f: De populariteit van de Cup 9 Droevige nasleep 250.000 TOESCHOUWERS BIJ DE KWART-FINALES WOENSDAG 7 MAART 1934 De Philips-fabrieken bestaan 4-0 jaar Huldiging van den directeur bij zijn zestigsten verjaardag Maastricht in verzet Tegen maatregelen der Regeering WIJZIGING BEGROOTING GEMEENTEFONDS Hoogere uitkeeringen Drie kinderen nog tijdig gered Felle brand in een boerderij bij Echt De arrestaties in onzen Oost De communist Effendi stelt vragen DRIE NIEUWE WERELDRECORDS Hans von Stuck verbeterde bij het proefrijden op de Avus- baan te Berlijn met den nieuwen P-renwagen niet minder dan drie wereldrecords Auto's gaan sneller Vergeten" belasting opgaven Hooger onderwijs NATUURVERSCHIJNSEL TE ZEVEN AAR? Drie wereldrecords KWESTIE-DS. VAN DUYL Weer een fraaie nachtelijke opname van den boerderij-brand welke te Zevenaar woedde Naar politiek leiderschap of Kamer zetelt je" NIEUWE BANKBILJETTEN GEVOELIGE STRAF Grenswijziging tusschen Oud- en Nieuw-Beijerland Arsenal door Aston Villa uitge schakeld. Een groote teleurstelling voor Londen De Villa-defensie in pracht-vorm Op Maine-Road Op Highbury Op Deepdale ground In Burnden Park Wat verder nog gespeeld is Het programma van a.s. Zaterdag Professoren en vrede „Irreëel idealisme" WAAROM HUISZOEKING? Kamerlid Sneevliet wil de reden weten HET MIJNWERKERSFONDS De nieuwe pensioenregeling BRUTALE LADELICHTERS Arrestatie van drie jongens in het Westland NA HET DEFILE TE ZAANDAM Minister Oud heeft er in een voor zijn party'genooten gehouden rede te Alkmaar nog eens op gewezen, hoe zwaar en verderfelijk in zijne gevolgen de wereldoorlog voor Europa is geweest, ook voor de landen, die, als het onze, neutraal bleven. Aan dien oorlog toch is het te wijten, dat de economische omstandigheden in ons werelddeel zoo slecht konden worden, als ze bij menschen- heugenis niet waren. Vooral van Azië werd de voorziening met in- dustrieele producten door West-Europa stop gezet, en dus legde men zich daarginds nood gedwongen zelf op de industrieele bedrijven toe. Het gevolg hiervan was, dat, na den oorlog, Verschillende markten door Azië waren ver overd, zoodat de Europeesche voortbrengselen slechts veel moeilijker konden worden afgezet. Inkrimping van de bedrijven ontstond en nu poogde men er te komen door den landbouw hieer te gaan beoefenen. Maar dientengevolge had men de bodempro ducten van Nederland, welke men anders gaar ne en veel betrok, niet meer noodig, en toen kwam ook hier te lande de ontreddering. In verschillende landen ging men zijn heil Zoeken in autarkie, met wering van den invoer Van buiten, waardoor alom de toestanden nóg 6lechter werden! Tot zoover de minister. Het zijn bekende feiten, welke hij ter ver klaring der hedendaagsche omstandigheden op somde, feiten, waarvan wij de groote nadeelen aan den lijve hebben gevoeld en blijven ge- Voelen. Maar dit neemt niet weg, dat men daarvan ln sommige kringen hooge, leidende, of al thans invloedrijke kringen nog maar heel Weinig schijnt te hebben geleerd. En dit is nu juist het onverklaarbare en het ergerlijke tevens. Moet het reeds verwondering wekken, dat de staatslieden, de machthebbers, die ons wereld deel direct, of indirect in den oorlog stortten, blijkbaar ook dezen noodlottigen gang van zaken niet hebben voorzien en voorkomen, nóg onbegrijpelijker is het, dat zij thans voortgaan met de Staten van Europa te verdeelen, en de onderlinge tegenstellingen te bestendigen, of zelfs te verscherpen, tot aller schade. Te Genève en elders volgt de eene misluk king op de andere. Met de pogingen tot ontwapening, of tot be perking van bewapening wil het jaar in jaar Uit niet vlotten. Zelfs moet men betwijfelen, of aan die po- Ringen wel in 't algemeen de noodige ernst Wordt besteed. En op economisch gebied zet men den strijd van allen tegen allen onverpoosd en onverdro ten voort. Wel worden er druk besprekingen pardon, conferenties! gehouden en zag men nog nooit zooveel samenkomsten van staatslieden en an dere gewichtige personnages afgebeeld in dag blad en tijdschrift. Maar het resultaat blijft poover. Zóó poover, dat men zich wel eens afvraagt, wat er in dezen tijd dan toch ontbreekt aan de staatsmanskunst, en aan het inzicht, het doorzicht en de bedoelingen en de capaciteiten der staatslieden?.... p. s. Naar wij uit Eindhoven vernemen, zal dr. A. F. Philips 17 Maart ter gelegenheid van zijn 60sten verjaardag, alsmede ter herdenking van het feit, dat hij gedurende veertig jaar zijn krachten aan den opbouw van het Philipsbe- drijf heeft gegeven, door het personeel worden gehuldigd. Tevens zal het veertigjarig bestaan der Philipsfabrieken herdacht worden. Op het programma komt o. m. voor een huldebetoon op het Sporttererin door het ge- heele, ruim 13.000 personen tellende Eindhoven- sche personeel, bij welke gelegenheid dr. A. F. Philips namens het personeel een huldeblijk zal worden aangebodena. Des namiddags zal in het Philips-Ontspan- ningsgebouw een receptie worden gehouden. Dinsdag vergaderde de gemeenteraad van Maastricht. Bij de behandeling van het voorstel tot ver mindering der steunnormen, deelde de heer Lodewich enkele ontstellende cijfers mede om trent te werkstelling van vreemde arbeidskrach ten in de bedrijven. 24 pet. tot 37 pet. vreemde mannelijke en tot 60 pet. vreemde vrouwelijke arbeidskrachten zijn te Maastricht werkzaam en bederven voor eigen bewoners de arbeids markt. Na langdurige debatten verwierp de raad het voorstel, voor zoover betreft de verminde ring met 5 pet. der ondersteuning in geld als hoogere verdienste over de week, waarin volgens het rouleersysteem gewerkt wordt. De beslissing zal voor Maastricht groote consequenties medebrengen, gaf de voorzitter te kennen. De Raad echter wenschte het dagelijksch be stuur met de genomen beslissing geluk, daar eindelijk en nog wel in de hoofdplaats der pro vincie verzet komt over de dwangmaatregelen der regeering. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het gemeentefonds voor het begrootingsjaar 1932—1933. Ter toelichting deelt de regeering mede, dat als basis voor de oorspronkelijke raming is ge nomen de voorloopige uitkeering voor het uit- keerinsjaar 193i1932, terwijl rekening werd gehouden met een regelmatigen aanwas van de bevolking. Later is gebleken, dat deze voorloo pige uitkeering te laag was becijferd. Ook de bevolkingstoeneming bleek grooter dan was aangenomen. Deze beide factoren geven een verschil met de primitieve raming van 1.110.246.73. Voorts is bij de eerste raming geen rekening gehouden kunnen worden met de verhooging van de uitkeering aan noodlijdende gemeenten en gemeenten, welker grenzen gewijzigd zijn, ingevolge de artikelen 6, vierde lid en 38 der wet en artikel 36 der uitvoeringsvoorschriften, tezamen een grootere uitgaaf gevende van 851.622.47. Het verschil met de aanvankelijke raming wordt dan 1.961.869.19. Ten slotte is er later een korting ingevoerd (wet van 18 Maart 1932), hetgeen een vermin dering der uitkeering ten gevolge had van 1.040.230. Er blijft dan een tekort van 921.639.19. De opbrengst van de hoofdsom der gemeente fondsbelasting, geheven ten bate van het fonds over het boekingstijdvak 19321933, zal niet meer bedragen dan 69.469.762.67 en die van 50 opcenten op de hoofdsom der vermogens belasting over dat tijdvak 5.513.0.10.19, zoodat de opbrengst dezer belastingen respectievelijk 5.530.237.33 en 1.287.989.81 bij de raming ten achter zal blijven. In de hoogere uitgaven van artikel 2, ver meerderd met de mindere ontvangst op de ar tikelen 1 en 2 der inkomsten, zal moeten wor den voorzien door verhooging van artikel 3 der inkomsten (uitkeering uit 's Rijks kas). Dinsdagmiddag heeft een felle brand gewoed in een boerenwoning te Berkelaar onder de ge meente Echt. In de brandende schuur bevonden zich drie zeer jeugdige kinderen, die, daar de ouders niet aanwezig waren, in de vlammen zouden zijn omgekomen, als niet dè molenaar H. D. langs was gekomen en het hulpgeroep der kinderen had gehoord. Door de lekkende vlammen moest de moedige man zich een weg banen naar de in doodsangst verkeerende kinderen. Bijna de geheele schuur stond reeds in vlam men, toen de man binnenkwam. Met de drie kinderen in zijn armen moest hij terug door de vlammen. Hierbij liep hij zelf en een der kinderen verschillende brandwon den op. De geheele woning, zoowel als de schuur en stalling brandden tot den grond toe af. Het communistisch Kamerlid Effendi heeft aan den Minister van Koloniën gevraagd, of het hem bekend is, dat er weer talrijke arres taties op last van de Indische Regeering heb ben plaats gevonden betrekking hebbende op de voormannen van de Pendidikan Nasional Indonesia en dat de P. N. I. in woord en ge schrift herhaaldelijk heeft verklaard haar ac ties slechts te willen voeren binnen het kader van de wettelijke mogelijkheid, en dat de lei ders dezer organisatie programmatisch den ille galen strijd verwerpen omdat hun strijd niet werkelijk is gericht tegen het bestaande stel sel? Verder vraagt hij of de Minister ev. wil mededeelen, wat de motieven zijn van de Indi sche Regeering, die tot de arrestaties hebben geleid en in hoeverre deze maatregel van de Indische Regeering verband houdt met de jongste reis van een der leiders van de P. N. L naar Japan? Is de Minister niet van oordeel, wordt verder gevraagd, dat het optreden van de Indische Regeering strijdig is met de verklaring van den Minister, die tot de loyale beweging rekent de partijen, die geen ondergrondsche acties wen- schen te voeren? Is de Minister niet van oordeel, dat derge lijke drastische maatregelen tegen de voor mannen uit de volksbeweging de bestaande reeds dreigende spanning in Indonesië nog meer zullen verscherpen en bitteren haat onder het Indonesische volk tegen het Nederlandsche gezag zullen wekken en bevorderen? vraagt de heer Effendi ten slotte. Ten kantore van den Inspecteur der Directe Belastingen te Baarn is tot 1 Maart 1934 van verzwegen inkomstenbelasting opgave gedaan tot een bedrag van i VA millioen. In Groningen is tot een bedrag van ongeveer f 5 millioen aan „vergeten" vermogens- en in komstenbelasting opgegeven. Benoemd tot gewoon hoogleeraar in de facul teit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks universiteit te Leiden om onderwijs te geven in de Nederlandsche taalkunde, dr. G. G. Kloeke, te Hamburg. Hans Stuck von Villiez heeft Dinsdag op de Avusbaan te Berlijn met een nieuwe P-race wagen constructie dr. Porsch niet minder dan drie wereldrecords verbeterd. Stuck verbeterde het wereldrecord over 100 Mijl van 214.017 K.M. gemiddeld per uur en 216.875 K.M. gemiddeld per uur met een tijd van 44 min. 31.4 sec. Voorts bracht hij het wereldrecord over 200 K.M. op zijn naam met een gem. uursnelheid van 217.089 K.M., terwijl het oude record stond op 214.109 K.M. gem. per uur, waarbij hij een tijd noteerde van 55 min 16.6 sec. Voorts bracht hij het werelduur record op zijn naam met een afstand van 217.110 K.M. het oude record stond op 214.064 K.M. Al deze wereldrecords stonden op naam van den Engelschman Eyston, die een maand ge leden deze records vestigde te Parijs (Monthle- rybaan) met een 8 Liter Panhardracewagen. De heer G. Paskamp Jr., oud-bestuurslid der Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden, heeft over de positie van ds. v. Duyl, aan de '„Gooi en Eemlander" een ingezonden stuk gezonden, waaraan het volgende is ontleend: Volgens reglement (mag) de predikant geen functie aanvaarden zonder toestemming van het bestuur. Ds. Van Duyl interpreteerde deze be paling aldus „dat zijn kringleiderschap geen functie was en hij alleen betaalde werkzaam heden als een functie beschouwde". Aan de lezers laat ik over, hoe zij dit artikel wenschen uit te leggen, maar persoonlijk acht ik deze interpretatie onjuist en vind het van ds. v. D. een wringen om onder deze bepaling door te komen. Enkele bestuursleden hebben toen al direct naar voren gebracht, dat, ingeval onze vereeni ging schade zou lijden, zij geen verantwoor ding meer wenschen te dragen. De gevolgen bleken al zeer gauw en duidelijk, wat voor den heer Zeeman aanleiding was om een motie in te dienen, inhoudende het verzoek om v. D. te laten bedanken als kringleider. Deze motie werd echter verworpen met 3 tegen 7 stemmen (hier werd in tegenstelling met het N.S.B.- principe de uitslag van het aantal stemmen en niet de wa?rde door v. D. gretig aanvaard). Deze uitslag was voor den heer Zeeman aan leiding, zijn mandaat ter beschikikng te stellen. Ds. Van Duyl zegde op deze vergadering toe, dat hij als kringleider niet meer naar buiten zou optreden wanneer zijn beloofde spreekbeurten vervuld waren; ongeveer zes stuks. Het blijkt echter, dat hij, in plaats van zich langzaam terug te trekken uit de politiek, steeds meer spreekbeurten ging vervullen, met het resul- staat dat van September tot 31 December 21 spreekbeurten door hem buiten Hilversum zijn gehouden. Deze omstandigheid heeft mij doen besluiten, mijn mandaat oveneens ter beschikikng te stel len. Plechtig heeft de voorganger ons in een ver gadering verklaard, dat hij wist te dienen; wij, bestuurderen, zijn misschien te naïef geweest en hebben niet gevraagd wie. Ik sta niet alleen in mijn oordeel, dat hij inplaats van het Evan gelie, Mussert bedoeld heeft. De afbrokkelng der vereeniging is begonnen en zij is alleen tegen te gaan door krachtdadig ingrijpen in de leiding en het terugtrekken van den voorganger uit zijn politieke agressieve hou ding. Een tweede mogelijkheid is natuurlijk en deze heeft m.i. de grootste kans „gelijk schakeling". Deze maakt reeds goede vordering, zooals uit het huidige bestuur blijkt; van de kerkstichting zijn de twee overige leden reeds aangesloten by de N.S.B. en een derde is reeds aangezocht. Van Duyl dient de volle consequentie van zijn daad teraanvaarden en ik voorspel hem dan ook, dat hij over de puinhoonen van het kerkje naar zijn politiekleiderschap of zijn Kamerzeteltje snelt. De directie van de Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij een nieuw model bank biljet van ƒ25 en een nieuw model bankbiljet van 10 in omloop zal brengen. De kantonrechter te Zaandam heeft een poelier uit Oostzaan veroordeeld tot 1000 boete subs. 6 maanden hechtenis. In een schuur was een groote partij ondeugdelijk gevogelte gevonden. Verdachte is reeds meermalen voor enzelfde feit veroordeeld. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging van de grens tusschen de gemeenten Oud-Beijerland en Nieuw-Beijerland wijst de minister van Bin- nenlandsche Zaken er op, dat het hier slechts geldt een grenscorrectie, waarmede geen vitale belangen der betrokken gemeenten zijn verbon den. Los van de kom van Nieuw-Beijerland, op een afstand van een uur gaans daarvan, ligt een suikerfabriek met een complex woningen, welke met de bebouwing van Oud-Beijerland een ononderbroken geheel uitmaken. De bevolking van dit gebied is voor haar dagelijksche levens behoeften op Oud-Beijerland aangewezen. Op dit gebied bevinden zich eenige café's, welke de Oud-Beijerlandsche verordening op de sluiting van café's op Zondag illusoir maken, tot groote ergernis van de bevolking van laatstgenoemde gemeente. Deze laatste omstandigheid op zich zelf acht de minister in het voorliggend geval reeds van voldoende gewicht om de voorgestel de grensregeling te bevorderen, waar daartegen over geenerlei belangen worden geschaad. De bedwingers der lucht hebben de sportbe- weging al reuze diensten bewezen. Het begon met perscopy, wat later met foto materiaal dat ter wille van een vliegensvlugge reportage door de lucht werd getransporteerd, vervolgens kwam de sport-official, die quasie- druk nog even een conferentie had te nemen. Toen brak het groote oogenblik aan, dat ge heele elftallen zich inscheenten. waarbij wij als voorbeeld den eersten November in het ge heugen roepen, toen geheel Arsenal even naar Parijs overstak om een wedstrijd te spelen. En thans zijn hier de supporters gevolgd. Zoo doodgewoon, alsof ze een taxi namen charterde men een vliegmachine. Deze noviteit heeft zich j.l. Zaterdag afgespeeld ter gelegen heid van de zesde ronde van de Cup. Een aantal supporters van Aston Villa in Bir mingham waren zoo zeer door hun werkkring in beslag genomen, dat zij de trip naar Londen niet meer per trein konden maken. Echter klopte hun hart voor de Villa-ploeg zoo hevig en was hun verlangen om de favorieten te zien zoo groot, dat ze besloten te gaan vliegen. Vijf ma chines reden voor, en daar gingen de heeren omhoog. De piloot vond het geval zoo interes sant, dat men alvorens te dalen eerst nog een eere-ronde boven Arsenal's home. Highbury, maakte. Precies op tijd kwamen de geestdriftigen te bestemder plaatse. Alvorens nu in détails te treden geven wij eerst uitslagen en cijfers van de zesde Cup ronde: Manchester CityStoke City, 10, 84.569 toe schouwers, 5.426 recette; ArsenalAston Villa, 12, 67.366 toeschouwers, 6.366 recette; Bolton WanderersPortsmouth 03, 52.181 toe schouwers; 3.778 recette; Preston North EndLeicester City 01, 38.605 toeschouwers, 3.407 recette. Wie nog aan de populariteit van de Engelsch Cup twijfelt, zullen door deze fabelachtige cijfers zeker de oogen worden geopend. Want ruim 242.000 betalende bezoekers bij vier wedstrijden is een zeer respectabel aantal. Manchester City sloeg hierbij twee records, ten eerste het hoog ste aantal, dat Maine-road ooit kreeg te ver werken, en ten tweede een recordcijfer van alle Engelsche wedstrijden, behoudens natuurlijk dP finale te Wembley. En thans naar de wedstrijden zelf. Naar Maine-road, waar bovengenoemde re cordmenigte was samengeperst, en rekkend en wringend poogde het spel te volgen tusschen de City uit Stoke en Manchester. De massa komt practisch niet voor goed voetbal, het betaalt zijn dure geld voor sensatie. En dat heeft men in Manchester ruimschoots gekregen. Want de ze kamp was allesbehalve rijk aan goed voet bal, integendeel, 't was eenvoudig een vecht partij een weliswaar beheerscht, doch meest wild trappen, waarbij de spelers geen enkel ri sico namen. Bovendien was het eenigste doel punt, dat werd gescoord verre van een beauty, 't Kwam zoo. Brook, de linksbuiten van de gastheeren had het leder opgehaald en stoof als een bezetene naar voren. Op het moment, dat hij te beslissen had waren zijn binnenvoor- waartsen nog niet ter plaatse. Toch gaf hij min of meer op hoop van zegen een voorzet en het leder daalde in den doelmond. Wel kwamen Marshall en Tilson en Herd als bezetenen aan draven, doch ze behoefden er niet meer aan te pas te komen, want onder een roffel van geest driftige uitroepen zagen ze, hoe de voorzet pre cies over doelman John's hoofd in het boven- hoekje tuimelde. Zoo kwam de beslissende goal; een treffer, die Manchester City in de demi finale brengt en zeker weer goed is voor een slordige 5000. De winnende ploeg speelde in de volgende opstelling: Swift (d.)DaleBamett (a.); Bray CowanBusbv (m)BrookHerdTilson— MarshallToseland. Arsenal's falen is een ontzettende teleurstel ling voor Londen. Want daar was nu allerminst opgerekend; haar papieren stonden het best genoteerd, en er was geen twijfel mogelijk, of Arsenal zou als finalist Wembley binnenwandelen. Doch Aston Villa heeft zonder mededoogen deze illusies naar de andere wereld geholpen. Zij heeft Arsenal het hoofd geboden, en deed zulks op meer dan kranige wijze. Reeds eerder hebben wij de op merking gegeven, dat Arsenal 't oude Arsenal niet meer is. Dat zij nog slechts teert op ouden roem, waarbij de oersterke defensie nog eenige malen de situatie redde. Maar de aanval is een voudig hopeloos. En in zijn wanhoop begaat men bovendien de fout om het hoofd te ver liezen. In deze match heeft men minstens vijf keer de formatie gewijzigd, wat er reeds dui delijk opwijst, dat het zoo onmisbare zelfver trouwen eenvoudig zoek is. Bovendien trof men de Villa-defensie, die zich toch in de competi tie 61 keer gepasseerd zag, in meer dan schit terende conditie, en slaagde men er in om slechts één goal te scoren, middels Dougall. Dit gebeurde in het midden van de tweede helft, doch in de eerste helft had de Villa reeds voor een 20 voorsprong gezorgd. De middenvoor Astley opende de score, terwijl kort voor half time, toen Moss uit zijn heiligdom was gerend, deze weinig moeite had o mde score op 20 te brengen. Aston Villa: Morton (d.)Blair. Nibloe Ca.) Kingdon, Talbot, Wood (m.); Houghton, Beres- ford, Astley, Dix, Cunliffe (v.). Op Deepdale Ground stonden Preston North End, 2e Divisie tegen Leicester Sity, 1ste Divi sie tegenover elkander. Men zou intusschen dit verschil van klasse stellig niet uit het spelbeeld hebben kunnen distilleeren, zoo zeer waren bei de teams aan elkander gewaagd. Nu is de Pres ton-ploeg de krachtige „runner-up" uit de twee de divisie, en dat haar capaciteiten meer dan voldoende zijn om in de hoogste afdeeling te kunnen debuteeren, bewees deze kamp voldoe- de. Want de gastheeren waren voor het groot ste deel van de ontmoetingin het offensief. Echter hadden zij „bad luck"! Preston kreeg twee onbetaalbare kansen, want zoowel Kelly, als Stephenson kwamen alleen voor keeper McLaren te staaft, doch beiden faalden hopeloos. Het eenigste doelpunt kwam na de hervatting, toen Adcock 'n juweel van 'n center aan Chand ler bood, die deze kans onberispelijk benutte. Leicester City: McLaren (d.); Black, Wood (a.); Smith, Heywood, Grosvenor (m.); Adcock, Maw, Chandler, Lockhead, Liddle (v.). De strijd tusschen Bolton Wanderers en Portsmouth bracht de hoogste score van deze Cup-serie. Het krachtverschil tusschen deze tweede en eerste divisie-teams was dan ook veel uitgesprokener, en dat de boys uit Ports mouth over de meeste routine beschikten brach ten de détails van deze match ruimschoots naar voren. Reeds na 23 minuten boekten de gasten hun eerste succes. Worall, listig en snel als altijd, wist op juiste hoogte zijn voorzet te plaatsen, waarbij een kleine hoofdbeweging van Weddle voldoende was om nog meer zelfver trouwen in de Portsmouth-ploeg te gieten. Het tweede doelpunt was weer hoogst merkwaardig. De beide wingspelers, Worall en Rutherford, speelden vijf maal achtereen het leder van vleu gel tot vleugel, welk „long passing" door een tweede doelpunt werd bekroond, waarbij laatst genoemde speler den beslissenden trap deed. Twee minuten voor het einde had Rutherford ten derden male succes. Portsmouth: Gilfillan (d.); Mackie, Smith (W.) (a.); Nichol, Allen, Thackeray (m.); Wo rall, Smith (J.), Weddle, Easson, Rutherford (voor). Op 17 Maart worden nu de beide demi-fina les gespeeld, waarvoor Maandag de loting plaats vindt, en waarbij tevens wordt bepaald op wel ken neutralen ground deze zullen worden ver speeld. Behalve dit beker-programma werden nog zeven wedstrijden voor de competitie gespeeld. Chelsea deed uitnemend werk door met 30 van Blackburn Rovers te winnen, doch aange zien Sheffield United in de derby van de Wed nesday met 51 won, schoten de Londenaars met dit succesje niet bijster in de goede rich ting. Derby County leverde opnieuw het be wijs niet de aangewezen kampioens-elf te zijn, want zij verloren van him groote concurrent Huddersfield Town met 20. Dit zijn de be langrijkste resultaten, die geen noemenswaar dige veranderingen in de ranglijst brachten. Arsenal is aan de spits gebleven, weliswaar met hetzelfde aantal punten als Huddersfield Town, doch een wedstrijd nog in handen; Chelsea be sluit de rij met twee punten achterstand op Sheffield United en drie punten op Birming ham, doch met nog twee wedstrijden in han den. Haar positie is alzoo nog niet hopeloos! Voor a.s. Zaterdag staan de volgende compe titie-wedstrijden op het programma: ArsenalAston Villa. BirminghamStoke City. Blackburn Rovers—Liverpool. Derby County—Portsmouth. EvertonLeicester City. Leeds United—Sunderland. Manchester CitySheffield United. Middlesbrough—Tottenham Hotspur. Newcastle United—Chelsea. Sheffield WednesdayWolverhampton Wanderers West Bromwich AlbionHuddersfield Town. In de tweede Divisie is van het meeste belang: FulhamBolton Wanderers. Port ValePreston North End. Swansea TownGrimsby Town. Bij apothekers en drogisten verkrijgbaar. Naar men zich herinneren zal, heeft het Eer ste Kamerlid, de heer van Citters, onlangs enkele schriftelijke vragen ingediend naar aan leiding van een door verschillende Nederland sche hoogleeraren onderteekend rondschrijven, gericht aan docenten en studenten, van wie een verklaring gevraagd werd, dat zij hun weten schappelijke bekwaamheden nimmer cp eeni- gerlei wijze bewust in dienst willen stellen van oorlog of oorlogsvoorbereiding, noch gebruiken tot aankweeking van een militaristischen geest. De Senator had in zijn laatste vraag den Minister verzocht of hij in dit optreden geen reden zag tegen deze docenten disciplinair op te treden. Thans heeft Minister Marchant op deze vra gen uitvoerig geantwoord. Waar de steller der vragen het zwaartepunt legde op het verband, waarin de hoogleeraren zouden staan tot den Staat, antwoordt Minis ter Marchant, dat slechs een van de ondertee kenaars Rijksambtenaar is. De onderteekenaars hebben zich naar het oordeel van den Minister laten verleiden tot een daad van idealisme, waarvan zij bij door denken hadden moeten beseffen, dat zij geen reëele beteekenis kan hebben, en een indruk kon maken op derden, dien zij niet hebben ge- wenscht. Door een duidelijker omschrijving van de gewenschte handhaving der gehoorzaamheid van het gezag zou de beperkte reëele beteeke nis van de verklaring meer in het oog zijn ge vallen. De Minister verklaart tenslotte, geen aan leiding te kunnen vinden om het' initiatief te nemen tot een disciplinair optreden tegen den eenigen onderteekenaar van den oproep, die Rijksambtenaar is. Deze heeft intusschen zich schriftelijk te zijner verantwoording tot den president van curatoren der Leidsche univer siteit gericht. Aan curatoren is in eersten aan leg overgelaten te beslissen, in hoeverre i. c. art. 107 der Hoogeronderwijswet van toepas sing is. Het Tweede Kamerlid Sneevliet heeft aan den minister van justitie inlichtingen gevraagd over huiszoekingen bij O. S. P.'ers. Moet aan den getroffen maatregel de be teekenis worden toegekend, dat de regeering ten opzichte van revolutionnaire organisaties der Nederlandsche arbeidersbeweging methoden in toepassing gaat brengen, die het normale functioneeren van deze organisaties meer en meer onmogelijk maken? Is, voor het geval inval en huiszoeking in de bureaux van de Onafhankelijke Socialisti sche Partij bewerkstelligd zijn zonder mede weten van de regeering, de minster bereid aan de onder hem geplaatste betrokken amb tenaren aanwijzingen te verschaffen, waardoor herhaling van dergelijk optreden vermeden wordt? In de jongste vergadering van het Algemeen Mijnwerkersfonds van de steenkolenmijnen in Limburg heeft de voorzitter, mr. dr. W. F. J. Frowein het heengaan herdacht van dr. H. Waller, die sedert 1922 als medisch adviseur aan het Algemeen Mijnwerkersfonds verbonden was en op 4 Maart j.L na langdurige ziekte over leden is. Voortgezet werd de behandeling der regle mentsherziening, die door het dagelijksch be- stutur is! voorbereid met het oog op de verwachte invoering der nieuwe pensioenregeling. Behou dens eenige artikelen, waarvan de tekst nader zal worden vastgesteld, werd omtrent de redac tie der aan te brengen wijzigingen overeenstem ming verkregen. De eindstemming werd aangehouden tot de volgende vergadering, die zal gehouden worden in de laatste week dezer maand. In afwachting der te nemen beslissing werd besloten om de in een vorige vergadering ge troffen regeling van den tijdelijken toeslag op de pensioenen ook voor de maanden Maart en April te handhaven. In den laatsten tijd werd te Naaldwijk her haalde malen bij verschillende winkeliers de lade gelicht. Dit had ook Zaterdagavond weer plaats by den winkelier Kr. op den hoek van de Molen straatRembrandtstraat. De daders toonden wel een flinke dosis durf te bezitten, want zij slopen via een achterdeur door een serre en een gang naar den winkel. Daar werden drie bankbiljetten van 10 buitge maakt. Een kistje met pl.m. 400 werd onaan geroerd gelaten. Het onderzoek dat de politie instelde, leidde tot arrestatie van drie jongens van 16 en 18 jaar oud. zy werden des avonds laat van hun bed ge licht, en op het burau aan een langdurig ver hoor onderworpen. Nadat zy den volgenden dag in de Marechausseekazerne te Loosduinen ingesloten waren geweest, legden zy een bekentenis af, waarby een van het drietal vertelde dat hü meer ladelichtingen op zijn geweten had. Op de vraag waarom zy het bedrag van 400 niet hadden medegenomen, vertelden de 'daders dat zij zulks niet hadden aangedurfd. Door de directie van de Rijks Artillerie In richtingen aan de Hembrug is indertyd be zwaar gemaakt tegen de plaats, die de Zaan- damsche afdeeling van de Nederlandsche Ver eeniging van personeel by Defensie zou inne men in het défilé voor den jubileerenden bur gemeester. Deze plaats, achter de verschillende moderne vakbondsafdeelingen, was aangewezen door het bestuur van Vreemdelingenverkeer, dat het défilé organiseerde. In verband met bedoeld optreden van de directie der A.I. heeft het hoofdbestuur van de N.VJPJ3., volgens het „Volk", besloten zich tot den minister-president te wenden, teneinde in deze een uitspraak te verkregen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5