STADSNIEUWS ZONDAG 11 MAART 1934 Pater B. Lucas f 128 AUTO VRACHTEN BOEKEN Het Rijksarchief verhuist Vleeschhal Rijksarchief Cijfers GRAALAGENDA Voor de week van 1018 Maart ZUID-EUROPEESCHE BLOEMENWEELDE In de gemeentelijke kweekerij te Aerdenhout GEMEENTERAAD GEMEENTEZAKEN Kleingoed Palm-Paschen Katholische Deutsche Seelsorge Geloof en Wetenschap Uniforme werktijdregeling voor het kappersbedrijf Kath. Grafische Bond Visch wedstrijd Vrijzinnig-democraten en nationaal-socialisten Ontheffing winkelsluiting Competitie 3e klas Ned. Dambond District Noord-Holland HEEMSTEDE WIJ ZEGGEN. Mexicaansch Nieme in verhoor Ex-keizerin Zita bij haar broer Vrije alcoholinvoer in Amerika De moordzaak-Prince Levenslang voor een opstandeling Parijs-Nice NEDERLANDSCH SCHIPPER VERONGELUKT Bjj den Provinciaal van de Paters van het Goddeiyk Woord kwam gisteren het bericht binnen van het overlijden van pater Lucas Werkzaam in de Missie van het Vicariaat der Kleine Soenda-eiianden in Ned.-Indië. De overledene was 2 jaar geleden daarheen vertrokken en werd kortgeleden door een tro pische ziekte aangetast, welke hem snel ten srave voerde. Met pater Lucas Is een onzer stadgenooten heengegaan. Vele zullen zich nog de roerende Plechtigheid herinneren, toen de jonge missio naris in de St. Josephkerk zijn afscheidsrede hield. Niemand der aanwezigen had toen kunnen denken, dal de jonge priester, die met zooveel liver naar zijn missiepost vertrok, nooit meer terug zou keeren en reeds zoo spoedig zijn hiooie loopbaan zou moeten voleinden. Gods raadsbesluiten zijn onnaspeurlijk. Op een zoo onbaatzuchtigen werker mogen wij teker de woorden van den dichter toepassen: Quem di dlligunt Adolescens moritur." ,Wien God bemint, dien haalt hij spoedig tot Zich." Het was Vrijdag drukker dan gewoonlijk op het historische middelpunt van onze stad: de Groote Markt. De aan dit plein (behalve bij tegen) haast onafscheidelijk verbonden groepen leegioopende belangstellenden, waren aange groeid tot ettelijke tientallen voorbijgangers, slagers- en andere loopjongens, die er „eenige" hiinuten afnamen om naar het vreemdsoortige ding te kijken, dat zich by de paaltjes tusschen de Groote Kerk en de Vleeschhal bevond. De belangstelling was zelfs zóó groot, dat er vier egenten voor noodig waren om de orde te handhaven. Het vreemdsoortig ding was een giybaan, Welke van een dakvenster van de Vleeschhal tet de straat by de vischhal reikte en diende °m de vele duizenden paparassen en boeken van het Ryksarchief op de meest practische en snelle wijze uit de Vleeschhal te veiwyderen btn ze vervolgens per auto naar het nieuwe tehuis van het Ryksarchief, de voormalige Provinciale griffie in de Jansstraat te transpor teeren. Het is eigeniyk zuiver een kwestie van han digheid! Het verhuizen van reusachtige stapels boeken is een zeer serieus en omvangrijk werk je, en om de boeken by enkele tegeiyk „op je hek" te nemen en ze trap-af te versjouwen, valt al even weinig mee, als om ze by stapels tegeiyk per katrol uit een bovenraam te laten aakken. De electrische meubelindustrie „De Utrecht" te Utrecht, past onder leiding van den heer Hendriks het thans op de Groote Markt te bewonderen systeem toe en dan gaat t handig en vlug! Drie jaar geleden heeft deze firma haar giybaan gebruikt by de inrichting van het Provinciaal Gouvernementsgebouw aan de Dreef, met dien verstande dat de „rutsch- baan" toen 45 tegen thans 50 M. lang was en thans 20 man personeel aan het werk is Wy hebben er destij ds reeds uitvoerig over Beschreven. We kunnen thans volstaan met de bpmerking, dat ieder, die er belang in stelt, Sfilf in het hartje van onze stad alles kan be sten, (zoolang men er tenminste met de rutschbaan aan het werk is) en.... bewonde ren. Wij hebben tevens van de gelegenheid ge bruik gemaakt om het inwendige van de Vleeschhal onder leiding van den heer G. van Bs. wetenschappeiyk ambtenaar van het rijks archief, te bezichtigen. Leeg waren de meters- lange rekken, waarop zich nog kortgeleden de Vele bescheiden en boeken bevonden en het Beheel maakte dien ongezelligen indruk, die men bok in leege huizen krügt. Toch is de Vleesch hal, ook van binnen, thans nog het bezichtigen Waard. Alleen al om het prachtige eikenhouten bintwerk, dat nog geheel dateert uit 1502, toen de Vleeschhal gebouwd werd door den beken den architect Lieven de Key, die in Amsterdam ®o Haarlem vele mooie kerken (oa. de kerk *an de Kerkstraat) ontworpen heeft. De reusachtige dakspanten (het gebouw be staat uit een kelder, een begane-grond-verdio- Ping en een kolossale zolder met twee verdie- Pingen) rusten niet onmiddellijk op de zijmu ren, maar daarop pas door middel van fraai bewerkte consoles in de begane-grond-verdie- Ping. Slechts twee groote balken zyn gespleten, door er telkens een grooten balk tegen aan te klemmen, zoodat alles toch weer stevig in el kaar zit. Het eikenhout is zoo met kwasten en tekkenoksels uit den boom gesneden en niet Beschaafd, maar „gekluwd." Van de dakbedekking heeft men in 1887 on- Beveer, (toen de Vleeselihal voor het rijksar- bhief werd ingericht) de looden platen aan den kant van het stadhuis door leien vervangen en verkocht om met de opbrengst daarvan 17.000, voor dien tyd een heel bedrag!) de kosten van de inrichting te kunnen bestrijden. De looden platen aan den kant van de Groote Kerk zyn nog steeds aanwezig. De onderste zolderverdieping bevatte de ka- hieer van den archivaris, de bezoekerskamer, de boekbinderij, een „sierkamer" en een aller aardigst ingericht werkkamertje. De schei dingsmuur werd o.a. gevormd door een hek, dat gecopieerd is naar het koor in de Groote Kerk. De begane-grond-verdieping was een eeuw Beleden nog inderdaad als „vleeschhal" in Bebruik. Het zal een heel probleem wezen om deze groote vrye ruimte, die slechts enkele Pilaren bevat, en thans dus geheel leeg komt te staan, te benutten. Ze ïykt ons buitengewoon Beschikt om tot permanent tentoonstellingsge bouw ingericht te worden, vooral nu het Mu seum voor Kunstnyverheid, zooals wy destijds Bemeld hebben, in de kisten en vaten in de kelders van de Vleeschhal zal blijven rusten en Met, zooals men oorspronkehjk van plan was, Weer als museum ingericht zal worden. Een uitstekende ligging in het midden van de stad, een groote oppervlakte, een in den zomer heeriyk-koele ruimte en diverse uit- en ingangen zyn eenige voordeelen van de "Vleeschhal als tentoonstellingsgebouw, die ons Vluchtig te binnen schieten. In de ruime gewelfde kelders was vroeger een ..bierknyp" gevestigd. Het ïykt ons toe dat door opnieuw als een soort „raadskelder" (zooals Hen Bosch, Utrecht, enz.) te verhuren, er mis schien in deze benarde tyden nog eenige in komsten voor de gemeentekas uit te slaan is! Eenige jaren geleden is in de kelders een speciaal kabelverdeelingspunt van de electrici- teitsbedrijven aangebracht, omdat door de op richting van vele groote gebouwen (zooals de Warenhuizen van Vroom en Dreesmann, Ger- zon, Kreymborg, enz.) de electriciteitstoevoer Voor de binnenstad onvoldoende werd. Boven dien bevat de kelder ook de ketels voor de centrale verwarming. Het gebouw was voor berging van het Rijks archief wel geschikt. Het werd echter in den laatsten tijd te klein, terwyi ook brandgevaar aanwezig is. Bovendien heeft de bovenste zol derverdieping geen gas- of electrisch licht, ter- wyi het daglicht slechts kan toetreden door te vens de buitenlucht in te laten. Er zyn n.l. geen ruiten aanwezig, maar alleen rood-witte luik jes. Het oudste stuk dateert van 1792 en is op naam gesteld van Gerrit van Heemskerk, bal juw van Kennemerland. Vóór 1811 werden de archieven in kostbare kalfsleeren banden ge bonden en na 1811 in groote stevige portefeuil les. Eigenaardig is dat de archieven van een notaris, alle in banden van dezelfde kleur worden gebonden. Daar zes of zeven kleuren gebruikt worden is het geheel een schilder achtig gezicht. Vooral de heer C. J. Gonnet, die van 18961913 behalve rijksarchivaris ook gemeente-archivaris was en in 1926 is gestor ven, heeft veel voor het ryksarchief tot stand gebracht. Hy heeft ook de Vleeschhal voor het archief ingericht. In 1912 werd het notarieel archief van het arrondissement Amsterdam „opgeruimd." Toen zyn maar even 22000 pakken aan het gemeen te-archief van Amsterdam gegeven, terwyl eveneens een groot aantal naar Haarlem wer den overgebracht. De heele „opruiming" nam twee en een halve maand in beslag! De heer Van Es, die een groot bewonderaar is van de schoonheid der oude historische ge bouwen, toonde ons verschillende malen hoe prachtig-architectonisch de Vleeschhal ook van binnen is. Van de gevels kunnen wy gevoegiyk zwygen, die zyn al beroemd .genoeg! Het Ryksarchief werd verleden jaar uitge breid met de registers van den Burgerlyken Stand van geheel Noord-Holland (waarvan die van Amsterdam alleen al 400 pakken waren) van de jaren 18111842 en de archieven van den Rykswaterstaat van Noord-Holland. Het archief, dat na het ryksarchief in Den Haag, het belangrijkste ryksarchief in Nederland is, bevat o.a. 10.000 deelen oud-recht, 700 nieuw- recht, 8000 notarieel-recht, enz., enz. Het spreekt wel vanzelf dat de heer G. van Es, die al 26 jaar aan het archief verbonden is, heel wat personen heeft te woord gestaan. Rechterlyke autoriteiten, professoren (voor colleges), studenten (voor dissertaties), genea logen en vele anderen die de hulp van het archief inriepen en werden geholpen. Talrijken kwamen enkel uit „belangstel ling" en hun nieuwsgierigheid werd bevredigd. Onder deze laatsten bevonden, zich o.a. een Prinses uit Engelsch-Indië en Prins Eltel, tweede zoon van den ex-keizer, die incognito een bezoek bracht. De heer Van Es, die de identiteit van zyn hoogen gast niet wist, kwam deze pas des avonds te weten toen hy ze.... in de krant las. t Voor liefhebbers en liefhebsters (ook die be staan er!) van cyfers deelen wy tenslotte nog de volgende byzonderheden mede, die de heer Baart de la Faille, de tegenwoordige ryks- archivaris van Noord-Holland, ons verschaft heeft: Daar het onmogeiyk is om alle boeken en bescheiden afzonderlyk te tellen, zet men ze, om de totale hoeveelheid te weten, achter el kaar op een rij en weet dan de lengte in „strekkende Meters." Zoo bevat het archief o.a. 450 M. notarieel-recht, 450 M. ander recht, 400 M. Burgerlyken Stand, 200 M. handbibliotheek (.boeken over Noord-Holland), 800 M. beschei den over de opeenvolgende provinciale be sturen van 1573135Ó en 200 M. over verschil lende waterschappen- en gemeente-archieven. Totaal dus 2500 M. Daarenboven nog de Pro vinciale Atlas van kaarten en platen uitslui tend over Noord-Holland, bevattende 40 platen en 1000 kaarten, cyfers, die nogal het een en ander zeggen! Wat de verhuizing betreft. Maandag reden 16 auto's met boeken en bescheiden naar de Jans straat, Dinsdag 20, Woensdag 26. Donderdag 30 en Vrydag, de topprestatie, 36 auto's. Men hoopt Maandag a.s. klaar te komen en als het weer zich even goed houdt als het zich deze week gehouden heeft, dan verwachten we dat dit ook inderdaad geschieden zal. Algemeen nieuws: Zondagmorgen 8.30 uur is er H. Mis In de kapel van het Spaarnehuis voor alle leidsters van Haarlem, waarna gezameniyk ontbyt. De repetities voor de leden van heel Haarlem, die meespelen aan het Schouwburgspel, zyn gesteld als volgt: Zondag 3 uur dans- en zangrepetitie, 4 uur spreekkoor-repetitie. Graalhuis Spaarne: Zondag: In wij dingscursussen en Dadenclubs zooals gewooniyk. Woensdag: 8 uur Koorrepetitie (alleen voor dit huis). Vrydag: 8 uur Zang- en Dansrepetiti^idem) Graalhuis Middenweg: ondag: Kwart voor twaalf Inwydingscursus, Dadenclub. Na de Meditatie, dus om 8.30 uur, algemeene ledenvergadering. Maandag: 8 uur Zangrepetitie voor het spel. Donderdag: 8 uur Koorrepetitie. Donderdag 8 uur Dansrepetitie. Graalhuis Emmastraat: Zondag: 4 uur Inwijdingscursus candidaten, 5 uur eveneens Inwydingscursus. Na het Lof Spreekkoorrepetitie voor de leden van het huis. Maandag: 7.15 uur Dadenclub de Zaaisters. 7.30 uur Ernstig half uurtje voor adspiranten. Woensdag: 8 uur Vergadering Eucharistische Sectie. Zangrepetitie. 8.30 uur Dadenclub de Fiere Biyheid. Vrydag: Apologie om 8.30 uur. Moeder, zyn wy nog ydel, onrein, Leer ons zedige waskaarsjes zyn, Stil, ons slechts Zyn Lichtjes weten, Nimmer d'eigen schuld vergeten, Zacht opbranden voor Zyn eer, Wil ons helpen, Lieve Heer!! Pinksterzegen, 1932 Niet iedereen heeft gelegenheid, in het voor jaar, als we ons hier nog maar mogen verheu gen met een vroeg crocus je en een paar sneeuw klokjes, een reisje te maken naar de Rivièra of de Italiaansche meren, en te genieten van de bloemenweelde. Maar wel kan elk, die er een wandelingetje, of een fietstochtje voor over heeft, in de gemeenteiyke kweekery van Bloe- mendaal, aan de Veldaan te Aerdenhout, zijn hart eens ophalen aan het bloemenfestyn, dat daar de eerstvolgende dagen gehouden wordt. De groote serre is met de vele prachtige sub tropische planten omgetooverd in een stukje begroeide helling va neen der beroemde Itali aansche meren. Komt men de deuren dezer serre binnen, dan wordt men direct geboeid door de veelheid van kleuren en vormen. Bo ven alles uit pryken de verschillende palmen- soorten, zooals Phoenix-, waaier- en vederpal- mende Eucalyptussen en de Magnolia's, Ca melia's, enkele zoowel als dubbele, in verschil lende kleuren vormen als het ware de lagere étage, Mandaryntjes en oranje appels met hun warm oranjekleurige vruchten, accacia's in ver schillende soorten en de bloemen van den Kaap- schen lindeboom, pryken tusschen het frissche groen dezer planten en garneeren dit met een kleurige bloemen-versiering. Lager by den grond trekken de prachtig bloeiende azalea's, de wolkerige mimosatrossen, de gele brem van de Rivièra, de gloeiend roode kelken van de amarylis, de sneeuwwitte schutbladen van de aronskelk en de stralen-schietende bloemen van de sinneraria's in hun vele variëteiten, de aan dacht. De achterzyde van die bloemenshow wordt bezet door die planten, welke het met minder zon af kunnen. Hier domineert het blad meer in zyn rykdom van vorm en grootte. Prachtige agaves, frissche gezonde azalea's, waarvan de vruchten de verwantschap vertoo- nen met onzen gewonen huis- of tuinklimop, de clivia, Ade sneeuwbal der Rivièra, de kolossale cactussen, alle zyn volop de moeite waard, om ook hier eens een blik te werpen. Maar ook de andere kassen bevatten zooveel merkwaar digs, dat men niet verzuimen moet, ook hierin even een kykje te nemen. Wie van bloemen en planten houdt, verzuime dus niet, een dezer dagen van deze schoone gelegenheid te profi teered Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 14 Maart 1934, des na middags te 1.30 uur, zoo noodig voort te zetten des avonds te 8 uur, in de Statenzaal (Prinsen hof). Aan de orde zal worden gesteld: Mededeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage). Verzoekschrift van J. D. Rutgers van der Loeff, om eerval ontslag als Directeur der Stads-Bibliotheek en Leeszaal met ingang van een door Burgemeester en Wethouders nader te bepalen datum. Verzoekschriften van Mevr. H. IJ. van Stock- Kaptein en Mej. F. A. de Jong, om ontslag als onderwyzeres aan de school voor Voorbereidend Lager Onderwys No. 4. Balans, enz. 1932: a. Woningstichting „Luctor et Emergo". b. Woningbouwvereniging „De Voorzorg". c. Woningbouwvereniging „St. Jozef" GA. d. Woningbouwvereniging „Bloemendaal". e. Woningbouwvereniging „Bloemenhof". Kohier schoolgelden Voorbereidend- en Bui tengewoon L.O. Kohier Straatbelasting en precariorechten 1934, le ged. Verkoop grond: a. Marsstraat (R. Mulder). b. Vergierdeweg (Bennik en Gagel). Aankoop strookje grond Vergierdeweg. Verzoekschrift Mej. R. B. de Jong, inzake toepassing wachtgeldregeling. Nader vaststelling reglementen voor amb tenaren-, werklieden- en politiepersoneel en vaststelling bepalingen voor onderwyzend per soneel. Mededeelingen aan den Raad. Ingekomen is: het verslag over het jaar 1933 van de Com missie C. tot wering van schoolverzuim. Voorgesteld wordt te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders om prae-advies: een verzoekschrift van de Vereniging „On derling Belang", afdeeling Haarlem en Omstre ken van den Nederlandschen Bond van Koffie huis-, Restauranthouders en Siyters, en van de Afdeeling Haarlem der Vereeniging „Horecaf" om verlaging van het vergunningsrecht. Voorgesteld wordt: om aan art. 122 van het ontwerp-ambtenaren- reglement en aan art. 55 van de ontwerp verordening, regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van benoembaar heid en de bezoldiging der gemeente-politie, toe te voegen: „of indien hy, zy het ook alleen door gebrek aan medewerking, verhindert, dat een onder zoek of een voldoend onderzoek als bedoeld in artikel 74 der Pensioenwet 1922, S. No. 240, plaats heeft, indien Burgemeester en Wethou ders zulk een onderzoek noodzakeiyk achten." 2e. de thans geldende wachtgeldregelingen te wyzigen en aan te vullen als hiervoor sub le is aangegeven. B. en W. stellen voor het le gedeelte van het kohier van de straatbelasting en dat der precariorechten dezer gemeente, belastingjaar 1934, vast te stellen tot een totaal bedrag van 252.842.18. B. en W. stellen voor de balansen met ver lies- en winstrekeningen over het jaar 1932 be treffende de complexen van 50 en 46 arbeiders woningen van de Woningbouwverenigingen „Bloemenhof," „Bloemendaal," „De Voorzorg," „St. Joseph" en „Luctor et Emergo" goed te keuren. B. en W. stellen voor aan R. Mulder, alhier, tegen den prys van 14.50 per M2. in koop af te staan, grond, gelegen aan de Oostzyde van de Marsstraat, groot pl.m. 557 M2., zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen vier woonhuizen, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. B. en W. stellen voor aan J. H. Bennik en J. Gagel, alhier, tegen den prys van 10.50 per M2. in koop af te staan grond, gelegen aan de Westzyde van den Vergierdeweg, groot pl.m. 687 M2., zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen een winkelwoning, vier woon huizen en een garage; de winkelwoning en de woonhuizen elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. B. en W. stellen voor het kohier der school gelden voor het Openbaar Buitengewoon en Voorbereidend Lager Onderwys en het Byzon- der Buitengewoon Lager Onderwys dezer ge meente voor het cursusjaar 1933-'34 vast te stellen tot een bedrag van /4 484.63. De N.V. Haarlemsche Grond- en Huizen Ex ploitatie Maatschappy, alhier, heeft zich bereid verklaard aan de gemeente in koop af te staan grond, gelegen aan den Vergierdeweg, groot pl.m. 30 M2., tegen den prys van ƒ100. B. en W. stellen voor daartoe over te gaan. De commissie voor het speeltuinwerk in de Amsterdamsche Buurt heeft, nadat zy voor eenige jaren het initiatief nam tot wederinvoe ring van de aloude Palm-Paaschviering, ook dit jaar weer besloten om een dergeiyken op tocht te organiseeren. Meedoen kunnen alle kinderen, die in de parochie de groote school bezoeken en kunnen zich hiervoor opgeven by den heer Felix, Am sterdamstraat 35. De kinderen worden vervol gens op school nader ingelicht, terwyi liedjes en reidansjes op school worden ingestudeerd. Binnenkort hopen wy over dezen Palm- Paschen-optocht nog verdere mededeelingen te doen. Katholischer Deutscher Seelsorger (rector) Spaarne 87 - Tel. 11551. Katholisches Deutsches Heim „St. Agnes", Frederikspark 8 - Tel. 12398. Achtung!!! Die hl. Messe an Sonn- u. Feier- tagen findet nicht mehr wie bisher in der St. Josephskapelle des Kinderhauses am zyisinge) statt, sondern in der Kirche des kath. Lyzeums der Augustinerpaters am Zylweg Nr. 199. Am nachsten Sonntag (11. Marz) ist also schon hier zur gewohnten Zeit um 8,30 Ijhr hl. Messe mit Fredigt u. Gesang in deutscher Sprache. Abends um 8.30 Uhr i. d. Paterskirche a. N. Groenmarkt 4. Fastenpredigt! Die St. Josephskapelle bot nicht mehr genug Raum für die wachsende Besucherzahl. Auch wurde die Ruhe des Hauses somit mehr und mehr gestort. Der neue Kirchenraum bietet ge- niigend Platz, liegt zu ebener Erde una hat un- vermittelten Eingang. Für eine geschützte und gesicherte Unterstellung aller Fahrrader 1st bestens gesorgt. Die Kirche is auch zu erreichen mit dem grauen Autobus in Richting Overveen Halte?telle direkt am Lyzeum. FREITAG, den 16. Marz, ist abends um 8.30 Uhr Andacht m. Predigt und Beichtgelegen- neit in Bloemendaal. Die österliche Zeit dauert ausnahmsweise für die deutschen Katholiken in diesem Jahre v. Sonntag, dem 18. Marz bis zum Sonntag, dem 13. Mai. In dieser Zeit ist Samstagabends von 7.459,30 Uhr Beichtgelegenheit i. deutscher Sprache bei Herm Prof. v Deursen i. d. Paters kirche a. Nieuwe Groenmarkt, beim deutschen Seelsorger, Rektor Gippert i. d. Kathedrale St. Bavo. Die Beichtstühle sind durch besondere Schilder kenntlich gemacht. Kath. Madchenverein „St. Agnes" Sonntag den 11. Marz. Besichtigung der Hafenanlagen 1. IJmuiden. Die mit Radern fahren treffen sich sich um 3. Uhr am Kinderhaus, Zyisingel. die anderen am Bahnhof ebenfalls um 3 Uhr. Diese Fahrt ist sehr interessant und lehrreich! Abends besuchen wir die Fastenpredigt um 8.30 Uhr d. Paterskirche am N. Groenmarkt. Achtung f. Lautenspielerinnen! Regelmassig Uebungsstunde f. d. I. Gruppe Freitagabends; f. d. II. Gruppe Donnerstagabends ptinktlich um 8.30 Uhr i. Heim. Vrydag 16 Maart houdt de vereen. Geloof en Wetenschap een extra byeenkomst in den Schouwburg, Jansweg, 's avonds om 8.15 uur. Op dezen avond houdt mevr. Ellen Russe uit Bloemendaal een voordracht over Cyriel Verschave, den bekenden Vlaamschen priester dichter. Als resultaat van de met de besturen van patroons- en bedienden-organisaties in het kappersbedryf gevoerde besprekingen, is voor Haarlem een uniforme werk- en rusttydrege- ling tot stand gekomen. Voor hen, die deze regeling voor hun bedryf invoeren, wordt vrij stelling van het invullen en ophangen van een arbeidsiyst verleend, terwijl voort ster onder vanging van bepaalde bedrijfs-moeilykheden eenige afwykingen worden toegestaan. Het ligt in het voornemen deze regeling te doen ingaan op April a.s. Belanghebbenden kunnen zich tot het beko men van inlichtingen wenden tot het bestuur hunner vereeniging of tot het bureau der Ar beidsinspectie, Wilhelminastraat 53, te Haar lem. Op Vrijdagavond j.l. kwam bovengenoemde afdeeling in buitengewone ledenvergadering by- een onder voorzitterschap van den heer C. J. Selhorst, die na opening eenige belangryke mededeelingen deed. Op Zondag 15 April zal de jaariyksche II. Mis met algemeene H. Communie weer plaats vin den in de kapel van de eerw. zusters in de Ko ningstraat, waarna gemeenschappelyk ontbyt. Met ingang van de eerste week in April zal de contributie alleen van die leden, die lid zyn van den R. K. Volksbond, met 3 cent worden verlaagd. Uit de vorige ledenvergadering is een verlangen te kennen gegeven om jaarlyksch een feestavond te organiseeren. Door het bestuur werd voorgesteld wekelyksch 2 cent uit de af- deelingskas daarvoor beschikbaar te stellen. Tevens is een commissie in het leven geroepen, hoe men practisch zulke avonden kan organi seeren. Plannen bestaan om dezen zomer een excur sie naar het sanatorium van Herwonnen Le venskracht te organiseeren te Bilthoven. Thans werd begonnen aan de behandeling van den beschryvingsbrief, welke zal behandeld worden op de bondsvergadering van Zaterdag 7 April te Utrecht. Voor dit doel was de waar nemende bondsvoorzitter, de heer G. J. Jong uit Amsterdam, op de vergadering tegenwoordig om een uiteenze.ting te geven van de wyzigin- gen in de artikelen van het grafisch pensioen fonds, waarvan de leden nu een duidelyk beeld kregen van de werkwyze en premiebetaling en pensioen-uitkeering. Vervolgens werd de be schryvingsbrief in vlug tempo afgewerkt. De afdeeling stelt voor als nieuwen bondsvoor zitter aan te wijzen den heer L. Neelissen, thans bondspenningmeester. Vervolgens alleen dan een nieuw gesalarieerd bestuurder aan te stel len als de financiën dit mogelyk maken en biyven. Alsdan werden de voorstellen uit de afdee- lingen behandeld, w.o. afschaffing van de voor zittersvergadering, instellen van een commissie van advies by voorbereiders van een nieuw col lectief contract en verschillende andere minder Ingrijpende voorstellen. Als afgevaardigden werden benoemd 2 bestuursleden en één lid. Een uitvoerige rondvraag nam zeer veel tyd jn beslag, waardoor deze vergadering veel te laat werd beëindigd. Door het Centraal Comité was op Vrijdag middag een vischwedstrijd voor werkloozen ge organiseerd. Aan dezen wedstrijd werd deelge nomen door niet minder dan 100 werklooze vis- schers, terwijl zich voor de controle 10 contro leurs hadden beschikbaar gesteld. Er werd met veel animo gevischt en de vangst was niet slecht te noemen. le pr. Kooien 30 st., le pr. a Joppe 30 st„ le pr. b Rosman 17 st., le pr. c IJzerman 16 st. Er waren in totaal 70 prijswinnaars. Voor dezen wedstryd was door de heer F. Slot, caféhouder Spaarnwouderstraat, een kaas van 12 pond beschikbaar gesteld. In totaal werden 422 vischjes gevangen. De wedstryd vond plaats aan de Ringvaart tus schen Heemstede en Bennebroek. Mr. L. G. van Dam heeft op zyn brief aan de N S.B., welke brief werd afgedrukt in ons blad van Woensdagavond, van de N.Ö.B. het volgende antwoord ontvangen. „Op uw voorstel tot het houden van een debat-avond, gaan wy niet in. De toon, waarin uw schryven gehouden is, de manier, waarop gy meent ons te moe.en mededeelen, dat het programma der N.S.B. door u zóó grondig ver nietigd zou zijn, dat er geen spaander van zou zyn overgebleven, heeft ons doen besluiten u in de toekomst géén debat, onder welken vorm ook, meer toe te staan." Mr. van Dam teekent hierby aan. dat ziin brief in de couranten gestaan heeft en vol komen zakelyk en correct was. De bewering, dat het N.S.B.-prcgram zou zijn vernietigd en dat er geen spaander van heel was gebleven, is niet van Mr. van Dam, doch door den heer van der Weide in zyn debat tegen Mr van Dam geuit. Mr. van Dam merkt op, dat uit dit ant woord blykt, dat de N.S.B. een debat op voet van geiykheid vreest. Vertrouwen in de kracht van eigen beginselen spreekt daaruit niet. Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat zy ten aanzien van de win kels op den door het Haarlemsch Symphonie Orkest „Euterpe" in het gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat van 23 tot en met 26 Maart 1934 te houden bazar, ingevolge de Win kelsluitingswet 1930 Stbl. no. 460 ontheffing hebben verleend van de verbodsbepalingen van die wet in dier voege, dat die winkels op Vrij dag 23 en Maandag 26 Maart 1934 nè, des na middags 8 uur tot des namiddags 11 uur, op Zaterdag 24 Maart 1934 nk des namiddags 10 uur tot des namiddags 11 uur en op Zondag 25 Maart 1934 van des namiddags 2 tot 11 uur. voor het publiek mogen geopend blyven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medege nomen. Voor bovengenoemde competitie speelden te Bennebroek de Damclub „Bennebroek" I tegen de Haarlemsche Damclub IV. De uitslag luidt 108. „Hon zee" en „Hou vast" De groote zaal van het R.K. Vereenigingsgebouw was tot in ae uiterste hoeken volgepropt, terwyl het groots tooneel geheel gevuld is met bestuursleden en propagandisten. Onder de aanwezigen zien wy ook verschil lende niet-Katholieken. De voorzitter der kiesvereeniging hield een korte inleiding en zei, dat ook hier, na het ont staan der N. S. B., een groote actie wan uitge gaan van de Katholieke Staatsparty met als ge volg een groote toename van leden, maar ook een strijd tegen de N. S. B. en ten slotte deze vergadering. Spr. hoopte, dat de jongeren toe zullen tre den tot de propagandaclub. De heer Paul de Waard, de spreker van dezen avond hield daarna zyn bekende rede voor de R. K. Staatspartij en tegen het facisme. De rede, enthousiast uitgesproken, werd onder doodsche stilte aangehoord en er klonk na af loop een daverend applaus. Een der aanwezigen stelde eenige vragen, welke zeer uitvoerig werden beantwoord, waar na de voorzitter der propagandaclub de verga dering met den Christeiyken groet sloot. „Neen," zoo zei spr., „ik been geen fascisten- eter. In onze politiek moet domineeren de naastenliefde. Stelsel bekampen, goed, maar niet stryden tegen personen. Bij ons behoeft men niet bevreesd te zyn in een concentratie kamp terecht te komen, als men voorstander is geweest van het fascisme." Wy leven op den drempel van een nieuwen tyd, en wat die brengen zal weet God alleen. Maar wij moeten bereid zyn, den nieuwen tyd op te vangen. Er is een afkeer te ontdekken aan de stroo mingen eener kapitalistische maatschappy, en de fascisten zyn byzonder gekant tegen het socialisme en communisme. Maar zij doen net of zy die stroomingen pas gisteren ontdekt hebben, en wy zouden hun hiervoor dankbaar moeten zyn. Maar hun fout is dat zy niet wil len weten dat wy dit allang deden. Er is een wereldcrisis. Hoe die op te lossen. O, zeggen de fascisten en N. S. B.ers met één handomdraaien. Dat is misleiding. Och, belo ven is niet moeilyk, zegt spr., maar daden ver richten! De middenstander wordt gepaaid met de actie tegen warenhuizen en groot kapitaal; de arbeider wordt gewezen op de groote sala rissen der vrygestelden en partijbonzen, de ge- loovigen op de bestrijding van het atheïsme, godloozenactie en het communisme. In Italië zou alles anti-parlementair zyn, doch afkeerig was men niet van het parlemen tarisme met als gevolg, dat het fascisme de plaatsen veroverde, en in plaats dat het werd een opstuwen tot God, werd het een verheer lijking van Staat en Duce. Arme koning, arm Italië. Uitvoerig schetste spr. de leer van het fascis me. Mussolini heeft gezegd, aldus spr., dat het fascisme niet voor export deugde. Maar toen probeert men het in andere landen. Maar waar eenheid is, zal het niet lukken, evenmin als het hier in 1918 gelukte. Want al droegen wy en onze andere christelyke broeders geen oran je, al stonden wy niet in het gelid, toen het er op aankwam waren wy één, en Hare Ma jesteit kon gerust zyn, toen onze troepen uit Limburg en Brabant er waren. Ja, wy waren toen één. Dan besprak de heer De Waard het Duitsche fascisme. Alle verdrukten gaven hun vertrou wen aan de nieuwe party, omdat zy van elders niets verwachtten. Ook de katholieken liet zich meesleuren. Hen Centrum treft in deze geen schuld, maar het zyn de 8 millioen katholieken die het Cen trum in den steek gelaten hebben. Was Hitier noodig? Neen, want met mannen als Brüning had de zaak evengoed geloopen. Hitier vraagt vier jaar, maar zou een Brü ning 4 jaar noodig gehad hebben, als hy de hulp van den aanhang van Hitler had gekre gen? In de tweede helft zyner rede bespreekt de heer De Waard de stroomingen in Nederland. Er zijn er 221. Er zyn politieke fascisten, ka theder fascisten, modefascisten, angstfascisten en nog zooveel anderen. De eene party strijdt tege nde andere. Het wordt zoo 'n beetje mode. Gelijk men vroeger vooruitstrevende priesters zelfs voor socialisten uitmaakte, worden nu groepeeringen die iets anders willen, fascisten genoemd. En alle partyen hebben dit gemeen, dat zy pro-nationaal en anti-marxistisch zyn. Spr. wil niet terug naar den tyd van voor Dr. Schaepman. Niet terug naar den tijd waarin men zyn kinderen niet die opvoeding kon geven, waarop zy recht hebben. En naar welke party dan van die 21 groe pen? Naar de N. S. B. zeker niet, omdat ik weet, aldus spr„ wat men daar met ons voor heeft. Spr. besprak verschillende artikelen uit het program der N. S. B. waaruit hy concludeerde dat het fascisme en de N. S. B. voor een ka tholiek onaanvaardbaar zyn. De eenheid be waren! Laten wy gehoor geven aan onze Bis schoppen er. als wy straks uitgenoodigd wor den onder de scharen van hen die roepen „Hou zee", dan antwoorden wy, Katholieken, „Hou vast". Dan zeggen wy met Deken van Noort, hou vast, want wy kunnen niemand missen. Wy hebben veel vast te houden, onze vrijheid. Wat zouden wy darvoor terug krygen? Dat leeren ons Duitschland en Italië. Laten wij vasthouden aan onze beginselen, niet enkel in ons eigen, maar in aller belang. Negenhonderd Belgische Lyceisten komen straks naar de bollenvelden. De bloem der jeugd van onze buren Uit het bevriende Belgenland Komt straks naar onze bloemenvelden En ter versterking van den band Tusschen de jeugd en voor de toekomst Dat is een vorstelijk idee: Daarom een joviale ontvangst En Neerlands jeugd doet dapper mee. Die middelbare klein-studenten Zien straks de velden rijk in kleur. De trotsche tulp, de klokke-narcis, De hyacinth zoo fyn van geur. Dan smelten kunstig in elkander Rood-wit-en-blauw met zwart-geel-roo De Vlaamsche leeuw geeft zyn collega Forsch en spontaan een vriendenpoot Wy zeggen aan die lyceisten: Kaas is een nationaal product Maar onze Zuiderzee-afsluiting Is door den knappen kop gelukt. Kijk daar eens die IJmuider-sluizen De nieuwste Diessel-motor-trein. Zoo zie je, dat ons melkboerlandje In 't technisch kunnen groot kan zyn Met bloemen zullen wy ze zeggen, Die jongelui, voor t leven klaar. Dat liefde, eendracht en waardeering Verdrijven dreigend krijgsgevaar! v. W. NEW-YORK, 10 Maart. (V. D.) Uit Mexico- City wordt gemeld, dat ongeveer tweehonderd Indianen by de plechtige installatie van het nieuwe gemeentehoofd in een Mexicaansch doro een wilde schietparty zijn begonnen, waarby tien personen werden gedood. PARIJS, 10 Maart. (Per tel.) De Fransche bokser Nieme is hedenmiddag aangehouden en in verhoor genomen. Hy was ïyfwacht van Sta- visky, van wien hy een party juweelen in bezit heeft gehad. PARIJS, 10 Maart. (Per tel.) Het verblyf van ex-keizerin Zita houdt verband met de ernstige ziekte van haar broer prins Sixtus van Bourbon. De geneesheeren vreezen voor hem het ergste. WASHINGTON, 10 Maart (V.D.) De fe derale autoriteiten voor de alcohol-controle maken bekend, dat voor den tyd van 1 Mei tot 30 Juni de alcoholinvoer naar Amerika on beperkt kan plaatsvinden. PARIJS, 10 Maart. (Reuter.) Volgens de „Liberté" zijn op grond van een cijfertelegram van het parket te Dyon aan het parket Parys de voornaamste Parijsche politie-inspecteurs belast met zekere navorschingen in de Fran sche hoofdstad, welke zouden leiden tot een op lossing van den moord op raadsheer Prince. LINZ, 10 Maart (D-N.B.) Het voormalige soc.-dem. lid van den Opper-Oostenrijkschen Landdag, Fageth, is veroordeeld tot levenslange zware kerkerstraf met elke drie maanden een vastendag en een hard bed. Hy was de leider en organisator van den opstand in het myn- district van de Wolfsegg-Trauntaler A. G., waar 14 man der regeeringsstrydkrachten vielen. Fa geth vluchtte, doch werd in vrouwenkleeren by een partijgenoot ontdekt. Men schryft ons uit Parys d.d. 9 dezer: De derde etappe LyonAvignon is gewonnen door den Belg Schepers, nadat gedurende vrij wel den geheelen rit de Belgen weer het tempo hadden aangegeven. Slechts 1 Franschman be vond zich by de vyf eerstaankomenden te Avignon, n.l. Mauclair. De automotorrenner Va- lentyn, na Mauclair de beste renner voor deze firma, kwam heden als 48ste aan in den tyd van 7 uur en 18 sec. Indien men bedenkt, dat Schepers' tyd was 6 uur 41 min. 48 sec„ dan is het duidelyk dat onze landgenoot een flin- ken achterstand had. Trouwens in het alge meen klassement ligt hy nu nr. 32 met een achterstand van ongeveer een uur op Lapebie, den leider van den koers. Niettemin mag het verdienstelyk heeten, als hy den koers uit rijdt. Sterke wegrenners hebben den stryd reeds moeten staken. Typeerend is het, dat vrywel alleen Franschen en Belgen nog in den strijd liggen; er rijdt nog 1 Duitscher mee, n.l. Sie- ronski, terwyl Zwitserland met Egli ook al niet te best vertegenwoordigd is. De vierde etappe leidde Zaterdag van Avig non naar Marseille, een afstand van 204 KM. Er werd zeer scherp gestreden, waardoor het veld geheel uiteen te Marseille aankwam. Win naar werd de Belg R. Maes, in den tyd van S uur 46 min. Rebry kwam 47 sec. later aan, waardoor hy leider in het klassement is ge worden voor den Franschman Lapebie. Met R. Maes kwamen tegeiyk te Marseille aan de Belg Danneels en de Zwitser Egli. Men bericht ons uit Antwerpen: Toen Zaterdagmorgen de 30-jarige Neder- landsche schipper H. Cooiman, uit Amsterdam, met zyn vaartuig een brug te Schooten, waar werken worden verricht en twee kabels over de vaart waren gespannen, naderde, wilde hy een der kabels, die op het schip gevallen was, op lichten. Op dat oogenblik werd de kabel ech ter juist aangetrokken, zoodat hy onder de kin van Coolman strak trok. De schipper werd daar door drie meter in de hoogte geworpen, waarna hy op het dek terug viel en op slag dood was. Het parket was 's middags ter plaatse tot hen instellen van een onderzoek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3