STADSNIEUWS Laatste Nieuws jRembrandt-theater MAE WEST in Sk ben geen engel BERICHT F«. D. S. LEEFL4NG Haarlem, 8 Maart HENRY FEST AND CYPSY WIND DND WASSER DONDERDAG 8 MAART 1934 LIEDJESZANGER VOOR DEN RECHTER Zware eisch wegens diefstal DRONKEN MOTORRIJDER VEROORDEELD Zware straf SATAN LANGS DEN WEG Stuur- en remlooze auto Liturgische Volkszang DE CIRCULAIRE VAN DE HOOGLEERAREN Interpellatie in de Eerste Kamer toegestaan Reclasseeringswerk Willy van Rossum "j* FIETSENDIEVEN VOOR DE RECHTBANK DRONKEMAN STICHTTE BRAND „Aaltje, pas op, hoor!" Zware straffen geëlscht Gevonden dieren en voorwerpen BURGERLIJKE STAND VELSEN UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE SANTPOORT Stille Omgang THEO M ANN-BOUW MEEST ER- RING OVERGEDRAGEN Grootsche huldiging van Neerlands grootste tragédienne in den Amsterdamschen Stads schouwburg Nieuw Engelsch militair vliegtuig Prins Sïgvard getrouwd Het bruidspaar door de menigte hartelijk toegejuicht EERSTE KAMER ONDERWIJS AAN DE ORDE Int. automobieltentoon stelling te Berlijn Door Adolf Hitler geopend INVRIEZEN VAN VARKENS De eerste 5000 BOEKBESPREKING «W onovertroffen tegen Rheumatiek AGENDA 9 Maart INSTELLINGEN Miss Menchik te Zandvoort STAAT VAN BESOMMINGEN RIJKSVISCHAFSLAG WISSELKOERSEN Een uniformverbod in België Vanaf Vrijdag 9 Maart brengen wij U: S DEZE VROUW IS EEN SENSATIE GEWORDEN S VOOR DE GEHEELE WERELD 1 lift Op het tafeltje naast den officier van Jus- tie bij de Haarlemsche Rechtbank, zag het er Donderdagochtend heel huiselijk uit. Een fraai geschilderd doek stond naast een aardig schemerlampje en dit weer naast een nikke len schenkkan en een niet minder blinken de sierpot. Al deze artikelen waren in Mei van het vorig jaaruit een leegstaand huis op den hoek van de Kleverlaan gestolen. De verdachte, een 27-jarig koopman zou be halve de aanwezige voorwerpen nog een tafel met zes gebeeldhouwde toelen meegenomen hebben. Een zevental getuigen, collega's kooplieden en andere koopers der voorwerpen werden als getuigen gehoord. Verd. hing vervolgens een verhaal op over „een groote onbekende", die hem en een collega, terwijl ze liedjes liepen te zingen, de gestolen voorwerpen te koop zou hebben aan geboden. De officier nam het echter niet zoo serieus met dien „groeten onbekende", en eischte een jaar gevangenisstraf met aftrek. De raadsman, mr. L. G. van Dam, achtte de voorstelling van zaken, dat iemand aan lied jeszangers iets te koop aanbiedt. wel wat vreemd. Er zijn echter wel meer liedjeszan gers. die veel verdienen, teekent pl. hierbij aan. Hij riep de clementie der Rechtbank in. Uitspraak 22 Maart a.s. Donderdagmorgen deed de Haarlemsche Rechtbank uitspraak in de zaak tegen een 36- jarigen importeur uit Den Haag, die op 22 Juni IJ. een motorrijder op den Rijksstraatweg onder Haarlemmerliede had aangereden. Deze werd zoodanig aan zijn been gewond, dat hij vier maanden in de Maria-stichting heeft moeten doorbrengen en bovendien uit zijn betrekking is geraakt. De officier van Justitie vroeg drie maanden gevangenisstraf. De uitspraak luidde vier maanden gevan genisstraf. met de opmerking, dat de straf zoo hoog is uit een oogpunt van algemeene pre ventie. Gisterenmiddag omstreeks 5 uur maakte de motorbrigade een goede vangst op de Kamper vest. door de aanhouding van een 27-jarigen automob'list, zekeren Sch. uit Leiden. Deze reed in een wagen, waarvan zoowel hand- als voet- rem defect waren; de fusée-pennen waren ver sleten en in het stuur zat een z.g. dooae slag van 90 graden. Tegen Sch. is proces-verbaal opgemaakt. De auto is ter reparatie naar een garage gebracht. Heden. Donderdag, de wekelijksche zangoefe ning in de St. Josephs-Gezellen-Vereeniging om half negen. Er zullen gezongen worden: gezan gen voor de Vasten en de Goede Week; verder Paaschmis en Credo L E. Aghina Hij achtte het een zeer ernstig feit. Hij eischte een jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Oe verdediger, mr. B. W. Stomps, achtte den eisch voor deze wijze van brandstichting te hoog, tevens stond voor hem niet vast, dat verd. werkelijk opzettelijk brand gesticht had. daarom vroeg hij vrijspraak, subs, de uiterste clementie. Uitspraak 22 Maart. In de heden gehouden vergadering der Eer ste Kamer is den heer Van Citters verlof ver leend, den Minister van Onderwijs te inter- pelleeren inzake diens antwoord betreffende den oproep van het comité van professoren en studenten. De interpellatie wordt gehouden op een nader te bepalen dag. Het Comité van Uitvoering van de collecte ten bate van het Reclasseeringswerk van het Nederlandsch Genootschap tot Zedelijke Ver betering der Gevangenen verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat aangezien de col lecte gehouden wordt op Zaterdag 17 Maart aanstaande, er evenals het vorig jaar aan de Joodsche ingezetenen de gelegenheid zal wor den geboden hun bijdrage vóór den Zaterdag reeds beschikbaar te stellen. Deze aangelegen heid wordt geregeld door Mevrouw Cohen-Po- lak en den heer A. de Vries, die speciaal voor dit doel in het Comité van uitvoering hebben zitting genomen. Tevens wordt ons verzocht te berichten, dat het Comité van Uitvoering speciaal een beroep doet op de werkloozen, waaronder er wellicht velen zijn, die zich voor dit goede werk op Zaterdag 17 Maart a.s. verdienstelijk zullen willen maken. Aanmelding van collectanten kan geschieden bij den secretaris van het Comité van Uitvoe ring, den heer G. van Santé, Pijntorenstraat 9, Tel. 12959. Heden, in den morgen van haar 19den •er- jaardag, overleed Wilhelmina van Rossum, die gedurende eenige jaren met veel ijver haar krachten heeft gewijd aan de administratie der Nieuwe Haarlemsche Courant. Wij zijn haar dankbaar voor de betoonde toewijding maar meer nog voor het prachtige voorbeeld, dat zij ons heeft gegeven door de ge latenheid waarmede zij haar jonge leven den Schepper heeft aangeboden en voor den moed, dien zij betoonde, toen de onverwachte tijding haar gewerd, dat zij van de H.H. Sacramenten der Stervenden moest worden voorzien. Mogen velen een gebed voor haar zielerust tot God opzenden. Zij ruste in vrede. Donderdagochtend stond een 38-jarig koop man terecht voor de Haarlemsche Rechtbank, verdacht van opzettelijke brandstichting in 'n perceel aan t Zuider-Buiten-Spaame van 15 op 16 December van het vorige jaar. Verdachte zei, zich niets te herinneren, omdat hij toen te dronken was. Een broer van verdachte eigenaar van het perceel, dat hij verhuurd had aan een weduwe bij wie zijn broer inwoonde, werd als getuige gehoord. Deze vertelde, dat hij in dien nacht nog met zijn broer meegeloopen was, omdat er een kwestie was over huuropzegging. Verd. had zich toen erg opgewonden en een petro leumlamp van tafel geslagen. Deze was echter uitgegaan. Verd. had hem toen weer aange stoken en uit de voorkamer es nog een lamp bijgehaald. Toen getuige wegging en een eindje van het huis verwijderd was. had verd. hem nageroepen„Kom eens terug. Je moet eens zien. hoe ik de boel in brand ga ste ken!" Getuige had toen gedacht: ,Hij is dronken, hij bazelt maar wat." Vervolgens werd een getuige-deskundige gehoord, waarna de zaak geschorst werd. om dat de oude vrouw bij wie verdachte inwoon de, en haar dochter, niet als getuigen ver schenen woren. Na de behandeling van de volgende zaak. waren beiden inmiddels opgehaald en werd de zaak voortgezet. Pres.: (tot 80 jaar oude vrouw). „Hoe komt het. dat je te laat bent?" Get.: „Ik ben al een tijdje hier." Pres.: „Ja. maar veel te laat." Get.; „Dat kan ik heusch niet helpe. Neemt U t me maar niet kwalijk." Pres.„O. zoo, nu vooruit dan maar." Hoema werd de vrouw ondervroogd. Op de meeste vragen weet ze geen precies antwoord te geven. Ze zegt niet gezien te hebben, dat haar commensaal den boel in brand had ge stoken. Mr. Pit: „Waarom liep u dan weg?" „Get „Omdat het zoo rookte. President: „Aaltje. Aaltje, pas nu op hoor!" Mr. Pit: ,JDan begreep u toch wel, dat verd. van plan was den boel in den brand te ste ken. Pres.: „Daarom vraag ik nu nog eens. heeft hij dan gezegd, dat hij brand ging stichten? Get.: „Nee, heelemaal niet. Na enkele vragen over verzekeringen, werd de dochter van de vorige getuige gehoord Deze verklaarde, dat haar moeder des nachts bij haar was gekomen en gezegd had: „Doe eens open, want hijC verd.) steekt den boel in brand." Getuige had echter geen gelegenheid om te gaan kijken. omdat ze dertien kinderen heeft. Verdachte geloofde, dat de brand ontstaan was door het omvallen van de lamp .Hij wist het echter niet, opdat nij dronken was. In zijn requisitoir merkte de Officier op, dat de schuld van verdachte voor hem wel vast staat, gezien de uitlatingen tegen zijn broer. In de maanden October tot November van het vorig jaar, werden in IJmuiden en Sant poort verschillende fietsen ontvreemd. De da ders, een drietal uit IJmuiden, werd hiertoe aangezet door de huisvrouw van een hunner, B. B. H. De beide anderen, kostgangers van deze huisvrouw, gaven de opbrengst van de gesto len fietsen aan hun kostiuffrouw, terwijl de vrouw zelf ook in Amsterdam de fietsen aan den man bracht. De drie fietsendieven hun leeftijden va rieerden tusschen de 24 en 0 jaar, stonden hedenmorgen terecht voor de Haarlemsche Rechtbank. De eene kostganger, H. J. D., zei aangezet te zijn door de kostjuffrouw. De andere, P. P., gaf een tegenovergestelde lezing. De echtgenoot van de kostjuffrouw S. B.. evenals, de beide kostgangers, bekenden het hun ten laste gelegde. Eerstgenoemde merkte op. slechts eenmaal zelf een van de bij hem thaus in beslag ge nomen rijwiel te hebben weggenomen. Tegen ieder der drie verdachten eischte de Officier van Justitie 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf. Voor de beide kostgangers pleitte mr. G. W. C. Pliester, voor den echtgenoot mr. S. van Eck-Thiel. Mr. Pliester vroeg voor den kostganger H. J. D.. met het oog op het slechte milieu, waarin hij is opgevoed, en zich aansluitend bij verdachte's verzoek, een voorwaardelijken straf. Hij noemde hier een gevangenisstraf onver antwoordelijk. Ook voor den anderen kost- Tauser vond hij den eisch veel te hoog en wees hij op de treurige financieele omstandig heden, waarin deze verkeerde. Mr. v. Eek v. Thiel merkte op, dat de men- schen het niet uit wéélde gedaan hebben. Hij was voorbereid op den eisch door de vorige zaken. Pleiter had er op aangedrongen, dat verda. de waarheid zou zeggen. Pleiter achtte niet het aantal gestolen fietsen van belang, maar wel de omstandigheden, waarom ver dachte tot zijn daad gekomen is. Pleiter vond het jammer, dat de politierechter geen reclas- seeringsrapport had ingewonnen, toen ver dachte zijn zijn moeder voor gasdiefstal te recht stonden. Pleiter vroeg daarom een korte vrijheids straf en verder voorwaardelijke veroordeeling Vervolgens moest de kostjuffrouw H. S. B terecht staan wegens heling der gestolen fietsen. Zif was echter niet verschenen. De persoonlijke verschijning van verdachte werd daarop gelast op 31 Mei. Van Dam, Meester Comelisstraat 34, boekje; Bijlsma, Pieter Kiesstraat 48 étui; Bureau van Politie. Smedestraat, handschoen: Kampman. Wagenweg 2, hond; Reemer. Jan v. Zuren- straat 20, handschoen; Hooijdonck. Reiger straat 59. jas; Boeree, Borneostraat 30, mes; M. Kater Rozenhagenstraat 36. portemonnaie: V. Wanrooij, Saenredamstraat 57, parapluie; Metselaar. Oudeweg 115. riem; L. Zweers. ZWaardstraat 14. sleutel: Van der Hurk Har- men jansstraat 5. schoenen; Bureau van Poli tie. Smedestraat sleutel; A. Maas. Nassauplein 2, taschje; Stol. Iordensstraat 37. vulpotlood, J. Scriek. erchipelstraat 19. dekzeil; Post- en Telegraafkantoor. Ged. Oude Gracht, vulpot lood. Wij deelen U mede, dat wij heden gedu rende de jubileum-maand bij aankoop van een Salon- of Huiskamerlamp een fraai SCHEMERLAMPJE ten geschenke geven. LANGE VEERSTRAAT 23—25 - HAARLEM Grootste speciaal-zaak hier ter stede Erbrink en H. J. Weber; W. Huisman en C. Boesveld, E. P. de Jonge en M. Schell; M. v. Soelen en M. C. Dirks; P. C. Tazelaar en C. Schokker; J. D. v. Eijkelen en G. Bestenbreur; A. Kosters en A. v. Rijswijk; C. Strous en M. C. M. v. d. Molen; M. Keizer en C. de Vries; A. Beider en M. Bittorf; J. H. Hijmans en J. M. Citroen; W H. v. Looij en E. W. Wilhelm; D. M. Zom en M. Niehaus. Getrouwd. 7 Maart: H. C. v. Gooi en E. A. Wachter; C. A. Harfst en G. Antonisse; J. Veltkamp cn W. T. Paters; G. W. H. Schoute en S. M. Leeflang; G. Pothuizen en A. J. Kieft; C. W. H. Pierik en M. E. Westerburger; F. W. Keijzer en E. Braad; A. Hartendorf en T. A. Richters. Geboren. 5 Maart: M. M. Rooslootv. Mus- scher, z. 6 Maart: M. Woudenbergv. Tienen, d.; B. J. Brinkhuizen—Smit, d.; D. Arink—v. d. Kommer, z.; J. A. Hoffschlag—v. Wort, d; W. Scheepers—Reijn, z.; M. H. Zandvliet—Buijs, z. 7 Maart: C. Carvel'sKaagman, d. Overleden. 6 Maart: R. Hoogkamp, 45 j., Ha- zepaterslaan. 7 Maart: J. v. Daalen—Veenhof, 87 j., Schotersingel. Ondertrouwd. 7 Maart: T. N. Esser en R Löhl; C. v. Bakel en M. A. Dingenouts; C. H. De kaarten kunnen afgehaald worden tot uiterlijk Vrijdagavond 8 uur bij het bestuur. De geestelijk adviseur sprak tot slot een op wekkend woord over de algemeene intentie: de eenheid der Kerk. Personalia Te Amsterdam is geslaagd voor het eerste gedeelte van het artsexamen de heer J. N. Veenis, alhier. Schorsing verlengd Naar wij vernemen is door B. en W. besloten de schorsing van de ge meente-werklieden, tegen welke de schorsing de vorige week bij wijze van orde maatregel was uitgesproken, te verlengen. Nog meer op zijn kerfstok? Naar wij ver nemen zijn bij een huiszoeking bij een der mede plichtigen aan de eenige weken geleden gepleeg de inbraak in een ijzerzaak te Beverwijk, een aantal voorwerpen gevonden, afkomstig van een inbraak, gepleegd bij den heer K. W. alhier. In verband hiermede wordt er aanhouding van nog enkele medeplichtigen verwacht. Personalia Voor het examen apothekers assistente is geslaagd mej. J. van der Stam, al hier. Jaarvergadering Stille Omgang Er was vrij groote belangstelling voor deze vergadering. Onder de aanwezigen waren o.m. pastoor v. d. Tuyn, kapelaan Tesselaar, nu nog geeste lijk adviseur, maar reeds benoemd tot kape laan te Amsterdam, kapelaan v. Schaik. de ontwerper van het nieuwe vaandel, de heer Jan Wiegman en de vertegenwoordiger van de firma Rietfort, den heer v. d. Pavert, in wiens atelier het vaandel is gemaakt. Tusschen een schat van groen en bloemen prijkte naast de bestuurstafel het fraaie vaan del, reeds eerder in onze courant omschreven. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, dat deze jaarvergadering een bijzonder karakter draagt, omdat het in October 12K jaar geleden is, dat de toenmalige kapelaan Brinkman, thans pastoor te Warmenhuizen een afdeeling van het groote genootschap van den Stillen Omgang stichtte. Een bijzonder woord van welkom richtte de voorzitter tot pastoor Brink man en aan de heeren Jan Wiegman en v. d. Pavert. Hierna volgde voorlezing van de jaarversla gen van secretaris en penningmeester, welke verslagen spreken van een opgewekt vereeni- gingsleven. Immers het ledental ls steeds stijgende en de kas bevatte nog een klein batig saldo. Pastoor Brinkman hierna het woord ver krijgend, zeide gaarne gevolg te hebben gegeven aan de uitnoodiging voor deze bijeenkomst. Het doet nog eens herinneren aan de geluk kige dagen van weleer, wat tot dankbaarheid stemt. Spr. schetste vervolgens de oprichting van de afdeeling. Eertijds maakten vele parochianen reeds de reis met de afd. Haarlem vanuit ae kerk van St. Joannes den Dooper, maar spr. wees er op hoe men daar behalve dan de pen ningmeester!niet hoog liep met die „buiten leden.". Een eigen genootschap stichten was toen het ideaal. Zie maar wat je doen kan, zei pastoor IJzermans en ik ging zien, aldus spr. Eerst oij den heer Groenland, den leider van den R. K Volksbond, bij den heer Vosse. de getrouwe uit den Middenstand. Ja, die waren er wel voor te vinden, maar wij moesten alle scanden in onze vereeniging opnemen, en het was den heer Krieger een groot vereerder van het H Sacra ment. die ons de deuren opende voor de boogere standen. En H. B. C., de wakkere trapoers met v. d. Linden als leider, hielpen dapper mede, Zoo werd op 21 April 1921 de afdeeling ge sticht, die groeide van 57 tot ver over de 300 leden. Op 18 Maart werd de eerste tocht in eigen verband gemaakt, door de Haarlemmermeer. Soms heel poëtisch soms ook heel humoris tisch, schetste spr. deze reis door de Meer, de eerste, maar ook de eenige langs dezen weg. Velen voelen in gedachten nog hun voeten, die pijnlijk en verwond waren! Hulde bracht spr. aan het wakkere bestuur, die niet alleen leiding gaf maar alles zóó financierde, dat er nu ook zulk een mooi vaandel is, dat zeker luister zal bijzetten bij de verschillende kerkelijke feesten, Spr. besloot het eerste deel van zijn rede met den wensch, dat het genootschap moge bloeien tot meerdere eer en glorie aan Christus in de H. Eucharistie. Met eenige toepasselijke woorden droeg daarna de heer J. Th M. Steirhof mede, namens de overige leden van het Vaandel comité het nieuwe vaandel over aan het be stuur, waarbij hij dank bracht aan den kunstenaar Jan Wiegman voor zijn keurig ont werp, en de firma Rietfort voor de schitte rende uitvoering. Als vaandeldrager werd benoemd de heer Q. W. v. d Peljl. Onder luid applaus werd als voorzitter her kozen verklaard de heer H. M. Krieger, Pastoor Brinkman, nu zijn rede vervolgende, zeide. dat het deelnemen aan den Stillen Om gang een geloofsdaad is; de kleine, half- of zwakgeloovige doet daar niet aan mee Spr. zette daarna uiteen met welke gevoelens men aan den Stillen Omgang moet deelnemen. Hierna volgden enkele mededeelincen over den tocht die in den nacht van 17 op 18 Maart zal plaats hebben. Des avonds om half 11 zal een kort Lof wor den gecelebreerd in de St. Bavokerk. waarna den tocht aanvangt. Zij die per tram naar Amsterdam gaan. ver trekken om 2 uur van de IJzeren Brug A.s. Zondag om 12 uur zal er een vergade ring plaats hebben in het R K. Vereenigings- gebouw voor bestuur en voo"bidders. De voorzitter sp'-ak ten slotte nog een kort afscheidswoord tot den scheidenden directeur, kapelaan Tesselaar, waarna deze dankte voor de waardeerende woorden en den leden een devoten nacht toswenschte. Woensdagavond vergaderde het gezelschap van den Stillen Omgang afd. Driehuis Velsen in 't Huis te Velsen. De vergadering ving aan om 8 uur en was vTij goed bezocht. De heeren P. Molenkamp en v Dorp deden verslag van de vergadering van het Hoofdbestuur in Amsterdam. Er werd voorgesteld des avonds om 7 uur in de kerk van Santpoort een Lof te doen ce- lebreeren voor de bedevaartgangers te voet en om 1 uur in de kerk van Driehuis voor hen diê per trein gaan. Om 1.21 uur vertrekt de trein van Driehuis en komt 1.42 uur te Amsterdam aan. Het vertrek uit Amsterdam is om 5.55uur. waarra men om 6.16 uur weer in Driehuis ar- riveerfc Zij, die Woensdagavond het groote voorrecht hadden een plaats te bezetten in den Amster damschen Stadsschouwburg, van welks gevel reeds den geheelen dag de vlaggen wapperden, hebben een gebeurtenis bijgewoond, welke als een mooie, spontane uiting van ons kunstzinnig publiek onvergetelijk zal blijven. Nederlands grootste tragedienne heeft nog eenmaal voor een volkomen gevulde zaal, de planken, waarop zij zoo vele jaren haar groote triomfen vierde en tot in hoogen ouderdom het Nederlandsche publiek in den ban van haar machtig spel wist te brengen, betreden. Thans om met de haar jaren geleden ge schonken ring, een jongere kunstzuster even gelukkig te maken, als zij indertijd was met deze groote onderscheiding. Deze groote plechtigheid heeft uiteraard een ieder, die de tooneelspeelkunst nog steeds een warm hart blijft toedragen, naar den schouw burg gevoerd. Er heerschte een geestdriftige itemming. Men besefte een historischen avond in het Nederlandsche tooneelleven te doorleven Een avond, welke bovendien tal van herinne ringen wakker riep. Te kwart over acht deelde de heer Bendien. directeur van den Stadsschouwburg, mede, dat mevr. Mann—Bouwmeester de voorstelling zou bijwonen en er prijs op had gesteld mevr. Mauhs den MannBouwmeester-ring persoon lijk te overhandigen. Voor de pauze had de eigenlijke plechtigheid plaats. B« het opgaan van het scherm bevon den mevr. Mann—Bouwmeester en mevr. Else Mauhs. omringd door een groote schare voor aanstaande personen uit de hoofdstad, zich op het in een waar bloemenhof herschapen too- neel. De heer Jan Musch ving onder plechtige stilte aan met het voorlezen van de oorkunde, vermeldende, dat ter gelegenheid van het veer tigjarig jubileum van mevr. Mann—Bouwmees ter op 15 November 1911 in den Stadsschouw burg te Amsterdam namens de Amsterdamsche burgerij mevr. MannBouwmeester een ring werd overhandigd, welk kleinood genaamd zou worden de „Theo MannBouwmeester-ring en opdat deze ring ter voortdurende herinne ring moge strekken aan haar en haar kunst. tE door de commissie verzocht, dat zij zal aan wijzen. de Nederlandsche kunstzuster, die zij de waardigste acht dezen ring na haar te dra gen, opdat deze. en zoo telkens iedere nifeuwe generatie na haar. haar en haar kunst zal op volgen, volgde de onderteekening der leden van het dagelij ksch bestuur der commissie. Mevr. Mann-Bouwmeester rees onder doodsche stilte van haar zetel en zeide ongeveer het volgende: Mevr. Mauhs, het is dan ook vol hoop od de toekomst, dat ik u dezen ring geef, waarbij ik mijn taak als afgeloopen beschouw. In naam van de kunst, die mij zoo lief en dierbaar ge weest is mijn heele leven lang, draag ik u en hier schoof mevr. Mann zeer ontroerd den ring aan den vinger van mevr. Mauhs deze taak over. Else Mauhs, het ga je goed. De gehêele zaal werd getroffen door de groote ontroering waardoor de beide oudere en jon gere kunstzusters bevangen werden. Een schier onafgebroken applaus zegelde de plechtigheid Na afloop van de voorstelling verdrongen zich honderden in de foyer om den beiden kun stenaressen de hand te kunnen drukken. LONDEN, 8 Maart. De Britsche luchtmacht heeft, naar de „Times" meldt, een nieuw type militair vliegtuig in gebruik genomen, dat in het Nabije Oosten zal worden gebruikt. Het vliegtuig dat wordt aangeduid als een „Vickers Vincent" heeft een bemanning van drie man. Behalve de gebruikeljjke uitrusting is het voorzien van slaapzakken, een watertank, een zuurstofappa raat, een medicijnenkast voor eerste hulpver leening, een radio-apparaat met opklapbare an tenne en een voorraad lichtkogels. Onder den romp van de machine is nog een extra benzine tank aangebracht waarin een benzine-voorraad voor ongeveer 2000 KM. kan worden meege voerd. LONDEN, 8 Maart (Reuter). Hedenmiddag te 12.15 uur is het huwelijk tusschen Prins Sig- vard en mej. Patzek voltrokken. Politie te paard kon nauwelijks de ontzaglijke menigte mannen, vrouwen en kinderen, die vanmorgen vroeg reeds naar het gebouw van den burgerlijken stand waren gestroomd, in bedwang houden. De menigte juichte het bruidspaar luide toe. In de Eerste Kamer was heden aan de orde de begrooting van het Departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen voor 1934. De heer Heerkens Thijssen (R. K.) hoopt, dat de minister niet te spoedig een beslissing neemt over het vraagstuk van de spelling der Nederlandsche taal. Wat betreft de nieuwe regeling van het middelbaar en voorbereidend hooger onder wijs, waarschuwt spreker tegen voortgaan op den ingeslagen weg. Spreker schetst de waarde van de gymnasiale opleiding voor heel het verdere leven. De heer VAN SASSE VAN IJSSELT (.R.K.) zegt, dat soms te laat wordt ngegrepen met het restaureeren van monumenten. De regeering tre de meer preventief op. De heer DE ZEEUW (S.D.A.P.) acht nietes verderfelijker voor het onderwijs dan te groo- ten invloed van den minister van Financiën. Spr. critiseert de houding van de Vrijz.-Dem. ministers ten opzichte van het Onderwijs. De ze minister bezuinigt uitsluitend op het open baar onderwijs. Spr. noemt den achtjarigen leerplicht een economisch belang. BERLIJN, 8'Maart. (DNB)In tegenwoordig heid van het corps diplomatique en vele auto riteiten heeft Rijkskanselier Adolf Hitler in het tentoonstellingsgebouw aan den Kaiserdamm de internationale automobiel-tentoonstelling ge opend. Naar ons ter oore komt heeft de Nederland sche Varkenscentrale besloten, over te gaan tot invriezing van een groote partij varkens. Reeds is opdracht gegeven een 5000 stuks in te vriezen. „BIJ ZAAIEN EN MAAIEN", zangbundeltje, samengesteld door Theo Bosman. Het Zangbundeltje „Bij Zaaien en Maaien" is een uitgave van den Katholieken Nederland- schen Boeren- en Tuindersbond. Het is meer speciaal samengesteld ten dienste van den boe renstand; „er kan uit gezongen worden op ver gaderingen van boeren en tuinders, jonge boe ren en boerinnen en op feestavonden en uitvoe ringenzegt een begeleidend schrijven. Met een open oog voor de verschillende aardige liedjes die Theo Bosman heeft bijeengebracht, meenen wij toch te moeten betwijfelen, of „Zaaien en Maaien" wel volledig aan bedoelde pretenties beantwoordt. Echter dient hierbij ook weer in aanmerking genomen te worden, dat het bun deltje niet zeer omvangrijk is (twaalf liedjes), zoodat de samensteller zich in zijn keuze we) zeer beperken moest. In elk geval zal menigeen aan ,,'t Peerd van oome Loeks", „Die kat komm weer", „God van den arbeid", enz. zeker plei- zier hebben. Zoo is 't initiatief dat tot uitgave van dit bundeltje leidde niet anders dan toe te juichen, temeer waar het in de bedoeling ligt, bij voldoende belangstelling, in de toekomst een grootere verzameling te publiceeren. S. -c jicht, verkoudheid, spit, ischias I hoofd- en zenuwpijn. Attesten j van ruim 6000 Prof. en Doktoren erkennen de goede en onscha delijke werking van To g a l.l Gebouw „St. Bavo" Boekhoudcursus „St. Marcus", 8 uur Bestuur R.K. Volksbond, half 8 proza, 8 uur Genootschap van den Stillen Omgang, half 9 Woningbouwvereni ging „De Voorzorg", 8 uur R.K. Bevolkings bureau, 8 uur. Rembrandt-Theater De Jantjes Op t tooneel: Damhofer „Weisser Rössl", 7 en 9.15 uur. Palace Victor en Victoria Op het too neel: „The Overburry's 7 en 9.15 uur. LuxorDe Onzichtbare Man, 8.15 uur. Gebouw „St. Bavo". Ned. Kath. Grafische Bond, 8 uur Verloting R. K. Oratorium- vereeniging 8 uur Haarlems Gemengd Koor, 8 uur Alberdingk Thijm, 8 uur Per soneel v. Gend en Loos, 8 uur R.K. Bevol kingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg. „Boefje", 8 uur. Café-Restaurant Gebr. Brinkman. Alliance francaise, half 9. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10—5 uur R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1. Haarlem Tel 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 2—4, 8—9 uur. Zaterdag 10—12 uur Adres: Bloemhof straat 1. Haar lem Tel 11671 Wit-Gele Kruis (R.K. Kraamhulp, Wijkver pleging en Magazijn Parklaan 75 (telef. 16391). Spreekuren: R.K. Kraamhulp: Dinsdags van 1 tot 2 uur, Vrijdags van 1 tot 2 uur. Spreekuren: R. K. Wijkverpleging, Magazijn verplegingsartikelen, inschrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10 tot 5 uur. Wit-Gele Kruis, Heemstede: zich te vervoe gen bij mevrouw Pronk, Kerklaan 50. Dinsdag 20 Maart a.s. des avonds om acht uur zal de bekende wereld-schaakkampioene miss Menchik in de bodega Mustërt, Strandweg te Zandvoort, voor leden der Zandvoortsche Schaakclub, een simuultaan-séanee geven. van de heden aan den Rijksvischafslag aan gekomen stoomtrawlers: IJsselmond 300 man den 3160.Dolfijn 90 manden 1660.Log- a gers: Sch. 201 630.—, KW 29 820.—, KW 5 1010.—, KW 4 470.—. Beugers: VI. 167 800.—, VI. 190 1080.—, VI. 195 1300.—. IJMUIDEN, 8 Maart Rijksvischafslag Tarbot per kg. 0.90 tot 0.80, griet per 50 kg. 32.tot 16.tong per kg. 1.10 tot 0.68, groote schol per 50 kg. 14.tot 11.50, middel schol per 50 kg. 17.tot 15.zetschol per 50 kg. 22.tot 18.kleine schol per 50 kg. 20.tot 10.bot per 50 kg. 4.50 tot 2.50, schar per 50 kg. 15.toj I-50' groote schelvisch per 50 kg. 26.50 tot 12.50, middel schelvisch per 50 kg. 26.50 tot 22.50, kleine middel schelvisch per 50 kg. 22.kleine schelvisch per 50 kg. 21.tot 9.50, kabeljauw per 125 kg. 22.— tot 15.gullen per 50 kg. 11.50 tot 6.leng per stuk 1.50 tot 0.50, heilbot per kg. 0.80, wijting per 50 kg. 6.50 tot 2.90, koolvisch per stuk 1.10 tot 0.16. (Deze pag. is gedeelteijk gecorrigeerd). 8 Mrt. 7 Mrt. 8 Mrt. 7 Mrt. Londen 7.S6J4 7.54S/4 Kopenh. 33.80 33.80 Berlijn 58.90 58.92 Stockh. 39.05 39.C0 Parijs 9.78Vé 9.78V,Oslo ....38.05 38 00 Brussel .34.65 34.62Vj N.-York 1.487/s 1.48 Zwitserl. 48.03 48.04^ (cable) BRUSSEL, 8 Maart. (Per tel.) De centrale afdeeling der Kamer, die belast is met het onderzoek van het regeeringsontwerp, waardoor het dragen van politieke uniformen wordt ver boden, heeft gisteren besloten, dat de padvin ders, de sport-vereenigingen en het leger des heils niet onder de wet zullen vallen. De wet zal wel van toepassing worden op de Dynasos, de socialistische militie en de Légion Nationale, daar zij zich oefenen in het hanteeren van wapens. Het ontwerp werd door de afdeeling met vier tegen 1 stem aangenomen. EEN NIEUWE STER! Een magnetische per soonlijkheid, een schit terende geest, de opzienbarendste ont dekking sinds Mariene Dietrich in een Paramountfilm met CARY GRANT. Dagelijks 2 avondvoorstellingen 7.00 uur en 9.15 uur. Zondag 4 voorstellingen 2.00 4.30 7.00 9.15 uur. Zaterdag en Woensdag MATINÉE aanvang 2.30 uur. TOEGANG ROVEN 18 JAAR. OP HET TOONEEL: Acrobatische Dansen Zondagochtend half twaalf, onze Popul. Wetensch. Voorst. Op veler verzoek een reprise van het filmwerk Toegelicht door Ir. KOOLWERF. TOEGANG ELKEN LEEFTIJD Prijzen 30, 60, 90 cent.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2