Paul Hymans als degenslikker 4 maanden gevangenisstraf Prins Sigvard naar Berlijn Raadsverkiezingen te Londen De restauratie der Habsburgers Het nieuws van heden Vereenigde katholieke pers HIJ CORRIGEERT" DEN PREMIER DE STA VISKY-AFFAIRE HET VONNIS GEVELD REISPLAN GEWIJZIGD De bemanning der „Tsjeljoeskin" DE BAROMETER BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL 13855 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 9 MAART 1934 Avondblad Barthou niet naar Brussel |De Rijkskanselier Adolf Hitler heeft giste ren te Berlijn de jaarlijksche autotentoon stelling geopend. Hierboven de „Führer" bij een der standsAchter hem de Pruisische minister-president en Rijksminister en pre sident van den Rijksdaggeneraal Goering Frankrijk, Engeland en Italië. Deze entente biedt volgens hem de eenige waarborg. Maar, zoo mag men hem vragen, bestaat er wel een dergelijke entente op ontwapeningsgebied? De fractie der Labourparij reeds meer dan verdubbeld Conservatieven teleur gesteld Advocaat van Romagnino doet poging tot zelfmoord Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ ,De Kleine Entente zal zich met alle mogelijke middelen verzetten Een interview met Dr. Benesj Dr, Benesj Het Hoog Militair Gerechtshof heeft den commandant van „De Zeven Provinciën schuldig bevonden Uit den militairen dienst ontslagen Het ongeluk in de Kars ten-mi j n Ingesloten mijnwerkers nog niet bereikt Bioscoop-incident te Berlijn Mevr. Patzek vindt haar schoon zoon een zeer aardige jongen Koninklijke familie raad? Prins Sigvard's schoonmoeder zeer verheugd Reddingspogingen onmogelijk gemaakt door de slechte weersgesteld heid De geruchtmakende rede van de Broqueville Nog steeds geruchten over een kabinetscrisis DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Moordaanslag op Japan- schen industrieel Hij zou eenige schandalen aan het licht hebben gebracht 6 Februari te Parijs Muiters veroordeeld Naspel van „De Zeven Provinciën" SINT JOSEPHSGEZELLENU Op naar de Massale Gezellenbijeenkomst NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18636 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; inge2. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cerff per regel. Bij contrad sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het heeft er allen schijn van, dat de Bel gische regeering doodelijk geschrokken is van de door de Broqueville's senaats rede gewekte vinnige reactie. De moed, waar mede de Belgisch premier den degen trok om het Verdrag van Versailles te dooden, daar dit hopeloos verouderd en practisch niet meer te handhaven is, heeft meer ontsteltenis veroor zaakt dan bijval geoogst. De grafelijke torea dor, die gewacht heeft tot het beslissend lij kend moment om een krachtigen, zakelijü be rekenden stoot toe te brengen aan een der noodlottigste politieke ficties, waaraan de we- réld zich heeft overgegeven, is van verschillen de zijden op ondubbelzinnige wijze uitgejouwd. Zelfs de socialisten, die altijd gecoquc-tteerd hebben met een internationalistisch pacifisme en een onwrikbare radicale ontwapeningsge zindheid, zijn tegen hem, die niet anders wil de dan den werkelijken vrede dienen en een rampzaligen bewapeningswedloop voorkomen, als een troep wilde honden aan het huilen ge slagen. Sinds den gewapenden opstand van de Marxisten in Weenen en den enthousiasten re- volutionnairen commentaar, dien de Belgische sociaal-democraten daarover ventileerden, weten wij echter, hoe het in werkelijkheid met hun pacifisme en ontwapeningsgezindheid gesteld is. De Belgische socialisten hebben de onthullingen betreffende hun inwendige mi litaristische organisatie met „Führerprinzip" en „Kadavergehorsam" niet kunnen logen straffen, integendeel. Het eenige wat zij er tegen hebben ingebracht is, dat zij geen wape nen en munitie, doch slechts stokken bezitten. Doch belangrijker dan het materiaal is de geest, Waarover zij beschikken, en deze geest laat aan ondubbelzinnige militairiteit niets te wenschen over. Feitelijk behoeft dus hun houding tegen over de Broqueville niemand te verbazen, voor al omdat de Belgische premier, gezien de prac- tische onmogelijkheid de herbewapening van Duitschland te voorkomen, onderhandelen wil de met Hitier, aan wien de sociaal-democraten Inéér dan één broertje dood hebben. Behalve de Socialisten hebben ook de Francophielen en Frankrijk zelf blijken gegeven van verontwaar digde afkeuring. De indruk, dat België zich bij monde van zijn premier, wiens opzienbarende verklaring men Zelfs met het veronderstelde inzicht van den overleden Koning Albert trachtte te bescher men, losmaakte van de Fransche wapeningspo- litiek om zich bij Engeland en Italië aan te slui ten, gaf Barthou aanleiding om te spreken van een „misverstand", dat door zijn bezoek aan Hymans te Brussel wel uit den weg zou worden geruimd. Paul Hyman heeft Barthou niet misver staan, ook al is deze nog niet in Brussel geweest. In den Belgischen senaat heeft hij onmiddellijk een Frankrijk heel wat meer geruststellend geluid laten hooren dan de pre mier, al bleek op de keper beschouwd de in houd van zijn betoog dat van de Broqueville goeddeels te dekken. En thans is hij in den raad der ouden wederom op het spreekgestoelte geklommen om de Broqueville's scherpen en staalharden degen, welks punt hij reeds in zijn keelgat had gestoken, geheel en tot aan het gevest in te slikken, een „tour de force", welke natuurlijk groote begeestering bij Frankrijk Wekt, maar waarmee de internationale toestand allerminst gediend is. .Hymans verzekerde, dat België's veiligheid berust op de Entente met Kwam niet juist uit Engeland de grootste lof voor de Broqueville's rede, welke hij meent te moeten „corrigeeren"? België, aldus Hymans, eischte, dat de ontwa pening van Duitschland binnen de door het vredesverdrag vastgestelde grenzen strikt ge handhaafd zal blijven, maar de groote mo- gendhedf® hebben zelf deze limiet verruimd. De bewering, dat België en Frankrijk het niet eens zouden zijn op het stuk van de ontwape ning, noemde hij een „boosaardige manoeuvre". Arme de Broqueville. Daar staat hij nu midden in de internationale arena met zijn goede ge drag, een tereador, wiens degen niet in den nek van den stier, dien hij dooden wilde, maar in het keelgat van zijn medehelper verdween. België en Frankrijk zijn vastbesloten sancties te nemen tegen iedere ontduiking van de ont wapening en zullen in geval van overtredingen gezamenlijk optreden, aldus verzekerde Hy mans, nadat de Broqueville juist op grond van de onmogelijkheid en ondoelmatigheid van sancties tot overleg met Duitschland wilde ko men. De Francophielen, de Versaillisten, en de Mariannen kunnen weer gerust zijn, België wil wat Frankrijk wil, en als Hymans' meening den doorslag geeft, behoeft men zich niet meer over een mogelijke regeeringscrisis bezorgd te maken. Hymans heeft de gebroken koppeling tusschen den Franschen tractor en den Belgi schen aanhangwagen weer zoo goed mogelijk gerepareerd. Is het wonder, dat Bathou nu plotseling door een ministerraad verhinderd is om Hymans te bezoeken en zijn uitstapje naar Brussel heeft uitgesteld? LONDEN, 9 Maart. Hoewel de totale uit slag van de verkiezingen voor den Londenschen Graafschapsraad, die als gemeenteraad van Groot Londen kan worden beschouwd, nog niet bekend is, staat thans reeds vast, dat de La bour Partij een groote meerderheid heeft be haald. Vanmorgen vroeg waren volgens de 98 uit slagen, die bekend waren, 61 socialisten en 37 conservatieven gekozen, terwijl in den loop van den dag nog de uitslagen van 26 distric ten verwacht worden. Er waren in totaal 124 zetels te bezetten, doch zes conservatieve candidaten waren reeds bij enkele candidaatstelling gekozen. De con servatieven, die in den vorigen raad de meer derheid hadden, stelden 104 candidaten, labour kwam uit met 116 candidaten, de liberalen met 24 en de communisten met 19 candidaten. Het aantal kiezers in het Londensche graafschap bedraagt twee millioen. Zooals reeds gemeld, was de vorige raad sa mengesteld uit 83 conservatieven, 25 labourle- den en 6 liberalen. De conservatieve bladen drukken hun leed wezen over dezen gang van zaken uit. De „Mor ning Post" schrijft, dat de socialisten eiken man en elke vrouw aan de stembus hebben ge bracht, terwijl hun tegenstanders bijna geen belangstelling voor de verkiezingen toonden. Het orgaan van de Labour Partij, de „Daily Herald" juicht de overwinning toe en kondigt principieele wijzigingen aan in het bestuur van de grootste gemeente ter wereld. PARIJS, 9 Maart. De bekende Parijsche advocaat Raymond Hubert, die zich thans be last heeft met de verdediging van Stavisky's particulieren secretaris Romagnino, heeft gis terenochtend een geheimzinnige poging tot zelfmoord gedaan. Nadat hij kort tevoren in de gevangenis een onderhoud had gehad met Romagnino, dat ongeveer een uur duurde, sprong hij dicht bij zijn woning van de „Pont Solferino" in de Seine. Twee politieagenten wierpen hem een reddingsboei toe, die Hubert, reeds half bewusteloos, nog juist kon grijpen zoodat men erin slaagde, hem uit het water te trekken. Hij werd naar een nabij Parijs ge legen sanatorium overgebracht, waar men echter omtrent zijn toestand niets wil mede- deelen. Naar verluidt zou Hubert in den laatsten tijd aan vervolgingswaanzin lijden en de politie reeds meermalen om bescherming hebben ver zocht. Woensdag had hij nog een bespreking van vier uur met den rechter van instructie, die het 1 geval Stavisky behandelt 1 VERWACHTING: Zwakke tot matigen wind, aanvankelijk uit Ooste- lijke richtingen; zwaar bewolkt tot be- trokken, waarschijnlijk regen, weinig ver- andering in temperatuur. H Hoogste stand: 762.8 Weenen. Laagste stand: 745.0 Wisby. jj| Zon op 6.31 - onder 5.51 - Licht op 6-21 ES 15 Maart N.M. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll PARIJS, 9 Maart. (Reuter). De speciale cor respondent van de „Petit Parisien" te Praag heeft een onderhoud gehad met den Tsjecho- Slowaaksche minister van Buitenlandsche Za ken, Dr. Benesj, over de kwestie van een even- tueele restauratie der Habsburgers in Oosten rijk en Hongarije. Dr. Benesj verklaarde in dit verband het volgende Met bondskanselier Dollfuss en vice-kanselier Fey ben ik van meening, dat de kwestie van het herstel der monarchie in Oostenrijk een internationale kwestie is, welke overigens niet actueel is. Doch gesteld, dat door een „Putsch" of op andere wijze de Habsburgers morgen zouden worde nhersteld, dan zou de Tsjecho-Slowaak- sche gezant te Weenen terstond teruggeroepen worden. Ik meen te kunnen zeggen, dat ditzelfde geldt voor den Roemeenschen en Joego-Slavischen gezant. D elanden der Kleine Entente zouden zich met alle mogelijke middelen verzetten te gen het herstel der Habsburgers. De Kleine Entente zou liever elke andere op lossing aanvaarden, dan juist deze, daar de heerschappij der Habsburgers alle revisie-kwes ties weer aan de orde zou brengen. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft he den uitspraak gedaan in de zaak tegen den kapitein-luitenant ter zee P. Eikenboom, vroeger commandant van de „De Zeven Provinciën", die terecht heeft gestaan voor het feit, dat hij als bevelvoerend militair als commandant van Hr. Ms. pantserschip „De Zeven Provinciën" en als zoodanig verantwoordelijk voor de veiligheid van dat schip in het tijdvak van 2 Januari 1933 tot 5 Februari 1933, varende van Soerabaja naar Oleh-Leh, verzuimd heeft, doeltref fende maatregelen te nemen ter voorko ming van eenigen overval van het schip Het Hoog Militair Gerechtshof veroordeelde kapitein-luitenant ter zee Eikenboom tot vier maanden ge vangenisstraf met ontslag uit den militairen dienst, zonder ontzegging van de bevoegdheid om by de ge wapende macht te dienen. Commandant P. Eikenboom De heer Eikenboom zelf was niet bij de te rechtzitting aanwezig. Terstond nadat te tien uur vm. de te rechtzitting ge opend was, ver zocht de president, mr. dr. C. J. H. Schepel, aan den griffier, een eerste luitenant der ar tillerie, de senten tie van het Hof voor te lezen. Deze bevatte een uitvoerig overzicht van de verklarin gen die beklaagde ter terechtzitting had afgelegd, het geheele relaas van de noodlottige vaart van het pantserschip werd in gerechtelijke taal nog eens weergegeven. Dan volgden de verklaringen van de twee getuigen die op den 22en Februari gehoord zijn en van drie getuigen die in Indië gehoord zijn: van den eersten officier van het schip, den luit. ter zee le klasse P. Meyer, van den assistent-resident van Groot-Atjeh, mr. J. N. van der Reyden en van den heer Colette, in specteur van politie te Sabang. Alle feiten die lier uitvoerig werden opgesomd de voor lezing der sententie duurde bijna een half uur zijn reeds bekend, wij willen onze kolommen niet vullen met een herhaling daarvan. Tenslotte volgde de waardeering der feiten. Deze was streng en hield een scherpe afkeuring in van de door den beklaagde tegenover de feiten aangenomen houding. Zijn handelingen getuigden zoo zeide het vonnis van grove nalatigheid en grove onnadenkendheid. De om standigheden welke door den verdediger in diens pleidooi als verzachtend waren voorge dragen, werden als niet ter zake afgewezen; ten slotte volgde de veroordeeling, die hierboven staat afgedrukt. Terstond na voorlezing van het vonnis ging het Hof over tot behandeling van de volgende zaak. BEUTHEN, 9 Maart. (D.N.B.) Omtrent den stand van het bergingswerk op de Karsten- Centrum-mijn werd hedenmorgen te 8 uur medegedeeld, dat men er nog niet in geslaagd is de ingesloten mijnwerkers te bereiken aan gezien de voortgang door nieuwe moeilijkhe den belemmerd wordt. Men heeft nog steeds contact met de ingeslotenen, waaruit blijkt dat in ieder geval nog eenigen hunner in leven zijn. BERLIJN, 9 Maart. Gisteravond is in het „Capitol am Zoo" de in Engeland vervaardigde film „Catharina de Groote", waarin de hoofd rol gespeeld wordt door „de Joodsche actrice" Elisabeth Bergner en die bovendien nog ge regisseerd is door den „Joodschen regisseur" Paul Czinner, die tezamen met zijn vrouw, Eli sabeth Bergner, verleden jaar geëmigreerd is, voor de eerste maal in Duitschland vertoond. Het publiek nam tegen de film een buiten gewoon scherp afkeurende houding aan en pro testeerde levendig tegen de opvoering. LONDEN, 9 Maart (Reuter). Gisteravond is Sigvard Bernadotte met zijn echtgenoote via Hoek van Holland naar Berlijn gegaan, in plaats van, zooals in het voornemen lag, heden naar Italië te vertrekken. Dit plan werd op het laatste moment ge wijzigd. Het echtpaar zal één of twee dagen in Berlijn blijven en dan naar Italië gaan. Het bericht van hun vertrek werd eerst hedenochtend algemeen bekend. Koning Gustaaf van Zweden, die alhier als „Monsieur G." vertoeft, heeft geweigerd iets mede te deelen van het huwelijk van zijn klein zoon prins Sigvard. Uit de omgeving van den koning verneemt Reuter echter, dat koning Gustaaf niet voornemens is clementie te ge bruiken en dat Prins Sigvard, evenals prins Lennart, van al zijn rechten op den troon ver vallen zal worden verklaard. Men is echter zeer benieuwd of prinses In grid van Zweden, de zuster van Prins Sigvard, die in allerijl van Brussel naar Nice vertrokken is, verandering zal kunnen brengen in de gezind heid van den koning. Het is bekend, dat zij zeer veel houdt van haar broeder Sigvard en men verwacht, dat zij als bemiddelaarster tusschen hem en zijn groot vader zal optreden. In de omgeving van den koning zou men dan ook niet verrast zijn, als hier de volgen de week een familie-raad zou worden gehouden, zooals ook het geval was bij het huwelijk van Prins Lennaxt. Mevrouw Patzek, die de schoonmoeder ge worden is van Prins Sigvard van Zweden, heeft aan Reuter verklaard, dat zij en haar echtge noot zeer verheugd zijn over het huwelijk van haar dochter en dat zy gisteren aan het Jonge paar telegrafisch veel geluk en voorspoed heeft gewenscht. „Sigvard is een zeer aardige jonge man", al dus mevrouw Patzek, „en wij houden ook zeer veel van hem". Noch mevrouw Patzek, noch haar echtge noot had in verband met het huwelijk iets van de familieleden van den prins gehoord. De documenten waarby prins Sigvard afstand doet van zyn koninklijke rechten zijn naar Stockholm gezonden om door koning Gustaaf te worden onderteekend. Daar de koning echter momenteel te Nice vertoeft is de hofmaarschalk Trolle uit Nice naar Stockholm vertrokken om de documenten te halen, opdat Koning Gustaaf ze te Nice kan onderteekenen. Om propaganda te maken voor de Olympi sche Spelen te Berlijn in het jaar 1936 heeft het Duitsche Olympische Comité boven staande sluitzegel uitgegevenOp den rand staat ,Jch rufe die Jugend" MOSKOU, 9 Maart (Reuter). Als gevoig van de uiterst ongunstige weersgesteldheid der laat ste dagen, heeft men tot dusver geen verdere vluchten kunnen ondernemen van Kaap Wellen uit naar het kamp van professor Schmidt op het ys. Het stoomschip „Stalingrad", dat uit Petro- pawlowsk was uitgevaren met vliegtuigen en brandstof, is tijdens den overtocht in een zwa- ren storm terechtgekomen, zoodat het schip van koers moest veranderen. Het stoomschip „Smolensk", dat eveneens red dingsmateriaal aan boord heeft genomen voor de bemanning van de „Tsjeljoeskin", is te Petro- pawlowsk aangekomen en zal, naar het zien laat aanzien, vandaag weer zee kiezen. Een derde schip is naar Wladiwostock gezon den, om aldaar vier propeller-sleden te halen. Uit Kaap Wellen wordt gemeld, dat de per vliegtuig uit het kamp van professor Schmidt geredde vrouwen en kinderen het uitstekend maken. Ook in het kamp van professor Schmidt gaat alles goed. LONDEN, 9 Maart. De Brusselsche corres pondent van de .Morning Post" meldt aan zijn blad, dat minister-president De Broque ville voor zijn geruchtmakende verklaring in den Senaat zich telefonisch in verbinding had gesteld met den Franschen minister van bui tenlandsche zaken Barthou en den Britschen Lord Privy Seal Eden. De correspondent acht een Kabinetscrisis in België zeer waarschijn lijk. De Parysche correspondent van de „News Chronicle" meldt, dat het uitstel van Barthou's reis naar Brussel heeft plaatsgevonden, omda, de Fransche reg'eering niet wenscht, dat het bezoek in verband zal worden gebracht met de rede van De Broqueville. COMMANDANT VAN „DE ZEVEN PROVIN CIËN" TOT VIER MAANDEN GEVANGE NISSTRAF VEROORDEELD. Prins Sigvard wijzigt zijn reisplan en is gister avond naar België vertrokken. Groote overwinning der Labour-Party in den Londenschen gemeenteraad. Sovjetvertegenwoordiger te Riga spoorloos ver dwenen. Reddingspogingen voor de Tsjeljoeskïn-beman- ning door het slechte weer bemoeilijkt. Advocaat van Stavisky's particulieren secretaris, Romagnino doet poging tot zelfmoord. Benoemingen in het Aartsbisdom. Benoemingen bij de Paters Minderbroeders. Eventueel standpunt van Ged. Staten van Noord-Holland tegenover het nieuwe aanbod van „Zaanland". O TOKIO, 9 Maart. (Reuter). Op den Japan- schen industrieel Sanji Muto is Vrydagmorgen te Kamakura een moordaanslag gepleegd. Muto werd door verscheidene kogels getroffen en zoo ernstig gewond, dat de geneesheeren voor zijn leven vreezen. De dader pleegde zelfmoord. Een kamerdienaar, die Muto vergezelde en zyn meester wilde beschermen werd gedood. De moordenaar schijnt om politieke motieven dezen aanslag gepleegd te hebben. Muto is lid van het Japansche parlement en neemt in de industrie een vooraanstaande plaats in. Muto zou schandalen aan het licht hebben gebracht by de fusie, die zich onlangs heeft voltrokken in de Japansche staalindustrie. PARIJS, 9 Maart. De voorzitter van de com missie van onderzoek naar de gebeurtenissen van den 6en Februari deelt mede, dat op dien dag de burgerbevolking 17 dooden en 627 ge wonden, waarvan 208 in het ziekenhuis werden opgenomen, had te betreuren. De politie had 1 doode en 164 gewonden, waarvan 92 in het ziekenhuis werden opgenomen. Bovendien wer den 120 paarden gewond, waarvan negen met scheermessen en niet één door kogels. SOERABAJA, 9 Maart (Aneta). De Zee krijgsraad alhier sprak de volgende vonnissen uit in de zaak van de vijfde groep muiters van „De Zeven Provinciën". De matroos B. 6 maanden gevangenisstraf met degradatie. De matroos derde klas Van I.: 3 maanden. Matroos De J. 2 jaar en 6 maan den. Matroos P. 4 jaar. Matroos S. 1 jaar en 6 maanden. Matroos S. 6 jaar. Matroos S. 4 j. Matroos-constabel S. 4 jaar. Matroos derde klasse. Van S. 5 jaar. Marinier P. B. B. 2 jaar en 6 maanden. Marinier De G„ 3 jaar. Marinier H. 5 jaar. Marinier H. 3 jaar. Ma rinier H. 1 jaar en 6 mnd. Marinier Van H. 4 jaar. Marinier Van der L. 6 jaar. Marinier tweede klasse V. 1 jaar. Marinier tweede klasse De B. 6 jaar. Marinier tweede klasse K. 1 jaar en 6 maanden. Marinier 1ste klasse Van P. 2 jaar en 6 maanden. Marinier 2de klasse S. 4 jaar. Marinier 2de klasse S. 2 jaar, allen met ontslag uit den dienst en met aftrek der pre ventieve hechtenis. De marinier Ten W. werd conform den eisch vrijgesproken. op WOENSDAG 14 MAART 1934 in Gebouw St. Bavo, 8 uur. Spreker: Drs. PIET KASTEEL over WIJ KATHOLIEKEN EN HET FASCISME Slotwoord: Rector J. v. GALEN. Centr. Praeses. Alleen toegankelijk voor gezellen ti"-> v wwwMuiwiinmi )ir/s Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 750 Vorige stand: 751

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1