STADSNIEUWS ii'X it matthAus-passion Laatste Nieuws Het vonnis tegen comm. Eikeboom Haarlem, 8 Maart Rede van Schacht De toestand in Spanje VRIJDAG 9 MAART 1934 STILLE OMGANG Toespraak zeereerw. heer P. Roovers Gratis kaarten voor werkloozen ONZE WINKELSTAND Reorganisatie huis" ,Het Kappers De fa H. Vissers Zoon HAARLEM-NOORD Groeiende uitbreiding VAN GELDER ZONEN Jaarverslag over 1933 DE JANTJES BIJ DE WERKLOOZEN „De Schele" gehuldigd Diamanten bruiloft Gewetensgeld St. Josephsgezellen Haarlem I Haarlemsche Bachvereeniging DONDERDAG 22 MAART a.s. van BACH door de C.O.V. AMSTERDAM—HAARLEM Verbetering van den Rijksweg VAN ONZE RECHTBANK HET GEDUPEERDE BUITEN MANNETJE Een dag uitgaan kostte hem een bom duiten Zware straffen tegen vijf verdachten De heer A. G. Boes 70 jaar BURGERLIJKE STAND BILJARTER OM DE ZILVEREN FRUIT MAND De Leeuw wint een serie van 209 KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM le klas klein biljart SCHERMEN Floret wedstrijden UIT DEN OMTREK Brugwachterswoning gesloopt Rijksweg 's-GravenhageHaarlem DRIEHUIS SPAARNWOUDE RIJKSVISCHAFSLAG Eenige overwegingen ten aanzien van het verweer van beklaagde Vlagvertoon? DE NIJENRODE-KWESTIE EERSTE KAMER WATERSTAATSBEGROOTING AGENDA 10 Maart „De depreciatie der valuta's heeft Duitschland weinig voordeel gebracht" Deviezen-positie niet verbeterd Regeering zal een drastische wet uitvaardigen, om iedere ver storing der orde tegen te gaan Socialisten en fascisten slaags WISSELKOERSEN Het Genootschap van den Stillen Om gang hield gisteravond in het gebouw „St. Bavo'', onder voorzitterschap van den heer Joh. H. Albers, de jaarvergadering, tevens laat ste voorbereidingsvergadering voor den nachte lijken „Stillen Omgang" naar de H. Stede op Zaterdag 17 Maart a-s. De voorzitter verwelkom de de aanwezigen en het bijzonder den zeer- eerw. directeur pastoor P. Roovers en herdacht de zes overledene leden van het Genootschap, waarna een gebed werd gestort. De voorzitter hield een inleiding van doel en Intentie van de aanstaande bedevaart, welke is: „Het bewaren der éénheid onder de katholie ken". Spr. memoreerde dat op het oogenblik zooveel wolven zyn, die in schaapskleederen tot ons komen en verwees naar Duitschland en Rusland en den toestand in eigen land, die tot voorzichtigheid aanmanen. Dat wij door een gemeenschappelijk gebed den Almachtigen God de eenheid der katholieken afsmeeken. De secretaris, de heer H. N. J. Neelissen, bracht zijn 26ste jaarverslag uit, waaruit blijkt, dat het Genootschap pl.m. 1400 leden telt. Vervolgens werd een verslag van de gehouden bedevaart van het vorig jaar gegeven. De secre taris mocht van den voorzitter een vriendelijk dankwoord en van de vergadering een dank baar applaus in ontvangst nemen. Aan het financieel verslag van den penning meester, den heer J. Adelaar, ontleenen wij het volgende: inkomsten 2467.18, uitgaven 2439.32; batig saldo 27.86. De penning meester ondervond voor zijn beheer dezelfde dankbaarheid als de secretaris. De penning meester werd gedechargeerd op voorstel van een commissie bestaande uit de heeren De Boer en Reuder. Bij de verkiezing van een be stuurslid in de vacature P. Heijboer werden gekozen de eandidaat van het bestuur, de heer Th. Kuipers en de heer J. Beekelaar. De deelname aan de bedevaart wordt grooter. Dat is een piëteit tegenover het H. Sacrament. De katholieke kerk kent geen schooneren tijd. dan de tijd van heden. Het licht blijft schijnen in de duisternis. „Ik ben met u tot aan de voleinding der tijden." Het H. Sacrament blijft de kleine zon. die be gint in Bethlehem. Spr. memoreert de historie var. 1345, hoe dit ongekuntseld tot ons is ge komen. Wonderen verwachten wij niet, maar als God het wil, dan moet het maar om ons meer geloof te schenken en te sterken. Weg te kcopen in onze roomsche rijkdom niet. Spr. beschreef hoe Thomas van Aquine in woord en gedult het H. Sacrament uitbeeldde vooral door zijn „Lauda Sion Salvatorem". Wanneer in Amsterdam de groepen aaneen zijn gesloten en niets hoort dan geschuifel der voeten, dan voelen wij onze kracht, dat wij één zijn, zooals Christus wil, dat wij één zullen zijn. En als dan de Stille Omgang daar voor bij is, laten wij er dan ook in ons verdere leven aan denken dat wij één moeten zijn, ook in het private en politieke leven, zooals het doorluchtig episcopaat van ons verlangd. Na de gebruikelijke rondvraag, waar nog enkele wenken voor de bedevaart werden ge geven en na het zingen van „Roomsche Blijd schap" werd deze vergadering gesloten. Men verzoekt ons mede te deelen: In de vergadering van den Stillen Omgang van gisteravond werd door het bestuur mede gedeeld dat werklooze leden, die hun contri butie nog niet betaald hebben of niet kunnen betalen, evengoed aan de bedevaart kunnen deelnemen zoo zij zich willen vervoegen bjj een der heeren Joh. H. Albers, Gierstraat 27 of bij den penningmeester den heer J. Adelaar, Zuider-Buitenspaame 2, liefst des Zaterdag middags of des avonds na zes uur, waar hun ïen gratis kaart zal worden verstrekt. voor den tweeden keer binnen zeer korten tijd heeft de heer v. Dam zijn bekende zaak „Het Kappershuis" gereorganiseerd. De heerensalons zijn verplaatst naar Groote Houtstraat 4244, boven Huizing's schoenenmagazijn. Aan de pui verraadt een draaibare barbierette, die des avonds verlicht is, dat daar een kapper gevestigd is. Een breede gemakkelijke trap voert de klanten naar de le verdieping, waar allereerst een afdeeling parfumerie en andere speciaal artikelen, in glasvitrins keurig uit gestald, de aandacht vragen. De hiernaast ge legen secheersalon is naar alle eischendes tijds Ingericht. Naast moderne scheerstoelen, naar alle zijden draaibaar met 'n automatische draai-inrichting, een zeer moderne, goed verzorgde verlichting, treft men er gespareerde boxen aan voor verf- sh am peneeren etc. De hygiëne is er uitermate hoog opgevoerd. De salon bevat tevens weer de bekende auto'tjes voor het haarknippen der jeugd. Een keurcollectie bloemen, die een felicitatie aan den reorganisator inhield, gaf het geheel een fleurig aanzien. De damessalons zijn in de Smedestraat gebleven en hebben door de verhuizing der heerensalons een uitbreiding ondergaan met een speciale verfafdeeling. De reeds bijna een eeuw bestaande schoenen zaak der fa. H. Vissers en Zoon op het Ver- wuift 3, heeft een grondige restauratie onder gaan. Deze is vanzelfsprekend gepaard aan een moderniseering. De etalages zijn belangrijk vergroot. Een nieuwe pui, waar veel glas-in-lood in verwerkt is, geeft het pand voo een gedeelte het aan zien van een glazen paleis. Eer. aanzienlijke verbetering is ook aange bracht door het aanbrengen van een zeer mo derne verlichting in de etalages. Het interieur heeft ook een nieuw aanschijn gekregen. Aan ruimte is veel gewonnen. Een fraaie, nieuwe betimmering, een nieuw plafond en centrale verwarming, alles bijeen een nieuwe aantrekkelijkheid voor de cliënteele van deze zaak en anderen, die er door worden aange trokken. Haarlem Noord krijgt, met haar steeds toe nemende bevolking, hoe langer hoe meer be hoefte aan betere wegen en betere verbindin gen. De Rivierenbuurt is goed toegankelijk vanaf de Jan Gijzenvaart. Met de Vogelbuurt is dit niet zoo goed ge steld. Daar wordt de toegang nog steeds ge zocht langs Vergierdeweg en Vinkenstraat. Daar zal nu hopelijk binnen niet al te lan gen tijd verbetering in komen. Men is reeds bezig de boomen van een in den weg staande boerenhoeve om te trekken. De schuren zijn reeds onder sloopershanden gevallen. Dit alles aan de rechterzijde van den Rijks straatweg vanaf Haarlem over de Jan Gijzen vaart. De open ruimte, die er ligt tusschen de brug en de eerste .huizenrijzal nu ook be bouwd worden. De rioleeringen zijn reeds onder handen. Daar zal ook het begin van een straat, schuin door het land naar den uitersten kop van de vogelbuurt komen. Een gedeeltelijk isolement zal daarmee dan tot het verleden gaan behooren. Blijkens het jaarverslag van de Ver. Kon. Papierfabrieken der fa. Van Gelder Zonen over 1933 bedroegen de baten der exploitatiereke ning 1.261.674 (vorig jaar 1.514.381). Na afschrijvingen en interestbetaling bedraagt het verliessaldo 378.931 (vorig jaar 166.139). Ondanks de exportbelemmeringen kon de productie iets toenemen, dank zij de medewer king der Nederlandsche afnemers. De productie bedroeg 122.000 ton (vorig jaar 117.000). Vele orders moesten echter tegen kostprijs worden uitgevoerd. Het bedrijf had sterk te lij den van de concurrentie van Scandinavische landen en Finland. Het prijsniveau van papier is thans 35 tot 40 pCt. beneden dat van 1914. De Haarlemsche werkloozen zijn regelmatig gasten van een der Haarlemsche bioscopen, waarvoor ze de directies dezer theaters dan ook niet dankbaar genoeg kunnen zijn. Gisterenmiddag steeg deze dankbaarheid ech ter tot het hoogste punt, omdat ze „De Jantjes" in het Rembrandt-theater mochten gaan zien. Dat was wel iets heel bijzonderh, want nog al tijd staan de menschen des morgens in de rij om een plaatsje te bemachtigen. Geen wonder, dat de zaal tjokvol was.... zelfs te klein, veel te klein. Dit laatste is een minder prettig verschijnsel, er kunnen beter stoelen over zijn[ Na het voorprogramma traden drie Tyrolers en drie Tirolerinnen op. Het applaus daverde door de zaal en de doozen bonbons en sigarette namens de werkloozen aangeboden gunde men dezen artisten dan ook van harte. „De Jantjes" hadden de onverdeelde belang stelling, de liedjes werden meegeneuried en mee- gefloten. „Weet je nog, hoe fijn het op het tooneel was?" vroeg iemand achter ons. „Toen had ik nog werk", was het antwoord. Midden onder de film flitste plotseling het licht op op het tooneel nn en daar stond de „Schele" Joh. Kaart Jr., V levende lijve. Aan het gejuich kwam geen einde. De voorzitter van het comité, de heer Luyken, roemde dit eerste populaire vaderlandsche film werk en bracht hulde aan den Haarlemschen „ster", dei steeds de waarheid durft te zeggen. Een fraaie ets, een stadsgezicht, viel den film acteur ten deel. Hij dankte voor deze onver wachte hulde en zeide ze te zullen overbrengen aan zijn mede-spelers. „Ik hoop, dat u me" be sloot hij „nog vele Jaren op film en tooneel moogt zien, maar dan onder andere omstandig heden". Ook de zoon van den heer Bakker mocht een fraai bloemstuk in ontvangst nemen voor de beschikbaar gestelde zaal en films. Toen werd de tros weer losgesmeten, draaide de film weer en keek Kaart scheler dan ooit. Hier en daar werd bij het afscheid naar de Oost een traan weggepinkt. „Zelf meegemaakt met een jongen", merkte een vader op. Zes jaar is een heelen tijd!" En bij het uitgaan van de bioscoop conclu deerde een leukerd langs zijn neus weg „Heele Pieten die Jantjes en vroolijke Fransen", waar bij een ander voegde ,,'t Was voor den Bak ker!" Ja, dat was het in alle opzitten f De heer en mevrouw mr. R. Vorstmanvon Pelser Berensberg vieren Zaterdag 10 Maart hun diamanten bruiloft. De bruidegom is 90 jaar, de bruid 80. Het echtpaar zal dit bijzondere feit herdenken aan den 's-Gravelandscheweg 19, te Bussum. Het heeft zeer vele jaren in Haarlem ge woond, zoodat het velen ongetwijfeld genoegen zal doen, de portretten van de diamanten fees telingen hierboven aan te treffen. Bij den ontvanger der directe belastingen alhier is aan gewetensgeld binnengekomen f 400.—. Ter voorbereiding van de Alg. H. Communie, welke door alle Gezellen in den lande wordt gehouden op Zondag 11 Maart a.s. om voor ziening te vragen in den grooten nood der werkloozen en speciaal, die der jonge werk loozen. houdt Haarlem I een Novene. Te beginnen met hedenavond worden de Gezellen eiken avond om 9.45 uur in het Ge- zellenhuis verwacht om aan de oefeningen deel te nemen. Dinsdag 13 Maart a.s. geeft de Haarlemsche Bachvereeniging haar zevende concert van dit seizoen in de Gemeentelijke Concertzaal des avonds om 8 uur. Het orkest van het Concertgebouw te Am sterdam, onder leiding van zijn dirigent, den heer Fritz Busch, voert een gevarieerd pro gramma uit. Solist is Gaspar Cassado, violoncel. Hedenmorgen werd door den Rijkswaterstaat te Haarlem aanbesteed het maken van een as- phaltverharding op den Rijksweg no. 5, Amster damHaarlem, onder de gemeente Amsterdam, met bijkomende werken. Raming ƒ279.000. Ingekomen 19 biljetten. Laagste inschrijfster N. V. Bitumenweg te Utrecht voor ƒ214.214. Donderdag sprak de Haarlemsche rechtbank de volgende vonnissen uit: E. H„ metaalslijper, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd, „oplichting", een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en bijzondere voorwaarde. P. A. de B., boekhouder, wonende te Haar lem, thans gedetineerd, „oplichting", een jaar gevangenisstraf met aftrek prev. hecht. o.v. W. Th. H. H., importeur, wonende te 's-Gra- venhage, „veroorzaken van lich. letsel door schuld", vier maanden gev.straf o v. A. J. v. d. V., monteur, wonende te Haarlem, thans gedetineerd, „diefstal", zes maanden gev. straf met aftrek prev. hecht. o.v. J. F. de V., los werkman, wonende te Haar lem. Vrijgesproken. A. v. L., kantoorbediende, wonende te Haar lem, thans gedetineerd, „diefstal", twaalf maanden gev.straf, waarvan zes maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorwaarde, benevens aftrek prev. hecht. D. Z„ vischventer, wonende te IJmuiden, thans gedetineerd, „diefstal", zes maanden gev. straf met aftrek prev. hecht. o.v. H. H., schilder, ged. te Haarlem, thans ge detineerd, „diefstal", zes maanden gevstraf met aftrek prev. hecht. o v. H. W. van B.t wagenvoerder, wonende te Haarlem, „appèl' overtr. Tramwegreglement", vrijgesproken. Op 12 Januari j.l. was een makelaar van bui ten de stad in Haarlem een dagje uit. Hij kwam in een café en ontmoette daar enkele dames, waarmee hij menig glaasje dronk, zoodat hij zoodanig onder den invloed ver keerde, dat hij niet meer wist, wat er precies met hem gebeurde. Een autotochtje naar Amsterdam volgde hierop. Even voorbij Halfweg werd hem zijn porte feuille door één der drie vergezellende „da mes" ontnomen. De inhoud was c.a. f 200.—. Den volgenden morgen kwam hij tot deze onaangename ont dekking en werden op zijn aanwijzing de da mes, den chauffeur en een kellner aangehou den. De eerste verdachte, die terecht stond was de 27-jarige „Selma", die even voorbij Halfweg de portefeuille ledigde, wat een der getuigende ge- zelinnen, An geheeten, getuigde gezien te heb ben. De verdachte bekende. De Officier van Justitie eischte 1 jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. A. Beets, vond het een moeilijk geval. Als allen gezwegen hadden, viel er geen bewijs te leveren. Hij hekelde de ma nier, waarop de eene verdachte in de zaak van de andere als getuige werd gehoord en om gekeerd. Hij schetste een brokje levensgeschie denis van de vrouw en bepleitte een langdurige voorwaardelijke veroordeeling. Vervolgens stond „An" terecht omdat zij van dielfstal afkomstig geld aangenomen had. Greet had 's avonds in de stad een bank biljet van f 100.gewisseld. Degene, die het gewisseld had, als getuige gehoord, herkende de verdachte. Ook de vorige verdachte legde bezwarende getuigenissen af. De eisch luidde ook hier 1 jaar gevangenis straf. De verdedigster, mr. M J. Kluitman, wees op de bekrompen levensomstandigheden der verdachten. In Haarlem schrokken ze reeds voor de gevolgen van hun daad en hebben den bestolene nog gezocht. Ze bepleitte clementie en verzocht een reclas- seeringsrapport. Hierna stond de chauffeur terecht, die geld ten geschenke had aangenomen. De Officier eischte voor dezen verdachte, die niet ongunstig bekend stond, acht maanden ge vangenisstraf met aftrek. Ook voor dezen ver dachte pleitte mr. A. Beets. Hy verzocht een straf, gelijk aan die in voorarrest doorgebracht en onmiddellijke invrijheidsstelling. Daartoe achtte de Rechtbank geen termen aanwezig. Ook een kellner had een gedeelte van het ge stolen geld aangenomen en uit winstbejag ver borgen. De Officier eischte 6 maanden gevangenis straf. Ook voor den kellner vroeg mr. A. Beets ont slag uit de hechtenis, hetgeen de Rechtbank weigerde, uit vrees voor herhaling. Tenslotte stond de 41-jarige „.Greet" terecht, die een bankbiljet van f 100— uit de porte feuille zou hebben gehaald. Mr. Stomps als verdediger vroeg aan den ma kelaar: „Hebt u wel eens meer van die uit- gaansavondjes?" Pres.: „Ik weet niet, of er termen voor die vraag zijn!" Verdediger: „Maar dat zou ik toch graag weten, om vast te kunnen stellen of het plan om naar Amsterdam te gaan van verdachte is uitgegaan." Verdediger: „Bent u wel eens meer onder den invloed van van sterken drank geweest?" Getuige: „Daar heeft nog nooit een Recht bank mij voor gestraft!'" Verdediger: ,Dat is een duidelijk antwoord, ik dank u." De verdachte ontkende het geld uit de porte feuille gehaald te hebben. Pleiter was van meening, dat het college te zeer onder den invloed der meening verkeerde, dat hier een complot met een vooropgezet plan tot berooving was geweest. Dit geloofde pleiter niet. Pres.: „Ik ben niet zoo thuis in die zaken, maar ik geloof toch niet, dat in zoo'n geval een plan zoo breedvoerig in elkaar wordt gezet." Verdediger: „Dat heb ik anders in Amster dam wel kunnen observeeren." Pleiter wees ten slotte op de financieele ge zinsomstandigheden van deze laatste verdachte. Hij achtte het bewijs niet geleverd en bepleitte vrijspraak, met een verzoek tot onmiddellijke invrijheidsstelling. Na raadkamer werd dit verzoek afgewezen. In al deze gevallen zal de uitspraak der Rechtbank 22 Maart a.s. vallen. De heer A. G. Boes, oud-schoolopziener en lid van den Haarlemschen gemeenteraad, mocht heden op zijn zeventigsten verjaardag van tal rijke zijden gelukwenschen ontvangen. Wethouder M. Slingenberg en mevr. Elzinga, leden van den gemeenteraad, kwamen den ja rige hun gelukwenschen aanbieden. Een zoon van den jubilaris, in Makassar ge vestigd, zond een telegram, terwijl zijn zoon, die in Stüttgart verblijf houdt, een telefoon gesprek met zijn jarigen vader hield. Naast de schriftelijke gelukwenschen waren er ook talrijke in den vorm van bloemstukken, o. a. van de Rechtsche fractie van het gemeen tebestuur, het Gasthuis, de Vrijzinnig-Democra ten en de jongeren-afdeeling van deze partij van de Blinden-commissie en het bestuur der Nutskweekschool. Ondertrouwd8 Maart. K. J. Aanstoot en J. M. J. v. Vlierden H. B. M. Thier en E. Wiltenburg. Getrouwd: 8 Maart: L. L. Rog en S. H de Rui ter K Zweed en M. J. Steenkist K. Mulder en J. C. Swart; J. Wessel en M. C. v. Niel. Geboren: 6 Maart: z van D. v. Marsbergen Schramaz. van D. L. v. TilLane; 7 Maart: z. van C. J. LoenenBlonk; 8 Maart: z. van P. J. L. GeukeKramer; z. van M. P. P. Tromp— Steenvoorden. Overleden: 6 Maart: P. B. Janssen, 24 J„ Kamperlaan; 7 Maart: T. Herschoev. Dijk, 71 j„ Soutmanstraat; M. J. v. Gelder, 69 j„ Marais- straat; M. S. Cohen, 18 j„ Wilhelminastraat. Het uitstekend georganiseerde toumooi om bovengenoemden wisselprijs werd Donderdag avond in café „Metz" aan de Barteljorisstraat voortgezet. Vooral voor de ontmoeting P. KobusP. de Leeuw, welke nog van belang was voor het eindresultaat, bestond veel belangstelling Laastgenoemde won na een enerveerenden strijd met slechts 11 beurten waaronder een schitterende serie van 209. Voor den Haarlem mer inmiddels een alleszins eervolle neder laag. De uitslagen zyn: pnt. brt. h.s. gew. H. Geestman 350 14 133 25.— L. Levert 110 13 22 8.45 P. Kobus 323 11 70 29.35 P. de Leeuw 350 11 209 31.81 De Leeuw heeft zich nu door een beter ge middelde met een gelijk aantal gewonnen par tijen als zijn stadgenoot Kappel aan het hoofd van de rangschikking geplaatst. Zondagavond a.s. wordt in hetzelfde lokaal de beslissende match tusschen De Leeuw en Kappel gespeeld, voorafgegaan door de ont moeting: DammanKeyzer. Maandagavond wordt de wedstrijdenreeks om het plaatselijk kampioenschap in café v d. Bos aan het Soendaplein geopend met de volgende partijen: 7.30 uur: F. v. d. Berg (BVH)G. Vos (BVH). 9 uur: A. Denker (H.N.)A. Baart (DES). 10.30 uur: J. Steffers (Korenb.)—A. Denker (H.N.). Donderdag 8 Maart J.l. had een floret-wed strijd plaats onder de leerlingen van het 2de cursusjaar van het Haarlemsche Instituut voor Lichamelijke Opvoeding, in de schermzaal Brassinne" alhier. Tien schermers zouden deelnemen, van wie één zich moest onthouden wegens kwersuur. Drie prijzen waren voor dezen wedstrijd aan geboden, o. a. een prachtige medaille door den heer Brassine en een tweede en derde prijs aangeboden door leerlingen deelnemers, de heeren Frost en De Waal. De uitslag van dezen wedstrijd luidt als volgt: No. 1. Duyff met 7 gew. part., 5 ontv. treff en 21 gegev. treff.; No. 2. Frost met 7 gew. part., U ontv. treff. en 22 gegev. treff.; No. 3. Schnei der met 4 gew. part., 15 ontv. treff. en 16 gegev. treff.; No. 5. Mink met 4 gew. part., 17 ontv. treff- en 17 gegev. treff.; No. 6. Koning met 3 gew. part., 16 ontv. treff. en 13 gegev. treff.: No. 7- Verwaal met 3 gew. part., 17 ontv. treff. en 13 gegev. treff.; No. 8. Max met 3 gew part., 20 ontv. treff. en 13 gegev. treff.; No. 9. De Waal met 1 gew. partij, 23 ontv. treff. en 5 gegev. treff. Deze week is de woning gesloopt van den brugwachter aan de Cruquiusbrug te Vijfhuizen. Met het verdwijnen van dit huisje gaat een stukje historie verloren. Dit huis was de eerste woning, die na de droogmaking van de Haarlemmermeer, daarin gebouwd werd. Deze woning heeft bij de droog making eerst dienst gedaan als directiekeet en stond toen op het land aan de overzijde van de Ringvaart. Toen de Meer droog was, werd dit gebouwtje aangekocht door het polderbe stuur en overgeplaatst naar den Ringdijk, waar het geruimen tijd den opzichter van den pol der heeft gehuisvest. Later is het betrokken door den pontwachter (toen was er nog geen brug) later door den brugwachter. Thans woont de brugwachter in de z.g. machinehuizen aan den Cruquiusdijk. In antwoord op een betreffend verzoek ont vingen de A. N. W. B. en de K. N. A. C. van den wegbeheerder bericht, dat zal worden na gegaan of er vakken zijn van den Rijksweg 's Gravenhage—Noord-Hollandsche grens, waar langs betonpaaltjes kunnen worden geplaatst, waarbij uiteraard rekening moet worden gehou den met de belangen van andere weggebruikers zooals ruiters en dgl. Dubbel jubileum 15 Augustus a.s. hoopt pas toor J. F. van den Meer den dag te herdenken dat hij voor veertig jaar werd Friester gewijd, welk feest samen valt met het 75-jarig bestaan van de parochie Driehuis. Ter gelegenheid van dit dubbele jubileum heeft zich onder voorzitter schap van notaris Anten een feestcomité ge vormd, welk comité zich ten doel stelt den jubi leerenden herder een huldeblijk aan te bieden bestaande in een klokkenspel in den kerktoren. Vergadering „Stille Omgang" Gisteravond heeft het genootschap van den „Stillen Om gang", alhier, zijn jaarlijksche vergadering gehouden in het veieenigingsgebouw. Het bestuur deelde mede, dat voor de Spaarndammers een regeling is getroffen en, dat aan de Liebrug des morgens een autobus zal staan om hen naar huis te vervoeren. Daarmede gingen zij accoord. Ook verschillende deelnemers van den Hoo- gedijk wenschten van deze bus gebruik te maken. Daarin zal worden voorzien. Voor degenen, die ook de heenreis met de tram willen maken, is gezorgd, dat de% nachts om kwart voor twee een tram aan de Lie brug zal staan. Met de autobus zullen zij daar heen kunnen rijden. Het Lof is vastgesteld des avonds te half elf aan de Lie, waarna te ongeveer kwart over elf zal worden afgemarcheerd. De H. Mis zal dit jaar zijn om 4 uur in de St. Nicolaaskerk aan de Prins Hendrikkade. Na de H. Mis te ongeveer kwart over vijf, zal de tram voor de terugreis staan de Raad huisstraat bij het Postkantoor. Des avonds na het Lof worden kleine missaaltjes uitgereikt, en tevens de plaatsbewij zen voor de kerk en de tram. De heer Molenaar gaf als afgevaardigde een kort verslag van de vergadering te Amsterdam. Als voorbidders werden gekozen voor de ploeg van Spaamdam, de heeren J. Hartog en P. Jukes. Voor de ploegen van Spaarnwoude de heeren L. van Warmerdam, Kortekaas, J. Duindam en N. Doesburg. Met algemeene stemmen werd het bestuur, dat niet voltallig was, uitgebreid met twee leden de heeren L. van Warmerdam en J. Oud. De Kapelaan sprak nog eenige woorden over het doel van den Stillen Omgang, waarna de vergadering gesloten werd. IJMUIDEN, 9 Maart Rijksvischafslag Tarbot per kg. 0.85 tot 0.80, tong per kg. 1.05 tot 0.75, groote schol per 50 kg. 10.middel schol per 50 kg. 12.50 tot 10.zetschol per 50 kg. 18.tot 15.50, kleine schol per 50 kg. 20.tot 13.bot per 50 kg. 3.30, schar per 50 kg. 7.50 aot 2.80, vleet per stuk 1.13, kabeljauw per 125 kg. 21.wijting per 50 kg. 3.tot 2.90. Aan de sententie van het Hoog Militair Ge rechtshof tegen den heer P. Eikeboom, ontlee nen wij nog de volgende overwegingen, die het verweer betreffen dat door den verdediger van beklaagde was aangevoerd: „dat nu wel is aangevoerd, dat de beklaagde enkel aan dienstweigeren heeft gedacht en daaraan ook slechts behoefde te denken, omdat de onregelmatigheden te Soerabaja zich ook daartoe hadden beperkt, en dat de beklaagde daartegen op zijn hoede is geweest door te zorgen, dat hij steeds bij baksgewijs inspectie aan boord aanwezig was, maar dat dit verweer hem niet kan baten; dat vooreerst niet kan worden tiegegeven, dat het door hem zich ge dachte optreden tegen dienstweigering voor alle gevallen afdoende zou zijn geweest, dat, waar van te voren niet is na te gaan welken vorm uitingen van een ontevreden en oproerigen geest zullen kunnen aannemen, een comman dant op alles voorbereid moet zijn en in dien zin zijne maatregelen moet treffen; dat het bij eenroepen van baksmeesters en officieren en het hun geven van vage en algemeene aan duidingen omtrent waakzaamheid, tactvol op treden en handhaving van de krijgstucht, als geheel onvoldoende en niet doeltreffend moet worden aangemerkt; „dat ook nog is aangevoerd, dat een van de opdrachten voor de reis rond Sumatra was „vlagvertoon" en dat daarom te Oleh-leh de commandant en een aantal van zijne officieren de feesten aan den wal moesten bijwonen, maar dat ook daarin geenerlei verontschuldiging voor beklaagde's gedrag kan worden gevon den; „dat het toch vanzelf spreekt, dat de. veilig heid van het schip en de bemanning verer gaat boven vlagvertoon; „dat de beklaagde kennelijk geheel neeft ver trouwd op zijn bij de bemanning inderdaad be staande populariteit en van meening is ge weest, dat bij hem aan boord niets ernstigs zou gebeuren, maar dat dit hem niet kan ontheffen van de noodzakelijkheid om doeltreffende maatregelen te nemen tegen agresseve daden van de zijde der bemanning." Mr. Loeb is, naar wij vernemen, ernstig van plan, de verdediging van Witbraad in het Onnes-Van Nyenrodeproces neer te leggen. Aan de orde is de begrooting van het depar tment van Waterstaat 1934. De heer TER HAAR (C. H.) dringt aan op een vergunningsstelsel voor vrachtauto's en op verplichte verzekering wegens aansprakelijkheid jegens derden. Spreker vraagt spoedige verbe tering van de motor- en rijwielwet en het daar op berustend reglement, meer en betere be veiligingsaanwijzingen bij onbewaakte over wegen. De heer MOLTMAKER (S.D.A.P.) dringt aan op instelling van een vervoersraad. (Deze pag. is gedeeltelijk gecorrigeerd) Gebouw „St. Bavo". Ned. Kath. Grafische Bond, 8 uur Verloting R. K. Oratorium- vereeniging, 8 uur Haarlems Gemengd Koor, 8 uur Alberdingk Thijm, 8 uur Per soneel v. Gend en Loos, 8 uur R. K. Bevol kingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg. „Boefje", 8 uur. Café-Restaurant Gebr. Brinkman. Alliance frangaise, half 9. Gebouw „St. Bavo" Cursus R. K. Volks bond 3 uur Geel-Wit, 6 uur Gewone zittingen 4 en 7 uur. Stadsschouwburg, tooneelgroep „Het Masker" Vostelijke emigranten, kwart over 8. Frans Halsmuseum Tentoonstelling werken van H. F. Boot, half 3. BERLIJN, 9 Maart In de algemeene verga dering van de Rijksbank heeft de Rijksbank president Dr. Schacht een rede gehouden, waar in hij zeide, dat de taak, waarvoor de bank ge steld is nog steeds buitengewone moeilijkheden biedt. Het eerste beginsel is, dat de centrale circu latie-bank ten aanzien van de binnen- en bui- tenlandsche politiek de in de laatste jaren her wonnen vrijheid van handelen behoudt en uit breidt. In het binnenland is men in zooverre vooruitgegaan, dat het wisselmateriaal kwali tatief beter is geworden. Doch ook bij de de posito's in waardepapieren, die de Rijksbank volgens de nieuwe bank zijn toegestaan heeft de Rijksbank op de liquiditeit gelet. De leiding zal er ook in de toekomst niet mee accoord gaan, dat de Rijksbank in plaats met langzaam verminderende prolongatie-wissels slechts met een duurzaam bezit van onverkoopbare waarde papieren wordt gelukkig gemaakt. De z.g. open markt politiek heeft tot voorwaarde, dat de markt minstens twee deuren heeft, een waar door men binnengaat en een waardoor men weer eruit kan. Wie de energie en vasthoudend heid ziet, waarmee de Rijksregeering nieuw ar beidsterrein tracht te scheppen, kan zich ge makkelijk voorstellen, dat er voor de Rijksbank geen grootere taak bestaat, dan de geld- en ka pitaalmarkt voor de daartoe noodige financie ring geschikt te maken, en inmiddels zelf zoo veel mogelyk in staat te biyven om te kunnen manoeuvreeren. De kapitaalmarkt kan men ech ter slechts tot prestaties in staat maken, wan neer het bedrijfsleven overschotten opbrengt en de massa der spaarders een deel der overschotten in rust en veiligheid als rente kan terugont vangen. Naar buiten is ondanks de belangrijke stap pen, die met de transfer-wetgeving en de wet tegen economisch volksverraad zijn gedaan, de deviezen-positie niet verbeterd. Als eenig succes kan geboekt worden, dat het buitenland de Duitsche omstandigheden beter begint te be grijpen. De belasting door de buitenlandsche schuld van Duitschland, die te wijten is aan de slechte deviezen-positie is voor meer dan de helft het gevolg van het „dictaat" van Ver sailles en dient daarom belangrijk verminderd te worden indien men het economische leven der geheele wereld op gang wil brengen. De de preciatie der valuta's van enkele crediteuren- mogendheden hebben voor Duitschland weinig voordeel gebracht, aangezien Duitschlands ver koopsmogelijkheden op de wereldmarkt er meer door geschokt zyn dan de nominale schulden vermindering bedroeg. De Duitsche export is thans nog nauwelijks 2/5 van wat hij nog drie jaar geleden was. Dr. Schacht besloot zUn rede met een woord van dank aan alle medewerkers van de Ryks- bank. MADRID, 9 Maart. (Eigen tel.) In verband met de toenemende activiteit der politie in den nacht van Woensdag op Donderdag, verneemt United Press uit betrouwbare bron, dat de re geering van plan is een drastische wet uit te vaardigen, volgens welke iedere poging tot ver storing der openbare orde zal worden verbo den. Aan de provinciale gouverneurs zullen waarschyniyk instructies worden gegeven om alle in particulier bezit zijnde wapens en ex plosiemiddelen in beslag te nemen. Tevens zal de regeering onwettige stakingen en uitslui tingen verbieden. De eigenaren der bouwonder nemingen, die weigeren de bevelen van den minister van Arbeid op te volgen, zullen ge arresteerd worden. De politie van Madrid heeft de hoofdkwartieren der communistische en fas cistische vakvereenigingen gesloten. Ook de ge bouwen der socialistische jeugd zijn gesloten. De politie deelde mede, dat belangrijke arres taties zyn verricht tydéns een communistische vergadering. Donderdagnacht zijn in totaal over het ge heele land driehonderd extremisten gearres teerd. Naar Reuter verneemt hebben in het cen trum der stad vechtpartijen plaats gehad tus schen socialisten en fascisten, waardoor vyf personen werden gewond. Een groot aantal vluchtelingen uit Spanje, grootendeels vrouwen en kinderen uit Sevilla, Cadiz en Malaga, zijn te Gibraltar op Engelsch gebied aangekomen. Men leidt hieruit af, dat in Spanje voor ern stige onlusten gevreesd wordt. 9 Mrt. 8 Mrt. 9 Mrt. 8 Mrt. Londen 7.5A\ 7.56*4 Kopenh. 33.70 33.80 Berlijn 58.97 58.90 Stockh. 38.95 39.05 Parys 9.78V5 9.78V,Oslo 37.95 38.05 Brussel 34.63^ 34.65 N.-York l.487/8 1.487/a Zwitserl. 48.01 48.03 (cable) Po Po

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2