MERKWAARDIGE REACTIES De Heilige Stoel en Spanje De Duitsche jeugd Het nieuws van heden HET GISTENDE SPANJE KATHOLIEKE EENHEID URGENT DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling MAANDAG 12 MAART 1934 Avondblad LONDEN VERKLEURT Het Zwitsersch refe rendum „De geheele jonge generatie moet worden gevormd naar het voorbeeld der Hitier - jeugd" Fanatieke rede van von Schirach Spionnen gearresteerd in Duitschland „Spionnage inzake de Duitsche luchtverd ed iging" Het Stavisky-onderzoek Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiniiiijiiii| Zaligverklaring van Vader Kolping? EX-KEIZERIN ZIT A MET HAAR ACHT KINDEREN Van links naar rechts: Zittend ex-keizerin Zita, de jongste dochter Elisabeth en kroonprins Otto; staand: RudolfAdelheid, Karl Ludivig, FelixCharlotte en Robert. Rudolf en Charlotte werden in ballingschap geboren. Elisabeth zag kort na den dood van keizer Karei het levenslicht Vanaf heden algemeene staking in het dagbladbedrijf Belastingontduikers in Amerika Kardinaal Schulte van Keulen zal het kerkelijke proces openen De „Tsjeljoeskin" Treinramp bij Lenin grad Beschuldigingen tegen Mellon, Moeilijkheden bij de overbrenging naar Parijs. Bank van leening te Orleans gesloten „De H. Vader volgt de ontwikke ling der toestanden in Spanje met groote bezorgdheid" Een beslist démenti Walker en Lamont Slachtoffers van kou en warmte In het groote Amerika Een door de aardbeving in Indië in elkaar gestorte spoorbrug bij SitamarhU DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Uit den Chaco-oorlog Paraguay gaat onderhandelen, ofschoon NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN' VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18640 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het enthousiasme voor de zgn. „nationale" regeering in Engeland is danig aan het bekoelen. Bij verschillende tusschentijd- sche verkiezingen verloren de conservatieven en liberalen een aanzienlijk aantal stemmen, welke verliezen als winst den Labours ten goede kwa men. Wel beteekenden de verliezen der conser vatieven en liberalen doorgaans nog geen over winningen voor de Labours, maar deze laatsten haalden toch telkens een stuk van den in 1931 ontstanen achterstand in. Dit verschijnsel her haalde zich zoo vaak, dat men er een meer dan incidenteele waarde aan moet hechten. Het is niet enkel te verklaren uit het feit, dat de re geeringen, welke de kastanjes uit het vuur moe ten halen, doorgaans in een heel wat ongun stiger positie verkeeren dan de oppositie-par tijen, die zich kunnen vergenoegen met het aan blazen van dat vuur en met het scheppen van leedvermaak over de vingers van anderen, Waar op de pijnlijke blaren zwellen, het is ook een gevolg van de groeiende teleurstelling Over de daden van de huidige regeeringscombinatie, welke gevormd wordt door conservatieven en genationaliseerde Labours en liberalen. Vooral de slappe ontwapeningspolitiek van Sir John Simon en de sociale politiek, zooals die tot uiting is gekomen in de herziening van de steunregeling voor werkloozen en de onbevredigende bestrijding van het euvel der krotwoningen, hebben in steeds breedere krin gen ontstemming gewekt. Hoe groot die ont stemming geworden is, blijkt ook nu weer, nu de verkiezingen voor den raad van het graaf schap Londen zijn uitgeloopen op een belang rijke overwinning van de socialisten, die de meerderheid der zetels veroverden. De libera len zijn uit den graafschapsraad geheel verdwe nen, de conservatieven werden bij wijze van spreken gedecimeerd. In Engelsche regeerings- kringen maakt men zich geen illusies over de diepere beteekenis en de eigenlijke oorzaken van het snel verkleuren van de kiezer?, die in 1931 zoo waschecht „nationaal" getint leken. Sinds geruimen tijd doen geruchten de ronde over een mogelijke reorganisatie van de samenstel ling der regeering, waarbij Sir John Simon de portefeuille van buitenlandsche zaken zou wor den ontnomen en een speciaal ministerie voor Volkshuisvesting zou worden ingesteld. Wellicht zal de nederlaag der regeeringspartijen te Lon den deze beraamde reorganisatie bespoedigen, Wfent langer aarzelen kan gevaarlijk worden, te meer daar het wonderlijke Engelsche kiesstelsel ook bij minder tegenwind een regeering kan doen kapseizen. Een soortgelijk verschijnsel als zich thans in Londen heeft voorgedaan, heeft zich ook in Zwitserland voltrokken. De door de regeering voorgestelde wet op de openbare orde, welke ten doel had zoowel de excessen van uiterst links als uiterst rechts te beteu gelen, is, zij het ook met een geringe meerder heid, bij volksreferendum verworpen. De dia metraal tegenover elkander staande marxisti sche en fascistische partijen hebben te zamen dit volksreferendum afgedwongen, zoodat de beslissing niet bij het parlement, maar bij het Stemgerechtigd kiezersvolk kwam te liggen. De ontevredenheid over het regeeringsbeleid, dat door een groot deel der massa natuurlijk dom weg verantwoordelijk wordt geacht voor de economische crisis, heeft haar werk verricht en het échec van de regeering bevorderd. Of schoon de gezagstheorie van de fascistisch ge zinden eigenlijk volkomen in de lijn van het Wetsvoorstel valt, dat dienstweigering en de sertie of aansporingen daartoe, onjuiste bericht geving, het bestrijden der overheid met onwet tige middelen, en het verachtelijk maken van de Weermacht strafbaar wilde stellen, hebben de fascisten toch tegen deze wet gestemd en daar door bewezen, dat zij alleen hun eigen gezag het eerbiedigen waard achten. Het kan alleen maar nut hebben zich dit diep in het geheu gen te prenten, wanneer de legaliteitskwestie van fascistische groepen weer eens ter sprake komt. Wanneer het er op aan komt hun doel te be reiken of voor hen ongewenschte maatregelen te verijdelen, versmaden de fascisten het door gaans niet met de door hen verafschuwde marxisten één anti-regeeringsfront te vormen. Indertijd bij de tramstaking in Berlijn hebben wij dit kunnen waarnemen en ook thans in Zwitserland blijkt zulks te zijn geschied. Dit z;in feiten van groot belang, welke leerrijker zijn dan welke schoone en overtuigend klinkende woorden ook. ESSEN, 12 Maart (D.N.B.) De leider van de Hitier-jeugd, Baldur von Schirach, heeft gisteren te Essen een rede gehouden in een massale bijeenkomst van Hitier-jongens en meisjes. Onze aanspraak op het leiden van de jeugd aldus spreker hebben wij met moeite ver overd en wij zijn onverbiddelijk bereid, de ge heele jonge generatie dan ook te vormen naar het voorbeeld van de Hitler-jeugd. Nu wij het Marxisme hebben overwonnen, zijn wij niet be reid halt te houden voor een rest van tegen strevers. WÜ houden niet halt voor de Katho lieke Jeugdorganisatie. Wij verklaren plechtig, dat confessioneele groepen geen speciaal recht hebben. Ik wensch niet te discussieeren over de vraag, of het juist is of onjuist een Katholieke jeugdopvoeding in afzonderlijke organisaties te laten voortbestaan. Terwijl eenerzijds confessio neele werkzaamheid aan alle leden vrijstaat, la ten wij ons in de kwestie der jeugdopvoeding niets zeggen door lieden, die hiervan niets af weten. De jeugdleider keerde zich vervolgens tegen het verwijt, dat de Hitler-jeugd onchristelijk is en ten doel heeft, de jeugd van de Kerk en het Christendom te vervreemden. De nationaal- socialisten hebben steeds verklaard, dat zij ieder op zijn eigen manier zalig laten worden, maar zullen alle krachten bestrijden, die de eenheid van het Duitsche volk in den weg staan. „Het is niet onze taak de belangen van de Kerk te verdedigen. Wij verdedigen de belangen van den Staat en van de jeugdopvoeding door den Staat." Spr. eindigde met een opwekking tot strijd tegen de beperktheden van confessioneele eigen zinnigheid en voor een waarlijk socialistisch Duitsch volk. Eindelooze jubel volgde op deze woorden. GODESBERG, 12 Mrt. (D. N. B.) Te Meh- lem a. d. Rijn is gisteren de oppergebiedslei- dersschool" van de Hitler-jeugd ingewijd. Bal dur von Schirach verklaarde dat de Hitlerjeugd 6 millicen jonge menschen omvat, die gedragen werden door de ethiek van het „wij". Als dra gers eener nieuwe wereldbeschouwing zoo besloot hij willen wij het lot van ons volk voor honderden, Ja voor duizenden jaren vorm geven. PARIJS, 12 Maart (Reuter). Uit Berlijn wordt aan het „Journal" gemeld, dat men sedert eeni- gen tijd in diplomatieke kringen onder bedekte termen spreekt over een ernstig geval van spion nage, waarbij de gewezen Poolsche cavalerie- officier Jurek von Sosnowski, de vroegere Duit sche vlieger Joseph von Berg en diens echt- genoote, en een z.g. Kaukasische prinses, Katja Berderian, betrokken zijn. Al deze personen zijn gearresteerd, evenals een ambenaar van het mi nisterie van buitenlandsche zaken. De gearresteerden worden er van beschuldigd zich documenten te hebben verschaft, betrek king hebbende öp de luchtvaart en de luchtver dediging van Duitschland. Joseph von Berg was Directeur van de afdee- ling luchtbewapening van een groote fabriek en speelde een belangrijke rol in de plannen voor een herbewapening van Duitschland. Noch regeeringskringen, noch de politie heb ben totdusver van deze affaire gewag gemaakt of publicaties in de pers toegelaten. 1 VERWACHTING: Meest matige, Zuid-Oostelijke tot Zuid-Weste- j= lijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, B waarschijnlijk nog tijdelijk regen; aan- vankelijk weinig verandering in tempe- S| ratuur, later kouder. Hoogste stand: 732.6 te Iserfjord. 5 Laagste stand: 731.1 te Calshot. H Zon op 6.24, onder 5.57. Licht op 6.27 Él Maan op v.m. 5.15, onder n.m. 2 uur. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli den kan als gewoonlijk geschieden. Teneinde de openbare meening gerust te stellen heeft de burgemeester van Orleans de balans van de bank van leening gepubliceerd, welke met een actief-saldo van 1.300.000 francs sluit. Ten huize van den gearresteerden bokser Nieme, die masseur was van Stavisky, zouden eenige belangrijke documenten gevonden zijn. Bij een huiszoeking in de bureaux van de Mul- vidson-Maatschappij, waarvan de directeur een zwager is van Guiboud-Ribaud, heeft de politie verscheidene documenten, die vermoedelijk be trekking hebben op de affaire-Stavisky, in be slag genomen. PARIJS, 11 Maar (V. D.) Op instigatie van den minister van Justitie heeft de procureur- generaal te Parijs een onderzoek ingeleid we gens omkooping tegen onbekenden. Het gaat om de opheldering van de vraag, hoe de pro pagandamiddelen zijn besteed, welke ten be drage van eenige millioenen zijn uitgegeven door de Parijsche metro. PARIJS, 12 Maart (V. D.) „Le Matin" meldt dat onregelmatigheden zijn geconstateerd in de begrooting van het ministerie van Koloniën. Volgens het blad is b.v. in 1932 voor Indo-China ondeugdelijke opium gekocht tot een bedrag van 22.7 millioen. Er werd geen eisch tot schadever goeding ingediend, aangezien men niet wist, wie verantwoordelijk moest worden gesteld. MADRID, 12 Maart. (Reuter) De Spaansche minister van Binnenlandsche Zaken heeft, naar Havas verneemt, gisteren verklaard, dat de werknemers en werkgevers in het dagblad bedrijf niet tot overeenstemming zijn gekomen. Met ingang van Maandag zullen dus geen dag bladen meer verschijnen. De regeering heeft besloten maatregelen te nemen, om bij voort duren der staking de stad niet zonder berich ten te laten, teneinde het verspreiden van on juiste geruchten tegen te gaan. Gemeld werd, dat in geheel Spanje Zondag nacht de algemeene staking was afgekondigd. De autoriteiten zouden speciale maatregelen hebben genomen om de openbare diensten, als water- en gasvoorziening, verlichting en ver keer toch te doen plaats hebben, terwijl de sta king door de regeering onwettig zou zijn ver klaard. flicten vermoedelijk binnenkort op bevredigen de wijze zullen worden opgelost. De minister van binnenlandsche zaken ver klaarde te middernacht dat in het geheele land de toestand normaal is. De regeering houdt zich bezig met een gelukkige oplossing van de conflicten. Volgens het blad „El Socialista" zijn te Va lencia paketten ontdekt, die instrumenten be vatten om kogels en gaspatronen af te schie ten. In verband met de stakingsbeweging bij de dagbladen verluidt dat de katholieke partij er toe zou overgaan haar aanhangers te mobili- seeren ter bescherming van den verkoop der bladen. Dit zou de eerste maal zijn in de ge schiedenis van Spanje, dat burgerformaties orde en wet zouden trachten te handhaven. Lerroux verklaarde gisteren, dat er geen en kele reden was om ongerustheid te gevoelen. Wat op het oogenblik in Spanje gebeurt, be- teekent niets anders dan de groeikoorts van de republiek. Er bestaat niet het minste gevaar. De overgroote meerderheid der bevolking acht hij rustig. De regeering is sterk en heeft het volste vertrouwen, in staat te zullen zijn de rust te handhaven, wat er ook moge gebeuren. Wij lezen in de „Köln. Volksz.", dat Z. E. Kardinaal Schulte, Aartsbisschop van Keulen, op 21 Maart a.s. het kerkelijk proces ter zalig verklaring van den stichter der St. Josephge- zellenvereeniging, Vader Kolping, zal openen. Dit bericht zal ook ten onzent, waar in de Gezellenvereenigingen ijverig gebeden is voor deze zaligverklaring, groote vreugde wekken. MOSKOU, 11 Maart. (V. D.) Het kamp der bemanning van den Russischen ijsbreker „Tsjel joeskin" is verder Westwaarts afgedreven. De vlieger Ljapidewski heeft geprobeerd een tweede vlucht te ondernemen, doch halverwege moest hfj wegens een motorstoring terugkeeren naar Kaap Wellen. Te Chabarowsk wordt de vlucht van den piloot Wodopianow voorbereid. REVAL, 12 Maart. Bij Leningrad is de Zuid- Oost-express gederailleerd. De locomotief en vijf wagons werden geheel vernield. Over het aantal dooden en gewonden is nog niets offi cieel bekend. Officieel wordt echter medegedeeld, dat dit gerucht geheel valsch is. Geen enkel nieuw conflict wordt verwacht, nu de bestaande con- De volksstemming in Zwitserland ten gunste van links uitgevallen. Wet op de openbare or de verworpen. Het gistende Spanje. Algemeene staking in het dagbladbedrijf. Om de Duitsche jeugd. Fanatieke rede van Baldur von Schirach. Linksch eenheidsfront in Frankrijk? Resoluties van den socialistischen partijraad. Het Stavisky-onderzoek. Moeilijkheden bij de overbrenging naar Parijs. Belastingontduiking in de V. S. Mellon, Walker en Lamont beschuldigd. Viertal spionnen in Duitschland gearresteerd. Het luch tpostvervoer in Amerika gestaakt. Nederlander bij een ruzie in België vermoord. Pogingen van Engeland tot aankoop van Timor? Nieuwe regeling voor den uitvoer van aard appelen naar België. Verscheidene huizen en boerderijen in vlammen. Voetbal: Nederlandsch elftal wint van België met 93. O Onze Rom. correspondent schrijft ons dd. 8 Maart: De zaligverklaring van den eerbiedwaar- digen Claret en de heiligverklaring van Michaela Maria hebben, met de groote Spaansche bedevaarten, tal van bisschoppen uit Spanje naar Rome gebracht, die elkander dezer dagen in audiëntie bij den H. Vader zijn opgevolgd. Herhaaldelijk heeft de paus ook de Spaansche pelgrims in het publiek toegesproken. De inhoud van de vertrouwelijke gesprekken in het geheim van de particuliere bibliotheek des Pausen zal wel niet verschillen van hetgeen de paus met een nadruk, die soms tot hartstoch telijke kracht omhoogsteeg, aan de menigte der pelgrims op het hart drukte: de opperste waarde van de goederen, die op het spel staan; de grootsche roem van het Katholieke Spanje, die in eere gehouden moet worden; de nood zakelijkheid van offervaardige eenheid, om dat alles te redden. Dat alles, zooals de paus het opsomde: „het geloof der vaderen, de heiligheid van het gezin, de gezonde grondslag van school en opvoeding, de vrijheid van de Kerk, dat is de vrijheid van den Zaligmaker, om zijn ge naden aan Spanje te blijven schenken". De na druk, waarmee deze vermaningen werden her haald, heeft aanleiding gegeven tot de verwach ting, dat de H. Stoel in de meeningsverschillen, die de Spaansche katholieken verdeelen, stelling zou nemen, door een verklaring over het vraag stuk van republiek en monarchie te publiceeren. Wij hebben dit bericht onlangs tegengespro ken. Inderdaad vindt de H. Stoel geen aanleiding om in het nog zoo schrijnende en politieke vraagstuk der monarchie partij te kiezen en de Spaansche katholieken te vermanen tot loyali teit aan een republiek, die tot nog toe op gods dienstig gebied slechts afbrekend werk heeft verricht. Van den anderen kant kan men er zeker van zijn, dat de gebreken in de eenheid onder de katholieken in Spanje door het Vaticaan met smartelijke gevoelens worden waargenomen. Reeds in de Encycliek „Dilectissima nobis" schreef de paus aan de Spaansche katholieken: „Ten overstaan van de dreiging van zulke on metelijke gevaren, vermanen wij de Spaansche katholieken opnieuw en met kracht, om met terzijdestelling van klachten en bezwaren, en alle andere idealen ondergeschikt makend aan het belang van vaderland en godsdienst, zich in disclipine te vereenigen voor de verdediging van het geloof en voor de afwering der gevaren, die ook de burgerlijke samenleving bedreigen". Waar zulk een algemeene aaneensluiting alleen op de basis van een althans voorloopige terzijdestelling van het vraagstuk der monarchie te bereiken is, zegt de Encycliek dus reeds dui delijk genoeg, wat sommigen van een bijzondere verklaring van den H. Stoel meenden te moeten verwachten. De jongste ontwikkeling in Spanje, waar een minderheidsregeering de rechtsche partijen van het bewind uitgesloten houdt, terwijl de meest linksche groepen met geweld willen hernemen, wat zij met wettige middelen niet kunnen hou den, maakt echter de eenheid der katholieken tot een uiterst urgente noodzakelijkheid. In Vaticaansche kringen volgt men deze ont wikkeling met groote bezorgdheid. De nauwe aanraking, die de meest verscheidene Spaansche kringen in deze laatste dagen met het Vaticaan hebben gehad zal er, naar men hoopt, toe bij dragen, dat de dringende oproep van den Paus een gereede en offervaardige navolging yindt. WASHINGTON, 12 Mrt. De vroegere minis ter van Financiën Mellon verklaarde naar aan leiding van de tegen hem door den procureur- generaal Cummings aangekondigde vervolging wegens belastingontduiking, dat deze beschul diging een politiek karakter had van de grofste soort. Mellon ontkende ooit eenige ontduiking te hebben gepleegd en verklaarde in de afgeloo- pen 20 jaar meer dan 20 millioen dollar be lasting te hebben betaald. Mellon verklaarde verder, dat zijn reputatie is vernield na een laster-campagne van enkele maanden door pers en radio. In Octot>er en November hebben ambtenaren van het depar tement van justitie zijn boeken gecontroleerd, doch geen enkele onregelmatigheid is gevon den. Verder ontkende Mellon nog, dat zijn familie de meeste aandeelen zou bezitten van de Alu- minimum-Company of America, welke maat schappij het monopolie zou bezitten van de aluminimum-velden. Verder zal ook tegen den deelgenoot van de Morgan-bankfirma Lamont en tegen oud-bur gemeester Walker een proces wegens belasting ontduiking worden geopend. Walker verklaart, dat hij eiken cent ver schuldigde inkomstenbelasting had betaald. Ook voor de inkomsten, voortgevloeid uit zijn transacties op de effectenbeurs te Chicago, had hij belasting betaald. NEW-YORK, 12 Maart. (Reuter). Gisteren werden in de Ver. Staten bijzonder groote tem peratuursverschillen geconstateerd. Terwijl de bewoners van Los Angeles bij 33 graden Celsius uit de gloeiende hitte van de stad naar buiten trokken en talrijke personen bij het baden ver dronken, heerschte in de Noord-Oostelijke Sta ten weer zeer streng winterweer. New- York werd weer door een zwaren sneeuwstorm geteisterd; verscheidene personen zijn van koude omgekomen. PARIJS, 12 Maart (Reuter). Omtrent het overbrengen van de Stavisky-affaire van Bayonne naar Parijs bestaat nog geen klaar heid. Zeker is dat dit zeer veel werk zou zijn, daar de rechter van instructie te Bayonne dan uittreksels moet laten vervaardigen van alle documenten, die op de affaire betrekking heb ben. Dit aantal documenten is reeds meer dan 3000. De stadsbank van leening te Orleans is na de arrestaties van den directeur en den taxa teur gesloten. Slechts het inlossen yan de pan- BUENOS AIRES, 12 Maart (V.D.) De re geering van Paraguay heeft de Volkenbonds commissie medegedeeld, dat zij de voorstellen van Bolivia betreffende vredesonderhandelin gen aanvaardt; hoewel zij geen vertrouwen heeft in de doeltreffendheid daarvan. Zij stelt echter de voorwaarde, dat deze niet langer zui len duren dan twee weken en dat de Volken bond een onderzoek naar de schuldvraag met betrekking tot den oorlog zal instellen. Stand op Maandag 1 uur njn.: 732 Vorige stand: 742

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1