch voor export te gen beduidend lagere prijzen verkoopt als de bacon, welke voor binnenlandsche consumptie bestemd is. Van deze methode hebben een aan tal personen misbruik gemaakt. Voortaan zal echter elke partij bacon, welke door de Varkenscentrale voor export wordt ver kocht, door een ambtenaar van de centrale worden begeleid tot aan de grens. Deze amb tenaar zal vervolgens de door de douane af- geteekende stukken naar de Varkenscentrale terugbrengen ten bewijze dat de export werkelijk heeft plaats gehad. Als tweeden maatregel zal het vleesch voor zien worden van speciale stempels, duidelijk vermeldende of deze partij voor export dan wel voor binnenland bestemd is. WASHINGTON, 7 Maart. (Reuter.) De Ame- rikaansche industrie verzet zich tegen de voor schriften van de N.R.A. tot vermindering van den arbeidstijd en verhooging der loonen, aan gezien hierdoor de prijzen van de goederen ver hoogd moeten worden en dus geen invloed wordt ondervonden van de vermeerdere koop kracht door de hoogere loonen; de koopers kla gen reeds hierover. Ondertusschen bestaan aanwijzingen, dat Roosevelt voornemens is de arbeidsuren te ver minderen en de loonen met 10 pCt. te ver- hoogen, behalve voor die gevallen, waar de moeilijkheden bewezen kunnen worden. De eenige manier om meer menschen in dienst te nemen, is meer afzetgebieden te stichten, aldus verklaarde Henry Ford in zijn commentaar op de jongste rede van president Roosevelt. De moeilijkheid voor de industrie, zoo zeide hij, is plaats te vinden voor het in dienst ne men van werkkrachten, voordat een nieuw af zetgebied bestaat, waar hun werkkracht ten nutte kan worden gemaakt. Dickinson, de adjunct staats-secretaris van Handel en voorzitter van de commissie, die een rapport heeft opgesteld voor een nieuwe rege ling op de effectenbeurzen, verklaarde, dat het wetsontwerp Fletcher-Steagall, dat Zaterdag door het Huis van Afgevaardigden is aangeno men, in zijn huidigen vorm noodlottig was en lijnrecht inging tegen Roosevelt's politiek in zake de valuta. STAMBOEL, 7 Maart. Prof. Einstein heeft een uitnoodiging aanvaard van de universiteit te Stamboel, en zal dit jaar eenige voordrach ten te Stamboel houden. WARSCHAU, 7 Maart Hedenmorgen heb ben de Poolsche minister van buitenlandsche zaken Beek en de Duitsche gezant te Warschau van Moltke een prlotocol onderteekend, waar door definitief een ernde werd gemaakt aan den Duitsch-Poolschen tariefoorlog en de basis wordt gelegd voor een normale ontwikkeling der wederzijdsehe handelsbetrekkingen. De overeenkomst zal zoo spoedig mogelijk ge ratificeerd worden, doch met ingang van 16 Maart a.s. worden toegepast. Gebouw „Sint Bavo" Arbeid delt, 8 uur Kunst na Arbeid, 8 uur. Stadsschouwburg Mij tot Bevordering der Toonkunst: Ruth Posselt en Theo v. d. Pas, 8 uur. Café-Restaurant Gcbr. Brinkmann K.J.M. V., half negen. Militairengebouw, Zoetestraat 14 Reddings brigade van het Kruisverbond, 8 uur. Rembrandt-Theater De Jantjes Op 'fc tooneel: Damhofer „Deisse Rössl", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Victor en Victoria Op het too neel: „The Overburry's" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor De Onzichtbare Man, 2.30 en 8.15 HEEMSTEDE R.K. Vereenigingsgebouw Genootschap v. d. Stillen Omgang, 8 uur. SANTPOORT 't Huis te Velsen Genootschap v ,d. Stillen Omgang, 8 uur. Gebouw „St. Bavo" Boekhoudcursus „St. Marcus", 8 uur Bestuur R.K. Volksbond, half 8 Proza, 8 uur Genootschap van den Stillen Omgang, half 9 Woningbouwvereeni- ging „De Voorzorg", 8 uur R.K. Bevolkings bureau, 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal Onderwijsver- keerscommissie, half 3. Rembrandt-Theater De Jantjes Op 't tooneel: Damhofer „Weisser Rössl", 7 en 9.15 uur. Palace Victor en Victoria Op het too neel: „The Overburry's 7 en 9.15 uur. Luxor De Onzichtbare Man, 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10S. uur It. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen by mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 2—4. 8—9 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. MOSKOU, 7 Maart Volgens de jongste berichten van den leider der Tsjeljoeskin- expeditie vertaoonen zich, na het overbrengen per vliegtuig van de vrouwen en kinderen, in het ijsveld, waarop de bemanning haar kamp heeft opgeslagen, nieuwe, breede scheuren. Het ijs is voortdurend in beweging en kruit tot hooge stapels ijsblokken opeen. De door de be manning gebouwde houten barak waarin de wouwen voor hun vertrek woonden, brak in den looap, van den nacht, tengevolge van het scheuren van het ys, in tweeën. Zonder dat een paniek ontstond, kropen de bewoners door een soort nooduitgang naar buiten, en toen het ijseenigszins tot rust kwam, trachtte men de schade zoo goed mogelijk te herstellen. De leider der expeditie voegt aan zijn mededeeling toe, dat men zich niet ongerust maakt, doch dat de dèelen van de barak, instrumenten eri'w proviandvoorraden, voortdurend van het eene gedeelte van het ijsveld naar het andere moeten worden versjouwd, wat zeer veel werk kost. BRUSSEL, 7 Maart (Reuter) De gouver neur van de Belgische Congo heeft bericht, dat in de omgeving van de Lobito-baai in Portu- geesch West Afrika, pest is uitgebroken. De autoriteiten nemen alle maatregelen om uitbreiding te voorkomen. In verband met het bedanken van den heer E. J. Abrahams hebben B. en W. zich de vraag gesteld, of, b« een eenigszins gewijzigde ver deeling der werkzaamheden onder de ieden van het College, het niet mogelpk zou zijn. heft getal wethouders tot vyf te verminderen. De ampele overweging dezer vraag heeft B. en W. tot de overtuiging geleid, dat zulks inderdaad kan geschieden, zonder dat daarvan nadeel voor de vervulling der taak van het College te vreezen zou zyn. In de Eerste Kamer is heden voortgezet de behandeling der begrooting van het departe ment van Sociale Zaken. De heer KNOTTENBELT (V.D.) noemt de werkloosheid den kanker van dezen tyd. Er moet meer voeling zyn tusschen de regeering en haar afgevaardigden naar de Arbeidscon- ferentie te Genève. Spr. stemt in met het standpunt van den minister ten aanzien van de collectieve arbeidscontracten. Nooit is het gevaar van loonsverstarring voor de samenleving meer gebleken dan in dezen tyd. Voor verlaging van woninghuren moet de minister dan ook meer doen dan tot nu toe. Spr. dringt er op aan, dat de regeering alle werkloozen geiyk behandelt. De algemeene leuze zy „Meer werk, minder steun". De heer WIBAUT (S.D.A.P.) wenscht een objectieve houding van de regeering by de toe lating van woningbouwvereenigingen. Ver slechtering van het woningtype zou onbe rekenbare schade beteekenen voor wat in een reeks van jaren werd bereikt. Mevr. POTHUIS (S.D.A.P.) komt op tegen het streven om meisjes in fabrieken en werk plaatsen te vervangen door jongens en vraagt, waar die meisjes dan naar toe moeten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2