FINANCIEN Provincie wint! RADIO-PROGRAMMA MARKTEN VRIJDAG 9 MAART 1934 Zaterdag 10 Maart 1934 Dr. Colijn naar Indië Het veilingconflict Hoe zal de houding van Ged, Staten tegenover ,jZaan- De schorsing van Quax VapoRub PAARDENSPORT KAMPIOENSCHAP OP DE KORTE BAAN Op 6 Sept. a.s. te Beverwijk HET MALTEZER-CONGRES TE ROME De kweekers dienen baas te blijven in eigen huis SOVJET-VERTEGENWOORDI GER SPOORLOOS VERDWENEN Hij durfde niet naar Moskou terug te keeren HULDIGING STAATSRAAD RAMBONNET Op de renbaan te Monthlery Katholieke Verkenners blijven niet achter DIESEL ELECTRISCHE FRAUDULEUS SLACHTEN Een frisch zaakje De burgemeester had het weer hard te verduren Bij de Paters Minderbroeders RECRUTEN ZONDER GELD Hoe moet de „burgerpet" weer naar huis? Philips-Miller patenten voor sprekende film NIET MALSCH Luchtpost Audiëntie Aartsbisschop VOETBAL IN ENGELAND Nederlaag van Arsenal Godsdienst-examen HUIZEN. 301 M.: KRO: 8.00 Morgencon- :ert. 10.00 Gramofoonmuzlek. 10.30 Mu- KALUNDBGrg. 1261 M.: 1.50 Gramo- ziekultzendlng voor fabrieken. 11.00 Gra- foonmuziek. 7.35 Philharmonisch orkest v. mofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig half. Aarhus met medewerking van Joh. Benzon, uurtje door Pastoor L. H. Perquin O. P. fluit. 9.50 Omroeporkest onder leiding van 12.00 Politieberichten. 12.15 KRO-Sextet Launy Gröndahl. onder leiding van Piet Lustenhouwer 1.45 Rustpoos. 2.00 Halfuurtje voor de rijpere |eugd door mevr. A. Schelfhoutv d. Meulen 2.30 Kinderuurtje. 4.00 KRO-Or- test onder leiding van Mar. van 't Woud 4.30 Schriftverbetering door mevr. R. Rei- oerNan. 5.00 KRO-Orkest onder leiding ran Mar. van 't Woud. 5.30 Esperanto- nieuws door P. Heilker. 5.45 Cinema or gelconcert door Alph. Dreissen. 6.20 Jour- lallestlek weekoverzicht door Paul de Waart 5.45 Kath. Radio Volksuniversiteit. Wijsbe geerte II. Prof. I. J. M. v. d. Berg „De ze kerheid van de menschelljke kennis 7.35 Gramofoonmuzlek. 7.45 R. K. F.-kwartier de. 8.00 De KRO-Boys onder leiding van Lustenhouwer. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Hetty Verbeek in haar repertoire. 8.50 De KRO- 3ovs onder leiding van P. Lustenhouwer. 1.15 Microfoonvertelsel door D'n Dré. 9.30 De KRO-Bovs onder leiding van P. Lusten- aouwer. 9.45 Hetty Verbeek. 10.00 Cabaret .De draaiende schijf." 10.30 Vaz Dias. 10.35 De KRO-Bovs onder leiding van P. Lusten- louwer. 11.00 Gramofoonmuzlek. 12.00 Sluiting. bij de schoonmaak is en blijft PUROL. Hier mede worden ruwe, roode en stukke handen weer spoedig gaaf, zacht en blank. Teere maagjes kunnen niet veel inwendige medicijnen verdragen. Behandel daarom baby's verkoudheid „uitwendig" met Vicks VapoRub. Als U borst en keel met deze WiAjVÜMi verdampende zalf inwrijft, zal de kleine dreumes 41 spoedig beteren. Orkest van het N. I. R. onder leiding van 5. Leemans. 7.20 Gramofoonmuzlek. 8.20 dem. 8.50 Si j'étais Roi. opera van Adam. Officieel wordt gemeld, dat de Mijnb- Mij- Redjang Lebong een dividend zal uit keer en van 16 pCt. tegen 15 pCthet vorig jaar, bij ongeveer gelijk gebleven ertsreser ve. Verder laat het bestuur zich niet uit Naar de Sportkroniek meldt, zal Quax we gens de strafmaat inzake het voorgevallene bij den wedstrijd Z. P. CA. D. O. in beroep gaan bij de commissie van beroep. Zooals men weet, is Quax voor vijf jaar geschorst. BERLIJN, 357 M.: 4.20 Dansmuziek. 5.10 Kamermuziek. 7.30 Operettefragmenten. 9.20 Berichten, daarna vroolijke muziek. De Mijnbouw Mij. Simau is voornemens een onveranderd dividend van 50 pCt. uit te keeren. De Daensche dochtermij. van de Philips Gloeilampen fabrieken heeft dezer dagen haar aandeelen-kapitaal van Kr. 1.25 mill tot Kr. 1.75 millioen verhoogd. Op de Java- en Sumatra-theeveilingen te tonden bestond deze week goede belang stelling voor alle kwaliteiten, maar de prij zen waren ditmaal iets lager. De Engelsche minister van Handel wees er op, dat in geval a.s. Woensdag de te her vatten Britsch-Japansche textielonderhan- delingen mochten mislukken, een verhoo ging van tarieven zou zijn te overwegen om de concurrentie van Japansche goederen te bestrijden- De president van het Britsche kunstzijde- concern Courtaulds verklaarde op de alg vergadering dat van alle Engelsche indus trietakken de kunstzijde-industrie het jaar 1933 het beste heeft afgesloten. De wereld productie steeg met 27 pCt. en er bestaat evenwicht tusschen productie en consump tie. Nochtans waren de aandeelen aange boden op zijn uitlating nopens scherpe Ja pansche concurrentie. De jongste weekstaat van de Fransche Bank wijst een vermindering van den goud voorraad aan van slechts fr. 43.27 millioen. De Fransche minister van Financiën ver klaarde dat verschillende teekenen van ver betering in Frankrijk te zien zijn, zooals de koersstijging van staatsfondsen, de hervat ting van de aankoopen van schatkistpapier en de vermindering der goudverschepingen Op de Londensche rubbermarkt liepen gisteren geruchten, volgens welke tegen het einde dezer week een officieele verklaring zal worden gepubliceerd door de Nederland*- sche en Engelsche regeering, inzake de restrictie-onderhandelingen. De verkoopen van de General Motors Corp. in de Vereen. Staten zijn in Februari tegenover Januari j.l. gestegen van 23-438 tot 58.910 wagens. Ook de verkoopen aan dea lers in de Vereen. Staten en overzeesche landen zijn belangrijk toegenomen. Door de Vauxhall-Motors, waarvan het ge wone kapitaal en het grootste deel van het preferente kapitaal zich in het bezit be vindt van de General Motors, zal wegens de stijgende winsten het vijf jaar achterstal lig dividend op de pref. aandeelen worden uitgekeerd. Bij de debatten over de goud-aankoopen verklaarde de Japansche minister, dat de regeering niet voornemens is de goudaan- koopen onder staats-contröle te stellen, of deze te gebruiken voor het vaststellen van een nieuwen koers voor de Yen. Japan is nog niet op het punt gekomen, waarop de devaluatie kan plaats vinden- Gisteren waren aand. Citroen te Parijs buitengewoon flauw op een te verwachten ongunstig bankiers-rapport. Door den advocaat van de New-Yorksche beurs wordt de wettigheid van de beurs-con- tröle sterk bestreden. Wordt het ontwerp niet overeenkomstig de belangen van finan ciers en handelslieden van kracht, dan zal dit gevolgd worden door een proces voor het Hof. Men verwacht dan ook verzach ting. Het netto-verlies van de Radio-Corp. of America over 1933 bedraagt 582.094 of de helft minder dan in 1932. In het laatste kwartaal van 1933 werd voor het eerst sinds 1932 een netto-winst behaald van 1-2 mill tegen een verlies van 540-863 in het laatste kwartaal van 1932- Donderdagmiddag zijn de aandeelhouders der N.V. Stroomverkoop-maatschappij „Zaanland" te Wormerveer bijeengekomen om de in een nieuw stadium gekomen kwestie met het P.E.N. te bespreken, zooals reeds gemeld is. Met algemeene stemmen werd besloten Ged. Staten van Noord-Holland te verzoeken het aanbod van 20 April 1933 te herhalen. Dit aanbod houdt in: uitkeering door de Pro vincie aan Zaanland van f 567.000 plus f 275.000 uitkeering aan de gemeenten en 10 jaar lang behoud van de stroomtaneven. Tevens besloot de vergadering aan het even tueel hernieuwde aanbod van de Provincie on middellijk goedkeuring te hechten. De vraag is nu, welke houding Ged. Staten thans zullen innemen. Zijn wij wel ingelicht, dan is het de bedoeling alle gemaakte kosten in deze kwestie af te trekken van de genoemde bedragen. Daarnaast meende men te moeten opmerken, dat het zeer twijfelachtig is of Ged. Staten de laatste clausule van het oorspronkelijke voor stel zullen handhaven. Dit gaat over de tarie- venbepaling. Men weet, dat de Zaanland haar stroomta- rieven aanmerkelijk verlaagde, toen de plannen van het P.E.N. bekend werden. Ged. Staten heb ben deze manier van zaken-doen steeds zeer on prettig gevonden en zullen nu waarschijnlijk de tarieven willen vaststellen zooals deze waren vóór de laatste belangrijke prijsverlaging. Wijzigt de Provincie haar voorstel inderdaad in dier voege, dan is de kwestie wéér niet op gelost en zal Zaanland zich opnieuw hebben te beraden. LANGENBERG, 456 M.: 11.20 Het Emdé-orkest. 12. muziek. 3.20 Italiaansch 4.20 Gramofoonmuzlek. HAMBURG, 332 M.: 7.50 Gramofoonmu zlek. 10.50 Militair concert. 12.30 Gramo foonmuzlek. 1.35 Gramofoonmuzlek. 3.20 Omroepsymphonie-orkest onder leiding van Adolf Seeker. 9.40 Muzikaal Intermezzo. Internationale belangen Het „N. v. d. D." van Ned.-Indië schrijft: „Men kan de gedachte niet van zich afzet ten, dat 'sheeren Colijn's thans vaststaande komst, meer met internationale belangen sa menhangt dan met iets anders. Moeilijk valt aan te nemen dat inzake de koloniale problemen van den dag radiotelefoon en telegraaf, mitsgaders de briefwisseling per snelle luchtpost niet voldoende contact ople veren tusschen Buitenzorg en het Plein. De heer Colijn is in Londen geweest kort na de aankomst aldaar van Viscount Allenby uit Indië Het heeft weinig zin om er naar te gaan raden waarom de Premier zelf naar de tropen ijlt, maar de kwesties die al zoo lang hangen, als: rubber-restrictie, handelspolitiek, finan cieel beleid en Japansche concurrentie, zijn het o.i. niet. Als een Minister-President kort na zijn Lon densche besprekingen besluit om een snellen tocht naar Indië te maken, dan heeft men meer recht om te denken aan een soort van snel-tocht. Dat wil hier zeggen: aan een onderneming die het hart der dingen raakt, en w.i. het uit sluitend om cardinale zaken gaat, welke niet wachten kunnen, geen dag en geen nacht. Het getuigt niet van een wijden blik als een der Nederlandsche groote bladen in het vliegen des heeren Colijn naar Indië het ka rakteristieke van den tocht ziet en deswege 's Ministers „ondernemingslust en fikschen durf" prijst Zooiets merkt men niet op ten opzichte van een man, die de Militaire Willemsorde op de borst en de eeresabel voor betoonde dapperheid op zijde draagt. Colijn's verschijning in deze gewesten zal over de groote linie in ons Indië heel wat rust in bepaalde kringen echter heel wat onrust brengen DAVENTRY, 1500 M.: 12.20 Concert. 2.35 Gramofoonmuzlek. 3.20 Orgelconcert. 5.20 Gramofoonmuzlek. 5.35 Alle nationale zen ders, behalve Daventry. dansmuziek. 8.20 Music Hall BBC-orkest onder leiding van Henry Hall. 9.55 BBC-orkest onder leiding van "John. Ansell. 10.55 Ambrose en zijn HILVERSUM, 1875 M.: VARA: 8.00 Gra- Embassy Club-orkest, nofoonmuziek. 12.00 Klein Vara-ensemble mder leiding van Frits Bakels. 2.00 Gra- nofoonmuziek. 3.00 De Flierefluiters onder eiding van J. v. d. Horst. 4.00 Beoefening ran de huismuziek onder leiding van P riggers. 5.00 Vara-Mandoline-ensemble on- ler leiding van Joh. B. Kok. 5.15 Gramo foonmuzlek. 5.30 Vara-Mandollne-ensem- Dle. 6.00 De Wielewaal onder leiding van Piet Tlggers. Gertrud Wertheim. cenbalo. 5.30 Gertrud Wertheim. cenbalo-recital. 7.20 lor Steyn, orgel. 7.30 Gramofoonmuzlek. f.40 Cor Steyn. orgel. 7.50 Gramofoonmu- siek. 8.00 Herhaling S.O.S.-berichten. Vaz Dias, Varia. 8.15 VARA-orkest onder lei- ling. van Hugo de Groot. 8.45 Bram Keere- veer, bariton, zingt aan den vleugel bege- eid door L. W. D. Keereweer. 9.00 Prijs- rraag van dr. Lastpost. Bekendmaking ran den uitslag. 9.15 VARA-orkest onder eiding van H. de Groot. 10.00 Bram Ceereweer. bariton. 10.15 Vaz Dias. 10 30 /ARA-orkest onder leiding van H. de Iroot 11.00 Gramofoonmuzlek. 12.00 Slui- :ing. LUXEMBURG, 1304 M.: 12.00 Fransche ivond: Gevarieerd orgelconcert. 19.20 idem. 1.00 idem. 8.30 Concert door het orkest van ladio-Luxemburg onder leiding van Henri 3ensis. 10.05 Orgelconcert. 10.55 Dansmu- reroMUNSTER. 540 M.: 5.20 Gramo- nek onder leiding van Ferry Jusa. foonmuziek 7.20 Symphonie-concert onder leiding van dr. Felix Weingartner met me- BRUSSEL. 484 M.: 12.20 Omroeporkest dewerking van Alexander Brailowski, pia- >nd.er leiding van Franz André. 1.30 Klein no. 9.30 Gramofoonmuzlek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Naar wij vernemen, heeft de Koninklijke Ne derlandsche harddraverij- en renvereeniging be sloten, om het kampioenschap voor Nederland op den korten baan dit jaar te laten verrijden te Beverwijk, ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de Beverwijksche barddrave- rijvereeniging. Deze belangrijke draverij zal gehouden wor den op 6 September a.s. PARIJS RADIO. 1796 M.: 7.20 Gramo foonmuzlek. 8 20 idem. 9.50 Concert. 12.20 Het Goldy Orkest. 8.20 Kamermuziek. PARIJS EIFEL, 1446 M-: 7.50 Radiotoo- neel. Comme Ulysse. van André Delacour MILAAN 369 M.: 4.30 Dansmuziek. 5.15 Gramofoonmuzlek. 8.00 Operette van Pie- tri „Rompicollo." ROME, 421 M.: 4.30 Populair concert. 5.15 Gramofoonmuzlek. 8.20 Operette-uitzen ding. ROME, 8 Maart. In de Vaticaanstad zijn 600 ridders van Malta aangekomen uit Italië, Ierland, Frankrijk, Spanje, Portugal, Hongarije, België, Oostenrijk, Ne derland, Rijnland en Silezië. Zij zullen niet alleen door den H. Va der, maar ook door den koning van Italië en Mussolini in audiëntie worden ontvangen. Van de unieke gelegenheid, dat een zoo groot aan tal Maltezerridders uit verschillende landen tot het verdienen van den Jubileumaflaat in ver band met het Heilig Jaar te Rome bijeen zijn, heeft de Grootmeester der Orde gebruik ge maakt om een congres te houden ter bespre king van de belangen der Orde. WEENEN, 507 M.: 4.20 Populair concert, 6.20 Aenne Michalsky zingt. 9.50 Dansmu ziek. WARSCHAU. 1411 M.: 5.40 Populair con cert. 7.22 idem. 8.40 Piano-recital door mevr. FamilierHepner. 10.25 Dansmu ziek. Het bestuur der Centrale Aalsmeersche Vei ling zendt ons een uitvoerige uiteenzetting over het veilingconflict toe, waaraan wij ontleenen. dat het steeds het streven van de ODVolgende veilingbesturen is geweest, aan ae veilingen een zoo ruim mogelijk gesorteerden aanvoer van prima kwaliteit te brengen. Hieraan is het, aldus het bestuur, zeker mede te danken, dat de Aalsmeersche bloemen haar weg hebben gevon den over geheel Europa. Een weg die nu jam mer genoeg op allerlei manieren met versper ringen in den vorm van uitvoerbelemmenngen nagenoeg onbegaanbaar is gemaakt. Handelaren uit Rijnsburg en Beverwijk ont zagen zich zelfs niet, zoo merkt het bestuur op om voor de tribunes, waar dus het product der veilingkweekers werd verkocht, hun waren ten verkoop aan te bieden. Dat deze toestanden hoogst ongezond werden genoemd, zal niemand verwonderen. Het veilingbestuur erkent volkomen het recht van den handel om producten die niet aan de veiling worden aangevoerd elders te betrekken. De getroffen maatregelen hebben alleen ten doel het gezond maken van de toestanden aan de veiling, en beoogen op geenerlei wijze den handel te bemoeilijken. Niettemin achten de handelaren zich ln hun vrijheid belemmerd en hebben derhalve tegenmaatregelen genomen die bestonden in de weigering om rozen en bol- bloemen aan de C. A. V. te koopen. Het vei lingbestuur heeft daarop aan al* leden der Ver. van Snijbloemen-Exporteurs den toegang tot de gebouwen ontzegd. Het veilingbestuur acht het ten eene male ontoelaatbaar dat een groep van koopers door middel van staking invloed zou kunnen uit oefenen op den gang van zaken in het velling- gebouw om zoodoende intrekking van maatre gelen af te dwingen of het nemen van maat regelen te voorkomen. De kweekers moeten onder alle omstandigheden baas in eigen huis kunnen zijn en blijven. P. C. van Bergen, Gennep; E. J. a Campo, Merkelbeek; M. A. H. Cuypers, Thorn; M Th. Dobbelsteyn, Borgharen; M. E. C. R. Gielissen, Nederweert; A. S. H. Gitsels, Heerlen; E. J. E. M. Hagdorn, Huissen; E. M. Hoge, Munster- sche veld; J. M. Horsmans, Heerlen; G. A. M. Janssen, Venlo; M. G. Keulaerds, Heerlen; M. H. Konsten, Nieuwenhagen; H. H. Scheres, Rog gel; A. A. M. Schlaghecke, Haarlem; J. A. Smit huis, Oldenzaal; W. J. A. Sterenborg, Lichte- voorde; Z. M. Irma, Mook en Z. M. Theresita, Mook. RIGA, 9 Maart. (Reuter). Volgens de hier verschijnende bladen is wederom een ambte naar van de Sovjet-Russische handelsverte genwoordiging te Riga, genaamd Tenikin, ver dwenen. Naar verluidt, heeft hij reeds eenige weken geleden uit Moskou bevel gekregen onverwijld naar Sovjet-Rusland terug te keeren, om rap port uit te brengen. Toen Tenikin niet terstond aan de opdracht voldeed, kreeg hij een tweede, nog krachtiger, bevel om naar Moskou te komen, anders, zoo werd gedreigd, zou een aanklacht tegen hem worden ingediend. Sindsdien is Tenikin te Riga spoorloos ver dwenen. Men acht hetmogelijk, dat hij uit vrees voor een arrestatie naar West-Eüropa vertrokken is. Hij wordt door de Sovjets be schuldigd verduisteringen te hebben gepleegd. De bekende Engelsche coureur Eyston is Donderdagmorgen om 9.55 uur gestart op de autorenbaan Linas-Monihlery ten einde te trachten het 48 uurs-wereldrecord op zijn naam te brengen. Intusschen heeft hij reeds tijdens zijn poging met zijn 2 Liter Hotchkisswagen drie nieuwe wereldrecords gevestigd en wel de volgende Voor de 1000 K.M. had hij 6 uur 5 min. 31,61 sec. noodig, d.w.z. hij legde dien afstand af met een gemiddelde uursnelheid van 159,434 K.M., terwijl het oude wereldrecord tot nu toe stond op een gemiddelde uursnelheid van 156,748 K.M. In 12 uur legde hij af een afstand van 1898,15 K.M., terwijl het oude wereldrecord stond op 1872,469 K.M. Zijn gemiddelde uur snelheid bedroeg 158,169 K.M. Voorts verbeterde hij het wereldrecord voor de 2000 K.M., welken afstand hij aflegde in 12 uur 38 min. 18,47 sec-, d.w.z. met een gemid delde uursnelheid van 158,247 K.M. Het oude wereldrecord bedroeg 152,845 K.M. gemiddeld per uur. Eyston rijdt intusschen door tot Vrijdagmor- gen omstreeljy^^MgMMMMWM De vice-president, de leden en de secretaris van den Raad van State hebben een bloemstuk gezonden aan Staatsraad Rambonnet, die Don derdag 70 jaar is geworden. In aansluiting op de mededeelingen, inzake de huldiging van Staatsraad J. J. Rambonnet,' hoofdverkenner van de Nederlandsche padvin ders, vernemen wij, dat de meeste afdeelingen vertegenwoordigd zullen zijn Ook de Katho lieke Verkenners, die, zooals bekend is. federa tief met de N. P. V. verbonden zijn, laten zien niet onbetuigd. Het getal hunner deelnemers beloopt reeds bijna 2000. Van Eindhoven af loopt een extra trein, waarop de honderden deelnemers uit het diocees Roermond aanslui ten, terwijl voor de deelnemers uit Arnhem en Utrecht extra materieel ter beschikking wordt gesteld. Daar niet alle deelnemers Zaterdag avond hunne woonplaatsen meer kunnen be reiken, is voor de Katholieke Verkenners een school beschikbaar gesteld, waarin ruim 600 deelnemers uit het Zuiden en Oosten des lands overnachten. De Voortrekkersstammen uit Den Haag verleenen hierbij hunne diensten. Zoo is o. a. een E. H. B. O.-colonne gevormd, welke ook tijdens het défilé dienst zal doen. Onder lei ding van den Dioc. Commissaris dr. L. H. M. Berger, zijn door het personeel van het Inter diocesaan Hoofdkwartier onder oppertoezicht van den hoofdkwartierscommissaris P. P. W.j, van Leeuwen maatregelen getroffen, ook voorj de voeding en legering der verkenners. Des] Zondags wordt gemeenschappelijk de H. Misl bijgewoond in de daartoe bereidwillig beschik-1 baar gestelde kapel van het Aloysius-eolle gel aan de Oostduinlaan. Voor de deelnemers, diel overnachten, wordt tevens nog een excursie id de omstreken van Den Haag georganiseerd. Uiil de inspanning, welke men zich allerwege ge-I troost, blijkt met welk een enthousiasme ook dfl Katholieke Verkenners hunnen hoofdverkennerl Staatsraad Rambonnet, gaan huldigen. Proefrit op het traject UtrechtArnhem Hedenmiddag heeft een proefrit plaats ge had met een Diesel-electrischen trein. Om 12.06 uur is de trein van het Centraal Station te Utrecht vertrokken met bestemming Arnhem. De trein bestond uit drie wagens, waarvan de middelste de motprwagen was. De directie der Spoorwegen maaakte den rit mee. Onderweg is proef genomen met de ver schillende snelheden. Eenige malen is gestopt, om de machine te contróleeren en bij te stel len. Omstreeks kwart over I kwam de trein te Arnhem aan, waar zich het gerucht van zijn komst reeds had verspreid. Zeer veel be langstellenden stonden op het perron en op de viaducten den trein op te wachten. Omstreeks twee uur is de trein wederom in de richting Utrecht vertrokken. AMSTERDAM, 8 Maart. Aardappelprijzen Geen aanvoer. De prijzen waren heden onveran derd. ALKMAAR, 9 Maart. Kaasmarkt. Aanvoer 37 stapels, 45000 Kg. 33 fabr. kl. 23.00, 2 fabr. comm. 20.00, 2 boeren kl. 23.00. Handel stug. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Maart. 35000 K.G. Roode kool 1.30—6.20. 110000 K.G. Gele kool 3.40—5.80. 37000 K.G. Deensche Witte kool 4.80—7.40. 11000 K.G. Uien: Gele Uien 1.00— 1.50, Gele Drielingen 0.80. 2000 K.G. Bieten 2.50. LEEUWARDEN, 9 Maart. Veemarkt. 66 En terstieren 60.00100.00, 82 Twenterstieren 100.00—230.00, 445 vette koeien 100.00—180.00 p. stuk, 3253 cent- per K.G. 1075 melk- en kalf- koeien 100.00—230.00, 122 pinken 30.00—80.00. 18 vette kalveren 20.0060.00, 988 nuchtere kal veren 2.004.50, 398 vette schapen 8.00—24.00, 39 weideschapen 7.00—16.00 259 vette varkens 30.0080.00 per stuk, 3035 cent per K.G. 28 magere varkens 15.0040.00, 106 kleine biggen 4.008.00, 22 bokken en geiten, 21 paarden. Totaal-aanvoer 3669 stuks. Zuivel. Sleutelkaas 24, Nagelkaas 12—23, Gou- dakaas 26—34, Edammerkaas 2122. Aanvoer 12978 K.G. Mijnboter 1.37—1.31—1.26 per K.G Veilingboter 1.251.17 per K.G. Aanvoer 5/3, 16/6, 1/12 vaten. Commissie 43. Eierhandel. Kipeieren aangevoerd 30000 K.G. Prijs 23 cent per stuk, handelsprijs 37,5—42.5 cent per K.G. Eendeieren aangevoerd 1000 K.G Prijs 2.53 cent per stuk, handelsprijs 3035 cent per K.G. Pluimvee. 28 Slachthanen 0.60—0.90, 70 slachtkippen 0.501.00, 50 jonge hanen 0.75— 1.25, 10 jonge duiven 0.10 per stuk. LEEUWARDEN, 9 Maart. Kaas (Noteering V.V.Z.M.) Goudsche 40 plus 1010.50, Edam mer 20 plus 14.5015.50, Broodkaas 40 plus 20.5021, Goudsche 20 plus 9.50—10, Goudsche volvet 14.5015.50, Edammer 40 plus 14.50— 15.50. Stemming flauw. NOORD-SCHARWOUDE, 9 Maart. 8000 K.G. Uien: Gele Nep 1.30, Drielingen 0.80, Uien 0.80—1.20, Grove Uien 1.50—1.90. 300 K.G. Kro ten 1.70—1.80. 138000 K.G. Roode kool 1.50— 6.70, idem doorschot 1.60—5.70. 134200 K.G. D. Witte kool 4.80—7.50, idem doorschot 4.40—6.70 75000 K.G. Gele kool 3.105.40, idem doorschot 2.70—3.80. ZWOLLE, 9 Maart. Boter. Aanvoer 312 Kg. waarvan 9 1-8 vaten, 4 1-16 vaten en 184 stuk ken van een Va Kg. Prijs 1.60—1.70 per Kg., per 1-8 vat van 20 Kg. prima 29, afwijkende 28, per 1-16 vat van 10 Kg. 14—14.50. Handel vlug. 225.000 kipeieren 23 per 100 stuks, koe huiden 11 ct., pinken vellen 10 ct„ stierenvellen 8 ct. Handel minder. Veemarkt. Aangevoerd werden: 986 runde ren, 254 graskalveren, 714 nuchtere kalveren, 30 schapen, 14 lammeren, 5 geiten, 239 varkens, 414 biggen. Men besteedde voor neurende en versch gekalfde koeien 120—230 per stuk. dito vaarzen en schotten 115—195 per stuk, guste- koeien voor de vetweide of stal 70145 per stuk, dito vaarzen 70130 per stuk, voorjaarskaiven- de koeien 90—175 per stuk, 1*4 -jarige spring- stieren 50—100 per stuk, 1*4-jarige pinken 40 tot 85 per stuk, jonge fokkalveren 3065 per stuk, nuchtere kalveren 38 per stuk, vette koeien en ossen aan bouten 4254 ct., dito stie ren 46—56 ct., dito kalveren 65—95 ct., dito schapen 820, lammeren 5—10, 6-weeksche biggen 57.50, 14-weeksche biggen 7—10, drach tige varkens 3550, magere dito 3045, vette dito 32—34 ct. Handel kalm. Vereeniging van Zuivelmaatschappijen. Goudsche 20 pl. 10—10.50, idem 40 plus 14.50— 15.50, idem volvet 20.50—21, Edammer 20 plus 9.5010, idem 40 plus 14.50—15.50, Broodkaas 40 plus 14.50—15.50. Alles per 100 Kg. Stem ming flauw. Voor het Kantongerecht Gouda werd een aantal veehouders en slagers uit Gouda, Wil lige Langerak en Ouderkerk a. d. IJsel ver oordeeld, dit zonder vergunning, de keuring ont duikend, geiten, varkens en kalveren thuis had- hen geslacht. Op welke wijze deze „slachtingen" geschieden en in welke inrichtingen, blijkt uit [een frissche zaak, die wij hier laten volgen: Bij B. Sm. te Ouderkerk a. d. IJsel werd op ,24 November j.l. op een zólder van een schuur aangetroffen varkensvleesch en reuzel. „Edelachtbare," roept verdachte uit, ,,'t was geen vleesch, 't was de huid van een varken, 't waren zwoerden! En hoe komt u aan reuzel; ongesmolten, hompen varkensvet, 2 jaar oud, molensmeer zoogezeid, had ik opgeslagen!" „Hebt u dan een molen?" vraagt de Kanton rechter, mr. Jonker, droogjes. „Ik verkoop die smeer aan molenaars," legt verdachte goedwillig uit. „En die zwoerden?" „Daar maak ik een bindmiddel van. Daar kan je alle menschen wel mee aan elkaar lij men." „En die twee afgekookte skeletten van var kens, zijn dat ook zwoerden?" gaat de Kanton rechter vriendelijk voort. Verdachte weet niet wat een skelet is. „En die geiten- en varkenskoppen, die onder een paar oude zakken gevonden werden?" „Daar maak ik zult van voor eigen gebruik." „En dat zaagsel en dat zout? Waar heb je dat voor noodig? Je bent goed ingericht!" „Ik ben koopman, edelachtbare, in kippen, Wegens het toenemend verzet tegen den maatregel van hoogere loonen en korteren werktijd verwacht men in Wallstr eet krin gen, dat de regeering de toepassing van deze maatregelen zal uitstellen of wijzigen. Het Johnson-ontwerp, ten doel hebbende, transacties in fondsen te beletten van de landen die in gebreke zijn gebleven hun oorlogsschulden aan Amerika te betalen, is reeds door den Senaat aangenomen. f De landbouw-commissie van het Huis van Afgevaardigden stelt voor het quotum voor de binnenlandsche bietsuiker-produc tie te verhoogen, ten koste van den invoer van Cuba en de Philippijnen. is rn Wallstreet circuleeren geruchten om trent het uitbreken van staking in verschil lende fabrieken van het General Motor- Concern en bij de Hudson-Essex fabrieken in verband met de loon-kwesties. Het is Woensdagavond weer min geweest ln den raad van Heesch (N. B.) Zooals gebruikelijk liepen de heftige discus sies ook nu weer over het huis Wolters, dat de Raad, zooals bekend, wenscht te bestemmen als raadhuis, terwijl de burgemeester het graag als ambtswoning zou gebruiken. Onder de ingekomen stukken was er een, waarin het schoolbestuur de beschikking vroeg over een schoollokaal in het huis Wolters. De voorzitter van het schoolbestuur van Heesch meende, dat hierdoor een besparing voor de gemeente zou worden verkregen, daar anders een lokaal zou moeten worden bijgebouwd, wat f 5000 zou kosten. Verscheidene raadsleden verdachten er den voorzitter van dat hij weer gekonkeld had. Het raadslid v. d. Heijden merkte op, dat de pas toor het stuk onder pressie heeft moeten in zenden. Het is toch een bekend feit, zoo ver volgt spr., dat er nog lokalen leeg staan, die alleen des Zondags voor katholiek jeugdwerk worden gebruikt. Spr. verweet den voorzitter, dat hü om zijn plannen door te drijven, raads leden omkoopt, door hun taartjes thuis te stu ren en dat hij met hen konkelt. Op deze wijze hoopt de burgemeester, volgens spr-, de idee, welke hij van het begin af aan heeft gehad (het huis Wolters geen ambtswoning, dan ook geen raadhuis), te verwezenlijken. De heer van Zut- fen meende, dat de raad wederom bedrogen was, zooals herhaaldelijk gebeurd is. De debat ten liepen zóó hoog, dat tenslotte de zitting ge schorst werd, terwijl vier raadsleden naar de pastorie togen om de zaak te onderzoeken. Hier hoorden zit, dat het de bedoeling zou zijn om een leslokaal in het huis Wolters in te rich ten, maar dat het er in hoofdzaak om gaat van het pand mettertijd een katholiek jeugdwerk huis te maken. Na deze toelichting werd het verzoek van het schoolbestuur ingewilligd. Op voordracht van den hoogeerw. pater Pro vinciaal der Minderbroeders heeft Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem benoemd tot kapelaan te Woerden pater J. M. W. Vissers O. F. M., te Den Haag (H. Paschalis) pater O. L. H. M. Ver meulen O. F. M.; pater S. H. N. A. Wegliuis ont ving eervol ontslag en werd verplaatst naar het Missie-College te Katwijk a/d. Rijn. Eveneens heeft Z.H. Exc. de Bisschop van Den Bosch benoemd tot kapelaan te Nijmegen (H. Fran- ciscus) pater A. J. M. Engels, die kapelaan was te Woerden, terwijl pater A. J. van Lubc-ek eer vol ontslag ontving als kapelaan te Nijmegen en verplaatst werd naar het Missie-College te Sittard. Voorts heeft de hoogeerw. pater Provinciaal benoemd tot assistent in het Rectoraat te Sit- tard-Ophoven pater Philemon Hulsebosch, te Heerlerheide pater Emmanuel Pompen en te Blijerheide P. Jacobinus Rosmalen, die assistent was in het klooster te Megen. Het terugzenden van hun burgerkleeding schijnt voor verschillende recruten moeilijkhe den op te leveren van financieelen aard. De kwestie, waar het hier om gaat is dé vol gende: het verstrekken van uniformen aan dienstplichtigen, die voor eerste oefening onder de wapenen komen, vordert eenigen tijd, zoodat de eerste dagen, de nieuwe militairen in werk en des avonds in burgerkleeding rondloopen. Zoodra de uniformen echter gereed zijn, moet de burgerkleeding zoo snel mogelijk uit de ka zerne worden gebracht. Deels geschiedt dit, wan neer de dienstplichtigen met een dag verlof naar huis gaan. Dit is echter voor de soldaten, die ver van huis in garnizoen zijn, onmogelijk. Daar van miltaire zijde echter het houden van burger kleeding in de kazerne verboden wordt, dwingt men de menschen practisch tot het verzenden van de burgerkleeding per post- of treinpakket. Gewoonlijk bedragen de kosten hiervan tachtig cents. Daar Juist ln deze tijden vele dienstplichtigen straatarm zijn, verzenden zij de pakketten per trein, ongefrankeerd. De ouders, die deze zen dingen in ontvangst moeten nemen, zijn veelal zelf ook werkloos, zoodat tachtig cent voor hen een bedrag is, dat zij niet zelden ter beschikking hebben. Het zou redelijk zijn, aldus merkt „Het Volk" naar aanleiding van ontvangen klachten op, dat de militaire overheid de financieele gevolgen er van voor haar rekening nam, juist in dezen tijd van werkloosheid. Het netto-verlies van de Kon. Papierfa brieken is meer dan het dubbele clan dat over 1932 n.l. f 378-931 (f 166.139) in verband met exportbelemmeringen en leveranties tegen den kostprijs Het persbureau „Industria" te Eindhoven deelt ons het volgende mede: Naar aanleiding van de in de laatste dagen in de pers in verschillenden vorm verschenen berichten over de werkwijze en toestel voor sprekende filmopnamen van de Philips-Miller- groep ten opzichte van de z.g. „ruban sonore" van Nublat te Parijs kunnen wij mededeelen, dat deze beide zaken niets met elkander ge meen hebben. Er is dan ook geen sprake Van, dat de toepassing der Philips-Miller-methode, waarvoor de toestellen vrijwel voltooid zijn en binnenkort in den handel zullen worden ge bracht, op eenigerlei wijze door octrooien van Nublat of anderen kan worden belemmerd. Overigens zij opgemerkt, dat tot heden in Nederland geen octrooien betreffende „ruban sonore" bestaan. „Ja, we weten 't nu wel!" De waarnemende inspecteur van den vee artsenij kundigen dienst in den kring Krimpen a. d. Lek, als getuige gehoord, geeft als zijn steliigen indruk, dat hier sprake is van 'n frauduleuze slachtplaats. Verdachte werd reeds eenmaal veroordeeld. „Hoeveel heb je toen gekregen," vraagt de Kantonrechter belangstellend. „Twintig gulden, geloof ik," is het antwoord. „Toen waren de tarieven zeker lager!" De ambtenaar eischt twee dagen principieele hechtenis, verbeurdverklaring en vernietiging van het in beslag genomene (dat zal niet veel bijzonders zijn) en openbaarmaking van het vonnis. Verdachte geeft de voorkeur aan boete. B. Sm. ontvangt 100 of 20 dagen en overi gens conform den eisch. Z. H. Ecx. de Aartsbisschop van Utrecht heeft de benoeming van den Zeereerw Heer R. G. R. Smeets tot pastoor te Borne (H. Stephanus) ingetrokken (blijft pastoor te IJsselmuiden), eveneens de benoeming van den Zeereerw. Heer Th. Westendorp tot pastoor te IJsselmuiden en heeft benoemd tot pastoor te Borne (H. Ste phanus) den Zeereerw. Heer J. H. A. Frank en tot pastoor te Leerdam den Zeereerw. Heer Th. Westendorp. Met het vliegtuig, dat Donderdag naar Ned.- Indië is vertrokken, werd 311 K.G. 942 G. bruto luchtpost verzonden, met een netto ge wicht van 273 K.G. 894 Gr. De zending bevatte 452 briefkaarten en postwissels, 15683 brieven tot en met 5 gram, 1504 brieven tot en met 10 gram, 2392 zwaarder dan 10 gram, 220 drukwerken, akten en mon sters zwaarder dan 5 gram, 4182 stuks bestemd voor tusschenliggende landen, totaal 24433 stuks, benevens 7 postpakketten met een bruto gewicht van 17 K.G. 500 Gr. Zware straf voor belasting ontduiking geëischt Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag, Dinsdag en Donderdag audiëntie verleenen. Donderdagavond is plotseling de vloer in gezakt van de slagerij van de firma C. aan de Eerste Middellandstraat te Rotterdam. De toonbank, een gedeelte van de etalage en wat verder tot den inventaris van den winkel be hoorde, is in den kelder gevallen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De bouwpolitie stelt een onderzoek naar het gebeurde in. De gisteren voor de eerste divisie van de Engelsche League gespeelde wedstrijd tus schen Leicester City en Arsenal werd door eerstgenoemde club met 41 gewonnen. In de tweede divisie werd West Bromwlch Albion met 41 door Stoke City geslagen. Tegen den 49-jarigen J. W. L. te Rotterdam heeft het O. M. bij de Rotterdamsche Recht bank bij verstek een geldboete van 5000 subsi diair 100 dagen hechtenis geëischt wegens het verstrekken van een onjuiste opgave voor de inkomstenbelasting over 1932. Uitspraak 22 dezer. Kweekschool „Maria Immaculata" Geslaagd: M. E. J. Beckers, Jabeek Mook.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6