(hesebrough FINANCIEN Basiliek-Stichting Een lichte borsteling H. Verbant - van Dijk RADIO-PROGRAMMA HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct MARKTEN Dagfilm ZATERDAG 10 MAART 1934 De torens boren de lucht in der tanden met IVOROL is reeds voldoende om den leelijken tandaanslag te verwijderen, 'n Speciaal polijstbestanddeel veel zachter dan 't glazuur geeft dit prachtig resultaat. Nieuwe steunregeling? Betere regeling voor de groote gezinnen Vorderingen op het buitenland Een enquête van de Regeering naar geblokkeerde bedragen Didam gewaarschuwd Bestuurders dienen een beter beleid te gaan voeren JORIS IVENS' „BORINAGE' Een groote teleurstelling OVERSTE EIKEBOOM Recht op pensioen behouden GENERAAL TONNET Naar een zenuw-inrichting overgebracht DR. COLIJN NAAR INDIË LANDBOUW-CRISISWET Arbitrage-commissie geïnstalleerd DOOR TAKEL GEDOOD Droevig ongeval in Rijssensche Veen Zondag 11 Maart 1934 Maandag 12 Maart 1934 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS „Blanke huid - Zachte handen VECHTPARTIJ OM EEN MEISJE Ernstige steekpartij te Rotterdam AUTO TEGEN BOOM De vier inzittenden gewond M wtj viie, Kerk. kunst op elk gebied Telef. 348, Tilburg, Gasthuissfr. Weer naar de Missie Restaurant DORRIUS Vrije alcoholinvoer in de Ver. Staten Om de prijzen te doen dalen EIEREN-RAPEN Ministerieele voorschriten Koningin en Prinses naar Het Loo VOETBAL I.V.C.B. Programma-wijzigingen HILVERSUM—EXCELSIOR 25 Maart op R.C.H.-terrein te Haarlem Naar de „Preangerbode" verneemt, kan de exploitatie van de mijn Redjang Lebong tot het einde van 1934 met vrucht worden voortgezet. In het economisch verslag over den In- dischen landbouw in het vierde kwartaal van 1933 wordt opgemerkt, dat het wereld- verbruik van Sumatratabak in 1933 belang rijk grooter is geweest, dan de aanvoer. Nu de kostprijs tot f 1.15 per have kilo is te ruggebracht, kan verwacht worden, dat de cultuur der Deli Tabak weer winstgevend zal worden. Het economisch verslag over den Ind. landbouw in het vierde kwartaal toont aan, dat de uitvoer van suiker naar Japan hoo- ger was dan in hetzelfde tijdvak van 1932 n-l. 125.000 ton tegen 38-000 ton. Het export-quotum van thee is voor het licentiejaar 1 April 1934 tot 1 April 1935 bepaald op 68.699-000 K.G., tegen 50.656-000 K-G. in het eerste jaar. Deze verhooging houdt verband met de verlaging van het restrictie-percentage van 15 tot 12>/2 pCt. De Fransche Staatscourant publiceert een decreet, bevattende de annuleering van credieten over het dienstjaar 1934, als toe passing van de wet van 28 Febr. j.l., welke de regeering machtigt, om tot 30 Juni 1934 de noodige bezuinigingsmaatregelen te tref fen voor het begrootings-evenwicht. Te Parijs ondergingen aandCitroen gis teren een verdere scherpe daling tot fr. 150 tegen fr. 500 voor de eerste reactie. Men gelooft, dat het aandeelen-kapitaal van f 300-000-000 gehalveerd zal moeten worden. Voor de kalmte der Parijsche beurs hoopt men, dat spoedig een bankiersver slag ver schijnt. De stijging van Intern. Nickel te New- York, Londen en Amsterdam brengt men in verband met berichten omtrent gunsti ge omzetten en met de verwachting, dat de Mij. het boekjaar gunstig zal afsluiten. In het district Apsjeron moet een gewel dige petroleumbron zijn aangeboord, die 9000 ton per dag spuit. Dit feit bevestigt het vermoeden der geologen, dat het district rijk is aan aardolie. Na afloop der conferentie tusschen Roo sevelt en de democratische leiders, ver klaarde senator Robinson, dat elke bood schap die Roosevelt aan het Congres zou richten, inzake de oorlogsschulden, uitslui tend informatieve beteekenis zou hebben. Uit Roosevelts besprekingen in het Witte Huis leidt men af, dat de president nog vóór Mei a-s. de verlangde volmachten met betrekking tot wijziging der tarieven zal verkrijgen. Inzake de stabilisatie-geruchten verklaart de New-York Herald, dat de eenige metho de om een internationale prijsstijging te verkrijgen, het herstel van den gouden standaard is. De Southern Pacific besloot, dat de cou pons der 4 pCt. San Francisco Terminal obligaties in de op de coupons vermelde buitenlandsche muntsoort zullen worden uitbetaald aan de houders, die niet in Amerika woonachtig zijn. Deze restrictie isf190 blijkbaar gemaakt, om te voorkomen, dat Amerikaansche houders zouden kunnen profiteeren van de betaling op guldens basis. Uit New-Work wordt gemeld, dat in het afgeloopen jaar van de 64 Amerik. spoor- wegenmijen er 24, na aftrek van vaste lasten, een surplus kunnen boeken en bij 30 andere een klein deficit bestaat. De winst van de tot het Unilever-con cern behoorende Home and Colonial Stores is in 1933 met 31 pCt. gedaald. Het bedrag voor gewone aandeelen is het laagste se dert 1924. Voorgesteld wordt een slotdivi- dend van 6 pCt. waardoor het totaal 10 pCt. (v. j. 22 Y,i pCt.) bedraagt- Van de internationale suiker-conferentie te Londen wordt verondersteld, dat zij zich hoofdzakelijk bezig houdt met het vraag stuk, of een uitbreiding van het Chadbour- ne-plan, inzake productie en uitvoer, tot een alle landen omvattend schema moge lijk zal zijn. Te New-York loopen geruchten, volgens welke Canada den Canadeeschen dollar zou devalueeren, ten einde de voordeelen wel ke Amerika door de devaluatie ten opzichte van Canada heeft, op te heffen. Maandag a.s. wordt een vnjziging van de Amerikaansche beurs-contrólewet voorbe reid. De gewijzigde wet zou een surplus- verplichting van 60 pCt. handhaven, maar aan de handelaren toestaan, dit surplus tot 40 pCt- te doen dalen, alvorens men weer verplicht zal zijn te suppleeren. De verplich ting, inlichtingen te verstrekken van maat schappijen, zou worden verzacht. Ongeveer 3000 metaal-arbeiders te Toledo staken en verlangen honderd percent loons- verhooging. Volgens een nieuwe wet in Texas zal er tegen gewaakt worden, dat de petroleum- productie de vastgestelde grenzen over schrijdt. Voor den tijd van 30 tot 60 dagen zal door Roosevelt een onbeperkte invoer van alcoholische dranken worden toegestaan. De Amerikaansche wagonladingen zijn de afgeloopen week gestegen. De Amerikaansche automobielproductie is in Februari belangrijk gestegen. Pensioengrondslagen onderwijzers Prijs crisis-botermerk Ondanks alle moeilijkheden, zullen, hopenlijk binnen niet al te langen tijd, de torens van de basiliek op de H. Landstichting bij Nijmegen, in de lucht boren. In het volle vertrouwen, dat het werk zal Blagen, heeft de Basiliek-stichting een groote nationale loterij georganiseerd en spoort nu alle Katholieken aan een of meer loten te koopen, terwijl propagandisten voor dit werk worden opgeroepen. Het aantal propagandisten behoeft niet zoo groot te zijn, als ze maar met heilig vuur en enthousiasme bezield zijn. Het Giro-nummer der Basiliek-stichting is 117.385. De wethouder van Sociale Zaken der Ge meente Maastricht, de heer Schoonbrood, heeft in gezelschap van den heer Viegen, chef der afdeeling Werkloozenzorg, een bezoek gebracht aan het Departement van Sociale Zaken te 's-Gravenhage, teneinde overleg te plegen be treffende den toestand, ontstaan ooor de wei gering van den Gemeenteraad over te gaan tot verlaging der steunnormen. Hier vernamen zij, dat binnenkort eene nieu we landelijke rijkssteunregeling is te verwach ten, waarbij rekening is gehouden met het ge daalde loonpeil en welke regeling veel goeds biedt voor de grootere gezinnen. De kleinere gezinnen krijgen echter lageren steun. In afwachting van deze nieuwe Rijkssteunre geling behoeft er te Maastricht geen wijziging gebracht worden in de steunnormen. Het rouleersysteem is echter ingevolge het schrijven van den inspecteur der werkverschaf fing in Limburg met ingang van 17 Maart as. definitief vervallen. Het werk wordt dien dag dan ook voor korten tijd onderbroken. In verband met de mogelijke afsluiting van verdragen op grond van de z.g. clearingwet heeft de Regeering besloten, een enquête in te stellen naar de voor Nederlandsche rekening in een aantal landen uitstaande, maar tengevolge van deviezenmaatregelen geblokkeerde vorde ringen. Deze enquête betreft alle vorderingen, hoe gering ook, die in Nederland gevestigde personen firma's of instellingen op publiek- of privaatrechtelijke lichamen of particuliere per sonen hebben uitstaan in Argentinië, Bulgarije. Bolivia, Brazilië, Columbia, Equador, Estland, Griekenland, Hongarije, Letland, Oostenrijk, Peru, Roemenië, Uruguay en Zuid-Slavië, vor deringen, waarvan de afdoening wordt belem merd door het niet beschikbaar stellen van de viezen, door de valuta-contröle-instanties dier landen. De enquête zal zoowel vorderingen, voort spruitend uit gcederenleveranties, als die we gens effectenbezit en andere vormen van ver mogensbelegging omvatten. Bij het gemeentebestuur van Didam is een Schrijven ingekomen van den minister van Binnenlandsche Zaken, waarin deze uiting geeft aan zijn bijzondere bezorgdheid over den loop van zaken in die gemeente. De gedragingen en handelingen van enkele raadsleden hebben den minister aanleiding ge- pgeven enkele gevallen aan te stippen, welke duiden op het zeer slecht gevoerde beleid, van bepaalde raadsleden en wethouders. De handelingen en het beleid van bepaalde leden van raad en B. en W. geven blijk van een ontstellend gemis aan wetskennis, hetgeen opgemaakt kan worden uit het beleedigend ka rakter van besluiten van genoemde colleges. De raad acht zich in staat om alle mogelijke willekeurige besluiten te nemen om daarnaast alle verantwoordelijkheid elders af te schuiven. De minister laat het ernstig vermaan hooren, dat de slechte gang van zaken in de gemeente alleen is toe te schrijven aan die raadsleden en wethouders, die hebben meegewerkt tot het nemen dier besluiten. De minister wijst er op, dat de toestand niet zal verbeteren, indien de leden hun ge drag in deze niet veranderen en dat de wet meermalen in het vertrouwen dier functiona rissen is beschaamd. Tenslotte vermaant de minister die func tionarissen over te gaan tot het voeren \an een geheel ander en beter beleid. Joris Ivens en Henri Storck hebben een film gemaakt van de Borinage, de Belgische mijn streek en in den afgeloopen nacht heeft zij in het Theater „De Uitkijk" te Amsterdam haar Nederlandsche première beleefd. In een inlei ding heeft Joris Ivens daarbij verklaard, dat de documentaire, welke slechts schoon heidsontroering wil geven, hem, commu nistisch kunstenaar, niet meer bevredigt. Hij heeft daarom gezocht naar de docu mentaire met een sociale tendenz en na de film gezien te hebben, meenen wij, dat Ivens nog te weinig verklaard heeft in zijn inlei ding. Hij had er bij kunnen zeggen, dat de schoonheidsontroering hem heelemaal gestolen kan worden. Of Ivens en Storck daadwerkelijk de objec tieve waarheid in hun film gediend hebben, zooals Ivens ook nog in zijn inleiding verklaar de, vermogen wij, die de toestanden in de Bori nage niet kennen, niet te beoordeelen. Doch Ivens heeft er eerlijk bij gezegd, dat hij en zijn compagnon er volkomen mee accoord zouden gaan, zoo wij de film van tendentieusheid zouden betichten. Het wil ons voorkomen, dat tenden tieusheid en objectiviteit twee dingen zijn, die niet wel met elkaar zijn te rijmen. Men zal dus goed doen met zich Ivens' tendentieuse objectiviteit goed in te prenten alvorens men de film gaat zien. Nu is er overigens volstrekt geen gevaar, dat men door het zien van deze film ook maar een tikje nader bij het communisme komt te staan. Er is zelfs geen kans, dat men, na haar gedurende een uur tijds doorstaan te hebben, nog medelijden voelt met het treurig lot der arbeiders, dat zij in beeld brengt. Want zoo het de bedoeling van de film is het medelijden op te wekken, dat altijd het begin van de ver betering moet zijn, dan slaat zij de plank wel totaal mis. Dit is niet te wijten aan het feit, dat de film met zulke uiterst bescheiden technische hulp middelen gemaakt is, het is ook niet te wijten aan de zeer onvoldoende belichting, welke in vele beelden heerscht. Ivens heeft daarvoor bij voorbaat onze clementie ingeroepen en heeft hij trouwens ook niet met diezelfde bescheiden technische middelen zijn voortreffelijke „Brug" gemaakt? Als de film slecht is, is dat alleen een gevolg van het feit, dat Ivens en Storck zich nauwelijks de moeite gegeven hebben er een film van te maken. Zij geven beelden van de ellende der mijnwerkers, ja, maar beelden, die met zoo onnoemelijk veel teksten aan elkaar ge plakt zijn, zoo hakkelig en brokkelig en zoo ordeloos gerangschikt, dat ze weinig of geen suggestiviteit meer hebben. „Borinage" wil vol gens Ivens echter een betoog zijn en zij moet ook den strijd der mijnwerkers tegen het kapi talisme verbeelden. Zij laat ons daar al bitter weinig van zien. Het betoog schuilt niet in het levende beeld, maar in de teksten en enkele visueele vergelijkingen, die kennelijk hun be staan meer aan het verstand dan het hart te danken hebben en wier kwaliteit de redevoe ring van een Amstelveld-demagoog niet zou misstaan. Daar tusschen in vindt men dan wel eenige gegevens, waarin de camera mogelijk iets van het leven zelf betrapt heeft, maar zij zijn zoo gering, dat men ze vergeten is, als de film haar slottitel bereikt heeft. Zoo kan men hoogstens eenig goed camerawerk bewonderen, hetgeen wij nu juist van Joris Ivens niet het meest noodig hadden. Zijn film is echter een rammelend en rommelig geval. Pas toen hij op het laatst met de beeltenissen van Lenin en Karl Marx kwam aandragen, begonnen de tal rijke geestverwanten, die in de zaal aanwezig bleken te zijn, in de stemming te komen. Nu ja, als Lenin en Marx nu eens niet geleefd had den, zou Ivens op den dag van vandaag nog zitten te tobben over het slot van deze film. Nu het Hoog Militair Gerechtshof aan overste Eikeboom niet de bevoegdheid ontzegd heeft, bij de gewapende macht te dienen, behoudt hij ten volle zijn recht op pensioen. Overste Eike boom, die 47 jaar oud is, heeft in verband met zijn Indische dienstjaren recht op een pensioen, gebaseerd op bijna veertig jaren dienst en komt dus in aanmerking voor het maximum-pen sioen van f 4000 per jaar, bericht de Telegraaf. Vrijdag is de gepensionneerde generaal Ton nes, naar „Het Volk" bericht, uit zijn woning „t Hcetink", uit Zutphen overgebracht naar het Oude Gasthuis te Zutphen, een inlichting voor het verplegen van zenuwzieken. Dit is geschied naar aanleiding van een psy chiatrisch onderzoek door dr. Schnitzler te Arnhem, die oud-generaal Tonnet krankzinnig verklaarde en gevaarlijk voor de gemeenschap. Er bestond gegronde vrees, dat generaal Ton net uiting zou geven aan zijn bedreigingen van leden der rechtbank. Er is nog een strafvervolging loopende tegen den heer Tonnet wegens beleediging van auto riteiten, doch of deze vervolging voortgang zal vinden, is niet te zeggen. Naar thans weer verluidt, zou het vertrek van minister-president Colijn naar Ned.-Indië vast gesteld zijn op 3 Mei as. Dezer dagen is te 'sGravenhage de crisis arbitrage-commissie, onder voorzitterschap van Mr. W. Nolen te Rotterdam, met haar werk zaamheden begonnen. De installatie geschiedde, wegens verhinde ring van den minister van Economische Zaken, door den secretaris-generaal Mr. Dr. A. A. van Rhijn, die de leden der commissie toesprak. De crisis-arbitrage-commissie heeft tot taak, uit spraak te doen in rechtsgeschillen, die mochten rijzen tusschen de crisis-organisaties, welke medewerken aan de uitvoering van de land- bouw-crisiswet 1933 eenerzijds en de bij die organisaties aangeslotenen anderzijds. Naast deze crisis-arbitrage-commissie zullen binnenkort ook de commissies voor de crisis- tuchtrechtspraak hun arbeid beginnen. Deze commissies zullen tot taak hebben, de berech ting van overtredingen, welke door bij de crisis organisaties aangeslotenen zullen worden ge pleegd. Vrijdagmiddag is de 32-jarige uitzetter uit Nijverdal het slachtoffer geworden van een ern stig ongeluk in het Rijssensche Veen. Eenige tewerkgestelden waren er bezig met het leggen van zware cementbuizen; Men liet deze buizen met behulp van een takel in een sloot zakken. Toen men de ijzeren stelling, waaraan de takel was bevestigd, wilde verwij deren, sloeg deze plotseling om, tengevolge waarvan de uitzetter een zwaren slag tegen het hoofd kreeg. De ongelukkige was op slag dood. Hij laat een vrouw met vier kinderen achter HUIZEN, 301.5 M. 8.30 Morgenwijding door pastoor L. H. Perquin O.P. NCRV 9.30 Gewijde gramofoonmuziek 9.50 Kerkdienst uit de Geref. Kerk Tideman- straat, RotterdamDelfshaven. Pl.m. 11.30 Gewijde muziek door Machteld Hagenbeek, sopraan KRO 12.15 Het Kro-orkest o. 1. v. Mar. v. 't Woud 1.00 L. G. Welde- ring: „Mooi Roomsch Brabant" -1.20 Vervolg lunchconcert 2.00 Godsdienst onderricht voor ouderen door D. Bont 2.20 Het knapen- en mannenkoor der H. Sacramentskerk te Breda o. 1. v. André Vermeeren 2.45 Gramofoonmuziek 3.15 Vervolg knapen- en mannenkoor 3.30 Gramofoonmuziek 4.15 Zieken-Lof uit 's-Hertogenbosch NCRV 5.00 Kerk dienst uit de Vrijz. Evang. Kerk te Leeu warden 7.15 Gewijde gramofoonmuziek KRO 7.45 Voetbaluitslagen van de R. K. F. 7.50 Dr. Paul Julien: „De Kili- mandzjaro" 8.15 De Kro-Boys o. 1, v. Piet Lustenhouwer 8.45 Mannenkwar- tiertje door Henri Eerens 9.00 Vaz Dias 9.05 De Kro-Boys 9.30 Gramofoon muziek 9.45 Het Kro-orkest o. 1. v. J. Gerritsen 10.15 Vaz Dias 10.20 Ver volg Kro-orkest 10.40 Epiloog door het Klein-Koor o. 1. v. Jos Plekkers 11.00 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M. VARA 9.00 Tijdsein 9.01 Voetbalmededeelingen 9.03 Tuinbouwhalfuurtje. S. S. Lantinga: „Verzorging van potplanten door de jeugd" 9.30 Orgelspel door Joh. Jong 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Vara-orkest o. I. v. Hugo de Groot 12.00 Sluiting AVRO 12.00 Tijdsein Avro-klok 12.01 Lunchconcert door het Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep 12.30 Zang door de zang- vereeniging „Crescendo" te Noord-Schar- woude o. 1. v. Willem Hespe. Daarna Om roeporkest 1.15 Zang door „Crescendo" 1.30 Causerie door N. H. Wolf: „Het schilderij van de Maand". Vervolg omroep orkest 2.15 Aansluiting met het Olym pisch Stadion te Amsterdam. Ooggetuige- verslag van den internationalen voetbal wedstrijd NederlandBelgië door H. Hol lander 4.30 Gramofoonmuziek 4.45 Sportberichten van Vaz Dias 5.00 Slui ting VARA 5.30 Orgelspel door Cor Steyn 5.40 Mr. H. Vliegen spreekt over „Korfbal" 6.00 Sluiting AVRO 8.00 Concert door het Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep 9.00 Radio-Journaal of gra mofoonmuziek 9.15 Concert door Dl. Moorlag, sopraan 9.40 Zang door „The humoresk melodous Singers" 10.00 Ko- vacs Lajos en zijn orkest met tusschenspel van Gramofoonmuziek 11.30 Gramofoon muziek 12.00 Tijdsein Avro-klok en slui. ting. LUXEMBURG, 1304 M. 4 uur Geva rieerd concert 20.45 Gevarieerd concert 21.15 Symphonieconcert door het orkest „Radio Luxembourg" o. 1. v. Henri Pensis 10.30 Dansmuziek. Engelsche avond. BRUSSEL, 484 M. 10.20 Het kleine Omroeporkest o. 1. v. P. Leemans 11.20 Gramofoonmuziek -— 12.20 Dansmuziek 5.20 Dansmuziek 8.20 Omroeporkest o. 1. v. Frans André m. m. v. solisten 10.30 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 6.45 Om roeporkest o. 1. v. Emil Reesen 7.20 Concert door een arbeiderskoor -9.00 Concert 9.35 Vioolrecital door Viktor Fisscher 10.05 Dansmuziek. BERLIJN, 358 M. 10.50 Gramofoon muziek 3.20 Concert 6.45 Omroep orkest o. 1. v. Erich Kleiber. HAMBURG, 331 M. 11.20 Orkest van de Köningsbergsche opera o. 1. v. Wolfgang Brückner 2.20 Het Ossianykwartet en het Hamburger vocaalkwartet zingt 3.20 Gevarieerd programma 7.20 „Der Ober steiger", operette van Zeiler 9.50 Muzi kaal intermezzo. LANGENBERG, 456 M. 12.05 Hans Haass, piano 12.30 Münehener omroep orkest o. 1. v. Hans Winter 5.00 Groot omroeporkest 6.20 OOstenrijksche volks muziek 9.40 Populaire dansmuziek. DAVENTRY, 1500 M. 4.20 Gramofoon muziek 5.20 Orgelrecital door M. Vinden 7.50 Ernest Lush speelt pianomuziek 9.50 Het Leslie Bridgewater-kwintet. PARIJS (Elfel), 1446 M. 12.50 Jean Ibos en zijn orkest 1.35 Verv. concert 7.50 Gramofoonmuziek. PARIJS (Radio), 1796 M. 8.20 Gra mofoonmuziek 12.20 Orgelconcert 1.50 Gramofoonmuziek 4.35 Jeugdconcert. MILAAN. 369 M. 4.20 Populair con cert 6.20 Gramofoonmuziek. ROME, 421 M. 4.20 Vocaal en in strumentaal concert 5.20 Gramofoon muziek 8.05 La Mascotte, operette van Audran. WEENEN, 507 M. 7.30 Torquato Tasso van Goethe 9.45 Omroeporkest. WARSCHAU, 1411 M. 11.35 Philhar- monisch orkest van Warschau o. 1. v. B. Miezejewski 3.50 Gramofoonmuziek 4.35 Populaire Poolsche muziek 7.12 Omroeporkest 8.35 Vroolijk programma 9.45 Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 539 M. 11.20 Om roeporkest o. 1. v. Neppach 12.00 Verv. concert 5.10 Gramofoonmuziek. HUIZEN 301 M. N.C.R.V. 8.00 Schrift lezing en meditatie. 8.15 Gramofoonmuz. 10.30 morgendienst door Ds. J. A. Hoekse- ma. 11.00 Lezen van Chr. Lectuur. 11.30 Yehudi Menuhin, speelt viool (gramof.- muziek). 12.00 politieberichten. 12.15 Gra mofoonmuziek. 12.30 Orgelconcert door Jan Zwart uit de H. Ev. Luthersche Kerk, Kloveniersburgwal, Amsterdam. 2.00 Uit zending voor scholen: „Op en aan het Vierwoudstedenmeer". 2.35 Gramofoon muziek. 2.45 Wenken voor de keuken door Mevr. M. Adrian-Merckens. 3.15 verzorgd door Inst. E.N.S.A.l.D. Cursus knippen en stofversieren, 3.45 verzorging zender. 4.00 Bijbellezing door Ds. W. Bijleveld. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Christelijk liede- renuurtje door Johannes de Heer, m.m.v. W. Verver, viool. 6.15 gramofoonmuziek 6.30 Vragenuurtje. 6.58 overschakeling naar den versterkten zender. 7.00 Politieber., gevolgd door het Ned. Chr. Persbureau, pl. m. 7.15 Gramofoonmuziek, of „Een greep uit...." 7.30 vragenuurtje. 8.00 Uitzen ding van den Ned. Chr. Blindenbond 9.00 Gramofoonmuziek. 9.15 Het N.C.R.V.-klein- orkest o.l.v. Piet v. d. Hurk 10.45 Gramo foonmuziek. 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M. AVRO Tijdsein. 8.01 Gramofoonmuziek. 10.01 Morgenwij ding. 10.15 gramofoonmuziek. 10.30 voor dracht door Mevr. Marie Meunier-Nagte- gaal. 11.00 Orgelconcert door Piet van Eg- mond Jr. Solist Fritz Lechner, bariton. 12.00 Tijdsein. 12.01 Lunchconcert door Tuschinski's Select Salonorkest. 1.30 Gra mofoonmuziek. 2.00 Causerie door R. Voor hoeve: „Huizenbouw op Nieuw-Guinea". 2.30 Vloolrecital door Harry van der Lijn A.s. vleugel Egbert Veen. 3.00 Gramofoon muziek, 3.30 Pianorecital door Renée Reg- nard. 4.00 Overschakeling naar den zender Kootwijk. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Cau serie door Max Tax „Dansmuziek van Fran- sche meesters. 5.30 Concert door Kovacs La- los en zijn orkest. 6.45 Kamermuziek door het „Koene Trio". 7.15 Causerie door W Graadt van Roggen: „De 29e Nederlandsche Jaarbeurs". 7.30 Gramofoonmuziek 7.35 Causerie door Mr. H. J. Hellema: „Het ont werp „Besloten vennootschappen 1934". 8.00 Tijdsein. 8.01 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonmu ziek „Dat wou ik zoo graag hooren 9.05 Concert door het omroeporkest o.l.v Albert van Raalte. Soliste: Allanah Delias, piano. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.50 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Albert van Raalte. 10.30 Vaz Dias. 10.40 Aansluiting met het Theater Carré te Amsterdam. Uit zending van het tweede gedeelte van de Bouwmeester-revue „Vooruit maar weer", met Johan Buziau en Siem Nieuwenhuizen Orkestleider: Eugene Beeckman. 11.30 Gra mofoonmuziek (dansmuziek). 12.00 Tiid- sein en sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 7 uur Oostmrijk- sche avond. Gevarieerd Oostenrijksch con cert door het omroeporkest o.l.v Henri Pen- sis. 10.35 vervolg van het concert. 20.35 Weensche gramofoonplaten. 20.50 vervolg gramofoonplatenconcert. 9.05 Symphonie concert door het omroeporkest o.l.v. Henri Pensis, 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Dans muziek (gramofoonplaten). BRUSSEL, 484 M. 12.20 Het omroeporkest o.l.v. Karei Walpot. 5.20 Dansmuziek. 6.35 Het kleine omroeporkest o.l.v. P. Leeman». 8.20 Het omroeporkest o.l.v. Karei Walpot 10.30 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 Herald An dersen's orkest. 2.10 gramofoonmuziek. 2.50 Louis Preil's instrumentaal ensemble. 9.35 Moderne Deensche kamermuziek. BERLIJN, 357 M. 3.40 Orkestconcert o.l.v. Artur Andrae. 7.30 Gevarieerd programma. 8.10 Het omroepkleinorkest o.l.v. Willy Stei- ner. 9.20 Kamermuziek. HAMBURG, 332 M. 1.35 Gramofoonmu ziek. 4.50 nieuwe liederen voor de Jeugd. 8.25 Richard Trunk-concert. 9.40 Muzikaal inter mezzo. 10.20 Populair concert o.l.v. Otto Ebel von Sosen. LANGENBERG, 456 M. 1.20 Kamermu ziek. 3.20 Het Wèstduitsche kamerorkest speelt. 8.30 Ouderwetsche dansmuziek door de Keulsche vioolvereeniging en Hans Haass, cembalo. DAVENTRY, 1500 M. 1.05 Het Western Studio-orkest o.l.v. Frank Thomas. 4.20 So nate-recital. 8.20 Het B.B.C.-orkest (afd. E.) o.l.v. Julian Clifford. 11.15 Het B.B.C.-dans- orkest o.l.v. Henry Hall. PARIJS, (Eiffel) 1446 M 12.50 Concert. 7.50 Gedeelten uit „Die Teresina" en „Der tapfere Soldat" van Oscar Strauss, m.m.v. solisten en het omroeporkest o.l.v. E. Fla- ment. PARIJS, (Radio) 1796 M. 12.20 Het „Krettly-orkest". 8.20 Kamermuziek. MILAAN, 369 M. 6.10 Gramofoonmuziek. 8.00 populair concert. 9.10 Viool-recital door Arrigo Serato. 4.50 Concert door het Casella- trio. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.05 Populair concert. 9.20 concert. WEENEN, 507 M. Pianorecital door Berta Panitschek. 5.45 „Die Meistersinger von Ntirnberg", opera van Wagner. WARSCHAU, 1411 M. 7.22 Hollandsche muziek door het omroeporkest o.l.v. Ignaz Neumark. 8.35 Populair concert door het omroeporkest o.l.v. St. Nawrot. 9.20 gramofoonmuziek. 9.40 dansmuziek. BEROMÜNSTER 540 M. 2.50 Gramofoon muziek. 3.20 het omroeporkest, m.m.v. so listen 6.21 gramofoonmuziek. 8.30 Het om roeporkest o.l.v. H. Neppacht. WIJ Vrijdagnacht is het op Katendrecht te Rot terdam tot een ernstige vechtpartij gekomen tusschen eenige Nederlanders en Grieken, die ruzie hadden gekregen over een meisje. Binnen enkele oogenblikken lagen twee Hol landers door messteken gewond op straat. Op het politie-bureau kwam zich nog een derde man melden, die eveneens gewond was. Ook een der Grieken moest gewond naar het ziekenhuis worden overgebracht. De politie heeft een ernstig onderzoek op het .Slagveld" ingesteld. In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur is een auto, komende uit de richting Antwer pen, in een bocht op den Putschestraatweg, nabij het Putsche Molentje onder Ossendrecht, in volle vaart tegen een boom gereden. De auto werd nagenoeg geheel vernield. De wagen werd bestuurd door den heer Rub- saam uit Bergen op Zoom, die behalve zijn echtgenoote als passagiers in den auto had den heer en mevrouw Viets, eveneens uit Bergen op Zoom. Alle vier inzittenden werden gewond en moesten ter plaatse door dr. Edikshoven uit Ossendrecht worden behandeld. De geneesheer achtte den toestand van den heer en mevrouw Rubsaam van dien aard, dat zij naar het Al gemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom moesten worden overgebracht. De heer en mevrouw Viets konden naar hun woning te Bergen op Zoom worden vervoerd. De marechaussee van Ossendrecht stelt een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval in. iiitt Pater P. A. van Leeuwen, S.C.J., die ge- ruimen tijd met vacantie bij zijn familie te Delft vertoefde, zal 23 Maart a.s. weder naar zijn missiepost in den Congo terugkeeren. N.Z Voorburgwal b h. Spui, A'dam PLATS DU JOUR EN a LA CARTE WASHINGTON, 10 Maart. Het Witte Huis deelt mede, dat tijdelijk de vrije invoer van buitenlandschen alcohol in de Ver. Staten zal worden toegestaan, ten einde de prijzen te doen dalen. Men verwacht, dat de onbeperkte invoer zal worden toegestaan voor een periode van dertig tot zestig dagen_ met ingang van 1 Mei a.s., op welken datum de contingenteering afloopt. Alvorens tot dezen maatregel te besluiten heeft president Roosevelt van gedachten gewis seld met de leden van zijn kabinet, alsmede met Choates, den leider van het federale bureau voor de alcoholindustrie. Een verlaging der in voerrechten op sterkedrank heeft geen punt van overweging uitgemaakt. Naar verder word medegedeeld, zal ook ver gunning tot het uitoefenen van het bedrijf voor de binnenlandsche markt worden verleend aan een zeker aantal kleine distilleerderijen, wier aanvragen niet bijtijds werden ontvangen, toen men tot de verdeeling der binnenlandsche con tingenten overging. Als gevolg van deze nieu we licenties zal de binnenlandsche productie met 2.000.000 H.L. per jaar stijgen. De minister van Economische Zaken heeft goedgevonden te bepalen, dat in het geheele rijk: a. het zoeken, rapen en buiten openbare we gen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tu reluurs, meerkoeten en waterhoentjes, Is toe gestaan tot en met 28 April 1934; b. het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren, en langs openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van het onder a. genoemde waterwild is toegestaan tot en met 30 April 1934; c. het zoeken, rapen, ten verkoop in voor raad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren of vervoeren van eieren van zwanen, ganzen, eenden (alle soorten) duikers, water snippen en goudplevieren, niet is toegestaan. Naar wij vernemen, hebben de Koningin en de Prinses het voornemen zich in het begin der volgende week voor eenige dagen naar Het Loo te begeven. De navolgende wijzigingen zijn in het I.V.C.B.- program voor Zondag a.s. gebracht: Oost IUnionV. V. G. uitgesteld. West 2: Graaf Willem—D. H. L. uitgesteld. De beslissingswedstrijd HilversumExcelsior zal op Zondag 25 Maart a.s. op het terrein van R.C.H. te Heemstede worden gespeeld. Een buitenkansje voor de voetballiefhebbers van Haarlem en omstreken. ALKMAAR, 10 Maart. Boter- en Eieren- markt. Boter, fabriek 1ste soort 0.700.75, handel slecht. Eieren, groothandel 22.25. Eendeieren 2.10. ALKMAAR, 9 Maart. Graanmarkt. Aangevoerd totaal 600 H.L., als: 69 voertarwe 3.254.00, 6 rogge, 135 gerst en chev. gerst 3.755.75. 187 ha ver 6.407.00, 64 boonen: paardenboonen 5.90, zaaipaardenboonen 7.00, bruine boonen 8.00, dul- venboonen 6.0010.40, witte boonen 16.0018.00, 8 geel mosterdzaad 11.50. 20 karwijzaad 21.00, 17 blauwmaanzaad 12.0017.50, 1 spinaziezaad, 93 erwten: kleine groene 5.008.00, groene groote 11.00—18.00, grauwe 18.5034.00, vale 80.00— 32.00. Per 100 K.G. Handel stug. ALKMAAR, 10 Maart Veemarkt Aange voerd 18 paarden 110.tot 275.8 melk koeien 160.tot 210.126 nuchtere kalveren (slacht) 3.tot 12.nuchtere fokkalveren 8.— tot 13.62 vette schapen 25.32 biggen 10 weken 9.tot 12.4 hokken en geiten 6. tot 12.Handel redelijk. ALKMAAR, 9è Maart N.V. Alkmaarsche Exportveiling Andijvie per 100 stuks f 2.10 5.10, Appelen per 100 pond f 14,Boerenkool per 100 stks f 12.80, Bieten per 100 kilo f 3.40, Gele kool per 100 kilo f 2.80—6,10, Groene kool per 100 stuks f 1—2.50, Kropsla per 100 stuks f 67, Knolselderie per 100 stuks f 2.503.80, Peren per 100 kilo f 78, Prei per 100 bos f 1.90 6.10, Postelein per bakje f 2.342.39, Rabar- ebr per 100 bos f 511, Raapstelen peh 100 bos f 3.40—3.80, Radijs per 100 bos f 12, Roode kool per 100 kilo f 1.80—6.30, Selderie per 100 bos f 35.50, Spinazie per bak f 0.901.39, Spruiten per 100 kilo f 510.50, Uiij per 100 kilo f 0.701.:60, Witlof I per 100 kilo f 8— 10.50, idem II f 5.50—6.50 per 100 pond. BROEK OP LANGENDIJK, 10 Maart 60.000 kg. roode kool 2.10 tot 6.660, 130.000 kg. gele kool 3.50 tot 6.40, 60.000 kg. Deensche witte kool 5.40 tot 7.60, 6800 kg. uien: gele uien 1.20 tot 1.60, gele drielingen 0.80, 750 kg. bieten 1.20 tot 1.50. LEIDEN, 9 Maart. Veemarkt. 842 runderen, 334 kalveren, 1041 schapen. 10 stieren 60.00200.00 per stuk, 3648 cent per K.G., matig. 179 kalf- en melkkoeien 125.00—230.00. handel matig, 439 varekoeien 85.00150.00 per stuk, handel vlug. 198 vette ossen en koeien 120.00230.00 per stuk, 3460 ct. p. K.G. 16 pinken. 14 vette kalveren 40.00—75.00 p. st„ 5882 ct. p. K.G. 320 nucht. kalveren 3.006.00. handel stug. 816 vette scha pen 15.0024.00, handel matig. 225 weideschapen 10.0013.00, handel matig. Vette lammeren 14.00 -24.00, handel vlug. 448 mestvarkens 10.00 24.00, 642 biggen 5.007.00, handel traag. LEIDEN, 9 Maat. Goudsche kaas I 23.00, idem II 20.0022.00 per 50 K.G. Aanvoer 40 partijen. Leidsche kaas I 19.0023.00 per 50 K.G. Aanvoer 10 partijen. Handel kalm. NOORD-SCHARWOUDE, 10 Maart. 7300 K.G. Uien: Uien 0.80—1.10, Grove Uien 1.60—1.90. 1000 K.G. Kroten 1.80—2.70. 198600 K.G. Roode kool 1.60—6.40, idem doorschot 1.20—5.80. 245300 K.G. D. Witte kool 5.107.20, idem doorschot 3.60— 5.80, 89100 K.G. Gele kool 3.90—6.40, idem doorschot 3.605.90. In verband met de wijzigingen in de salaris- regeling van onderwijzers heeft de minister van O. K. en W. het volgende bericht. Alleen hoofden en onderwijzers(essen), die op 1 Januari 1934 voor het eerst sinds 1 Juli 1925 hunne wedden hebben zien dalen beneden het bedrag van den grondslag op 30 Juni 1922, kun nen, naar de meening van den Pensioenraad bevestiging van hun pensioengrondslag verzoe ken. Een dergelijk verzoek moet voor 1 April a.s. schriftelijk worden gericht tot het gemeente- of schoolbestuur, in welks dienst de betrokkene is. De Crisis-Zuivelcentrale deelt mede, dat be houdens tusschen tij dsche wijziging voor de week van 12 t.m. 17 Maart de prijs van het crisis-botermerk en die van de vervoervergun- ning voor buitenlandsche boter is vastgesteld op f 1.per K.G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 10