Fokker in ons land New- Yorksche Bears ZATERDAG 10 MAART 1934 Een onderhoud met den vliegtuig' bouwer na zijn aankomst op Schiphol De nieuwe Douglas Het toestel HET VF.ILINCONFLICT TE AALSMEER Hopeloos geval voor bemiddelaars Concertgebouw in moeilijkheid Regeering benoemt een commissie Polishouders de dupe? Loten niet meegetrokken in een trekking? Kellners gearresteerd DE ARRESTATIES IN INDIË Niet op woorden maar op daden komt het aan Belasting op besloten vennootschappen Scherpe kritiek van dr. Kortenhorst Behoorlijke reserveering Het fraude-argument REKENINGEN VERVALSCHT Ontrouwe slagersknecht aangehouden Nederland en Turkije Contingenteeringsov er eenkomst ANTI-OORLOGACTIE VAN HOOGLEERAREN Woensdag in de Eerste Kamer FRAUDE BIJ HET ABATTOIR TE ROTTERDAM De twee grossiers weer in vrijheid GROOTE BRAND CAFE IN VLAMMEN Toestand redelijk NEDERLANDER IN ARREST TE LONDEN Kerkelijke zang Zesdaagsche te Berlijn Veertien koppels gestart Opening vrij vast, stemming daarna oploopend, slot on regelmatig WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 9 Maart FAILLISSEMENTEN STOOMVAARTLIJNEN De bekende vliegtuigbouwer A. Fokker, die met de „Bremen" te Cherbourg aankwam is Vrijdag met een K.L.M.- vliegtuig naar Amster dam vertrokken, met welke vlucht tevens de nieuwe bootverbinding tusschen Frankrijk en Nederland werd geopend. Precies te acht uur streek Vrijdagavond een groote KX.M.-vogel op het vliegveld Schiphol neer. De beroemde vliegtuigbouwer Anthony Fokker stond weer op vaderlandschen bodem. Hij was met de „Bremen" van de Hamburg Amerikalijn uit Amerika gekomen en van boord af had hij een K_L_M.-er besteld om hem uit Cherbourg af te halen. Tegen vier vertrok het toestel uit Cherbourg en te acht uur werden de landingslichten op Schiphol ontstoken om de „Uil" veilig binnen te loodsen. Douaneformaliteitenen een kwartiertje later zaten we rustig met onzen vermaarden vliegtuigbouwer te praten over het nieuwe toe stel, de Douglasmachine, waarvan de Fokker fabrieken de licentie voor Europa hebben aan gekocht. Het toestel, vertelde Fokker, die een even vlot prater als kundig bouwer van vliegtuigen is, is geheel van metaal vervaardigd, maar het is sterk afwijkend van de Junckertoestellen ,die een gegolfde huid hebben. Onze toestellen zijn geheel glad. Het onderstuk is intrekbaar, zoo als bij de F 20. Voorts is het toestel uitgerust met twee motoren Wright-Cycloon van 650 P.K. van hooge compressie, zobals in de nieuwe F 33; de schroeven zijn driebladig verstelbaar vol gens het Hamiltontype. Door deze bijzondere combinatie kunnen de motoren op grootere hoogte in verhouding een grooter aantal P.K. ontwikkelen en met behulp der verstelbare schroeven wordt een veel grootere kruissnelheid behaald, dan men in Europa gewend is. Hoe groot is die kruissnelheid? Minstens 180 mijl, ruim 310 KM. Een bij zonderheid is ook nog gelegen in het lan dingstoestel, dat bij de Douglas niet geheel wordt ingetrokken, een landing bij ingetrokken landingtoestel is daarom al is het gevaarlijk niet onuitvoerbaar. Het toestel is door de Amerikaansche Maatschappijen in zeer groote aantal besteld. De Trans Continental and Wes tern Oil Company bestelde er niet minder dan veertig, de Pan American, die den dienst op Zuid-Amerika onderhoudt, twaalf, de American Airways (de Zuidelijke route Oost-West) ook een groot aantal. U ziet dus, dat het type in Amerika is Ingeslagen. Wat was de reden, dat de Nederlandsche vliegtuigfabriek besloot de licentie aan te koo- pen? Dat is heel eenvoudig: Noch de K.L.M., noch de regeering is in staat om de ontwikkelings kosten van geheel nieuwe typen, die in den te- genwoordigen tijd niet meer tienduizenden kos ten, maar honderdduizenden, te dragen. Per soonlijk ben ik er, aldus Fokker, steeds tegen geweest, dat een Nederlandsche fabriek een buitenlandsche licentie koopt. Dit is naar mijn opvatting ondersteuning der buitenlandsche in dustrie ten koste der Nederlandsche. Maar in dit geval staan de zaken heel anders. De Ne derlandsche vliegtuigfabriek heeft de licentie en' het verkooprecht voor heel Europa verworven. De mogelijkheid ligt dus voor de hand om de machine in serie te bouwen voor een veel groo tere markt dan Nederland ooit zou kunnen zijn en dientengevolge kan Holland en onze grootste afnemer de KXM., daarvan de vruchten pluk ken. De ontwikkelingskosten kunnen naar alle waarschijnlijkheid geheel worden afgewenteld op andere Europeesche staten, die de licentie van ons willen koopen. Seriebouw, waar ik zoo even over sprak is noodzakelijk omdat de toe stellen van metaal zijn vervaardigd. Als er dan niet in serie kan worden gebouwd, worden de kosten veel te hoog. De ontwikkelingskosten van de F 36 waren zeer hoog en worden slechts ten deele door de K.L.M. gedragen. De heer Fokker verwacht, dat deze kosten door buitenlandsche opdrachten en licenties zullen worden gecompenseerd. Reeds zijn onderhandelingen gaande, om deze vier-motorige toestellen in Amerika te doen bouwen, waar de commercieele luchtvaart een groote vlucht heeft genomen, doch nog onbe grensde mogelijkheden biedt. „Hoe is de organisatie van de commercieele luchtvaart in Amerika?" „Uitstekend, vooral het nachtvliegen is er voortreffelijk georganiseerd. Ik heb pas in zeè dagen 6000 mijl afgelegd. De nachtvluchten loonen daar, omdat de afstanden zooveel groo ter zijn. De Amerikaansche piloten worden meer afgewisseld, zij vliegen hoogstens 1200 K.M. achtereen. Ze hebben dan ook alle respect voor einze Holland—Indië-vllegers. De acco modate voor de passagiers is uitstekend, vooral wat de s.ations betreft. Ja, de tijd van de trei nen en de boo.en zal gauw voorbij zijn," merkte Fokker lachend op. We brachten het gesprek weer even op de nieuwe Douglasmachines. De heer Fokker is geen oogenblik bang, dat het karakter van on zen nationalen vliegtuigbouw door den aankoop van de Douglaslicentie ook maar in eenig op zicht wordt geschaad. Daarvoor hebben wij te veel eigen typen. Het was hier een noodzake lijkheid, temeer wanneer we bedenken, dat de Nederlandsche regeering slechts zeer weinig doet voor de ontwikkeling van den vaderland schen vliegtuigbouw. En zooals ik al zei, de ontwikkelingskosten zijn zeer hoog! Voor de Douglas bedroegen zij ongeveer 350.000 dollar. De K.L.M. heeft op proef reeds een Douglas- toestel besteld, het kan tegen Juli in Holland worden verwacht. Wordt het overgevlogen? Waarom niet? En dan met een Hollandschen piloot, ze hebben getoond wat ze kunnen.... Het is dus niet onwaarschijnlijk, dat we in Juni een transatlantische vlucht kunnen ver wachten van een Hollandschen piloot met het nieuwe Douglastoestel. Tenslotte vertelde de heer Fokker nog, hoe in het K_LM.-toes.el uit Cherbourg ook de Amerikaansche post voor Nederland mee was gekomen. 300 K.G. „Twee dagen vlugger, dan wanneer het aan boord was gebleven," lachte Fokker. „Dat is de toekomst, alles per vliegtuig. In Amerika gaat het er al hard naar toe, maar Europa zal volgen.'" Vrijdagmiddag zijn de bemiddelaars in het bekende conflict tusschen de Centrale Aals- meersche Veiling en de georganiseerde expor teurs aan het werk gegaan. Deze bemiddelaars waren afgevaardigd door het provinciaal bureau voor veilingen in Noord- Holland. Nadat beide partijen gehoord waren, werd een bemiddelingsvoorstel samengesteld, waarmede de exporteurs accoord gingen. Het veilingbestuur wenschte eenige wijzigin gen en nadat de bemiddelaars deze aan de ex porteurs hadden voorgelegd en die er ten twee den male mee accoord gingen, achtte men de kwestie opgelost. Toen het veilingbestuur echter vernam, dat de exporteurs het voorstel zonder tegenwerpin gen hadden aanvaard, kwam het opnieuw met wijzigingen en veranderingen. De bemiddelaars kozen toen de verstandigste partij en gingen, beleefd groetend, per eerst volgend vervoermiddel naar hun woningen. De kwestie lijkt ons hopeloos! In verband met het feit, dat de financieele toestand van de N.V. Het Concertgebouw te Amsterdam zorgen baart heeft naar wij vernemen het bestuur van deze instelling kort geleden een onderhoud gehad met den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. Marchant. Als uitvloeisel van 't besprokene heeft de Minister thans, in over eenstemming met de subsidie-voorwaarden, een commissie benoemd waarin zitting hebben ge nomen de heer P. Visser, chef van het Depar tement van Kunsten en Wetenschappen, dr. Paul Cronheim en een rijksaccountant. Deze commissie heeft tot taak den financieelen staat van zaken van het Concertgebouw uit de daarvoor ter beschikking zijnde bescheiden nauwkeurig te onderzoeken en daarover rap port uit te brengen. Omtrent een eventueele reorganisatie van de instelling of een verhooging van het subsidie staat in dit verband nog niets vast. Het rijkssubsidie bedraagt op het oogenblik 46.000 gulden. Aan Lotisico, is bij de jongste trekking op 26 Februari j. in het vereenigingsgebouw te Den Haag, naar een polishouder aan de Telegr. mededeelt, een onaangename gebeurtenis over komen. Degene, die de draaiende trommel met loten bediende en daarin nog niet zeer bedreven meet zijn geweest, zou vergeten hebben de klep te sluiten na een der trekkingen, waardoor bij het verder draaien een groot aantal loten naar buiten zouden zijn geslingerd. Men moet zich er toen toe bepaald hebben de loten op te rapen en zonder nadere telling of het aantal compleet was, doorgedraaid hebben. Eerst bij het schoonmaken van de zaal na afloop der trekking zouden de kellners van het gebouw onder het tooneel nog zestien lo ten hebben gevonden, die uit de trommel ge vallen waren, maar bij het oprapen onopge merkt gebleven waren. De kellners, die voornemens zouden zijn ge weest munt uit deze vondst te slaan, namen een zaakwaarnemer in den arm, die hen ge sterkt zou hebben in hun plan. Toen de raadsman de directie van de Loti sico op de hoogte bracht, moet de loterijonder neming de loten opgeëischt hebben, maai de kellners moeten niet genegen geweest zijn de stukken af te geven. Later zou de directie van Lotisico, die het voornemen te kennen moet gegeven hebben de zaak bij de politie te zullen aangeven, zich geneigd getoond hebben wel eenige vergoeding voor de teruggave der loten over te hebben, maar het aanbod zou volgens de kellners niet hoog genoeg zijn geweest. Inmiddels was het voorgevallene ter oore gekomen van een polishouder, die zich bena deeld achtte. Op het oogenblik dat de loten uit de trom mel rolden, moesten de prijzen van f 50.000 en van f 30.000 nog vallen, zoodat de zestien ver dwenen loten wel degelijk van belang nadden kunnen zijn. De polishouder reclameerde bij de directie van Lotisico: hij vroeg ongeldig verklaring der trekking of uitkeering van een der hooge prij zen. De directie bleek niet genegen aan een van deze verzoeken te voldoen. Zij moet geantwoord hebben dat de zaak nog in onderzoek was en dat zij de prijzen niet aan den vrager kon uit- keeren, omdat op grond van de gemelde over weging iedere polishouder daar wel aanspraak op zou kunnen maken. De polishouder, die bij Lotisico geen voldoe ning kon krijgen, wendde zich daarop tot de politie. Deze vond in het gebeurde aanleiding over te gaan tot de arrestatie van de twee kellners, die verdacht worden van diefstal. Van de zijde der polishouders, aldus het blad, wil men een civiele actie tegen de loterijmaat- schappij instellen op grond der gemelde onre gelmatigheid, die ook ter kennis der politie moet zijn gebracht. De polishouders stellen zich op het standpunt dat de notars, die de trekking leidde, niet had mogen laten doordraaien, al vorens nageteld was of alle loten aanwezig wa ren. Zij stellen de vennootschap in gebreke en willen daarop hun vordering baseeren. Op de reeds door ons gepubliceerde vragen van den communist Effendi in verband met de onlangs op last van de Indische Regeering plaats gehad hebbende arrestaties van de voormannen der Pendidikan Nasional Indonesia, heeft mi nister Colijn o.m. geantwoord, dat de vraag niet is, wat de Pendidikan Nasional Indonesia heeft verklaard, doch hoe de leiders dezer or ganisatie zich hebben gedragen. In verband hiermede wordt ontkennend be antwoord de vraag, of de minister dan niet van oordeel is, dat het optreden van de Indi sche Regeering strijdig is met de verklaring van den minister, die tot de loyale beweging rekent de partijen, die geen ondergrondsche ac ties wenschen te voeren. Hier te lande zijn niet bekend, wat de mo tieven zijn van de Indische Regeering, die tot deze plotselinge arrestaties hebben geleid en in hoeverre deze maatregel van de Indische Regee- ring verband houdt met de jongste reis van een der leiders van de P. N. I. naar Japan. Op de vraag: Is de minister niet van oordeel, dat dergelijke drastische maatregelen tegen de voormannen uit de volksbeweging de bestaande reeds dreigende spanning in Indonesië nog meer zuilen verscherpen en bitteren haat onder het Indonesische volk tegen het Nederlandsche ge zag zullen wekken en bevorderen, antwoordt dr. Colijn kort maar krachtig: Neen; juist om- igekeerd Voor den kring Den Haag van de Alg. R.K. Werkgeversvereeniging heeft Vrijdagavond dr. L. G. Kortenhorst, lid der Tweede Kamer, ge sproken over het wetsontwerp betreffende be lastingheffing op besloten vennootschappen. De voorzitter, de heer A. G. Verbeek, zeide, dat het wetsontwerp groote beroering gebracht heeft en het bestaan van bepaalde vennoot schappen zelfs in gevaar kan brengen. De heer Kortenhorst begon met de hoop uit te spreken, dat uit het overleg tusschen Minis ter en Kamer iets goeds te voorschijn zal ko men. Spr. stond eerst stil bij den inhoud der wet, die een onderscheid maakt tusschen open en gesloten vennootschappen. Practisch vallen bijna alle n.l. vennootschap pen onder de wet, groote concerns als de Ko ninklijke ook. Spr. ging vervolgens de techniek van deze wet na. Heeft de inspecteur eenmaal een ven nootschap bestempeld als een besloten vennoot schap, dan komt de fiscus aan de winst, uit gekeerd of niet uitgekeerd. Het gevolg zal ongetwijfeld zijn, dat de aan deelhouders er op zullen staan, dat de winst wordt uitgekeerd. De belasting moeten zij im mers toch betalen. Daarvan Is weer het gevolg, dat een behoorlijke reserveering niet meer mogelijk zal zijn. Wat de controle betreft meende spr., dat het Hof te Amsterdam nooit een correctie zal kunnen aanbrengen. Spr. was overtuigd, dat het Departement, dat deze wet op geraffineerde wijze in elkaar heeft gezet, meent, een technisch fiscaal ontweip te hebben gemaakt. Maar zoo is t niet. Natuurlijk moeten ontduikingen tegen gegaan worden, maar daarvoor is het, naar spr. meent, niet noodig, het geheele insti tuut der naamlooze vennootschappen over hoop te halen! Ook uit sociaal-economisch oogpunt ziet spr. de wet ongunstig. Een gevaarlijke gemoedsge steldheid kan er het gevolg van zijn. Het op richten van nieuwe vennootschappen kan erdoor worden tegengehouden. Spr. meent, dat deze regeering zoo min mogelijk lastig gevallen moet worden, maar dat toch in dit geval duidelijk gemaakt worde, dat behoorlijke reserveering niet is een particulier, maar een algemeen be lang. Met dit wetsontwerp heeft de Minister tevens een stemming gekweekt van een alge- meene winstbelasting, een gevaarlijke suggestie! Over dit diep ingrijpende wetsontwerp is geen enkele instantie gehoord, hetgeen spr. ook af keurt. Dit ontwerp is slecht en éénzijdig voor bereid. Het fraude-argument is hier gebruikt als stok om den hond te slaan. Er komt nog bij, dat de Minister dit geld niet noodig heeft. Het komt in het plan der regeering niet voor. Waaruit bestaat nu die fraude waar het om gaat? Laat de Minister die eens noemen, dan kan men hem misschien andere middelen aan de hand doen. Als nadeel noemt spr. nog, dat de Minister voor een groot deel zijn dividend en tantième-belasting kwijt raakt. De fiscus heeft tot nu toe de ondernemingen vrijgelaten in haar reserveeringen. Daarvan is ruim gebruik gemaakt met het resultaat, dat ons bedrijfsleven een grooten weerstand ge toond heeft in dezen crisistijd. Gezien ook de neiging van het Nederlandsche kapitaal is het van belang, dat een industrie kapitaal nationaal geblokkeerd blijft. De reser ves zijn van groot belang, ook om de arbeiders aan den gang te houden. De regeering wil geen industrie- bank. De industrie moet zichzelf helpen. Goed, maar om dit stand punt te kunnen innemen, moet dit wetsontwerp ingetrokken worden. Van een winstbelasting moet spr. ook niets hebben. Van de ervaring, in Indië daarmee opgedaan, heeft spr. geleerd. Wanneer er gevraagd wordt; wat dan? ant woordt spr.: een studie maken van den alge- meenen opzet, de economische en fiscale wer king van onze belastingheffing. Dit zou door een staatscommissie kunnen gebeuren. Het vraagstuk der fraude komt dan vanzelf aan de orde. Na de rede van den heer Kortenhorst werd nog van gedachten gewisseld. schen de gedeclareerde en de door de douane voorloopig getaxeerde waarde. De vennootschap heeft alsnog het recht, de benoeming van een scheidsrechter te eischen om de juiste waarde voor de berekening van de verschuldigde rechten vast te stellen, doch kan dit niet doen, vóór de douane een definitief be drag noemt, dat zij vordert, waartoe zij naar hare mededeeling nog niet in staat is, doch bin nenkort in staat hoopte te zijn. Te Rotterdam is in bewaring gesteld de 17- jarige slagersknecht G. v. D„ die in het afge- loopen jaar zijn patroon, een slager aan den Dordtschestraatweg, voor ongeveer 100 heeft benadeeld. Herhaaldelijk heeft hij geld bij klanten ge ïnd en niet afgedragen. Dit camoufleerde hij door de nota's niet af te geven en aan zijn pa troon te zeggen, dat de klant niet betaald had. Schreef zijn patroon het nog verschuldigde bedrag bij de nieuwe nota, dan vulde van D. een blanco nota in, waarop hij alleen het be drag van de nieuwe leverantie noteerde. Het bedrog kwam Dinsdag uit, toen een an deren knecht opdracht kreeg een achterstallige nota te gaan innen. Toen van D. dit hoorde, vluchtte hij met 15 gulden wisselgeld, doch denzelfden dag keerde hij naar Rotterdam terug, waar hij spoedig door de politie werd ingerekend. In aansluiting op het bericht over de tot standkoming van een voorloopige Neder- landsch-Turksche handelsovereenkomst kan worden medegedeeld, dat de vrije invoer in Turkije, d. w. z. buiten de contingenteering om, voor de Nederlandsche goederen, vallende on der de volgende posten van het Turksche douane-tarief, is toegestaan met terugwerkende kracht tot 1 November 1933 en tot aan de sluiting van een definitieve clearingsovereen- okmst en handelsaccoord: 23c, 24b, 89, 103, 230, 325, 328, 341, 363, 369, 370, 380, 383, 412, 444, 449, 452, 453, 488, 494, 505, 530, 531, 533, 536, 537, 539, 552, 553, 557, 558, 559, 562, 606, 607g, 616, 618, 619, 632, 634, 651, 652, 653 655, 665, 669, 679, 702, 703, 704, 709, 853c. Deze posten betreffen o. a. de volgende arti kelen: melkpoeder, kaas, drijfriemen, garens, lijnolie, papierwaren en karton, katoenen goe deren, gummiwaren, linoleum, zeildoek, porce- lein en aardewerk, flesschen, gloeilampen, ijzer waren en gereedschappen, koperwaren, muziek instrumenten en onderdeelen, radio-apparaten en onderdeelen, ontvangtoestellen, weegappa raten en onderdeelen, machines, motoren, accu mulatoren en onderdeelen, minerale verfstof fen, inkt, druk- en schrijfinkt, vernissen, ge neesmiddelen. In de op Woensdag 14 Maart a.s. te elf uur te houden openbare vergadering van de Eerste Kamer zal een aanvang worden gemaakt met de interpellatie van den heer Van Citters in verband met het antwoord van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op zijn schriftelijke vragen in zake een oproep van het zich noemend Comité van Professoren en Studenten. De twee gearresteerde grossiers in vieesch- waren R. en S., te Rotterdam, die werden ver dacht van knoeierijen bij het abattoir aldaar, zijn na verhoor uit de voorloopige nechtenis ontslagen. Wel geven zij toe steekpenningen aan hulp keurmeesters te hebben gegeven, maar het met opzet In den handel brengen van ondeugdelijk vleesch ontkennen zij. SOEKABOEMI, 9 Maart. (Aneta.) In den af- geloopen nacht had een groote brand aan den Grooten Postweg plaats, waarbij drie perceelen en een goedang in de asch werden gelegd. De schade bedraagt 30.000.— en wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Vrijdagmiddag te ruim 2 uur brak door on bekende oorzaak een hevige uitslaande brand uit in het perceel café de Poort van Cleve aan de Markt te Eindhoven, eigendom van de bier brouwerij Coolen en bewoond door den heer Raaymakers. In een minimum van tijd stonden het café en het bovengelegen woonhuis in lichter laaie. De brandweer, die met 5 stralen den brand trachtte te blusschen, mocht er slechts in slagen ae aan grenzende perceelen te vrijwaren. Café en woonhuis brandden geheel uit. Om vier uur was men het vuur meester en kon de brand weer naar de kazerne terugkeeren. Een onderzoek naar de oorzaak van den brand wordt ingesteld. De toestand van den jongen man, C. van B„ die Donderdagavond 't slachtoffer werd van een auto-ongeval en die in het groote gast huis te 's-Hertogenbosch werd opgenomen, was Vrijdagmorgen redelijk wel. Onmiddellijk le vensgevaar is niet aanwezig. Ook het meisje maakt het, naar omstandigheden', goed. Eenige weken geleden is een Amsterdammer, die naar Londen gegaan was tot uiteindelijke regeling van een douane-zaak, aldaar gearres teerd en later op borgtocht vrijgelaten. Een later bericht vermeldde, dat hem een zeer hooge boete was opgelegd. Naar aan den Londenschen correspondent van „Het Handelsblad" wordt medegedeeld, is in den loop van het proces gebleken, dat de bewuste heer andere formulieren heeft getee- kend, dan op zijn goederen toepasselijk waren, zonder daarbij voordeel te hebben. De boete is opgelegd niet wegens fraude, welke zooals de douane-administratie erkent, niet is gepleegd, doch omdat deze administratie de opgegeven waarde te laag achtte, waarmede de quaestie der formulieren niets te maken heeft. Het be drag der boete is het verschil in rechten tus- Benoemd zijn tot leden der examencommis sie voor het afnemen van zangersexamens en van de examens voor het Gregoriaansch direc- teurendipioma der Ned. St. Gregoriusvereeni- ging voor het jaar 1934: kapelaan Jac. Duyves, Rector Cantus der St. Ger. Majellakerk te Amsterdam, voorzitter; Broeder Ansbertus. Rector Cantus te Haarlem; de heeren H. Bauer, Mus. Eccl. Laur., Rector Chori der St. Augustinuskerk, Amsterdam W., en L. Scholte, organist aan de hulpkerk van den H. Huber- tus te Amsterdam. Het Sportpaleis te Berlijn was Vrijdagavond maar matig bezet, toen de voorwedstrijden om acht uur een aanvang namen. In de sprint won Golz voor G. Za6so en Blank. De 100 hondenrace werd gewonnen door Gronwald in 23 minuten 30.1 sec., en 11 punten voor Grönig en Wiemer, welk met 9 punten en Kreisel met 8 punten. Om half 11 werden de koppels voorgesteld en om 11 uur precies klonk het startsignaal voor de 14 paren. Met Ehmer aan de leiding vertrokken de volgende koppels: Jan van Kempen-Braspen ning, Slaat-van Nevele (Nederland-België). Martin-Smets (België), Tietz-Loncke (Duitsch- land-België), Göbel-Prieto (Duitschland-Span- je) en de Duitsche koppels Eausch-Lohman, Funda-Pützfeld, Zims-Ippen, Umbenhauer- Hoffmarm, Dorn-Maczvnski, Ehmer-Korsmeyer, Rieger-Siegel, Gebr. Nickel en Patzack-NegcL NEW-YORK, 9 Maart (Part.) —/De gisteren ingezette koersverbetering vond heden verderen voortgang. De mededeeling van Senator Flet cher, dat het wetsvoorstel inzake de beursher- vorming zal worden verzacht, heeft een einde gemaakt aan de vrees, dat van den beurshandel binnen afzienbaren tijd niets meer zou overblij ven. Wat de uiteindelijke inhoud van de wet zal zijn, is evenwel niet bekend, doch Wallstreet is in hooge mate ingenomen met den tot uit drukking gekomen afkeer in hooge democrati sche kmgen ten aanzien van al te ingrijpen de maatregelen tegen de beurzen. Een stimu lans vormden bovendien de geruchten, volgens welke Roosevelt zou gezwicht zijn voor den storm van protesten, die in industrieele kringen is opgestaan tegen de plannen om de werktijden wederom met 10 pCt. te verminderen en de uit voering van die plannen voorloopig zou hebben opgeschort. Staatsobligatiën waren vast, onder invloed van de verwachting, dat de in de vol gende maand vervallende Libertyloan zal wor den afgelost uit de schatkist ter beschikking staande middelen, verkregen door de herwaar deering der goudvoorraden. Op de aandeelen- markt waren spoorwegshares meerendeels wat hooger; alleen Union Pacific waren gedrukt. Het hoogere koerspeil van gisteren had eenige winstnemingen uitgelokt. Public-utilities waren goed prijshoudend. Metaalwaarden stelden zieh aanvankelijk wat lager, doch. later trad eenig herstel in. International Nickel liepen na flau- wen inzet op. Petroleumwaarden en staalfond- sen waren goed prijshoudend. Warenhuisaan- deelen liepen iets op. Een uitzondering op de algemeene tendenz vormden aandëelen United Aircraft, die na iets zwakker opening verder terug liepen In het verdere verloop werd de stemming onregelmatig. Van de spoorwegshares konden Canadian Pacific ruim 1 pCt. monteeren, ter wijl Atchison Topeka's en Union Pacific ge drukt in de markt lagen. De wagonveriadingen zijn met 30.766 toegenomen, welke vermeerde ring werd toegeschreven aan de ongunstige weersomstandigheden in de afgeloopen week. De betreffende waarden ontleenden hieraan geen stimulans. Mijn- en tabaksaandeelen bleven goed prijshoudend. De overige afdeelin- gen vertoonden meerendeels een neiging tot reactie, die tegen het slot meer geaccentueerd werd, hoewel het einde van den beurshandel niet op het laagste punt van den dag tot stand kwam. Verliezen van 1 pCt. a 1% pCt. werden door Westinghouse Electric, Eastman Kodak, Chrysler, United Aircraft, Allied Chemical, Pu blic Service, Int. Harvester, Bethlehem Steels, National Steel, Atchison Topeka en Union Pa cific geboekt, terwijl Canadian Pacific plm. 1 pCt. avanceerden. Van de obligatie-afdee- ling werden 6 pCt. New-York Central 1 3/8 pCt. hooger afgedaan. De omzetten bedroegen 1.400.000 shares. Slotkoersen Maart Allied Chemical American Can. C American Can. Co Am. For. Power Am. Smelting Ref Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B Am. Waterworks Anaconda Copper Ass. Gas Electr. Co. Atchison Topeka Auburn Autq Baltimore Ohio Bethl. Steel Co. Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Chesapeake Ohio Chic. Milwaukee pref. Chicago Rock IsL Chrysler Motor Cities Service Consol Gas of N.Y Continental Oil 7 Dawesleening 5% Youngleening Dele ware Hudson Dupont de Nemours Eastman Kodak El. Bond Sh. Co. General Electric Gen. Gas Electr. Gen. Gas El. cl. A. General Motors Great Northern Hudson MotOT Illinois Central Intern. Harvester Intern. NickeJ Intern. Tel. TeL Kennecott Copper Koninkl. Olie Loew's Ine Low priced shares Mc.Keesport Tin PI. A Miss. Kansas Texas Missouri Pacific Idem pref Montgomery Ward Nat. Cash. Reg Co. National City Bank Nat. Dairy Prod G. A. Nat Stee] New York Central Nord American Co Norfolk Western Novade) Pennsylvania Proctor Gamble Publ Serv N. L Radio Corp ol Am. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. OH of N -Jersey Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A Unit. States Leather Unit. States Rubber Unit. States Steel Corp. Wabash gew A Westinghouse El Wool worth Build S exdlv f ex walm. a laten. 9 8 7 149 150% 148% 99% 100% 99% 28 28% 28 10 X 10 9% 451/s 45 43% 1211/3 121% 119% 701/j 701/s 70 20% 20% 15% 15 14% 1% 1% 1% 65 66% 64% 55 55 54 29% 30 29% 421/3 44 437/8 17% 16% 16% 73% 73% 71% 27% 28 27% 43% 43% 43§ 11 10?i 10% 4% 4?4 5 53% 54% 52% 31/s 31/s 3% 38% 39 381/2 19 187/s 18% 85% 86% 867/8 58 581/8 58% 62% 62 62 96% 97% 69% 89 90 86% 17% 18% 16% 21% 217/g 2IV* 171/2 17 16 1% 1% 1% 37% 377/g 36% 18 19 17 19% 197/g 18% 32 32% 31% 40 411/8 40% 27% 27% 25 14 14% 13% 20V8 19% 191/1 381/2 38% 38% 6.35-50 6.15-30 88% 871/2 883/8 117/8 12% 12 47/e 4% 41/2 7% 7% 7% 32% 32% 30% 20 197/s 191/2 30 30 29 15% 15% 15% 49% 50% 49 37% 37% 36% 187/8 19% 18% 174% 17472 174% 64 64 34% 341/2 34% 37% 37% 37% 37% 5»% 377/8 8 81/8 77/8 48% 45% 46% 10% 10% IOV2 16% 16% 16% 27% 28 271/g 31% 32 30% 21% 21% 213/s§ 45% 46"/8 453/g 11'% U% 11% 12°% 12ö 12o 23% 2o% 23% 6'/fc 0% 672 lOVs lo 9% 19% 19% 18% o4 0472 337* 4 4 4 39 40 381/2 50% 5U7/g 49% ex coupon. bieden. NEW-YORK, 9 Maart. 9 Mrt. 8 Mrt. 9 Mrt. 8 Mrt. arussw 28.29 23.JU Daw Rome ö.a6 Vs &.S Adam Madrid 13.62 i3.o2 Londen Bern 32.3u 32.31 Parijs Weenen lö.95 18.9a Berlijn NEW-YORK, 9 Maart. 9 Mrt. 8 Mrt. 2o.52% 25.34 07.26 b7.2S o.Uö'Va 5.07% 0.08 6.58 39.70 39.62 9 Mrt. 8 Mrt. Suiker Mrt f.46: 1.51 dei 1 56-57 1 56-57 Jul) 1.61-62 1.61-62 Sept. 1.65-66 1.65-66 Rubber Mrt 11.02 Mel 11.20 Juli 11.48 Sept 11.75 10.90 11.08 11 38 11.63 Oct. 11.86 Dec 12.07 Jan. 12.18 11.73 11.93 12.05 Tin bocc 53.62% 53.10 April 53.62% 53.10 Tarwe Roode Winter loco Harde Winter loco 97 V, 97Vs 97Vz 97Vs Katoen Loco 12.40 12.45 Aug. 12.39 12.40 Mrt. 12.13 12.1C-13 Sept 12.43 12.44 April 12.17 12.19 Oct. 12.48-49 12.48 Mel 12.22-23 12.25 Nov. 12.52 Juni 12.28 12.30 Dec. 12.56 12 3b Jan. 12.61 Juli 12.34 Koffie (Rio) 12.53 12.59-60 12.64 (Santos) Mrt 845 0.0 2 Mrt 10.80 10.90 Mei 8.60 8.65 Mei 11.02 11.08 Juli 8.66 8.70 Juli 11.14 11.18-19 Sept 8.71 8.74 Sept 11.44 11.50 Dec. 8.76 8.78 Dec ll.So 11.62 CHICAGO 9 Maart 9 Mrt. 8 Mrt. 9 Mrt. 8 Mrt. Tarwe Haver Mei 86%"% 86Vt-% Mei 333/4 333/8 JUU 86%-% 861/8-86 Juli 34% 34 Sept. 87% 873/ê-% Sept. 343/8 34% Mais Bogge Mei 51% 50V4 Mei 59J/2 59% Juli 53% 5234 Juli 60% 607/g Sept 54% 54% Sept. 62% 62% Beuzel Loco 6.50 6.45 Duluth Lijnzaad Mei 6.20 6.15 Mei 1.82 1.82% Mei 6.70 6.65 Juli 1.83 1.83% Juli 6.72V2 6.67% Sept. 6 92% 6.87% Oud contract. Nieuw contract. WINNIPEG, 9 Maart. 9 Mrt. 8 Mrt. 9 Mrt. 8 Mrt. Tarwe Gerst Mei 697/8 69% Mei 41% 41% Juli 711/a 703/8 Juli 423/8 42% Bogge Lijnzaad Mei 48% 483/g Mei 1.52% 1.52% Juli 497/s 49% Juli 1.50% 1.501/2 Haver Mei 35% Juli 36Ve 35%' 36 GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 9 Maart. Tarwe. Mrt. 4.2 1/8; Mei 4.4 Juli 4.6 4.6 1/8; Oct. 4.7 7/8, 4.7 (Medegedeeld door Simoons Co.) Van 3.30—4.30 uur Unilever 77 Vz Philips 246 A'dam Rubber 105% Aku 44% Redjang Lebong 166 Beth. Steel 2726% Canadian Pacific 10% Int. Nickel 16%13/16 Amer. Enka 20 7/16 Van 4.30—5 uur Philips 247—248 Int. Nickel 16% Canadian Pacific 10% Aku 43%44 Anaconda 9 7/16 Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V, (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: Verzocht door H. B. Veltman, aannemer, Heem stede, Tooropkade 13. Bewindvoerder mr. R. C. Bakhuizen v. d. Brink, Haarlem. Verhoor: Zater dag 7 April 1934 des v.m. 10 uur in het Paleis van Justitie. Haarlem, Jansstraat 81. Verieend aan C. v. d. Wetering, W. v. d. Wete ring en M. v. d. Wetering allen te Rotterdam, te zamen vormende de Handelsvennootschap onder de firma Gebr. v. d. Wetering, voor den tijd van één jaar. ingaande 12 Januari 1934. Bewindvoerder mr. F. C. Cremer, Rotterdam. Failliet verklaard: 8 Maart. S. Dresden, Amsterdam, Nw, Keizers gracht 3. M. W. C. Valkenet, handelaar in groenten, Amsterdam, Baweanstraat 2 hs. j. w van Dijk, vloerenlegger, Amsterdam, Bataviastraat 22 hs. Gec laa Mrt. 1.71 1.70-71 1.72-73 1.71-72 1.75-77 1.75-7 7 Ct.Cuba 3.45 3.45 BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN vertrokken 9 Mrt.: Wea, m.s., Lon den: Colombia, m.s. W.-Indië; Hafnia, s, Kopen hagen; Friesland (Let), s, Bremen: Oilshipper, tank, Baytown; Stentor, s, Java; Express, m.s„ Parijs. MIJ. OCEAAN STENTOR, 9 Mrt. van Amst. n. Java, KON. HOLL. LLOYD ZEELANDIA, thuisreis, 9 Mrt. van Bahia. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. IIQLLANDAFRIKA LIJN NIJKERK, uitreis, 8 Mrt. te Beira. ROTT. LLOYD SLAMAT, uitreis, 9 Mrt. van Southampton. BLITAR, thuisreis, 9 Mrt. n.m. 2 uur te Lon den wordt 10 Mrt. v.m. 8 uur te R'dam verwacht. DEMPO, thuisreis, 9 Mrt. n.m. 1 uur van Lis sabon. KON. NED. STOOMB. MIJ. MEROPE, 9 Mrt. van Amst. via R'dam naar Middl. Zee. PLUTO, 8 Mrt. van Gothenburg n. Amst. VENUS, 9 Mrt. van Messina te Palermo. PERSEUS, 9 Mrt. van Kopenhagen te Aarhuus. RHEA, 9 Mrt. van R'dam te Passages. TITUS 9 Mrt. van Middl. Zee te R'dam. BOSKOOP, uitreis, 9 Mrt. te Callao. CERES, 9 Mrt van Tanger n. Gibraltar. CRYNSSEN, 9 Mrt. van Amst. te Barb"'rl" DIVERSE SCtlEl'u.\ AGATHA, 5 Mrt. van Pladjoe n. Hongkon0. ALETTA, 5 Mrt. van Soesoe n. Singapore. ANGELINA, 5 Mrt. van Pladjoe n. Singapore. AN AST ASIA, 8 Mrt van Singapore n. Soesoe. AUGUSTINA, 6 Mrt. van Singapore n. Soesoe. HERMES. 6 Mrt. van Soerabaya te Balik Pappan. IRIS, 6 Mrt. van Iloilo n. Balik Pappan. JOSEFINA, 7 Mrt. van Soerabaya n. Batavia. JUNO, 4 Mrt. van Tamsul te Boenjo: gaat naar Balik Pappan en Hongkong. MAGDALA. 11 Mrt. van Napels te Port Said verwacht; gaat daarna naar Aroebaai. MAJA, 8 Mrt. van Gibraltar te Napels; gaat naar Malta en Port Said. MALVINA, Singapore n. Paulllac, 11 Mrt. te Suez verwacht. MAMURA, 7 Mrt. van Singapore n. Paulllac en verm. Rouaan. MARPESSA, 5 Mrt. van Tampieo en verm. naar R'dam MERULA, 19 Mrt. van Singapore te Paulllac ver wacht; gaat verm. naar Rouaan. MERWEDE, 7 Maart van Middlesbro te Shore- ham. PETRONELLA, 6 Mrt. van Batavia n. Singapore. PHOBOS, 7 Mrt. van Abadan n. Suez.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2