Nog steeds Stavisky-raadsels Het keizerrijk Mandsjoekwo Het nieuws van heden EEN INSTRUCTIE DOOR DE TELEFOON DE FRANSCHE PREMIER ALS HOTELBEWONER NAAR ERKENNING DOOR DE MOGENDHEDEN? HET GETEMDE SPANJE DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZONDAG 11 MAART 1934 Ochtendblad DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Wie zorgde er voor dat de waar schuwing een aanbeveling werd? Inspecteur Bonny voor de commissie De Eiffeltoren is voorzien van een thermometer van 160 meter hoogte. Geheel Parijs kan nu de temperatuur aflezen. De graadstreepjes staan onge veer 3 meter van elkaar af PARIJS, 10 Maart. (V. D.) De commissie van onderzoek naar de Februarl-onlusten te Parijs heeft zich bezig gehouden met de verklaringen van oud-minister Frot, overs.e de la Rocque, leider der oud-strijders-organisatie „Croix de Feu" en De Kerillis, hoofdredacteur van de „Echo de Paris". Ex-keizerin Zita te Parijs Sedert eenigen tijd woont zij er in een hotel Dreigbrieven in Cal cutta Een bloedbad onder de Europeanen Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Het leven van Gaston Doumergue dag en nacht bewaakt door 28 agenten De Duitsche gezant verlaat het Poolsche ministerie van Buitenlandsche Zaken na de onderteekening van het Poolsch-Duitsche verdrag DE EERSTE DAIMLER-A VTO Gottlieb Daimler, de uitvinder van den naar hem genoemden motor (17 Maart a.s. zal het 100 jaar geleden zijn, dat hij werd geboren) bij een rit met zijn eerste auto in het jaar 1886 Japans Mandsjoerije- politiek Obligaties als dank voor bewezen diensten Boedapest afhankelijk van de regeering Einde van autonoom stadsbestuur „De kans voor China het land terug te winnen, is practisch uitgesloten" Macht van het voldon gen feit Kardinaal Bertram Op 14 Maart vijf en zeventig jaar Kerk te Rouaan door brand vernield Een prachtig gebouw uit de veertiende eeuw Een nieuw zeemonster Ontdekt nabij de Bahama-eilanden Concentratiekampen „minder noodig" DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Het stille gebed In deze dagen van den ongeëven- aarden Stillen Omgang door Amster dams straten met deelnemers uit heel het land wordt de aandacht als van zelf gevestigd op het Stille Ge bed. Want deze omgang van tiendui zenden is in wezen niets anders dan de beoefening van het stille, inzich- zelf gekeerde gebed door den enke ling, die zich zelf volgens de bis schoppelijke statvj&i niet bij een op tocht, een manifestatie of een groep denkt. Ieder gaat op zich zelf. Het is een persoonlijke devotie. De groe pen van buiten die in de Mirakel stad komen leggen alle uiterlijke kenteekenen af, beschouwen zich niet meer als groepen. Toch weet de enkeling zich met de tienduizenden gemeenzaam. Waar meerderen in ge bed tezamen zijn is God, volgens Zijn ivoord, in hun midden. De Stille Om gang is het symbool van dit stille gebed van den enkeling in de ge meenschap der heiligen. De Stille Omgang is dit stille gebed zelf. Daar om wordt zoo krachtig gewaakt voor de historische innerlijke waarde en beteekenis ervan. Moge deze zoo blijven. Anarchistische vakbonden ontbonden DE KONING VAN ROME NIEUWE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18639 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van een bij zonderen correspondent) PARIJS, 10 Maart. Gisteren werd de heer Bonny, inspecteur der Süreté génénrale, door de parlementaire com missie, die de Stavisky-affaire onderzoekt, ge boord. Bonny verhaalde in welke omstandigheden hij met het onderzoek over de zaak-Siavisky werd belast. Op 8 Januari had hij Romagmno, een öer lijfwachten van Stavisky, ondervraagd. Toen Romagnino vernam, dat Stavisky zich ge- zelfmoord had, begon hij te weenen. Den vol genden dag, aldus Bonny, heb ik Hayotte aan gehouden en in zijn zakken een papiertje ge vonden de namen vermeldend van verschillen de Parlemen.sleden, o.a. dien van Proust. Daar na heb ik ook mevr. Stavisky in verhoor ge nomen. Op 18 Januari zeide een inspecteur, Ducloux, mij, dat ik, op bevel van den directeur der Süreté générale, het onderzoek moest schorsen en. dat een nota betreffende een zaak, die zien in 1928 had voorgedaan, door Oudart aan de Süreté was afgeleverd. Op 20 Januari publi ceerde La Liber.é tegen mij een lasterlijk ar tikel. Op 21 Januari werd ik gehoord door de inspecteurs Plytos en Mossé. Den volgenoen dag Werd ik geschorst. Ik ben daarom niet werke loos gebleven Ik had informateurs, die ik ver zocht hun onderzoekingen voort te zetten en mij vooral de souches der cheques te brengen. Ik verscheen ten slotte voor den tuchtraad en Werd vrijgesproken. Denzelfden avond is een van mijn informateurs komen zeggen, dat hij mij de souches te half tien zou kunnen bezor gen. We feliciteeren u, aldus een commissielid, voor uw op.reden in die zaak. Romagnino is, nadat hij door u werd ge hoord, naar Londen vertrokken. Was zijn pas- Poort in orde? aldus een ander commissielid. Ja. Wie heeft dit paspoort verstrekt? Dat weet ik niet. Men heeft de overhandiging der souches door een onbekende voorgesteld als een soort Politie-roman. De operatie, aldus Bonny, was regelmatig en het resultaat niet gering. Heeft men u redenen opgegeven toen u geschorst werd? Neen. Ik ben trouwens niet geconfronteerd geworden met mijn beschuldiger Oudart. Bij het einde der zitting heeft het Kamerlid Dignac een rapport ingediend over de houding der gewezen radicale ministers J. Durand en Öalimier. Men weet, dat deze ministers een hota hadden gericht tot de verzekeringsmaat schappijen, waarin zij deze aanspoorden hun gslden te beleggen in bons van de stadsbank Van leening te Bayonne. Dignac betoogde, dat de dienstoversten van het ministerie van arbeid eerst een nota hadden Opgesteld in tegenovergestelden zin, doch tele fonisch werd hen door het kabinet van den mi- bister medegedeeld, dat de nota in gunstigen zin moest worden opgemaakt. Dit gebeurde in 1932. Rond denzelfden datum schreef Garat aan Dalamier een brief, waarin hij dezen laatste bedankte voor zijn optreden. Rond denzelfden tijd richtte de minister van Handel aan zijn collega van Arbeid een schrij ven, waarin hij o.a. zeide, dat de bons van de leenbank een uitstekende geldbelegging zijn Voor de sociale verzekeringen, wegens de solidi teit dezer onderneming!! PARIJS, 10 Maart. (Reuter) Volgens zekere Persberichten zouden uit het dossier betref fende de Hongaarsche aandeelen, stukken zijn Verdwenen. Het dossier was door minister Bar- thou toegezonden aan de parlementaire enquê te-commissie inzake de Stavisky-affaire. Op het Quay d'Orsay wordt verklaard, dat het dossier Voor de verzending compleet was. Naar aanleiding van de verklaring van Frot, dat De la Rocque de bedoeling had een staats greep uit te voeren, verklaarde deze, dat op 6 Januari een bemiddelaar hem had bericht, dat Frot een groep wilde vormen, die in geval van moeilijkheden van den president der repu bliek zou eischen, dat aan Frot de leiding der regeering zou worden toegekend. De zaak-De Kerillis betrof een gesprek van vier vliegers, waaronder zich de broer van Ke rillis bevond, hetwelk eind Januari door eenige politie-beambten zou zijn afgeluisterd. In een café zouden de vliegers gezegd hebben, dat zij manifesten en bommen boven het Kamerge bouw naar beneden wilden werpen. De verkla ring van den politieman kon echter niet ge handhaafd blijven, aangezien de piloot De Ke rillis zijn alibi kon bewijzen. Op de vraag of hij een groep van betrouw bare mannen wilde vormen, stelde Frot de wedervraag: Kan een parlementariër in staat van beschuldiging worden gesteld, omdat hij aan de vorming van een kabinet heeft ge dacht? Te Orleans zijn de directeur en de taxateur van de stadsbank van leening gevangen gezet wegens medeplichtigheid van oplichting en he ling. Beiden kenden heel goed de herkomst van de door Hayotte bij de bank beleende juweelen. PARIJS, 10 Maart. (Reuter) Afgev. Proust heeft een klacht ingediend tegen X., wegens misbruik van zijn naam. Dit naar aanleiding van het feit, dat op een talon van een Stavisky- chèque vermeld staat, dat een som van 2.4 mil- lioen francs gestort is ten zijnen behoeve. PARIJS, 10 Maart (Reuter) Ex-keizerin Zita is, naar de „Intransigeant" vandaag heeft vastgesteld, reeds eenigen tijd te Parijs komen wonen in een klein hotel aan de Boulevard Raspail. Aartshertog Otto, die haar vergezelde, keerde vier dagen geleden naar Brussel terug. De ex-keizerin heeft talrijke bezoeken ont vangen. Aan een vertegenwoordiger van bovengenoemd blad werd verklaard, dat het verblijf der ex- keizerin te Parijs niets uitstaande heeft met de geruchten over een restauratie der Habsburgers. LONDEN, 10 Maart (Reuter) De „Daily Telegraph" verneemt uit Calcutta: Het revo- lutionnair Calcutta-leger dreigt met een alge meen bloedbad onder de Europeanen, wanneer de wet op de onderdrukking van het terrorisme in Bengalen zou worden aangenomen. De vrouwen zullen de eerste slachtoffers zijn. Deze bedreiging werd aan tal van Europe anen over de post toegezonden. De schrijvers van deze dreigbrieven leggen er den nadruk op, dat dit geen iooze bedreiging, doch bittere ernst is. Zij onthullen ook enkele onderdeden van him aanvalsplannen. Verwachting: Meest matige Zuidelijke tot Zuid-Oostelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in tempera- 5 tuur. H Verdere vooruitzichten: Onzeker. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil PARIJS, 10 Maart. (Reuter.) Voor de eerste maal in de geschiedenis der Fran- sche Republiek woont de eerste minister in ambtsperiode in een hotel. Men acht Gaston Doumergue beter beschermd in een hotel dan in een der ministeries. Frankrijk wil geen risico loopen met den be langrijksten man des lands. Vanaf het oogen- blik immers, dat Doumergue terugkeerde in de politiek, na jaren van rust, stapte hij in een maalstroom van intriges en gevaren en wist hij, dat achter het Stavisky-schandaal men- schen stonden, die er niet tegen op zouden zien een eind te maken aan het leven van den man, die hun misdaden aan de kaak wilde stellen en de Fransche politiek zuiveren. Het hotel van Doumergue wordt dag en nacht door 28 politieagenten, in uniform en in burger, bewaakt. Op een sofa in de gang voor .de kamers van den heer Doumergue zit een man den geheelen dag in een boek te lezen en wekt den schijn alsof hij half slaapt Des nachts" wordt zijn plaats door een anderen niet in het oog loopenden waarnemer inge nomen. Als de premier naar het ministerie rijdt, wordt hij altijd in een anderen auto door vier in burger gekleede politie-beambten gevolgd. Achttien agenten in uniform bewegen zich on afgebroken in en rondom het hotel en twee andere rijden per fiets voortdurend rondom het blok huizen, waar het hotel staat. Maar de getrouwste bewaker van den premier is wellicht mevrouw Doumergue, die alleen aan persoonlijke vrienden toestaat de hotelkamers te betreden. Zelfs ministers mogen niet bin nenkomen, tenzij zij besteld zijn. TOKIO, 10 Maart (Reuter) Alle Japan ners die aan hun land diensten hebben bewe zen in Mandsjoerije, zullen als belooning regee- ringsobligaties en medailles krijgen. Voor dit doel is door een commissie van het Japansche Lagerhuis een wetsontwerp goed gekeurd, waarbij de regeering gemachtigd wordt tot het uitgeven van obligaties tot een bedrag van 54 millioen yen. Deze obligaties zullen worden verleend aan 360.000 officieren en man schappen, 150.000 leden der marine en 70.000 burgers. Aan 516.000 soldaten zullen medailles van verdienste worden uitgereikt en aan 288.000 soldaten en burgers zal men decoraties en bekers uitreiken. TOKIO, 10 Maart (Reuter) Volgens een rapport van het ministerie van Binnenland- sche Zaken is het aantal werkloozen in Japan in het afgeloopen jaar teruggeloopen van 500.000 tot 390.000. Dit aantal zal waarschijnlijk nog verder terugloopen, daar de wapen- en munitie-fabrieken veel nieuwe werkkrachten kunnen gebruiken door de groote orders, die hun zijn verstrekt als gevolg van de record- begrooting van Oorlog, die zoo juist door den Landdag is aangenomen. BOEDAPEST, 10 Maart (Reuter). In den af geloopen nacht heeft het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden de regeeringsvoorstellen inzake de wijziging in het stadsbestuur van Boedapest met algem. stemmen aangenomen. Aan de de batten, die 14 zittingdagen geduurd hebben, na men voornamelijk de sprekers der oppositie deel. Zij verklaarden, dat de aanvaarding van het re- De verheffing van Prins Poe-Yi tot Kei zer van Mandsjoekwo verandert aan den feitelijken toestand in het Oosten van Azië voor het oogenblik niet veel. Dat neemt niet weg, dat deze troonsbestijging een belangrijke wijziging beduidt in de strategi sche, politieke en economische positie van de landen, die aan den nieuwen onaf hankelij ken staat grenzen, en zelfs van die, welke op dui zenden kilometers afstands gelegen zijn. Voor Japan beteekent de plechtigheid, waar van Sin-King op 1 Maart getuige was, de finale consolidatie van een toch al sterke positie De kans voor China om Mandsjoerije ooit terug te winnen wijkt weg naar zóó onbestemde ver ten, dat er practisch geen rekening meer mee behoeft gehouden te worden. De Chineesche verontwaardiging, waaraan de president van de uitvoerende Yoean te Nanking, Wang Tsjing Wei, na de kroning van den nieuwen vorst uiting gaf, heeft Tokio voor kennisgeving aan genomen. Dat China er niet aan denkt het „gouverne ment van ledepoppen" te Sin-King te erkennen, is ongetwijfeld nog steeds waar. De onder handelingen, die met Japan gevoerd zijn en worden, werpen tot dusver geen resultaten af, juist omdat de Mandsjoekwo-kwestie het on overkomelijk struikelblok blijft. Maar Nanking vergist zich als het gelooft, dat de houding der mogendheden, die de po litiek van Japan noodgedwongen en zeer tegen haar zin te Genève veroordeeld heb ben, steeds aan de Chineesche parallel zal loo pen. Volharden bij de tot dusver aangenomen negatieve houding beteekent Japan de geheel vrije hand laten en wie weet hoe groot de eco nomische rivaliteit van alle groote mogendhe den in Oost-Azië is, begrijpt onmiddellijk, dat nóch de Vereenigde Staten nóch de groote Europeesche mogendheden er aan denken kun nen het bestaan van het nieuwe Keizerrijk op den duur te negeeren. Engeland trouwens hqpft het geval-Mand- sjoekwo reeds weder te Genève ter sprake ge bracht naar aanleiding van de noodzakelijke regeling van de postale aangelegenheden, die voor de regelmatigheid van het brief- en tele gramverkeer tusschen Groot-Brittannië en Oost-Azië van bizonder gewicht zijn. De regee ring van Mandsjoekwo heeft de Britsche brie ven tot dusver rustig over haar gebied doen reizen, maar eischt thans betaling van de transitkosten, waarop zij zonder meer recht zou hebben als Mandsjoekwo bij de interna tionale Postunie ware aangesloten. Uit den aard der zaak heeft Engeland geaarzeld aan de eischen van de regeering te Sin-King gevolg te geven, maar de Britsche belangen gedoogen niet, dat de kwestie ongeregeld blijft. Via den Volkenbond zoekt Engeland de toestemming te verkrijgen, die het op eigen gelegenheid niet geven durft, daar het niet het eerste land wil zijn, dat de rechten van Mandsjoekwo, zij het ook op een beperkt terrein, erkent. Maar het zal op den duur de belangen zijner burgers ze ker niet offeren aan een Volkenbondsbeslissing, die sinds lang steriel geworden is. En Frankrijk een groep Fransche kapita listen althans aarzelt niet in Mandsjoekwo groote zaken te gaan doen. Een overeenkomst is dezer dagen tot stand gekomen, die voor een Fransch-Japansch consortium de mogelijkheid opent in Mandsjoekwo een aantal groote werken te ondernemen, die krachtig tot de ontwikkeling van het land zullen bijdragen. De raad van administratie van dit consortium bestaat uit twaalf leden, zes Franschen en zes Japanners: graaf Hayashi, voorzitter van het bestuur van de Zuid-Mandsjoerijsche spoorwegmaatschappij, presideert hem. Is het niet volkomen duidelijk, dat deze Pranschen niet honderden millioenen Fransch geld zouden riskeeren, als zij niet de zekerheid hadden, dat dit geld veilig is? Maar het kan alléén dan veilig zijn, als Frankrijk zich in Mandsjoekwo óók politiek kan laten gelden en dit is slechts mogelijk, als de Quai d'Orsay zich te eeniger tijd officieel te Sin-King verte genwoordigen laat. En Rusland? Als er één land is, dat er be lang bij heeft tot de erkenning van Mand sjoekwo in zijn tegenwoordigen vorm over te gaan, dan wel de republiek der Sovjets. Het is evenwel de vraag of dat mogelijk blijken zal. Te Moskou ziet men volkomen goed in, dat het Keizerrijk Mandsjoekwo aan zijn definitieve grenzen nog niet toe is. Het zal zich, in de naaste toekomst reeds, uitbreiden met Binnen- Mongolië, dat nog steeds onder de nominale suzereiniteit van China staat, maar in wer kelijkheid van Nanking reeds volkomen on afhankelijk is. Deze uitbreiding zal de strate gische positie van de Sovjetstrijdkrachten in Oost-Azië aanzienlijk verzwakken, want zij zal de Japansche luchtmacht, als het op een ge wapend treffen aankomt, in de gelegenheid stellen het Russische Oost-Aziatische leger van het Westen volkomen af te snijden. En Amerika? De berichten over Fransche deelneming aan de ontwikkeling van het eco nomisch leven in het jonge Keizerrijk hebben in Amerikaansche handelskringen ongerustheid gewekt. De Amerikanen willen niet te laat ko men. En het „Journal of Commerce" geeft in een van zijn laatste nummers reeds niet on duidelijk te verstaan, dat voor Washington de tijd gekomen is om zijn politiek inzake Mand sjoekwo grondig te herzien. Niet ter wille van een academische beslissing van Genève mogen de Amerikanen, die bij de markten van Oost- Azië het grootste belang hebben, den nieuwen staat van zaken negeeren blijven. Duitschland en Polen eindelijk Mosicki, de Poolsche gezant te Tokio, die een studiereis door Mandsjoekwo maakt, heeft de erkenning van het Keizerrijk bij zijn regeering reeds be pleit zullen alleszins bereid zijn gezanten naar Sin-King te zenden, zoo spoedig als zon der veel bezwaar geschieden kan. Ons eigen land, dat groote belangen in Oost- Azië heeft, kan niet achteraan komen. Een ge zonde en krachtige buitenlandsche politiek re kent óók, en vooral, met feiten. geeringsvoorstel de eerste stap naar de dicta tuur is en zal leiden tot afschaffing der gemeen telijke autonomie, aangezien de uitschakeling van het verkiezingsbeginsel en de invoering van het benoemingsbeginsel benoeming van bepaal de, door de regeering welgevallige ambtenaren tengevolge zal hebben. Van de zijde der regeeringsaanhangers werd hiertegen aangevoerd, dat bij het verkiezingsbe ginsel de gang van zaken afhankelijk werd ge maakt van de partijbelangen. De minister van Binnenlandsche Zaken verklaarde dat geen vrees voor het instellen van een dictatuur behoeft te bestaan, daar de Hongaarscne grondwet heilig was. Zonder haar had het land niet duizend jaar lang kunnen bestaan. Op 14 Maart a.s. zal de Prins-Aartsbisschop van Breslaü, Z.E. Kardinaal Bertram, zijn 75en verjaardag vieren. Ondanks zijn hoogen leeftijd is deze vooraanstaande Duitsche kerkvorst bui tengewoon helder van geest en een onverschrok ken strijder voor de rechten der Kerk. Geboren in Hildesheim, studeerde hij in Würzburg in München, om in 1881 op 31 Juü de H. Priester wijding te ontvangen. Daar de jonge priester tengevolge van het conflict dat er destijds tus schen Kerk en Staat bestond, niet naar zijn bisdom kon terugkeeren, voltooide hij zijn stu diën in Innsbruck en Rome. In 1906 werd hij benoemd tot opvolger van den overleden Bis schop van Hildesheim en in 1914 werd hij ge kozen tot Aartsbisschop Breslau. Het omvang rijke werk waarvoor de nieuwe Aartsbisschop gesteld werd blijkt wel uit het feit, dat in het Aartsbisdom Breslau 2.500.000 Katholieken aan zijn zorgen werden toevertrouwd terwijl nog 450.000 katholieken uit Berlijn, Brandenburg en Pommeren, alsmede 360.000 katholieke Oosten rijkers onder zijn rechtsmacht vielen. Het bestuur van zijn Aartsbisdom wordt ge kenmerkt door zijn groote schranderheid, be slistheid van optreden en groote arbeidspresta tie. Onverschrokken staat deze moedige kardi naal altijd en overal op de bres voor de hand having van de Katholieke leer en beginselen. Het zal dezen krassen Kardinaal op 14 Maart niet aan belangstelling ontbreken. PARIJS, 10 Maart (VX>.) In den afgeloo pen nacht is in de kerk van St. Nicaise te Rou aan 'n brand uitgebroken, die snel om zien heen greep en het prachtige gebouw, dat dateert uit de 14e eeuw geheel vernielde. Ook het carillon, het kostbare smeedwerk en de gebrandschilder de ramen worden door het vuur vernield. Het blusschingswerk leverde groote moeilijk heden op. Aangezien de kerk in een dichtbe volkte buurt is gelegen was het gevaar voor uit breiding van den brand zeer groot. NEW-YORK, 10 Maart (Reuter) De kapi tein van de „Mauretania" heeft op zijn terug reis van de Antillen in de nabijheid van de Ba hama-eilanden een zeemonster gezien, dat on geveer 20 meter lang was en vier bulten had. alsmede een aantal andere uitwassen, welke op vinnen leken. In een interview verklaarde de kapitein, dat hij het dier ongeveer drie minuten heeft gezien. LEIPZIG, 10 Maart. (V. D.) Daar de politieke rust toeneemt, heeft de Pruisische minister president thans ook de opheffing van net con centratiekamp Sonnenburg tegen het einde van de maand bevolen. In de concentratiekampen van Pruisen bevinden zich in totaal nog 2800 personen. Anarchistische vakorganisaties in Spanje ont bonden. Raadsels in de Stavisky-affaire. Wederom stukken verdonkeremaand? De Fransche minister-president als hotelbewo ner. Een strenge bewaking. Ex-keizerin Zita sedert eenigen tjjd te Parijs woonachtig. Een geheimzinnige organisatie in Britsch-Indië bedreigt de Europeanen met een bloedbad. Het luchtpost-conflict in Amerika verscherpt. Voortgezet getuigenverhoor in het N'ijenrode- proces; Koning en Wibraad blijven in vrijheid. Het conflict aan de centrale veiling te Aalsmeer opgelost. Felle brand te Oss. Pater G. van Kessel O. Cist, Pater B. Lucas S.V.D. t Uitbreidng van het radio-telegraafverkeer. Vannacht is de eerste Stille Omgang te Am sterdam gehouden. Uitslagen der eerste divisie van de Engelsche League. Het Amsterdamsche elftal wint met 31 van het Antwerpsche. New-Yorksche beurs: stemming prijshoudend. MADRID, 10 Maart. (Reuter.) Het Fabra- agentschap meldt: De organisaties der Natio nale Arbeidsconfederatie, een anarcho-syndica listische organisatie, is door een bijzondere rechtbank onwettig verklaard en moet ontbon den worden. Te Madrid is, zonder opgave van redenen, de voorzitter van de socialistische jeugdorganisa tie gearresteerd. Te Valencia is de staking der havenarbeiders thans algemeen. Binnenkort zal in het Napoleontisch Museum te Rome een zaai worden ingericht, welke spe ciaal gewijd zal zijn aan den „koning van Ro me". In Oostenrijk is aangekocht een belang rijke collectie autographieën, boeken en andere documenten van Napoleon's zoon. Stand op Zondag 1 ur v.m.: 742.5 yorige stand: 746

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1