1 IN EN OM HAARLEM Qe s^Wt qeAeefl UufebïUMkl Van Haren s Steunschoenen Men tMjfi om: MARIA-STICHTING SCHOENFABRIEKEN WAALWIJK DONDERDAG 8 MAART 1934 De middelbare school voor meisjes DAMMEN Kwartetwedstrijden Districtsbond Noord-Holland Nationaal hoofdklasse- clubkampioenschap Persoonlijk kampioenschap van Nederland ADRESBOEK VOOR HAARLEM 1934 Over 14 dagen gereed Gids voor Heemstede-Bennebroek J. N. Warnier t IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK <S> Ongeloofeliik, zoo heerlijk de vanHarens steunzool met soepele stalen veer, de voetspieren en enkels steunt Opgewekt en veerkrachtig zult ge stappen, zoo lang ge wilt en zonder pi|nen of vermoeidheid. En dan, de Van Harens Steunschoenen zimi van uit stekende kwaliteit, uiterst solide en geweldig goed koop. F. 4.50 voor Dames en F. 5.50 voor Voorkom voetgebreken en genees die met VAN HareNS Steunschoenen. De weldadige steun en juiste pas vorm, zijn een uitkomst voor gevoelige voeten Leertip zegt: „Koopt nu beslist eens de goedkoopere Eigen winkels in alle voorname plaatsen van Nederland DE VISSCHERIJ IN HET IJSELMEER Overzicht over Januari Katholieke Muziekgezelschappen in Zuid-Holland VERKEERSONGEVALLEN Wielrijdster tegen tram St. Josephsgezellen Haarlem III VAN ONZE RECHTBANK Verduisterde borg storting en Straf voor een gestolen fiets Meineedige uit de cel V.V. Abattoirv. d. Sluys EjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim «iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiLiiiiiiiiiiiiEiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiLiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiHiiiiiHMiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiii,minimum,iiiiiniiiiiiiii; In de laatste vergadering van den Haarlem- schen gemeenteraad hebben de heeren Bij voet en Weustink een voorstel ingediend, Waarbij B. en W. werden uitgenoodigd een on derzoek in te stellen naar de wenschelykheid en de mogelijkheid om de middelbare school Voor meisjes aan de Krocht op te heffen. Reeds Vroeger had de heer Weustink bij de behan deling van de gemeentebegrooting voor het jaar 1933 en ook bij de behandeling van die Voor het jaar 1934 dit idee geopperd. Nu B. ®n W., tengevolge van de financieele moeilijk heden, waarin zich de gemeentekas bevindt, we derom met voorstellen kwamen om op het on derwijs te bezuinigen, dienden de heeren Bij- Voet en Weustink een voorstel in om de middel bare meisjesschool op te heffen. Voorloopig kon de wethouder van onderwijs, de heer Rooden- burg, echter niet veel hoop op verwezenlijking Van dezen wensch geven. De vraag of een middelbare meisjesschool nog reden van bestaan heeft, is, ook afgezien van financieele overwegingen, zóó actueel, dat zij meer dan gewone aandacht waard is. In de „Oprechte Haarlemsche Crt." hebben de dames H. Burger en J. Baron, respectievelijk directrice en onder-directrice van de Middel bare School voor Meisjes, tegen de door den heer Weustink in den Raad ingebrachte argu menten harerzijds redenen aangevoerd voor het Ëoed bestaansrecht der school. Dat de meisjes van de middelbare school al dus de dames Burger en Baron, wanneer de school wordt opgeheven, op andere inrichtin gen, als Mulo, H.B.S. of Gymnasia kunnen wor den ondergebracht, is er volstrekt naast, want dat zijn geen inrichtingen voor speciaal meisjes onderwijs. Op onze school is het tempo veel rustiger dan op een jongens H.B.S. Meisjes in de overgangs jaren kunnen dat tempo niet volgen, 9/10 der Vrouwelijke leerlingen kan absoluut niet mee met de wiskunde en dat is ook in andere vakken het, geval. Men vergeet steeds de physiek van deze meisjes. Hen overplaatsen zou schade doen aan het andere onderwijs, omdat de aanwezig heid van een aantal leerlingen, dat niet vlot meekan het onderwijs ophoudt. Bij dit alles komt nog dat deze meisjes dan het voordeel Verliezen dat in de hoogste klassen rekening gehouden wordt met hun bestemming. Ook een Mulo-school is voor onze meisjes niet geschikt, omdat zij daardoor niet de ont wikkeling zouden krijgen waarop zij recht heb ben; zij zouden o.m. 't vak literatuur missen. Wat de heer Weustink over de Middelbare School voor Meisjes als „standenschool" heeft gezegd, gaat niet op. Dit raadslid had het be te: kunnen weten, een ander raadslid, de heer Scholl, weet het in elk geval beter, omdat hij destijds een onderzoek heeft ingesteld naar den i,stand" der leerlingen, waarbij hem is geble ken, dat de meerderheid wordt gevormd door meisjes met lage schoolgelden; ja er zijn thans leerlingen genoeg, die heelemaal niets betalen en nog boeken gratis toe krijgen. De toestand waarop de heer Weustink doelt dateert reeds van veel jaren geleden. Ook kan het bedrag van 33.000, dat ge noemd is, nimmer als „winst" worden be schouwd bij eventueele opheffing der school, omdat daarvan immers afgaan de wachtgelden en ook omdat de nieuwe leerlingen, di eanders op de opgeheven school zouden worden ge plaatst, ten slotte toch ergens terecht moeten In „Kennemerhof" te IJmuiden vond de be slissingswedstrijd plaats tusschen de hoofd klasse-kwartetten der Damclub „IJmuiden" en Haarlemsche Damclub om den eersten prijs der kwartetwedstrijden, georganiseerd ter gelegen heid van het vijf-jarig bestaan van den districtsbond „Noord-Holland". Hieronder volgt de volledige uitslag van dezen wedstrijd. Bord Nr. Damclub „IJmuiden" Haarl. Demclub IJmuiden Haarlem 1 A. Ligthart 1—1 P. J. van Dartelen 2 B. Dukel 1—1 J. W. van Dartelen 3 P. Leijte 0—2 J. B. Sluiter Jr. 4 C. Suijk 1—I A. de Jong. Totaal 35. Het eerste tiental der Haarlemsche Dam club zal in den Zondag au. te Haarlem in ,,'t Hof van Holland" te spelen kampioenswed strijd tegen de Damvereeniging „Constant" I uit Rotterdam waarschijnlijk in de volgende samenstelling uitkomen: Bord no. 1 P. J. van Dartelen (captain); 2. J. W. van Dartelen; 3. J. B. Sluiter Jr.; 4. J. P. v. Eijk; 5. J. v. d. Giessen; 6. J. van Looij; 7. H. G. Teunisse; 8. H. van Lunenburg Jr.; 9. A. de Jong en 10. H. Greeuw. Reserves: I. Joh. Fabel, 2. J. Wielenga, 3. C. Kool, 4. P. J. Bijrij, 5. D. Kleen, 6. J. Poppen. A. Ligthart van de Damclub „IJmuiden" is floor het bestuur van den Nederl. Dambond uit genoodigd deel te nemen aan den wedstrijd om het persoonlijk damkampioenschap van Neder land, welk toumooi op 17 Maart a.s. te Am sterdam zal aanvangen. Ligthart heeft deze uit- Xioodiging aangenomen. Slechts bij zeer hooge uitzondering worden niet-meesters tot dezen wedstrijd toegelaten, zoodat dit voor Ligthart eene mooie onder scheiding beteekent. Ligthart's resultaten in de te Haarlem ge houden districts-wedstrijden, waarin hij aan het ■eerste bord van het N.-H. tiental won van de meesters N. Cohen en A. K. W. Damme, had den de aandacht van het bondsbestuur getrok ken en hieraan heeft hij dan ook deze uit- noodiginf te danken. komen en dus daar ook een zeker bedrag zul len kosten, dat van deze 33.000 moet worden afgetrokken. Beide dames betoogden tenslotte nog, dat het argument, dat er geen behoefte aan deze school zou zijn, toch al te absurd is, omdat telkens weer aan het begin van het schooljaar gebleken is. dat het onderwijs kon aanvangen met onge veer 200 meisjes, een aantal, dat zeker wel de instandhouding der school wettigt en dat als zoodanig ook wordt opgevat wanneer het andere scholen betreft. Wij hebben den heer Weustink, die, door zijn vroegere betrekkingen, op dit onderwijsgebied bijzondere ervaring bezit, gevraagd tegenover de opvattingen van de dames Burger en Baron nog eens de zijne te willen stellen. Hij wenschte gaarne van de gelegenheid gebruik te maken om enkele mededeelingen en rechtzettingen te doen. Toen ik in 1931 voor 't eerst kennis maakte met de Haarlemsche begrooting voor 1932, aldus de heer Weustink, viel mij op, dat de uitgaven voor de genoemde school geraamd waren op 78.543.terwijl de inkomsten bedroegen pl.m. 44.000; alzoo door de gemeente bij te betalen pl.m. 34.000. Bij de behandeling dier begrooting wees ik er op, dat gezien de sombere financieele perspectieven, ook op dit onderwijs bezuinigd moest worden. En sedert heb ik bij ingrijpende bezuinigingen bij het L.O. er steeds weer op aangedrongen ook hier te bezuinigen. Zelfs deed ik middelen aan de hand om tot belangrijke bezuinigingen te geraken, zonder te reppen van opheffing dezer school. Eerst toen het Lager Onderwijs veel veeren had moeten laten en ook het Voorbereidend onderwijs twee takken voornamelijk gevoed door volkskinderen toen wees ik er op, dat evenmin als het Voorberei dend onderwijs voor de gemeente verplichtend was, even zoo min de gemeente verplichtingen waren opgelegd voor de instandhouding der Middelbare school voor meisjes. Zou één van de twee moeten verdwijnen, dan niet het Voor bereidend onderwijs, omdat dan meer dan dui zend kinderen, meest uit arbeidersgezinnen, op straat zouden komen; maar wel de meisjes school wier leerlingen op diverse scholen in onze gemeente haar opvoeding zouden kunnen voltooien. Wel werden in den loop van 1933 eenige be zuinigingen aangebracht, maar m.i. lang niet voldoende. En toen onlangs weer een aanslag dreigde en nog dreigt op het onderwijs van het volkskind de vroeger voorgestelde bezui nigingen op het L. O. had ik, hoewel ongaarne steeds gesteund met het oog op den angstwek- kenden toestand der gemeente-financiën heeft de rechtsche raadsfractie met mij gezegd: „Nu niet langer bezuinigd op zaken, die het volkskind en de minst draagkrachtigen treffen, maar thans elders gezocht." En* onder dat „elders" behoort ook de bewuste school. Daar waren belangrijke bezuinigingen te verkrijgen geweest: le. door de klassen te vergrooten en 2e. door een reorganisatie naar het model der Middelbare meisjesschool aan de Koningstraat. Het eerste werd onmiddellijk van de hand gewezen, omdat de klaslokalen in het huidige onbruikbare schoolgebouw te klein waren. Alsof de gemeente niet over voldoende leeg staande, doch bruikbare scholen en lokalen beschikt! Maar alleen waar een wil is, daar vindt men ook een weg! Over de reorganisatie zal ik hier niet verder uitweiden. Alleen moet ik de dames opmerken, dat de bijzondere meisjesschool rustend op een 3-jarige U.L.O.-school niet met één maar met twee jaar is uitgebouwd en dat ik als des kundige bij de eindexamens aan die school steeds mocht ervaren dat het leerplan gelijk aan dat der gemeentelijke meisjesschool minus Wiskunde, maar plus nog drie vakken, n.l. Godsdienstleer en Liturgie, Kerkelijke en By- belsche geschiedenis en Wijsgeerige propaedeuze degelijk wordt afgewerkt en de bereikte re sultaten van dien aard zijn, dat ik met derge lijke ook de gemeentelijke school zou kunnen gelukwenschen. Heeft dan een Middelbare School voor Meis jes geen reden van bestaan? Zeker! Den vorm van onderwijs als daar voor meisjes geboden wordt, juich ik toe. Meer dan eens heb ik bij het samenstellen van een leerplan voor dat soort scholen met veel genoegen van advies ge diend, daar ik er van overtuigd ben, dat vele van onze meisjes aan zulk onderwijs behoefte hebben. Maar de school zooals ze oorspronkelijk werd opgezet voldoet niet meer aan het toen gestelde doel: meisjes uit den beschaafden stand overeenkomstig haar aard en natuur, een intellectueele opvoeding te geven. En jaren heeft deze school een prachtige taak vervuld, toen namelijk de meisjes uit betere kringen geen gelegenheid hadden zich wetenschappelijk te vormen. Alle inrichtingen van onderwijs, be halve de kweekschool voor meisjes waren voor haar gesloten. Thans echter staan alle inrich tingen voor Middelbaar en Voorbereidend on derwijs voor haar open, benevens de U.L.O.- scholen, Industrie- en Huishoudscholen, en Kweekscholen. Daar kunnen ze desgewenscht alles léeren, soms meer, soms minder wat de Middelbare school voor meisjes biedt. En kan bijv. de U.L.O.-school niet dezelfde maar nog veel meer voorrechten aanbieden, verbonden aan het bezit van een Diploma voor M.U.L.O.? Echter, het aantal leerlingen dat de Middel bare school voor meisjes verlaat en gestudeerd heeft volgens het oorspronkelijk doel, is zeer gering. Verreweg het allergrootste deel kiest een werkkring, waarvoor het een meer geëigende en passende studie op andere inrichtingen van onderwijs kan maken. Ter illustratie één voorbeeld. In 1932 slaag den bjj het eind-examen der M. S. v. M. van de 29 candidaten er 20, waarvan er, zooals het Verslag omtrent den toestand van het Middel baar Onderwüs over 1932 vermeldt: 5 de lessen der Huishoudschool volgen; 6 studeeren voor de akte L.O.; 1 studeert voor de Akademie voor Lich. opv.; 1 studeert voor Apotheker-assistente; al deze hadden op een U.L.O.-school die voorbereiding ook kunnen vinden; 3 worden opgeleid voor kantoorarbeid, maar hadden op de H. B. School A ook het doel be reikt; 1 werd leerling van 't Gemeentelijk Lyceum, doch had daar dadelijk geplaatst kunnen wor den; 2 zijn in het buitenland voor de studie eener vreemde taal en 1 als hulp thuis: en voor deze nu was de school geëigend. De gegevens die my ten dienste staan over de jaren 1929, 1930 en 1931 vertoonen hetzelfde beeld. Nu vraag ik in gemoede: is het geoorloofd in deze benarde tyden een dergelijk „weelde- paardje" op stal te houden? Want dat het een weeldepaardje is, zal niemand betwisten die weet, dat ook voor 1934 dus na de bezuini ging de kosten dezer school geraamd zyn op pl.m. 73600, terwyi de inkomsten pl.m. 40.000 bedragen, dus voor de gemeente een tekort van plm. 33.600. De dames ergerden zich er over, dat door my gesproken was van een „standenschool" en ze hadden het beter gevonden dat ik een persoon lek onderzoek had ingesteld naar den „stand" der leerlingen. Ik vond dit niet noodig, waar de cyfers spreken. Volgens het rapport Thiel van 1932 bedroeg het gemiddelde schoolgeld voor de Haarlemsche leerlingen van deze school de buitenleerlingen voor welke een voor alle scholen geiyk fixum betaald wordt en kostleer lingen zijn niet opgenomen per leerling 117 en toen was het maximum nog 300! Als nu, zooals de dames beweren, de meer derheid der leerlingen gevormd wordt „door meisjes met lage schoolgelden", dan weet ik in derdaad niet wat men onder lage schoolgelden te verstaan heeft; De school, zooals ze thans is ingericht, past niet meer in dezen tijd. En waar de toekomst zoo donker blijft, is 't mijns inziens niet verant woord de school te laten bestaan terwille van enkele leerlingen. De uitgaven voor deze school worden mede gedragen door de minst draag krachtigen, die toch al zwaar te zwaar mis schien belast zyn. En eischt de financieele toestand meer offers, dan zijn die niet te vin den bij het Lager en het Voorbereidend Lager Onderwijs, maar wel door 'n opheffing of reor ganisatie der Middelbare School voor meisjes. Hoe een eventueele opheffing of reorganisatie geschieden moet, blijve hier onbesproken. Het adresboek voor Haarlem 1934 zal binnen eenige weken verschenen en is reeds bij den binder. Dit als antwoord op de vele vragen: „Waar biyft onze gemoderniseerde gids voor de bloemenstad?" In opdracht van de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer HeemstedeBennebroek heeft de N.V. Amsterdamsche Boekhandel uitgege ven een gids, die aan duideiykheid niets te wenschen overlaat. Na een inleidend woordje van den burgemees ter en het bestuur der V.V.V. worden behan deld: belastingen, onderwijs, diensten en bedry- ven, verkeersmiddelen, kunst en ontspanning, sport en spel, etc. Talrijke fraaie foto's op kunstdrukpapier completeeren het handige, frissche boekje. In den ouderdom van 82 jaar is te Haarlem overleden de heer J. N. Warnier, die meer dan 41 jaar deurwaarder was bij de Haarlemsche Rechtbank. Eerst verleden jaar bedankte de overledene voor zijn functie en in de zitting der rechtbank van 14 Februari werd op hartelijke wijze af scheid van hem genomen. De uitgesproken wensch van den president, mr. G. Sluis, „Dat de deurwaarder nog langen tijd van een welver diend otium zou mogen genieten", is dus he laas slechts voor een jaar van kracht geweest. Er waren maar weinig Haarlemmers, die den oude deurwaarder niet kenden, zijn gestalte paste en behoorde bij het stadsbeeld, zijn figuur is met de vernieuwing van de rechtszaal ver dwenen, maar in het gebouw Justitia tot voor kort aanwezig gebleven. De heer Warnier kon nu eenmaal geen afscheid nemen van de sfeer, waarin hy zoovele jaren gewerkt had; regelma tig kon men hem nog in de wandelgangen van het rechtsgebouw aantreffen in gesprek met een advocaat of een rechter, met een journalist, een lid van het griffie-personeel of een der veldwachters. Tot voor enkele weken tikte het stokje van den ouden dienaar in de vestibule., nu is de historische figuur van Warnier voor altijd heen gegaan. Hij heeft zijn herinnerin gen niet op schrift gesteld, maar het waren er vele. en belangrijke',. De begrafenis zal plaats hebben op Maan dagmorgen om- 12 uur op de Algemeene Be graafplaats aan de Kleverlaan. HAARLEM: Hoek Groote Houtstraat-Verwulft SW SCHIPPERS AMSTERDAM De afdeeling Visscherijen van het Departement van Economische Zaken deelt het volgende mede omtrent de kustvisschery en de visschery in het IJsselmeer, waarbü de tusschen haakjes geplaat ste cijfers betrekking hebben op de maand Janu ari 1933. De weersgesteldheid was voor de uitoefening der kustvisschery en de visscherij in het IJssel meer door het vele ijs in de eerste helft der maand ongunstig. Daarna kon de visscherij vrij geregeld worden uitgeoefend. In de lauwerzee en den Dollart en de Zuidhol- landsche stroomen en zeegaten werd de visscherij drukker, in de Waddenzee en het niet-afgeslo- ten gedeelte van de Zuiderzee daarentegen min der druk uitgeoefend dan in Januari 1933. De geldelijke uitkomsten der visschery in de Lauwerzee en den Dollart en de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten waren beter, in de Wad denzee tn het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en het IJsselmeer daarentegen slech ter dan in Januari van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoerde visch bedroeg n.l. volgens voorloopige opgave respectievelijk in de Lauwerzee en den Dollart 29.040 (25.833) kg. en f 385.- (f 326.-) in de Wad denzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee 1.883.142 (1475.071) kg. en f 40.592.- (f 48.922.-), in het IJsselmeer 148.293 (221.832) kg. en f 37.138.- (f 43.562.-), in de Zuidholland sche stroomen en zeegaten 137.546 (103.160) kg. en f 16.289.- (f 11.602). Uit Zeeland werden ver zonden 1.951.430 (2.399.100) oesters ter waarde van f 83.328.- (f 124.670.-) en 3.884.300 (3.058.100; kg. mosselen ter waarde van f 40.561.- (f 44.940) In het IJsselmeer verliep de botvisscherij met staande netten zeer bevredigend. Zoowel onder het ijs als in het open water werd veel bot ge vangen. De spieringvisscherij met sleepnetten leverde, vooral bezuiden Urk, goede vangsten op. Met de staande spieringnetten en den dwars- kuil werd slechts weinig spiering gevangen. In de Waddenzee werden in het midden der maand eenige kommen geplaatst. De haring vangsten waren echter zeer gering. Met de ze gen naby Den Helder en den wonderkuil werd een enkele maal op haring gevischt, doch zonder resultaat. De garnalenvisschery in het Mars diep was van geen beteekenis. De visscherij op mosselen voor eendenvoer werd door een achttal motorvaartuigen uitge oefend. Delft en door de Eerw., Broeders van het St. Bavogesticht te Noordwijkerhout, die dit jaar de gastheeren zullen zyn voor het concours op 10 en 17 Juni. De inschryving voor het concours sluit op 1 April a.s. Door de Reglementswijziging werd het secre taris-penningmeesterschap opgeheven en werd tot secretaris benoemd de heer J. van Dijk, Ju- lianastraat 68, Lisse, en tot penningmeester de heer G. Petersen Roentgenstraat 72 Rotterdam. Beide functionarissen zyn 1 Maart in functie getreden. Inlichtingen betreffende voorloopige toetre ding tot den Bond worden ingewacht aan het adres Nw. Laan 7, Delft, ook die betreffende de pogingen om tot een landelijk verband te ko men. In de algemeene vergadering van den Bond van Katholieke Harmonie en Fanfarecorpsen in Zuid-Holland, gehouden in gebouw „Amicitia" Den Haag, werden onder meer het reglement en de statuten vastgesteld en besloten, den bond voortaan te noemen „Bond van Katho lieke Muziekgezelschappen in „Zuid-Holland". Dit omdat de bond ook zal opnemen de katho lieke Symphonieorkesten van Zuid-Holland. Tevens werd besloten, corpsen (katholieke corpsen) buiten Zuid-Holland op hun verlan gen in den bond op te nemen, om zoodoende contact te krijgen voor een federatief verband op katholieken grondslag. In verband hiermee werd besloten, voor het bondsconcours ook uit te noodigen de katho lieke corpsen buiten Zuid-Holland. Inlichtingen voor dit concours worden ver strekt door voorzitter J. N. Vork, Nw. Laan 7, Gistermiddag had een wielrijdster het ongeluk ter hoogte van de Blauwebrug in aan raking te komen met een rijdende tram waarbij zy kwam te vallen en nogal ernstige hoofd wonden kreeg. Na eerst bij een omwonende te zijn binnengedragen is zij door dr. H. onder zocht en op diens advies per zieken-auto over gebracht naar de Mariastichting te Haarlem. Voor de St. Joseph-Gezellen, Haarlem III sprak Rector J. B. M. Timp over het staats leven. Voorop stelde hij vast dat er een nieuwe we reld moet komen, een nieuwe maatschappy, welke alleen door de Katholieken tot stand kan worden gebracht. Waarom? Omdat God de Schepper is van de wereld en alleen dus volgens Zyn leer deze wereld kan veranderd en hersteld worden. De katholieken, die alleen Gods leer belijden, zijn dus degenen, die de maatschappij kunnen verbeteren. Men neme als voorbeeld maar Rusland of Duitschland, waar niet het Katho licisme het land regeert. Van dit voorbeeld kan men vooruit zien hoe de toestand worden zal als we die richting uitgaan. Daarom 'n op roep aan alle jongemannen, die zich hiervoor interesseeren en dat zijn natuurlijk allen, die ernstig de toestanden bekijken en om zich heen zien hoe het er toegaat in die heidensche we reld, waar gezonde frischeid is verrot tot vie zigheid aan stranden en baden. Maar iedere jongeman moet er zich van be wust zijn dat de toekomstige maatschappij ook op hem rust. Daarom hebben wij er het meeste belang bij te weten hoe deze is samengesteld. Wij Katholieke jongeren willen geen Bolsje- wistischen, Internationalen Soc. heilstaat of evenmin een Nat. Soc. machtstaat, maar wij willen een Katholieken Staat, wat alleen door Katholieken tot stand gebracht kan worden. Wy alleen vertrouwen op Christus en met Zijn hulp, waar alles op berust, kunnen wij wat be reiken. Dus, jongemannen, helpt allen mede een nieuwe, betere wereld op te bouwen, waarin men niet meer van malaise spreekt, waar arbeid is. Wy Katholieken kunnen alleen iets bereiken, maar gij jongeren moet daarbij hèlpen, besloot spr. De praeses dankte rector Timp voor zijn rede. Het was een geslaagde avond. Veertien dagen geleden stond voor de Haar lemsche Rechtbank een Haarlemmer terecht, die in October 1933 borgstortingen van inspec teurs in zijn onderneming, ten eigen bate had aangewend. De Officier van Justitie eischte twee jaar ge vangenisstraf. De Rechtbank veroordeelde hem hedenmor gen tot één jaar gevangenisstraf m.a.p. Veertien dagen geleden eischte de Officier van Justitie tegen een fietsendief een gevange nisstraf. Hij was toen van meening, dat het nu tijd was om voor dergelyke delicten zwaardere straffen te vragen. De Rechtbank veroordeelde hem Donderdag morgen tot 6 maanden gevangenisstraf m. a. p. Veertien dagen geleden stond iemand voor de Haarlemsche Rechtbank terecht» die gedeti neerd was voor meineed, voor den kantonrech ter afgelegd. Het ging om het in ontvangst nemen van geld voor een krant, die een colporteur in vent- verbod-tijd aan een Hillegomsche juffrouw had afgegeven. De Officier van Justie had 8 maanden gevan genisstraf m. a. p. geëischt. De man was na de zitting onmiddellyk in vrijheid gesteld, terwijl de colporteur, die als getuige gehoord was, op die zitting wegens meineed de cel in gebracht was. De Rechtbank sprak hem hedenmorgen vry. Zondag 11 Maart a.s. te 10 uur v.m. zal hier de eerste wedstrijd tusschen twee Slagerselftal len uit Haarlem gespeeld worden, nl. door de elftallen van het Openbaar Slachthuis en de N.V. v. d. Sluys. De strijd speelt zich af op het terrein van de Voetbalvereeniging „T.YB .B." aan den Ver- gierdeweg te Schoten. Over de Lighaluitvoering Door B. en W. van Haarlem, Heemstede en Bloemendaal is toestemming verleend om met inteekenlijsten te werken teneinde de opbrengst der Lighaluitvoering zoo groot mogelijk te maken. Er zijn echter enkele wijken, die nog niet wor den afgewerkt. Dringend doe ik daarom een be roep op allen, die over eenigen vrijen tijd be schikken. om te helpen deze wijken af té wer ken. De tuberculose-bestrijding werkt succesvol, het sterftecijfer aan tuberculose daalt steeds, doch er moet in dezen tijd dubbel worden opgepast, dat de animo niet verslapt en het behaalde suc ces niet verloren gaat. Er loopen thans zooveel Jongelui rond, die dolgaarne willen werken, doch die helaas geen arbeid kunnen vinden. Hier ligt nu voor hen een mooie arbeid te wachten, al is het dan arbeid zonder geldelijke belooning. Het feit werkzaam te zijn geweest in het belang der lijdende mensch- heid schenkt toch zeker ook een mooie belooning. Degenen, die hun medewerking willen verleenen. kunnen een wijk afhalen aan het Consultatiebu reau Ged. O. Gracht 41. A. J. MEIJERINK, Cruquiusstrast in

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5